KIESWET IN DE WEG staat nieuwe stemmachine INVLOED VAN CRISIS IN BONN OP VERKIEZINGEN IN BEIEREN MET EEN DRUK ZONDER MANKEREN KANDIDAAT OP «VERZEGELDE TELLER Snelrecht tegen verstoring van orde Bouw Shape in Casteau officieel Groepspraktijk voor huisarts Zürieh stemt over vrouwenkiesrecht Hallstein: met pensioen of niet? Zal Strauss zijn positie versterken? Teixeira VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT ■9!%CHOORL De Schoorlse instrumentmaker ,n 0J. Kosmis (49 jaar) heeft in een nieuwsbulletin tapXm duizend politieke figuren in ons land zijn uitvinding op het gebied van stemmachines be- ^ATskend gemaakt. Het apparaat, waarvan op het «ogenblik enkele prototypen bestaan, maakt het AA Nadat een commissie in opdracht van TfAe regering een studiereis naar Amerika Had gemaakt, zijn de artikelen in de jieswet wat betreft de etemmachüie, eheel aangepast aan de Amerikaanse Ddukten. Het simpele systeem van Schoorlse instrumentmaker maakt jjerdoor geen kans, tenzij men de kies- ret verandert. Met zijn nieuwsbulletin aan raadsleden, leden van de Eerste en de Tweede Kamer en regeringsautori teiten hoopt de heer Kosmis de eerste strtp te hebben gedaan op de weg naar <Jeze wijziging. Het systeem, dat hij heeft uitgedacht. Is even simpel als doeltreffend. De volg orde, zoals die bij het gebruikelijke Btrmbriefje wordt toegepast, blijft ge handhaafd. Een groen venster geeft aan di.; de kiezer zijn stem kan uitbrengen. ■:-d [adat men op het kiespaneel (een sterk .1 [ergrote afspiegeling van het stembiljet) de partij of dc kandidaat heeft gevon- den. is een druk op de bijbehorende knop 10 voldoende om de stem te registreren, [Fraude" in de vorm van een tweede leer drukken is onmogelijk, wamt on middellijk nadat men zijn keuze heeft ingedrukt, worden alle knoppen geblok- j keerd. Ten overvloede wordt op een rood p venster met het opschrift „U heeft ge- li stemd" verteld, wat men heeft gekozen. f| Blanco stemmen geschiedt met een apar. te knop. „De gehele handeling neemt zes <ij Seconden in beslag", aldus de heer Kos- «nis. „Niemand wilde het geloven, tot ik j|j het proefondervindelijk heb bewezen. Ik I iverbaas mezelf elke dag nog over dit mogelijk, dat de kiezer met één druk op de knop zijn stem uitbrengt op de kandidaat van zijn keuze. In tegenstelling tot machines naar Ame rikaans voorbeeld, die bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten in maart van dit jaar door hun ingewikkeldheid niet bleken te voldoen, is AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politierechter, rar. R. de Waard, heeft de 20-jarige student Edward van K. en de 42-jarige mevrouw T. H. H. wegens ordeverstoring daags tevoren in de zitting van de Amsterdamse ge meenteraad veroordeeld tot boetes van resp. 50 en 25 gulden. De officier van justitie had vijf dagen gevangenisstraf tegen ieder gecist. Beiden waren gear resteerd en hadden de nacht in de cel doorgebracht. Dit was de eerste keer dat ordeverstoringen in Amsterdam zo snel berecht werden, namelijk binnen 15 uur. De vrouw had aan het eind van de zitting een spandoek ontplooid, dat de student mede had helpen vasthouden, waarop het Amsterdamse wapen stond, geflankeerd door twee grimmig kijken de agenten met sabels. Van een daar van droop bloed. Ook hadden zij met anderen op de publieke tribune meege- roepen zo verklaarden zij, „Amsterdam politiestad". j Ook werd behandeld een adres van de echtgenoot van mevrouw H. aan de raad over de naar zijn mening onheuse behandeling, die hij van de politie had ondervonden bij de Vietnamdemonstra- tie op 16 oktober. Mevrouw H. verklaar de nadrukkelijk, dat het niet haar be doeling was geweest de vergadering te verstoren. Met dit spandoek had zij de raad willen schokken. De jongeren op de publieke tribune waren er volgens haar in verband met het feit, dat er een voorstel aan de orde kwam om aan de stichting Sigma Nederland (waarvan Simon Vinkenoog voorzitter is) een sub sidie te verlenen. 1 De ofifcier van justitie, mr. H. de Vries, zei dat het niet de eerste keer was dat de raadszitting was verstoord en het ook niet de laatste keer zal zijn. Deze ordeverstoring tast volgens hem een van de democratische instellingen in de kiem aan. De afbeelding op het spandoek was naar zijn oordeel een be lediging van het openbaar gezag. Een der raadslieden meende dat hetgeen verdachten hadden gedaan een politieke daad was die gemakkelijk had kunnen Worden afgedaan met hun verwijdering van de publieke tribune. De zaak hoor de volgens hem niet voor de strafrech ter te komen. (ADVERTENTIE) t BIJ VERKOUDHEDEN VOOR VADER» MOEDER EN KIND het bij de uitvinding van de heer Kosmis uit gesloten, dat er ongeldige si mmen worden uit gebracht, Bovendien is het apparaat aanzienlijk goedkoper. Een moeilijkheid vormt echter de Kieswet. ben zo verschrikkelijk ver dat ik er zelt niet in geloof. Zelfs Amerika ben ik voor. Ik bedrijf met dit ding niet alleen techniek, ook politiek". Geen fraude Bij de ontwikkeling is inderdaad aan alles gedacht. Iedere fraude of onregel matigheid is uitgesloten, omdat een zelf- registrerende „stembus" de handelingen van de kiezer volgt, In de stembus wordt het totaal aantal stemmen geteld, zodat het tijdrovende turven overbodig wordt. De stemmen op de kandidaten en partijen, die uiteraard geheim moeten blijven, staan op verze gelde tellers in de stemmachine vermeld. Na de sluiting van het stembureau, kan Jè voorzitter de machine eenvoudig open. maken en het aantal stemmen per kan didaat en partij aflezen. Veranderen kan hij ze niet, want binnenin bevindt zich een tweede slot, dat een venstertje af sluit, waarachter de totalen staan. Be- perfecte machine zijn heer Kosmis. Op 10 april is het idee voor de stem machine uit de lucht komen vallen. Toen ik hei idee kre.eg, wist ik niet ftpp stera.- 'men wfetRf.ijk in elk&u zat* Tk heb het aah biifgemeester Bérgh van Schoórl gevraagd. Met nog iemand hebben we ons over de wetten gebogen. Officieel mag in Nederland pas sinds 1 januari van dit jaar met stemmachines gewerkt worden. Daarom was het ook mogelijk, dat men op 23 maait in Zeeland deze machines heeft gebruikt. Het werd een debacle, maar er is voor mij iets ergers aan de hand. Toen die studiereis naar Amerika was gemaakt en de vooretellen dc Kamers waren gepasseerd, is de kies wet geheel voor dc Amerikaanse machi. nes gewijzigd. Het is daarna een soort uitdaging met de burgemeester gewor- „Ik wilde bewijzen dat mijn idee goed was en zo is het produkt ontstaan. Alleen de kieswet belet mij nu dit idee op grote schaal in de praktijk te brengen". Proef Op 1 juni zouden we bij do gemeente raadsverkiezingen in Schoorl met de machine proefdraaien Dc gemeente had al 400 circulaires rondgestuurd. Maar dat ging allemaal niet door omdat ik zwaar overspannen in bed terecht kwam. Op 5 juni kwam het apparaat klaar. Te laat. De burgemeester wae erg teleur gesteld. „Dat gaan we nog een keer over doen", zei hij. Dat gebeurt nu op 2 de cember in Mies-en-scène. In verband met de kabinetsformatie wil regisseur Eric de Vries het niet eerder doen. Voor die uitzending wordt een publiek geselec teerd, dat representatief mag worden ge. acht voor de Nederlandse kiezers. De heer Kosmis is na de uitvinding van het apparaat verder gaan zoeken. Hij ontwikkeld© een tweede machine die, naar zijn zeggen, zeer goed bruikbaar is in de onderontwikkelde landen. Met het aanbrengen van foto's van de kandidaten op de stemmachine, kunnen de stemmers hier hun keuze bepalen. CASTEAU. De commandant van de N.A.V.O.-strjjdkrachten in Europa, generaal Lemnitzer, heeft in Casteau een gedenkplaat onthuld en daarmee de bouw van het Shape-hoofdkwartier officieel in gang gezet. Bij deze gelegen heid vf^zekerde de Belgische eerste minister VandenBoeynants de N.A.T.O. autoriteiten, dat ze in België welkom zijn. De vriendelijke woorden van de Bel gische regeringsleider konden niet ver hinderen dat 't gezelschap van ministers hoge militairen later bij aankomst het provinciehuis van Bergen door enkele tientallen leden van de Belgische unie voor de verdediging van de vrede werd onthaald op kreten als „België uit de N.A.V.O."; „Amerikanen ga naar huis" en „Vrede in Vietnam". De politie trachtte de demonstranten, die intus sen op straat waren gaan zitten, te verspreiden. Toen dit mislukte werden de betogers opgepakt en in auto's naar het politiebureau gebracht. De werking van de stemmachine van de Schoorlse uitvinder is bijzonder eenvoudig. Een druk op de knop is voldoende om een stem op de kandidaat naar keuze uit te brengen. Ook aan de blancostem is gedacht. „Ik kan er zelfs het oerwoud mee in. Hij werkt dan op een aggregaat Ook voor commerciële doeleinden is hij ge schikt". Beide apparaten zullen alleen nog. enkele detailveranderingen ondergaan. Vindingen op dit gebied zijn niet mee1" te verwachten. „Ik heb de octrooilitera tuur van 12 jaar bestudeerd. Twaalf jaar geleden is er voor het laatst iets op dit gebied uitgevonden. Normaal wordt een octrooi na zeg jaar al verbeterd. Ik AMSTERDAM (ANP) Het Neder lands huisartsengenootschap, dat voor al de bevordering van wetenschappelij ke beoefening van de huisartsgenees kunde ten doel heeft, viert zijn tienja rig bestaan met een vanochtend in het RAI-centrum te Amsterdam begonnen tweedaags congres, gewijd aan de evo lutie van de huisartsgeneeskunst in de veranderde maatschappij. In zijn welkomst- en openingsrede een terugblik werpend, releveerde de voorzitter, dr. F. J. A. Huygen, dat de groep van 300 oprichters, die in het eer ste congres een réveil van de huisarts hebben ingeluid, is uitgegroeid tot een leger van bijna 2000 geestverwanten, at is circa 40 procent van de huisart- De alleenwerkende huisarts zal in de toekomst geen optimale hulp kunnen bieden. De vrije tijd speelt een grote rol. Men mag op grond van een verou derde medische gedragsleer niet van de huisarts verwachten, dat hij dag en nacht ter beschikking staat. Men mag echter op grond van een niet verouder de leer wel van hem verwachten dat hij dan ook tot een moderne bedrijfs voering overgaat om de dienstverlening te verbeteren, onder andere door een goede samenwerking met collega's. De overheid heeft veel belangstelling voor de vorming van groepspraktijken als kristallisatiepunten voor de wijkver- plegingszorg. Daarin zullen de huisart sen een centrale rol dienen te vervul- Mei •eft i zicht de wijze waarop huisartsen, wijkver pleegsters, vroedvrouwen en maatschap pelijke werksters in teamverband kun nen samenwerken. Er zal geld beschik baar komen voor een aantal experi- r- en tegenstanders van het kiesrecht voor vrouwen I 3 zijn in Zwitserlands dichtst bevolkte kanton, Zürieh, aan de laatste loodjes van hun campag nes begonnen over het algemeen kiesrecht voor dc Zwitserse vrouw. Naar schatting 200.000 mannen zullen in dit kanton gedurende het weekein de naar de stembus trekken om te be- een voorgestelde wyzi- servatieven zijn tegen het voorstel. Zij zijn van mening dat de plaats van de Zwitserse vrouw in de keuken is en dat de Zwitserse politiek te ernstig 11n te mengen. slissen over ee ging in art. 16 van de grondwet van Zürieh. Het wordt niet onmogelijk ge acht dat deze stemming 't aannemen van vrouwenkiesrecht op nationaal ni veau zal bespoedigen. Het amende ment houdt in dat de rechten van de vrouw die zich tot nu toe niet ver der uitstrekken dan tot op kerkelijk gebied gelijk worden gesteld aan die van de man. Zürieh is niet alleen Zwitserlands dichtst bevolkte kanton, maar ook eco nomisch de krachtigste en een indu strieel en handelscentrum. Het staat vrijwel vast dat indien Zürieh het amendement goedkeurt, de omrin gende kleine kantons zullen volgen. Tot nu toe hebben alleen de Franstali ge kantons, Genève, Vaud en Neucha- tel, en de grensstad Bazel het vrou wenkiesrecht goedgekeurd. Om in po litiek opzicht volledige gelijkheid voor de vrouw, op nationaal niveau zowel als in alle federale aangelegenheden, te kunnen invoeren is niet alleen een absolute stemmenmeerderheid in een federaal referendum nodig, maar ook een meerderheid van de 22 kantons van Zwitserland. Thans is vooral de vraag aan de orde gekomen of de traditioneel meer pro gressieve steden als Zürieh en Wint- terthur in staat zullen zijn het behou dende achterland het hoofd te bieden. Bijna alle partijen hebben zich ten gunste van het amendement uitgespro ken. Alleen de boeren en de ultra-con- Een van dc argumenten van het actie comité tegen kiesrecht voor vrouwen t is dat de Zwitserse directe democra tie een systeem vertegenwoordigt dat geheel verschillend is met dat in de andere westerse landen. Bij dc Zwit serse democratie is de burger zeer nauw betrokken en gemiddeld wordt hij elke twee maanden naar de stem bus geroepen om zowel de parlemen taire beslissingen te bevestigen als voor verscheidene verkiezingen voor veie onbelangrijke officiële posten. links georiënteerden misschien voor deel van de vrouwelijke stemmen zou den kunnen hebben omdat de vrouwen van oudsher alles als consument be oordelen. De grootste ruzie tijdens de campag ne ontstond toen Charlotte Peter, een redactrice van een tijdschrift dat het amendement steunt, in een radio-uit zending meedeelde dat de Zwitserse vrouw nog minder politieke rechten heeft dan de eerste de beste dronk aard of koppelaar. Hierop hebben de tegenstanders on middellijk een telegram gezonden aan de Zwitserse federale raad (de rege ring) waarin werd geprotesteerd te gen dit verregaande misbruik van de staatsradio en waarin de verklaring een slag in het gezicht van elke ver- voor vrouwen in Zwitserland vinden, is een van de leuzen der tegenstan ders. Hiervan maken ook militante vrouwelijke anti-suffragettes deel uit. Hun strijd met de voorstandsters is is zelfs hartstochtelijker dan de debat ten tussen de mannen. In pamfletten en brieven aan vooraan staande zakenlieden hebben de tegen standers van het voorstel erop gewe zen, dat als de vrouwen politieke rechten krijgen hiervan door „dema- gen" misbruik zou kunnen worden ge maakt bij latere verkiezingen, omdat vrouwen ontvankelijker zijn voor een emotioneel beroep dan mannen. Ook is reeds voorzichtig opgemerkt dat de antwoordelijke burger werd genoemd. De regering, die zich eerder al had doen kennen als een voorzichtig aan hanger van politieke gelijkheid voor de vrouw, heeft het telegram zonder commentaar doorgestuurd naar de Zwitserse radio- en televisiemaat schappij. De omroep beantwoordde het protest met een brief waarin wordt gevraagd of er in principe iets niet klopte in de verklaring van Charlotte Peter. Dat was niet 't geval want in feite. hebben de Zwitserse vrouwen nog nog minder politieke rechten dan de eerste de beste dronkaard of koppe- menten op dit gebied. In Overvecht (een nieuwbouwwijk van Utrecht) zal een groepspraktijk gebouw voor vier huisartsen worden gebouwd op een ter rein waar ook een gezondheidscentrum zal verrijzen. Hier zullen de GG en GD, de kruisorganisaties, het medisch op voedkundig bureau en de schoolartsen- dienst onderdak vinden. In 1968 verkiezingen in Indonesië DJAKARTA (ANP) President Soe- karno heeft het wetsontwerp goedge keurd dat voorziet in het houden van al gemene verkiezingen in 1968, heeft gene raal Soeharto donderdag meegedeeld. D^ tekst moet nog door het parlement wor den goedgekeurd. Zwevend in de ruimte boven de Stille Oceaan verricht astronaut Edwin Aldrin zijn werkzaamheden. De NASA heeft deze foto vrijgegeven van de recordbrekende ruimtewandeling van de Amerikaan, vanuit de Oemini-lH. (ADVERTENTIE) VOOR,ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13*15 LEIDEN TEL':'30704 BRUSSEL. De „president van Europa", E.E.G.-voorzitter dr. Walter Hallstein, vierde gisteren zyn vijfenzes tigste verjaardag. Op een receptie ont ving hy de felicitaties van het corps diplomatique bij de Europese gemeen schappen. De verjaardag van Hallstein heeft in Europese kringen opnieuw voedsel ge geven aan de geruchten, dat de presi dent binnenkort zijn functie zou neer leggen. Velen en ook onder hen als eerste president De Gaulle, zijn van mening, dat het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd voor Hallstein een goede gelegenheid vormt om zien terug te trekken. Zij zijn van oordeel, dat een goede opvolger gevonden kan worden in de Italiaanse diplomaat Gino Colonna i Paliano. Daarmee zou dan tevens een van de grootste hindernissen voor de fusie van de drie gemeenschappen (E.E.G., Eura tom en K.S.G.) overwonnen kunnen worden. Een fusie kan niet tot stand komen, zolang president De Gaulle blijft weigeren professor Hallstein te accepteren als voorzitter van 'n nieuwe, gefusioneerde Europese commissie. (Van onze correspoyident Jan Bouwer MüNCHEN Zondag zal de deel- en vrijstaat Beieren een nieuwe landdag kiezen. De Christelijk-Sociale Unie. de partij waarvan oud-minister van Defensie Franz Joseph Strauss voorzitter is, behaalde in 1962 met 47.5 procent der stemmen de absolute meerderheid. Zij heeft met 108 van de 204 landdagzeteis de afgelopen vier jaren Beieren geregeerd met dr. Alfons Goppel als premier. Om niet de schijn te wekken alles alleen te willen doen haalde de CSU de Bayernpartei in de regering, die in de landdag 8 zetels had. Twee leden van de Bayernpartei zyn inmiddels naar de CSU over gelopen. De partij verliet daarop de coalitie en de laat ste maanden heeft de CSU-regering het alleen gedaan. Drie dingen zijn bij deze verkiezingen interessant nog afgezien van de vraag of de tendentie dat steeds meer kiezers in West-Duitsland de sociaal-democraten schijnen te prefereren ook in Beieren zal worden voortgezet. Het eerste is, of de moeilijkheden in Bonn, die in de eerste plaats de zusterpartij CDU betreffen, uitwerking zullen hebben op het stemmenpercentage der CSU. De Strauspartij is wel zo verstandig geweest bondskanse lier en CDU-voorzitter prof. Lud wig Erhard beleefd te verzoeken zich buiten de verkiezingscampagne in Bele ren te houden. Erhard heeft geen verkiezingsredevoe ringen gehouden. Strauss hoopt nu de positie van zijn partij nog verder te kunnen versterken om dan In Bonn met nog meer gewicht te kunnen optreden, ten eerste om de CSU- invloed in de federale regering te vergroten en ten tweede om zijn eigen ministeriële come-back veilig te stellen. Bovendien wil Strauss een hartig woordje mee praten als het erom gaat een nieuwe bondskanselier aan te wijzen. Er staat dus voor de OSU op 20 november wel het een en ander op het spel. Overigens: de SPD behaalde In landdag te kunnen worden vertegenwoordigd. De vraag, of haar dat zal lukken is wel een van de meest interes sante. In 1962 behaalde de FDP 5,9 procent der stemmen en 9 zetels In de landdag. In zeven kieskringen kwam zij over de horde der 10-procentsclausule heen. 1962 in Beieren 35,3 px-ocent der stemmen en 79 zetels in de landdag. Zij is natuurlijk optimistisch dat zij uit de verwikkelingen in de bondshoofdstad politieke munt zal kunnen slaan. Geen der leidende Beierse sociaal democraten gaat echter zover een SPD-stembiisover- winning te verwachten en de CSU uit de macht te kunnen verdringen. Liberalen Interessant is in de tweede plaats of de liberale Vrije Democratische Partij voordelen zal kunnen halen uit het feit, dat zij einde vorige maand in Bonn uit de regering trad. De partij van Mende heeft ditzelfde grapje in 1962 uitgehaald: ook toen trad zij kort voor de landdagverkiezingen in Beieren uit de regering, destijds om Franz Joseph Strauss (na de „Spiegel" - affaire) ten val te brengen. Sinds de coalitiecrisis in Bonn presenteert de liberale partij zich als de partij, die zich met hand en tand en ten koste van de rege ringscoalitie tegen verhoging der belastingen heeft In de Beierse kieswet bestaat evenwel een 10-procents- sperclausule (in andere deelstaten en ook in de federale kieswet 5 procent). Dit betekent, dat de FDP minstens in een kieskring 10 procent van alle uitgebrachte gel dige stemmen op zich zal moeten verenigen om in de Ontevredenen Derde punt van belang: het figuur, dat de „National Demokratische Partei Deutschlands" NPD zal slaan. Deze partij, waarin vele oud-nazi's een onderdak hebben gevonden, neemt voor het eerst aan landdag verkiezingen deel. Bij de gemeenteraadsverkiezingen, die het vorig jaar in Beieren werden gehouden, be haalde de NPD enige opzienbare successen, hetgeen in het buitenland speculaties deed ontstaan over de vraag, of in de bondsrepubliek het neo-nazisme weer in op mars was. Men had daarbij vergeten, dat de NPD in West-Duitsland voor een deel de rol heeft gespeeld van de Boerenpartij in Nederland: zij werd het verzamel- bekken van ontevredenen van allerlei pluimage. De NDP is, overal waar zij aan gemeenteraads- en/of land dagverkiezingen heeft deelgenomen, de sterkste con current gebleken van de liberale Vrije Democratische Party. Natuurlyk geldt ook voor de NPD dat zy in minstens één kieskring over de 10-prooentssperclausule moet komen, om by de zetelverdeling in het parlement ln München ln aanmerking te komen. De NPD wordt ge plaagd door meningsverschillen onder de leidende figu ren der partij, tussen partychef Adolf von Thadden en de chef der Beierse NPD Florian Winter. Algemeen gelooft men, dat dit voor de NPD in Beie ren een terugslag betekent, wat overigens ln de bonds republiek niemand zou betreuren. Men ls er zich van bewust, dat een NPD-vertegenwoordlging in de landdag in München veel onaangename publiciteit zal brengen. (Vervolg van de voorpagina) Wij kunnen ln deze zaak voor de 2000 Teixeiracredlteuren (waaronder 67 ur gente noodgevallen), die tezamen voor 2 miljoen gulden zijn gedupeerd helaas niets doen. voordat wy over feiten be schikken. Onze bevoegdheid houdt op by de grens. Op zich is het overbrengen van privévermogens naar het buitenland toe gestaan Slechts wanneer de officier van justitie ln de transactie iets strafbaars ziet, kan hij de Zwitserse banken vragen om schorsing van het bankgeheim. Er zyn nu eenmaal dingen in zo'n zaak, waar Je misschien nooit achter komt. De heer Burghard ontzenuwde het ge rucht, dat de crediteuren binnenkort op een grote uitkering kunnen rekenen. Het totaal van de door de debiteuren ver richte aflossingen aan Teixeira beloopt nog pas 2 miljoen. De rest van de debi teuren komt met zijn betalingen zeer moeizaam over de brug. De krach van het bankiershuis heeft al vier faillisse menten van debiteuren tot gevolg gehad (o.m. Eurofrost ln Breda, dat. voor 7 mil joen in het krijt stond). De verachting is. dat dit troebele kielzog van de affaire zich nog wel zal uitbreiden. Bovendien is er nog steeds geen juist inzicht in het totale bedrag, dat de crediteuren te vor deren hebben. Pas op 31 december hoopt men zover te zijn Onderhandelingen over de verknop van enkele bezittingen uit de bankroete boedel zijn onderweg en kunnen mis schien voor het. eind van het jaar hun beslag krijgen. Met. de proefprocessen be treffende de identiteit van de effecten, die na het débècle ln allerijl zijn geveild, wordt grote haast gemaakt. De bewinds voerders verwachten in de zomer van volgend jaar een uitspraak van de Hoge Raad in deze te krijgen. Zy lieten er tijdens de persconferentie van gisteren inmiddels geen twijfel over bestaan, hoe het Telxeiraschandaal anno 1966 heeft kunnen plaatsvinden. Enkele letterlilke citaten: „Drs. F. was alleen, heerser, duldde geen kritiek en kon on gebreideld 7,(jn gang aean. hetgeen tot de catastrofe heeft geleid". Het spreekt vanzelf dat de bewindvoer ders zeer begaan zyn met het lot van de slachtoffers van deze débftcle. Reeds aan stonds na de surséance van betaling is een regeling met de, Nederlandse ban kiersvereniging getroffen m.b.t. de hou ders van bankboekjes by de Forumbank (een dochtermaatschappij van Teixeira) hetgeen reeds een zekere soelaas heeft opgeleverd. Niettemin zijn er nog schrij- nende noodgevallen bij andere catego rieën van crediteuren aanwezig waarvoor het dringend gewenst is. dat een oplos sing wordt gevonden. Negen mnd. voor dood door schuld LEEUWARDEN, (A.N.P.) De 28- jarige grondwerker J, K. te Nieuwe- horne is door de rechtbank in Leeuwar den veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftyd van twee jaar en toezicht door het consul tatiebureau voor alcoholisme en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tyd van een jaar wegens dood door schuld. K. had in de nacht van 7 op 8 augus tus als bestuurder van een personenauto onder invloed van alcoholhoudende drank de langs de weg staande E. Seinstra aan gereden waardoor deze in de vaart terecht was gekomen. Bovendien was hem ten laste gelegd, dat hy na de aan rijding door was gereden. Het slacht offer kwam nu door verdrinking om het leven, maar had, wanneer hem tijdig hulp was geboden, het leven eraf kunnen brengen. Vertraging in Apolloproject CAPE KENNEDY (Reuter) De Ame rikaanse plannen voor een bemande rulm- tevlucht naar de maan hebben technische stroppen geleden waardoor voorbereidende vluchten uitstel ondervinden. Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart maakte gisteren bekend, dat een van de twee bemande ruimtevluchten, die twee weken zou duren, en begin volgend Jaar zou plaatshebben, ls afgelast en dat de eerste proefvlucht van de Saturn us maanraket moest worden verschoven van januari 1967 tot het aanstaande voorjaar.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13