Marinus van der Lubbe was eerste slachtoffer nazi-regime Waar ligt de grens tussen legende en werkelijkheid? Mr. Benno Stomps: Lichaam werd niet vrijgegeven voor begrafenis in Leiden DUIDEUJKE ZEGE BU PLAATSEUJKE DERBY VAN WS OP KANGEROES Tafeltennis- prognoses PAUZE PUNT Voor Gero cassettes ZATERDAG 3 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA S 'BERLIJN, 27 februari 1933, kwart over negen 's avonds. Op zes plaatsen tegelijk breekt brand uit in het pompeuze gebouw van de Rijksdag. In korte tijd staat het gebouw in lichterlaaie. De vlam men slaan, nadat het vuur zich over alle etages heeft verspreid, in een oogwenk door de koepel naar buiten en in enkele uren ziet het in duizenden toegestroomde publiek, dat veilig op een afstand gehouden wordt en in drommen samengepakt staat In de nabijgelegen Tiergarte het trotse regerings gebouw veranderen in een trieste puinhoop. S.A.-mannen, veiligheidsfunctionarissen van de na- tionaal-socialistische partij, die enkele weken tevoren onder leiding van Adolf Hitler de grootste partij van Duitsland geworden is, is nog eerder bij de brand dan de brandweer, dringt het gebouw binnen en arresteert een 24-jarige jongeman, de Leidse metselaar, Marinus van der Lubbe, die vlot bekent het vuur aangestoken te hebben en verklaart lid te zijn van de communistische partij. Hitler en Go ring hebben de schuldige en de kranten van die dagen wijzen er reeds de volgende dag op een prachtige gelegenheid om af te gaan rekenen met de communisten, de derde partij van Duitsland, die een verdere opmars van de nazi's in de weg staat en een belemmering is voor Hitier om de dic tatoriale macht aan zich te trekken. Gelegenheid of voorwendsel een door de nazi's geprovoceerd voorwendsel zelfs, zeggen de communisten van meet af aan de mystificatie rond Van der Lubbe beginnen direct na zijn arrestatie en tot de dag van vandaag is nog niet aangegeven waar de grens ligt tussen legende en werkelijkheid. Historici, juristen, journalisten hebben zich 33 jaar bezig gehouden met de vraag: handelde Van der Lubbe geheel zelfstandig, werd hij het slachtoffer van provocateurs van de nazi's, die goed garen sponnen bij de Rijksdagbrand, of was Van der Lubbe inderdaad de vooruitgeschoven pion van een commu nistische samenzwering. Boekenplanken kunnen gevuld worden met de publi caties, die verschenen sinds het moment, dat Van der Lubbe in de boeien geslagen werd. De voor en tegens van de verschillende theorieën wisselen elkaar af. „Wie was de ware schuldige" en „Als van der Lubbe schuldig was, tot welke hoogte was hij schuldig?". Zwijg, Van der Lubbe zelf zwijgt over de achtergronden. Hij bekent inderdaad de brand te hebben aangestoken, ver telt zelfs hoe hij het deed, maar ver der komt men niets te weten. Ook mr. Benno Stomps niet, de 35-jarige Haar lemse advocaat, die op kosten van het Van der Lubbe-comité, bestaande uit familieleden en vrienden naar Leipzig reist om de verdediging van zijn land genoot op zich te nemen. Drie dagen voor de aanvang van het Leipziger proces vertrekt mr. Stomps naar Duitsland. De aanwijzing van de Jeugdige advocaat is in Nederland een verrasing, want het Van der Lubbe- comité heeft aanvankelijk mr. Tiede- man willen sturen. Mr. Tiedeman, een bekend strafpleiter, wil Van der Lubbe wel verdedigen, maar hij advi seert het comité mr. Stomps aan te zoeken, omdat hij het niet verant woord vindt een dodelijk beangste echt genote achter te laten. Verzekerd door een Engelse maatschappy want geen enkele Nederlandse arrsuradeur durf de het risico te nemen neemt de Haarlemse advocaat op aanraden van Max Blokzyi in hotel Kaiserhoff zijn Intrek. „Ik wist toen nog niet beter dan dat Max Blokzijl ëen bekend en talentvol journalist was", aldus mr. Stomps. „In de Kaisershoff bleek alles en iedereen die iets met het komende proces te maken had te logeren. Iedereen was juist naar dit hotel gedirigeerd, omdat, naar ik nog tot mijn geluk van NRC- correscpondent (dr. Noorderwier ver nam, de autoriteiten er belang in stel den alle bq het proces betrokkenen van begin tot eind te controleren. De uitste kend in Duitsland ingevoerde dr. Noor derwier vertelde mg bijvoorbeeld, dat al het hotelpersoneel voor het proces vervangen was door SA-mannen. Tot de portiers en loopjongens toe". „Neen" Na twee dagen, heel veel tegenwer king en lijdelijk verzet' slaagde mr Stomps er eindelijk op de 22ste septem ber in het proces was toen al een dag aan de gang toegang te kry- gen tot Van der Lubbe teneinde uit zjjn mond het wettelijk verplichte ver zoek tot de verdediging te krijgen. „Vergezeld alleen van een tolk, die het hele proces Van der Lubbe terzyde zou staan, bezocht ik de beklaagde in de kelder onder het gerechtsgebouw. Staande, het hoofd gebogen, de armen tegen zijn lichaam gedrukt, scheen hy te luisteren naar wat ik te zeggen had, maar reageerde in het geheel niet. Zelfs niet toen ik de namen noemde van zijn Oegstgeestse halfzuster Peute en zijn oudste broer, op wie hij byzon- der gesteld was. Ik vertelde hem, dat zij hem smeekten my als verdediger te accepteren. Ik hield de brieven, waarin zij bewogen hun broer vroegen mij alle inlichtingen te geven voor, maar in het half duister kon ik niet zien of zijn ogen op de tekst gevestigd waren. Ik vraag me af of Van der Lubbe de brieven had kunnen lezen, want sinds zijn 18e jaar, toen leerling-met selaars bij een stoeiparty een kalkzak over zijn ogen getrokken hadden, was hy voor driekwart blind. Geen woord kwam er over zijn lippen. Een half uur lang heb ik gepraat, vriendelijk, boos, quasi-verontwaardigdTot de tyd verstreken was en ik hem toe schreeuwde: „Dus je wil helemaal niet, dat ik je verdedig?" „Neen", zei hij onbewogen. Het enige woord, dat ik Van der Lubben heb horen spreken. Direct na de terechtstelling reisde de echtgenote van Ma rinus' halfzuster met een Leidse begrafenisondernemer laar Leipzig om het ontziel de lichaam te halen voor be grafenis op Rijnhof. Het stof felijk overschot werd even wel niet door de gerechte lijke autoriteiten aan de familie afgestaan, maar zo vertelt men in Leiden, men kreeg wel de gelegenheid Marinus te zien in het mor tuarium van de gevangenis. Uitdrukkelijk werd echter aan Van der Lubbe's zwager, de O egstgeestenaar Peute, verboden het stoffelijk over schot te fotograferen. Een fototoestel werd zelfs in be slag genomen. De begrafenis op een kerkhof in Leipzig mocht eveneens door de heer Peute, enkele vrienden en de begrafenisondernemer bijge woond worden. geestelijk geheel geknakt was. Bekend is, dat Van der Lubbe voor zijn gevan genneming als een uiterst labiel en be ïnvloedbaar persoon bekend stond. Dat blijkt onder meer uit zijn optreden te Leiden waar hy voortdurend in op spraak was. Fataal voor de geestesge steldheid van deze jongen was, dat hij ruim zes maanden geboeid en in een zame op sluiting heeft doorgebracht. Een dergelijke maatregel is zelfs in staat zeer wilskrachtige mensen totaal gees telijk te breken. Vast staat voorts, al dus mr. Stomps, dat de Pruisische poli tie op bevel van Hitier zelf de verdachte aan biochemische behandelingen heeft onderworpen. Zondebok Daarnaast voert hg aan, dat Van der Lubbe enkele malen in Leiden op een welhaast ziekeiyke wijze getracht .heeft n met succes om de zondebok te spelen. Hij herinnert daarbij aan twee voorvallen. In het begin van de dertiger jaren werden by een oproer voor het gebouw van Maatschappeiyk Hulpbe toon een verzamelplaats van gefrus- teerde steuntrekkers alle ruiten ver nield. Vgf man werden gearresteerd door de Leidse politie. Ook Van der Lubbe. Voor de Haagse politierechter zeggen verdachten, dat zg met stenen naar de ruiten van Hulpbetoon gegooid heb ben, maar niets geraakt te hebben. Van der Lubbe het ongeluk aan zyn ogen heeft reeds plaats gehad zegt: „Ik ben de schuldige; ik heb ze allemaal in gegooid". Hij krijgt drie maanden open lucht-gevangenis. De anderen worden vrijgesproken. Een ander voorbeeld: Van der Lubbe, e na het ongeluk aan zijn ogen niet eer in de bouw kan werken, is enige tijd in dienst bij de Leidse conservenfa- briek Tieleman en Dros. Op het hoogte punt van de groentecampagne breekt een wilde staking uit onder de 3000 seizoenarbeiders, omdat men 2 cent per uur per man meer loon wil hebben. Na lang aarzelen besluit de directie toe te geven, daar anders de exportorders in gevaar komen. Directeur Hans Tieleman moet het besluit van de vergadering van directeuren aan het morrende personeel gaan mededelen, maar wanneer hij de menigte voor zich ziet, welke hem ge prest heeft, zegt hy nijdig: „Goed, jullie kunnen 2 cent meer krygen, maar de raddraaiers, degenen, die tot deze sta king hebben opgehitst krijgen niets!" Het blijft even stil tot Rinus van der Lubbe naar voren springt en roept: „Ik heb het er graag voor over". Van der cent meer en ik ga weer stempelen. Ik heb het er graag voor over. Van der Lubbe verlaat daarop de fabriek, gestaard door zijn collega's, die naar hun voorhoofd wijzen, omdat Van der Lubbe ditmaal niets uitstaande heeft met de onlusten. De jongeman, die door tijdgenoten be titeld wordt als een „onontwikelde heet hoofd", speelt wel een rol bij talrijke straatbetogingen in het begin van de ja ren dertig. Staande op een handkar placht hij niet zelden steuntrekkers en jongelui toe te spreken daarbij geen ge heim makend van zijn communistische sympathieën. Van der Lubbe is inder daad enige jaren communist geweest, maar ten tyde van de brand was hy al weer verdwenen uit de Communistische Partij Holland, omdat men hem daarin niet kon handhaven vanwege zijn na- tuurlyke afkeer voor iedere vorm van gezag. Een politieagent of een partij man: Vander Lubber duldde niet, dat iemand boven hem stond. Idealist Mr. Stomps typeert hem ook als een idealist, die beslist niet het vermogen had om door te denken. Als voorbeeld noemt hij het aardappelhandeltje, dat Van der Lubbe 10 dagen dreef in een pandje op het Levendaal. „Het verschil tussen inkoopsprys en verkoopsprijs kwam hem als een schrgnende onbillijk heid voor en hij besloot daarop aan steuntrekkers op vertoon van hun stem pelkaart aardappelen te gaan leveren tegen de prijs, die hij er in Rijnsburg voor betaalde. Van zijn steungeld huur de hij eerst een handwagen, kocht ver volgens in Rijnsburg de aardappelen voor 3 cent per kilo en leverde ze voor dezelfde prijs aan zijn lotgenoten, nadat hij het uitschot in het Levendaal gesme- ten had. Van der Lqbbe kon er gewoon niet by, dat winst maken noodzakehjk was. Al zou het alleen maar nodig ge weest zyn voor het huren van de wagen en het verwijderen van de rotte aard appelen. De gevolgen bleven niet uit. Na tien dagen moest de zaak gesloten wor- NazipL an Blind idealisme, 'n ziekeiyke behoefte om de schuldige te willen zijn, gemakke- lgk te beïnvloeden en een enorme gel dingsdrang. Dat alles maakt het ver- blaarbaar, aldus mr. Stomps, dat Van der Lubbe, die in 1932 in Duitsland te recht kwam op een Arbeiders Sport- er Studiereis, verstrikt raakte in een sluw- nazi-plan. Naar het oordeel van de Haar lemse advocaat, die op verzoek van de heer J. van der Lubbe, de oudste broer van de terechtgesteld, betrokken zal worden bij de revisie, zal in een nieuw proces hoogstwaarschijnlijk komen vast te staan, dat Van der Lubbe de misleide dader is geweest. In een geheel zelfstan dig optreden gelooft hij echter niet. En wel om deze redenen: Van der Lubbe werd in de Rijksdag venvacht, getuige de grote hoeveel heid brandbaar materiaal, die elders in het gebouw werd aangetroffen, zou zelfs hulp gehad hebben om b nen te komen. Göring belet de Berlynse brandweer commandant groot-alarm te geven op een moment, dat de brand nog te blussen is. De commaodant Gemmp wordt van zijn functie ontheven, in de cel geworpen en later geworgd aan troffen. Ontdekkingen van de Franse journa list. dr. Edouard Calic, die zich de afgelopen twee jaar onafgebroken Marinus van der Lubbe (mid den, staand achter stoel) tijdens het proces over de Rijksdag brand. Uiterst rechts van der Lubbe's medebeklaagde Dimi- trov, een Bulgaarse communis tenleider, die na 1945 tot zijn dood in 1949 communistisch dic tator van Bulgarije is geweest. Van der Lubbe werd ter dood veroordeeld, Dimitrov werd na een hartstochtelijke verdediging vrijgesproken, evenals de an dere verdachten, de Duitse com munistenleider Torgler en de Bulgaren Dauef en Popof. Theorieën Over de zwijgzame houding van Ma rinus van der Lubbe tegenover mr. Stomps en tijdens het proces worden vele theorieën verkondigd. Dacht Van der Lubbe dat hij geen Nederlandse ad vocaat nodig had, omdat hem door de nazi's beloofd zou zijn, dat hij er met een lichte straf zou afkomen? Misplaat ste trots en geldingsdrang-tot-in-de- dood of was Vander Lubbe totaal on machtig en geestelyk te zeer verzwakt om nog iets te wensen? Velen hebben er zich het hoofd over gebroken. Mr. Stomps heeft er enkele gedachten over. „Hoewel Van der Lubbe er fysiek tijdens bet proces niet bekla genswaard uitzag, staat wel vast, dat hg Mr. Benno W. Stomps, 33 jaar geleden hij was toen 35 jaar en slechts drie jaar advocaat aangezocht door het Comité-Van der Lubbe voor de verdediging van de Leidse metselaar, maar door de beklaagde daarom nim mer verzocht. Op verzoek van vrjpnden en familieleden van de man, die op 10 januari na een geregisseerd proces werd ont hoofd, gaat hij volgend jaar po gen de waarheid van de Rijks dagbrand vast te stellen. Voor de Haarlemse advocaat, die in de oorlogsjaren het juridisch brein in de Noordhollandse ver zetsorganisatie was en op wel haast wonderbaarlijke wijze ontsnapte aan een nazi-dood vonnis. lijdt het geen twijfel, dat Marinus van der Lubbe het slachtoffer is geworden van een nazi-complot. De ex-Leidenaar werd in Leipzig tevens het eer ste slachtoffer van verkrachte rechtsbeginselen. bezig hield met deze zaak en met archiefstukken van het Dimi- trofmuseum in Leipzig kan aantonen dat alle hoge nazi-leiders ervan op de hoogte waren, dat de Rijksdag in vlammen zou opgaan. Geregisseerd Het ïydt geen enkele twyfel, aldus mr. Stomps, dat van tevoren vast stond hoe de afloop van het proces zou zijn. Van der Lubbe moest voor goed het zwijgen worden opgelegd, terwijl de andere dachten, de Duitse communistenleider Torgler en de Bulgaren Danef, Dimitrof en Popof min of meer een figurantenrol was toebedeeld. Het moest geheel een communistisch complot lijken en de aan dacht afleiden van de ware schuldigen. De sleutelposities in het proces werden bezet door nazi's. De openbare aanklager is dr. Werner en de verdediger van Van der Lubbe de notoire nationaal-socialist dr. Seuffert, die aanvankelijk goed zijn best lijkt te doen, maar zich aan het slot akkoord verklaard met toepassing van de zgn. Noodverordening, sedert het pro- de ,,Lex Lubbe", wat inhoudt, dat Van der Lubbe op zaterdag 23 december uiterlijk volmaakt onbewogen het von nis verneemt: doodstraf, te voltrekken door de valbijl. Merkwaardige parallel met het vonnis na het ruiten ingooien bij Hulpbetoon: de vier andere verdachten worden vrijgesproken. Drie dagen voor hij 25 jaar zou worden, op 10 januari, wordt de ongelukkige jongeman, die bij en jaar lang de ogen van de wereld op zich gericht wist, in handen gesteld een nazi-beul. „Lex-Lubbe' Het vonnis, het zwaarste, dat 'n mens kan treffen, heeft sindsdien, met de vra gen over de feiteiyke toedracht, de ju risten van Westeuropa intensief bezig gehouden. Allerwege is men 't er echter over eens, dat Van der Lubbe zelfs als zou hij de enige of de hoofdschuldige zijn nimmer veroordeeld had kunnen worden op grond van de zgn. Noodver ordening, welke in het proces Van der Lubbe met terugwerkende kracht werd toegepast. In alle Westeuropese landen geldt al sinds mensenheugenis de regel, dat een nieuwe wet niet met terugwer kende kracht wordt toegepast als de bepalingen ten tyde van het misdrijf minder streng waren. Tussen daad en proces mag de wet voor de verdachte niet zwaarder gemaakt worden. In het geval Van der Lubbe is men daar be wust van afgeweken. De dag al na dat de Ryksdag in brand gestaan had haastten de nazi's zich de verordening f laten ondertekenen, waarin de dood- Volleybal hoofdklasse De met spanning tegemoet geziene ontmoeting tussen de Leidse teams VVS en Kangeroes is voor laatstge noemd team in een grote desillusie geëingid. De met inzet van alle krach ten spelende VVS'ers waren duidelijk sterker en wonnen verdiend met 30. Gebrek aan vertrouwen was mis schien wel het zwakste punt van Kan geroes in deze gisteravond gespeelde wedstrijd. Het sterkste punt bij WS was het uitstekend blokkeren, w door de aanval van Kangeroes rr malen volkomen werd lamgelegd. En dit was waarschijnlijk de oorzaak van het gebrek aan vertrouwen dat Kan geroes duidelijk demonstreerde. WS begon direct na het begin druk uit te oefenen en wist zich meer kan sen te scheppen dan Kangeroes, dat wel zijn heil zocht in time-outs en wissels, maar zich niet onder de druk vandaan kon werken. Met 1512 won WS de eerste set, waarna het verlies van Kangeroes steeds vastere vormen ging aannemen. WS putte uiteraard moed uit elke misser van de tegen standers en kwam door setzeges resp. 15—11 en 1510 tot een royale en zonder meer verdiende 30 over winning. Overgangsklasse OOK WINST VOOR VVS 2 VVS 2 had in de wedstrijd tegen Lycurgus Hvgiea (Krommenie) set meer nodig om tot winst te komen. In de le set ging het allemaal wat moeilijk bij de Leidenaars, maar uit eindelijk wonnen zij toch met 1513. De over het geheel genomen vrij zwak spelende ploeg uit Krommenie kwam er in de 2e set nauwelijks aan te pas: 154 voor WS 2. Maar in de 3e set lieten Dick Passchier c.s. de teugels zover vieren, dat Lycurgus Hygiea toch nog de eer konden redden: 1315. In de 4e set tenslotte kwam het krachtsverschil tussen beide teams ook in cijfers tot uitdrukking: 154 voor WS 2 en 3—1. ADVERTENTIE O JA! EVEN NAAR PRONONCE St.-Nicolaascadeau Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Joséphine Maria d.v. B. J. Bonnet en A. C. D. Schilthuizen; Maar- tje Cornelia d.v. A. Houwaart en A. Imthorn; Johannes Cornelis z.v. J. De- vilee en J. C. Laterveer; Sylvia Car men d.v. W. H. Slingerland en I. J. M. T. Miehe; Eveline d.v. R. T. J. Hen- drickx en G. H. M. Vlaar; Jolanda Ste- fana d.v. S. Wielogroch en N. Dom burg; Michèle Hauke Simon z.v. H. v Houten en J. A- H. Dreef; Anthonie z.v A. v. d. Meijden en E. D. A. v. Leeu wen; Marianne d.v. R. v. d. Hoorn en M. M. P v. d. Reijden; Johannes Ge- rardus Antonius z.v. A. A. Nieuwlaat en D. J. T. Kortekaas; René Antonius z.v. F. J. J. Hoogervorst en T. Wilden burg; Jeannette Adrana d.v. A. G. Holland en A. J. Menijn; Hendrk Pe trus Mara z.v. C. H. G. v. Steijn en J. E. C. Aanhane. Gehuwd: A. W. H. Bon en J. C. Hoo- gen boom; P. M. Selhorst en J. K. M. v. d. Water; G. T. Kraakman en P. M. v. d. Hoeven; J. H. Lut en A. T. J. Fetz; E. M. Thelen en C. H. Betgen; P. E. v. Putten en G. H. v. Dam. Overleden: J. Brussee 77 j., m.; H. v. d. Graaf 62 j., m.; A. M. J. Aarts 7 j., dochter. Ondertrouwd: A. J. J. Everstijn A. M. Ticheloven; J. A. Wenneker en M. H. Barends; C. M. A. v. d. Barse laar en L. Smittenaar; J. J. v. d. Berg en M. J. Schouls; P. Kallenborn e: M. v. Rheenen: A. Barendse en M. L. Moerkens; J. W. G. J. Bik en F. C. Vlasveld; T. H. Does en T. G. M. Steen bergen; J. J. M. v. Schaik en M. W. M. T. v. d. Meer; J. M. Verschueren en C. J. M. Niesten; A. Ruis en M. P. de Wit; C. Gubler en C. A. Steenbergen; J. C. v. d. Kleij en C. de Bruijn; B. M. Jans sen en J. J. S. F. Steenbergen; P. J. Wetselaar en J. H. Waanders; J. H. N. Wennekers en S. v.d. Zanden; G. dé Zeeuw en C. Musterd; A. J. W. Zwa german en P. J. M. v.d. Hoeven; G. Schouten en J. R. Boekhoudt; G. N. Verweij en A. M. Kamphues; J. v. d. Meij en G. E. C. v. Rijn; J. de Roode en E.H. M. de Best; J. Haneveld en L. W. Schrijer; J. A. T. v. Dam en E. C. M. Driessen; W. A. M. de Roos en J. S. Robbers; E. J. v.d. Horst en J. L. C. Flippo; N. Chen en C. v. d. Hoogt; P.M. de Jeu en M. W. Karei; A. C. J. v. d. Hoeven en M. H. v. Ammers; A. Groenhuizen en J. Huner; B. C. Punt en L. H. Heijning. ADVERTENTIE straf werd gesteld op o.m. brandstich ting. Was de noodverordening er niet geweest dan had men de doodstraf zelfs niet kunnen éisen Na de eventuele nietig verklaring van het vonnis, welke zul worden aange vraagd door de Beriynse procureur-ge- neraaü dr. Hans Giknther hoopt nu-. Benno Stomps ln een revisie-proces tot een vaststelling te komen van de Jul9te feiten. Naar hy hoopt een gehele reha bilitatie van Marinus van der Lubbe, die hy in een request aan bondskanselier Erhardt een van de eerste slachtoffers van het nazi-regiem noemt. In de ereklasse geen wedstrijd voor Scylla, dat zich kan voorbereiden op de „big match" tegen AMVJ op 10 december. Docos besluit een zeer zwak gespeelde eeste competitiehelft met de thuiswedstrijd tegen Wibats 5, dat eveneens met een plaats in de degra datiepoule genoegen moet nemen. Een overwinning van Docos kan het team de wetenschap geven, dat het in dit zwakkere hoofdklasse-milieu tot rede lijke prestaties kan komen (zaal Pot gieterlaan, 18 uur). Scylla 2 speelt in Nijmegen tegen Ons Vermaak. We rekenen op een kleine Leidse zege, ondanks het nogal kansloze verlies tegen de Wibast- reserves vorige week. ATTC ontvangt in Alphen het drietal van Eendracht 2. De Rotterdammers zullen tegen de mogelijk weer onvolledige Alphe- naren de volle winst kunnen be halen. In Hilversum ontmoet de Treffers een niet zo sterke, maar wel lastige tegenstander in H.O.C. Cees Vesseur en de zijnen zuil enoevrigens een 73 of 82 zege kunnen bereiken. TAALPROBLEEM Sint rijmt op vindt. Piet op niet. Kou op: van je hou. Waar is een woord te ontdekken, dat rijmt op straalka- chel? In deze problematiek baggert Nederland rond, met meer belangstel ling voor de liturgie van de vigilie van de H. Nicolaas van Myra dan voor die van de tweede Adventszondag. Intus sen heeft zonder wild geraas 'n nieu wigheid haar intrede gedaan, waaraan reeds lang behoefte bestond: een eigen prefatie voor de Advent. Ook bij ver taling daarvan hebben zich dichterlij ke moeilijkheden voorgedaan. „Het blijde morgenlicht breekt aan is een meisjesachtige weergave van het krachtige „affulget". Erger is het ont sierende germanisme van „beléren", hetgeen onderrichten of onderwijzen moet zijn. Wat bij Sinterklaas-rijme larij door de beugel kan, is bij litur gie-vertaling in de ban. LEIDSE BIOSCOPEN Camera; Le lit k 2 places (volw.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lldo; 'n Tikkeltje getikt (14 j.). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Geheim- agent district 6 (14 Jr.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: ontraden. Trianon: West Side Story (14 jr.). Dagelijks, ook zondags, 2, 5 en 8 u. Rex: De rode baret (14 jr.). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. ^3# Het spijt me, maar ik vrees dat mijn venster de bal van uw zoon 'n beetje beschadigd heeft! KORRELTJE In onze dagen is eenvoud maar al te zeldzaam, schreef Ovidius reeds vóór Christus. ADVERTENTIE JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 MARKTBERICHTEN LEEUWARDEN, 2 dec. Zulvelbeurs Commissienotering. Goudse kaas 2.97, Edammer kaas 2.82, Broodkaas 2.78. Handel: kalm. KATWIJK a/d RIJN, 2 dec. Groente - Waspeen per kist A extra 6.106.70; A 1 3.80—5.70; A 2 3.80—5.10; B extra 4.40—4.70; B 1 3.10—4.70; B 22.00— 2.30; Cl 2.00—2.20; C2 1.60—2.20; Andijvie 3057; Bloemkool 3157; Boerenkool 2630; Groene kool 8 13; Rode kool 916; Selderie per bos 813. Aanvoer Waspeen 157.000 kg. ZOETERWOUDE BROMFIETSERS BOTSTEN Gisteren omstreeks 6 uur kwamen twee jeugdige bromfietsers in de bocht van het rijwielpad naast de Dok'x Kortmannstraat met eikaar in botshg. Beiden liepen verwondingen op en de voertuigen werden ernstig beschadigd. De oorzaak was dat een der bromfiet- :rs geen licht voerde. Geslaagd. Aan de Techn. Hog». school te Delft slaagde voor het exa men bouwk. Ingenieur de heer L. J. M. Bosman.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3