r TE DUUR NIEUW SPEELGOED Hoe Het moest n stil avondje zijn, maar het liep anders ,Je moet er iets aan doen' zeiden ze EETHOEKEN ALUMINIUM maar niet alles is geschikt voor kinderen de speculaas ontstond voor Sinterklaas Adverteren doet „VERKOPEN" ADVERTENTIE PRIJSVRAAG KEUKEN? ARNOLDUS! Fan de ene verrassing in de andere llfE ZOUDEN er niets aan doen dit jaar. ,,"Er" sloeg natuurlÜk op Sinterklaas. „Nee," had m'n vrouw gezegd, die op sommige punten een onverwacht doorzettertje blijkt. „We slaan die toestand dit jaar maar eens over. Na al die onkosten van de verhuizing en trouwens onze Mieneke kan er toch niet bij zijn en enfin wat doe je dan zo'n hele avond met z'n tweeën?" Uit dit laatste kan de geachte lezer dus voor zich de conclusie trekken dat we de eerste wilde jaren wel te boven zijn en wat betreft Miene ke tsja wat doe je er aan als je doch ter een week voor Sinterklaas welgemoed haar huwelijksreis begint? Jawel, een hele drukte zegt u dat wel. Maar nu scheen dan de rust weergekeerd of liever, het leek wel of er een soort rust van zwaarder kaliber in ons huis was neergedaald nu de dochter met haar echt genoot, hun koffers, het gedoe met familie, receptie, telefoons Kortom, nu alle extra drukte als bij toverslag verwenen was. Het idee van mijn vrouw had op zichzelf genomen iets vooruitzienerigs gehad. Zo van na-die-trouwerij-kan-je-geen-extra-rompslomp- meer-gebruiken. Maar nu alles voorbij was en wij met de Grote Stilte zaten leek iedere ver strooiing wenselijker dan dit extra geaccentueer de „helemaal niks". I IE MOET je vrouw haar zin ge- "«J ven", hadden ze op kantoor ge- I zegd, „een moeder voelt die dingen I nu eenmaal andersHoewel de I zegsman in dit geval vrijgezel was en zijn adviezen dus nog uit zijn I kindertyd moesten stammen, leken I zijn woorden mij naast verjaard ook niet vrij van ongenuanceerdheid. Als I ik een lijst moest opmaken van din- I gen waarin een vrouw haar zin moest I hebben omdat zij ze als moeder iets I anders aanvoelde, besloeg deze een I terrein variërend van de aankoop van het nieuwe autootje tot aan het 's avonds beslist de hond niet willen uitlaten. Maar om kort te gaan: het werd vijf december en we deden Goed, er stond een flesje wijn bij het eten en de pudding schitterde als een juweel dit keer, maar daarna, na de afwas de krant, het brei werk en stilte. Nou ja, stilte om acht uur hoor den we bij de buren geluiden die de inzet van een nadrukkelijke klaas- viering verraadden. Gelach, gestom mel, de „stoomboot", stampènd op de piano ten gehore gebracht, kort om, de bekende verschijnselen. IK BOOG mij over de krant, onwille keurig geïrriteerd door het feit dat lk zo ingespannen zat te luisteren. Op de voorpagina bleek zelfs de hoofdredakteur dit keer bezweken voor de verleiding om de internatio nale politieke situatie in de pakjes- 1 avondsfeer te betrekken. Dit leek me niet de juiste stof om de zinnen I wat te verzetten en yiings sloeg ik het blad open op zoek naar het stads nieuws, dat echter voornamelijk bleek te bestaan uit verslagen van bezoe ken van de Sint, gelardeerd met een serie foto's van juichende kinderen en lachende Zwarte Pieten. Snel over naar de econdmische ru briek: Sint Nicolaas en de omzet van de middenstand. Dit werd te gek. Ik stootte een gekweld gebrom uit, bladerde verder en kwam tot de con clusie dat zelfs de gevonden voor werpen een mijter vermeldden. Bij de scheepvaartberichten vond ik uitein delijk een neutraal gebied al bleek het 8.s. Nicolaas 'n verdacht addertje on der het gras. Met een zucht legde ik de krant weg. „Hier is je koffie", zei m'n vrouw. „Dank je lieve" mompelde ik afwe zig en ontdekte onmiddellijk een spe culaasje op het schoteltje. „Hm!" zei ik. „Niet goed?" informeerde m'n vrouw nogal vaag. „Oh zeker, zeker" zei lk. En toen werd er gebeld. wachts gebeld wordt, maar sedert m'n prilste jeugd geeft het me altijd zo'n aangenaam opwindend gevoel van nou-gebéurt-het. Zo ook nu. Wat er in eerste instantie gebeurde was het verwijderen van de koffie van m'n broek en daarna zeiden m'n vrouw en ik gelijktijdig: „Van de kinderen kan het niks wezen". Want dat was itts wat we ter voorkoming van onverwachte situaties van te voren degeiyk met ze hadden afgesproken. Verdere actieve Sintvierders bezaten we niet in onze omgeving dus de deur stond wijd open voor Het Onver wachte. Toen de huisdeur óók wijd open stond was Het Onverwachte meteen zichtbaar. Voor ons stond Sint Nico laas. Hijzelf. De mijter een tikje scheef, een fiks gat in de baard en het moet me van het hart, gekleed in een wel zeer smoezelige tabbaard. „Mijn naam is Harkema", stelde de bisschop verrassend vast en liet zich zuchtend neer op de paraplu- bak. „O" wist ik te zeggen. „Ik kofn er niet in", vervolgde de Sint met 'n onmiskenbaar noordelijk accent, ,,'t ts wat moois!" Dit kwam ons rede lijk voor alhoewel het er allemaal niet duidelijker op werd. „Gaat u even in de kamer, Sint", giechelde myn vrouw, „kijk, uw zetel staat al klaarEn ze wees op mijn ge- t zij makkelijke stoel en achter Sints rug om tegen mij op haar voorhoofd. SINT ZAT inmiddels en keek ons wat zielig aan. „Heb nog gepro beerd er achter te koom'n verklaarde hy met een moedeloos gebaar naar z'n gehavende voorkomen; „maar laar zat 'n hond". En dat kon klop pen want Bruun is een waaks beestje. De bisschop pauzeerde even, streek z'n verfomfaaide baard wat glad en riep ineens beschuldigend: „Jullie niet D'n Boer". Ook dat getuigde van een bijzondere opmerkingsgave wat ik dan ook naar voren bracht. „Daar hê je 't al" mompelde Sint narrig. „Ze benn'n verhuid". „Zeker!" riep mijn vrouw, die het nu begon te da gen. „De familie De Boer is twee maanden geleden naar Zwolle ver trokken. Had u een vaste afspraak voor ieder jaar Sinterklaas?" „Harkema is de naam" zei de bis schop ongemakkelijk, „ik dacht 't al toen u oop'n deed. Dat zit fout. En Piet het 't ook af laat'n weet'n. „Maar ik zal We zullen u de voornemens van de krasse goedheilig man besparen. Het waren er vele, vele Hoofdzaak is, dat we na een stief kwartiertje de vertoornde be roepsklaas de deur uit hadden en el kaar betekenisvol zaten aan te sta- IK HEB eens 'n man gekend die heette Broekema", begon mijn vrouw dromerig „en die speelde voor kerstman netje. Daar had ie het zó druk mee, dat ie soms al weken van te voren er mee begonEén keer was hij zelfs al op sinterklaasavond De bel ging. Als door een schorpioen gebeten vloog ik overeind. „Dat is Broekema" hinnikte m'n vrouw nog, maar ik stond al bij de voordeur. „Har kema?! Broekema?" riep ik nog nijdig naar mijn gade terwijl ik de deur openrukte: „ik „Nee meneer, Tadema is de naam" zei de grin nikende telegrambestel ler die voor mijn neus stond, en hij reikte me zijn boodschap over. Ik geloof wel dat ik de jon gen nog zoiets als een speculaasje heb geof freerd, maar verder her inner ik me alleen dat mijn vrouw en ik allebei tegelijk aan het telegram begonnen te scheuren. En de inhoud maakte aan alle rust, voor zover daar nog sprake van geweest was, een eind. „Hopen huwelijksreis vijf december thuis te besluiten" stond er. „Kan wel laat worden, maar komen in ieder geval. Mieneke en Jan". „Tóch nog een heerlijk avondje" zei mijn vrouw met een dun stemmetje en ging by de buren suikerhart lenen. BRILMONTUREN BRIL-ETUIS - LEESGLAZEN LOEPEN - BAROMETERS THERMOMETERS - KIJKERS TOONKAMERS DREEF BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT 1 v. d. KUY Maan(68)ags gesloten ALLE SOORTEN GROENTE EN FRUIT Van Groeningen Haarlemmerstraat 74 Telefoon 28012 ELK JAAR weer laadt de goede Sint liet grootste gedeelte van zijn stoomboot Ivo met speelgoed. Op de verlanglijstjes van zeker alle kinderen zal wel Iets voor komen dat ze in de etalage van de speelgoedwinkel gezien hebben. Kinde ren willen immers altijd iets te doen hebben en om dat vader of moeder niet steeds tijd heeft hen bezig te houden, zoeken ze hun hell by de autootjes, de hyskranen of de poppen. Maar ook de kinderen krygen er ge noeg van voortdurend met hetzelfde be zig te zijn en de verjaardag van Sinter klaas is een uitgezochte gelegenheid veer eens iets nieuws. Iets anders te vragen. En die goede oude man is zo goed nog niet of hij trekt er op 'in iets te kunnen vinden dat de kinderen zal boeien en i enigszins leerzaam is. steviger autootjes in de handel van hard plastic. De echte race-sport liefhebbers kun nen zich verheugen in het bestaan van electrische miniatuurracebanen. Voor ongeveer negentig gulden hebt u een aanvangsset compleet met twee race auto's, twee snelheidsregelaars en een circuit van honderdveertig bij vyfen- zeventig centimeter. Knutselen i kleden 't Was rustig in de keuken Nou ja, dat was 't wel meer, Maar lang zou dat niet duren, althans niet deze keer. Want 't was haast 5 december en zo je vast wel weet Is dat het Sinterklaasfeest. Geen mens die d&t vergeet! En zeker niet Filippo, die bakker was en kok, Waar iedereen ter plaatse zyn lekkers van betrok. Haast ieder jaar verzon hij iets nieuws voor Sinterklaas. Eerst marsepeinen worsten, toen zeep als stukken kaas, Toen poppetjes van toffee, van suikergoed een beer En daarna zei hij eensklaps: Nou weet ik echt nietg meer! Filippo liep de stad in. en vroeg aan iedereen: Heb jij nog een ideetje? Maar iedereen zei: Neen! Dat hoorde ook de suiker, dat hoorde ook het meel, Dat hoorden ook de kruiden, dat hoorde weet ik veel! Die stonden in de keuken te wachten op hun baas. 't Is mooi! riep een amandel, niks nieuws voor Sinterklaas! Wij zijn bij de verkeerde! Wij wachten hier voor niets! We moesten zelf wat maken! Dat is tenminste iets! Met mij! riep gauw de suiker, met mij! riep 't hele koor. Met m ijbromde de oven er ook nog tussen door Toen werden ze zó nijdig, ja zó maar op elkaar, Want ieder wou wat anders Hoe kom je dan ooit klaar? Het stoof er in de keuken! De suiker en de bloem En alles wat eT bij stond en wat ik maar niet noem, Vlooghopsa op elkaar in! Och, och het was me wat! Zo vond hen kok Filippo, terug net uit de stad. De bloem en de amandel, de suiker enzovoort Ze lagen door elkander, precies alsof 't zo hoort! Jawel, zuchtte Filippo. Wat nu? Wat nü gedaan? En zó maar, heel balorig, deed hij de oven aan. Als jullie 't beter weten, zal ik je helpen hoor! Ik zet er jullie zó in! Bak nu maar lekker door! Hoewel dit alles jaren geleden is geschied Vergeet vooral de kok ook die keukenruzie' niet Want kijkend in de oven, riep hij gauw Sinterklaas Daar lag, ontstaan uit alles de eerste speculaas! Om hem nu een beetje op weg te hel pen noemen wy hier enige leuke en in teressante nieuwigheden. Het allerlaatste en in Nederland nog maar nauweiyks verkrijgbaar zijn de gezelschapsspelen James' Bond en Bo nanza. Het eerste is een soort behendig heidsspel en het tweede een kansspel. De prijs van deze spelen ligt iets boven de tien gulden. Moet dat nu? WAT WE tot onze verbazing meer en meer zien in speelgoedzaken zyn de ver kleinde uitgaven van casinospelen. In zakformaat zijn ze verkrijgbaar, maar ook in tafelformaat. Vooral het roulette spel wordt veel gevraagd. Dit achten wy helemaal niet bestemd voor kinde ren, alleen voor ouderen is het eens iets anders dan dat eeuwige maar kenneiyk onvervangbare monopoly, dat nog altijd kopers trekt. Veel aandacht is er besteed aan de kleuters. Voor hen ligt een uitgebreide collectie fröbelartikelen uitgestald. Hun voorkeur blijkt nog steeds uit te gaan naar prik-, plak-, kleur- en knipboeken. Deze boeken zijn leuk uitgevoerd in heldere kleuren en met eenvoudige te keningen. Ook ideaal voor kleuters zijn I onverwoestbare prentenboekjes van j verstevigd linnen. Ze kunnen er aan trekken, op byten, zonder dat ze het kapot krijgen. I En dan de pluche-beesten niet te ver- geten, hondjes, poesen, apen tot zelfs schildpadden toe. Ze hjken wat duur, tien k vijftien gulden, maar ze zijn met de hand vervaardigd van buitengewoon j geschikte stoffen. I Televisiefiguren VOOR KINDEREN van vijf tot tien jaar, en natuurlijk ook wel voor oude ren, zijn er weer hele series nieuwe leg- zpuslrscvehe jvvbgkqjcmfpijwvbggkqae puzzles verschenen. Hele grote en moei- lyke zyn er bij en ook wel eenvoudige, met vrolijke afbeeldingen. Dat de televisie in de speelgoedfabri cage een rol speel zien we ook hier weer bij. Als alle stukjes van de legpuzzel op hun plaats liggen, kunnen we leuke voorstellingen zien uit de tekenfilm van de Flintstones of Pixie en Dixie, de twee muizen uit de tekenfilm Huckleberry Hound, met een groot stuk kaas weg hollen. Dat jongens er nooit genoeg van kry gen met autootjes te spelen blijkt wel uit de zeer grote keuze die er ook dit jaar weer is in dit genre. Van oude T- fords tot super-snelle race-auto's zyn verkrijgbaar in miniatuur en van ver schillende fabrieken. Ook zijn er nu I VOOR DE KNUTSELAARS liggen er nog altijd de meccanodozen, maar de laatste tyd ook bouwdozen met plastic onderdelen, die aan elkaar gelijmd de prachtigste schepen, raketten of be kende filmmonsters vormen. Het ls echt de moeite waard dit eens allemaal op uw gemak te bekijken. Speciaal voor meisjes die van leuke kleren houden heeft men „Barbie" ont worpen. Een hele verzameling kleertjes naar de laatste mode is op haar maat gemaakt. „Barbie" is de laatste tyd zo populair geworden, dat het onmogeiyk was haar alleen te laten. Zy kreeg een vriendje: „Ken". Ook voor Ken zyn leu ke, moderne kleren te krijgen. Maar Barbie had ook nog familie en men liet een klein zusjes verschynen, Skipper, die op haar beurt ook weer een vrien dinnetje Midget heeft, zodat ze nu ge zellig met z'n vieren zyn. New Yorks beste mode-ontwerpster, Charlotte John- weet telkens nieuwe creaties voor deze familie te bedenken. En de Gonks OOK een echte rage zijn de zoge naamde Gonks. Dit zyn eivormige pop petjes, die bepaalde mensentypen uit beelden. Heel grappig, en iedere teena ger zal helemaal biy zijn met een echte Gonk op de slaapkamer. Wy hopen dat we de Sint een beetje geholpen hebben met deze uitstalling van alle soorten speelgoed, zodat het niet zo moeiiyk voor hem zal zyn z'n stoomboot voor het grootste gedeelte niet 't meest gevraagde speelgoed vol te (Nadruk verboden) Hokus, pokus, pas, ik wou dat dit etui eenkoffer was. Met één handhe- weglng tovert de winkelende vrouw zich een sportief uitziende lichtgewicht kof fer met royale bergruimte. Een vondst van Jolita voor uw verlangiystje. ZIE PAGINA 3 OOK VOOR UW GESCHENKEN. JAC. ARNOLDUS EN ZN. HAARLEMMERSTRAAT 55 t/o Rex I"VAAR LIEP HIJ, de handen diep in de zakken, een rode neus van de kou. Iedereen zei altijd dat hij klein was voor zijn leeftijd, hij kon dat niet uit staan. Misschien behandelden zy'n vader en moeder hem daarom wel zo kinder achtig. Hij kreeg nooit wat hij graag wilde hebben. Het begon al donker te worden en het werd steeds drukker op straat, de kantoren waren zeker net uitgegaan. In bijna elke vrolijk verlichte etalage zag je wel ergens een myter of een staf en af en toe een breedgrijnzende zwarte Piet. Hij zag er boos uit, boos omdat hij zich op een dag als vandaag niet vrolijk voelde. Vanavond zou de fijnste avond van het jaar moeten zijn 5 december! Wat had hij er al lang naar uitgekeken. Iedere week had hij een kwartje weggelegd om nu ook eens *-.., >1 onjrV'mY voor iedereen een cadeautje te kunnen E gevoel kroop kopen. Hy zag zijn moeder al kijken als V Als nu toch iemand ze de prachtige vierkleurenpen uit zou °ezien harl Wat ging die roltrap pakken. Maar gisteren bleek dat hil angzaam en wat. liepen er veel mensen, daarvoor geen geld genoeg had. Aan z'n Cen, "ieneer die al «en poosje naar hem gekeken moest hebben der er blij mee zyn. Hij moest aan een vriendje van hem denken. Die had eens een keer een boekje uit een winkel weg gepakt en liep zonder te betalen de win kel uit. Het was wel spannend toen, want ze stonden duizend angsten uit dat ie mand het gemerkt zou hebben, maar alles ging goed. Zou hy het ook eens proberen? De verkoopster stond met een mevrouw te praten en verder zag hy zo gauw niemand die op hem lette. Zijn hart klopte veel harder en hy kreeg er een kleur van. Voordat hij goed en wel besefte wat hij eigeniyk deed, daalde hij alweer met de roltrap naar beneden zakPeD StrSk Zijn hand geklemd in zö" SCHRIK vader hoefde hij daar niets gen. Die vond het onzin dat hij en z'n zus'je iets kocht. En nu had hij alleen nog maar voor z'n vader een mar sepeinen sigaar en voor z'n zusje een kleurboek. Z'n geld was op en voor z'n moeder had hij nog niets. EVEN KIJKEN IN HET GROTE warenhuis was het 1 warm. Hy deed zyn das af. Met de rol trap ging hij helemaal naar boven. Hy zag dat het op elke verdieping byna even druk was. Aan het plafond hingen over al grote reclameborden, waarop echte sinterklaasgeschenken waren getekend. Eigeniyk wel een gezellig gezicht, al die mensen die nog gauw iets moesten ko pen of met grote pakken liepen te sjou wen. Daar lagen de pennen die in vier kleuren konden schrijven. Wat zou moe- Schichtig keek hij roncl. Waar moest bil heen? De gewone trappen af, dat ging veel vlugger. Hij holde naar beneden en durfde niet om te kijken. Toen hij weer op straat liep. de pen nog steeds in ziin hand in zijn zak. werd hij weer iets rus tiger, maar zyn hart klopte toch nog wel vlugger dan normaal. Hij haastte zich naar huis. Vlug nog even voor het ^t6 u«lleS ,nPakken- Onder het eten voel de hy zich nog niet vroiyk, vooral niet toen zijn moeder vroeg waarom hij zo saingWh?den S°ma ee° Er0te verras" HET NARE MOMENT EINDELIJK was het zover. In het *-• midden van de kamer stond een gro te doos vol pakjes, waarop hun namen geschreven waren. Z'n zusje zat verrukt naar de nieuwe poppenkleertjes te kyken an "e aten allemaal wat van moeders Zou hy het ook eens proberen zelfgebakken borstplaat. Een klein lang werpig pakje werd uit de doos gevist. Voor moeder. Hij voelde dat hij weer een kleur kreeg. "Maar dat is toch veel te duur voor die goede Sint", riep zyn moeder uit. Ze moesten de pen allemaal van dichtby bekijken. Weer kroop er een onbehaaglijk gevoel over zyn rug. Hy durfde zyn moeder niet aan te kijken. Plotseling wilde hij zeggen dat het •n gestolen pen was. maar zou moeder m nog zo blij kyken? Hy voelde zich f en toen hy 's avonds laat In bed lag I was hy boos en verdrietig om alles. Waarom had hij het nu toch nog niet gezegd, als iemand het nu wel gezien had en hem toevallig kende en morgen z'n vader opbelde? Hij kon maar niet slapen. Voor z'n bed lagen de gekregen cadeautjes, hy had ze nog niet eens goed bekeken. Nee, het was dit jaar geen leuk sinterklaasfeesst geweest voor hem. Ste len zou hy In geen geval meer doen, onder welke omstandigheid ook. Maar of hij het morgen zijn vader en moeder zou vertellen 1)E OPLOSSING OPEENS wist hij het. Als hij zeven weken zijn zakgeld opspaarde zou hij nn.'V het warenhuis toegaan en de pen betalen. Misschien zou de verkoop ster het wel' raar vinden, maa hy zou h«.t toch cioen. Met een diepe zu ;ht viel hy in Slaap. Het warenhuis leek veel groter dan hy altyd gedacht Jiad en ook was het hem nooit eerder opgevallen dat er zo veel lichtblauw was. De verkoopster schrok: "Niet betaald?" en ze ging de chef halen. Hij voelde zich weer rood worden. Zou die chef erg boos zijn" "Dus jy hebt die pen gewoon gestohv ;n nu kom je het geld ervoor brengen? Dat gebeurt niet vaak. Weet je, ik vind dit toch wel een prestatie van je. Je geweten zat je zeker dwars hè? Laat dit een goede les voor je zyn jongen, als de politie je niet pakt, is het je geweten wel dat je parten gaat spelen. Hier, pak aan, de helft krijg je terug van het geld. Ga maar vast voor volgend jaar vyf de cember Sparen." Het was al byna licht toen hij plotseling wakker werd. Fyn, hij kon nog een poosje biyven liggen, maar zijn. voornemen stond vast. De pea werd gekocht. (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13