Laatste schot uit Beneluxtunnel SPECULAASPLANK Een soort skunk VLAARDINGEN PERNIS V.V. Randstad dichter bij Antwerpen Cultuurgeschiedenis op Zes jaar voor student die meisje doodde GEEF EENS IETS ANDERS.... mk alles S3 Vlieland K. V.P. bereid tot offers voor het algemeen welzijn van de mens VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 DE T.E1DSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) PERNIS. Ruim tweeëntwintig meter onder water ligt tussen Vlaardingen en Pernis, 745 meter lang, de Beneluxtunnel nagenoeg gereed. Vanmiddag zijn de laatste belemmeringen in de buizen weg genomen en daarmee heeft Vlaar dingen een directe wegverbinding met de industrieën aan de zuide lijke oever van de Nieuwe Maas gekregen. De tunnel, die de ko mende zomer door het verkeer in gebruik zal worden genomen, geldt bovendien als één van de voor naamste schakels in de toekom stige verbindingen van de randstad met het zuiden. Bewesten Delft en door het Westland heen is namelijk rijksweg 19 geprojecteerd, die uitmondt op de rotonde-Ypenburg. Op de zuidelijke oever krijgt het verkeer aansluiting op de Euro poortverbindingen en in de toe komst, via de Haringvlietbrug, met Zeeland en Antwerpen. Vrijwel onopgemerkt en in een tempo dat niet gestoord werd door haperingen die elders de bouw van tunnels bege leidt, is de Beneluxtunnel gepland, ont- grindbed onwirkbaar vast. Over de tun nel heen ligt weer aangeslipt de rivier bodem met een vaardiepte van 13 meter, worpen en uitgevoerd. Vlaardingen heeft als eerste belanghebbende, het initiatief tot de bouw genomen. Verkeer en Water staat had geen haast, maar Vlaardingen Onderscheiding voor maarschalk Zjoekov MOSKOU (Reuter) De vroegere Russische minister van Defensie, maar schalk Zjoekov, is ter gelegenheid van zijn 70ste vérjaardag onderscheiden met de Lenin-orde, de hoogste Russische onderscheiding. Zjoekov, die destijds on der Stalin en later ook onder Kroetsjev in ongenade was,, .kreeg de onderschei ding „Voor zijn diensten aan de strijd krachten van de Sovjet-Unie". zat te springen op een behoorlijke ver binding met de overzijde van de rivier. De gemeenten Schiedam en Rotterdam, de kamers van koophandel uit dit ge bied en enkele belanghebbende industrie- en sprongen bij, zodat in '62 de Bene lux-tunnel N.V. van start kon gaan. Rijkswaterstaat leverde het ontwerp vrijwel identiek aan dat van de Coen- tunnel en hield toezicht op de uit voering. Na de voltooiing krijgt de N.V. de tunnel als toltunnel in handen. Het neemt de tunnel weer over als de aansluitingen op het rijkswegennet de tunnel ook voor het interlokaal verkeer onmisbaar maken. Acht stukken Acht moten van 93 meter vormen bij elkaar 't rivierkruisend gedeelte van de tunnel. De tunnelstukken liggen in Formatie-opdracht aan Werner in Luxemburg LUXEMBURG (UPI) Groothertog Jan van Luxemburg heeft premier Pjerre Werner opdracht gegeven te trachten een nieuwe regering te vormen er vervanging van de coalitie die •orige week uiteen is gevallen. Aangenomen wordt dat Werner zal trachten de onenigheid tussen zijn chris ten democraten en de sociaal democra ten over begrotings- en defensieaange legenheden uit de weg te ruimen en zo te voorkomen dat speciale verkiezin- gèn moeten worden uitgeschreven, dde eerstvolgende verkiezingen hebben pas in 1969 plaats. eventueel tot 16 meter te vermeerderen. De acht tunnelstukken zijn dit jaar tus sen 26 maart en 29 oktober afgezonken. Het dwarsprofiel van de tunnel omvat twee verkeersbuizen, elk met twee rij stroken. Ter hoogte van de ventilatiege bouwen krijgt het opgaande verkeer een extra strook, de ..kruipstrook", waar 't zware verkeer het rustig-aan kan doen zonder andere weggebruikers te hinde ren. Aan beide zijden van de tunnel komt een tol-plein. Terwijl het gemotoriseerd verkeer over een helling van 1 op 22 (ongeveer 4,5 procent) naar buiten klimt, vindt een geleidelijke overgang naar het daglicht plaats. Naar buiten toe neemt de TL- verlichting toe ('s-nachts af), terwijl de oprit over een afstand van 160 meter is van een zonwerend rooster. De verlichting in het gesloten gedeelte be staat uit doorlopende TL-verlichting. I zodat de automobilist niet door lichtflit sen gehinderd wordt. De wanden hellen achterover, waardoor het geluid naar het plafond wordt gekaatst, dat is voor zien van geluidsabsorberend materiaal Ventilatie Heeft het voortdurend onderbroken licht in de Velsertunnel thans tot betere TL-toepassing geleid, het ventilatiesy steem van de Velsertunnel heeft daaren tegen model kunnen staan voor andere tunnels. Ook bij de Benelux-tunnel staan op beide oevers aanjaagventilatoren, die bij intensief verkeer aan de ingang van de tunnel lucht inblazen, die door de verkeersstroom wordt meegenomen. Bij normaal verkeer zorgen de auto's zelf voor voldoende luchtverversing. Wordt een rijbuis in beide richtingen be reden, bijvoorbeeld tijdens herstelwerk zaamheden aan de andere rijbuis, dan wordt lucht binnengevoerd via spleten in de tunnelwand. Op deze manier ontstaat overdruk, die de benzinedampen naar de tunneluitrijden doet afvloeien. Een centrale schakelkamer en een te levisie-installatie waarmee in de centra le kamer de hele tunnel kan worden overzien, maken de Benelux-tunnel, on danks zijn beperkte capaciteit, tot een moderne schakel in een van de belang rijkste noord-zuid verbindingen van rest-Nederland. Is immers eenmaal de ruit rond Rotterdam met de toevoerwe gen voltooid, dan is niet meer rijksweg 13 maar rijksweg 19, de Zoomse weg, de belangrijkste route voor het doorgaand fADVF.RTF.MTlF.) De tunnelopritten worden voorzien van een zonwerend rooster, dat aan de luifels wordt aangebracht. verkeer. Dat betekent voor Rotterdam tevens een ontlasting voor de Maastun nel en de misschien op dat rijdstip reeds afgebroken Maasbruggen. De Van Brienenoordbrug vormt zoals be kend een schakel in de oostelijke zijde van de ruit, met aansluitingen naar Dordrecht, Gouda en via de nog door te trekken rijksweg 16 naar Amster- Zover is het evenwel nog niet. Zowel in het Westland, als op de Zuid-Holland se eilanden en in het noordwesten van Brabant moeten nog gronden worden aangekocht eer de projecten 'n aanvang kunnen nemen. Tot zolang blijft de Bene- lux-tunnel. waaraan vandaag de faze van de voltooiing begint, vooral van re in de Camera Obscura leert Hildebrand by bakker De Groot het „kockvergulden", j waarbij beminnelijke meisjes hem wijzen hoe de speculaas- I poppen bestreken worden met een laagje bladgoud. De kwastjes met goudstof glij den over de ruggen van vierduiten varkens, over ka rossen en paarden, een oor logsschip, Eva b(j de boom van kennis, en over statige I vrijers en vrysters van 24 stuivers. Het. gewone speculaasje van vandaag dat aan de lopende band in de fabriek wordt ge goten, is niet meer zó n trak tatie. We zijn veeleisend ge worden, het moet minstens gevulde speculaas zijn! Maar daar tegenover staat dat de koekplanken, de vormen waarin destijds het deeg werd gedrukt en gemodelleerd tot zulke decoratieve figuren, buitengewoon in trek zijn, echt antiek, en we hangen ze aan de mum1, niet in de keuken maar in de kamer, goed zichtbaar. Bakker De Groot zou ons voor gek ver slijten en het de omgekeerde wereld noemen. Als alle nog bestaande koek planken die in onze streken zijn gemaakt, naast elkaar gelegd werden, hadden wij een houten prentenboek, een Van keuken naar kamer 1 belai geschiedenisboek van vele eeuwen cultuur voor ons lig gen. We zouden beginnen met de vroegste houten vormen van zon tweeduizend jaar gele den en er geen mensen op afgebeeld zien, maar dieren. De nieuwlichters uit het be gin van onze jaartelling stel den de dierfiguren van deeg in de plaats van de levende dierenoffers. Het christen dom nam deze traditie wel over, maar paste ze aan bij de leer en langzaamaan wer den de dierfiguren vervan gen door afbeeldingen van heiligen. Sint-Nicolaas moet al dadelijk de schutspatroon van de plankensn(jders zijn geweest, zó vaak is hij en zijn geboortedatum in het hout gekerfd. Misschien hebben de kunste naars die zich van de uitge streken heiligen afwendden en hun fantasie uitleefden in bijbelse voorstellingen, even veel stormen verwekt als he dendaagse schilders en beeld houwers met hun ..schokken de" konterfeitsels. De gutsen en messen vereeuwigden alle schilderachtige taferelen van af Adam en Eva met de slang tot aan Golgotha toe. Eva en de boon bij bakker De Groot was een van de laatste bijbelse prenten die nog voortbestond, nadat het Oude en Nieuwe Testament eeuwenlang was gesneden, in zoete koek gevormd, gebak ken en opgegeten. Een pro fane behandeling die dan ook uit de tijd raakte. In de jaren dat de boekdruk kunst een wereld voor de mensen opende, week ook de horizon van de beeldende kunstenaars; en de planken snijders (die niet wisten dat zij kunstenaars waren) be schreven op hun manier de wereld zover hun oog reikte. Het huiselijk leven, met zijn lusten en lasten, te begin nen bij de vrijers en vrijsters soms van indrukwekkend for maat, huwelijksaanzoeken, paren met bruidskrans, plech tigheden, huizen en kerken. Het verkeer groeit en we rij den op de koekplank in alles wat wielen heeft, van krui wagens tot koetsen, van speelwagens tot de eerste lo comotief. We varen op een vloot van zeilschepen en op de eerste stoomboot. Het landschap en het leven van de landman is in het hout vereeuwigd met opnieuw zoveel dierfiguren da' de ark van Noach ermee weg kan varen, maar nu in verband met de boer: zijn kippen en melkkoe, ook de melkmeid, de kar met groenten en de molen. Het leger staat er martiaal op: de koning en de veld heren, het voetvolk en de krijger te paard. Het stadsleven staat verstild op de plank: de straatslijper, de kunstenmaker en de orde bewaarder. Nu komen de speculaasjes uit de fabriek en welke con sument bekijkt nog de voor stelling? Zelfs al staat er een straaljager op, dan nog is deze tekening een voortzet ting van het werk van de oude houtsnijder die, hyper modern in zijn tijd, als eer ste het verkeer in beeld bracht. Zijn snijwerk is moge lijk met de ontelbare andere planken door bakker, huis vrouw of keukenmeid opge stookt omdat het vermolmd, of eenvoudig niet meer in ge bruik was. VOOR.ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13-15 LEIDEN TÈb'. 307,04 UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht heeft vandaag de 23-jarige stu dent J. W. O. uit Utrecht wegens dood slag veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest. Er was tegen hem zeven jaar geëist. Op de vierde mei van dit jaar bracht de student de 20-jarige Henriette Mus- kens. met wie hij enige 'tijd verkrering had gehad door wurging om het leven. I Het tweetal kende elkaar al van kinds been af. Het meisje begon echter aan haar liefde voor de student te twijfelen. Zij verbrak de relatie om aan alle moei lijkheden een einde Le maken Drie dagen later reisde zij naar Utrecht om de zaak uit te praten. Dat gesprek, dat plaatsvond op de kamer van de stu dent. verliep aanvankelijk goed. Later ontstond een vechtpartij, waarbij de stu dent het meisje met zijn stropdas wurgde. Hij gaf zichzelf daarna bij de politie aan. De psvehiater verklaarde de jongen volledig toerekenbaar voor zijn daad. De rechtbank achtte de primair en laste ge legde moord niet bewezen. Veilig Verkeer samen met landsbelangen UTRECHT (ANP) De bij de kiesraad als „Veilig Verkeer" geregistreerde Am sterdamse politieke groepering van de heer Harmsen zal bij de komende Kamer verkiezingen samengaan met de groepe- ring Landsbelangen. In alle 18 kies- I districten zal Landsbelangen, waarvan mr. Van Breukelen uit Woerden voorzitter Is, kandidaten stellen. ADVERTENTIE Echt verrassen met een fijn en origineel geschenk van Vlieland. Een winkel vol vogelkooien voor alle soorten vogels (150 modellen). Royale, chroom parkietenkooi m. lade en morsrand 14.50 Luxe kooi met mors vrije plastic bak en -lade; een sierraadje in messing 19.75 Grote glasvitrlnes. Géén tralies; mors- en tochtvrij. Diverse maten ln voorraad 37.50 SINTERKLAAS KAN HET NIET GELOVEN 14.95 „minl"-kool met roestvrije bodem. Compl. MET PARKIET 34.75 Prachtige kanarlekooi MET KANA RIE. Service? Reken maar: 2 mnd. garantie op de zang. 13.65 Rustiek vogelhuisje voor tuin of balkon Tot 3 dec. met GRATIS VOGELFEESTSTOK SINTERKLAAS MÓÉT HET WEL GELOVEN Nieuw» Rijn 50 Tfn 20824 (01710) DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden Mellema en Kikkert, belden CHU. hebben de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer Veld kamp. in een schriftelijke vraag verzocht om meer aanvullende werkgelegenheids- objecten en tevens om een verlenging met 6 maanden van de uitkeringen krachtens de werkloosheidswet, voor werknemers van 45 jaar en ouder. Beide Kamerleden vragen dit met het oog op de toenemende werkloosheid ln ons land. NIEUW VERKIEZINGSPROGRAMMA Als Londen de mode dicteert, wordt het steeds bonter. Mary Howard (links) draagt onder haar Zjivagocoat in Fitch een dito microrokje (de verkorte vorm van mini). De kaftan van Angela Pringle (rechts) is vervaardigd van Seal, ofwel zeehond. Wel komt de aankoop u duur te staan: coat en rokje kosten, dank zij hun lengte, „slechts" 3500 gulden. De kaftan, met inbegrip van de turban, 6000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog maar net terug gekeerd van zijn bijeenkomst in Den Bosch ter bespreking van de politieke daden van partyleiding en Kamerfractie, gaat de partijraad van de KVP morgen weer vergaderen, nu om het pro gramma vast te stellen, waarmee deze party tijdens de verkiezingen van 15 februari a.s. stemmen zal trachten te behalen. Reeds in de loop van dit jaar had de KVP een basis- en een werk program opgesteld voor de eerstkomen de verkiezingen, maar toen bekend werd, dat deze verkiezingen vervroegd zouden worden, werden deze twee om vangrijke werkstukken even opzy ge legd en vervangen door een ontwerp van een kort program, ten gerieve van de duidelijkheid, zoals het politieke mo dewoord luidt. Dit laatste program komt morgen aan de orde. Het is begrijpelijk, dat de KVP er behoefte aan heeft na de recente discussies haar bestaansgrond aan te geven. „De KVP wil de inrichting en het bestuur van de Nederlandse staat en de internationale samenleving be ïnvloeden- Zij laat zich daarbij Inspire ren door christelijke opvattingen over mens en samenleving. Daartoe acht de KVP een politiek verband gewenst van allen, die al dan niet lid van een Kerk dit uitgangspunt en een ge meenschappelijk program willen aan vaarden," zo heet het dan ook in de inleiding. „De KVP blijft open staan voor een ontwikkeling in deze richting, maar gelet op de feitelijke politieke partijvorming in ons land blijft zij totdat een verdere ontwikkeling mogelijk blijkt onder haar eigen naam stre ven naar het vermelde doel, waarbij haar program haar karakter duidelijk demonstreert." Mens centraal De KVP plaatst de mens met zijn persoonlijke ontwikkelingskansen en met zijn verantwoordelijkheid voor de medemens centraal. Daarom vraagt zij mogelijkheden voor de mens en zijn ge zin om zich in vrijheid en zelfstandig heid te kunnen ontplooien, initiatieven te nemen, maatschappelijk en cultureel werkzaam te zijn. De overheid mag hem daarbij niet voortdurend voor de voeten lopen. Wel moet de staat taken verrichten, maar dan vooral voor het treffen van algemene voorzieningen, die De K.V.P. ziet het als een evangelische opdracht een buitenlands politiek te voeren, die de eenwording van de wereld naderbij brengt. Daarom wil zjj, ondanks alle moeilijkheden, aan het werk van de U.N.O. blijven deelnemen en daarbij ook de volksrepubliek China betrekken. De ontwikkelingshulp moet geleidelijk worden vergroot, aan de op lossing van het wereldhevolkingsvraag- stuk moet worden medegewerkt, het stoppen van de bewapeningswedloop moet worden bevorderd, terwijl de een wording van Europa doelbewust moet worden nagestreefd. Diensttijd korter Over de defenstie wordt in het ont werpprogramma gezegd, dat deze ge richt moet zijn op het voorkomen van oorlog en dat het Nederlandse aandeel in de N.A.V.O. opnieuw moet worden bezien. Kwaliteit en efficiency in onze beperkte krijgsmacht moeten zo wor den opgevoerd, dat de diensttijd zoveel mogelijk kan worden bekort. De maatschappij, zo staat in een an der hoofdstuk, moet leefbaar blijven. Er mag niet onnodig geregeld worden. Daarom moeten niet-noodzakeHjke over heidstaken worden afgestoten en wet ten, regels en verordeningen worden vereenvoudigd en begrijpelijk gemaakt. Het thema „De mens in zijn werk" ver meldt het verlangen van de K.V.P. naar gunstige voorwaarden voor een gezond midden- en kleinbedrijf, bevordering van Spaarzin en persoonlijk bezit, mede zeggenschap van de werknemers in een onderneming, werknemers-commissa rissen in het bestuur van bedrijven, wettelijke regeling van stakingsrecht en openbaarheid van gegevens van onder nemingen. Niet alleen welvaart, ook welzijn krijgt aandacht in het programma. Daartoe behoort een goed ruimtelijk or deningsbeleid, een grondbeleid, geba seerd op particuliere eigendom met voorkoming van speculatie, forse aan pak van woningbouw met huizen met toekomstwaarde, een modem verkeers beleid en mogelijkheden voor recreatie en vrijetijdsbesteding. Verder wordt in dit verband verlangd een tijdige aanpak van het vraagstuk van mechanisering en automatisering, een nieuwe industrialisatieronde, her- industrialisatie en industrialisatie van de stimuleringsgebieden, terwijl de op brengsten van de bodemschatten ten goede moeten komen aan het Neder landse volk, zonder dat het particulier initiatief wordt afgeremd. Sociale zekerheid Voorts wil de K.V.P. voltooiing van het sociale zekerheidsstelsel, juiste uit voering van de bijstandswet, bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig houden, onderwijs van hoge kwaliteit en doel matigheid, definitieve vormgeving van het studietoelagenbeleld, een dynamisch Buitenlandse politiek gericht op eenwording jeugdbeleid, cultuurspreiding en open radio- en t.v.-bestel. De K.V.P. erkent dat dit alles (en het vele andere, dat nog ln het pro gram staat) veel geld kost en offers zal vergen. Zij Is bereid, deze offers te brengen, voorzover de mogelijkheden daartoe aanwezig zijn. Daarom moet de regering, om grotere uitgaven te kun- doen doen voor de meest urgente za ken. krachtig streven naar verminde ring van de uitgaven voor minder ur gente zaken In de tarieven van de loon- en Inkomstenbelasting zal een correctie moesten platasvinden vanwege de inflatie. Die inflatie moet overigens krachtig bestreden worden in het kader van de gezondmaking van de econo mie. Die sanering dient te geschieden door afremming van loon- en prijsstij gingen, bevordering van besparingen en voldoende dekking van overheidsuit gaven. Katholieke reclassering. Vrijdag 16 december viert de Katholieke Reclasse- rlngsvereniging haar 50-jarig bestaan met een feestelijke vergadering ln het Hiltonhotel te Amsterdam. Na de ope ning door voorzitter prof. mr. D. van Eek spreken de minister van Justitie en de bisschop van Haarlem. De feestrede wordt uitgesproken door prof, dr. L. J. Rogier.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5