ook %ide)tnwd\ VOOR JOU EEN JAAR IN VIJFDE KLAS MET PIET HEIN ONS KNUTSELHOEKJE THEO VAN ES BLIJFT BIJ THE SHOES THE MONKEES: SINTERKLAAS - TV - VERRASSING PAGINA 6 DB LEIDSH COURANT ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 Steefke van Haastrecht, Zoeterwoude Van jou had ik nog een verhaaltje, dat je vorig jaar wat laat had inge stuurd. Hier komt het nu. OP 5 DECEMBER Het was op de avond van 5 decem ber. Euiten sneeuwde en vroor het, maar binnen was het lekker warm. Daar hoorden we wat! Zou het de Sint zijn? En ja hoor, daar bonsde zwarte Piet tegen de ramen. Opeens ging de deur open en een zwarte hand strooie pepernoten naar binnen. Daar tlfélT'waar "de" kleine ;,',aP'e St.-Nicolaas de kamer binnen. Wy zongen maar en zwarte Piet dans te om St.-Nicolaas heen. Een andere zwarte Piet was aan 't strooien, dus er waren twee zwarte Pieten. Toen ze uitgedanst waren zei St.-Nicolaas: „We zullen nu eerst de kinderen wat ge ven, nietwaar Piet?" „Ja, ja", zei Piet in 't Spaans. „Geef me dan die zak eens aan. Kijk, dit eerste pakje is voor André. hij heeft zo goed zijn best gedaan, thuis en op school." André pakte het uit en O! Het was een mooie kraanwagen en nog veel chocola. „En nu Delia! Zy heeft moeder goed geholpen." Delia pakte het pakje uit. Wat mooie grote pop! „En nu moeder." Moeder kreeg lekker veel spulletjes en vader ook. „En nu kinderen moet ik weer gauw Endelijk zat de hele familie v. d. Helm aan tafel, 't Heeft wel een poosje geduurd. Papa houdt van orde en regel en vooral... precies/op tijd. Maar van daag, nee, het lukte maar niet. De jon gens bleven maar op hun kamer. Moe der had al een paar keer geroepen tot vader eindelijk zei: „Ik ga die dekselse jongens halen." En dat was nu juist iets, wat hele maal niet mocht. Piet en Hein, ieder op zijn eigen kamertje, waren bezig aan... nou dat vertel ik straks wel. Toen ze dus vaders stem zo boos hoorden roepen, lieten ze alles in de steek en stormden naar beneden. Vlug de handen gewassen, en dat was nodig, en daarna Annemieke, met haar slab rustig zat te wachten. Liesbeth was moeder in de keuken aan het helpen. Vandaag was het de beurt van Hein om voor te bidden en ze gingen eten. Heerlijk, erwtensoep! met lekkere kluifjes. Ieder genoot en er werd niet veel gepraat. „Nog een bord, jongens?" vroeg ma- „O, Heerlyk". Het tweede bord smaak te nog lekkerder dan het eerste. Na dat tweede bordje kwamen de tongen los. Hoe kon het ook ander, zo'n paar dagen voor Sint Nicolaas. Anne mieke had zowaar het hoogste woord. Zwarte Piet was op de kleuterschool geweest en had gestrooid. „Niks voor ons bewaard?" vroeg Hein. Ze stak haar tongetje wijd uit, als teken dat alles op was. Liesbeth had ook een verhaal. Op een kleuterschool in Den Haag had een juffrouw een heel arm jongetje in de klas. Hij liep er bij met gerafelde kle ren en zijn schoentjes waren helemaal versleten. De klas, waarin Liesbet zat, had meteen een mooi plan ge maakt. Ze zouden samen dat ventje eens goed in de kleren steken. Ieder meisje had thuis gezocht naar 'n kledingsstuk voor de kleuter en meegebracht naar school. Dat was vandaag gebeurd. Lies beth had nog een goede jekker, een das en handschoenen in de kast thuis ge vonden en moeder had nog een paar repen chocolade in de zakken gedaan. De meisjes waren met de kleren naar de kleuterschool gegaan, de juffrouw had het ventje aangekleed, z'n snuitje en handjes gewassen, haren gekamd en heus, het was het zelfde kind niet meer. Zo ging hij naar huis met zyn bundeltje oude kleertjes onder de arm. Liesbeth en haar vriendin brachten hem thuis. Ze schrokken, toen ze die armoede en slordigheid daar zagen. „Daar zullen we met Kerstmis eens 'n pak heensturen", zei moeder, t oen Liesbeth klaar was met haar verhaal. De jongens keken elkaar eens aan. „Wij geven ons pakhuis, daar zijn we toch te groot voor", riep Piet. „En de ophaalbrug, en ons paard en wagen! Mag dat vader?" riep Hein. „Kom jongens, eerst eten". Moeder bracht een schaal met rijst en vruchtensaus op tafel. Wat werd er weer gesmikkeld. Na het dankgebed hielpen de jon gens nog mee afruimen en daarna vlug naar boven. Hein was een poppekamer aan 't timmeren en Piet maakte een stel meubeltjes, 't Was een verrassing voor Annemieke, gemaakt uit een si- naasappelenkist. Na de afwas ging Liesbet aan haar huiswerk werken en ook aan een verrassing voor St.-Nico laas. Annemieke werd naar bed ge bracht en in de huiskamer was het weer rustig. Vader corrigeerde de Te kenschriften van de klas en moeder breide het laatste deel aan een truitje voor Annemieke. Toen om acht uur iedereen weer beneden was voor een kopje thee, keken ze allemaal even geheimzinnig, 't Zou wat worden op Sinterklaasavond. Maar dat horen jul lie de volgende week wel. OPLOSSING VAN DE VORIGE RAADSELS 1. Amsterdam. 2. linde - berk - wilg - den - els. 3. Hij is geboren 29 februari (schrik keljaar). Deze week heeft Nettie van Teijiingen, Westeinde 48, Zoeterwoude, het boek gewonnen. Jullie hebben het zo druk nu met St.-Nicolaas te helpen, schoen zetten, bij de schoorsteen zingen, enz. enz., dat we geen nieuwe raadsels opgeven. CORRESPONDENTIE Daar zijn al een paar Sinterklaas- verhaaltjes binnen gekomen. Anja v. d. Berg, Zoetermeer, stuurde weg om andere kinderen blij te ma ken", zei St.-Nicolaas. „Dag kinderen, dag, dag!" Zwarte Piet gooide nog wat peper noten, noten, chocolade-kikkers en Charles Cocqheyt, Noordwijk SINTERKLAAS Als de Sinterklaastijd aanbreekt, worden de etalages van de winkels mooi versierd met zwarte Pietjes. De schoentjes van alle kleine kinderen worden bij de schoorsteen gezet. Dan komt St.-Nicolaas op de televisie; alle kinderen zitten te kijken. Een week voor Sinterklaas gaat moe der inkopen doen; dan is het al druk in het dorp. Ook komt Sinterklaas op bezoek in het dorp. Alle kinderen lopen achter de koets aan en zwarte Pieten strooien met pepernoten. Ze komen op het bal kon van het hotel; de muziekkapel speelt Sinterklaasliedjes en alle kin deren zingen mee. Over de hoofden van de honderden kinderen strooien de Pieten pepernoten. De kinderen grij pen begerig naar die lekkernij. 's Avonds is er dan een grote lam pionoptocht, waar alle kinderen aan mee doen. De honderden lichtjes kri oelen dan door elkaar als 'n mieren hoop. De volgende dag komt St.-Nicolaas op school. De kettingen van zwarte Piet en de schelle bel maken de kin deren zenuwachtig. Dan gaat de deur open en Sinterklaas stapt binnen. Zijn troon staat voor de klas. Een knecht pakt de staf aan en zet hem weg. Dan begint Sinterklaas te praten; één voor één moeten de kinderen bij hem ko men. De Sint heeft een groot boek opengeslagen en leest van elk .kind wat op. Wanneer ze zoet zijn geweest HANS EN DE NACHTUIL „Wat is dat?", vroeg Hans. wijzend naar een paar knoedels van grijs zwarte kleur. „Dat zijn maagprop- pen", antwoordde va der; „het zijn de onver teerbare delen van de nachtelijke buit van de nachtuil: veren, haren en beentjes van muizen en van al wat de nacht uil naar de smaak is. Van alle uilsoorten komt de nachtuil bij ons wel 't meest voor. Hij jaagt alleen maar bij nacht. Overdag houdt hij zich op in holle bomen of tegen hun stammen gedrukt, die 't meest in kleur met zyn gevederte over eenstemmen. Hij hoopt daar niet ontdekt en lastig gevallen te wor den door de dagvogels, die wel weten, dat hij aan zijn nachtogen over- 5 witte ronde eieren. Door zijn zacht niet veel "nut heeft. Hij nestelt en dicht gevederte vliegt hij haast ge- liefst in boomholten of in de dichtste luidloos, waardoor hij makkelijk zijn bomen van 'n dennenbos. Hij ligt 3 tot I prooi kan verrassen. krijgen ze een handvol pepernoten. Dan gaat de heilige man weer weg en de kinderen zingen vrolyk Sinterklaas liedjes. Daarna verstomt het geluid van bel en kettingen en alles is weer rustig. Om kwart voor vier gaat de school uit De kinderen rennen naar huis om te vertellen wat er 's middags op school gebeurd is. 's Avonds zetten ze hun schoenen neer, zingen nog wat liedjes en gaan dan naar bed. Ze dromen van auto's, treinen of poppen. Ze staan 's morgens heel vroeg op, hollen naar beneden om te zien of er wat in hun schoen zit. En ja! Pietje een mooie auto, Elly een pop, enz. Zo gaat de Sinterklaastijd voorbij. Trudi Stuurman, Leiden (Verhaaltje van het vorig jaar) ZWARTE PIET Voorzichtig klimt zwarte Piet op het dak van een huis. Hij kijkt rond of hij een schoorsteen ziet. Het is pik donker. Zwarte Piet heeft een grote zak op zijn rug. Daar zit allemaal lek kers in. Opeens ontdekt hij 'n schoor steen. Gauw gaat hij zitten luisteren. Hij hoort geschreeuw. Nee, daar moet hij niet zijn, die kinderen vechten al leen maar. Hij laat drie zakjes zout vallen in de schoorsteen; de kachel brandt toch niet. Verderop zag hij nog een schoorsteen. Hij luisterde weer op lettend en zachtjes klonk naar boven: Sinterklaas Kapoentje Gooi wat in m'n schoentje Gooi wat in m'n laarsje Dank u, Sinterklaasje. Mooi zo! Daar moet hij wezen. Hij wacht tot de kinderen gaan slapen. Dan klimt hij de schoorsteen in. Hier brandt de kachel wel. Zwarte Piet be gint zó hard te blazen als hij maar kan. De kachel gaat uit. Nu klimt hij in de kachel en daarna in de huis kamer. Er staan vijf schoentjes. Hij doet in elk schoentje iets lekkers en neemt het verlanglijstje mee, want een andere zwarte Piet zal daar het speelgoed brengen. Dan klimt hij weer de kachel in en daarna in de schoor steen. Met zijn ene hand houdt hij zich stijf vast; met z'n andere hand steekt hij de kachel weer aan en klimt snel naar boven. Nu gaat hij weer naar an dere kinderen en stopt ook daar wat in de schoen. Even later verdwijnt hij in het duister van de nacht. Hij heeft zijn plicht gedaan. Jan Peter Raat, Leiden (Ook nog van het vorige jaar) SINTERKLAAS IS JARIG Het was in de laatste dagen van no vember. Sinterklaas zou wel met 1000 Pieten naar Nederland vertrekken. Er werden grote pakken met suikergoed, speculaas, letters, marsepein en speel goed ingeladen. Ook de scooters voor de Pieten gingen mee en ook de schim mel van de Sint. De zee was woest en wild. Soms maakten de Pieten een rare duikeling. Rommel-de-bommel- de bom klonk het dan en de Pieten zeiden dan tot elkaar: „Boe, boe, dat is jouw schuld Pedro." En Pedro zei, dat Piëtro het gedaan had. Zo ontstond er soms een vecht partij. Door die gevechten braken er wel suikerbeesten, speculaaspoppen of wat het dan mocht zijn. Na een paar dagen kwam de boot aan de sluizen van IJmuiden en na 4 uur kwam hij in Amsterdam aan. De kinderen ston den aan de haven met vlaggetjes te zwaaien. De Pieten maakten gekke toeren. Sinterklaas ging die avond vroeg naar bed. Hij was moe. De Pieten klommen op de daken om door de schoorsteen te gluren of de kinderen zoet of stout waren. Meestal waren ze lief en dan kregen ze wat lekkers in hun schoentjes. Maar de stoute kin deren kregen een roe. Piet was dan boos en ~.ei een lelijk spaans woord. Het vorig jaar kwam er een Piet 'n zak vol cadeutjes brengen. Ik hoop dat het dit jaar ook gebeurt. Dag kinders. Heel veel plezier met Sinterklaas. Tot de volgende week. TANTE JO en OOM TOON. ZWARTE PIET GEFOPT St.-Nicolaas zit te schrijven. Hij heeft het druk met het verdelen en uitzoe ken van de geschenken. „Waar blijft Piet toch?" denkt de Sint. „Zo net vroeg ik hem of hij even een doosje postpapier voor me haalt en nu blijft hij wel een half uur weg. Wacht, ik ga zelf even kijken." Net is de Sint op de gang of hij ziet dat Piet zijn mond staat te spoe len en daarbij zo'n vies gezicht trekt, dat de Sint even moet lachen. „Wat is er gebeurd, Piet?", vraagt hij. „O", zegt Piet, „ik wilde even proe ven of het marsepein dit jaar weer zo lekker is als vorig jaar en nu kan ik wel zeggen, dat het niet zo is." Het andere stuk marsepein houdt hij nog in de hand. De Sint schudt van het lachen. „Zeg Piel, heb jij nog nooit gehoord van kinderen die zich niet willen w~" sen? Nu heb ik zeep laten maken de vorm van marsepein." Zo heeft Piet dus zeep gegeten plaats van marsepein. „Het is zijn verdiende loon", denkt de Sint, „moet hij maar niet zo snoe pen." EEN VOGELHUISJE Maar geen huisje om in de tuin te plaatsen. Wordt ook niet gemaakt van hout maar van kar ton of van een plastic doosje. Het wil ook geen voederhuisje of nesthuisje voor vogels zijn, maar eenvoudig dienen voor opberg plaats van kluwentjes katoen, sajet, touw enz., dus een meubelstukje voor moeder in keuken of huiskamer. Dan krij gen dingen, die anders nogal eens hier en daar liggen te slingeren, een vast plaatsje. Dat is heel prettig voor moeder, dat haar misschien heel wat zoektijd bespaart. Dit karweitje is niet voor kinderen van de kleuterschool bestemd, maar voor groteren. En daar deze de eenvoudi ge tekeningen, mits aandachtig bekeken, makkelijk kunnen be grijpen, vind" ik 'n bre de uitleg ditmaal niet nodig. Het uitstekend dak wordt aan de achterzij de een centimeter of drie omgeslagen. Het koordje in het dak wordt door twee kleine openingen gehaald en aan de onderzijde van knopen voorzien, zodat voorzijde is meer een versiering, zo- bruik j- dat 't geheel op 'n vogelhuisje lijkt (3). sla je e draad van katoen laat je, zoals je ziet, uit 't kooitje door 't bekje lopen, dat ook vastgeplakt of genaaid zit. Aan de I kend. Voor 't bekje en de pootjes ge- de achterkant heb je natuurlijk twee pijpragertje. De teentjes gaatjes gemaakt, waar 't ophangkoord k je om t zitstokje. Een doorgehaald wordt. Succes! I Voor 't vogeltje, dat uit karton ge- „„„h-"iet doorlknipt wotót zun in fig. 5, 6 en 7 een de gaatjes kan schieten bij 't optillen vleugel, t staartje en n oogje gete- ■an 't deksel, ,,'t Vlieggat" Bulier is aan 't oefenen met pijl en boog, zeker Andreas Hofer. -O—O—O— THE TROGGS NAAR NEDERLAND Reg Presley, zang; Chris Britton, lead gitaar; Ronnie Bond, drums; Pe ter Staples, basgitaar; kortom: The Troggs zyn over veertien dagen te gast in ons land. „With a girl like yon", „I eann't control myself" en „Wild thing" zijn wel hun meest succesvolle nummers en die gaan ze ontegenzeg lijk nog eens live ten gehore brengen. P*indhoven, Scheveningen, Groningen, en Soesterberg zijn de uitverko ren plaatsen, waar deze beatjongens uit Albion zullen optreden op 17 en 18 december. In Soesterberg gaat hun optreden ook nog gepaard met de uit reiking van prijzen aan die groepen en solisten, die dit jaar konden terug zien op een goede verkoop van een (of meer) platen. Wie de Nederlandse Miss Beat wordt, zullen we die zondag tenslotte ook aan de weet komen, wanneer in Tony Boltlni's circus de finale van deze verkiezing wordt gehouden. —O—O—O— UITVAART 43 Vanmiddag om twaalf uur hebben ze hun radiodebuut gemaakt in het Veronicaprogramma „Red Band Top pers": Rhythm and Blues Group „Uit vaart 43" uit Noorden. Werd het i muzikale aandeel van deze „Uitvaar- ders" van manager A. J. M. („Tom") van Berghe destijds in Woerden op genomen, de interviewtjes werden „pas klaar" gemaakt in een van de studio's in het Gooi. „Uitvaart 43" bestaat uit: Jan en Cor van 't Hooft, zang respec tievelijk sologitaar: Hans van Koert, drums: Cees Bos, slaggitaar; Joop Pieterse, basgitaar. Manager A van Delft (27) uit Leiden is pertinent in zijn ver klaring: „Theo van Es gaat niet naar Les Baroques, maar blijft The Shoes trouw!" Dit naar aanleiding van de berichten die een paar weken geleden circuleerden in de tienerpers, waar in een en ander al als vaststaand werd geannonceerd. Niet naar Les Baroques „^EKER, er is op' een gegeven mo ment sprake van geweest, maar nu is alles al weer door de feiten achterhaald". Theo van Es zingt on dertussen hét succesnummer van de Zoeterwoudse groep: „Standing and staring" en bewijst ontegenzeglijk, dat hij in het genre een kei is. „Het is de laatste weken enorm gelopen", zegt Van Delft, wanneer we een wat rustiger hoekje in dancing 't Zwaan tje hebben gevonden. JOS DOLFIJN Jos van Vliet uit Den Haag, die tot voor kort in onze contreien al be kendheid genoot als zakelijk leider resp. publiciteitsmanager van diverse zang en beatgroepen. Van hen noemen we b(jv. The Tielman Brothers. Jos, voorheen ook verkoper, kun je sedert een paar weken beluisteren als disc jockey van Radio Dolfijn. Twee weken achter elkaar bevindt hij zich op het schip „Laissez Faire", de derde week vervolgens gaat hij naar de wal. —o—o—o— TENT '67 Iedere week beatgroepen in een gro te tent, terwijl bovendien allerlei (tie ner) creaties al dansend worden ge toond. Da's weer 's wat anders! In elk geval: de organisatoren zijn van plan diverse steden in ons land aan i te doen met hun hippe circus, waar beatgroepen van nationale én inter- nationele vermaardheid te beluiste ren zullen zijn. Teruggehaald Dat is overigens niet boud gespro ken. „The Shoes zyn doende om zich te verzekeren van een vaste plaats in de top veertig. Het hangt er zo'n beetje om: de ene week zit je er wél ln, de andere week net weer niet". A. van Delft, ondanks zyn leeftyd zich uitstekend thuis- voelend ln de beatbiz, doet het deugd, dat de groep juist ln eigen land wordt geëerd: "In Zoeterwoude en Hazerswoude bijvoorbeeld trek ken de jongens volle zalen. Leuker was nog dat optreden in Scheve- ningens „Casino": tijdens Jacqnes Senfs Beat 25. In Nederlands beat- mekka notabene werden ze maar door het publiek teruggeroepen!!!" Single KATIA CHRISTINA OP DE TEEVEE P*EN nieuwe single? „Bij Polydor. Na „Standing and staring"/„Ask my mother" in januari. Je moet dat nu met Sinterklaas en Kerstmis niet doen. Da's commerecieel niet verant woord. O ja, dat optreden ln die Duit se Rudy Carrell Show hangt nog een tikkeltje. Hopen we uiteraard zo gauw mogelijk precies te weten". A. van Delft vindt het in elk ge val prettig, dat dezer dagen de fan club van de grond komt. "Da's im mers een stimulans voor de jongens zo'n club". Ondertussen spelen The Shoes weer een keer „Standing and staring". Op speciaal verzoek. Michel DONDERDAGAVOND 8 december via Nederland 2 (NCRV) kun je nader kennis maken met Hazerswoudes filmster Katia Christina van Kranen burg, wanneer ze wordt geïnter viewd in het programma „Rendez- vou8". Matra-sportwagen berijdende Katia (22) begon hier in Nederland als mannequin/fotomodel, nam een overstapje naar Parys, waar ze boven dien als vertolkster werd geëngageerd voor een paar televisieshows (met Bé- caud en Adamo) en tv-feullletons en kreeg onlangs een hoofdrol aangeboden ln een film van de ItaUaanse regis seur Alberto de Lattuada. Deze regis seur bracht óók Catherine Spaak aan de top. Dus wie weet. Zei eens haar moeder in een exclusief interview voor de Leidse Courant: „Brigitte (want zo heette ze óók nog een tyd; red.) heeft courage!" Dat heeft ze nu zo langzamerhand al bewezen. Want: ze speelde ook al een rol in een toneel stuk. In het Frans. OM NOG EVEN op het (nu dus geen doorgang hebbende maar wel in pers vermelde) vertrek van Shoe Theo van Es naar Les Baroques terug te komen: Les Baroques hééft een nieuwe zanger: Michel van Dijk (16). Hij is dus de opvolger van zan ger/componist Gary O'Shannon, die sedert kort dienst doet in Amersfoort. De nieuwe Baroques hebben inmid dels een nieuwe plaat gemaakt: „Dreammaker"/,,Working in the Tsjlng chang" mèt Michel als zan- i Vanmiddag al: om vijf over vier, op Nederland I: The Monkees, de Amerikanen, die met „Last train to Clarcksville" en „Take a giant step" nu ook onze vaderlandse hitparade bevolken. The lyionkees, naam voor de beatgroep en tegelijkertijd de serie,'bestaan uit: David Jones, geboren in Manchester (Engeland), 1.57 meter groot. Was eertijds jockey, raakte daarna verzeild in de theaterwereld (musicals „Oliver" en „Pickwick"), om vervolgens zijn carrière in de States voort te zetten en terecht te komen bij The Monkees. Speelt gitaar en zingt. Mike Neamlth, afkomstig uit Dallas Teas). Begon als folk-singer, maar eenmaal in Hollywood begaf hty zioh in het beatgewoel. Weer terug in het genre van de folksong had hij een enorm succes. Werd niettegenstaande dat tóch Monkee. Eveneens: zingen en gitaarspelen. Peter Turk, kwam ter aarde in Was hington. Deze zoon van een professor economie mislukte als scholier en even eens als werknemer op een fabriek. Begon toen muzikale ervaring op te doen in New Yorkse koffietenten, al vorens deel uit te gaan maken van The Phoenix Singers. Slaagde uitein delijk voor ae befaamde auditie van The Monkees. Ook al zanger en gita rist. Micky Dolenz, in Los Angelos gebo ren, zoon van acteur George Dolenz uit „De graaf van Monte Cristo". Was al vroeg in de showbiz: de ster in „Cir cus Boy". Ging na de middelbare naar de hogere technische school. „Niet al je geld op een paard zetten", zegt hij. Goed overweg kunnend met stem en gitaar werd hij opgenomen ln The Monkees. Bewerkt de drums.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6