ONVERWACHTE CRISIS IN DENEMARKEN Engelse Desdemona geen blauwdruk van Nederlandse Anne Will Blankers «RAIFFEISENBANK Premier Krag hoopt partij te handhaven Vrij weinig kritiek op omwisselingsaanbod EMS Margriet en Pieter wachten drukke dagen ^Toestand in Po-delta weer kritiek HU1BERS Voorlopige surséance voor Vascomij ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 DE LELDSE COURANT PAGINA r heeft het parlementsgebouw met ballonnetjes gevuld, die de plaats van de afgevaardigden i zal een speciaal aangestelde prikker die ballonnetjes doorprikkendie niet-gekozen afgevat voorstellen. Van onze correspondent Denemarken heeft evenals zijn Zweedse nabuurland reeds vele jaren een sociaal-democratische regering. In Zweden zijn de so cialisten al sedert 1932 aan het bewind- Alleen of met regerings partners erf in Denemarken re geren zij sinds de bevrijding, met dien verstande echter dat van 1950 tot 1953 hun heerschappij onderbroken werd. De huidige premier Jens Otto Krag is na de verkiezingen van 1964. toen de socialisten met een minderheids regering genoegen moesten ne men, een zeer voorzichtig man geworden. Krag heeft thans, nu hij gemerkt heeft hoe zijn plan nen tot belastingverzwaring zijn ontvangen, verklaard dat zijn re gering zal aftreden, en zo zullen staande, evenals in 1964 hun Tweede-Kamer- (Folketting i - ver kiezingen weer houden. Krag heeft gemeend door dit af treden een goede beurt gemaakt te hebben, voor zichzelf en zijn partij. De laatste heeft een goede beurt nog harder nodig dan deze verdienstelijke bewindsman, die al vanaf 1947 aan de regerings tafel gezeten heeft als minister of minister-president. De Deense socialisten hebben sinds 1947 wel wat aan populariteit verloren, als men diverse enquêtes geloven wil. Krag had gehoopt dat hjj het tot 1968 had kunnen uithouden en hij deed met veel systeem pogin gen om zich tegen dat jaar van een indrukwekkende reeks plus punten voor zijn bewind te ver zekeren. Bijvoorbeeld zijn stuwen in de richting van de EEG, waar door hij in een minder gunstige verhouding tot zijn Zweedse en ook socialistische ambtgenoot Erlaner in Stockholm kwam. Ook zijn streven naar een belasting hervorming moet men in die lijn zien. Maar dat plan stuitte in het parlement op zulke kritiek dat Krag het besluit nam af te treden. Door dit plotseling besluit heeft Krag een soort paniek veroor zaakt in het kamp van zijn bur gerlijke opposanten. Deze lieden dagen de verkiezingen ingaan zonder dat zjj tijd hebben gehad om hun oppositionele campagne ook maar enigszins voor te be reiden. Het ligt voor de hand dat de ervaren politicus Krag alles in het werk zal stellen om voor zijn partij de overloop naar het linkse socialisme en naar de so cialistische volkspartij zo gering mogelijk te maken Krag was tot dusver uiterst voorzichtig in zijn uitlatingen tijdens de verkiezings campagne. Hij verklaarde met druk. dat. de NAVO-kwestle niet bij deze campagne kon meespe len. omdat het nu nog te vroeg was om een beslissing te nemen of Denemarken al dan niet bjj de NAVO zal blijven. Wel is Krag duidelijk inzake een deelneming van ministers van de socialistische volkspartij aan een eventueel door hem te vormen regering: hjj acht dit vrijwel uit gesloten. Daarom zijn sommige waarnemers dan ook van mening, dat Krag min of meer verwacht dat de links liberalen party zich bij hem zal aansluiten maar tot heden hebben dezen zich nog niet uitgesproken. Evenmin als de conservatieven. Maar dezen schijnen hun politiek Isolement te zullen verlaten om aansluiting te zoeken by de links-liberalen. (ADVERTENTIE) RE LOpmerkingen over i lang uit blijvei\ van bod (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het conceptomwisse- lingsaanbod de vereniging voor de effectenhandel moet zijn oordeel nog uitspreken van de EMS, inhoudend dat voor elk EMS-aandeel van 100 gul den nominaal twee 7% procent obli- /j]\ gaties C.A.M. (Centrale Administratie- Pi (maatschappij) van elk 100 gulden kun- nen worden verkregen plus een niet in wisselbaar bonusaandeel van 50 gulden rechtstreeks belanghou- dend b(j de EMS blijft, heeft gister middag op de aandeelhoudersvergade- iar' ring weinig kritiek gehad, wanneer men aeD in aanmerking neemt dat er 1468 aan- gfr deelhouders waren (Zij vertegenwoor dig digden 144.126 stemmen en een kapitaal J van 14.412.600 gulden. -13 I Er werden wel opmerkingen gemaakt over het lange uitblijven van het bod idei ongeveer een jaar en over het feit Ier: dat over 1965 geen in geld uitdrukbaar lak dividend was. De heer Zwolsman a! bracht hiertegen in dat door allerlei uit omstandigheden buiten de EMS om, re eerst nu pas het bod kon wprden ge- utc- daan. Ten aanzien van een uitkeerbaar nT.V| dividend merkte hij op dat van het wan- ihsl beleid zou getuigen wanneer men i.p.v. Led het inwisselingsgebod CAM, contan- .73 ten zou voorstellen. Een dergelijk bre- vet van onvermogen zou hij zichzelf ?lij niet graag geven. uv Ook kwamen er uit de vergadering op- jveJ merkingen over de nieuwe winstbepa- 158,1 Hng onroerend goed (eerder hebben wij n reeds bericht dat men hierbij uitgaat 80,^van de taxatiewaarde du moment en niet meer van de historische kostprijs) bij gezegd werd dat het om een ongrijp bare winst ging. Van de zijde EMS werd hierop geantwoord, dat whist niet alleen moet zien als aantoonbare winst verdeeld over de ja- m (stijgende waarde onroerend goed) Voorts waren er wensen in verband met het verslag (afgezien van het feit, dat het statutair te laat dispensatie werd verleend). Men wilde namelijk wat meer duidelijkheid oa Poes fleurde vergadering op Een zwarte kat („Ik ben niet bijgelovig," zei een van de aandeelhouders.heeft gister middag tijdens de E.M.S.-vergade- ring een kwartier lang op het podium voor de bestuurstafel alle aandacht tot zich getrokken. Het dier kwam op zijn gemak „van links op", wandelde wat rond, ging recht voor de heer Zwolsman op de planken zitten om „kopjes" te geven aan een dankbaar publiek, vlijde zich in een verleideiyke Cleopatrahouding onder de schijn werpers op het kleed, poseerde gewillig voor twee fotografen, knabbelde wat aan de bloemen, die de podiumrand opfleurden, snoof aan de microfoonsnoeren en waste zich uitvoerig. Een em ployé van het Kurhaus maakte een einde aan de „show" door de kat behoedzaam te naderen en met het bekende „ps...ps...ps" 't huisdier naar zich toe te lokken. Hij verdween ermee onder zijn arm. „Links af". de deelnemingen van de E.M.S. over de geconsolideerde balans. De heer Zwolsman deelde verder aanleiding van vragen mee dat de rijks goedkeuring voor >het Nëtfvit»T»öjéct oiïr Den Haag. „dreigt" ,te komen (dé-finan ciering zal> nogal wat voeten in de de krijgen), dat hij mogelijkerwijs vol gend jaar in de directie van de E.M.S. zal terugkomen omdat hij zijn huidig commissariaat niet goed heeft gespeeld met dien verstande dat hij nog teveel als directeur is opgetreden, dat er pro blemen zijn ontstaan bij de woningbouw door de geldkrapte zodat vele dure woningen leeg staan waaraan misschien een (de) nieuwe regering iets zou kun nen doen, dat de E.M.S. weer van ac countant gewisseld is omdat het ver slag van de vorige de E.M.S. niet zinde, en tenslotte dat hij over de gang van zaken in 1966 nog weinig kon zeggen al hoewel in het algemeen gesteld kan worden dat de moeilijkste tijd achter de rug is, de winsten stijgende zijn en de kosten dalend. Op de geëmotioneerde uitlatingen van een aandeelhouder die zich door het verlate inwisselingsaanbod bedrogen achtte (vorig jaar z6u dat veel gunstiger zijn uitgevallen, aldus de aandeelhouder) omdat de aandelen aldus niets opleve ren (bedoeld werd geen contanten) rea geerde de heer Zwolsman met te zeg gen dat de aandeelhouders allereerst de mogelijkheid behouden om aandeelhou der te blijven en dat vervolgens zijn be leid alleen maar zinvol was indien de aandeelhouders vertrouwen in hem had den. Was er dit niet dan „moesten we maar liquideren en uw en ons bezit verkopen", aldus de heer Zwolsman. De vergadering werd regelmatig door applaus onderbroken, zowel voor het E.M.S.-bestuur als voor aandeelhouders. Tunnel naar de vrijheid. Een 28-jarige Hongaarse arbeider is vandaag doormiddel van een tunnel onder het prikkeldraadgor dijn aan de OostenrijksHongaarse grens Oostenrijk ontsnapt. DEN HAAG (ANP) Prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven zul len na de huwelijksaangifte op zaterdag 10 december door het gemeentebestuur van Rotterdam worden ontvangen. Het paar zal 's middags een rijtoer maken door de stad die hij het concert- en con gresgebouw „De Doelen" eindigt. Het gemeentebestuur van Rotterdam zal de prinses en de heer Van Vollenho ven in de kleine Doelenzaal een gezellig uurje met Rotterdamse kunstenaars aan bieden. 's Avonds zullen de ouders van de bruidegom een diner in besloten kring aanbieden. Op dinsdag 20 december zullen prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven in Schiedam worden ontvangen. Het ge meentebestuur zal in het stedelijk mu seum een geschenk aanbieden. Het paar zal hierna de tentoonstelling „Oranje en Schiedam" bezichtigen die in het mu seum is ingericht. Op woensdag 21 december zijn de prin- sese en de heer Van Vollenhoven de gast van de gemeente Amsterdam. In het Concertgebouw zal 's avonds een uitvoe ring worden gegeven door het Concert gebouworkest o.l.va. Bernard Haitink. Solistische medeewrklng verlenen Aafje Heynis, alt; Jan Wyn, piano en Wim Groot, trompet. Zoals bekend zullen prin ses Margriet en de heer Van Vollenhoven 's morgens 9 januari, de dag voor hun huwelijk, naar Den Haag komen. Zij zul len dan feestelijk worden ontvangen, 's Avonds biedt het gemeentebestuur van Den Haag het paar een voorstelling aan in het Circustheater. PORTO TOLLE, (A.F.P.) De toe stand in de Po-delta aan de Italiaanse Adriatische kust is gisteravond weer kri tiek geworden na het breken van een zeedijk bij Bonificia. Het 3000 inwoners tellende Scardovari is in de loop van gisteren geëvacueerd op enkele mannen na. Zij hebben hun toevlucht gezocht op de bovenste etages van de huizen. Ook andere dorpen in de» omgeving worden weer geëvacueerd. Porto Tolle, met 12.000 inwoners de grootste plaats in de omgeving, biedt een rampzalige aan blik. Het gehele plaatsje staat onder water en ook hier zijn maar enkele man achtergebleven. Een gebied van on geveer 11.000 hectare staat onder water en men schat het verlies aan vee op meer dan 70.000 stuks. Voor 11 mille aan ringen gestolen AMSTERDAM (A.N.P.) Uit de etalage van een juwelierszaak in de Marnixstraat in Amsterdam zijn 117 gouden sieraden merendeels dames- ringen ter waarde van 11.000 ge stolen. De dief kon de sieraden van bui ten af bereiken nadat de ruit van een ïn portiek gelegen zijraam van de etalage door het uit de sponning wrik ken van de afscherming was gebroken. Tevoren had hij het hek van het portiek dat vermoedelijk niet goed op slot zat opzj] geschoven. Shakespeare Moor in Haags theater Engels bleekgezicht kroop in lichaam van gekwelde neger (Van een onzer redacteuren) Over het filmdoek van het Haag se Kritoriontheater dwaalt de Moor Othello door het pilarenwoud van zijn paleis. Zijn feestelijke zekerheid heeft allang plaats gemaakt voor tergende twijfel: het gif uit Jago's mond heeft zijn uitwerking niet ge mist. De Moor wankelt nu onder de zweepslagen van zijn vriend en vaandrig. Met zoekende handen tast hij naar de sterren, hij brult als een gekweld roofdier, teemt als een dreinend kind, vleit met de zachte zinnelijke stem van een minnares. De dood is nog ver, een dreigende wind, die aan de horizon opsteekt maar de Moor kan niet terug en zal de weg naar het einde tot de laatste meter moeten gaan. Dit zijn de triomfale uren van Lauren ce Olivier, de sfinx van de Londense Old Vic Company, die de Othelloflguur met huid en hart heeft verslonden,, vqor- dat hij zich, glimmend geschmlkt. aan zijn publiek durfde te vertonen. Hij sloot zich vier weken op in de ivoren toren van zijn talent en vocht onafgebroken met de Moor; hij was de chirurg, die zichzelf een anatomische les gaf. die elk gebaar, elke kreet van Shakespeares anti-held ontleedde en interpreteerde. Millimeter na millimeter kroop het En gels bleekgezicht in het lichaam van een neger, totdat hij zelf de neger was. Zijn armen waren zwaaiende hanen gewor den. zijn voeten droegen zijn glanzend lijf met schuifelende souplesse. Zijn ogen, van nature koel. sophisticated, liepen vol met kwetsbare oerkracht. Tomeloze reus Zo stampt hij twee i nuten in technicolor er de donkere kijkdoos v theater. Op de eerste r panavision door n het Kriterion- stalles, in adem loze contemplatie, Anne-Will Blankers, die drie jaar geleden Othello's vrouw Desdemona bij de Haagse Comedie heeft gespeeld. Haar Moor was Ko van Dijk, ;n tomeloze reus, die zijn visie driftig Shakespeares creatie had geëtst. „Zijn Othello leek op vele punten op e van Laurence Olivier", zegt ze. ,,Ko vocht ook met zichzelf. Hij had dezelfde htexplosies, dezelfde kinderlijke te derheid. Het is een rol, die je fysiek vol komen sloopt en die je alleen volhoudt, als je kunt steunen op een enorme tech- Desdemona heeft veel minder te doen. Die heeft vijf of zes grote scènes en pas vanaf de derde opkomst wordt het ;s. Dan komt ze bij Othello, die haar uitmaakt voor rotte vis, die haar stroom van beschuldigingen naar het hoofd slingert, die elke grond van waarheid missen. Voor mij waren juist (ADVERTENTIE) komt u eens met ons kennis maken! WIJ kunnen u zo het een en ander over onze bank vertellen. De Raiffeisenbank is een spaarbank. Inderdaad! Maar dat is lang niet alle9. U kunt bij ons terecht voor èl uw bankzaken. Er is echter één ding dat u zelf moet ervaren. De per soonlijke behandeling die wij iedere cliënt geven. Komt u daarom eens met ons kennismaken. spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: ALPHEN A/D RIJN BODEGRAVEN HAZERSWOUDE-KOUDEKERK TER AAR-NIEUWVEEN die scènes ongelooflijk vermoeiend. Ik had toen zo goed als geen techniek. Des demona was mijn eerste grote rol. Daar voor had ik een dienstmeisje gespeeld en een heks. Ik kon die rol alleen aanneme lijk maken door werkelijk te geloven in de vernedering. Op zulke momenten ging ik fysiek kapot aan het onbegrip." Naar haar smaak heeft Othello Inder tijd veel te kort op het repertoire van de Haagse-Comedie gestaan. Op een ge geven moment stapte Ko van Dijk eruit, omdat hij andere verplichtingen had en zijn vlucht verjaagde ook gelijk de Ne derlandse Desdemona uit haar depri merend bruidsbed. Kijkend naar haar Engelse collega, bekruipt haar nu weer het heimwee naar de glorieuze avonden, waarop ze in de schaduw van de Moor leefde en stierf. Veel overeenkomsten tussen haar vertolkingen en die van Maggie Smith, de Britse Desdemona, kan ze vooralsnog niet ontdekken. „Ik moet die film nog minstens twee keer gaan bekijken, voordat ik alles gezien heb", bekent ze, „als je zelf in het stuk hebt meegedaan, zit je te veel vast aan de details. Wij hebben vier weken op Othello gestudeerd, wij hebben het stuk langzaam zien groeien. Hier word je echter in nog geen drie uur geconfron teerd met een compleet gaaf werkstuk. Dat gaat gewoon te vlug." Typisch Engels Vooruitlopend op haar definitieve con clusie, durft ze wel te zeggen, dat Mag gie Smith haar nauwelijks heeft kunnen ontroeren. Haastig voegt ze er aan toe: „En dat wil wat zeggen, want ik ben ongelooflijk ontvankelijk voor emoties Op het kinderachtige af. Ik vond deze Desdemona typisch Engels, ze speelde de rol voortdurend ingehouden, steeds met de rem erop. Ik heb haar wel benijd om het feit, dat ze Engels sprak. De tekst van Shakespeare klinkt in het En gels zo ontzettend mooi. Daar kan de beste vertaling met geen mogelijkheid tegenop. Ik vond haar alleen te blank, ze maakte voor mij niet waar, dat een man voor haar tot razernij kan verval- Sterke emoties Désdemona-made-in-Holland „wij jongeren beschouwden die rol als edel- figuratie" heeft inmiddels weer plaats genomen in de barokke banken van Mo lières School voor vrouwen.„Dat stuk vraagt geen sterke emoties", zegt ze, ,je hoeft er geen grote mond bij op te zetten. Persoonlijk ligt mij dat beter. Ik kan uiteraard wel uitpakken, maar dan moet ik me er toe zetten. Op een ge geven moment hoor ik mezelf schreeu- en dan vind ik het allemaal be lachelijk. Misschien is dat de reden, waarom ik zo graag voor de televisie werk. Daar moet je alles met kleine middelen zien te bereiken. Ik vind dat geweldig." Het lijkt een uitspraak, waar Othello het voorlopig mee kan doen. ADVERTENTIE) Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 brengt U een grote sortering in geboorte aankondigingen Vraagt monsterboeken ter inzage Clandestiene zender Edelweiss opgespoord ENSCHEDE -- Opsporingsambte naren van de bijzondere radiodienst van de P.T.T. hebben in samenwerking met de gemeentepolitie te Enschede de klan- destiene zender „Edelweis" ook genaamd „Monopool" opgespoord en in beslag ge nomen. Daarbij werd proces-verbaal op gemaakt tegen de 25-jarige fabrieks arbeider P. G. te Enschede. Katholieken V.S. mogen vrijdags vlees eten WASHINGTON, (Reuter) De bis schappen in de Verenigde Staten hebben besloten het verbod op het eten van vlees op vrijdag op te heffen. Dit besluit is bekend gemaakt aan het einde van een buitengewone vergadering van de nationale conferentie van katholieke bisschoppen die ln Washington ls gehou den. De onthoudingswet blijft van kracht op aswoensdag, goede vrijdag en de ste vrijdag van de vasten. Anne Will Blankers bekijkt de foto's van haar filmcollega Desdemona, Maggie Smith. MAASTRICHT, (A.N.P.) De recht bank te Maastricht heeft gisteren on verwachts voorlopig surseance van be taling verleend aan de Vascomij te Heer len. De rechtbank zal op 23 februari be slissen over de definitieve verlening van surseance van betaling. Tot bewindvoer der zijn benoemd prof. dr. E. Luyten uit Heerlen, mr. F. Duynstee uit Maastricht en mr. A. van Meer uit Heerlen. De rechter-commissaris is mr. W. Penning. Donderdag j.l. had de rechtbank beslo ten de beslissing over de verlening van surseance van betaling aan te houden tot de volgende week donderdag. Pro cureurs van kredlteursen hadden name lijk geprotesteerd tegen het verlenen van surseance omdat de Hjst van activa en passiva niet volledig zou zijn. Universitair Nieuws NIJMEGEN Aan de katholieke universiteit te Nijmegen ls de heer H. L. de Smet, chirurg te Tilburg, gepro moveerd tot doctor ln de geneeskunde op een proefschrift „Over de chirurgische behandeling van verse letsels van perifere arteriën". Prof. dr. G. M. San Glorgi, hoogleraar in de orthopaedie trad als promotor op. De heer J. H. Schuurmans Stekhoven promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. De titel van zijn proefschrift luidt: „De alveolo- arteriële gasdrukgradiënten .voor zuur stof en koolzuur bij de genarcotiteerde kunstmatig geventileerde hond". Promo tor was prof. dr. F. J. A. Kreuzer, hoog leraar in de fysiologie. NIJMEGEN. Aan de katholieke univer siteit te Nijmegen zijn geslaagd voor de examens: kand. sociale aardrijkskunde: J. J. W. Geerits (Blerlck). kand. rechtsgeleerdheid: de dames F.. A. M. Chin Ten Fung (Parama ribo). J S. M. Mens (Tilburg) en dc heren J. H. P. A. D. M. Veltman (Breda), J. P. G Hautvast (Heerlen), F. E. M. Steln- busch (Brunssum), W. J. G. M. van den Broek (Deest). F. H W. Boumans (Bruns sum). W. Aerts (Veno), M. F. J. J. van de Zande (Oostrbeek). R A. J. Schong (Roer mond); doctoraal 2e gedeelte geneeskundei

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7