Arabieren Jordanië Turk schiet na vete landgenoot neer JAMIN Mobilisatie in heel Jordanië Groiset veilig thuis Syrië hekelt Hoessein Partijraad KVP achter bestuur en Kamerfractie Overweg wachter sliep roes uit Grensdorpjes toch bewapend MP 3r.»A Bob Spaak in wielen gereden Koen Verhoeff komt niet meer in NTS-rubriek Alarm van BMC: remsysteem aangetast door pekel Beatle Lennon blijft filmen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 - REDACTIE 2.00.15 EN 2.55 94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. /0.93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 12 40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) MAANDAG 28 NOVEMBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond; Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen en matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Morgen veranderlijke be wolking met enkele buien en matige tot krach tige wind tussen west en noordwest. Iets lagere temperaturen. 58e jaargang, no. 16.9 (Van onze correspondent) UTRECHT Het vermoeden, dat vla het persbureau Reuter ingang vond bij de krantenredacties, dat de verdwenen Utrechtse helderziende Gerard Croiset zich zou ophouden in het Caqueta- oerwoud in het zuidwesten van Columbia, is met een klap de bodem ingeslagen. Sinds zaterdag zit de heer Croiset veilig thuis in Utrecht. Vanmorgen deelde hij ons mee gewoon legaal over de Columbiaanse grens te zijn gekomen, hoewel hij niet wist wat de mensen, die hem Inklaarden tegen de douane hadden gezegd. De heer Croiset, die Engels noch Spaans spreekt, werd bij zijn immigratie als „bedrijfsdirecteur'' bestempeld. In Bogota. Columbia, op 2600 meter boven de zeespiegel, heeft hij het spoor gevolgd van de twee jaar geleden ontvoerde, waarschijnlijk vermoorde mil jonair Oliverio Lara Borrero. In het Caqueta-oerwoud in zuidwest Columbia, waai' de Lara's een veefokkerij hebben en vanwaar de miljonair ontvoerd werd. volgde hij dit spoor te paard, per kajak en in de cockpitt van een gecharterd vliegtuig. De ijle lucht op die grote hpogte speelde de concentratie van de heer Croiset echter parten en hij js blij zich nu in Utrecht op de feiten, ervaringen, gr dachten en gebeurtenissen rond de Co lumbiaanse ontvoering te kunnen con centreren, Of hij het goede spoor te pak ken heeft weet hij nog niet. Met ii revolver en 'u munitietas aan de gordel, beweegt koning Hoessein zich door sijn paleis in Amman. Gewaarschuwde dokter had geen dienst (Van onze correspondent BAARN'. In een dancing aan de Laanstraat in Baarn is zaterdagmiddag omstreeks half zes de 26-jarige Turk H. Guitekin door een andere Turk dood geschoten. Het slachtoffer werd door een kogel in de borst getroffen en was vrij wel op slag dood. De dader, de 80-jarige Turk Ferhat Akcay uit Soest, is nog voortvluchtig. Het pistool, een 9 nun. wapen van Hongaarse makelij, is in de dancing teruggevonden. De beide Turken, die werkzaam waren bij Philips in Baarn, woonden tot voor kort in een kosthuis aan de Bremetraat in Baarn. Tussen de beide mannen ont stond onenigheid, wat de kostbaas ertoe bracht. Akcay uit zijn woning te zetten. Sindsdien woont de Turk in een tehuis voor Turkse arbeiders in Soest. Hij kon (Van onze parlementaire redactie) DEN BOSCH. De weinig emotioneel verlopen partijraads vergadering van de K.V.P. heeft toch een aantal markante feiten opgeleverd N K V.-voorzitter P. J J. Mertcns heeft zoals algemeen werd aangenomen zijn lidmaatschap van hel partijbestuur neergelegd, maar blijft de K.V.P. steu- Het contact met K.V.P.-ministers zal worden geïntensiveerd, ook al blijft het principe bestaan dat ministers, fractie en partij ieder hun eigen verantwoorde lijkheid hebben. In vrij brede kring wordt, na de ver kiezingen van 15 februari, samenwer king met de P.v.d.A. in de regering voorgestaan. Fractielid mr. Van Doorn heeft zijn zwijgen verbroken en is bereid als voor zitter van de K.R.O. met de partijraad te praten over de nieuwsvoorziening over de partij via radio en televisie. In algemene zin staat, de partijraad aohter het beleid van partijbestuur en fractie, de oppositie was slecht» zwak. Meer nieuws over de K.V.P.-parttjraads- v erg adering zie pagina 5. het gebeurde echter niet vergeten en besloot zijn woede te koelen op zijn vroegere vriend. „Ik zal hem dood- sohieten", vertelde hij zijn vrienden. Dagenland liep hij rond zijn vroegere kosthuis in Baarn, in de hoop Guitekin een keer te treffen en zijn voornemens ten uitvoer te brengen. Het kwam echter niet tot een ontmoeting. Zaterdag stapte de zich verongelijkt voelende Turk de dancing Kasteel van Antwerpen binnen. Er waren op dat moment dertig gasten, onder wie Gulte- kin, in gezelschap van drie andere Tur ken en twee Belgische meisjes. Akcay begaf zich naar het toilet, waar hij, naar men aanneemt, zijn pistool heeft ge laden. Daarna liep hij rechtstreeks op het tafeltje af, waaraan zijn slachtoffer was gezeten. In linkerborst Wat er verder gebeurde, vertelt dan cingeigenaar Rudie Scheppers 133). Er werden enkele woorden in het Turks ge wisseld. Even later hoorde ik wat ge- De voortvluchtige Turk Ferhat Akea.v, die door de politie wordt ge zocht wegens moord c.q. doodslag op een landgenoot. stommel. Ik dacht, dat er wat werd gestoeid. Later hoorde ik dat Akcay zijn pistool had getrokken. Op hetzelfde moment heeft iemand zijn arm omhoog geduwd. Gelijktijdig ging het wapen af. De kogel trof Guitekin in de linkerborst. Scheppers vervolgt: „Het wapen heb ik hem nog uit handen- kunnen slaan. Een kelner van ons is bij dr. Andriessen hulp gaan halen. De dokter vertelde hem evenwel dat hij geen dienst had en verwees hem naar een andere arts. De wel dienstdoende dokter kwam juist Dr. Andriessen zelf was voor com mentaar niet bereikbaar. De dancing- eigenaar zegt tenslotte: „Akcay schijnt altijd met een pistool onder zijn kussen te hebben geslapen. De meeste Turken die hier komen moeten wapens en sti letto's bij zich dragen"*, aldu# de heer Scheppers. Spoorbomen bieren open (Van onze correspondentI l'TRECHT Driemaal had de machinist van de trien Eindhoven Venlo gisteravond een fluitsig naal gegeven om de overwegwach ter te waarschuwen, nadat hij was gestopt omdat de bomen van een handbediende overweg bij Hel- inoïld niet naar beneden waren. Wie er ook kwam, geen overweg- wachter. Bij een nadere inspectie trof men de man slapend aan in gezelschap van enkele lege bier flessen. De politie heeft hem in gerekend. De Nederlandse Spoorwegen wer den gisteravond met nog meer hachelijke zaken geconfronteerd. Op het stationsemplacement te Amsterdam reed een werktrein een ladder omver, die daar zonder toestemming van de blokwachter door een monteur was neergezet. De monteur kwam onder de trein terecht. De ijlings gewaarschuwde G.G. en GD. constateerde met eige verbazing, dat de man zon der een schrammetje tussen de wielen vandaan was gekomen. Een bromfietser uit Deurne schoot vannacht met zün brommer onder de gesloten bomen van een auto matisch beveiligde overweg. De machiuist van de naderende trein kon nog net op tijd stoppen, om dat hij al aan het afremmen was voor het station Denrne. Een militair uit Sittard viel gister avond in Den Bosch tussen de trein en het perron. Hij werd ge wond in een ziekenhuis opgeno men. De militair, die even was uit gestapt om een croquetje uit de stationsautomaat te halen, pro beerde nog in de reeds tijdende trein te springen. Doordat iemand aan de noodrem trok. kon erger worden voorkomen. Een andere militair, die zich op dat moment op het toilet bevond, werd door de schok licht gewond. JERUZALEM (U.P.I.). De eerste eenheden van een troepen macht van 20.000 man die Saoedi- Arabië heeft gezonden om koning Hoessein van Jordanië te helpen zijn wankele troon te behouden, zijn gisteren te bestemder plaatse aangekomen. Radio Damascus van Syrië berichtte de aankomst van de Arabische troepen in een spe ciale nieuwsuitzending waarbij de Jordaanse vorst opnieuw werd ge hekeld. In Jordanië was intussen de mobilisatie van mannen tussen de 18 en 40 jaar voor dienst in de strijdkrachten op gang gekomen. Volgens radio Damascus hebben de troe pen van koning Feisal van Saoedi Arablë stellingen ingenomen in Maan. Amila en Bader in het zuidelijk deel van Jordanië. ..Om het instortende regime van koning Hoessein te beschermen zoals de Syrische omroeper spottend opmerkte ln de Jordaanse stad Nabloes zijn gis teren weer betogingen tegen de regering gehouden die door politie en soldaten wer den neergeslagen. De stad werd van de buitenwereld afgesloten en nieuw streng uitgaansverbod werd uitgevaardigd. Ook de stad- Ramallah werd afgesloten en naar verluidt hebben Arabische legio- nairer er het heft in handen genomen. Zij houden het verkeer op de snelverkeers- weg tussen Jeruzalem en Jericho en andere belangrijke wegen aan om papleren te controleren Zaterdag had koning Hoessein onder zware druk van binnen- en buitenland erin toegestemd de Jordaanse grensdorpjes bij Israël te bewapenen. Toch was het weer tot ongeregeldheden gekomen, o.m. in Jeruzalem waar de twee jongelui wer den begraven die vrijdag bij demonstra ties waren gedood. De demonstranten, die zich besteund weten door Syrië en het Palestijns bevrijdingsfront in Caïró. be schuldigen koning Hoessein ervan niet krachtig genoeg tegen Israël op te treden. ADVERTENTIE) borstplaat niet duur wel heerlijk KERSTMIS: Pauze in Vietnam WASHINGTON (Reuter) De Vletkong heeft het initiatief geno men tot het in achtnemen van twee geveohspauzen met Kerstmis en de Jaarwisseling. In een radio- uitzending maakte het „nationale bevrydlngsfront", waarvan de Vletkong de militaire afdeling is, bekt nd dat het besloten had geen militaire aanvalsacties te onder nemen tussen 7 uur 's ochtends op 24 december en 7 uur 's och tends 26 december en tussen 7 uur in de morgen van 31 december en 7 uur 's ochtends op 2 januari. Volgens de uitzending zijn deze gevechtspauzen bedoeld om uiting te geven aan „het diepe begrip van het Zuidvietnamese volk'" voor protestacties Ln de VS en de met Amerika verbonden staten te gen de oorlog in Vietnam. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat zaterdag gewag maakte van de uitzending van het „bevrijdingsfront", gaf geen commentaare doch venvees slecht» naar een verklaring van minister Rusk, die op 18 novem ber op een persconferentie liet we ten dat de VS akkoord zouden gaan met een kerstbestand. Wel ingelichte kringen in Washington merkten zaterdag op. dat Ameri ka waarschijnlijk zal instemmen met korte gevechtspauzen, maar dat er geen sprake kan zijn van een langdurig staken van de bom bardementen op Noord-Vietnam, zolang dit land niet duidelijk maakt het naar vrede streeft. De Met mogelijk twee dagen kerstmat in het vooruitzicht, wijden de Amerikaanse soldaten zich in Vietnam voorlopig nog aan Dun dagelijkse oorlogstaak. Hier door zoekt een marinier een bunker van de Vietkong op eventuele tegen standers. Aanval van leeuw op zoontje van Jane Mansfield THOUSAND OAKS (RTR) een reft zaterdag in de Caiifornische dlercn- lin Jungleland" het zesjarige zoontje Zoltan van de filinactrice Jayne Mans field aangevallen en ernstige verwondin gen aan het hoofd toegebracht. Het vent je is met een schedelbreuk opgenomen in een ziekenhuis en heeft daar een her senoperatie moeten ondergaan. De actrice had juist met de leeuw voor fotografen geposeerd toen het dier, dat aan een twee meter lange ketting lag, een uitval deed naar het jongetje en het bij de nek over de grond sleurde. Twee mannen sprongen toe en wisten de deer lijke toegetakelde Zoltan uit de klauwen van het beest te bevrijden. De leeuw was tijdens het „optreden" met de actrice al geïrriteerd geraakt en men had net besloten om de stunt vort te zetten met een leeuwin, toen Zoltan werd aangevallen. Jayne Mans- field zelf bleef ongedeerd, maar werd ter kalmering in hetzelfde ziekenhuis op genomen. Van onze sportredactie) DEN HAAG De sportcommentator van de AVRO-teJevisle. de heer Koen Verhoeff. zal niet meer in de sportrubriek van de NTS te zien zijn. Dat is bet gevolg geweest van de uitzending over de spelverruwing, die de AVRO maandagavond 21 november in haar sportrubriek in een forum o.I.v. Koen Verhoeff op het scherm braeht. De chef van de sportafdeling van de NTS. de heer Bob Spaak, bleek' reeds geruime tijd voornemens te zijn in samenwerking met Herman Kuiphof dit chapiter uit gebreid voor de NTS te behandelen. Hij is van mening dat Koen Verhoeff hem donr dit onderwerp onverwacht in de sportultzendlng van de AVRO te brengen, in de wielen heeft gereden. Bob Spaak heeft daarop Koen Verhoeff meegedeeld ln het vervolg geen prijs meer te stellen op zijn medewerking aan sportuitzendingen van de NTS. De heer Koen Verhoeff. die dus zoals de situatie thans ligt, nog slechts een enkele maal een rubriek voor de AVRO. waarbij hij in dienst is, mag verzorgen, maar verder verstoken is van grote sportevenementen, verklaarde dat hij niet op de hoogte was van de plannen van Bob Spaak en hij is van mening dat regisseur Bob Bremer hem had moeten inlichten. MADRID (AFP) Een militair tribu naal in Madrid heeft zaterdag drie broers, Jesus, Pedro en Francisco Rlo, terdood- veroordeeld wegens moord op een sergeant van de „Guardla Civil", gepleegd op 1 april Jl. Een vierde broer kreeg vijfen- tarinttg jaar gevangenfwtraf De Spaanse automobilist, die dezer dagen zijn wagentje op een smalle verkeersweg parkeerde, zal het nog lang heugen. De volgende ochtend vond hij zijn „eend" terug als een sprekende terechtwijzing in verband met onverlicht parkeren. Een vrachtauto had het karretje tot een *>rok schroot gereduceerd. LONDEN (UPI) De British Moto. Corporation (BMC) heeft een waarschu wing gericht tot ongeveer 750.000 eige naren van een door de BMC vervaar digde auto. Op de autofabrieken van he( grote Britse concern heeft men ontdekl dat de pekel, waarmee besneeuwde oi beijzelde wegen worden bestrooid, een aluminium slultring op een klep van de remolielelding kan aantasten. Wordt een aangetaste sluit ring niet vervangen, dan is na verloop van tijd mogelijk dat het remsysteem volledig onklaar raakt. Minstens een vierde deel van de auto's waarop dit betrekking heeft zijn, aldus een woordvoerder van de BMC, in het buitenland verkocht. De BMC raadt de eigenaren aan met hun auto's naar de dealers te gaan om deze kosteloos na te laten kijken. Ook de eventuele reparaties aan het betreffende onderdeel zullen, al dus de BMC, gratis worden verricht. Naar schatting zullen deze kosten meer dan een miljoen pond bedragen, j De BMC besloot tot een waarschuwing over te gaann adat 17 gevallen van on klaar geraakte remmen waren gemeld, j De wagens die moeten worden nage- keken zijn gebouwd tussen oktober '63 j en april '65 en dragen de volgende chas sisnummers: Morris Mini: 255101 tot 328319; Austin Mini, Riley Elf. Wolseley Hornet. Morris Minivan, Morris Pockup, Morris Moke, Morris Cooper en Cooper S: 462551 tot 720999: Morris 1100: 92636 tot 232686; Austin 1100: 9290 tot 161833; MG 1100: 28358 tot 72605; Van den Plas 1100: 101 tot 3916. De wagens die an dere nummers dragen hebben het betref fende onderdeel in koperen uitvoering. De woordvoerder meende dat op het ogenblik nog niet veel slultringen zijn aangetast. „Alle verkeerde slultringen willen wij voor de winter vervangen," zo zei hij. „Hoe ouder de auto's, des te meer kans dat er corrosteverschljnselen optre den." Dit S h uk es pea riaanse heerschap, getooid met hoge zijden, Schubcrt- brilletje en 'n na gen c g ongeschoren gelaat, is Jolin Lennon, een kwart van de Beatles. Lennon, die de laatste maanden links en rechts voor de filmcamera's opduikt, onlangs nog in de Britse komedie „How I won the war", heeft nu een rol in ,flot only, but also". De film, die blijkens deze foto een lachertje beloofd te worden, gaat binnenkort in Engeland in première.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1