S)e CcicGc Soti/tant Justitie moet tegen politie optreden Adres celibaat kreeg 1722 handtekeningen Vanavond in il«> clher Stop toevloed gastarbeiders TELEVISIE RADIO PAGINA 2 Ttree vragen bij nieuw kabinet MET de komst van het nieuwe kabinet begint in de parlementaire geschiedenis 'n korte maar waarschijnlijk spannende periode. Dan doelen we nu niet in de eerste plaats op de eventuele verdere discussie binnen de Katholieke Volkspartij, maar op de koers van de interimregéring van prof. Zijlstra. Het team waarmee de anti-revolutio naire topman (op een onverwachte ma nier dus toch nog eens regeringsleider geworden) voor de volksvertegenwoordi ging gaat verschijnen, telt naast erkende goede ministers ook enkele vraagtekens, die, wanneer het niet om een kabinet voor enkele maanden ging, door de for mateur zelf waarschijnlijk niet in zijn formule gehandhaafd zouden zijn. De invitatie van prof. Zijlstra aan zakelijk deskundigen en politiek sterke figuren werd evenwel afgeslagen en de nieuwe minister-president had gelijk, toen hij, ondanks deze tegenvallers, in 's lands belang besloot zijn formatie op positieve manier af te sluiten. Het voortduren van de kabinetscrisis had alleen nog maar kunnen leiden tot een geweigerd ontslag voor mr. Cals' Tal van klippen in politieke vaarivater VOLGENS de wet van de politieke logica kan het kabinet-Zijlstra alleen dan zonder schipbreuk door het aan klippen zo rijke politiek vaarwater koersen, wanneer 't nu eens de passieve /medewerking krijgt van de als een losgelaten jonge hond zich in zijn oppositiekansen verheugende Partij van de Arbeid en dan weer mag rekenen op de liberalen en/of de C.H.U., die zich ook tot niets verplicht hebben. Of en van wie de interimregering voldoende steun krijgt voor zijn financieel-economisch beleid (in feite dus voor de noodbegroting 1967) kan afhangen van de overige punten, die prof. Zijlstra al dan niet op zijn lijstje heeft staan. Dezer dagen moet het regeringsprogramma 'n eerste antwoord op al deze vragen geven. Maar beslissend wordt uiteindelijk de opstelling van de buiten het interimkabinet gehouden of gebleven politieke groepen. team, waarvoor de tijd en vooral de omstandigheden ongunstig zijn geworden. Zo beschouwd zijn we blij, dat het kabinet-Zijlstra over de brug is kunnen komen. MAAR afgezien nog van de paar per sonele risico's, bij het optreden van de interimregering moeten vandaag toch wel een paar klemmende vragen worden gesteld, die met elkaar verband houden, maar die elk voor zich ook al de nodige zwaarte hebben. Ten eerste: welk programma willen prof. Zijlstra in hun mini-kabinetsperiode ten uitvoer brengen? Onder programma dient men dan te verstaan én urgente beleidsbeslissingen, die het kabinet-Cals al op zijn lijstje had staan, én de eigen maatregelen, die naar de mening van professor Zijlstra genomen moeten worden om de nationale economie uit de gevarenzone te halen. De tweede vraag luidt, welke mede werking zal het kabinet van de kant van de Tweede en Eerste Kamer krijgen om zijn tweeledige programma uit te kunnen voeren. In dit opzicht start prof. Zijlstra met onzekerheden, die hQ zeker niet genomen zou hebben, wanneer het voor een langere periode was dan hjj zich nu gebonden weet. Juist in dit opzicht zal het tussen nu en de dag van de Kamerontbinding niet aan spanning ontbreken. Dat de socialisten buiten de regeringsverantwoordelijkheid gebleven zijn, mag niemand verwonderen; dat prof. Zijlstra zich niet al te zeer ingespannen heeft om de V.V.D. en de christelijk-historische aan boord te krijgen, ligt politiek ook wel voor de hand. Want de Kamermeerderheid voor de motie-Schmelzer neemt niet weg, dat binnen de legioenen van de twee partijen waarop thans de noodregering steunt, velen verre van verrukt zijn over een politiek bestel waarin V.V.D. en C.H.U. naar kansen zouden kunnen streven om eigen wensen te verwezen lijken, waarvoor ze tot nog toe „niet thuisgekregen hebben. Zowel de liberalen als de socialisten zouden zich erover verheugd hebben, wanneer het heengaan van de regering- Cals gevolgd zou zijn door het optreden van een coalitie van de partijen die op 14 oktober voor een meerderheid tegen dat kabinet zorgden. Programmatisch en tactisch is het verstandig dat men aan een minderheidsregering de voor keur gegeven heeft boven een oplossing die voor A.R. en K.V.P. in de verkie zingscampagne een molensteen om de nek zou hebben betekend: namelijk de Indicatie, dat ze voor 19671971 terug willen naar de formule van 1959 en 1963. Van ernst tot kolder RUIMTELIJKE ordening en decentra lisatie zijn ernstige zaken; hoewel de oplossing van hier spelende vraag stukken nog maar ten dele bereikt is, maakt Nederland vorderingen. Maar wil dit proces voortduren, dan moet men serieus blijven. Ons dunkt die ernst niet aanwezig te zfln bij de planoloog, die dezer dagen voorstelde om het gros van de overheids diensten uit Den Haag over te brengen naar provincies buiten de randstad. Elke regio zou dan een deeltaak moëtèn krijgen: de een de P.T.T., een ander het C.B.S., een derde verschillende schappen. Nog even zo doorgaan en de Tweede Kamer komt in Heerenveen en de Senaat in de Peel. Dan kan men in één ruk door ook de Hilversumse „zuilen" over het land verspreiden: het Gooi raakt immers ook al aardig vol. Naar de visie van onze planoloog kan dan de gehele randstad het achterland van de Nederlandse zeehavens worden. En wanneer de werkgelegenheid dan mocht tegenvallen, wel dan neemt Den •Haag en omgeving een stukje textiel van Twente, nog een stuk Philips van Eindhoven, en soda van Delfzijl over. Dan kunnen planologen daarna gaan bedenken hoe ze door een logische cen tralisatie het Nederlandse apparaat weer efficiënt kunnen maken. Zo blijft er werk aan de winkel! Niets bijzonders ENKELE kranten hebben nog al fors het bericht gebracht, dat een groep katholieke hoogleraren. Kamerleden en publicisten in een tegennota de K.V.P. hebben voorgesteld het rapport van zijn Btructuurcommlssie zo te veranderen, dat de bestaansgrond niet meer primair gezocht wordt in een gemeenschappelijk Deze démarche is niet zo spectaculair als sommigen menen. In de structuur- commissie van de K.V.P. zelf is de kwestie herhaaldelijk aan de orde ge weest en de nota van de „groep van 24" is meer een vervolg op de in de struc tuurcommissie plaats gevonden hebbende discussies dan een verrassend initiatief. Nu de Katholieke Volkspartij lang zaam maar zeker de weg inslaat van een programmapartij wordt de relatie tussen levensbeschouwing en politiek nood zakelijkerwijze een heel andere dan ze Schaepman, was in de dagen Kuyper en Lohman. Wanneer de „groep van 24" de voor stellen van de structuurcommissie on voldoende vindt, staat hij niet alleen. Maar de hervorming van de K.V.P. als onderdeel van het in zijn geheel voor hervorming in aanmerking komende Nederlandse partijwezen, verkeert am per in het eerste stadium. Welke rol precies de nu aanhangige evolutie aan de christelijke inspiratie in de politiek zal toekennen, staat bepaald niet vast. Laten we vandaag tenminste proberen het erover eens te zijn, dat die christelijke inspiratie een rol moet én kan spelen. Wanneer katholieken het over de vol gende hoofdstukken nog niet of niet meer eens zijn, vinden we dat niets bijzonders. Comité maakt resultaat bekend NIJMEGEN (KNP) Dezer dagen is aan de bisschoppen van Nederland een adres aangeboden betreffende het celi baat van de seculiere priesters. In dit adres, dat door 1722 priesters is onder tekend, wordt de mening uitgesproken, dat het verbreken van de wettelijke ver binding tussen priesterschap en celibaat een urgente opdracht' is. Het comitc „adres celibaat" verzoekt, het adres te beschouwen als bijdragen voor het a.s. pastoraal concilie. In een toelichting verschaft het comi té enkele nadere gegevens over de wijze waarop het bij zijn actie te werk is ge gaan. De tekst is door het comité opge steld. Zij was zo gemaakt, dat zij in beginsel aan alle leden van de Neder landse katholieke Kerk kon worden voorgelegd. Om hoofdzakelijk technische reden werd zij slechts toegezonden aan de seculiere priesters en aan de regulie re priesters die in de zielzorg werkzaam zijn; dit waren er in totaal 5500. Tenein de te voorkomen, dat het adres zou wor den beschouwd als een te haastig gefor muleerde opini van een beperkte groep, werd aan het adres een lijst toegevoegd van personen, die de tekst reeds hadden ondertekend. Besloten werd over de actie geen me dedelingen te doen naar buiten. Het co mité wilde pas na afsluiting van de ac tie de pers inlichten. De voortijdige openbaarmaking in de pers heeft de commissie niet verrast. Zij verklaart echter uitdrukkelijk, dat de persberich ten niet van haar afkomstig waren. De comlssie heeft geen gedetailleerd en wetenschappelijk onderzoek wil len houden. Zij wijst de benaming „en quête" dan ook van de hand. De weer klank die het adres gevonden heeft, be wijst de noodzaak van een diepgaand en wetenschappelijk onderzoek. De on dertekenaars spreken echter als hun mening uit, dat op korte termijn reeds een bepaald pastoraal-praktisch beleid moet worden opgezet: er dient een einde te komen aan het wettelijk verplicht samengaan van ambt en celi- Het adres moet gezoen worden als een uiting van pastorale bezorgdheid, niet als een uiting van persoonlijk onbeha gen of persoonlijke nood. De onderteke naars keren zich niet tegen het priester celibaat als charismatisch levensstaat. De commissie is er zich van bewust, dat het adres afwijkt van het conciliede creet over de priester. Zij meent echter, dat een nadere discussie over deze be slissing niet alleen geoorloofd maar zelfs geboden is. De namen van de ondertekenaars zijn aan de Nederlandse bisschoppen en aan het secretariaat van het Nederlands con cilie bekend gemaakt. De commissie deelt slechts enkele cijfers mee. Van de 1722 ondertekenaars wonen er 229 in het aartsbisdom Utrecht, 255 in Haarlem, 303 in den Bosch, 165 in Breda, 349 in Roermond, 267 in Rotterdam, 85 in Gro ningen en 61 in het Militair Vicariaat. Ambassadeur van Argentinië De nieuwe ambassadeur van Argentinië in Nederland, de heer Iroberto Enrique Guyer, is gisteren uit Parijs op Schip hol aangekomen. Hij wordt de opvolger van de op 2 oktober naar Argentinië vertrokken ambassadeur dr. Donate La- tella Frias. Z-Carsen Henk Elsink De V.A.R.A.-televisie begint haar avondprogramma met „Onder anderen", een gefilmde reportage over de minder bekende kanten van 't amusementsleven, waarin Ellen Blazer ditmaal op bezoek gaat bij kermisexploitanten om iets meer van hun leven te weten te komen. Na een aflevering uit de politieserie „Z-Cars", handelend over de aanslag op een café-eigenaar, geeft Henk Elsink weer „Vrij entree" in zijn theater-restaurant „De Koopermoolen" in Amsterdam, waar hij muzikaal begeleid wordt door Tom Zwanenburg, piano: Henk Melgers. bas. en Addy de Wind, gitaar. Als speciale gaste ontvangen hij en zijn assistente Nanny Gijs: Ada Lonati. (Nederland I, 20.45). ..Het Sï)OOlv VCLIl ,,Het sPook van Abercragghie" een luister- I spel in zes delen, waarvan de A.V.R.O.-radio vanavond het eerste deel uitzendt schreven door Dick Dreux. Hoofdpersoon is een Lord, die de hele inboedel van zijn slot Aber cragghie een rommelig geheel van gangen, valdeuren en kerkers naai de lommerd heeft gebracht. Maar nóg zit hij in nevige geldnood. Slechts een ding heeft nog geen geld opgebracht: een uniek vaatje honig-whiskv. dat ergens in een kelder ligt opgeslagen, half bedolven onder de knekels van een voorvader, die nooit meer uit zijn roes is opgestaan. Er lijkt voor de Lord een betere tijd aan te breken als hij erfgenaam blijkt te zijn van een verborgen schat. Eén voorwaarde is er slechts: hij moet de schat met anderen delen. Met de schat als hoofdprijs ontstaat er nu een verbeten strijd om elkaar de loef af te steken. Een „helpende" hand wordt toegestoken door het spook van Abercragghie-Castle(Hilversum II, 21.15). WE hebben gisteravond onze aandacht over beide netten verdeeld en weer eens bemerkt dat dit een hopeloze zaak is. Op het papier van de pro gramma-aankondigingen was er al geen enkele schakelmogelijkheid, maar door tijdsoverschrijding worden zelfs die programma-aankondigingen tot iets belachelijks gemaakt. Wanneer zou men bij t.v. de punctualiteit leren die bij de radio al lang tot een tweede natuur is geworden? We zagen op II bij de KRO het Natio naal Danstheater van Dahomey. Een aantrekkelijke uitzending, al maakte dit zeer kennelijk voor het theater bedoelde ballet allerminst een authen tieke indruk. Op „I" was inmiddels AVRO's Televizier begonnen met de kabinetsfoi-matie waar mr. Beernink en mr. Toxopeue commentaar op leverden. Televizier had nog een veel hartiger kluif te bieden: Kiers" docu mentaire over een onvoldoende onder zoek naar gedragingen van Amster damse politiemensen, óók als er offi ciële aanklachten waren Ingediend. Omdat het hier meest acht maanden oude gebeurtenissen betrof zullen som. mige kijkers wellicht gedacht hebben dat hier oude koeien uit de befaamde sloot werden gehaald. Zij hebben on gelijk,zoals de Rotterdamse professor Hulsman aantoonde Het gaat hier niet in de eerste plaats om de staf te breken over politiefunctionarissen die, onder moeilijke omstandigheden werkend, niet onbegrijpelijke fouten hebben gemaakt. Inzet was het feit, dat óók begrijpelijke fouten, alc ze volgens de wet misdrijf beteke n, voor de rechter behoren te worden gébracht. Democratie betekent gelijk recht voor iedereen. Kier» toonde aan dat we in sommige opzichten nog niet hélemaal democratisch zijn. Dat is onrustbarend genoeg om er per t.v. aandacht voor te vragen. Op „II" hebben we vervolgens een stukje van de Italiaanse Mlchel-Angelofllm gezien. Typisch voor t.v. gemaakt, met veel close-ups, die het op het huiskamerscherm zo goed doen. Om Conny v. d. Bos te kunnen zien moes ten we halverwege weer naar „I" overschakelen. Daar lag het program maschema Inmiddels zó in de war dat we tot een flink (en heel larmoyant) stuk „The fugitive" veroordeeld wer- Conny v. d. Bos zong Nederlandse chan sons. Goede chansons en het is prettig te kunnen constateren dat die er zijn. Conn.v heeft met haar mooi-expressief gezicht en aparte stemtimbre alle kwaliteiten om dit genre op t.v. te brengen. Vooral omdat zij elke keer dat zij voor de camera's verschijnt weer iet» verder lijkt te komen met Ixaar presentatie. In Gidi v. Llempd had zij een regisseur, die de aandacht op al die kwaliteiten wist te richten. Ook Conny v. d. Bos konden wij niet helemaal „uitzien". De KRO wijdde op „II" een extra-uitzendine aan de kabinetsformatie: „hard" interview met drs. Schmelzer door Ad Lange- bent. Zó hard, dat de heer Schmelzer er op een gegeven ogenblik kregel van werd. Begrijpelijk, vonden wij. We waarderen het dat het Brand puntje standpunt een onafhankelijk standpunt is. Maar men moet wél zakelijk blijven. De laatste overschakeling bracht ons AVRO's Sportpanoraniaaantrekke lijke discussie, geleld door Koon Ver hoef f, over verruwing bij fde sport. Alle betrokken partijen kwamen rede lijk aan het woord en de eindconclusie wa» ongeveer: somber, maar niet zo Dr. DE MEIJER: UTRECHT (ANP) - De staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. De Meyer, heeft de ambassades van de niet tot de E.E.G. behorende landen gevraagd, te bewerkstelligen dat de toe vloed van arbeidskrachten uit dfe landen naar Nederland wordt gestaakt. Van de 70.000 buitenlandse arbeidskrachten In ons land komt meer dan de helft uit lan den buiten de E.EG. Dr. De Meijer hoopt volgens. „Ruim Zicht' 'van het NKV. door het afdammen van de stroom buitenlanders de werkge legenheid in Nederland zoveel mogelijk veilig te stellen. Het tempo waarin het werkloosheidscijfer maandelijks stijgt geeft reden tot bezorgdheid. Bovendien maakt dr. De Meijer zich zorgen over de verslechtering van het ondernemerskli maat in ons land, onder meer door onge nuanceerde eisen met betrekking tot een herziening van de ondernemingsstructuur. Hij heeft bezwaar tegen „recente politieke kreten" die door buitenlandse onderne mingen worden uitgelegd als zou Neder land aan de vooravond van een nationa lisatie staan. Het gevolg hiervan is, dat men afziet van vestigingen in Nederland. Hedenavond NEDERLAND I - 19.00 Nieuws in het kort, 19.01 Pipo de clown, 19.05 Journ voor gehoorgestoorden; VARA: 19.35 De Lucyshow. NTS: 20.00 Journ.. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Onder anderen. gefilmde reportage over minder bekende kanten van het amusement 21.10 Z-Cars. tv-film. 22.00 Vrij entree, cabaret; NTS: 22 35 Journaal, 22.40 Pauze. 23.00—23 30 Teleac: Kernfysica (8). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in 't kort, 20.01 Don Quichotte (dl. 7), 20 30 Première: nieuws over films, die binnenkort in de Nederl. bioscopen vertoond worden. 21.00 De bezetting (dl. 4>: CVK-IKOR-RKK: 22.00 Levend verleden - Tweestromenland, documentaire: NTS: 22.45 Journaal. Henk Elsink geeft zijn Amsterdamse (Nederland I, 22.00). Woensdag NEDERLAND I - AVRO: 17.00-17 35 Voor de jeugd: NTS: 18.30 Teleac: De boerderij als onderneming (9> Hedenavond HILVERSUM I (402 m) KRO: 18 00 Country and western Express. 18.20 Uitzending van de A.R.P.; 18.30 Musi cerende dilettanten. 18.50 Nieuws en commentaren. 19.00 Nieuws, actual.. 19.30 Conciliepo6tbus (herh.), 19.35 Gregoriaanse gezangen, 19.45 Zoekend geloven: nieuwe katechisnius voor vol wassenen, 20.00 Kloss. en mod. muziek. 21.10 Voordracht, 21.20 Stereo: Oude liederen. 21.35 Klass. en mod. piano muziek. 22.00 Kunstkroniek. 22.30 Nws. 22.45 Zang en dans van elders en anders, 23.15 14-daags magazine waar in op de dingen wordt doorgepraat. 23.45 Gram., 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws, actual., 18.25 Orkestenuz., 18.55 Voor de kinderen, 19.00 Gesproken brief uit Parijs, 19.05 Ontmoeting der levensovertuigingen, gesprekken, 19.40 Orkestmuziek. 20.00 Nws, 20 05 Gevar progr. voor de Marine. 21.15 Het spook van Abercragghie. hoorspel (1'. 21.45 Gram., 22.00 Cabaretprogr.. 22.30 Nws, actual.. 22.50 Stereo: Radio kamerork.. Klass. en mod. muziek. 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) 18 00 Veronicas jukebox met verzoekjes. 19 00 Joost mag het wetenHot 100 USA. 21100 cowbnvmuziek. 2100 Even voorstellen. 22 no Gevar. platen. 22 30 Jazzjourn. (presentatie Tineke). 23 30* 1.00 Hits a gogo door Rob Out. BRUSSEL Ned. (324) - 0 Nieuws, 18.03 NDR-WDR (309) - muziek, 20.55 Klass. muziek, 0.15 Kamer- ENGELAND BBC (1500) 18.31 Gevar. programma. 21.40 Mars- en dansmuziek, 23.31 Lichte muziek, 2.00 Gevar. muziek. Woensdag HILVERSUM I (402 m> - NCRV: 7 00 Nieuws. 7.15 Stereo: Operamuziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Stereo lichte gram muziek. 7 40 Radiokrnnt. 8 00 Nieuws. 8 10 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Metropole orkest. 9 00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw, 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. muz.. 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.40 Variant: actualiteiten, reportages, berichten en lichte muz.. 13.30 Licht instrum. trio. 14.00 De familie Leenhouts. hoorspel (dl. 6). 14.25 Gram.. 15.25 Stereo: Moderne liederen. 15.50" Bij bel ver tel ling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Licht programma, 17.15 Eurojazz. 17.50 Over heidsvoorlichting: Vraaggesprek. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymn., 7.23 Gram. en reportages. 8 00 Nieuws. 8.10 Lichte gram. muz en reportages. 8.30 Praatje voor de huisvrouw. 8.35 Gram. muz. en reportages. 9 00 Gram.; VPRO: 9.40 Schoolradio: VARA: 10 00 Stereo: Gram.. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 RVU: De studie van de menselijke handel en wandel, 11.32 Mod. muziek. 11.45 Zigeunermuziek. 12.00 Gram. muziek. 12 22 Voor land en tuinbouw, 12.30 Metropole-orkest: amusementsmuziek. 13.00 Nieuws, 13.10 Actualiteiten, 13.25 Amusementsmuz., 13.50 Gesproken portret, 14.05 Kamer muziek. 15.00 Voor de jeugd. (1600 Nieuws), 17.00 Voor de zieken. 17.30 Militaire commentaar. 17.40 Stereo: Filmmuziek. HILVERSUM III (240 m en FM-kan): AVRO: 9.00 Nieuws, actual., 9.05 Ge var. muziekprogr., 10.00 Nieuws, actual, 10.02 Arbeidsvitaminen, (11.00 Nieuws), 12.00 Nieuws. 12.02 Operettevaria, 13.00 Nieuws, actual.. 13.05 Gram., (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.02 Nederl. muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Platenpro- gramma voor de jeugd. 17.00 Nieuws, actual.. 17-05 Rhythm and blues (opni. 17.3518.00 Country and westemmuz. RADIO VERONICA (192 m) - 7.00 Ook gneiemorgen. 9 00 Muziek terwijl u werkt (verzoekplatenprogramma). 10 00 Koffietijd met Tineke. 11 00 Huis- vrouwenverzoekprogr. v d huisvrouw. 12.00 Muziek bij de lunch: 14.00 De draaikolk: teenagershows. Nederl jeugd hitparade, vooral veel muziek. 15.00 Woensdagmiddag-speciaal. 16.00 Cowboymuziek. 16 30 Tijd voor toppers. 17.00- 18.00 Teenager muziekexpress. BRUSSEL Ned. (324) - Gevarieerde somber als wel eens wordt gesugge reerd. Interessant was de mededeling van Jos (betaald voetbal) Coler, dat het Criminologisch Instituut momen teel bezig i» met een onderzoek naaf het gedrag van speler» en publiek tijden» sportwedstrijden. Vg. (ADVERTENTIE) ZO BOEIEND IS NU DEZE WEEK: 'van Panorama op de vierkleurenplaat, die deze week naast het commentaar van de hoofdredacteur staat: vier dienstertjes uit de Play boy-club in Londen dan 6000 werknemers ontslagen; nadien weer honderdtallen; on rust op arbeidsmarkt groeiende; maar deskundigen zeggen: „De zaak is gezond!" 'dien nog pater werd) deed financieel gesteund door vee houder - sensationele uitvin ding: schone motor, zonder bougies en zonder versnelling. Alles er over in Panorama. rjaard. Nederlandse meisjes" is hartekreet van Nederlands meisje, dat uit ondervinding spreekt. 'Moeder Aarde totaal on derdompelen in vrede. Is de goede kroondrager gek? het Paradijs moet bevinden en waar het gebed is ont- _'trekkelijke jonge vrouw drie maanden als slavin onder de aarde gevangen. ^zwarte president heette Afrikaans land ten ondergang te voeren. Wilt u nog meer? Dat krijgt u: het bovenstaande is nog niet de helft van de inhoud van het nummer dat het prachtige kijk- schrift Panorama deze week in 80 pagina's woord en kleuren beeld brengt. Koop een los num mer; voor 55 cent overal verkrijg baar. ZO BOEIEND IS PANORAMA DEZE WEEK Prof. Hulsman in Televizier Openbare orde in wezen door gezag verstoord HILVERSUM (A.N.P.). In AVRO's televizier is gisteravond een aantal klagers tegen het politieoptreden tijdens betogingen voor het voetlicht gehaald. Het indienen van aanklachten bij de justitie werd door hen in vele gevallen als een hopeloze zaak gekenschetst. Prof. Hulsman, hoogleraar in 't straf recht, gaf zijn mening over de manier, waarop door de justitie klachten ztfn behandeld op grond van hetgeen via filmopnamen en via klagers en getui gen werd verteld. In de gevallen, waarin de gehele Nederlandse bevolking de strafbare feiten heeft kunnen consta teren via televisiefilms, had de justitie volgens prof. Hulsman eigener bewe ging moeten optreden. Men hoeft dan niet op een aangifte te wachten. Voor zover we weten, aldus de hoogleraar, heeft de justitie dat niet gedaan. De kern van alle moeilijkheden lag Gastarbeiders met 194 extra-treinen naar huis UTRECHT (ANP) De Duitse spoor wegen zullen met Kerstmis ongeveer 435.000 buitenlandse arbeidskrachten moeten vervoeren. Dit is tien procent meer dan in 1965 het geval was. De Duitse spoorwegen hebben in sa menwerking met andere Europese spoor wegmaatschappijen een speciale dienst regeling opgesteld, zodat alle arbeiders tijdig in hun vaderland zullen arriveren. In totaal zullen 194 extra-treinen worden ingezet, waarvan 100 naar Italië, 37 naar Spanje, 22 naar Griekenland, 19 naar Joego-Slavië en 16 naar Turkije. Overigens worden de gastarbeiders vele voordelen bij dit vervoer geboden. Niet alleen hebben zij een gereserveerde zitplaats, maar bovendien reizen zij aanmerkelijk goedkoper. De treinen rij den in één ruk door naar hun bestem mingen. Drie medewerkers van Mihajlov gearresteerd BELGRADO (Reuter) Drie mede werkers van de Zuid-Slavische schrijver Mihajlo Mihajlov. die op het ogenblik een gevangenisstraf van een jaar uitzit, zijn gisteren gearresteerd, zo is in Bel grado vernomen. Een van hen is profes sor Marijan Batanic uit Zagreb, die sa men met andere vrienden van de schrij ver binnenkort het eerste nummer van een onafhankelijk tijdschrift hoopte uit te geven, dat zich kritisch opstelt tegen over het huidige bewind in Zuid-Slavië. Mihajlov, die de stoot gaf tot de oprich ting van het blad, is officieel veroor deeld wegens „publikatie van valse be richten in het buitenland". volgens hem in het feit, dat de politie wordt uitgerust met een heel gewelds- instrumentarium om op te treden tegen gedragingen, die op zichzelf helemaal niet een dergelijk gewelddadig karakter hebben. Waar de politie de bedoeling heeft de openbare orde te handhaven wordt, aldus de hoogleraar, in werke lijkheid door het pólitie-optreden zelf de openbare orde verstoord. Door de erva ringen in de oorlog zijn we nu eenmaal alergisch voor dit genre gedragingen, aldus spreker. Prof. Hulsman meende, dat de justitie elgenljjk in geen enkel geval reëel is opgetreden, hetgeen volgens hem in schrille tegenstelling staat tot de snelle manier, waarop misdragingen van by- voorbeeld provo's en demonstranten aan de justitie worden voorgelegd. Hjj acht te het bepaald noodzakelyk dit soort gevallen van politie-optreden aan de rechter voor te leggen, zodat de rech ter duidelyk kan uitmaken wat de nor men van het politie-optreden behoren te zijn. Ook achtte hij dit van belang om het vertrouwen van de mensen In de justitie niet te schaden. Het ls, zo besloot hij, natuurlijk niet leuk voor de politie als een en ander aan de officier van Justitie wordt voor gelegd, maar hij achtte het in het be lang van de politie zelf, dat aan dit soort excessen een einde komt. In opdracht van de procureur-gene raal in Amsterdam, mr. M. H. Gelinck, zal de rijksrecherche een onderzoek in stellen naar de wijze, waarop zondag tijdens een charge van de politie tegen naar het Amerikaanse consulaat-gene raal in de hoofdstad optrekkende de monstranten, de 17-jarige mej. C Sminia, door eeu gummiknuppel in een oog werd geraakt. Met ernstig oog letsel werd zij naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. Mgr. Bluyssen kiest vicarissen '«-HEKTOGENKQSCH. (A N P l N:< zijn installatie tol bis cho:. van i'en Bosch heeft mgr. J. W. M. Klif sen zijn naaste medewerkers aangewezen. Tot vicniéls- generaal is benoemd drs. loh. A. A. van Laarhoven, professor in de moraal-tlieo- logle aan het groot-seminarie te Haaien. ZtJn bijzondere taken zullen zijn de oplei ding en de voortgezette vorming van de priesters, en verder alles wat betrekking heeft op de planning van de zielzorg en de kerkenl»ouw Beatrix en Claus naar Danny Kaye (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Onder de 240 gasten die morgenavond in de Singer-Concertzaal te Laren het rendez.vous tussen Danny Kaye en Sinterklaas zullen meemaken bevinden zich ook prinses Beatrix en prins Claus. Zoals bekend is dit belangeloze optreden van Danny Kaye bedoeld ten behoeve van het twintigjarig bestaan van het werdeldkinderfonds van de UNICEF. De NTS geeft van dit programma een directe t.v.-reportage, terwijl de radio op sinterklaasavond een samenvatting uitzendt. Studenten spelen voor KRO-tv (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Onder regie van Frits Butzelaar zendt de KRO-televisle op donderdag 1 december de eenakter „De verhuizing" van Lodewijk de Boer uit. Het stuk wordt opgevoerd door de asso ciatie studententoneel te Utrecht, welke met dit spel heeft deelgenomen aan liet studententoneelfestival in Zagreb. De uitvoering kreeg toen de prijs voor de meest avantgardistische voorstel ling. Voorts werden fragmenten van het spel uitgezonden door de Joego slavische radio en televisie. Discussie over „De bezetting Van onze omroepcorrespond nt) HILVERSUM De NTS zendt zondag avond via Nederland II het eerste van een drietal discussieprogramma's over „De bezetting" uit. Deze eerste gedach- tcmvisscling heeft betrekking op de vier programma's die in de afgelopen maanden werden uitgezonden, te weten „De opkomst van het nationaal-sncïa- lisme", „De eerste maanden in bezet gebiPd". ..Hel berin van de Jodenver volging" en ..De februaristaking". Voorzitter van dit aoor Milo Anstadt. te i-0-.i^nren discussieprogramma dat ro'-lv-rtrceks wv-u uitgezonden, is dr J A 'H .T. s. Bruins Slot. Deel nemer® aan het gesprek zijn mr P. J. Tennissen, mr. E N van Kleffens. Frans Goedhart. Han Lammers en dr. L. de Jong. De twee nog volgende dis cussieprogramma's worden uitgezonden op 8 januari en 19 februari 1967. Nieuwe fabriek van Varossieau in Suriname Voorts zijn drie vicarissen -episr benoemd, te weteh'. mgr M- A P J. Oomens. laatstelijk vicaris-generaal v£ mgr. W, Bekkers, mgr. L A. Th. Rooyac- 1 kers, eveneens laatstelijk vicaris-generaal van mgr Bekkers, en pater drs. J. J. Th. M. Thuis O. Carm.. tot dusver lid van het provinciaal bestuur van de Karmetieten I ALPHEN a/'d RIJN (ANP) De Su- en directeur van het Katholiek Centrum rinaamse minister van Economische Za- voor Geloof sin formatie en Oecumene te ken ad interim. H. Radakishun, heeft in Oss. I Paramaribo de nieuwe verffabriek van Mgr. Oomens zal de zaken behartigen Varossieau Suriname N.V. geopend. In die de religieuzen, het huwelijk en het I zijn rede stelde de minister de onderne- onderwijs betreffen. Mgr. Rooyackers is ming ten voorbeeld aan andere bedrijfs- belast met alles wat betrekking heeft op takken, die vestiging in Suriname over- de oecumene, de wereldkerk en de mede- wegen. werking van de leken in de pastoraal, ter- Verwacht wordt, dat de nieuwe fabriek wijl pater Thuis de zorg krijgt voor de de produktie van verf zal verdrievou<li- liturgie, de katechese, de Jeugdzielzorg en gen. De fabriek heeft ook een eigen blik- het jeugdwerk. emballagebedrijf.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2