caballero Zoeterwoude was 24 uur lang verstoken van leidingwater 1 I Weggezakte graafmachine oorzaak van het ongerief anders dan andere A8ALLER0 MAANDAG 28 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Een groot gedeelte van het weekend is Zoeterwoude-dorp met de buurtschappen Weipoort en Gelderswoude verstoken geweest van deugdelijk drinkwater. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur vermin derde de druk aanzienlijk, 's Avonds om zeven uur was er helemaal geen druppel water meer te krijgen uit de Zoeterwoudse kranen. Zondagmorgen werd per tankauto water uit Leiden onder de bevol king gedistribueerd. Aan het begin van de avond toen nog niet ieder een z'n emmer of teil uit de mobiele kraan had kunnen vullen, werd de waterlevering hervat, hoewel de kwaliteit van het water nog te wensen overliet. De oorzaak van al deze narigheid was een dubbele breuk in de waterleidingbuis aan de Onunedijkseweg. Daar werd za terdagmiddag, even voor de spoorweg overgang in de lijn Leiden-Utrecht, een zware graafmachine, gewicht 30 ton, geladen op een oplegger die dit gewicht uog overtrof. Deze werd afgevoerd van het werk dat de Hanab samen met de Amerikaanse maatschappij N.P.C. uit voert. Men is hier nl. een paar honderd meter ten zuidoosten van de Ommedyk- seweg doende om in opdracht van de Gasunie het ontbrekende gedeelte in de aardgastransportleiding, de passage met de Weipoortse Vliet, aan te leggen. Om het verkeer enigszins doorgang te kunnen blijven verlenen geschiedde dit opladen aan de kant van de weg. Onder de druk van het enorme gewicht, nota- bene op een B-weg, zakte de oplegger tot haar assen in het wegdek. De „cater pillar" dreigde daarbij in de langs de weg lopende sloot terecht te komen. Met ander N.P.C.-materiaal heeft men nog getracht dit te voorkomen, wat uiteinde lijk niet gelukte. Wel ontstond er aan de andere zijde van de weg door deze activiteiten een breuk in de waterleidingbuis, waardoor het water met kracht uit het wegddek omhoogspoot. De Zoeterwoudse huis- vroegen zich op dat moment de kraan plotseling zo lang zaam liep. Men heeft dit zo gelaten met de ken nelijke bedoeling de ingezetenen van Zoeterwoude de kans op de wekelyjRe grote wasbeurt niet te onthouden. Om zeven uur vond men het echter welletjes en werd door technici van het waterlrf- dingbedryf „De Rijnstreek" de water toevoer naar Zoeterwoude-dorp geheel stopgezet. Het geruineerde wegdek ter plaatse had het intussen noodzakelijk gemaakt deze verbindingsweg tussen de gemeen- tedelen Dorp en Rijndijk af te sluiten. In de loop van de avond werd dit wegdë*» door de dienst gemeentewerken proviso risch hersteld. Zaterdagavond ging ook voor het eerst de geluidswagen rond waarmede de bewoners op de hoogte werden gebracht van de situatie. Zortdagmbrgeu verscneen deze auto .^nieuw in,de Zoeterwoudse straten met- de mededeling dat het zich liet aanzien, dat de stagnatie in de waterleverantie langer zou duren dan was voorzien. Er werd opgeroepen emmers en teilen ge reed te zetten omdat een tankauto Zoe terwoude zou verlossen uit de water- nood. Het ongerief deed zich vooral ge voelen in de nieuwere gedeelten van he dorp waar weinig of geen huizen voor komen die nog voorzien zijn van een we terput. Overigens werd de fikse regen val van zaterdagavond dankbaar vaard omdat dit de gelegenheid bood wat water op te vangen. HERSTEL Zondagmorgen, heel vroeg, heeft kans gezien de kolossale graafmachine te verwijderen. Enkele bomen moesteD hier aan opgeofferd worden. Toen kwam ook de zwaar beschadigde kabel van het lichtnet bloot, die overigens niet nog meer overlast heeft bezorgd. By het aan breken van de dag werd door het perso neel van „De Rijnstreek" in samenwer king met de Fa. Baas uit Waddinxveen een aanvang gemaakt met het herstel van de waterleidingbuis. Dit ongewone gebeuren had intuss, 9 ook de aandacht getrokken van de NTS die met een cameraploeg naar Zoeter woude trok. Beelden van de herstelwerk zaamheden en emmertjes water halende Weipoorters waren gisteravond in het Journaal te zien. WATER EERST KOKEPf Op dat tijdstip stroomde het water echter al weer uit de kraan. De kwali teit was echter nog geen 100%. De ge luidswagen, die een vertrouwd beeld wai Uit de Zoeterwoudse raadsstukken Woensdagavond 30 november a.s. komt de Zoeterwoudse gemeenteraad in vergadering bijeen. In behandeling ko- Onderwjjszaken Het bestuur van de Stichting R. K. Scholen Zoeterwoude Dorp verzoekt gel den beschikbaar te stellen voor het in richten van een handenarbeid- tot les lokaal en tot het verbouwen van een bestaande ruimte tot spreekkamer. Deze werkzaamheden zijn noodzakeiyk om dat het ministerie van O. en W. toestem ming heeft verleend om in verband met de toename van het aantal leerlingen een zevende leerkracht te benoemen aan de St. Aloysiusschool. B. en w. advise ren in gunstige zin op dit verzoek. De zelfde stichting vraagt om financiering van het aanschaffen van leer- en hulp middelen voor het godsdienstonderwijs ten behoeve van de leerlingen van de H. Hartffchool. Voorgesteld wordt de ge vraagde medewerking te verlenen. Verhuur De heer H. J. M. Smithuis Beatrix- straat 7 verzoekt het strookje grond naast zijn woning te mogen huren om te gebruiken als tuin. Voorgesteld wordt om op dit verzoek, onder bepaalde voor waarden, in te gaan. Verhuur loswal De heer C. J. Mobach, Hoge Rijndijk 329, wil van de gemeente een stuk grond huren van 200 250 m2 op de voormali ge laad- en loswal aan de Antonlusstraat. Hij wil daar een uitneembare loods plaatsen teneinde daar zijn beroep van scheepsmaker te kunnen voortzetten. Het huidige terrein moet hij op kort termijn ontruimen. B. en w. is geen ander terrein aan groot water bekend en stellen voor te verhuren onder de volgende voorwaarden: a. de huur kan tussentijds, opzegtermijn drie maanden, worden opgezegd: b. de huursom be draagt 750,per jaar; c. vooruitbeta ling van drie maanden van de huurstom; d. terstond na beëindiging van de over eenkomst moeten de opstallen worden verwijderd en het terrein in zijn oude toestand worden opgeleverd. Krediet aanleg riolering Door de gemeente-archtect zijn de kosten voor het aansluiten van het ge bied tussen de 5 Meilaan en de Rijnegom- merstraat op de rioolwaterzuiveringsin stallatie aan de Nassaustraat begroot op 25.000,Ondermeer moet het stamriool in de Nassau^raat doorge trokken worden naar de Bonafaeius- straat. De raad wordt gevraagd ge noemd bedrag hiervoor beschikbaar te Bij een raadsbesluit van 1960 werd het gemeentelijk subsidiepercentage aan de stichting Kath. Gezinszorg- en Gezins hulp vastgesteld op 35% van de salaris sen voor de geeinsverzorgatere en naar 30% voor de gezinshelpsters. Naar richtlijnen van het ministerie moeten de* ze percentages gelijk worden aan de Subsidies van het rijk, waarom boven genoemde stichting in een schrijven ver zoekt. Aan de raad wordt voorgesteld te besluiten de gem. subsidiepercentages als volgt te wijzigen ingaande 1 jan. 1964. a: 35% van de salarissen, soc. las ten en alle bijkomende voor gezinsver- zorgstersf; b: 35% van deze lasten voor gezinshelpsters bij chronisch zieken- en bejaarden; c: 25% van die kosten voor gezinshelpsters in andere gezinnen. Subsidie s i K. Sc O. te Lelden De Stichting Leidse Volksuniversiteit K. en O. stelt zich ten doel het culturele leven te bevorderen en daardoor haar bijdrage te verlenen aan een zinvolle vrije tijdsbesteding. De Stichting ver zoekt een gemeentelijke bydrage van 1,per in deze gemeente woonachtig lid, ter dekking van het tekort ad 2,90 per lid in het boekjaar 1964-1965. onder mededeling dat 110 Inwoners van Zoe terwoude lid zijn van K. en O. De com missie voor de financiën acht subsidie verlening niet noodzakelijk. B. en w. delen deze mening niet en adviseren de raad daarom deze bescheiden bijdrage te willen verlenen. Algemene Bijstandwet Ingevolge de betreffende verordening moet de plaatsvervangend voorzitter van het college voor de verlening van de Bij stand op voorstel van b. en w. door de raad worden benoemd. Voor plaatsver vangend voorzitter wordt voorgedragen de heer C. J. v. Leeuwen. Aankoop grond scholenbouw Voor de derde maal krijgt de raad 'n voorstel te behandelen inzake grondaan koop scholenbouw in het plan Westeinde. In de vorige vergadering Stelde de raad de bepaling dat in de kosten de opho ging van de terreinen zouden zijn inbe grepen. De fa. Stikvoort stelt echter uit drukkelijk dat deze kosten niet zijn in begrepen. Men is ook niet genegen deze voor haar rekening te nemen. De opho ging van het terrein geschiedt volgens Stikvoorta Bouwbedrijf steeds na het gereedkomen van het bouwobject. Bij de aankoop van bouwrijpe grond moet dit altijd nog op hoogte worden gebracht Voorts stelde men dat het niet moge lijk is voor- en achtertuinen van goede grond te voorzien. Deze zou tijdens de bouw verloren gaan. B. en w. aanvaar den deze motivering en stellen voor de grond aan te kopen in de staat waarin deze zich thans bevindt. Krediet verbetering Geerweg Het gedeelte van de Geerweg tussen de Geerbrug en de brug bij Olsthoom verkeert in een zeer slechte toestand. Deze weg is in eigendom b{j de polder maar is deze niet in staat de weg in goede staat te onderhouden. Jaarlijks verleend de gemeente een subsidie van 1000,als bijdrage in het onderhoud. Het bestuur ls voor het jaar 1007 bereid deze bijdrage af te staan voor de ver betering van bovengenoemd gedeelte. De kosten voor het In goede staat brengen zijn geraamd op 8500,Gevraagd wordt een krediet van 8500,vermin derd met 1000,beschikbaar te vlBec stellen. Aan de Ommedijkseweg zakte een zware oplegger door het wegdek. Een kolossale graafmachine gleed de sloot In. Een en ander werd de oorzaak van waternood in Zoeterwoude, Weipnort en Gelderswoude. geworden, was dan tot voordien waar schuwend rondgegaan om het drinkwa ter eerst te koken. Al deze bedrijvigheid ging echter aan de bewoners van de Geerpolder voorbij. Nl waren zij eens in het voordeel. Zi. smeken al jaren om aansluiting op het waterleidingnet maar zolang dit nog niet gerealiseerd is zijn zij op een ande re situatie ingesteld. De anderen kun nen zich nu weer eens beter voorstellen wat het betekent na een dag lang zo dikwijls zonder resultaat aan de kraan te hebben gedraaid. VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! Neem nü de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coo lant. Beschermt tegen vorst èn roestGa voor veilige koelsysteem service naar een Esso dealer! MET ESSO BENT U BETER UIT! Slotfeest jubilerende badplaats Noordwijk geen groot succes Het comité „Noordwijk 100 jaar bad plaats" organiseerde voor al diegenen, die meegewerkt hebben a. d. talloze eve nementen van het afgelopen seizoen, een feestavond in het Casino te Noordwijk aan Zee. j Helaas zal het voor veïen een grote deceptie zijn geweest. Vooral vele oudere mensen waren na een uurtje reeds ver- I trokken. Een van de bezoekers merkte j i op „Geen wonder dat het comité het j j programma zo angstvallig geheim hield; 1 er was geen programma". Verder was de keuze van de ceremoniemeester ook geen doorslaand succes. Deze man pres- leerde het om door zijn enigszins autori taire optreden vele feestgangers tegen zich in het harnas te jagen. Ook de con sumptiebonnen waren een groot lachsuc- I ces. Men moest bij vele consumpties geld bijleggen. Er mankeerde dus nog al een en ander aan dit programma. Toch moet men het comité niet al te hard hierop aanvallen, immers zy hebben het afge lopen seizoen zo veel prachtig werk verricht, dat men hen deze minder ge lukkige greep moet vergeven. De heer Boeters opende de avond met een dank woord aan de vele medewerkers. Graaf van Limburg Stirum, voorzitter van het comité, sprak op zijn beurt een dank woord. waarna de burgemeester het woord kreeg. Deze vond het jammer, dat de feestelijkheden beëindigd werden. Hij had best zin in een „Noordwijk 101 jaar badplaats"-feest. Hierna zong men onder leiding van Theo Moens het Noordwtfkse jubileum lied. De heer Moens gaf na dit lied de be zoekers gelegenheid tot dansen. Op deze feestavond hield de fotogroep X 65 een tentoonstelling van de door haar ge maakte foto's tijdens het seizoen. Het dansfestyn duurde tot ver in de morgen. OEGSTGEEST Geboren: Johnny P. V., z.v. D. Schekkerman en S. E. Jacobs; Mir jam E.. d.v. C. W. Aakster en I. Plaut; Ingeborg K., d.v. C. W. Aakster en I. Plaut; Margreet K., d.v. J. W. Netto en C. M. van Soest. Ondertrouwd: N. C. T. de Vries en A. L. Locher. Getrouwd: P. W. M. Hoek en M. C. S. J. van den Ameele; J. M. Koek en C. G. M. van der Poel; H. A. M. Klaar en 1. C. Blom: J. J. Rasker en M. P. Krijgsman: J D. F. de Winter en G. A. Wnnands; C. Ravensbergen en A. van cjer Vijver; R. Bolt en T. H. Hek man. constante kwaliteit DE WINKELSLUITING OP AANSTAANDE ZATERDAGAVOND uw rubriek „Sleutelgat" lazen wij over verwarring, die ontstaan zou zijn door verschillende krantenberich- n over: „Zaterdagavond 3 december s. sluiten om 6 uur of open tot 9 uur." U schreef daar onder meer in, dat naar beide zijden had geïnformeerd, v. Raad voor het Grootwinkelbedrijf de Middenstandscentrale. (Wel licht had het ook nuttig geweest bij de personeelsbonden te informeren). Het zal U bekend zijn uit het be treffende gemeenteraadsverslag, dat de drie beambtenbonden voor het win kelbedrijf zich in principe akkoord hadden verklaard met het verzoek van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf vanaf maandagavond tot en met vrijdagavond tot 9 uur 's avonds open te mogen blijven, met als kompensa- tie: sluiten op zaterdagavond om 6 uur. Wij vonden dit een alleszins redelijk gemotiveerd verzoek. Gunstig voor ondernemer en personeel, terwijl het kopend publiek ruimschoots gelegen heid had, mede in verband met de vrije zaterdag, inkopen te doen op de andere avonden en zaterdagmorgen. Het onderhoud met het Grootwinkel bedrijf (deze zocht wel kontakt met de personeelsbonden) gaf ons de ze kerheid dat ook de Middenstanscen- trale, in principe bereid was hieraan haar medewerking te verlenen, zodat oor ons geen aanleiding bestond met haar in verbinding te treden. Waar blijkt, dat de Middenstandscentrale haar eerder ingenomen standpunt had gewijzigd, had het op haar weg ge legen zich met de personeelsbonden in verbinding te stellen. Achteraf maakt zij nu wel gebruik van de maandagavond, maar laat haar leden volkomen vrij al dan niet op za terdagavond om 9 uur te sluiten, ter- ijl haar advies had moeten luiden: Zaterdagavond 6 uur sluiten, met een enkele uitzondering. Wij betreuren de- tweeslachtigheid en zullen daar mede, in de toèkomst, zeker rekening houden. Het grootwinkelbedrijf zal zijn woord gestand doen, waarvoor wij erkentelijk zijn. Overigens heb ben wij het gevoel dat èn vele mid denstandszaken èn ook het kopend pu bliek, zaterdagavond na 6 uur, geen behoeften hebben geopend te zijn of De drie bonden van kantoor en winkelbeambten, kring Leiden en Omstreken. Naschrift redactie: Op ons verzoek, om commentaar deelt de Leidse Middenstandscentrale het volgende mede: Het bestuur van de Raad van het Grootwinkelbedrijf heeft het contact met de personeelsbonden. ook namens de LMC, gehad. Als de LMC dat, bij voorgaande gelegenheden, had, is er mmer nog misverstand geweest! Hoewel volgens de wettelijke ver ordening winkels op 3 december altijd tot 9 uur geopend mogen zijn, heeft de LMC, hoewel ten overvloede, in haar verzoek om ook op maandag 28 novem ber geopend te mogen zijn, daarop nog gewezen. Van wijziging van ingenomen standpunt is dus geen sprake. De mededeling aan de pers door de Raad van het Grootwinkelbedrijf ga- daan, was wat onduidelijk, en zou de indruk hebben kunnen vestigen, dat in Leiden alle winkels op zaterdag avond 3 december te 6 uur gesloten zouden zijn. Met enige middenstands zaken is dat, vermoedelijk, niet het geval. Na alles wat er in de pers, uiteraard voor haar rekening, over is gepubli ceerd, had de LMC geen behoefte tot verbetering of verduidelijking daarvan over te gaan. Onderzoek naar huisvesting van buitenl. werknemers Blijkens gegevens van het Geweste lijk Arbeidsbureau is het aantal bui tenlandse werknemers te Leiden de laatste tijd sterk toegenomen en be draagt thans in totaal 977 personen, van wie 551 uit Zuideuropese landen. Het is b. en w. gebleken, dat de huis vesting van deze mensen te wensen overlaat. Daarom onderzoeken zij wel ke geëigende maatregelen te dien aanzien getroffen zouden kunnen worden. Ook worden met medewer king van de directeur van de Gem. Sociale Dienst door het particulier initiatief besprekingen gevoerd om na te gaan op welke wijze aan de reli gieuze. de sociaal-culturele, de recrea tieve en andere maatschappelijke be hoeften van deze groep kan worden tegemoet gekomen. De 977 in Leiden werkzame vreem delingen zijn als volgt verdeeld (845 mann, 132 vrouwen); mannen vrouwen Marokkanen 265 0 Turken 161 21 Italianen 61 5 Philippino's 0 29 Spanjaarden 34 4 Overigen 324 73 Van de uit het Middellandse Zeege bied komende werknemers zijn er 182 ondergebracht in woonoorden dan wel in contractpensions. De overigen zijn gehuisvest in logementen en bij par ticulieren. Wilt U iets weten Volleybalploegen Kunt u me zeg gen welke volleybalploegen er in Lei den zijn en wanneer ze trainen? Antwoord: Ter informatie geven we u enkele clubs op, waarvan u de trai ningstijden ongetwijfeld kunt verne men van de secretaris. Argos, secr. Mej. A. Rijsbergen, Hooigracht 4; Do- nar. secr. H. C. Botermans, Pretorius- straat 6; D.S.S., secr. M. Riethoven, Dozijnstraat 16; G.G.V., secr. J. A. van Elburg, Boshuizerkade 67. tel. 32901; SVL, secr. D. M. Passchier, Van Bun- chemhof 7; Kangeroers, secr. L. Ka- meroy, de Kempenaerstr. 88, Oegst- geest; VVS, secr. R. P. Baronner, Haar lemmerstraat 234a; MDS, secr. J. Wa- gemaker, 2de Looierstr. 49; Meerburg, secr. J. v. d. Meer, Titus Brandsma- laan 12. Leiderdorp; Nieuw Brunhilde, secr. mevr. A. v. d. Kloot, Vlietweg 8, Zoeterwoude, tel. 21103; Oranje Groen '54, secr. mej. E. Lanawaan, Kaiaer- •traat 33. DIPLOMA-ZWEMMEN „DE ZIJL" Deze week hebben weer vele zwem- mertjes getracht een van de KNZB- diploma's te behalen en met succes. Van de Zijl-leden slaagden voor het A-diploma Arjan van Gemund, Bart Bouma, Ma rian Broekhof, Joke Landwaart, Moniek Jansen, Siska Flippo, Maaike Hemmes, Richard Barendse, Ada v. Klaveren, Marja Veerman, Margriet Hagdoorn, Inge Spronk, Marjolein de Mooy, Chris Klerks, Kees Klerks, Harry Smits, Cok Bohemen, Jos Lelyveld, Conny Hagen, I Leo Helversteyn, Mop Mark, Ritha Dis- I seldorp, Joop Lelyveld, Karin Bink, Johnie Beekman, Jan de Ouden, T. A. M. Droog, J. A. Zwetsloot, J. W. Lunen- berg, D. G. Koldenhof, C. M. Knynen- i burg, Jan Adriaan v. Gaaien, W. L. Vermeulen en F. A. J. van Dam. B-diploma: Leendert v. d Maarel, Tonny Zuidgeest, Leny Lelieveld, Mle- ke Waayer, Petra v. Ês, W. C. M. van Dam, H. P. van Dam, A. G. v. Dam, Lla Tjerks, Ronald Juffermans en Josanne- ke Woudenberg. Bij besluit van 13 mei 1963 is een krediet van 1.656.000,- beschikbaar gesteld voor de vernieuwing van gedeelten walmuur in de binnenstad, ter lengte van ongeveer 900 m. Op het ogenblik is ongeveer 360 m walmuur vernieuwd. Het restant van het evengenoemde krediet zal in de loop van het volgende jaar worden aangewend. De foto geeft een beeld van de werkzaamheden aan de walmuur langs de Oude Singel. Binnenkort zal een plan worden opgesteld om met de vernieuwingen voort te gaan, waarna B en W de raad zullen voorstellen een nieuw krediet te verlenen, aldus deelt het college mee in zijn Memorie van Antwoord.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3