Nog steeds tekort aan Leids politiepersoneel UW MENING GEEFT EENS IETS ANDERS. UITVOERING LEIDS WEGENPLAN VERTRAAGD DOOR GELDGEBREK alles Vlieland VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA MINIMALER KUNNEN DE TOELATINGSEISEN NIET Is er nog een tekort aan manschappen bij de politie? wordt in het algemeen verslag van de commissie van onderzoek in de raad aan B en W gevraagd. Inderdaad is er nog een tekort. De memorie van antwoord vermeldt een aantal van 26 vacatures per 15 oktober jl Het aantal sollicitanten dat zich meldt is geenszins voldoende om in deze vacatures te voorzien. Ten behoeve van het Leidse korps waren vorige maand 6 aspiranten meentepolitie te Wassenaar. Een raadslid heeft gevraagd, of het mogelijk is dat er ten aanzien van de algemene ontwikkeling minder stren ge eisen worden gesteld teneinde het te grote aantal vacatures te vermin deren. B. en w. voelen hier (en te recht, naar ons dunkt) niets voor: een eventuele vermindering van de huidi ge (minimale) eisen bij de selectie zou de obouw van het politiekorps zonder twijfel ernstig schaden, aldus b. en w. Overigens blijken de minimale eisen toch wel zéér minimaal te zijn. Solli citanten voor het politiekorps worden vóór hun adspirantschap getest op hun kennis van de Nederlandse taal. Blij kens de memorie van antwoord staat het letten op de kennis van deze taal op de voorgrond; „de algemene ont wikkeling vormt bij de beoordeling slechts een ondergeschikte factor", zo schrijven b. en w. Minder kan het niet. Men mag toch op z'n minst verlangen, dat rapporten in een correcte ambtelijke Nederland se stijl worden geschreven en dat er welgevoeglijke en verzorgde taal klinkt uit de politiële luidsprekers. De memorie van antwoord gaat ver der: de opleiding vóór het actief in dienst treden is gericht op het ophef fen van kleine tekortkomingen Patrouilles De huidige sterkte van het korps laat niet toe, dat de baldadigheidspatrouil les (is anti-baldigheidspatrouille geen beter woord?) worden uitgebreid. op de opleidingsschool voor Zonder tekortkomingen Bijzondere surveillance, gericht op overtredingen van bepaalde verkeers- voorschriften. leidde tot een gemid delde van 600 processen-verbaal per maand. B. en w. zeggen te verwachten, dat het volgend jaar met de voorbereiding van een nieuwe algemene politieveror dening zal worden begonnen. Rapport jeugdbaldadigheid Het ambtelijk arpport inzake de jeugd baldadigheid zal naar te verwach ten valt in het begin van 1967 ge reed zijn. B. en w. zijn bereid de raad tezijnertijd inzage te verlenen vai rapport. DEKENALE OPENING VAN PASTORALE CONCILIE Het dekenaat Leiden wil de opening van het Pastoraal Concilie met een stedelijke plechtigheid begeleiden. Het wil dit doen met een dienst in de St.-Petruskerk aan de Lammen- schansweg, maandagavond om 7 *liur. Daarvoor zijn de geestelijken uitge nodigd van die kerken, die deelname hebben toegezegd aan het pastoraal concilie. Dit zijn de Doopsgezinde gemeente, de Evang. Lutherse kerk, de Gereformeerde kerk, de Hervormde gemeente, de Oud-Katholieke kerk, de Remonstrantse gemeente en het Leger des Hells. Men zou dus kunnen spre ken van een dekenale opening van het pastoraal concilie. De dienst zelf is een katholieke dienst, maar met een oecumenisch karakter. Kerkelqken en niet-kerkelijken, theologen en niet-theologep, iedereen is welkom. De dienst zelf wordt geleid door deken W. P. M. Haring. Verder zullen spreken dr. K. Dronkert, gereformeerd predikant en drs. H. van Breukelen O.S.C., studentenpastoor. Het thema zal zijn: „Het opgang komen van de samenwerking tussen de kerken in Leiden". SCHEUREN IN GEBOUWEN DOOR ZWAAR VERKEER? LEIDEN, 25 november Enige tijd geleden, klaagde de Stich ting Bouwresearch, over de vele scheu ren, voorkomende in gebouwen. Als oorzaak werd gedacht aan de slechte bouwwijze. Er is echter n.m.m. nog een andere oorzaak en wel het verkeer, dat van een afschuwelijke intensiteit is geworden en dat een voortdurende aanslag pleegt op ons huizenbezit. In het bijzonder zijn het de zware autobussen, die als scheurmakers moe ten worden beschouwd. Deze kolossen, veel te groot en te zwaar voor het stadsverkeer, veroorzaken schokken in de bodem, die op bepaalde plaatsen minstens 50 meter vóór de bus al voelbaar zijn en die' fataal moeten zijn voor alles wat gebouwd is; om maar niet te denken aan het gevaar voor breuken in aardgasleidingen. Daarbij komt nog als mede-oorzaak, de toe stand van vele straten, die soms alles te wensen overlaat. Ware het zo dat alle straten voorzien waren van een goedgefundeerd vlak en soepel weg dek, zoals b.v. de Haarlemmerstraat, de Doezastraat en enkele andere, de gevolgen van het zware verkeer zou den niet zo erg zijn. Maar men zie o.a. de Herenstraat, de Koninginnelaan of de Thorbeckestraat, waar ik mijn eigen huis hoor kraken bij ieder voor bijgaan van een zware bus. Weliswaar is de toestand in deze laatste, druk bereden straat, iets ver beterd, doordat enig herstel heeft plaats gehad, maar toch blijft alge hele restauratie dringend gewenst. Gaarne wil ik de heren van de Ge meentewerken te mijnen huize in de gelegenheid stellen om te constateren welk effect de bussen sorteren. Eigen lijk moest het zo zijn, dat een open bare busdienst niet in een straat werd toegelaten, voordat deze in staat was gebracht om dit verkeer te kunnen weerstaan. De trein rijdt ook niet vóór de baan ln gereedheid is. Ook het Rapenburg, speciaal de oost zijde, ziet er armoedig uit, met zijn kuilen en gaten. Het is wel merk waardig, dat deze oude gracht, door bijna iedereen als een kostbaar bezit van Leiden wordt beschouwd, maar dat tegen ontsiering door rijen blik aan beide kanten geparkeerd en tegen het zware verkeer, dat daar beslist niet thuis hoort, niets wordt gedaan. Het parkeer-probleem zal zolang de autorage duurt en toeneemt, wel on oplosbaar blijven. Wel oplosbaar is het probleem der slechte straten. Vanzelfsprekend zal de oplossing geld kosten, maar de kosten van her stel zullen n.m.m. slechts een deel uit maken van de schade, die thans, lang zaam maar zeker, aan gebouwen (en voertuigen) wordt aangebracht. Men denke alleen maar aan het gemeente gebouw Rooseveltstraat 9. En het zal er toch eens van moeten komen; uitstel kan hier geen afstel zijn, doch alleen nog meer kosten meebrengen. Ik neem graag aan, dat Gemeentewerken zwaar belast is en met gebrek aan personeel kampt, maar ik meen, dat in den lande veel wegenbouwmaatschappijen zijn, uitgerust met moderne machines, die in korte tijd vele kilometers straat kunnen leggen. Alleen een voortva rende aanpak kan de schade beperken. En wie vergoedt deze schade? De ge meente, als beheerster der straten of de vervoersmaatschappijen? Hier ligt een rijk arbeidsveld braak voor verenigingen van huiseigenaren. Dé afzonderlijke burger is als regel lankmoedig en komt niet gauw in be weging. ook al door zijn gevoel van machteloosheid. Slechts in het actieve Rotterdam schijnt van particuliere zijde een actie te zullen worden on dernomen tegen de gemeente, wegens het in slechte staat laten van straten. Ongetwijfeld een moeilijke zaak, die vele discussies tengevolge kan hebben. Hoe het ook zij, het is te wensen dat de gemeente zich ernstig gaat bezig houden met het wegenprobleem, waar bij straten die door autobusdiensten worden gebruikt, in het algemeen de voorkeur zullen verdienen. Het doet daarom vreemd aan, dat in het pas gepubliceerde urgentieplan van uit te voeren werken geen wegen bouw voorkomt. Herziening van deze lijst zou m.i. op dit punt wel overwe ging verdienen, opdat Leiden niet de versleten stad worde, waarvoor het vroeger al eens is uitgemaakt. Met dank voor verleende plaatsruimte. W. S. J. Turkse ambassadeur opent Woonoord Het woonoord van de buitenlandse gastarbeiders te Leiderdorp, waarin al enige maanden ongeveer 160 Turken en Marokkanen, werkzaam bij verschillen de Leidse industrieëlen, onderdak hebben, zal op vrijdag 2 december officieel ge opend worden. De opening zal geschieden door de Turkse ambassadeur in ons land, de heer Vahit Halefoglu. Henk Laman verlaat secretariaat UVS Na ruim 42 jaar onafgebroken de functie van secretaris van UVS te heb ben vervuld zal de heer Henk Laman op 1 december tijdens de jaarvergadering afscheid nemen als bestuurslid. De heer Laman, die aan het slot van zijn laatste jaarverslag schrijft, dat zijn besluit na rijp beraad werd genomen, zal vermoe delijk worden opgevolgd door de heer W. J. J. Polane. De heer Polane, die reeds secretaris van de elftal commissie ls, wordt ter voorziening in de vacature voorgedra gen door het bestuur. „VITANOVA" GAAT GROTE FUSIE AAN Op de vergadering van de coöpera tieve vereniging voor kunstmatige seminatie „Vita Nova" in Hazerswou- de, die gistermorgen in restaurant Zomerzorg te Leiden werd gehouden werd besloten een fusie aan te gaai met de KI-verenigingen „De Horizon' in Rotterdam en „Gouda e.o." in Wad- dinxveen. De vergadering, die onder voorzit terschap stond van de heer J. Rijlaars dam uit Alphen aan den Rijn, ver klaarde zich akkoord met een nieuw huishoudelijk reglement en met sta tuten voor de nieuwe vereniging, die de naam „Vereniging voor Kunstma tige Inseminatie West-Nederland" heeft gekregen en in Den Haag gevestigd is. Als bestuursleden voor de nieuw- opgerichte vereniging werden voor gesteld de heren J. Rijlaarsdam (Al phen aan den Rijn), J. P. Rotteveel (Lisse), G. J. van Lagemaat (Wou denberg), J. Groot (Aarlanderveen), F. X. J. Wesseling (Hazerswoude) en H. Roest (Zoeterwoude). Als foktechnische commissie zwart bont stelt het bestuur voor de heren J. G. Klerk (Hazerswoude) en J. P. den Hartog (Alphen aan de Rijn). Voor de foktechnische commissie blaar kop werden voorgesteld de heren J. Rijlaarsdam, H. Roest. G. P. W. Belt (Zoeterwoude) en S. Verburg (Bode graven). Tot lid van de financiële com missie wordt voorgesteld de heer F. van Tilburg uit Rijnsburg. Lichte teruggang in bouwactiviteit Het college van B. en W. heeft in zijn memorie van antwoord meegedeeld dat de bouwactiviteit te Leiden ten ge volge van de moeilijkheden op de ka pitaalmarkt en van de hoge rentestand maar een lichte teruggang tendeert. De ze teruggang is echter slechts merkbaar bij de toeleveringsbedrijven, zoals de toeleveringsbedrijven en de betonindus- Ook in de betonindustrie heerst echter nog een tekort aan vaklieden. De afge nomen vraag naar zeer jonge werk krachten (hoge cao-jeugdlonen) wijst toch wel voor deze sector in de richting van een lichte ontspanning van de ar beidsmarkt. Het tekort aan ongeschool de krachten in de industrie is merkbaar afgenomen door de toeloop van buiten landse arbeiders. Laatste twee films in Franse week Vanayond worden in het Camera- theater de laatste twee films vertoond in de Franse week. Le bon roi Dagobert is geregisseerd door Pierre Chevalier. Hoofdrol: Fernandel, klassiek komiek in de Franse filmwereld. Hij speelt de rol van de onduidelijke historische fi guur van koning Dagobert met heel zijn komisch talent. De grootste komi sche kracht in deze film berust op het anachronisme van de situaties. Voorts spelen mee Gino Cervi, Pascale Ro berts, Dario Moreno, Jacques Dufilho, Darry Cowl en Jean Tissier. Le traversée de Paris is de tweedé film deze week van Claude Autant- Lara na Le blé en Herbe. Ditmaal is het gegeven meer een komedie dan poëtisch verhaal. Met een lichte e, die nimmer omslaat in sarcas- heeft hij de novelle van Marcel Avmé verfilmd, dat de activiteiten van twee zwarte handelaars in bezet Parijs tot onderwerp heeft. Met Jean Gabin, Bourvil, Jeanette Batti, Louis de Fu- nes, Monette Dinaf en Anouk Ferjac. In de Auberge Frangaise treedt van avond het Leids Zoldercabaret op, naast Peter de Jong, Johanniek v. d. Molen, Evelien Bakker, Marja Jokel, Wiegewaai cabaret en cabaretgroep Cees Doove. OEGSTGEEST INTOCHT ST. NICOLA AS Zaterdagmiddag zal St. Nicolaas een bezoek brengen aan Oestgeest. Te 14.00 wordt hij door de burgemeester ont vangen op het raadhuis. Vandaaruit zal grote kindervrind een rijtoer maken door de gemeente. De volgende route zal worden ge volgd: Wilhelminapark, Prins Hendrik laan. Mauritslaan, Koninginnelaan, v. Griethuyzenplein, L. de Colignylaan- laan, Lijtweg, Wqttenbachweg, Lange Voort, Korenbloemlaan, Dahlialaan, v. Wassenaerlaan, Grunerlelaan. Kamphui- zenlaan, Rhijngeesterstraatweg langs Huize Duinzicht. Patronaatsgebouw, alwaar te circa 4 uur pauze. Hierna gaat de rijtoer via Waldeck Pyrmont- laan, Emma laan en Regentesselaan naar de Kempenaerstraat waar de Sint met zijn zwarte Pieten afscheid neemt van de Oegstgeester kinderen. Mensens met honden of poezen we ten een attentie voor hun lieve lingsdier te waarderen. Hoe? Geheel inklapbare hondedivan van staal en zwaar linnen. Ideaal voor huiskamer, weekend of vakantie 85.65 tot 58,95 Uit een rek, boordevol riemen, halsbanden en kettingen, kiest U naar ieders smaak en beurs. SPEELGOED voor hond en poes: rubberklulven, kluiven, ballen van buffelhuid (lekker taal), allerlei verantwoorde koekjes en snoepjes. Volop keus. Voor elke poes weet heeft B en W kunnen geen hooggestemd geluid laten horen over de verkeers situatie te Leiden in het algemeen en de uitvoering van het wegenplan in het bijzonder. Het college wijst de raad erop, dat een behoorlijke verbetering van de verkeerssituatie in de binnenstad slechts verkregen kan worden door voltooiing van de eerste fase van het wegenschema. Vanwege de geringe financiële'armslag van de gemeente zal de uit voering van de desbetreffende plannen worden vertraagd, wat door het college ten zeerste wordt betreurd. Nieuwe Rijn 50, tel. 20824 (01710) Eerst onileidingswegen, daarna vrachtverkeer uit de binnenstad Maatregelen tot wering van het zwa re vrachtverkeer uit de binnenstad zullen eerst kunnen worden overwo gen indien de nodige omleidingswegen zijn aangelegd. Een begin kan wel licht gemaakt worden indien de om leiding langs de weg over het Schut tersveld evenwijdig aan de spoorbaan gereed is, tezamen met de Willem de Zwijgerbrug, de Willem de Zwijger laan en de brug over de Zijl. Een deel van deze route is reeds aangelegd, ter wijl andere delen in uitvoering of in voorbereiding zijn. VERKEERSLICHTEN UIT DE MEMORIE VAN ANTWOORD Als de raad binnenkort een voorstel van b. en w. tot wijziging der elektri citeitstarieven ter dekking van de ge stegen kosten aanneemt, zal deze ver hoging naar raming 500.000 gulden op leveren. Er wordt voor wat betreft de elek triciteit opgemerkt dat in 1965 aan 1583 klein-verbruikers het enkeltarief en aan 50.559 klein-verbruikers het vastrechttarief in rekening werd ge bracht, waarbij jaarlijks een correctie plaatsvindt indien het enkeltarief goed koper zou zijn geweest. WINKELSLUITING ZIJN DE WINKELS zaterdagavond voor Sinterklaas nu open of niet? Uit de telefoontjes'welke wij vandaag kre gen, blijkt, dat er nogal wat misverstand is door de publikaties, die de laatste da gen gedaan zijn over het 's avonds ge opend zijn van dé winkels. Na aan beidé zijden informaties te heb ben ingewonnen is de situatie als volgt: de Leidse grootwinkelbedrijven zijn za terdagavond gesloten en de midden standszaken moeten het elk voor zich maar uitmaken of zij zaterdagavond al of niet tot 9 uur geopend zullen zijn. De verwarring kon ontstaan, doordat de gemeenteraad onlangs het besluit nam, dat de winkels ook a.s. maandag avond geopend mochten zijn. Het groot winkelbedrijf, dat aanvankelijk met de Leidse Middenstandscentrale tot een ak koord was gekomen besloot daarna za terdagavond aan het personeel vryaf te geven als compensatie voor de maandag avond en op de overweging, dat in vele gezinnen reeds zaterdagavond Sinter klaasavond wordt gevierd. De Midden standscentrale. die geen bezwaren te ho ren kreeg van de personeelsbonden en niet gesteld werd voor de eis de maan dagavond te compenseren met een vrije zaterdagavond, besloot toen haar leden zelf de keus te laten, omdat men niet geheel overtuigd is van de stelling van het Grootwinkelbedrijf, dat er op zater dagavond niet veel meer verkocht zal worden, omdat de meeste mensen dan al het „heerlijk avondje" zullen vieren. In praktijk zal het er waarschijnlijk op neerkomen, dat vele zaken geopend zullen zijn tot negen uur vanwege het motief „Wat de concurrent doet, moet ik In de periode van 10 tot 23 november in de kelders onder de Hoogstraat i gummiekabel, 11 strengels met 'n totale lengte van 46 meter, 250 fittingen t m staalkabel ontvreemd. De spul len die eigendom waren van de winke liersvereniging „Donker8teeg" hebben een nieuwwaarde van ruim 1700,-. Gisteravond om 20.15 is op de Euro- paweg een personenwagen geslipt en de kop geslagen. De bestuurster, de 41-jarige inwoonster van Schiedam reed onder toezicht van 37-jarige dame uit dezelfde plaats. De wagen geraakte ln de slip, kwam op het linkergedeelte de rijweg, vervolgens in de gras berm en sloeg daar over de kop. Twee medepassagiers moesten met verwondin- in het Academisch Ziekenhuis wor den opgenomen. VOOR HET EERST DIPLOMAZWEMMEN IN INSTRUCTIEBAD TE VOORSCHOTEN Toen in september 1965 bekend dat Voorschoten een instructiehad kreeg •li een aantal bewoners van de Prof. v. d. Waalslaan en de Prof. van Hoflaan het initiatief om een nvem- reiilging op te richten. Toen het in- ructiehad eind juni 1966 klaar was kon de opgerichte vereniging direct van start gaan. Het doel van de vereniging is zwem en met de kinderen en lessen aan de volwassenen. De vereniging heeft een eigen instructeur. De vereniging trok de start meer personen aan dan al leen de bewoners van de bovengenoemde Prof-straten. Thans telt V.Z.V. 130 le- aan kinderen en 100 leden aan vol- enen. Helaas kan V.Z.V. momen teel geen nieuwe leden aantrekken, daar de zwemtijden in het bad beperkt zijn. V.Z.V. rekent aan contributie 4.- per maand voor de volwassenen en 3,50 per maand voor de jeugd. Hier voor kan men 1 x per week zwemmen desgewenst les ontvangen van de Instructeur. Vorige week werd het be stuur officieel gekozen: voorzitter J. J. de Regt, Prof. v. d. Waalslaan 13, pen- gebruik. erd, ningmeesteresse mevr. E. Meij, Prof. v. d. Waalslaan 7, secretaris de heer P. Beverwijk, Prof. v. d. Waalslaan 11. De aangevraagd en heeft zich aangeslo ten bij de K.N.Z.B. BELANGRIJK OGENBLIK Gisteravond was het al een heel be langrijke avond voor de nog jonge ver eniging. Toen was het voor het eerst diplomazwemmen. Door de KNZB was was gedelegeerd voor het toezicht op het diplomazwemmen de directeur van het sportfondsenbad te Wassenaar, de heer Verwijs. V.Z.V. kwam met 40 kan didaten zowel kinderen ais volwassenen 28 gingen op voor de eenvoudige zwem- proef van de K.N.Z.B. en 12 voor het diploma geoefend zwemmer. V.Z.V. boekte al direct een mooi resultaat. Alle kandidaten slaagden! V.Z.V. gaat door en werkt erop om in mei 1967 weer een groot aantal kan didaten voor het diploma klaar te heb ben. V.Z.V. zal proberen meer zwemtijd te krijgen. Dat is helaas niet zo gemak kelijk, want het instruciebad is druk in De nieuwe alarminstallatie voor de brandweer, die door de PTT zal wor den aangelegd, biedt onder meer mo gelijkheid voor een honderdtal directe lijnaansluitingen. Indien nodig, kan dit aantal nog met vijftig aansluitin gen worden uitgebreid. De aansluitingen zijn verdeeld in 10 gesprekscircuits. 30 meld- knopaansluitingen (zonder gespreks- mogelijkheid), 10 telefoonaansluitingen voor het brandweerpersoneel thuis. De aansluitingsmogelijkheid is be doeld voor bedrijven en instellingen met een verhoogd brandrisico, die uit preventief oogpunt hiervoor in aan merking kunnen worden gebracht. Het is b. en w. bekend, dat de rij wielstalling aan de Stationsweg op 1 januari a.s. zal worden gesloten. On derzocht wordt, of er mogelijkheden zijn om op enigerlei wijze deze voor ziening te handhaven. In het kader van de ontwikkelings hulp die Nederland biedt aan Iran, ver trekt de heer I. J. Sloos, president-di recteur van de Leidsche Onderwijsin stellingen vergezeld van een van de di recteuren, de heer G. Mulder, vandaag voor een maand naar dat land. Zij zullen daar de mogelijkheden on derzoeken, die het schriftelijk onder wijs biedt voor de training van grote bevolkingsgroepen, vooral op technisch gebied. In 1967 hopen b. en w. o.m. aan de raad te kunnen voorleggen plannen voor een verkeersregeling door mid del van lichten in het stadsdeel, om sloten door Jan van Houtbrug, Hoge- woerdsbrug, Hooigracht, Geregracht, op de traverse De Gijselaarbank-Turf- marktbrug en op de kruisingen van de Rijnsburgerweg met de Wassenaar- seweg, Houtlaan en Kagerstraat. Voorts zal binnenkort een plan wor den ingediend tot het invoeren van tweerichtingverkeer op de weg over het Schuttersveld, waardoor naar ver wacht mag worden het doorgaande verkeer meer van de singelroute ge bruik zal maken dan tot dusverre het Over de verwezeniyklng van deze plannen verwijzen wij naar de aan hef hierboven. ZORGELIJK KRUISPUNT Het college zegt in zijn memorie van antwoord volkomen op de hoogte te zijn van de zorgelijke situatie op het kruispunt Rijnsburgerweg-Houtlaan- Kagerstraat. Het ligt zoals ook reeds eerder werd gezegd in de bedoe ling in 1967 een plan aan de raad voor te leggen tot het aanbrengen van ver keerslichten op dit punt, zulks in com binatie met de Wassenaarseweg. Aan gezien door de aanleg van de weg door de Kikkerpolder en die van de Leidse invalsweg, de Rijnsburgerweg in belangrijke mate zal worden ont last. komt het b. en w. voorshands niet noodzakelijk voor, dat ter plaatse in de toekomst een kostbare ongelijk vloerse kruising wordt aangebracht. De suggestie van een vraagsteller uit de raad om op genoemd kruispunt het verkeer tijdens de spitsuren te doen regelen door een politieambte naar is om advies voorgelegd aan de Commissaris van Politie. VERKEER NAAR BADPLAATSEN B. en w. zijn verder van oordeel, dat voorshands de voorkeur gegeven moet worden aan handhaving van de sin gelroute voor het verkeer naar de bad plaatsen, hoewel deze route evenmin ideaal te noemen is. Ook met het oog hierop is een spoedige verwezenlijking van 4e eerste fase van het wegensche ma van het grootste belang. Kath. Bond van Bejaarden amuseerde zich met aantrekkelijke filmavond Ofschoon het weer niet uitnodigde, om de deur uit te gaan, mocht het bestuur van bovengenoemde Bond zich donderdagavond verheugen over een goede opkomst der leden, die weer eens wilden genieten van een goede film avond, sinds enige jaren verzorgd door de P.A.M. Met grote belangstelling werd gekeken naar een prachtige kleu renfilm van ons eigen land. waarna velen moesten constateren, dat ze het nog zo weinig kenden. De dolle kluchten van Laurel en Hardy, die in de meest ondenkbare WIE HELPT ME VAN MIJN TROUWRING AF Een 16-Jarige mevrouw uit Lei den raakte gistermorgen geheel overstuur, toen z(j bemerkte, dat zij haar trouwring niet van de rechter ringvinger kon krijgen. Wanhopig belde ze de EHD. Deze dienst wist met het geval niet goed raad en adviseerde de dame contact op te nemen met een goud smid om de vinger desnoods met een zaag van de kwellende trouw ring te verlossen. Waarom de vrouw zo graag van de ring af wilde, werd niet bekend. rollen op hte witte doek verschenen, veroorzaakten lachsalvo's in de zaal en er werd na iedere film enthousiast geapplaudiseerd. Zeer voldaan over deze mooie avond gingen allen huis waarts met het prettige vooruitzicht, dat hen op 14 december a.s. wederom een bijzondere avond geboden zal worden. Met een paar woorden maakte de voorzitter er gewag van: Een avond, geheel vrijwillig verzorgd „Door de Jeugd aan de Bejaarden", hetgeen een novum in Leiden is. Noteert u allen die datum! AGENDA VRIJDAG 25 NOVEMBER Franse week Leiden 26 Novem- ber-herdenking in Pieterskerk, 16.15 n. Café-chantant „Chez Madame", Auberge Frangaise, 20.00-3.00 uur. K en O en LJA Kon. Ver. „Litte- ris Sacrum" speelt: „Reiziger zonder bagage". Schouwburg, 20.00 uur. Oudercommissie Lorentzschoot Afscheid van het hoofd der school. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 19.30 a. Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. VOLLEYBAL ARGOS BEHAALDE IN HAARLEM 2-3 ZEGE OP DIE RAECKSE Het eveneens hoog geklasseerde Die Raeckse heeft zich gisteravond op eigen terrein het Haarlemse Krelage- huis, met 2-3 gewonnen moeten geven aan de bij vlagen bijzonder goed spe lende Argos-ploeg. De nog steeds slechte verlichting in het Krelagehuis bezorgde Argos in de le set de nodige last en Die Raeckse profiteerde hiervan door deze set met 15-10 op haar naam te schrijven. In de 2e en 3e set echter draaide Argos op volle toeren. Met Hanna Wang en Lenie Kneppers in de hoofdrollen boek te Argos twee ruime setzeges, resp. 8-15 en 6-15. Een diepe inzinking bij onze stadgenoten gaf Die Raeckse in de 4e set de kans terug te komen, en deze kans lieten de Haarlemse dames niet onbenut: 15-5. In de rustpauze tussen de 4e en 5e set gaf coach Henk Kleingeld zijn da mes de nodige goede raadgevingen, die naar later zou blijken, hun uitwerking niet misten. Het snel spelende Argos verraste haar tegenstandsters steeds weer met gevariëerd aanvalsspel en tegen deze bundeling van krachten bleek Die Raeckse niet opgewassen: 3-15 en 2-3 voor Argos. Het heeft aanvoerder Rob Welse heel wat hoofdbrekens gekost om voor de uitwedstrijd tegen VCY een behoorlijk team op de been te brengen. Niet min der dan vier vaste spelers van 't eerste team waren verhinderd in deze wed strijd uit te komen en tot overmaat van ramp moest ook coach Han v. d. Werff wegens ziekte verstek laten VCY had al spoedig na het begin van de wedstrijd in de gaten dat LUSV lang niet op volle oorlogssterkte naar Haarlem was gekomen. Met een grote dosis enthousiasme wisten de VCY- spelers hun technische tekortkomingen heel goed te compenseren en dit bracht hen met 15-13 zelfs de zege van de le set. Langzaam maar zeker wist LUSV zich toch wat te onttrekken aan de druk van VCY en bovendien kwam er na deze eerste set ook wat meer lijn in het spel van LUSV. Een goede wedstrijd werd het uiteraard niet, maar over het geheel genomen was de overwinning voor de Leidse studenten wel verdiend. DIE RAECKSE 2-ARGOS 2 (dames) Argos 2 begon in deze wedstrijd zeer sterk: 9-15 winst in de eerste set, maar in de volgende twee sets deelde Die Raeckse 2 de lakens uit: 15-4 en 15-5. Maar hel moreel van de Argos-re- serves bleek sterk genoeg om deze tegenslag te kunnen verwerken. Coby de Wolf als set-up op de plaats van Luus de Groot, die voorlopig niet zal kunnen spelen, kwam er steeds beter in en haar goede set-ups werden prima afgewerkt door de aanvalsters Klazien Jonker, Joke Kleingeld en Alice Rijs- bergen. Die Raeckse kreeg het nu zwaar te verduren en moest zich hoofd zakelijk beperken tot verdedigen. En dit bleek niet het sterkste punt van de Haarlemse ploeg. Enthousiast langs de lijn, gesteund door de dames van het eerste team, bleef Argos 2 in de aan val gaan en dit werd beloond met twee maal een 8-15 setzege, waardoor de Argos-reserves een nuttige 2-3 zege behaalden. ARMADA—VVS 2 (heren) VVS 2 verraste ln Amsterdam vriend en vijand door het in de kopgroep ge plaatste Armada een 1-3 nederlaag toe te brengen. Het was ook nu niet zo'n bijzonder goede wedstrijd van Bram Favier c.s., vooral niet omdat het experimenteren met het penetratiesysteem nogal eens verkeerd uitpakte. Bovendien maakte vooral de spelverdelers het zichzelf vaak te moeilijk, door de niet altijd correcte passes toch om te zetten in b.v. achterover geplaatste set-ups. Ken nelijk bedoelde men hiermede de te genstanders te verrassen, maar vaak verrasten de spelverdelers hun eigen aanvallers met deze speelwijze. Welis waar volgde op de meeste set-ups wel een smash, maar vaak zat er te wei nig kracht in de aanval. Ook Armada viel ons over het geheel genomen wat tegen. Als verontschuldiging voor bei de ploegen moeten we echter wel aan voeren, dat de wedstrijd talrijke ma len moest worden onderbroken voor door het veld rollende ballen, afkom stig van één van de andere drie vel den, waarop in de Sporthal West in Amsterdam tegelijkertijd wordt ge speeld. En deze vele onderbrekingen kwamen uiteraard de concentratie niet ten goede. VVS 2 won tenslotte deze wedstrijd verdiend met 3-1, met de setstanden 15-9, 10-15, 15-11 en 15-10. BADMINTON Eerste nederlaag Veglo 1 Veglo 1 heeft na een reeks overwin ningen gisteravond de eerste neder laag geleden. Hierdoor wordt de weg naar een nieuw kampioenschap wel enigszins belemmerd en Veglo 1 zal zich in de toekomstige wedstrijden bijzonder moeten gaan inspannen om dit verlies in te lopen. Ook voor het tweede team van Veglo was deze keer tegen het sterke Excelsior geen winst te behalen. Zowel in de thuis-, als in de uitwedstrijd behaalde het derde team een 6-2 overwinning op MV0 3. Veglo 4, verzwakt door verscheidene invallers, moest een 2-6 nederlaag slik- LANDELIJK Veglo 1 verloor geheel onverwachts de uitwedstrijd tegen Vijfsluizen 1 met I-7. Een tegenvaller voor het team van Veglo was wel het uitvallen van mej. Omtzigt, wat natuurlijk altijd enige verwarring geeft in zulke blangrijke wedstrijden. Verder was ook één van de voornaamste oorzaken het volledig uit vorm zyn van de heer N. Fea. Het tot nu toe nog ongeslagen heren-dub bel van de heren N. Fea en E. Guerin moest ditmaal met een straight-sets nederlaag genoegen nemen tegen de heren Frazer en Toutenburg (1-15 en II-15). De mooiste partij en de enige, die Veglo 1 winst opleverde, was het eerste gemengd dubbel tussen de in valster mevr. v. Balgooy en de heer E. Guerin, die uitkwamen tegen mej. v. d. Heem en de heer J. Toutenburg, van sets wonnen met 10-15,10 -1415 10-15, 15-14 en 15-11. Veglo 2 kwam, ondanks een goede start, tegen Excelsior 1 niet verder dan een verlies van 3-5. Het waren beide heren M. v. Balgooy en J. Guerin, die hun tegenstanders H. de Bruyn en C. v. Wijk een nederlaag wisten te be zorgen. Maar na deze twee partijen werden de rollen toch omgedraaid en hierdoor gingen, ondanks goede tegen stand van de dames van Veglo 2, bei de dames-enkels verloren en tevens de gemengd-dubbels. Het heren-dubbel ging weer vlot over naar Veglo 2, maar het sterke verschil bij de dames kon de gehele wedstrijd niet redden. J. Geurin en M. Tramper moesten in het tweede gemengd-dubbel hun te genstanders op de eindstreep voorbij laten gaan met 8-15, 15-11 en 11-15. DISTRIKT Veglo 3 kon de uitwedstrijd met 8-6 van MV0 3. Dit derde team deed het dus heel wat beter. Opmerkelijk was hier, dat alle vijf partijen in drie games werden beslist. Bijzonder goed waren vooral de overwinningen in het ge mengd-dubbel, waarbij mej. S. Vrij burg en de heer C. Neys tegen mevr. Hoekstra en de heer Hendriks uitblon ken door hun partij na drie sets in het voordeel van Veglo 3 te laten ein digen. Het tweede gemengd-dubbel werd door mejM. Tramper/B. v. Leeu warden, na felle strijd, in hun voordeel beslist. Tegen Vijfsluizen 3 speelde Veglo 3 een goede thuiswedstrijd: 6-2. Heel spannend was vooral de tweede mixed van mej. Bol en C. Cadnanansingh, die tegen mej. Groen en W. Kroon in winst werd omgezet met de setstanden 15-13, 10-15 en 17-18. Veglo 4 incasseerde geheel onver wachts en nederlaag tegen Service 2: 2-6. Tot nu toe stgeds ongeslagen, moest het deze keer tegen de sterke Rotter damse vereniging afleggen. Hoewel het Leidse team dit keer de heren Broeck- hof en Zecha moest missen, hadden er toch betere kansen voor Veglo 4 inge zeten. BASKETBALL Bona Stars wacht zware wedstrijd Na twee weken zonder wedstrijden wacht The Bona Stars weer eens een uitwedstrijd. De Stars speelden reeds 5 keer thuis tegen 2 keer uit. Die twee uitwedstrijden waren belde matig. Zo wel tegen Giants als tegen Exercitla hadden de Stars de grootste moeite hun winstpunten binnen te halen. A.s. zaterdag verwachten wy tegen F. A.C. in Den Helder derhalve een krappe Leidse zege. De opstelling vertoont sen wijziging. Peter de Jong, die op de training een middenvoetsbeentje brak, zal zich voorlopig van basketball moeten onthouden. Opstelling: K. Pley, A. de Jong, H. en W. v. Stol, A. v. Slingerland, H. Kaper, C. den Hollander, H. v. Mameren, B. van Cleef. Bona Stars 3 en 4, belden ongeslagen aan de kop ln de tweede klaSBe Den Haag. zullen zondagmiddag uitmaken wie de eerste plaats toekomt. Daar belde teams vrywel van geiyke sterkte zyn belooft dit een spannende stryd te wor-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5