ONS DORP MAANDAG OFFICIEEL OPEN GEEN GEEF- HYSTERIE, MASSAPSYCHOSE OF VOLKS - MISLEIDING DR. H. KLAPWIJK 3 MISSELIJK DIRECTEUR W. P. BIJLEVELD ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 DE I.ETDSE COURANT PAGINA 9 Vandaag is het precies vier jaar geleden, dat Mies Bouwman na een 23 uur durende tele-mara- thon bekend kon maken, dat Het Dorp er door de goedgeefsheid van het Nederlandse volk zou komen. Er was in èèn dag 13 miljoen bijeenge bracht. Met de interviews op deze pagina willen wij de lezers de spontaneïteit van een geheel volk voor het initiatief van dr. J. Klapwijk in herin nering brengen. Vier jaar zijn sindsdien verstre ken. Af en toe verscheen er een bericht over Het Dorp, maar het grote moment dat de eerste be woners hun dorp zouden betrekken, liet op zich wachten. Maandag is het dan zo ver. Dan zal Mies Bouwman met het leggen van een herinne ringssteen de officiële opening verrichten. ,ALS HET ECHT MOEST ZOU IK HET WEER DOEN" Bewoners zorgen wel dat het geen Artis zal worden (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Zelfs In zijn smetteloos witte jas lijkt dr. J. Klapwijk (44) vier jaar na de befaamde actie nog steeds.de handige t.v.-personality, die mét Mies Bouwman kans zag het Nederlandse volk in één etmaal vele miljoenen uit de zak te kloppen. Op een steenworp afstand van Het Dorp bekleedt hij de functie van geneesheer-directeur van de Johanna stichting, een hypermodern revalidatie centrum voor kinderen. Een kort ge sprek ls voldoend? zich een reëel beeld te vormen van deze ln de publiciteit ge prezen, maar ook gehekeld* gèvfrelde- naar. Geen echte directeur met de ei genschappen, die je zou verwachten. Geen man, die zich nu op de borst slaat. Gewoon een bewogen mens, die heel in tens ls begaan met het lot van de mede mens. Een idealist en toevallig ook arts. Revalidatie-arts. „Na mijn medicijnenstudie moest ik in dienst. Als militair arts werd ik gecon fronteerd met de revalidatie van oorlogs slachtoffers. Dat heeft me enorm gepakt en ik heb me er niet meer van kunnen losmaken. Mooi werk. En noodzakelijk. Ik kan er niet onderuit, want ik voel me er persoonlijk verantwoordelijk voor dat ook de lichamelijk gehandicapte mens zo gelukkig mogelijk wordt. Als ik het aardse geluk kan vinden, heeft die man of vrouw er ook recht op. Hetzij door er aan mee te werken, dat hij of zij gere valideerd in de maatschappij kan terug keren, hetzij door plaatsing in Het Dorp. Dat is voor mij van erg veel belang. Dat is ook het verschil met een gewoon arts. Het er persoonlijk bij betrokken zijn. Neem nou zo'n arts. Die zit in zijn spreekkamer. Er komt iemand binnen. Een man. Wie het ook ls, wat zijn be roep ls, welk geloof hij heeft, wie zijn vrouw en kinderen zijn, dat doét er niet toe. Het is steeds weer: „Kleed je maar uit, ik zal even naar je bast kijken en dan weet ik wel, wat er aan schort." Kflk dat ls voor my dooie geneeskunst." Als in 1959 Uw werk als revalidatie-arts bracht u op het idee van Het Dorp. Hoe groeide dat? In '59 kwam ik hier in de Johanna stichting. Het idee zat toen al in mijn achterhoofd. Het Dorp was voor mij een vaag begrip, maar ik wilde werken aan het creëren van een leefgemeenschap voor mensen, die niet meer gerevali deerd in de maatschappij zouden kunnen terugkeren. Voor die mensen moest er iets komen. Ik heb er contact over op genomen met de hoofdinspectie van de volksgezondheid. Die vonden het ook prachtig, maar hoe kom je aan het geld- Dat was een geweldig probleem. Toen is het idee gekomen om een beroep te doen op het volk. Willens en wetens werden daarmee twee dingen beoogd. Door grote giften van het Nederlandse volk zou de bouw van Het Dorp moge lijk zijn en zou de dagprijs per bewoner (ƒ39,50) zo laag mogelijk gehouden kunnen worden. Andei-zijds en dat is minstens zo belangrijk zou het nooit in miljoenen uit te drukken zijn, dat Nederland ging beseffen, dat er niet alleen validen zijn, maar ook mensen, die, hoewel lichamelijk gehandicapt, volledig recht hebben op geluk. In deze opzet zijn we geslaagd. Vooral het laatste heeft ons veel profijt gebracht. Er was ineens veel meer bereidwillig heid, zowel bij de overheid als bij par ticulieren, rekening te houden met de lichamelijk gehandicapten. De aange paste woningbouw is daar een voor beeld van. Uitzonderlijk Wat waren de verwachtingen, toen met de actie „Open Het Dorp" werd gestart? Stel, dat er maar vier of vijf miljoen was binnengekomen? We verwachtten vlak voor de actie wel dat de opbrengst uitzonderlijk zou zijn. Niet alleen door de t.v.-marathon, maar ook omdat de pers het probleem uit puttend had behandeld. Je kon mer ken, dat het aansloeg. Dat er zoveel geld zou binnenkomen, hadden we natuurlijk nooit gedacht. Als er i vier of vijf miljoen was geweest, tvi i Bt? ÏR J'' -• Het Dorp er ook wel zijn gekomen. Dan hadden we een lening moeten sluiten bij de overheid. Met als gevolg, dat de bouw langer zou duren, de bouwkosten hoger zouden liggen en ook de dagprijs per persoon duurder zou worden. Het is net als met de bouw van een ziekenhuis. Direct na de actie verklaarde u, dat er waarschijnlijk in begin 1963 met de bomo van Het Dorp zou worden begon nen. De bouw is in feite pas dit jaar goed'op gang gekomen. Hoe zit dat Als ik dat Inderdaad heb gezegd, ls het een erg voorbarige mededeling ge weest. 't Optimisme van dat moment, denk ik. Er is inderdaad een flinke tijd overheen gegaan, maar we hebben niet stilgezeten. Alles moest uitgedokterd worden. Binnenskamers. Daar merkten de mensen er niets van. We hadden wel kunnen beginnen natuurlijk, maar dan zou het mondjesmaat geweest zijn. Tel kens een klein stukje. Nu de bouw goed op gang gekomen is, wordt de zaak in eens afgewerkt. Zwolsman Wist u, toen de actie startte, dat de grond aan de Heijenoordseweg naast de Johannastichting zou worden geschon- Een beetje vreemde geschiedenis met die grond. Die hoek was ideaal voor Het Dorp. Mooi gelegen en dicht bij de Jo hannastichting, waar altijd een medisch team aanwezig was. We waren er al over in onderhandeling geweest met Zwolsman, want het was van hem. Het moest een mooie smak kosten. Een kom ma twee miljoen. Op Tweede Kerstdag 1961 ik zal het niet gauw vergeten belt Zwolsman me op. Dat had ik nooit verwacht, want op zo'n dag denk je alleen maar aan telefoontjes van vrien den en bekenden. Hij zegt: „Het zal wel door het kerstfeest komen, maar ik loop een beetje te ijsberen en nou heb ik het idee gekregen je die grond cadeau te doen." Ik wist niet wat ik hoorde. Het is aanvankelijk niet doorgegaan, want Zwolsman kon het er bij zijn mensen niet doorkrijgen. Later kregen we de op tie voor een aanzienlijk lager bedrag. Acht ton. Tijdens de t.v.-marathon kre gen we de grond toch cadeau. Een enor me stimulans voor de kijkers in de huis kamer, maar niet minder voor mezelf, omdat het nu vast stond, dat „Het Dorp" in de buurt van de Johannastichting zou komen. Research Is er voor de realisering van Het Dorp nog gebruik gemaakt van erva ringen in andere Europese landen of Amerika. Het Dorp is natuurlijk een unicum, j dus daarvoor hoefden we elders n rond te kijken. Vóór de actie heb lk i een studiereis gemaakt door Amerika. Daar werken *e heel anders. Er wordt eerst gedacht aan research en dan pas I aanpakken. In New York bijvoorbeeld staat een knots van een torenflat, een researchcentrum voor spierziekten. Zo iets verslindt geld. Dat is duidelijk. De lichamelijk gehandicapten vangen ze wel op, maar dat duurt drie maanden. Ze laten ze dan schieten, omdat het geld op is. Hier pakken we aan. Dr. Klapivijk met Mies Bouwman „met haar zou ik zonodig net zo'n Open-het-dorpactie weer aan durven" bij de onthulling van de gedenksteen van Het Dorp. Kqk maar rond in de Johannastichting. Het is misschien een beetje de omge keerde wereld, want wij laten de licha melijk gehandicapten geboren worden zonder daar wat aan te doen. Bij wijze van spreken dan. Daarom ls zo'n re searchcentrum mijn volgende wens. Dat is brood- en broodnodig. Hier in de buurt, want dan hebben we alles by elkaar. Het Dorp krijgt 405 bewoners en in de Johannastichting verblijven ge middeld 250 patiënten. Dat is een prachtig arbeidsterrein. Geen Artis Vreest u niet, dat Het Dorp, wanneer het eenmaal is afgebouwd, voor een aantal Nederlanders een kijkspul gaat Dat Het Dorp een soort Artis gaat worden? Nee, daar ben ik echt niet bang voor. Dat hangt ook van de bewoners zelf af. Zij hebben zelf de inspraak dat te voorkomen. Verder reken ik op de fijn gevoeligheid van de Nederlander. Hij moet Het Dorp kunnen binnengaan om daar in het winkelcentrum boodschappen te doen of in het restaurant wat te ge bruiken. Niet om zich te vergapen. Dat zal hij ook niet doen. Sinds de „Open het Dorp"-actie i echt wel wat veranderd in de houding van de mensen. Vóór de actie kwamen er nog mensen bij me, die zeiden: Man wat sloof je je toch uit. Geef ze een bed „Zo nu en dan komt er nog geld binnen of wordt er een actletje ondernomen voor Het Dorp. Daar moeten we wel mee op onze qui vive zyn", zegt directeur Byieveld, „want er zyn nog altyd mensen, die er zelf geld aan willen verdienen. Een tydje terug nog was er ln Lim burg een snurker, die in de kran ten een oproep liet zetten aan vrouwen die met colportagewerk tweehonderd gulden ln de maand wilden by verdienen. Dan moesten ze langs de deur, met sleutelringen, waaraan zich het bekende sleuteltje ln miniatuurvorm bevond. De op brengst. zo moesten de dames aan do deur vertellen, was voor het zieken huis in het dorp. Onzin natuuriyk, want we hebben helemaal geen ziekenhuis. De man is gegrepen, maar men kon hem niks maken. Hy had het over een dorp gehad en niet Het Dorp. Misseiyk, niet? en elke dag te eten. Meer hebben ze niet Zou er m Nederland behoefte kunnen komen aan nog meer Dorpen? Er zullen ln Nederland voorlopig nog veel lichameUjk gehandicapten zijn en bij de huidige bevolkingsgroei zullen er nog bijkomen. Eerst wanneer het re searchcentrum er is, zou er misschien prenataal een en ander kunnen worden verholpen. Zolang dat niet het geval ls, moeten wij niet eindigen met één Dorp als er nog een aantal mensen in de kou staat. Met overheidssteun is er dan zeker nog wat te bereiken. Naar aanleiding van de t.v.-actie heb ben sociologen en psychologen gespro ken over een geefliysterie. Wat vindt u daarvan? Je moet het resultaat van zo'n actie durven zien met de ogen van vandaag. Voor de oorlog zou het massa-psychose zijn geweest. Nu is de televisie het medium bij uitstek om iets dergeiyks te realiseren. Dan kun je niet spreken van massa-psychose, geefhysterle of volksmisleiding. Dan is het voor my ook achteraf een uitgin van goed bedoelde werkeiykheidszin. Wanneer dat te zijner tijd nodig mocht zijn, zou u dan weer beroep doen op 't Nederlandse volk. En weer met Mies Bouwman? Als het echt sou moeten, deed lk het weer, maar ik zou het er eerst wel uit voerig met mijn vrouw over hebben. Wat Mies Bouwman betreft, zij heeft het ge weldig gedaan. De samenwerking kan ik niet anders dan best noemen. Met haar durf ik het nog wel een keer aan ,EEN ONGELOOFLIJK FASCINEREND PROJECT" Mensen dachten: vandaag geven morgen bouwen ARNHEM Vanuit zijn directeurs- ;amer heeft mr. W. P. Byieveld (44) via het brede venster dagelijks een riante op de bouwactiviteiten in Het Dorp. Het kan hem niet snel genoeg gaan. Een efficiënte man, die zijn za kelijk Inzicht paart aan een ontstuit- baar enthousiasme. Tweeëneenhalf jaar geleden werd advocaat Byieveld Dorps - directeur. Daarvoor wist hij van Het Dorp en van revalidatie evenveel als ik. Helemaal toeval was het niet, oud-studiegenoot Klapwijk bad hem 'arm voor gepraat. Zestien jaar lang was hy in Dordrecht werkzaam ln de advocatuur. Hij zag als zovelen de t.v.-marathon en dat betekende voor hem korte tyd later een hernieuwd contact met zyn oude vriend Klapwyk. Begin 1964 trad hij in dienst, waarbij hij «en uitstekende baan opgaf. Hij heeft er nog geen onderdeel van een seconde spijt van gehad: „Het ls een ongelooflijk fas cinerend project". Ik moet vooropstellen, dat de mensen lang hebben moeten wachten op de eer ste bouwactiviteiten. De actie was zo indringend en suggestief, dat de mensen dachten: vandaag geld geven en mor gen bouwen. Dat ls ook wel een beetje in de hand gewerkt door de tekeningen en maquettes van de gebroeders Das. Dat was niet meer dan een verkoopar gument. Om de zaak wat tastbaarder te maken, maar in de gedachten van de mensen stond het dorp er bijna al. Na de actie moest er een architect ge kozen worden en bovendien moest er een directeur komen. Klapwijk nam toen nog steeds waar. De architect kwam vrij snel, maar met de directeur duur de het wat langer. De architecten zijn di rect gaan denken over de vraag hoe je deze mensen het beste hun eigen maat schappij kon bieden. Dat was moeilijk, omdat er geen precedent bestond. Het bouwen van aangepaste woningen in 'n leefgemeenschap met onder andere kerk cultureel centrum en winkelcentrum kreeg steeds meer reliëf. Begin 1963 was er een vrij ruw pro gramma voor de bouw. Het stond vast dat Het Dorp gebouwd zou kunnen Mr. W. P. Bijleveld: laatste woningen in 1969 gereed. worden uit de eigen middelen, rekening houdend met de toenmalige prijzen. Toen kwam de kwestie van het optima le aantal inwoners, dat zowel ideologisch als economisch verantwoord zou zijn. We kwamen uit op de bouw van 450 wo ningen, waarvan er 45 bestemd werden valide bewoners (verzorgers en ver- zorgstera dus) en de rest voor de ge handicapten. a 30 woningen. De laatste woningen komen gereed in 1969 Voorts zijn ln de bouwplanning opge- omen een leeszaal, een kerkelijk-cul- tureel centrum, een postkantooi*, een bank, een reisbureau, een kapperswin- een bloemcnset, een centrale keu ken, een café-restaurant met terras, benzinestation, een bestuurshuis, sportgebouw en een centrum voor bezigheid. Dogela Dagprijs Maandag wordt Het Dorp officieel geopend, De dagprys ls vastgesteld op 40 gul den. Geen van de bewoners kan dat betalen. Daarom wordt er gekeken naar zyn bron van Inkomsten. Een bepaald percentage draagt hij ln de kosten bij. De rest wordt bijgepast door de gemeen te van herkomst. Krachtens de Bijstands wet. Gemiddeld zullen de bewoners een tientje per veertig gulden terugbetalen. Voor allen wordt in Het Dorp gezocht naar een passende werkkring. Hoofd- en handenarbeid ls mogelijk in de verschil lende diensten, die Het Dorp krijgt. Om een voorbeeld t« noemen. Er komt In Het Dorp een reisbureau, dat zich landelijk gaat bezighouden met de organisatie van reizen voor gehandicapten. Het is de bedoeling het bureau met eigen men- Hoc staat het op dit moment met de Er wordt met een bouwteam volgens een open begroting gewerkt ln bouw fazen. Het dertien hectare grote ter rein is verdeeld ln een oost- en een westkant. Faze een in het westen is vol tooid. Die omvat dertig woningen. Elke faze omvat een groep van dertig wonin gen of een veelvoud daarvan. Die dertig woningen zijn onderverdeeld in van tien, die met elkaar in verbinding staan in verband met de nachtverzor ging. De dertig reeds gereed gekomen woningen zijn veertien dagen geleden door de eerste bewoners betrokken. In aanbouw zijn faze twee en drie, die respectievelijk 90 en 60 woningen om vatten. Met faze vier (30 woningen) wordt binnenkort begonnen. Aan de oostkant volgen daarna faze vijf tot en met acht met seapeotieveUjk 120, K In totaal ruim veertig. Overwegend vrouwen, die belast zyn met de verzor ging van de gehandicapten. Zij worden Dogela genoemd, afkorting van Dorpsge- meenschapsleldster Arnhem. We zijn uitgegaan van één Dogela per tien bewo ners. We zouden er eigenlijk een eigen opleiding voor moeten starten. Op dit moment zyn onze Dogela's 'n „kruising" van gezinsverzorgster, zieken verzorgster en een huishoudkundige met INAS-op- leiding. Geen gemakkelijke functie. Het vraagt om een benaderingswijze die nooit de prlvésfeer raakt. Hebben de gehandicapten zelf een aan deel gehad in de voorbereidende bespre kingen? In december '63 ls er in het Henri Du- nanthuis te Zeist een studieweek georga niseerd voor toekomstige bewoners. Er ls bij die gelegenheid een parlement gekozen van zes leden, dat voortdurend contact heeft gehad met de architect en alle mensen die ten nauwste b(j de bouw van Het Dorp waren betrokken. Zij heb ben gezorgd voor vele praktische wen ken. waar zelfs een team van deskundi gen nooit opgekomen zou zijn. In augus tus van dit jaar is de eerste groep van bewoners in Het Dorp bijeen geweest voor een verkenningstocht door de toen bijna voltooide woningen. Ook daar zijn weer waardevolle tips uitgekomen. Verbaasd Dat is iets, wat ons bijzonder heeft verbaasd. We hebben een speciale man aangetrokken om alles na te trekken. Slechts een paar mensen hebben het laten afweten. Voor zeker 95 procent heeft men zijn beloften gestand gedaan. Die andere vijf procent was meestal een kwestie van overiyden of faillissement. Ongeloofiyk

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9