S)e Ceidóe SouAant Vanavond in de ether TELEVISIE RADIO George -zeil voor het Concertgebouworkest Even uitblazen Tv-documentaire over Japanse aanval op PEARL HARBOUR Piratenzender zwijgt PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 28 NOVEMBER 1966 Partijraad met voor allen een beetje gelijk NIEMAND is er zaterdag op de Bossche partijraad van de Katholieke Volks partij „uitgeteld''; er vielen wat bloed neuzen, blauwe ogen en kapotte wenk brauwen, maar niemand verliet de ring met het gevoel, dat medelijden bij de toeschouwers de enige reactie was die hij had kunnen losslaan. Partijvoorzitter Aalberse niet en fractievoorzitter Schmelzer nog minder: maar ook de critici van het door bestuuT en fractiemeerderheid gevoerde beleid niet. Natuurlijk, waarom de partijraads vergadering begonnen was, gebeurde: het beleid van bestuur en fractie op en na 14 oktober werd goedgekeurd. Drs. Schmelzer zaterdag veel beter op dreef dan hij meestal in de Kamer is kreeg zelfs een ovatie. Maar veel sterker dan op 14 oktober op het Binnenhof gebeurde, klonken waarschuwingen en verzekeringen, dat de val van het kabinet niet een andere politieke constellatie na de komende verkiezingen impliceren mag; ja, heel opvallend was ook de waardering die geuit werd voor het beleid van het kabi- net-Cals. los van de perikelen over het dekkingsplan Dat was een wel wat ander geluid dan de opluchting of blijd schap waarmee de politieke consequen ties van de motie-Schmelzer in sommige kringen begroet ia. IJET werd op die manier een partij- I* raadsvergadering met voor allemaal een beetje gelijk. Mede door het ontbre ken van een wederwoord van een mr. Cala of drs. Bogaers kwam het concrete probleem waarom het allemaal feitelijk begonnen was niet helemaal uit de verf; immers de heren Van Doorn en Mertens, die wel kritiek, ernstige kritiek zelfs, lieten horen, kunnen moeilijk beschouwd worden als de eigenlijke wederpartij van fractiemeerderheid en partijbestuur. Maar op die manier ging het precies zoals we vorige week voorspeld hebben: de als een toetssteen voor het gevoerde beleid bedoelde partijraad werd primair een reparatieplaats voor de bakens die met betrekking tot de verkiezinge campagne uitgezet moeten worden. In die omstandigheden kwam niet de meeste nadruk te liggen op de vragen waarom de K.V.P. vóór en op de 14e oktober terzake van de begroting voor andere opstelling koos dan de 1967 t anti-revolutionairen, wier prestige het minst geschonden uit de perikelen van het laatste half jaar tevoorschijn ge komen is. Het ging er meer om te stellen wat er op dit moment gedaan moet worden. VEEL animo om te doen wat sommige andere partijen graag zouden zien sympathie betuigen met 'n op samenwer king met de partners van 1959 en 1963 berustend béleid was er bij de partij raad zaterdag niet. Daarnaast heeft drs. Schmelzer de socialisten er duidelijk voor gewaarschuwd dat hun eigen hou ding medebeslissend zal kunnen zijn voor een teruggrijpen naar de constellatie conform aan die van het kabinet-Cals. Over dit soort zaken heeft de partij raad zaterdag niet het laatste woord kunnen spreken Integendeel: die ronde ia amper begonnen. Hoe de K.V.P.-leden en K.V.P.-kiezers, die naar aanleiding van 14 oktober nog met twijfel rond lopen, zich daarom gedragen moeten, heeft zaterdag de heer Mertens na zijn bewogen interventie aangegeven: druk uitoefenen, maar dan binnen de partij. Pauselijke brief graag geaccepteerd T\E brief, die de Paus bij de opening van het concilie geschreven heeft, laat aan duidelijkheid weinig te wensen over. Hij zegt precies waar het op staat en dat kun nen mensen van deze tijd alleen maar waarderen. Aan lovende brieven, opgesteld door een curieklerk, die alleen maar een voorbeeld uit zijn boeken hoeft na te schrijven, hebben wij niets. Wij willen een persoonlijk woord, recht uit het hart. een eerlijke stellingname, een pittige ver maning En wat dat betreft kunnen wij met het pauselijk schrijven vooruit. Als wij ons in deze geest opstellen, hebben wij uiteraard ook het recht, die passages serieus te nemen, waarin de Paus met lof over ons spreekt. Hij prijst onze grote belangstelling voor het Vaticaans concilie, onze blijdschap over de daar be reikte resultaten en onze vaste wil om voor deze resultaten in eigen land de juiste toepassing te vinden. Dat kan men waarlijk niet van iedere kerkprovincie zeggen. Er zijn er. die maar amper weten, dat er ooit een concilie heeft plaatsge had. En die, Als ze het weten, toch blijven voortsukkelen op platgetreden paden. Bovendien mogen we niet vergeten, dat de Paus zijn maanwoorden heeft gegoten in de „hopende wijs". Hij hoopt, dat wij het juiste gevoel voor de Kerk zullen heb- van Jan Vrijman EilandbewonersIn het V.A.R.A.-programma van vanavond wordt de documentairefilm van Jan Vrij man, „Elandbewoners", op het scherm ge bracht. Deze filmdocumentaire maakte Jan Vrijman in de reeks „Ontmoetingen". „Eilandbewoners" is een programma over 't Waddeneiland Schiermonnikoog; over het leven zoals het reilt en zeilt in een afgesloten gemeenschap tijdens de strenge wintermaanden, wanneer de toeristen volledig ontbreken en tijdens de strenge koude de verbindingen met het vasteland volledig verbroken zijn. De V.A.R.A.-televisie zond „Eilandbewoners" reeds eerder uit op 22 maart '64. (Nederland II. 21.30). „De schacht", luisterspel Voor de N.C.R.V.-radio schreef de jonge auteur André Kuyten het hoorspel „De schacht", dat vanavond wordt uitgezonden. Het is de benauwende geschiedenis van vijf mensen - twee ingenieurs, twee mijnwerkers en een student die door een instorting in een tinmijn in Connaught, Ierland, raken ingesloten. De vijf mannen zijn geen vrienden van elkaar, twee zijn elkaar zelfs vijandig gezind. Afgesneden van de bewoonde wereld zijn zij echter op elkaar aangewezen, kunnen zij elkaar zelfs onmogelijk negeren. In „De schacht" gaat het uit sluitend om die vijf mannen. André Kuyten wetend, dat Ierland geen tin exploiteert, nog nooit in een tinmijn is geweest beschrijft dan ook alleen de reacties van de ingeslotenen tijdens hun uren durende zenuwslopende onderaardse gevangenschap. De hoofdrollen in ..De schacht" worden vertolkt door Martin Simones, Sacco van der Made. Paul van der Lek. Frans Koppers en Hans Karsenbarg. (Hilversum I. 20.15) gram.. 20.15 Hoorpsel, 21.30 Muziek en dienst, 2215 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws 22.40 Literama. 22.25 Gram.. 23.00 Gev. platenprogr.. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m> AVRO 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Praatje. 18.30 Lichte orkestmuz., 18.45 Voor de jeugd. 19.10 Strijdkrachten progr.. 19 40 Toespraak. NRU: 19.51 Openbaar Kunst-bezit.. 20 00 Nieuws 20.05 Omroeporkest (opn 21.20 Do cumentaire (5). 22.00 tSoreo: Metro pole-orkest, 22.30 Nieuws. 22.40 Ac. tualiteiten. 22.55 Voordracht met mu zikale omlijsting. 23.55—24.00 Nieuws. RADIO VERONICA 1192 m> - 18.00 Verzoekplaten. 19 00 Rolling-Stones- show. 19.15 Joost mag het weten. 20 00 Teenagercorner. 21.00 Rock. Beat and Boogie. 2130 Veronica's Rhythm and Blues Hop. 22 30 Alle remmen los. 24.40 Gevar platen tot 1 00 uur. DRAADOMROEP i lijn) \egger: Le roi Davld (68 min des Jeunes de I'Eglise Nation. Orchestre de la Suisse Romar solisten): 2. Igor Strawinskv: ben, dat wij het goede mogen onder scheiden van het minder goede en schade lijke. dat wij behoed mogen worden voor elke ontsporing. Hij hoopt, dat wij een onwrikbaar getuigenis zullen afleggen ons geloof, dat wij volledig en graag len instemmen met de leer van de Kerk en dat bepaalde onrijpe en verkeerde me ningen zullen worden afgeremd. Het kost ons niet de minste moeite, de onze te maken. Want ook wij verlan gen niets meer en niets minder dan de groei van onze Nederlandse Kerk mannenmaat van Christus. Daarover kan bij alle dispuut over details en bijkomstig heden geen enkel verschil van mening bestaan. Ook niet over de noodzaak om de een heid van de Kerk te bewaren. Met recht heeft kardinaal Alfrink in zijn toespraak bij herhaling op deze noodzaak gewezen. Geen zinnig katholiek denkt eraan, een nieuwe splitsing In het toch al zo ver scheurde lichaam van de christenheid aan te brengen. Het enige dat wij hopen, is dat aan de Nederlandse kerkprovincie zal worden toegestaan, om binnen de ene Kerk als deelkerk zichzelf te zijn. En dat ons een ruime kans gegeven wordt, ^om middels dit concilie aan de uitbouw van 'dit zelf-zijn te werken. Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Pipo de Clown; CVK/IKOR/RKK: 19.05 Kenmerk: wekelijkse actualiteitenrubriek over kerk en samenleving; NCRV: 19.35 't Is zo bij de luchtmacht, t.v.-film; NTS: 20.00 Journaal: NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Muzikaal showpro gramma, 21.20 Later ls te laat, docu mentaire, 22.05 Amsterdams kamer orkest en solist: klassieke muziek. 22.20 Avondsluiting: NTS: 22.25—22.30 Joum.: 22 30 Samenvatting debat V N NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort: VARA: 20.01 Z-Cars: Eenzame zielen.t.v.-poltie- film. 20.50 Achter het- nieuws. 21.15 Gitaar en zang. 21 30 Eilandbewoners, documentair programma; NTS: 22.05 —22 10 Journaal, 22.30—23.00 Teleac: geprogrammeerde instructie (10). ivld Oistrach. viool e mcerts Lamoureux); b. gr. U (21 min.. Dinsdag NEDERLAND I NTS: 11.10—12.00 Schooltelevisie: 13.00 Rechtstreekse reportage regeringsverklaring. Hedenavond HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.IX) Orgelconcert. 18.20 Uitzending CPN. 18 30 Lichte gram.. 18.55 Praatje. 19.00 Nieuws. 1910 Radiokrant, 19.30 Stereo: Vocaal ensemble, 19 50 Lichte BRUSSEL Nederl. (324) 18.00 1 ENGELAND BBC (330) 19.35 Amus. ENGELAND BBC (1500) 21.40 Gevar. muzelk, 23.00 Amusem. programma, 2.00 Gram. platen. Dinsdag HILVERSUM I (402 m) KRO: 7 00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gram. en praatje (7.30—7.32 Nieuw?). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gram., 8.30 Nieuws, 8.32 Voor de huisvrouw (9.25—9.30 Conc.iliepn?t- bus. 9 35 Waterstanden). 10.00 Licht muziekprogr11.00 Voor de zieken. 12 00 Stereo; Musette-orkest en zang solist, 12.18 Marktberichten voor de schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12 27 Land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten.12.50 Lichte gram. en praatje. 13.30 Licht gev. muziek progr., 14.20 Schoolradio. 14 40 Licht instrumentaal ensemble. 15.00 Gevar. muziekprogr.. 17.00 Overheidsvoorlich ting. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM II (298 ml AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram.: VPRO: 7.55 Deze dag: AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Actuali teiten. 8.15 Lichte gram. (8.30—8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding, 9.00 Klass. gram.. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.), (11.00—11.02 Nieuws). 12.00 Stereo: Dansorkesten en zangsolisten. 12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Overheids voorlichting, 12.40 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal. 13.30 't Muzi kantenuur. 14.40 Schoolradio. 15,00 Voor de vrouw, 15.40 Stereo: Harp. recital. 16 00 Nieuws, 16.02 Tenor en weer op de been te helpen na een o goed bedoelde invallen. (Nederland I, 19.S5). HILVERSUM III (240 m en FM- kanalen) - TROS. 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte muz. en horoscoop; VARA: ïn.uo Nieuws. 10.02 Lichte muz. en actualiteiten (il 00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.02 Actualiteiten, 12.05 Gev. muziekprogr 13 00 Nieuws. 13.02 Ac tualiteiten. 13.05 Gast-vrij, 14.00 Nieuws, 14.02 Actualiteiten, 14.05 Voor de vrouw. 15.00 Nieuws. 15.02 Actuali teiten. 15 05 Electronisch orgelspel, 15.25 Lichte orkestmuz. 16.00 Nieuws. 16 02 Actualiteiten. 16.05 Voor de tie ners .17.00 Nieuws, 1702 Actualiteiten, 17.05—18.00 Verzoekplaten. RADIO VERONICA (192 m) 7.00 Ook goeiemorgen door Harmen Slezen, 9 00 Verzoekplatenprogr voor de be drijven. ïo oo Koffietijd met Tineke, thuis (Bart Brugmans), 17.15 Platen- 11 00 Huisvrouwen verzoekprogramma door Gerard de Vries 12 00 Lunch- muziek. 14.00 Matinee met Rob Out. 16 30 Showprogr. 17.uo Toppers van oalet. 17 30 The Teenbeatclub «-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-tt-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k-k** +*****************>M-***k-k-k-k*-k-k+**-k*-k-k*-k*-k*-k*-k**-k+*-k-k-k*+-k-k*-k*-k*-k-k-k*-k-k-k**-k*-k*-k-k*-kk+-kk ADVERTENTIE Weergaloos pedagoog Cinq Métaboles: zo noemde de Frans man Henri Dutilleux het werk, dat door het Concertgebouworkest, door George Szell geleid, zaterdagavond in de Kur- zaal ter kennisname werd aangeboden. Gelegenheidswerk, immers het gevolg van een opdracht gegeven ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van het Cleveland Orchestra 1958. Métaboles: een term uit de retorica, waarmede ook onze voorouders, voor zover ze rederijkers waren, naar hartelust heb ben gespeeld en geknutseld. Wat daar onder te verstaan? Een redekunstige fi guur, waarbij ln een tweede zinsdeel woor den uit een eerste ln een andere volgorde worden herhaald. Liefhebber^, dermate ouderwets, dat het tijd werd ze weer als Iets modems te presenteren Henri Dutilleux (geb. 1916) deed dit der halve, echter niet met woorden doch met de muzikale gegevens, hem ten dienste staande: met melodische, ritmische, har monische, instrumentale middelen. Ge bruik makend ook van de dodekafonle.... Kan men zonder deze componeertrant nog au serieux worden genomen? En wij maar scherp luisteren. Aanvan kelijk geïnteresseerd, want de soberheid, waarmede hij zijn mededelingen aan zijn hoorders bood, getuigde van een gevoel voor beperking, dat altijd ee~ sieraad was en ls voor het Romaanse ras. Doch, niet eens op de lange duur, werd dat, wat Henri Dutilleux ons te vertellen had, tikje droog, bovendien ietwat te zeer aan leunend aan sciirjjftranten van progres sieve componisten, die ln dit opzicht boeiender bleken: Webem in het Oosten rijkse, Messlaen ln het Franse kamp. Zodbt we, malgré een voortreffelijke reproduktie, waarvoor de orkestpeda goog, die George Szell heet, verantwoor delij was, aan het einde toch niet de overtuiging hadden, dat we met een meesterwerk waren geconfronteerd. Maar waarom een dergelijk excessieve eis gesteld, zal men, terecht, geneigd zijn op te merken Op Dutilleux volgden Beethoven en Wagner. Beethoven met zijn tweede piano concert, vertolkt door de negentien- jarlge(Amerikaan Peter Serkin, Wagner met de Siegfried-Idyll, het voorspel „Meis- terslnger' en de Faust-Overture, die er vijftien jaar over gedaan heeft (1840-'55) om haar definitieve gestalte te krijgen. Een geslaagd kind na zoveel moeite en zorgen, na zoveel chirurgische Ingrepen? Het feit, dat deze ouverture ln de concert zaal ln feite nooit geaccepteerd ls, wijst op het tegendeel. Moeizaam gefabriceerd toonstuk, dat zelfs met het pleidooi door Hoe anders was het gesteld met de stralende ,,Meistersinger"en die zo ont roerend klinkende Siegfried-Idyll (1870), waarbij men slechts één ding betreurde, dat George Szell het ons niet bood in de waarin de schepper het bedoeld heeft: als intiem kamermuziekje Peter Serkin De jonge Peter Serkin ln het tweede Beethovenconcert (1794-'98): met een ma teloos enthousiasme, gesterkt door een waarlijk betoverende planlstiek beet hij daarin. Gulzig, als iemand, die zich voor het eerste bewust is, hoeveel geluk er in het leven schuil gaat. Excessief soms, daarom, geconstateerd zijn leeftijd, uiterst sympathiek. En naast hem de ervaren bijna zt tigjarige George Szell, die orkesten ge temd heeft en van zijn muzikanten te Cleveland een wereldvermaard symfo nisch ensemble maakte. Die wist met hem om te gaan, verstond de kunst goed en wijs grootvader te zijn. dit artistiek ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven: platenbonnen zwarte schijvei sche belangstelling het keukenraam wijd mogelijk open. Er kan dan nog geen mens doorheen, Zwarte Pigt. De kachel, de sinterklaasliedjes acht tezamen met onbenutte calorieën door het rookkanaal stijgen tot een toevallig passerende rui ter op het dak. Maar suikerbeestjes of chocolade varken door die schoor steen met de brandende kachel Kom nou welk kind Overigens is het met Sinterklaas als met de nieuwe katechese: de aanpak moet soepel zijn en kan naar plaats en omstandigheden verschillen. Het ene kind wordt opgevoed met de leer, dat de bisschop met het grootste aantal diocesanen alleen op zijn verjaardag echte cadeaus ronddeelt. De weken daarvoor pleegt hij als schijnloopje slechts een handje snoepgoed in de gul zige kinderschoenen te leggen. In een andere huiskamer wordt tijdens peda gogische praatjes in het schemeruurtje rond het kachelvuurtje elke gedachte wat hoort wat" weggerede neerd. Geheel in stijl zijn 's morgens de wollige oorwarmers voor Sint geho noreerd met een keurig briefje: ,,dank je, Wimpie". Wanneer Wimpie echter avonds denkt: „laat die snertsint aar barsten", heeft de bijna onlogisch goede heilige het ontbreken van wortels korst brood met een brandweer auto beantwoord. MEVROUW Sinterklaas Het is al weer een kwarteeuw geleden 3 maanden iverk voor Leo Kool Vietkong werpt guerillahorzels in de strijd TOKIO (UPI)-— De Vietkong heeft een nieuw wapen in gebruik genomen: horzels. De communisten noemen deze insecten „gevleugde guerilla's" en zeg gen dat al 11 Zuidvietnamezen erdoor buiten gevecht zijn gesteld. De voorlichtingsdienst van de Vietkong meldde draog uit Hanoi: „Horzels, ge traind dnor guerilla's ln de provincie My Tho hebben op 30 oktober tot driemaal toe marionettentroepen (Zuidvietname zen) teruggeslagen en hun opmars ver traagd". „De gevleugelde guerillastrijders wier pen zich op de vijandelijke soldaten en staken hen hevig. Hun gezwallen gezich ten met de handen bedekkend trokken de marionettenovervallers zich terug om ver sterkingen te halen. De vijand zond ^en andere groep soldaten die de insecten met brandend stro trachtten te verjagen". „Maar de gevleugelde guerilla's wierpen zich voor de derde maal op de aanval lers. Als gevolg van deze vernuftige uit vinding der guerilla's werden 11 mario nettensoldaten ernstig gewond en het vijandelijke militaire verkeer urenlang geblokkeerd". Universitair Nieuws i de Nederl. oor het doet wetenschappen: G. J. Jonker CH, het feest van 5 december is net Haarlemmerolie. Het is overal goed voor en je kunt er alles mee doen. Via deze baardige monseigneur, die eigen lijk allang aan zijn emerisaat toe is, spulten we venijn in lange gedichten. We misbruiken zijn stoomboot door in grote letters op te kalken: „koop vooral daar en daar". We knoeien op sublieme wijze met zijn aankomstda tum, zodat Sint's oren wel moeten tui ten van de listige leugentjes om best wil waarmee we verwarde kleuters weer in het zadel tillen. We plaatsen hekken bij de kade. Vertellen het beleven van dat ene grootse moment, die eerste stap op Ne derlandse bodem van de wereldreiziger in onbaatzuchtige liefde, afhankelijk van een toegangsbewijs. We leggen lange lijsten aan van gegadigden voor een surprise. Tegen de tijd, dat het feest be gint, zijn vele namen doorgekrast: „nee hoor, die niet, die heeft ons vorig jaar ook niks. Frits van der Poel in „Vragenvuur" Van ome omroepcorrespondent) HILVERSUM. Brandpunt-redacteur Frits van der Foei Is het middelpunt van een vragenvuur, dat leerlingen uit de hoogste klassen van het Gemeente lijk Lyceum voor meisjes te Amsterdam hem woensdagavond om 21 35 uur zul len bereiden en dat de VARA-radio zal uitzenden Frits van der Poel zal dan vragen beant woorden o.a. over het katholicisme, over de kiesgerechtigde leeftijd, over de Paus en de geboortepolitiek en natuurlijk over Brandpunt en de andere t v.-actua- liteitenrubrieken. vaardt. „Sint-Nicolaas moet wel be staan", zegt het kind, „dat zouden ge wone mensen toch zeker nooit doen", zo'n geweldig fijn feest maken als een ander jarig is". Coks wan Eijsden ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven: platenbonnen zwarte schijven. Zware g Pleidooi voor aanvaarding wet DEN HAAG (ANP) De „Neder landse Centrale Vereniging ter Bevorde ring van de Revalidatie" hoopt dat rege ring en volksvertegenwoordiging een hoge prioriteit zullen toekennen aan de aanvaarding van het ontwerp van wet zware geneeskundige risico's. „Dat is zowel een zaak van menselijkheid als van solidariteit en recht. Nog nimmer heeft een volk door de behartiging daar van schade geleden," aldus een schrijven van de centrale vereniging aan premier Zijstra, Toch opera in Florence FLORENCE (UPI) In het operage bouw van Florence is gisteravond het doek opgegaan ondanks de schade die de overstromingen van 4 november hebben aangericht. Het nieuwe seiz( werd geopend met Monteverdi's opera De kroning van Poppeus" met Claudia Parada en Mirto Picchi in de hoofdrol len. De kostuums - werden geleend vac de Scala in Milaan,de stoelen van Le Fenice in Venetie. De minister van Recreatie. Achille Corona, sprak de volle zaal toe: „De ramp mag dan groot zijn, Florences vastbeslotenheid om zijn culturele leven te doen herleven is nog groter". De overstromingen op 4 november hadden het toneel, de stoelen, decors en kostuums zware schade toegebracht. De gehele staf van 't theater zangers, dan sers en musici heeft weken lang ge werkt om het gebouw van modder en water te ontdoen. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM VPRO-regisseur, Leo Kool, is drie maanden achtereen doende geweest met het vervaardigen van een tv-documentalre over de verradeiyke aanval op de Amerikaanse vloot basis Pearl Harbor door Japan en de daarna volgende stryd ln de Pacific. Tydens be zoeken aan de Verenigde Staten en Ja pan is het hem niet alleen gelukt om nog nooit vertoonde archieffilms op te sporen, maar ook te spreken met hen, die deze gebeurtenissen van naby heb ben beleefd. Interessant is het gesprek met generaal Minora Genda. de mar voor de Japanse marine en luchtmacht de aanval op Pearl Harbor ontwierp. Genda, die volgens Leo Kool een beminnelijk mens is, werd vorig jaar ge pensioneerd, maar hij is nog steeds lid het parlement voor de liberale party. Onthullend zyn de verklaringen van ge- neraal-majoor Charles A. Willoughby, de G-2, oftewel inlichtingenofficier van generaal Douglas MacArthur. Uit alles blijkt, dat de Amerikanen die zondag ochtend van de 7e december 1941 volko men verrast werden. De Amerikaanse vliegtuigen stonden bijeen om „sabota ge" op Pearl Harbour te voorkomen. Ze vormden een gemakkeiyke prooi voor de eerste Zero's van de Japenp, die binnen enkele minuten de gehele luchtvloot uit schakelden. Daarna kwamen de bombar dementsvliegtuigen, die in een half uur tijda hun bommen en torpedo's losten en van de trotse Amerikaanse vloot een ro kende puinhoop maakte. Zelfs de Japan waren verbaasd over het resultaat Spanjaarden willen terugkeer van Picasso's „Guerdica" MADRID (Reuter) Ongeveer 1500 studenten en professoren van de univer siteit van Madrid zullen bij de Spaanse regering een petitie indienen waarin de terugkeer wordt geëist van het schilde rij „Guernica" van Picasso, dat nu in het museum voor moderne kunsten in New York hangt. Dit schilderij is een van de bekende werken van de 85-jarige kunstenaar. Het beeldt zijn gevoelens uit over het bombardement dat de Duit sers in 1937 op de niet verdedigde stad Guernica in 't noorden van Spanje uit voerden. Deze stad was het centrum van de Basken, die afscheiding wilden en vochten voor de Spaanse regering die in deze burgeroorlog werd verslagen. (ADVERTENTIE) DE SINT VOELDE ZICH OVERBODIG! BU het Inkopen van zOn cadeaus kwam de Sint uatuuriyk ook op de markt, het grootste en gezel- llgste koopcentrum. Terwtll h|j zich ongedwongen tussen het kopende publiek bewoog hoorde by verscheidene opmerkingen in de geest van „het Is byna cadeau" en „ze UJken Sint Nlcolaas wel". Even meende de Sint dat hy over bodig geworden was, doch htl realiseerde zich direct dat hy de enige echte Sint Nlcolaas ls en blijft. De Sint verheugde zich over de lage prUzcn op de markt en be greep dat ook hfj daarmede zyn voordeel kon doen. Hy kocht dan ook nog veel meer geschenken dan anders. Tevreden verliet de Sint de markt ln de wetenschap dat hU veel meer cadeaus voor /.(jn geld gekocht had en hU be greep iiu waarom steeds meer mensen hun Inkopen op de markt doen. want 0P 0E MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD I ANTENNE deze strategische, aanval. Dat ei geen Ultimatum aan vooraf ging, betwij felen ze nu nog. Yoshio Shigo, éerste luitenant-vlieger en deelnemer aanval op pearl Harbor geloft nog dat het ultimatum tijdig in Amerika is ont vangen. Ook jhr. mr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, de laatste gouverneur-ge neraal van Nederlands Oost-Indië koml in deze documentaire aan het woord. Het gelukte Leo Kool niet de toenmalige Amerikaanse bevelhebber op Paerl Har bor, admiraal King voor de filmcamera Jaftp Buis te krijgen. Admiraal King, die in 1942 met pensioen werd weggestuurd, weigerde ook maar met één woord over de fouten, die er toenter tijd in Pearl Harbor zyn gemaakt, te (ADVERTENTIE) Geef surprises die bekiyven: platenbonnen zwarte schyven. Samenvatting VN-debat op tv HILVERSUM. (A-N.P De NTS geeft hedenavond van 22,30 tot ongeveer 23.00 uur op Nederland I een samenvatting van het laatste gedeelte van de zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, waarin gedebatteerd en gestemd wordt over de toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties. Deze reportage wordt via de communicatiesatelliet ..Early Bird" naar Europa gezonden. CANTERBURY (UPI) Een van En gelands populairste „Piratenzenders' „Radio 390" is gisteravond 't zwygen opgelegd. De rechtbank van Canter bury stelde vast dat de firma die de zender exploiteert, omroept zonder machtiging. Radio 390 ligt in de monding va; Theems. De zaak die ertegen werd aangespannen kan van grote invloed zyn op de andere commerciële zenders die rondom Engelands kusten opere ren. De vraag waar het vooral o gegaan, was of Radio-390 binnen de Britse territoriale wateren lag, er deswege binnen de rechtsmacht var het hof. De rechtbank vond dat de zender inder daad binnen Engelands territoriale wateren lag, nadat ze hadden geluis terd naar getuigen die door het open baar ministerie waren opgeroepen. De betrokken firma Estuary Radio Ltd. werd wegens uitzenden zonder mach tiging veroordeeld tot 100 pond ster ling boete. De directeur van Estuary Radio Ltd. deelde na de vonnlswijzlng mee dat Radio 390 van vrijdagavond af zou zwegen. Hy gaf wel te kennen dat hy van het vonnis in hoger be roep zou gaan. Regeringsverklaring in N.T.S.-uitzending HILVERSUM. (A.N P.I. - De NTS ver zorgt morgenmiddag een rechtstreekse uitzending vanuit de Tweede Kamer van de door 'riiinlster-president prof. dr. J zyistra af te leggen regeringsverklaring. I)e uitzending begint om 13.00 ui Nederland I. Mocht het dezelfde dag nog tot debatten over deze regeringsverklaring komen, dan zal een samenvatting daarvan wor den uitgezonden, eveneens op Neder land I van 19.05 tot 19.35 uur er 22.30 tot 23.00 uur. Het journaal gehoorgestoorden zal in dat geval wor den uitgezonden via Nederland II en wel van 19.30 tot 20.00 uur Het staat overi gens nog niet vast, dat de debatten in de Kamer direct na het afleggen van de regeringsverklaring zullen beginnen. De Kamer zal eerst morgenmiddag over de agenda een beslissing nemen. programma's rond John van Kesteren dat zaterdag werd uitgezonden. Het speelde zich ten dele in een huiskamer. decortje af, maar telkens als er ge zongen werd was dat juist ln een ander decor, zodat er duidelijk van twee dingen sprake was: muzikaal gebeuren èn „soiree". Over het eerste waren we enthousiast. John van Kesteren (zingt al twaalf jaar voornamelijk in Duitsland) heeft een prachtige tenor waarmee hij een Hëel'scdla van' mogelijkheden (van musical tot dramatische opera) be heerst. VóÖrtHSTèifjk idee van de VARA om aan zo'n „zeldzame" land genoot (hoeveel eersterangstenoren hebben wij nog?) een 9erle uitzendin gen te wijden. De „soiree"? Die zou best aardig ge weest zijn als de VARA óók een goede tekstschrijver had aangetrokken. John van Kesteren is, als gezegd, een voor treffelijk zanger. Het zon te veel ge wenst zijn als hij daarnaast ook nog een voortreffelijke conferenciertekst kon schrijven. Die teksten waren af en toe van een erbarmelijke zouteloos heid. Maar dat is gemakkelijk te ver helpen. Redelijke tussenteksten schrij ven is niet zó moeilijk. Zingen zoals John van Kesteren doet is vrijwel De eerste „Opus 13" konden we vorige maal niet zien. We hoorden er tal van enthousiaste reacties over die ons zaterdag noopten verwachtingsvol naar de tweede aflevering te kijken. We begrijpen het enthousiasme en we delen het. Tal van „klassieke" gop- cheltrucs werden perfect uitgevoerd en wat Davld Berglas presteert ls ver. bluffend om de wijze waarop hij zijn „dubbele bodem" weet te verbergen. Fred Kaps presenteert zijn collega'^ met veel „magische" inventiviteit. De vormgeving van het geheel, met het nogal povere balletgroepje, zou beter kunnen. Maar dat is eigenlijk bijzaak. Gisteren zagen we bij de KRO een flink stuit van Die Banditen, Offenbachs voor t.v. aangepaste operette in een prduktie van Studio Hamburg. Gezien het feit dat dit werk muzikaal toch wel bepaalde pretenties heeft, viel ons deze nogal toneelmatig opgezette uit voering niet helemaal mee. Het kostte ons tenminste weinig moeite om hal verwege naar „II" om te schakelen waar een eerste discussieprogramma werd uitgezonden over de NTS-reeks „De Bezetting". Die voortreffelijke reeks wordt momen teel herhaald. We geloven in het nut van die herhaling, maar we zien juist daarom het nut er niet van in dat een flink stuk van de discussietijd werd opgemaakt aan een samenvatting van de eerste vier afleveringen. De discussie ls immers bedoeld voor de kijkers die deze herhaling volgen en die de stof dus in grote lijnen wel kennen. Boeiendste aspect van de discussie zelf vonden we de klaarblijkelijke onmoge. lijkheid om jongere mensen, die de bezetting en de tijd daarvoor niet be wust hebben beleefd, hij te brengen hoe men in die tijd dacht over het contemporaine gebeuren Een Intelli gent man als de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken. dr. lb. van Kleffens, probeerde het uiteen te zet ten, maar het wax duidelijk dat zijn naar onze smaak heldere betoog niet aansloeg. Jammer overigens van die te lange inleiding waardoor een gespreksconfliet tussen dr. Van Klef fens en foramlid dr. L. de Jong we gens tijdsgebrek niet „uitgevochten" kon worden. Vg. (ADVERTENTIE) Geef surprises die bekiyven: platenbonnen zwarte schqvi

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2