Rijnlands dijkgraaf waarschuwt voor het uitblijven maatregelen tegen water-verzilting MOET EERST EEN RAMP GESCHIEDEN? PAROCHIEHUIS ST. LEONARDUS NA GRONDIGE VERNIEUWING HEROPEND Na feestdagen mag extra (papier) afval met vuilnisman mee Inbraak bij expeditiebedrijf op Middelstegracht AGENDA GEOLOGISCH EN MINERALOGISCH INSTITUUT BELANGRIJK UITGEBREID ST.-NICOLAASMARKT KREEG KAMPIOENEN DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN GEMEENTE LEIDEN Dienstplicht De burgemeester van Lelden brengt ter algemene kennis dat, 1. de in 1947 geboren mannelijke Ne derlanders, die in een Nederlands be volkingsregister zijn opgenomen en daarin behoren te zjjn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht hebben ontvangen, ver plicht zijn zich vóór 1 januari 1967 aan te melden ter gemeente-secretarie van hun woonplaats of gewone verblijf plaats. 2. de aanmelding moet geschieden door de onder 1 bedoelde personen zelf, bij hun verhindering door hun wettelijke vertegenwoordiger. Is een rechtspersoon- lijkheid bezittende vereniging, een stich ting of een instelling van weldadigheid wettelijk vertegenwoordiger, dan rust bij verhindering de verplichting tot aan melding op de bestuurders. 3. de onder 1 bedoelde personen voor de dienstplicht worden ingeschreven, zulks met inachtneming va het Dienstplichtbesluit Moeilijkheden bij abnormale regenval De Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnalnd kwam voor haar begrotingsbijeen komst bijeen in het gemeenlandshuis te Leiden. Bij de aanvang van de vergadering herdacht de dijkgraaf de op 25 sep tember jl. overleden oud-hoogheem raad. wijlen de heer mr. S. Naayen te Rotterdam. In verband met de komende behan deling ter vergadering van de begro ting 1967. en met name van het daar in voor het eerst begrepen afzonder- artikel 8 lijke gedeelte waterkwaliteit, deelde de be-de dijkgraaf vervolgens mede. dat op Het vernieuwde parochiehuis van de St. Leonardusparochie werd gister- avond officieel heropend door de heer H. J. M. Goddijn, lid van het kerkbe- stuur en in die functie afgevaardigde in het parochiecomité dat de verbou- wing op stapel heeft gezet. Hij vond het gewenst dat het aantal donateurs spoedig een stijging ondergaat, gezien de kosten die aan het verbouwde zaal tje moesten worden besteed. De contri butie. vroeger een dubbeltje per week, zou naar zijn mening ook voor verho ging in aanmerking kunnen komen. Hij maakte pater T. J. Woldendorp, de ini tiatiefnemer, een compliment en dankte met hem ook het parochiehcomité. Pastoor P. Dijkstra richtte zich ver volgens eveneens met dankbaarheid tot dit comité. „Bij mijn komst trof ik in kerk, pastorie en parocchiehuis veel aan wat dringend om restauratie vroeg en ik ben blij, dat een gedeelte hiervan nu is verwezenlijkt. Pater Woldendorp heeft kans gezien veel voor de parochie te verdienen. Eigenlijk had hij veel eer der by ons moeten zijn". Voorts sprak hij de hoop uit dat hetgeen zo mooi was opgebouwd ook in goede staat zou worden onderhouden en dat het paro chieleven door het bezit ervan zou wor den gestimuleerd. Moeilijke ogenblikken. Pater Woldendorp bekende, dat hij soms moeilijke momenten had meege maakt tijdens de werkzaamheden, met name in financieel opzicht. Hij dankte de pastoor voor het vertrouwen dat deze in het parochiecomité heeft ge steld. De heer A. Hug ontving een bij zonder woord van waardering voor zijn uitstekend ontwerp en uitwerking van de verbouwing. Ook de andere leden van het comité werden in de dankbetui ging betrokken. Enkele vertegenwoor digers van een bierbrouwerij kregen een woord van dank voor verschillende schenkingen, o.m. een aantal kratten bier. De secretaris van het NKV in Leiden, de heer P. de la Rivlère, sloot de rij met de verzuchting, dat hij ja loers was op een parochie die zich in het bezit van zo'n zaal kon verheugen. De avond werd vervolgens voortgezet in de nieuwe bar. die in goede barkee pershanden beruchtte bij de heer C. Opdam. Het open haardvuur knisperde er lustig op los alsof het er al jaren had gebrand. In een gat in een eeuwen oude balk, die in de schouw is ingemet seld, blinken zilveren guldens. Wie er in kijkt kan zijn portemonnaie te voorschijn halen en een muntstuk toe voegen aan de collectie. Voor een goed De leden van het parochie- comité. V.l.n.r. de heren C. Op dam en A. Hug, mevr. M. E. Visser-v. d. Meel en de heer P. Bergers, pater T. J. Woldendorp en de heer H. J. M. Goddijn. doel, waarvan de parochianen zelf zul len profiteren: parochiehuis St. Leo- nardus. Het Leids Jaarboekje 1966, dat bin nenkort verschijnt, Is ditmaal opge bouwd rond de bevestiging van oude en de verlening van enige nieuwe stads rechten aan Leiden door graaf Floris V op 19 december 1266 en enige andere gebeurtenissen uit het "66 in verschil lende eeuwen. De oprichtingsvergadering van een afdeling Leiden van „Democraten '66" zal op 12 december worden gehouden in De Burcht. In het voorlopig bestuur heb ben zitting: mr. L. J. Brinkhorst, voor zitter, mevr. M. A. Zoutendijk-Meijs, se cretaris, J. H. Janzen, penningmeester, F. A. A. Duystee en S. R. J. Timmer- Zoais ook in voorafgaande jaren het geval was, mag men ook dit jaar bij wijze van uitzonderingen na de feest dagen van Sinterklaas en Kerstmis ver pakkingsmateriaal naast de vuilnis emmers zetten, dat dan door de vuilnis wagens, gel\jk met het legen van de em mers zal «orden weggehaald. Dit zal gebeuren op 6 en 8 december en op 27 en 29 december. In verband met het mogelijke slechte weer worden degenen die hiervan gebruik willen maken, ver zocht het papierafval e.d. (géén oude stoelen en ander afval) behoorlijk bij el kaar te binden. SAMENSTELLING BESTEL'K STICHTING R.K. SCHOLEN. De samenstelling en functieverdeling van het bestuur der Stichting R.K. Scho len thans luidt als volgt: Voorzitter: dr. G. W. M. Kallenberg, L. de Colignylaan 24, Oegstgeest, tel. 52277.Secretaris: mr. H. M. de Munk, De Gijselaarstraat 8. Leiden, tel. 30755. Se cretaris: mr. M. J. P. Tissen, Boerhaa- velaan 12. Leiden, tel. 51859. Penning meester: mr. dr. J. A. M. Cornelissens, De Sitterlaan 51, tel. 30895. Leden: me vrouw G. H. M. van Dongen te Nijen- huis. Stationsweg 37. Leiden, tel. 24080. A. H. J. van der Horst, Lage Rijndijk 19 Leiden, tel. 23469. G. M. Krol. Ma- riënpoelstraat 1, Leiden, tel. 51614. Bissch. commissaris: pastoor W. E. Blok, Lorentzkade 16a, Leiden, tel. 21912. In de nacht v<an donderdag op vry- dag is ingebroken in de opslagruimte van een expeditiebedrijf aan de Mid- delstegraoht. De hele voorraad verzend- klare goederen werd overhoop gehaald, dozen werden opengescheurd en de In houd verspreid. Wat vermist wordt is nog niet bekend. Dat zal moeten blij ken uit de opgaven van de verzenders. Vast staat wel, dat aan de goederen, die 's ochtends in grote wanorde werden aangetroffen aanzienlijke schade is toe gebracht. GELUKKIGE N.Z.H.-REIZIGERS Ter afsluiting van de in Leiden gehou den vervoersenquéte heeft de directeur van de N.Z.H., de heer N. Hortensius, vrijdagmiddag de winnaars bekend ge maakt van de maandabonnementen op het stadsnet, welke voor tien teenders van de enquêteformulieren beschikbaar waren gesteld. Behalve deze maand abonnementen werden tevens honderd dagkaarten op het gehele lijnennet van de N.Z.H. uitgeloot. Van de ongeveer vijftienduizend uitge geven kaarten werd er ruim vijfduizend ingevuld terugontvangen. De namen van de prijswinnaars wor den de volgende week per advertentie gepubliceerd. schryving voor de dienstplicht). De burgemeester van Leiden, G. C. VAN DER WILLIGEN, LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer J. M. J. Chorus (Oegstgeest Doet. ex. geschiedenis mej. C. Musterd (cum laude) (Rotterdam): kand. geschiedenis de heer H. M. Brokken (Rhoon), mej. W. E. Verstege (Den Haag), mej. H. S. Rijnbende (Rotter dam); doet. ex. geschiedenis: mej. H. J. Graafland (Groningen); kand. ex. Chinese taal- en letterkunde: de heer N. H. van Straten (cum laude) (Zeist); kand. ex. psychologie: de heren J. P. L. M. van Oudenhoven (Leiden), C. Weggelaar (Elspeet), G. W. Tremonti (Haarlem), G. Stafleu (Den Haag), N. Metaal (Den Haag); doet. ex. spycho- ogie: de heer J. M. H. v. d. Koppel (Katwijk aan Zee); doet. ex. farmacie: de heer P. P. Duempel (Leiden). DINSDAG 6 DECEMBER Prot. chr. ver. „Philadelphia" ope ning van „Ons Huis", Hooigracht 28, 15.30 u. „Sempre Crescendo" burgerij- concert, Stadsgehoorzaal, 20.15 u. WOENSDAG 7 DECEMBER Centre cultureel Francais de Leyde cours. Rapenburg 43, 20.00 u. Sociale raadsvrouw spreekuur Stadhuis (trouwzaal), 16.00-18.00 u. DONDERDAG 8 DECEMBER Receptie UVS afscheid van secr. H. Laman. Kikkerpolder, 20.00-22.00 Kath. Vrouwengilde, afd. Leiden Avond met koken en bakken voor de feestdagen. De Hoeksteen. Levendaal 1, 19.45 uur 1 I VRIJDAG 9 DECEMBER I.C.C. welsprekendheidsavond Louise de Coligny h.b.s., Kagerstraat, Aquarium- en terrariumhoudersver. „De Natuurvriend" ledenvergade ring. Petruszaaltje (Lammenschans- weg), 20.00 u. Leidse vogelshow-combinatie „Drie- in-één opening tentoonstelling. Stadsgehoorzaal, 18.00 u. !9 juni jl. vaststelde, de vereiste goed keuring van Gedeputeerde Staten der provincies Zuid-Holland en Noord- Holland nog niet werd verkregen. De hoop blijft echter gerechtvaardigd, dat deze goedkeuring nog zo tijdig zal af komen, dat de in het bedoelde begro tingsgedeelte voorziene heffingen wa terkwaliteit nog, zoals voorzien, in 1967 zullen kunnen worden geëffec tueerd. Vervolgens stond de dijkgraaf an dermaal stil bij het uiterst urgente probleem van Rijnlands zoetwater- voorziening Spreker herinnerde er aan, dat laatstelijk in de vergadering van 24 maart 1965 uitvoerig bij dit vraagstuk was stilgestaan. De minister van Verkeer en Waterstaat werd toen een brief gezonden met het dringend verzoek om een spoedige oplossing. Pers en belanghebbende instanties wer den geïnformeerd. Bij brief van 30 augustus 1965 antwoordde de minis ter. Deze verzekerde desverzocht, dat de zoetwatervoorziening van Rijnland en daarmede die van Delfland inder daad een punt was, dat zijn bijzonde re zorg en aandacht had. Het vraag stuk werd bestudeerd door de rijks waterstaat en de provinciale water staatsdiensten van Zuid-Holland, N.- Holland en Utrecht. De bewindsman vertrouwde dat die studie nog dat jaar (1965) zijn gevorderd, dat hij de Staten-Ge- neraal zou kunnen inlichten. De dijk graaf kwalificeerde het thans als bui tengewoon teleurstellend, dat sedert- dienst niets naders bekend was ge worden over de ontwikkeling en reali sering van de nodige plannen var 's-rijkswege. De vrees is niet onge grond. dat de portefeuillewisseling bij het Departement van Verkeer en Wa terstaat. welke juist heeft plaats ge vonden, nog verder vertragend wer ken zal. Als problemen van waterhuis- houdkundige aard niet die intensieve belangstelling van de vertegenwoordi gende hogere organen ondervinden, welke zij zozeer verdienen, moet men zich niet verbazen als de opmerking wordt gehoord, dat klaarblijkelijk weer een ramp nodig: is om gang te bren gen in de plannen tot verbetering van de zoetwatervoorziening; een ramp, welke ons elk jaar kan overkomen door een zodanige lage zomerafvoer BENOEMINGEN OP LEIDSE STADHUIS Geleidelijk en voor de buitenwereld vrjjwel ongemerkt, is in de loop van dit jaar een belangrijke uitbreiding van het Geologisch en niineralogiwh instituut in gebruik genomen do-.r de toevoeging van het gebouw, dat lange tijd de meisjes- HBS heeft gehuisvest, aldus bet "Leidse l'nlversiteits Blad" van vandaag. Het gehele complex, dat zich uitstrekt langs de westzijde van de Garenmarkt tussen het Steenschuur en de Raamsteeg, bestaat thans uit drie, gebouwen, nl. het oude, uit 1892 daterende gebouw geologie, de in 1933 geopende dwars op de Garenmakrt Staande vleugel en het uit 1882 daterende gebouw van de mhbs dat in de dertiger jaren met een kleine vleugel langs de Raamsteeg is uitge breid. Grondig opgeknapt Het oude schoolgebouw is grondig op geknapt en aangepast aan zijn huidige bestemming. Voor de staf zijn enkele vroegere lokalen in tweeën gedeeld, een en ander is verstevigd ten behoeve van de zwaardere last, die de "school" thans te torsen krijgt en het oude gymnastiek- De marktkooplieden te Leiden zijn best in hun schik. De St.-Nicolaasmarkt in de Waag is ook dit jaar uitstekend geslaagd. Men kan droog en uit de storm zijn inkopen doen en het is er bovendien echt gezellig. Om de sfeer extra te verhogen wer den er deze laatste dagen van de overdekte markt verkiezingen gehouden. Gistermiddag werd de „Tiener van de Waag" begroet en bedacht met geschenken, gisteravond was er een jongeman uit Leiden, die door de directeur van Markt- en Havendienst en een journalist tot Nozem van de Waag werd uitgeroepen. De 16-jarige Wim Meijer. Noorderrundsteeg 2, die timmerman van beroep is, beantwoordde aan het obligate signalement: paars hemd, nauw zwart jasje en met provo-model haar. Enfin, alles was compleet aan hem. De voorzitter en de secretaris van het marktco- mité, de heren Stikkelorum (die als in een water val de Nozem in welgekozen versregels toesprak) en Zonderop, overlaadden de gekozene, die alles vrij stoïcijns over zich liet heen gaan, met een parapluie, lichte „boots", een verrekijker, strop das, shawl, overhemd, pistool, stroopwafels, strooi- goed, pantoffeltjes en nog meer schoons. Nog geen tien minuten later had wethouder P. S. Harmsen een nieuwe titelhouder te pakken: de Vader van de Waag, de heer De Koning uit Voor schoten (vader van negen kinderen) aan wie tal van bijdragen, door de gulle marktkooplieden ge schonken. best besteed waren. De Baby van de Waag was vanmiddag aan de beurt. De St.-Nico laasmarkt in de Waag begint 'n waar evenement te worden dat weinigen meer zouden willen missen Met ingang van 1 januari a.s. is de heer F. H. van der Velde benoemd tot chef van de afdeling Personeels zaken ter gemeentesecretarie. Hij volgt als zodanig drs. S. Krom op, die op 1 februari 1966 zijn functie neerlegde. De heer Van der Velde, die thans 47 jaar is, is gehuwd en heeft vier kin deren. Van 1935 tot 1946 was hij in diverse functies verbonden aan de ge meentesecretarie te Vlaardingen. Sinds 1946 werkte hij te Haarlem, waar hij laatstelijk als referendaris A verbon den was aan de afdeling personeels zaken ter secretarie. De aanstelling van de heer Van der Velde geschiedde in de rang van administrateur A. Voorts is met ingang van 1 decem ber as. mr. M. Schox benoemd tot plv. chef van de afdeling grond- en saneringsbedrijf. De heer Schox, die gehuwd is. is thans 41 jaar. Hij stu deerde rechten te Leiden. In 1950 trad hij in dienst bij de dienst Stadsont wikkeling en Wederopbouw te Rot terdam. Sinds 1960 was hij chef van lokaal is herschapen in een collegezaal, de afdeling grondbeheer verbonden Op de begane grond is de afdeling alge- aan de dienst van gemeentewerken te mene geologie; de afdeling stratigrafie Apeldoorn, waar hij laatstelijk de func- en paleontologie bevinden zich op de tie van directieassistent vervulde. De eerste en tweede verdieping. Wanneer heer Schox is aangesteld in de rang de verbouwing geheel voltooid zal zijn van administrateur, zal de geologie hier gehuisvest zijn op een wijze die in oveieenstemming is met de betekenis van de geologische opleiding in Leiden. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" Standen per 29 november 1966: Groep A: 1. Biesot-v. Weizen 1148; 2. Vrijenhoek-v. Helvert 1139; 3. Kuyt- Eldering 1127; 4. dames Stlgter-v. d. Ende 1109; 5. v. d. Burg-v. Ingen 1100; 6. echtpaar Tijssen 1096; 7. Janson-Rip 1074; 8. dames Sier-v. Zijl 1071; 9. mevr. Vrijenhoek-Rompes 1062; 10. De Vries- Loder 1060; 11. echtpaar De Vrind 1049; v. d. Steen-Kappers 906. Groep B: 1. v. Ravenswaay-Engels j 1184; 2. Bloemhoff-Duiser 1145; 3. Klln- kenberg-Smittenaar 1127; 4. De Vries- Bieaot Sr. 1116; 5. Kammeraat-v. Kem- I pen 1106; 6. Robbers-Lepelaar 1076; 7. echtpaar Jansen 1074; 8. dames Dero- gee-v. d. Togt 1062; 9. dames Bernhard- Bon 1057; 10. mevr. Vroom-Foppen 1038; 11. Rodenburg-Wesseling 1025; 12. Se ller- v. d. Vlist 954. Groep C: 1. Dek-Goedhart 1162; 2. T, d. Bergh-Wesseling 1104; 3. Kooyman- Hemmers 1069; 4. Mlddelham-Beugels- dijk 1051; 5. echtpaar Holleman 993; 6. mevr. Harloff-Harloff 993; echtpaar v. Kempen 966; 8. Vreeburg-Blegstraaten 916; 9. echtpaar Lauwaars 903; 10. da mes Winkler Prlns-Goddljn 866; 11. Riel- v. Egmond 785; 12. Reus-de Heer 718. OEGSTGEEST Geboren: Benedikte J. J., d.v. J. T. P. Bonte en R. A. J. Demeyer; Fran- ciecus G. M, z.v. L. Driessen en G. S. van Meygaarden; Jan-Willem, z.v. J. N. J. van der Kwaak en J. N. van Egmond; Lucienne G., d.v. L. J. J. Olivier en G. van Delft. Ondertrouwd: H. P. 6. M. Ceminads en E. J. M. Romyn. van de Rijn, dat het zoutgehalte van het water van de Hollandse IJssel te hoog oploopt, om daarmede op verant woorde wijze in Rijnlands en Delf lands zoetwaterbehoefte te De dijkgraaf herinJierde voorts hetgeen vorig jaar was gezegd aan gaande het ernstige gevaarelement dat de uitbouw van de Europoorthavens in dit verband met zich mee brengt. Naar male de verdieping Nieuwe Waterweg met zijn havens zich in omvang en snel tempo vol trekt en de oplossing van het mede daardoor gestaag gevaarlijker worden de zouteuvel langer uitblijft, ontstaat er een grote afstand in tijd, die voor de zoetwatervoorziening van het wes ten des lands katastrofaal zal kunnen zijn. Spreker opperde bezwaar tegen de procedure, dat het Rijk de laatste jaren bij herhaling voor zeer belang rijke waterstaatswerken, zoals de Rijn- Lek-kanalisatie en de verbetering van de Nieuwe Waterweg gelden voteerde bij begrotingspost, zonder bij wet waar- bergen te scheppen, dat de verdere betrokken openbare belangen, in casu die van de zoetwatervoorziening, te gelijkertijd veilig worden gesteld. Rijnland zal nogmaals bij de minister aandringen op openheid van zaken en op spoed. Bij abnormale regenval De dijkgraaf bracht daarna in herin nering de moeilijkheden, welke zich einde 1965/begin 1966 voordeden met betrekking tot de uitmaling op het Noordzeekanaal tijdens langdurige pe rioden van abnormale regenval. Op verzoek van de rijkswaterstaat heeft Rijnland toen zijn uitmaling in ver band met de abnormale hoge kanaal stand ter plaatse onderbroken ter ver mindering van het gevaar stroming van het Noordzeekanaalge- Omdat Rijnland zijn recht op onbe lemmerde uitmaling onverkort handhaafd wil zien, is toen de n ter van Verkeer en Waterstaat zocht de nodige maatregelen te nemen, welke zulks voor de toekomst zouden kunnen waarborgen. Onlangs ant woordde de minister, dat hij goedkeu ring heeft gehecht aan de voorgeno men stichting van een gemaal te IJmuiden, met een capaciteit in eerste aanleg van 110 m3 per sec., rekening houdende met een capaciteitsuitbrei ding tot 135 m3 per sec., in verband met de waterstaatkundige situatie, welke na de indijking van de Marker waard zal ontstaan. De minister wacht van het een afdoende verbete ring van de waterhuishouding op het Noorzeekanaal c.a. Over het tijdstip waarop de plannen zullen worden ge realiseerd. wordt in de brief minister niet gesproken. Evenwelmoet een noodoplossing in afwachting van en vooruitlopende op de definitieve oplossing bij IJmuiden als een abso lute, noodzakelijkheid worden gezien Waterbezwaar in Rijnland Tenslotte werd een mededeling gedaan over een onlangs gehouden bespreking met de betrokken polderbesturen het waterbezwaar, dat tijdens eei riode van abnormaal sterke regenval in de maand juli jl. in het zuidweste lijk deel van Rijnland was ondervon den. Er moest toen voor de onderha vige polders een maalverbod worden ingesteld. Ter bespreking bleek over eenstemming te bestaan over de ver schillende te nemen maatregelen, wel ke een verbetering in de situatie be ogen te brengen. De Vergadering ging hierna over tot behandeling van de agenda. Als plaatsvervangend hoogheemraad voor het jaar 1967 werd aangewezen de heer mr. A. J. O. baron van Wasse- r van Catwijck. Ligplaats woonboten Met ingang van 1 januari 1967 zal een uniform tarief worden ingevoerd voor de eigendomsvergoedingen voor het innemen van een ligplaats met een woonboot in aan Rijnland toebehoren de wateren, terwijl vanaf genoemde datum met betrekking tot alle in boe- vater ligplaats innemende woon boten een vergoeding in rekening zal worden gebracht in verband met ae verontreinigende invloed van 't daar van afkomstige afvalwater enz. op hel boezemwater. Zuiveringsplan De Vergadering kon haar fiat geven aan een door Dijkgraaf en hoogheem raden opgesteld zuiveringsplan m hoofdzaken. Het is een richtsnoer voor het dagelijks beleid, te voeren op het terr-:~ J- -'- Gunstig advies ter zake was ontvan gen van de commissie waterkwaliteit, waarin, zoals bekend, naast vertegen woordigers van het hoogheemraad schap, representanten zitting hebben uit de gemeentelijke en industriële sfeer. Afgezien van de boezemver versing geeft het plan een overzicht van alle zuiveringswerken welke in samenhang nodig zijn om de schade lijke invloed op de boezem van Rijn land, welke uitgaat van het middellijk of onmiddellijk daarin lozen van af valwater, teniet te doen of zoveel mo gelijk te beperken. Van de nog te bou wen zuiveringsinstallaties en werken ter afvoer van afvalwater naar zee geeft het plan een urgentievolgorde. Nader kwamen aan de orde de plan nen tot vervanging van Rijnlands stoomgemaal te Halfweg door een mo derne installatie. Akkoord werd gegaan met voortzet ting van het vooronderzoek, thans met betrekking tot situering en capaciteit van het te stichten vervangende ge maal. De begroting De begroting voor het dienstjaar 1967 werd vastgesteld overeenkomstig het voorstel van Dijkgraaf en hoogheem raden. De gewone dienst van het, voortaan te onderscheiden, algemene begrotings- gedeelte sluit met totalen aan ontvang sten en uitgaven van f5.189.400.— te gen f4.448.100.— in 1966, derhalve f 741.300.Reeds bij de behan deling van de heffingsverordening wa terkwaliteit in juni van dit jaar. was onder de aandacht gebracht, dat in het i._u. van de steeds hoger oplopende en van lonen en prijzen helaas op verdere geleidelijke omslagverho ging moest worden gerekend, al zou dc heffing Door ontlening aan de algemene re- rve van rond f117.000.kan voor 1967 met een omslagverhoging van f 1.40 worden volstaan. Dit impliceert een omslag 1967 van f21.— per ha als mede van f 3.— per f 100.— belastbare opbrengsten voor het gebouwd eigen dom. Wederom kon niet worden ge rekend op een rijksbijdrage in de wa terschapslasten; ten gevolge waarvan de steeds stijgende kosten in volle zwaarte op de door de ingelanden op te brengen omslag blijven drukken. Bij de behandeling van de kapitaal- dienst van het algemene begrotingsge deelte, sluitende met totalen aan ont vangsten en uitgaven van f5.030.551,68 tegen f 5.020.676,23 in 1966, werd nog maals gewezen op het wel zeer lang uitblijven van subsidie in de kosten van restauratie van het gemeenlands huis te Leiden, in verband waarmede zo kondigde de dijkgraaf aan ernstig onder ogen zal moeten worden gezien of de restauratie na afron ding van het gereedzijnde gedeelte daarvan wel kan worden voort gezet. Begroting waterkwaliteit De gewone dienst van het begrotings- gedeeltfe waterkwaliteit sluit met to talen aan ontvangsten en uitgaven van f 3.928.700,Dit begrotingsgedeelte voorziet onder meer in het voor Rijn land rekening nemen van de kosten van over te nemen gemeentelijke zui veringsinstallaties en in het geven van exploitatie-bijdragen aan die gemeen ten, die de voorkeur geven aan voort zetting van eigen exploitatie. Op de kapitaaldienst. sluitende met totalen aan ontvangsten en uitgaven van f 269.635,57, is voor wat betreft het door Rijnland bouwen van zuiverings installaties uitsluitend gerekdnd op kosten van voorbereiding. Voor zover 1967 werkelijke bouwkosten zullen moeten worden gemaakt, zullen daar toe afzonderlijke voorstellen worden gedaan. De nodige inkomsten zullen worden verkregen uit heffingen, welke ter za ke van onroerend goed zullen worden opgelegd. Behalve de heffingen met betrekking tot bijzondere belangrijke vervuilers (industrieën e.d.), welke rechtstreeks naar de mate van vervui ling zullen worden aangeslagen, zal ook worden geheven met betrekking tot gewone gebouwde eigendommen (huizen e.d.). De heffing over deze laatste objecten zal, naar mag worden verwacht, f 5.85 per f 100.— belast bare opbrengst gaan bijdragen. Aan de gemeente Haarlem werd toe lating verleend tot uitmaling op de boezem t.b.v. het noordelijk gedeelte de binnen afzienbare tijd te ont- polderen Waarderpolder, met een aan i het Noorder Buiten Spaarne te stich- ten gemaaltje. De overige agendapunten betroffen zaken van min of meer formele of van de afvalwaterzuivering, huishoudelijke aard Door geen voorrang te verlenen aan op de Boshulzerkade radende personenauto, bestuurd door een 82-jarige Lel- denaar, kwam een S9-jarige Inwoner van Oegstgeest, by het uitladen van de Telderskade in botsing. Aanzienlijke schade werd daarby aangericht aan beide wagens die waarschyniyk hun laatste rit maakten. Doordat de bestuurder van de wagen, die op zyn kop terecht kwam, utt zijn voertuig werd geslingerd, had de botsing wonderwel zonder persooniyk letsel tot gevolg.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4