LEIDEN èn in last KLEREN °°K GEVEN j Ook een goedheilig man heelt zijn verlanglijst! 1 ENKELE BIJZONDERE HAPJES OP SINTERKLAASAVOND SPEELGOED G. VAN BRUSSEL J7N OP DIE DAG, toen de wind door de bomen waai de, de maan door de takken scheen en de makkers hun wild geraas staakten, ontbood de Sint, net gearriveerd in Harlingen, zijn Leidse corres pondent, Petrus. „Petrus", zei hij tot deze Piet, „dinsdag moet ik naar Leiden. Ik zie er tegen op. Kan ik het overslaan Petrus, een diplomatieke, wat flegmatische leerling uit de Leidse school, leek een appel flauwte te krijgen. „Maar Sint", zei hij, „de stad rekent op u." „Mmmm", zei de Sint, zo lang zoemend, dat zijn baardharen er van gingen tril len en sloeg de wegwijzer voor Leiden open. „Mmmm...., meer dan 100.000 inwoners en een onvoorstelbaar aantal verenigingen, wat stadsuit breidingen en natuurlijk de universiteit, wèl, wèl, 't kan nauwelijks opwindend wor den. Aankomst op het station .Stadsgehoorzaal. Plotseling enthousiast: ..Wat voor kinderen komen er liedjes zingen voor mij, Petrus?" Petrus wangen waren nauwelijks meer zwart te noemen. Ze ver keerden in purperen toestand. „Sint Ju weet toch, honderden kin deren staan er voor u klaar op het Stadhuisplein". „Petrus" en Sints dikke..stoppe- lige wenkbrouwen gingen vervaar lijk omhoog „je weet wat ik be doel. Ik mi" ieder jaar mijn ge loofsgenoten. Niemand is oecume- nischer dan ik vanochtend ben ik nog naar de oud-katholieke kerk geweest maar wanneer ik naar Leiden kom, wil ik uit alle soorten mondjes mijn welkomstliedjes ho- Pefius zweeg in alle talen. Ook al was hij 'Leids correspondent, een niet-Leidenaar zoü bepaalde ver schijnselen in Leiden immers nooit kunnen begrijpen. 'J'OT ZIJN grote schrik, zag hij, dat de Sint er echt voor ging zitten. Dat betekende, dat de schim mel werd geruild voor zijn stok paardje en dat hij zou moeten ant woorden op allerlei vragen, waar over hij liever het stilzwijgen be waarde. „Petrus," zei de Sint, „hoe staat het met de Leidse midden stand?" „Wel", zei Petrus haastig, „er is een bloeiende concurrentie". „Dat bedoel ik niet", zei de Sint en hij liep rood aan, „ik bedoel: zijn ze mijn aandacht waard? Niet dat ik van plan ben er iets te ko pen Petrus wriemelde aan zijn witte krulkraag, likte zijn dikke rode lippen af en kuchte, hees. „Je gaat me toch niet vetcllen, dat me geen luisterrijk onthaal wacht in Leiden, hè?" zei de Sint dreigend. „De burgemeester zal u ontvan gen", zei Petrus met de moed dei- wanhoop. „Ik weet het", zei de Sint. „Hoe staal het met de Spaanse bloem, die tk voor z'n revers heb meegebracht? Maar de stad, getuigt die van blijd schap om mijn komst? Je weet hoe verrukkelijk ik het altijd vindt, als een stad baadt in een zee van licht, overal mijn portret in de feestelijke etalages weerspiegelt en de men sen in een vrolijk stadscentrum de overal klinkende Sinterklaas liedjes meeneurieën Petrus keek met grote schrikogen zijn goedheilige baas aan en sta melde dat er dit jaar geen sprake van was. „Het gaat te goed Sini. ze weten toch wel, dat u veel bij hen koopt. Waarom zouden ze dan nog drukte maken?" „Geloofsafval bromde de Sint sturen. Ach, deze lijd houdt te wei nig rekening met me". Wijzend naar een stuk diepe duisternis: „Ik kan me vergissen, maar zou daa: eigenlijk al niet lang een schouw burg moeten staan?" Petrus kuchte, wederom in diepe verwarring. „Kom Sint, laten we opschieten. zei hij. „Een ogenblikje", antwoordde de Sint. „even naar Cito". „Wel verdraaid, ze zijn nog open. Kan ik een goed plaatsje voor m'n schim mel reserveren?" „Dit jaar nog wel", was het antwoord, „maar volgend jaar zult u wel wat anders moeten zoeken". „Wat vertelt u me nou", zei Sinterklaas. ,Tja, we hebben nu eenmaal niet de onsterfelijkheid van u", antwoordden de eigenaars, we gaan het wat kalmer aan doen". Sint schudde zijn hoofd, waar tus sen de rimpeltjes het onbegrip lag. „Met 65 was ik nog een tiener", zei hij, „maar ja 't spijt me toch". Ik hoefde hier m'n schimmel maar af te geven, u plakte er een bon netje op en bracht hem naar zijn plaats. Zo'n service zal ik wel ner gens meer in Leiden krijgen QP DE STEENSTRAAT gekomen keek de Sint verheugd om zich de hemel, waar de sterren stilzwij gend schitterden. „Petrus," zei hij met een snik, „zul len we de dag nog meemaken, dal al mijn zusters in Christus hier uil Leiden moeten verdwijnen? Weet je nog hoe die 5 dec. was bij de Bruine Zusters op de Oude Vest? Hoe vrolijk de kinderen, hoe ver heugd de zusters? En wat wisten ze mij niet elk jaar weer te ver rassen met Jiun heerlijke Spaanse pepernoten-pap". Petrus maakte 'n smakkend geluid en Sint veegde een traan weg, die als een kraal over zijn baard rolde. „pETRUS" ZEI DE SINT, „wat verandert er toch veel, zelfs hier in Leiden. Zeg me, hoe staat het met de Agnieten? Ik ben een modern man, maar ze krijgen toch nog wel handwerken hè? En er zijn toch hopenlijk geenDe Sint kon't niet over z'n lippen krij gen. Een schietgebedje ging vanaf de Brcestraat omhoog tol de H. Agnes en toen kon de Sint op het ergste voorbereid vervol- teneergeslagen. ..Ach', zei Petrus, „het is een tijdsverschijnsel hè; 't gaat wel weer over". „Petrus", zei de Sint, en hij stond zo plotseling op, dat hij in zijn tabbert verward raakte, „ik ga naar Leiden. Zeg tegen Piet Chris- toffel, dat hij alles reisvaardig moet maken". „Maar Sint," zei Petrus verschrikt, „Leiden staat pas dinsdag op uw programma!" „Niets mee te maken, ik ga eens poolshoogte nemen. Zeg tegen Christoffel, dat hij in Amsterdam een aparte N.ZJ.H.-bus, voor mij bestelt en laat die in hemels naam bp tijd kómen pN ZO GESCHIEDDE het, dat op die avond op een laat uur, een bus voor het station stilhield, waar uit de Sint stapte, vergezeld van zijn Pieten Christoffel en Petrus. „Je snapt niet, dat hier nog mensen wonen", zei de Sint, met een jaar- Jij ks terugkerende verbazing om de verlatenheid, waarin Leiden zich. nadat het klokje van tien uur had geslagen, hulde. De wind rukte pla gerig en vlagerig aan zijn mijter en de Sint. omhoogkijkend zei: ,.'t is dat ik zo bereist ben, anders zou ik bepaald onder de indruk komen van deze kosmopolische entrée. Wat een flats! Zeg Petrus, je kent toch die mop van die reiziger, die in Alphen uitstapte, omdat hij dacht, dat Leiden nooit van die flats kon hebben?" Petrus lachte zoetzuur. „Zeg", zei de Sint, „als die flat- ontwikkeling hier doorgaat, kan ik mijn paard wel naar hel museum heen. „Dit vindt ik het gezelligste stuk van Leiden; het doet me den ken aan het Rembrandtplein en Monmartre. Als je niet beter wist, zou je denken, dat je hier in een uitgaanscentrum was terecht geko men. Petrus, is het nog steeds zo? Alleen maar frites, film. pannekoe ken en agenten, nergens een ge zellige tent waar ik de passo-double kan dansen? Ik snap er niets van. Zitten de Leidenaars alleen maar voor hun tee-vee? Wat doet de jeugd hier „Die voetbalt Sint", zei Petrus, blij met een positief antwoord, moet u zondags maar eens zien! Of ze zoeken vertier op hun brommer en soms praten ze wal, in de Maars- mansteeg en verder zijn ze braaf". Sint luisterde maar met een half oor. „Petrus", zei hij ontzet, „wal zien ik „O, maar Sint, dat is gewoon," zei de Leidse correspondent, .hier wordt 's nachts naar hartelust op de mu ren en straten gekladderd, dat is schijnbaar niet legen te gaan". „Wel verdraaid", zei de Sint, kij kende naar de van verfpotten voor ziene langharige wezens, ,,'t is dat ze sympathiseren met mijn haar dracht, maar anders Hoewel ik vraag me af. of 5 december voor sommige Leidenaars een heerlijk avondje zal worden". „pETRUS, waarom brandt er licht op het stadhuis? Je gaat me toch niet vertellen, dat daar nog gewerkt wordt? Of is de burge meester bezig met een speech voor mij. Als dat waar is kan hij zijn pantoffels en zijn gestreept over hemd krijgen. Schrijf maar op Pe trus. Wordt er hard gewerkt op het stadhuis?" „Maar Sint", kreeg hij als antwoord, „dat kun je als buitenstaander immers NOOITbe- k ijken". Sint keek speurend om zich heen. „De Breestraat is anders wel onge zellig dit jaar. Ze doen er niets aan he. Maar het kan niet van één kant komen, dat begrijpen die win keliers toch hopelijk wel. Wat zou den ze doen, als ik ze met hun ban ketstaven, handschoenen, pantoffels, boeken, platen en dusters liet zit- Pelrus rilde van afschuw bij de gedachte. De gemeenteraad bad 't toch al zo zwaar. „Er is nu ook een vrouwelijke wethouder", zei bij in een poging de Sint te vertedéren. „Maar ze hebben voor haar functie nog geen benaming", ,,'t Zij zo", zei de Sint met mannelijke arrogantie. hoofdinspecteur, wethouder en re dacteur heten. Ze moeten goed be seffen, wie die functie uiteindelijk gestalte heeft gegeven. Wij niet waar. Vrouwen weten toch hun plaats niet meer. Ze willen dit jaar allemaal auto-accesoires hebben". Met ontredderde'blik in zijn ogen prevelde de Sint: ,,'t zou mijn dood zijn als ik een vrouwelijke collega kreeg. Trouwens ze zouden het niet kunnen A PROPOS Petrus, hoe gaat het met die school, waar jij zo graag pepernoten strooit en met zo'n gelukzalige blik vandaan „Het Agneslvceum bedoelt u?" vroeg Petrus schijnbaar ongeïnteresseerd. „Nou ja, ze zijn verhuisd. „God dank". prevelde de Sint. ..ik heb niet gauw last van een dak. maar zoals het daar op de Oude Vest was. dat kon niet langer. Weet je nog die ellendige schoorsteen?" Petrus knikte en zei: „Vroeger roken we er wierook door „Ja," zei de Sint en zijn gelaat werd overscha duwd door diepe droefheid. Met omfloerste ogen staarde hij naar gen geen jongens tot de school toegelaten?" „Neen, Sint", zei Petrus, „gelukkig niet." „Als ik er nu kom ben ik nog een bijzon heid, het bekijken waard. Petrus schrijf op," zei de Goedheilig Man. „de rector krijgt zijn plantenboek, 't Is een rib uit mijn lijf, maar hij verdient grote waardering „Q, DIT MOET HET Gangetje zijn", zei de Sint, .nou ver keerstechnisch schijnt het zijn naam eer aan te doen. Ongelooflijk, wat een stoplichten er nodig zijn en hoe lang de mensen_ moeten wachten. Het voetgangers-stoplicht heeft zijn intrede gedaan, zie ik ook. Kijk eens in het boek; ik heb er klachten over gehad. Ja, juist, de Leidenaars spelen zelf voor verkeersagentje heb ik gehoord. O wee. als een voetganger het waagt over te ste ken. als het licht nog op rood staat. Hij wordt door tien andere voet gangers aan zijn jasje getrokken. En door de microfoon krijgt hij nog een standje toe ook. Wat zeg je. door een vrouwelijke agent?" Vol ongelof staarde Sint zijn Piet Petrus aan. „Och Sint, daar is toch wel iets aan te doen," opperde Piel voorzichtig, „dan geef je 'n mooie armband en dan „Petrus, met agenten valt niets te regelen, dat weet je toch. Ze han delen volgens de wet. en alleen maar volgens de wet. dat moet jij toch weten, niet waar!" Petrus slik- Het nog lang geleden, dat hij zich onopval lend verplaatsen moest. Fietsend uit de Siationstunnel komend wachtte een politie-auto hem op. „Mijnheer, uw licht brandt niet." zei één van de twee agenten. „Ik ben geen mijn heer", antwoordde Petrus, „ik ben Zwarte Piet". „Niets mee te maken", zei de twee de agent, kennelijk vergetend dat het heerlijk avondje voor de deur stond, „uw licht brandt niet en dat mag niet". „Ja, maar niemand mag mij zien", zei Petrus. „Mijnheer, pruttelt u niet tegen", was zijn antwoord", u bent in overtreding. U kunt kiezen, nu betalen of „Je gaal de zak in", was Petrus laatste hopeloze verweer. terklaas bij de Hogewoerd geko men. „Wat zal hij hier overal naar hartelust kunnen grazen! De Lei denaars zijn i h een natuurmin- nend volkje, ze kunnen het gras best door ,de stenen zien groeien. Overigens Petrus, heb je voor mijn bezoek aan Leiden mijn levensver zekering laten verhogen? Al die honderden bouwvallige daken hier, ik hou mijn oude hart vast!" „Maar Sinterklaas, Leiden is toch zo mooi", zei Petrus niet helemaal overtuigd. „Ja ik weet hel: Rapen burg, Breestraat, Gerecht en uni versiteit, het is allemaal erg schil derachtig en oud. Maar Petrus, we leven nu! Iloe slaat het met de sportvelden, met de clubhuizen, met de stadsuitbreiding en sane ring?" „Geen geld. Sint. geen geld zei Petrus wanhopig „en Keulen en Aken zijn toch óók niet op één dag gebouwd'. „Dat is geen vergelij king." zei de Sint afgemeten. „Ik wacht nog één jaar, maar dan En hij deed er nadrukkelijk het zwijgen toe. Petrus voelde de koude rillingen over zijn zwarte rug lopen. „Oeff", zuchtte hij en sloeg zijn blik ten hemel. H.C.-v. B. ADVERTENTIE de kruidenlei Wij hebben 1001 artikelen! Speciaal in: MECCANO DINKY TOYS SCHILDPADPOPPEN FLEISCHMANN-, MaRKLIN- TRIX- en ROK AL-TREINEN Eigen REPARATIE- INRICHTING voor al uw tec57nisch speelgoed. yOU HET NIET LEUK zijn dit jaar uw getrouwde dochter of een an dere moeder in familie- of vrienden kring eens te verrassen met een wollen pakje voor haar jongste aanwinst? Zij zal er vast niet op gerekend hebben en het kan o zo goed van pas komen. In elke zaak waar babykleertjes ver krijgbaar zijn, zult u een ruime keuze kunnen maken uil vestjes, broekjes, trappelzakken of leuke capes. Is het u eigenlijk wel eens opgeval len dat de kleuren van zulke kleine kleertjes nooit fel zijn? Meestal zijn het de kleuren lichtblauw, rose, zacht geel of wit die we zien. Toch kan een zachte kleur rood of een warme kleur groen ook heel leuk staan en de teer heid van het pasgeboren mensje zal er des te beter door uitkomen. Maar als u dan een rode cape gaat haken ot 'n donkergroen slobbroekje gaat breien moet u er wel om denken hele zachte I wol te gebruiken. WELKE MAAT? het jongste kind dochter wilt kopen, behoeft u tegen woordig niet meer bang te zijn dat u de verkeerde maat meebrengt. In de babyconfectie heeft men een systeem ingevoerd waarbij men alleen de totale lengte van hel kind moet weten, zodal de verkoopster u een truitje meegeeft dat van de juiste grootte is. Dus of het nu maat 54 of maat 56 was, kunt u rustig vergeten. VOOR GROTEREN VOOR IETS OUDERE kinderen is het natuurlijk wel leuk om zelf een jurkje of een rok te krijgen van de Sint. Vooral als ze juist in de leef tijd gekomen zijn dat het hun gaat in teresseren wat ze dragen, doet u ze ker geen groter plezier mee Er zijn ontzettend leqke jurkjes te krijgen, geheel volgens de laatsle modelijnen. Zo zagen wij een heel leuk jurkje met een effen rose bovenlijfje en een geplisseerd rokje van een rose- wit pepitaruitje. Denkt u niet dat een jongedame van zes jaar daar trots in rond zal stappen? Een lichtblauw pakje, waarvan het jasje is afgezet met een zwarte bies zal zij vast en zeker ook graag dragen. Als u dus helemaal uitgekeken bent, probeert u is in de textielzaak' WIE HEEFT na alle marsepein suikergoed en chocolade geen zin in iets hartigs? Als de cadeautjes zijn uitgepakt en ieder nog verrukt naar zijn nieuwe stropdas of heerlijk warme pantoffels kijkt, is het juiste ogenblik gekomen om een grote schaal vol pit tige lekkernijen binnen ie brengen. En als ei op die schaal nu eens niet de gebruikelijke blokjes kaas of in worst gerolde augurkjes liggen, gaan er zeker uitroepen als „Ha, lekker!" op Om u een handje te hlepen bij het bereiden van enkele bijzondere hapjes volgen hieronder een paar recepten. GEMBBRDIP NIET TE BEWERKELIJK, want wie staat er nou graag op een avond als deze lang in de keuken, zijn de zo genaamde dips. Een dip is een koude, pikante saus waarin bijv. stukjes vlees, borrelworstjes, gehaktballetjes, stukjes vis, garnalen of stukjes asperge gedipt kunnen worden. Een ketchup-gember- dip is hiervoor wol bij uitstek ge schikt. U hebt hiervoor nodig drie volle eetlepels mayonaise, ongeveer een halve eetlepel tomatenketchup, 'n halve eetlepel gembersiroop, een halve eetlepel azijn, een stukje ui, twee bol letjes of twee theelepels gesneden gember en een beetje peper en zout U begint met het losroeren van de mayonaise mei de tomatenketchup, de gembersiroop en de azijn. De ui m^akl u schoon en evenals de bolletjes oT stukjes gember moei u deze heel fijn snipperen. U roert deze ingrediënten door het sausje en brengt dan het geheel op smaak met een weinig pepp en zout. De dip is klaar en ti ziet het. zonder al te veel werk. Ook de kosten kunnen geen bezwaar zijn, want deze ketchup-gemberdip komt u slechts op ongevéer f 1.30. S1NAASAPPELDIP HEEL ANDERS smaakt de frisse sinaasappeldip. Hiervoor hebt u drie eetlepels mayonaise, een sinaasappel een halve eetlepel suiker en wat fijn gehakte peterselie nodig. Eén helft van de sinaasappel perst u uit, de andere helft pelt u en moet u in stukje.- snijden. Dan drie eetlepels sinaasap- pelsap vermengen met de mayoinais" cn alle overige ingrediënten. Bij deze dip smaken blokjes ham. stukjes as perges en garnalen heerlijk. De kos ten voor deze dip zijn niet hoger dan drie kwartjes. OM-EN-OMMETJ ES IETS MEER bewerkelijk, maar echt niet te versmaden zijn de „selderie - kaas - om - en - ommetjes". Hiervoor hebt u nodig: een flinke selderieknol, groen, twee a drie eetlepels bloem. een ei, zout, paneermeel en frituurvet. I 150 gram belegen kaas. wat selderie- De selderieknol eerst in plakken snijden van ongeveer een centimeter dik, deze schillen en wassen. Dan de kaas in plakken van dezelfde dikte snijden. U maakt van de plakken sel derieknol en kaas blokjes van 1' j cm in het vierkapt. U steekt de blokjes met ertussen enkele blaadjes gewas sen selderiegroen om en om aan lange houten prikkers. U kunt beter niet meer dan vier blokjes aan iedere pen steken. Intussen hebt u al klaar gezet: een bord met bloem, een bord of een beker met een ei, losgeklopt met wat water en zout, en een bord met paneermeel. De aan slokjes gestoken blokjes knul- selderie en kaas wentelt u eerst dooi de bloem, daarna haalt u ze door het losgeklopte ei en tenslotte rolt u ze door de paneermeel. Dan bakt u de hapjes in heet frituurvet snel bruin en als u ze dan warm opdient zult u eens zien wat 'n succes u er mee oogst. Dit zijn dan enkele van de meest geschikte hartige hapjes voor Sinter klaasavond en omdat niet iedereen deze lekkernijen reeds heeft geproefd, ongetwijfeld een bijdrage i dezi lezellü >nd.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11