Debiele man vroeg vergeefs om hulp en pleegde moord ZANGERES ZONDER NAAM ZIET TERUG OP TIENJARIG SUCCES Oorlogsmisdadiger is ook medemens DE BRIEVEN VAN POSTMA 15 maanden voor schrik van Brabant Half miljoen werklozen in Engeland MINISTER WIL GRATIE VOOR .BREDASE DRIE' Kabinet heeft geen standpunt „Ze is het meest populair bij Jan-met-de-pet'' 'tZijn toch allemaal problemen' LEIDSE KO\l\4.l\ VAN 'T LEVENSLIED VOELT ZICH IN EIGEN CAI E EEN MET LIM HEIIGE ICS Herv. Synode vraagt gebed voor concilie VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 DB LEIDSE COURANT PAOINAi (Van onze correspondent BREDA De directeur van het bureau van de r.-k. reclassering in Breda, de heer Y. Postma, heeft de indruk dat een eenzame strijd die hij al sinds 1963 voert, niet helemaal voor niets is geweest. Deze week hebben de geestelijke verzorgers in de Bredase koepelgevangenis en de teamleiders van de celbezoekers een brief gestuurd aan de vijf grote Kamer fracties, waarin zij om mededogen voor de drie nog in de koepel zittende Duitse oorlogsmisdadigers vragen. Bureaudirecteur Postma stuurt al jarenlang soortgelijke hrieven naar mensen, die het in de politiek en in de publiciteit voor het zeggen hebben. Van de brief aan de kamerfracties was IrÜ ook voor de zoveelste maal de auctor intellec tualis. Met deze laatste brief is echter iets bij zonders gebeurd. Hij is aangeslagen. Door de strafonderbreldng van Lagos en wellicht ook door de berichten over de neo-nazistische stro mingen in West-Duitsland heeft de brief aan de fracties als een pamflet gewerkt. Een waar trommelvuur van telefoontjes richt zich op directeur Postma. Persbureaus bellen hem op en een televisieinterview ligt er in het verschiet, mensen betuigen adhaesie, kortom het schijnt wel alsof de brief aan de fracties het eer ste woord over de kwestie bevat. En dat is be paald niet het geval. „Wat mij van het begin af aan heeft bezig ge houden, praktisch sinds 1963 toen ik in Breda werd aangesteld, dat is dat soort bewustzijns vernauwing waaraan wij lijden als het gaat om heel erge misdadigers," zegt de heer Postma ons. „Reclassering is een akte van naastenlief de, het betekent dat je tot de gevangen mensen zegt: „Hoer is een stukje maatschappij dat zich om je bekommert, je hoort bij ons." De moeilijkheid is nu: hoever durf je met die keuze te gan? Horen die zware oorlogsmisdadi gers wier vergrijpen inderdaad monstrueus en op geen enkele manier goed te praten zijn, ook tot ons? Ik moet op logische gronden zeggen: Ja, die van de vier oorlogsmisdadigers zijn ge doopt door hetzelfde water als alle katholieken. De vierde, Fischer, is protestants gedoopt. Zij zijn verloste mensen, verlost in Christus. Maar ze zijn door allerlei omstandigheden scheef ge groeid. Hun menselijkheid was als het ware niet heer aan hen zichbaar. Maar werden zij daar door ook beesten? Ik ageer tegen degenen die daarop met „ja" antwoorden. Laat die maar zeggen: zij verdienen de naam mens niet meer al sinds 1963. EENZIJDIG (Van onze correspondent DEN BOSCH De 54-jarige marktkoopman Th. van der H. uit Eindhoven liep al lang rond met de gedachten om zjjn vrouw te doden. H\j sprak er met vee mensen over, met vrienden in zijn stamcafé, maar ook met psycldaters, politie en geestelijkheid. Niemand nam hem echter serieus of besteedde aandacht aan de neerslachtige toestand van de man. Ook niet toen de man zich een pistool aan schafte en daarmee op verschillende plaatsen ging oefenen. Op de f"'"" 8 april was het te laat. Hij deed wat hij overal had i VROUW MET PISTOOL GEDOOD idverteld: hy schoot noemd. debiel, een man met een zwakke wil bij wie de onzekerheden essentieel zijn. Het rapport drong in verband met bescherming van de openbare orde aan op onvorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. De officier van justitie, die moord met voorbedachte raad bewezen achtte, kon zich wel met het psychiatrisch rapport verenigen en eiste daarom een jaar gc- vangenistraf met aftrek van voorarrest en zo spoedig mogelijk onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De raadsman kon zich daarmee vereni gen. Hij betreurde het, dat degenen tot wie verdachte zich om hulp heeft ge wend, nooit voldoende aandacht aan zyn toestand hebben geschonken. Uitspraak 8 december. i In een VARA-programma voor de televisie werd in 1963 er was toen een eratieverzoek voor de vier van Breda ingediend het woord gevoerd door een heel rytje tegenstanders van gratie. Er kwam geen enkele voorstander van gratie aan het woord, hetgeen een bijzonder een zijdige eindindruk hij de kijkers achterliet. Ik schreef prompt een nijdige brief aan de VARA, waarop een wat ontwijkend antwoord kwam. Er waren geen voorstanders voor gratie te vinden, ze wilden de zaak niet emotioneel benaderen en meer van zulke argumenten. Kort daarop las ik in een weekblad dat de vier van Breda een bepaalde sociale functie hadden. Ha, dacht ik. En wat was die functie volgens het blad? Dat die vier moesten uitboeten wat Duisland aan Nederland misdaan had. Ik heb voor zulke redeneringen een grote angst. Zij komen namelijk voort uit precies dezelfde ge- dachtengang als die van de nazi's, toen zij Put ten in brand staken. In het geval Putten grepen de Duitsers naar het middel van de represaille, omdat zij de plegers van een verzetsdaad niet te pakken konden krijgen. Ze straften daarom an deren. De Puttenaren waren in elk opzicht on schuldig. De vier van Breda zijn wel schuldig. Maar dan alleen als medeplegers van een mas sale misdaad. Het gaat niet aan om hen de hele schuldenlast, die het nazidom ten opzichte van ons volk draagt, op de schouders te leggen. Enfin, er ging dus weer een brief van mij naar het bewuste blad. De schrijver van het artikel antwoordde, dat hij nog wel als medemens medezondaar schreef hij tegenover een veel voudig moordenaar kon staan, maar dat het ge voed van medezondaar zijn met de vier niet meer opging. Waarom? Houdt de mens op me demens te zijn als hQ- een bepaald aantal ge kwalificeerde misdaden heeft gepleegd ey wfaar ligt dan de grens? De heer Postma heeft een map met de afschrif ten van honderden brieven. Een deel ervan bleef onbeantwoord. Andere hadden veel succes. Hij heeft door zijn eenzame strijd, waarvan het enige doel was de groten dezer aarde te ver zoeken eens logisch door te denken op de vraag: wat is medemenselijkheid, inderdaad bekeringen tot stand gebracht. Telkens kwam hij in het ge weer. In de Tweede Kamer betoogde onlangs mededogen gevraagd voor de drie nog in de Bredase koepelgevangenis zittende oorlogs misdadigers. een CPN-woordvoerder, dat de drie van Breda alsmede Lages voor hem alleen in biologisch opzicht mens waren. Postma: „Dat is merkwaardigerwijze precies hetzelfde wat Hitier zei over de mensen die hij haatte: voor de nazi's waren de joden alleen bio logisch mens, met andere woorden, de mense lijke ziel werd weggeredeneerd." Namens de PSP en de CPN werd bij een andere gelegenheid gezegd dat een dode Lages best in Duisland mocht bleven, maar een levende Lages behoorde in een Nederlandse gevangenis te ster- Nu gaat de Duitse justitie Harster vervolgen, omdat men meent, dat hij de hoofdschuldige is. Schuldiger dan Lages. Er werd gezegd: Ons gratiebeleid staan geen uitzonderingen toe. „Postma: „O nee, wij hebben na 1945 in ons land 14 Duitsers ter dood veroordeeld, 5 vonnissen zijn voltrokken. 5 terdoodveroordeelden kregen tweemaal gratie en 4 kregen er eenmaal gratie. Tegen Nederlandse oorlogsmisdadigers werden in totaal 129 doodvonnissen uitgesproken. Er werden er 35 voltrokken, 80 terdoodveroor deelden kregen tweemaal gratie, 7 kregen er driemaal gratie en 7 zijn er gevlucht. Dat zijn de officiële gegevens." DRUPPEL ROOFDIER Postm emotionele toestand Postma: „Dit klinkt alsof een roofdier zich er over beklaagd dat iemand hem zijn prooi heeft ontrukt. Vele malen werd betoogd, dat de Bre dase oorlogsmisdadigers als helden zouden wor den ingehaald als zij in Duitsland zouden terug keren. Wij hebben daar naar een onderzoek in gesteld, er is een lang rapport uitgebracht waar in bovendien van alles staat over de vier van Breda, voordat zij in de zondebokfunctie waren heiand. Voor een heldenverering hoeft niemand benauwd te zijn. Lages wenst met rust te wor den gelaten en in Brannlage weet men alleen wie hij is door het gekrioel van Nederlandse journalisten die hem zo graag willen zien. Ver geet niet: Lages heeft een paar jaar in de doden cel gezeten. Elke dag kon zijn laatste zijn. Jarenlang, stel het je maar eens voor. Hy is mens, ook in zijn angst". En weer werden er "brieven naar poiitieke en 'justitionele autoriteiten gestuurd. Er drong nau welijks iets van de argumenten, die Postma aan voerde, tot de publieke opinie door. „De mensen leken wel bang te zijn om het erop aan te laten komen. De vraag is een zware, een superzware misdadiger een medemens valt dan ook niet pret tig. Er werd gezegd: de vier van Breda dragen de hoofdschuld voor de Duitse misdaden in Ne derland". Postma: „O nee, wij hebben na 1945 in ons land ders. tot in het absurde toe. Maar zij waren niet de uitvinders. De directe chef van Lages, Har ster. op wie Lages als politieambtenaar zich vol ledig verliet, werd door de Nederlandse justitie vrijgelaten." Zij werden telkenmale verwerkt in de talloze brieven, die de heer Postma liet uitgaan. De laatste brief, die van deze week aan de Kamer fracties werd de druppel waarmee de argumen tenemmer overliep. Waarom deze wel en al die vorige niet! Een raadsel. ..De brief heeft geen enkele politieke bedoeling. Reclassering doet niet aan politiek. We willen alleen maar bouwstenen aandragen, waardoor het denken van de mensen wat genuanceerder wordt. Misdadigers, zelfs de ergste, kun je niet van je wegschuiven alsof ze van een andere pla neet zijn gekomen. Als aardbewoners en in het geval van de vier, als medemensen en mede christenen horen ze bij ons. Dat is de zware con sequentie van logisch doordenken over het punt medemenselijkheid. Ik ben maar zo bang dat die weinige oorlogsmisdadigers die we nog hebben, de dragers zullen worden van alle kwaad, dat wij willen projecteren. Letterlijk: zondebokken die je de woestijn van de levenslange opsluiting instuurt zonder .ie af te vragen of. >vjjzelf. wel helemaal"vlekv'rij "zijn. Welnu: do medemens heeft een primair recht op vrijheid. Hij kas straf moeten ondergaan, maar hij moet uitzicht heb ben op vrijheid. Levenslang kan erger zijn dan de doodstraf." Op de brieven van Postma begint dan eindelijk response te komen. „Het zal een emotionele toe stand worden, vrees ik," zegt hij. „Vooral als men zich verliest in politieke argumentaties. Het liefst zou ik willen, dat iedereen die zich met de kwestie bezig houdt, eerlijk en logisch eerst antwoordt op de vraag: is de misdadiger mens. Pas als men een zuiver antwoord geeft, laat men dan gaan argumenteren." Vandaar de brieven van Postma. Gisteren stond de marktkoopman voor de rechtbank in Den Bosch. Hij herin nerde zich niet veel meer van zijn vroe gere leven en van hetgeen zich op die avond in april had afgespeeld. Toch j wilde hij de indertijd na het misdrijf ver- klaringen wel als juist erkennen. Het dossier van Van der H. legde een I ongelukkig huwelijksleven open. Hij trouwde reeds tijdens zijn diensttijd met J een meisje dat toen al ongehuwde moe der was. Dit huwelijksleven liep uit op een scheiding van tafel en bed. De eerste jaren daarna leefde de man nog met zijn vrouw onder een dak, maar in 1962 ging hij in een pension wonen. De eenzaamheid en tegenslagen in za ken maakten van hem echter een som ber en neerslachtig mens. Hij probeerde nog als kostganger bij zijn gaan wonen, maar zij weigerde. Toen ontstond bij hem de gedachte haar te d°Hi° waS van plan ook zichzelf la do-1 BREDA (ANP) - D. rechtb.ok In den. Dat atond In de afecheldabrtef die I B"»« heel. de TUbur(.t »oonwa,enb,. hij op de avond van 7 april in zijn pen sion achterliet. De volgende avond ging hij naar de woning van zijn vrouw. Hy kwam de keuken op hetzelfde moment dat de vrouw die vanuit de kamer be trad. Er werd geen woord gewisseld. Enkele ogenblikken later wankelde de vrouw dodelijk gewond naar de kamer terug. Van nog geen meter afstand had hij haar tweemaal door de borst ge schoten. De marktkoopman zag hand aan zichzelf te slaan. Hij verborg het pistool in de rijwielstalling van zijn broer en ging daarna naar het politie bureau, waar hij een volledige beken tenis aflegde. Er was een psychiatrisch rapport uit gebracht. Daarin werd de marktkoop man sterk verminderd toerekenbaar ge- LONDEN (Reuter) Het aantal werklozen in Engeland heeft het half miljoen overschreden, zo is officieel be kend gemaakt Medio november waren er 541.585 werklozen, 105.340 meer dan medio oktober. Het was de tweede maal dat het aantal werklozen in een maand met meer dan 100.000 toenam. Het Brit se werkloosheidspercentage bedraagt thans 2,3. Een jaar geleden waren er in Engeland 321.264 mensen werkloos. Standpunt uit 1963 herhaald (Van i parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe minister van Justitie, mr. A. A. M. Struycken heeft gisteren een reeds door hem in januari 1963 ingenomen standpunt her haald: cr moet de drie nog in Breda verblijvende Duitse oorlogsmisdadigers uitzicht worden gegeven op een uiteinde lijke invryheidsstelling. Concreet ge steld de 3 betrokkenen zouden volgens de minister op jaren gesteld moeten worden en tezynertyd in vrijheid ge steld. 't Gaat als bekend om Frans Fi scher, Ferdinand Aus der Fünten en Jo seph Kotalla. Bij deze opvatting van mr. Struycken moet onmiddellijk worden aangetekend, dat het nieuwe kabinet-Zijlstra zich in deze nog moet beraden en derhalve nog geen standpunt heeft ingenomen. Ook moet worden bedacht, dat het juist voor een overgangskabinet als het kabinet- Zijlstra praktisch onmogelijk zal zijn een beleid van twintig jaai de conclusie dat de in Breda verblijven de oorlogsmisdadigers op jaren zouden moeten worden gesteld. Dat is namelijk wel in de andere Westeuropese landen t.a.v. oorlogsmisdadigers gebeurd. In 1963 wees mr. Struycken er ook op. dat de vier Duitse oorlogsmisdadigers Willy Lages zat toen ook nog in Bre da bij hun terugkeer in Duitsland P. L. en P. D., die veertien da gen gelden terecht hebben gestaan wegens openlijke geweldpleging en ver nieling, diefstal, mishandeling en huis vredebreuk te Tilburg gepleegd, veroor deeld tot leder 15 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De eis was 18 maanden met aftrek. D. werd bovendien voorwaardelijk ter ter beschikking van de regering gesteld met drie jaar proeftijd. L. werd reeds eerder onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld. Beide woonwagenbewoners slaagden er enkele maanden geleden in uit de gevan genis te ontsnappen en oefenden toen en kele weken lang een waar schrikbewind uit in Tilburg en omgeving. De politie slaagde er na een langdurige, felle klop jacht in beiden weer te grijpen. Groep van 100 Nederlanders vraagt gratie voor Soebandrio AMSTERDAM (ANP) Ruim hon derd Nederlanders, politici, schrijvers, hoogleraren, predikanten en journalis ten, hebben president Soekarno per te legram dringend veriocht dr. Soeban drio gratie te verlenen. Dr. Soebandrio, die jarenlang minis ter van Buitenlandse Zaken van Indo nesië is geweest, werd in oktober door een speciale rechtbank te Djakarta ter dood veroordeeld. Begin deze week heeft hij een gratieverzoek ingediend. Tot de Nederlanders die president Soekarno hebben gevraagd het leven van dr. Soebandrio te sparen behoren onder meer de oud-minister-president prof. dr. W. Schermerhorn, prof. dr. W. F. Wertheim, prof. dr. A. J. Rasker, Henk Gortzak, prof. dr. B. V. A. Ro ling. pater Nico van Hees. Huib Hen- j drikse, Gerda Brautigam, Sam Da- j vids. Mies Bouhuys, dr. J. G. H. Tans, drs. G. M. Nederhorst. H. J. Lankhorst en A. van der Spel, het voltallige be stuur van de Algemene Studentenver eniging Amsterdam en het landelijk be stuur van de Studenten Vakbeweging. •orden. Zij zouden juist, meende mr. Struycken in 1963. in West-Duitsland op een strenge beoordeling van de Duitse gerechtelijke instanties kunnen rekenen. (Voor een interview met reclasserings directeur Postma over de kwestie-Lages verwijzen we naar pagina Pater Arrupe: „Paus vermaande ons vaderlijk (Van een onzer verslaggevers GELEEN Johnny Hoes noemt haar trots „de koningin van het levenslied", trouwe Geleense cafébezoekers vinden vertederd „dat ze zo veel heeft meegemaakt", radio en televisie negeren gen zouden I haar nagenoeg vanwege de smartlappen en huilebalkliedjes die ze zing. Verguisd of be wonderd, reeds tien jaar geniet de Zangeres Zonder Naam een enorme populariteit. Ze is er trots op. Twee maal heeft ze een carrière opge bouwd, eerst als Marie de Bey en de laatste tien jaar onder de naamloze naam. Johnny Hoes ontdekte haar in 1956 voor de grammofoon platenmaatschappij Philips. Toen hij haar mee nam in 1963 naar zijn eigen maatschappij Telstar bleven haar zeven gouden platen in Eindhoven. Johnny vergoedde dit gemis met een platina- plaat, want in een paar maanden tijd werden een kwart miljoen zwarte schijven verkocht. De eerstvolgende gouden plaat zal voor de record omzet van „Jongens van 18 jaar" zijn. Het hici gesehei tandpui minister Struycken is van actuele hete-1 kenis vanwege het opnieuw in het publi citeit komen van een brief aan de vijf grote fracties in de Tweede Kamer, die afkomstig is van de geestelijk verzor gers en reclasseringsfunctionarissen die regelmatig contact hebben met dc drie Duitse oorlogsmisdadigers. Minister Struycken heeft gisteren op nieuw gesteld een volledig uitvoering van de levenslange gevangenisstraf van de drie betrokkenen „onmenselijk" te ach ten. Bijna nergens ter wereld worden misdadigers langer dan twintig jaar vastgehouden", zo heeft minister Struy cken verklaard. Hij is daarbij grif be reid toe te geven, dat een beslissing tot vrijlating heel moeilijk is voor wie de dossiers van de misdaden van de drie oorlogsmisdadigers kent. Toen mr. Struycken zich in 1963 over deze kwestie uitliet was hij staatsraad. Hij heeft toen ook gesteld dat gelijkheid van behandeling een algemeen erkend beginsel in recht en beleid behoort zijn. Vanuit deze opvatting kwam hij tot ROME (K.N.P.). Paus Pauliis heeft el degelijk vermaand en tot waak- lamhcid opgeroepen toen hij vorige eek woensdag de leiding van de jezuïe- •n in de Sixtijnse kapel ontving Hij bui- I heeft dit echter niet gedaan als rechter maar als een vader. Dii heeft de gene- wnn raai van de jezuïeten, pater Arrupe. op (conferentie in Rome verklaard. Zelfs debielen Haar man knikt heftig van ja ,,Ze is het meest populair bij Jan-met de- pet. „Oudere mensen schrijven me vaak dat ze getroost worden door mijn lied- jes als ze problemen hebben. Jongeren die niet van beat houden vragen meest- I al om een foto met handtekening". (■ewwinl Vrijdag 18 november sprong Johnny] Hoes door een levensgrote platenhoes ge spannen voor de deur van Café „Zan geres zonder Naam" in Geleen. Een jaar geleden trok Marie Servaes de Bey met haar man uit de bungalow in Stramproy om café Schols aan de Geleense Rijks? weg over de nemen. Aan Johru i viel de eer te beurt de heropening te Hij nam stelling tegen berichten als vorrichlen H„ had vcle coltega's van zou die toespraak van de Paus d^or j dp zangeres meegebracht. Het werd dan enige leden van de orde met bevreem- Qok een grandioos feest. m een drukte ding zijn ontvangen en hier en daar waar niemand meer bjj kon. De bekritiseerd. De Paus zou tot deze rede fans moesten 0p de stoep blij geïnspireerd zijn door conservatieve stromingen in de orde. Pater Arrupe verklaarde echter dat de Paus aan de ene kant de jezuïeten orde duidelijk zijn dankbaarheid had betuigd en zijn vertrouwen' had uitge sproken. Hij had slechts op enkele op merkelijke opvattingen in ..enkele hoe ken" van de orde gewezen. Pater Arrupe gaf toe dat er binnen de orde verschillende stromingen zijn, die hij niet diiect met conservatief of progressief wilde bestempelen. „In een zich snel veranderende wereld kan het moeilijk en gevaarlijk zijn al te detaillistische normen vast te leggen, die in de naaste toekomst alweer ver geten worden of een hindernis zijn voor een binnenkort wellicht noodzakelijke aanpassing", aldus pater Arrupe. De Zangeres zonder Naam is enkele weken geleden van een trapje gevallen. Na het optreden in een tent ergens in Zeeland, kwamen zoveel handtekenin genjagers op haar af, dat zij snel van het podium wilde. Ze bleef met een hak in het trapje steken en viel. Een gekneusde- hoes I knieschijf belet haar op te treden. Haar- g te j trouwe bezoekers in het Geleense café wil van ze zaterdags en zondags niet teleur stel len. Als ze op een stoel achter de tapkast zit gaat 't wel. Optreden buitenshuis kan echter niet meer. In totaal zingt ze 230 liedjes. Ze beperkt zich tot de suc cessen, zoals op het ogenblik „Jongens „Zingen is nog altijd mijn hobby", ze ze ons, „Ik zal altijd blijven zingen, lang de Goede God mij toestaat. Ik hi van dramatische liedjes. In het begin I |{|a, zong ik alles maar sinds ik Johnny 1 kan Hoes ken, zijn het alleen nog probleem- liedjes. Hij schrijft teksten: al mijn lied jes berusten op waarheid; een soldaat, die uit de oorlog komt en aan zijn vrouw vraagt: hoe ziet mijn kind eruit; een moeder, die bidt, dat er geen oorlog meer komt, een kind dat zijn vader smeekt niet meer te drinken. Het zijn meer aan bod", toch allemaal problemen die bestaan. Het is niks verzonnen. Het zijn liedjes Inderdaad is het i 1 18 ja; In de juke-box zitten maar een pu ïezelf. Er is bijvoorbeeld n Rudolf Schock houdt. Hij kan die draaien. We hebben de Beatles en andere tophits. Toch worde platen het meest gedraaid. In de week ends zing ik ieder uur een paar liedje: Sommigen hebben twee keer „Jongens van 18 jaar" gehoord en willen dat ik het nog eens zing. Ik doe het niet, ders komt er de hele avond niets anders druk bij de Zangeres zonder Naam. i Er wordt samen „geschunkeld" en meegezongen, maar als zij haar stem verheft is hel muisstil. „De mensen voe- j len dat mijn liedjes recht uit het hart komen. Veel mensen beweren dat het huilebalkliedjes zijn maar toch horen. Waarom zou je oelens niet kunnen uitkomen: sen, die Philips in de handel bracht lie pen in de 200.000". „Ik heb er altijd van gedroomd voor le mensen te zingen en eenvoudige men iën om me heen te hebben. Dat kan nu het café. Onze klanten zijn meest tioeil voor ..Vaderliefde" „lk ben in Leiden geboren. Tien jaar lag ik ziek in bed. Mijn broers repe teerden bij mij. Ze waren bij een caba ret of revue. Ikzelf later ook. Van mijn 16de af zing ik in café's en op avondjes. in Maastricht ben ik blijven hangen. De I De allen het eenvoudige mensen. Boven >or je ge- taurant gemaakt. Ik denk dat ik drie menu's samenstel. We treden niet meer op in België.Ze beloven je een zaal en je komt in een vies café, zonder toilet of kleedkamer. Zeelui, die weieens In de zaak komen, moeten platen van mij voor emigranten in Amerika en Canada mee nemen. Aleen radio en televisie wil len geen opnamen van mij uitzenden. Ik ben in shows opgetreden naast Gilbert Bécaud, Corry Brokken en Vera Lynn. Ze knipten mij er altijd uit. Drie keer ben ik voor de t.v. geweest in 'n kritisch programma. Het kan me niet schelen. mentaliteit van de mensen in Limburg komt overeen met mijn eigen karakter. Ik ben 19 jaar getrouwd. Nee ik zeg niet hoe oud ik ben. Mijn éerste gouden plaat kreeg ik voor „Ach vaderlief".. Ik be grijp niet, waarom al die mensen mijn liedjes willen horen. Drie jaar geleden is Johnny Hoes voor zichzelf begonnen. De platen, die hij van me opnam, wer- de week-ends gezel- 1 den grif verkocht, maar de oude succes horen. Ik weet dat veel in mijn liedjes houden. Maar er is toch bepaald percentage dat luistert naar izz of geestelijke liederen. Neen, ik heb nooit zangles gehad. Dat zou mijn stem veranderen. Ik weet wél, dat de zaal tjokvol is al9 ik optreed." DEN HAAG (ANP) Het modera- men van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft aan alle her vormde kerkeraden en predikanten schriftelijk verzocht' zondag 27 novem ber aanstaande in de hervormde kerk diensten te bidden voor het pastoraal concilie, dat die dag in Nederland wordt geopend. Het mudcramen spoort tevens de hervormden aan om deel te nemen aan de gespreksgroepen van het conci lie. In de brief staat onder meer, dat de generale synode gaarne zijn vreugde uitspreekt over het concilie in de hoop, dat de H. Geest in het nieuw verstaan van het woord Gods krachtig werkzaam moge zijn in de besprekingen. In het licht van het evangelie verdient hét vol gens het moderamen aanbeveling, dat aan de wens van de bisschoppen wordt voldaan, dat ook gemeenteleden van de Herv. Kerk aan gespreksgroepen van het concilie delnemen Kabinetscrisis in Luxemburg LUXEMBURG (UPI) Premier Wer- her heeft gisteravond In het parlement van Luxemburg het aftreden van zijn re gering bekend gemaakt als uitvloeisel «enemendc kritiek op de begr- ting 1967. Werner stond aan het hoofd van een coalitie van christen-democraten en so ciaal-democraten. Eerder op de dag had Werner in samenhang met het begro tingsdebat om een vertrouwensvotum verzocht. Na korte onderbreking van het debat, kondigde Werner het ontslag van zijn kabinet aan zonder dat al over de vertrouwenskwestie was gestemd.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9