Ook in Leiden staat Oud-Katholieke Kerk gereed voor nieuwe ontmoeting /'Ur Pastoor Jan Bergers zit al boordvol plannen ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 DE LEIDSI COURANT „WAT EEN GEWELDIGE TIJD, DAT WE DIT ALLEMAAL MOGEN BELEVEN JJIJNA ONGELOOFLIJK eigenlijk en ook beschamend dat kinderen uit één nest zo volkomen van elkaar kunnen vervreemden. Je maakt dat helaas wel eens mee: er hoeft soms onder broers of zusters maar een enkel woord verkeerd te vallen, of het is mis. Een meningsverschil waar over te praten valt kan Sind te zeggen: zó heb ik het niet bedoeld. Maar wat een feest is het, wanneer je na veel schade en schande weer bij elkaar over de vloer komt: ,,zand erover en komen jullie de volgende week eens bij ons eten!'' KLEINE GEMEENSCHAP IN WIT KERKJE Zoeterwoudsesingel het huidige kerkje, in aansluiting aan de witte villa, die was aangekocht, omdat het St. Elisabeth-ziekenhuis de oude kerk in zijn uitbreiding had opgenomen. Op 3 mei 1926 werd de nieuwe kerk ingewijd. 163 „staat" pastoor Bergers .vr leeftijd, dat al zijn hem benij- aanleiding zijn tot gebrouilleerdheid. En als je dan met elkaar dende Roomse collega's pas aan hun l i 1 i ii kapelanaat zijn begonnen aan het overhoop ligt kost het meestal elke partij de grootste moeite om 1 hoofd van zijn Leidse parochie. „Een ideale parochie vind ik het: 'n kleine gemeenschap, waarin het werk zeer goed te combineren valt met zijn we tenschappelijke arbeid". De gemeente van pastoor Jan Bergers telt ongeveer 100 leden, die voornamelijk in Leiden wonen. Maar zijn territoir strekt zich uit tot Alphen, Noordwijk en Katwijk; zelfs in Lisse heeft hij nog een paro chiaan wonen. „De parochiale band is, juist omdat het een kleine gemeenschap is, uit stekend. Je komt geregeld bij elkaar en praat met elkaar. Zeker vier keer per jaar laat ik bij alle parochianen thuis mijn neus wel even zien. En zo leef je met ze mee. Kenmerkend is ook de jaarlijkse Adventsmaaltijd hier op de pastorie, waaraan zeer velen deelnemen." „Wij kennen geen geschreven zon dagsplicht", zegt pastoor Bergers, „om dat de klemtoon bij ons meer valt op het innerlijk dan op de letter. Het kerkbezoek wordt hierdoor natuurlijk wel beïnvloed, maar percentueel ligt het bij ons in Leiden 5 ^LS JE JE DAN plotseling om keert en elkaar aanziet, ga je met je ogen knipperen. Maar ogen die knipperen kunnen helemaal opengaan om elkaar te ontdekken en herkennen als katholieken met dezelfde levensopdracht, als het volk van God onderweg. Daarom is deze toenadering zo geweldig heilzaam". .vi' v» V;",, DE BAROKKE, rijk bewerkte verguldzilveren ciborie uit de oude kerk aan de Hooigracht. De Utrechtse zilversmid Thymen van Leeuwen vervaardigde haar in 1661. ,Leg dezelfde weg WIJ HOORDEN deze woorden van de week uit de mond van een jonge zieleherder in zijn werkkamer in de witte villa op de hoek van de Zoeter- woudse singel en de Cronesteinkade te Leiden. Leidenaars kennen deze plek beter als „het witte kerkje", dat aan J de villa is vastgebouwd en als roomsen passeerden wij het met een zweem van nieuwsgierigheid. In een rustieke omgeving kerken daar de Oud-Katholieken onder de schutse van de H. Fredericus en de H. Odul- Tot wylen Haarlems bisschop mgr. Van Dodewaard maanden geleden, even voor zijn dood, mede-bisschop Van der Oord uit diens knusse en intieme ge meenschap haalde en de kathedrale St. Bavo binnenleidde als een broeder. Tot vorige week maandag in Utrecht twee katholieke, aartsbisschoppen, Oud en Rooms, beiden aan gelovigen uit de twee kerken hun bisschoppelijke zegen gaven. Tot opeens die oproep klonk: „Doe sa men wat je samen kunt doen en leg de zelfde weg af Toen vonden we het tijd, dat de ge heimzinnigheid doorbroken moest worden. Het hek was van de katholie ke dam en de eerste schapen waren er over. Opeens zaten wij achter die witte muren, in een warm studeerver trek met rijen boeken. Nog voor er veel woorden gesproken waren, was er die herkenning, waarop drs J. Ber gers, pastoor van de Oud-Katholieke parochie, later zou terugkomen: een kruis aan de wand, een Mariabeeld op de boekenkast. We bekennen het graag: over en weer hebben we uren lang enthousiast met elkaar zitten praten. Het was een ge sprek vol raakpunten, vol goede hoop, zonder reële moeilijkheden uit de weg te gaan. Werken aan promotie een jonge bezig is met zijn proefschrift, na dit jaar zijn docto- i raai theologie Oude Testament en He- j breeuwse taal te hebben gehaald. Het wordt de eerste promotie van een Oud- I Katholiek aan de Leidse universiteit. I Pastoor Bergers is ook een trotse huis- i vader met een blonde zoon van bijna j twee, Jan-Bart, die met een kleverige lollie papa even gedag komt zeggen als j zijn moeder, mevrouw H. C. Bergers- I Blom gastvrij met koffie en stukken j banketstaaf binnenkomt tijdens het ge- I In 1936 werd Jan Bergers in Schie- j dam geboren en aan het O. K.-seminarie te Amersfoort (waar de studenten allen het stedelijk gymnasium bezoeken, zo- 1 dat zij later verzekerd zijn van een er- j kend diploma) deed hij zijn studies. In Bern studeerde seminarist Bergers twee jaar theologie en in maart 1962 werd hij i in Utrecht door mgr. dr Andreas Rinkel j tot priester gewijd. Daarna was hij een jaar kapelaan te Egmond aan Zee (3000 parochianen) en in september '63 kwam hij als pastoor naar Leiden. De maand tevoren was hij getrouwd. Het is alsof wij oude bekenden zijn: „toch wel frappant, dat wy elkaar in een crisisperiode gevonden hebben", zegt pastoor Bergers, „wat een geweldige tyd, waar in we dit allemaal mogen be- „Mgr. Alfrinkel van Utrecht" Na de gezamenlijke dienst, vo rige week te Utrecht, toen door kardinaal Alfrink en mgr. Rin kel het begin van het gesprek werd aangekondigd, werd er een persconferentie gegeven, waar bij terloops ook de Kerk in een eventueel nieuwe constellatie ter sprake kwam. In de toekomst zal er dat hopen wij allen slechts één aartsbisschop van Utrecht zijn. Zijn naam werd die maandagavond in Utrecht reeds gemompeld: mgr. Alfrinkel EINDE van een liturgieviering die komen vertrouwd is iets aan de kerk te geven, niet aan de pastoor. We kennen geen stipendia, geen tarieven, geen klassen. Een trou werij of begrafenis wordt door de men sen aangegrepen om met een bijdrage aan hun „ereplicht" te voldoen. Het onderhouden van de witte pastorie, die bijna 30 kamers heeft, is financieel ook niet meer bij te spijkeren." De mening van zyn O. K. parochianen had pastoor Bergers nog niet kunnen peilen, maar hij had sterk de indruk, dat het merendeel positief meedenkt met de nieuwe ontwikkeling. Zoals bij alle ver nieuwingen zijn er altijd mensen, die be denkelijk de zaak begeleiden, maar dit is in zijn parochie slechts sporadisch. Op zyn vraag naar de houding bij de rooms-katholieken in Leiden konden wij ook geen definitief antwoord geven. Wel Sinds de scheiding sproken die de brief van de bisschoppen met bijzondere belangstelling hebben ge- ■olgd en ook in positieve zin. Dit zal in de komende tijd nog wel duidelijker gaan Acoliet bij pater Verhagen Roomse geestelijken zijn voor pastoor Bergers geen vreemden meer, hier in Leiden en ook daarbuiten niet. Met pater Leopold Verhagen heeft hij vo rig jaar regelmatig samengewerkt bij een cyclus lezingen in Wassenaar voor buitenkerkelijken. Pater Verhagen lo geerde bij pastoor Bergers en 's mor gens las hij de Mis aan de Zoeter woudsesingel terwijl pastoor Bergers als akoliet fungeerde EPISCOPALE OPWEKKING Nu Rooms-Katholieken en Oud-Katholieken samen gaan zoeken naar „de Kerk" hebben beide episcopaten aan al hun pastoors een brief doen toekomen, waarin, met het oog op de nieuwe ontmoeting, er bij de pastoors op aan wordt gedrongen alle aandacht te schenken aan de voorbereiding en doorwerking van de nieuwe ontwikkeling in hun parochies. „Het lijkt ons van groot belang, dat deze begeleiding geschiedt in overleg tussen Oud-Katholieken en Rooms-Katholieken. herders en gelovigen. Wij denken hierbij aan gezamenlijke gebedsbijeenkomsten en aan studie- en gespreksgroepen, zodat wij van eikaars achtergron den kennis kunnen nemen. Ook denken wij aan praktische samen werking op pastoraal en diaconaal gebied, waarin het gezamenlijk christen-zijn gestalte kan krijgen. Wij bevelen deze taak in uw liefde volle aandacht en vindingrijkheid aan: immers de toenadering der kerken zal ook en vooral op het grondvlak verwerkelijkt moeten worden", aldus de bisschoppen der twee Kerken. staan? Wel, hij vindt het in één woord geweldig.Het werkt hier al in Leiden". Hij heeft sinds vorige week hebben wy verscheidene kerkgangers ge-1 werking op pastoraal en diaconaal gebied, waarin het gezamenlijk al tientallen „roomse" telefoontjes '-11 -- ontvangen. Toen de gezamenlijke bis schoppelijke brief werd voorgelezen zat zijn kerkje voller dan ooit, ette lijke Rooms-Katholieken war te Dachau gestorven kunstenaar Chris Lebeau, een leerling van Jan Toorop, wat uit zijn scheppingen naar voren komt. Links zijn Geloof, Hoop en Liefde uitgebeeld, rechts de vier evangelisten. Boven het altaar in de nis ziet men de triomferende Christus en naast het al taar trekt het volk Gods op weg. Boven de preekstoel (evenals het tabernakel, de communiebanken en vele paramenten afkomstig van de Hooigracht) is Chris- Lezen niet het gezicht naar het kerk volk toe": een vernieuwing In de Oud- Katholieke liturgie, dachten wy. Inder daad is men ook in deze Kerk intensief niet. vernieuwing bezig, maar alles speelt zich uitsluitend op het theologische vlak af. Er is een commissie, waarvan de aartsbisschop, mgr. Rinkel, verlangt, dat zij niet op eigen houtje gaat experimen teren. De bisschoppen verbieden elke individuele verandering Ln het bestaan- afgebeeld in de gedaante van een duif. Het orgel is een paar maanden geleden Hek komen beiden duidelijk uit een I geheel gerestaureerd tot een welluidend ander geestelijk milieu. Onze generaties modern instrument, waarachter rond onder het kruis geschilderd en daar- de misformulier omdat zy beducht zyn onder, als symbool van het priesterschap i voor het inburgeren van gebruiken, die een priester met kelk en hostie. Boven later niet juist zouden blijken te zijn. elke deur in de kerk staat de H. Geest hebben aan beide zijden een eigen geschiedenis en zitten met geschilpunten voornamelijk wat betreft het pauselijk primaat en de Mariologie. Pastoor Ber gers die zonder meer aan een inter communie op korte termijn denkt ziet het zo: „Tegenover de Roomse Kerk in Nederland stond een Oud-Katholieke Kerk als vrucht van het Jansenisme met zijn zeer strenge opvattingen. Onder deze laatste invloed adviseerden de O. K. priesters hun gelovigen bijvoorbeeld weinig te communiceren, wegens de hoogheid van het sacrament". .Als historisch grapje vertelt hy, dat tientallen jaren geleden zijn groot- I moeder, die in december jarig was, een dag vóór haar verjaardag de pastoor 1 vroeg om de volgende dag te mogen j communiceren, waarop deze pastoor haar min of meer terecht wees: „Mens, kom je nou al weer? Je bent met Pasen pas geweest Sedert jaren al, zo gaat pastoor Ber gers verder, is er een nieuwe bezinning op deze zienswijze gekomen: het is van- daag een uitzondering, als iemand onder |i^èn koaten"g^ld' engelen de bazuinen steken. Het barokke oude altaar is bij de ver huizing niet meegegaan. Het staat nu in de Lakenhal. Er voor in de plaats kwam in de nieuwe kerk een zwart- marmeren tombe, die pastoor Bergers' verrukking niét kan wegdragen. De pa rochianen zijn nu aan het sparen voor een moderne altaartafel, waardoor de nis achter het altaar een fraaie absis kan worden en de priester met het ge zicht naar de mensen de eucharistie viering kan houden. Zo verliep deze week spontaan een nieuw gesprek in een sfeer van open heid, in een hoopgevend perspectief. Aan het bijleggen van geschilpunten zal op hoger niveau gewerkt moeten worden. Twee Kerken hebben elkaar het gezicht weer toegekeerd en beide zullen elkaar moeten corrigeren en verryken. „Als de Oud-Katholieke Kerk zou ontdekken, dat zy geen bestaansrecht meer heeft, dan kan zij moeilijk aanspraak maken op een reden tot voortbestaan als zelf standige Kerk", zegt pastoor Jan Ber gers van de Oud-Katholieke parochie in Lelden, die b\j een groeiende eenheid geen deur voor een ontmoeting gesloten Kunstzinnige start van afd. Leiden e.o, „Vrienden van het lied" de H. Mis geen communie ontvangt. Eerste bezoek aan o.k. kerk Geen rijkdom „Het is goed, dat u die vraag stelt", antwoordde hij ons, toen we wilden weten, of de roep van rijkdom die van de O. K. Kerk uitgaat gefundeerd is. ,.Dil is bepaald niet waar. De rijkdom scheiden. Pastoor Hugo van Heus- j blijft beperkt tot kostbare paramen sen richtte in 1694 achter zijn wo- ten en liturgische voorwerpen, kerke- ning aan de Hooigracht een kerkje I lijke schilderingen ook, maar de ho- in, waaruit de parochie begon te norering van de priesters is laag Van- groeien. Hier ging Van Heussen, wege de kleine parochie moet de of- die achter de ideeën van Van i'ervaardigheid groot zijn. Zondags Neercassel en Codde stond, zijn j hebben wij één collecte en verder eigen, strenge weg. In 1925 bouw-' kennen we een vrijwillige bijdrage pel de architect B. Buurman aan de jaar. Bij het dopen is het de gewoonte de liturgieviering aan de Zoeterwoud sesingel gekomen. Veel kringen en parochiële gespreksgroepen in Leiden hebben de Oud-Katholieke pastoor ge vraagd, lid van hun groep te worden en te komen praten. Pastoor Bergers is van plan, zoveel mogelijk aan deze uitnodigingen gevolg te geven. Er wordt een speciale O.K. en R.K. ge spreksgroep opgericht voor niet-gees- telijken om zuiver intermenselijke con tacten te leggen. Met de deken en veel pastoors pelaans hier ter stede onderhoudt pas- I in 1878 toor Jan Bergers al geruime tijd hechte betrekkingen. „We moeten plaatselijk doen wat je samen kunt doen. Paro chieel zijn er zoveel gezamenlijke acti viteiten te ontplooien samenwerking op tholieke kerk. Vanuit de pastorie kwamen we in de ruime, lichte, maar wat afgeleefde sacristie, waar schil derijen uit de oude kerk hangen en de misgewaden op een tafel uitgespreid lagen en waar Jan Bart 's zondags wel eens binnenvalt om de toog van zijn vader met een jamvinger te be dreigen. De kerk is klein maar intiem, zoals de hele gemeenschap hier. Alle zijn bedekt door schilderingen v rdam geboren en afdeling Leiden en omstreken, enige daal, maar hij sloeg zich moedig en zeer tijd geleden opgericht, heeft gisteravond bekwaam door deze moeilijkheid heen; een royale entree gemaakt. In een lokaalhij .verontschuldigde zich voor het "obli- van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest j gaat gekraak" en herinnerde aan "de het aantal leden is nog gering en so- mooie plaat, waar je de kras maar uit werd een dubbel weg moet denken". Na de pauze was recitel ten gehore gebracht waraaan het euvel verholpen. Ank Reinders be- medewerkten Ank Reinders, sopraan, de j gon met drie liederen van Brahms, neger-bariton Henry Blackmon en als prachtig gezongen en gedragen door beider begeleider de pianist Hans een feilloze techniek. Bijzonder gedis- Schouwman. Het groepje belangstellen- poneerd bleek haar fraaie mezzostem den dat deze eerste avond meemaakte voor de suite La courte paille, een aan heeft kunnen genieten van een artistiek tal kindersprookjes, uiterst verfijnd ge- evenement: twee hoog geklasseerde so- toonzet door Francis Poulenc. Het listen en een bewonderenswaardige pro grammakeuze. Het gedeelte voor de pauze was gereserveerd voor werken van enkele grootmeesters van het lied. vertolkt door Ank Reinders. Hans Schouwman leidde elk onderdeel gees tig en verduidelijkend in. Zijn pianisti sche begeleiding werd tot aan de pauze dc kunstenaar Chris Lebeau Pastoor Bergers zit al boordevol plan nen, vooruitlopend nog op de stappen I f die ondernomen moeten worden om de v theologische paden daartoe te effenen, j I De eenheidsgedachte heeft bij hem een brok enthousiasme losgeslagen, een i blijdschap waarop geen domper past. „Zó beginnen „Hier in Leiden is het klimaat van dien aard. dat we met allerlei dingen zó kunnen beginnen: als bijvoorbeeld een R.K. gespreksgroep met een onderwerp zit, waarmee een O. K.-kring zich ook bezig houdt, dan is het onzin om dit apart te doen. Dan komen we dus bij - „Waarom zou een Oud-Katholiek kind, j dat om maar wat te zeggen ln Nieuwkoop woont in de toekomst niet katholiek onderricht kunnen krijgen van een kapelaan in Nieuwkoop in plaats van moeizaam met de bus naar de O. K. pastoor in Lelden te gaan?" Misschien toekomstmuziek, maar toch r-v&w stelt paetoor Bergers voorzichtig: „Kun- nen we a&aba ook ato* gebruik fa&a -- T'"" ren verrukkelijke juweeltjes van Franse toonlyriek, die door Ank Reinders zeld zaam gaaf en doorzichtig vertolkt wer den. Van de Nederlandse componist Léon Orthel klonken drie liederen op tekst van Rainer Maria Rilke, waarbij een recitatiefvorm en melancholieke kleur opvallen. Ank Reinders besfloot haar optreden met vier, van een geraf fineerde pianobegeleiding voorziene, ka rakteristieke liederen van Richard Strauss. indrukwekkend het gedeelte na de pauze. Geaccompagneerd door Hans Schouwman zong deze dramatische ba riton, die over een levendige voordracht en een prachtige stem beschikt, liederen van Monteverdi, Pergolesi en Handel. Van de Amerikaan Samuel Barber zong hij een aantal liederen uit de Hermit Songs, verhalen rond de monniken in het oud-christelijke Ierland, vrij vlakke muziek, maar waaruit toch wel iets stoers en een sterk gelovig element naar bulten treden. Tot een grootse hoogte steeg Blackmon in drie negro spirituals, waarvan één zonder begelei ding. In dit eigen mtllieu gaf de zanger deze religieuze liederen iets triomfan telijks en een diepe bezieling mee. Een beter begin als deze avond had de af deling zich niet kunnen wensen. Het publiek toonde zich uiterst dankbaar. De volgende liederenavond vindt plaats op een nader te bepalen plaats op 3 februari a.s. Solisten zijn dan Herman Schey, bas. Allda Rebeira, alt, en Miep van Luin, piano. Liedminnenden kunnen zich ten alle tijde als lid van de vereni ging opgeven bij mevrouw Thea Ekker- v.d. Pas te Oegstgeest, tel. 51474. Het bureau „Pers- en Voorlichting" van de Rijksuniversiteit gaat volgende maand verhuizen van Rapenburg 75 naar Rapenburg 76, naar de overkant. Belendend van de Universiteitsbibliotheek is een pand aangekocht, waarvan de be nedenverdieping grotendeels voor ge noemd bureau worden Ingericht, terwijl de tweede verdieping bestemd is voor 'n gedeeltelijke huisvesting van de afdeling etrafreobt ven de bibliotheek,

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5