KASKI LICHTTE KATHOLIEK VOLKSDEEL IN Misbezoek op zondag - nu nog 64,4 procent - gaat achteruit Minder doopsels Afbraak en vernieuwing gaan hand in hand in de Ned. Kerk Protest tegen overleefde traditie ASPRO' ,microfine®d,> KATECHISMUS NIET GLAD MAAR „OPEN" Concilie wil geen rol spelen in ontwikkeling van kerkprovincies DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Gloednieuw, maar direct afkomstig uit de middeleeuwen, is dit laatste produkt ran de Parijse breimode: 'n maliënkolderaclitig japonnetje, waarin mannequin Anouk zich heeft verschanst. Om de overeenkomst met de ridderlijke middeleeuwen te onderstrepen, wordt Anouk terzijde gestaan door een echte middeleeuwse wapenrok, waarin zich Marie-Noelle de la GhapéUe bevindt, een peetdochter van zanger Maurice Chevalierwiens naam zij daarmee DEN IiAAG (KNP) Nederland lelde de op 1 januari van dit jaar 5.147.200 katholieken. 64,4 procent van hen gaat regelmatig 's zondags naar de mis terwijl 86,7 procent zijn Pasen houdt. De katho lieke bevolking groeit relatief sneller dan de totale Nederlandse bevolking, namelijk in de afgelopen tien jaar bijna 2 procent. Het misbezoek op zondagen loopt even- nel achteruit, evenals het aantal keren dat de katholiek communiceert. Hel per centage gemengde huwelijken neemt ge leidelijk toe. evenals het aantal nict- kerkelyk gesloten huwelijken. Ook valt het aantal doopsels per 1000 katholieken terug. Al deze versehijnslen treden in verhevigde mate op in de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Dit zijn enkele voorname conclusies uit een nieuw rapport van het KASKI. het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut te Den Haag, getiteld: „Parochies van Ne derland ner 1-1-1966. waarin opgenomen het zondagsboek op 16 en 23 januari 1966". Het cijfermateriaal, dat het bu reau bijeen heeft gebracht om ccn beeld te vormen van de tendenzen in het Ne derlands katholicisme, zal dienen als hulpmateriaal voor de besprekingen, die op het Nederlands pastoraal concilie ge voerd gaan worden. Het eerste deel van het KASKI-rap- i port is gewijd aan de kerkelijke indeling, j 1 de parochies en de geestelijkheid die de j zielzorg uitoefent. Hierin komt tot uiting i dat geleidelijk de kleine parochies met j i minder dan 1000 gelovigen plaatsmaken I voor de middelgrote parochies met 1 2000 5000 gelovigen. In de categorie grote parochies (5000 gelovigen en moer) valt eveneens een daling te constateren. Op 1 januari 1966 telden de 7 bisdom men van Nederland tezamen 1817 pa rochies. 23 meer dan het jaar daarvoor Hiervan worden er 1522 bediend door de seculiere (wereld) geestelijkheid en 265 door de reguliere geestelijkheid. De regu lieren krijgen er steeds meer (22) paro chies bij, zo stelt het KASKI-rapport. Van alle orden en congregaties leveren de Franciscanen het leeuwenaandeel in groei ten achter. In Rotterdam is de groei het geringst, namelijk 11,8 procent tegenover het landelijke 16.3 proeent. In Breda is nauwelijks nog sprake van groei. Vitaal echter zijn in aantal de bis dommen Groningen met een groei van resp. 18.8 procent, Utrecht 19.9 procent. 's-Hertogcnbosch 18,1 procent en Roer mond 18,2 procent. men in een stad of in een dorp woont. Op het platteland werd namelijk een per centage van gemiddeld 82.6 procent ge registreerd tegenover 71.6 procent ln het verstedelijkte platteland. In kleine ste den is het kerkbezoek ook nog heel goed: in steden met 100.000 inwoners of meer gaat het snel bergafwaarts; namelijk ge middeld 46.3 procent. Een vergelijking van de uitkomsten de gewone zielzorg. De studie van KAPKI heeft ook een licht geworpen op de ver schillende types van parochies. Bijvoor beeld 43 procent der parochies telt min der dan 2000 zielen. Enorme parochies boven 5000 zielen zijn uitzonderigen, maar die er zijn. vindt men in middel grote en grote steden. 2,1 priester per parochie Nederland brengt veel priesters voort. Het waren er begin dit jaar 14.190. van Voor het .beeld van onze katholieke ge loofsgemeenschap en voor het verkrijgen van enig Inzicht in de geloofsbeleving was voor liet KASKI van het hoogste be lang inzicht te krijgen in twee punten: hoeveel katholieken houden hun Pasen en hoeveel katholieken gaan zondags regelmatig ter kerke. Er werd op twee zondagen in januari van dit jaar over heel Nederland een onderzoek ingesteld. Op 16 januari gingen van de ruim 5 miljoen katholieken er in van het in januari gehouden onderzoek met die ln eerdere jaren geeft over de hele linie een verlaging van het zondags misbezoek te zien. In de grote steden Amsterdam. Rotter dam en Utrecht bleek bij een onderzoek in 1950 een dominleantie (vervulling van de zondagsplicht) van resp. 52.9. 47,8 en 67.1 procent. Bij het laatste onderzoek In januari bleek dit respectievelijk op 39,3 procent, 33,9 procent en 49,8 procent te Meer niet-kerkelijke en gemengde huwelijken wie er echter ongeveer 1/3 in de missies werkt. Dan zijn er van die ruim 8100 nog niet de helft in de parochiële ziel zorg werkzaam: het zijn er maar 3857, hetgeen neerkomt op 2.1 priester per pa rochie of beter éën priester in een kleine parochie en drie man in een parochie van 30004000. Naarmate de verstede lijking verder, vooral in het zuiden, voortschrijdt, neemt ook het aantal gro tere parochies toe. Westen blijft achter Deel II van het KASKI-rapport han delt over de bevolking en kerkelijke prak tijk. Uit de cijfers blijkt, dat de katho lieke bevolking de afgelopen 10 jaar met totaal 2.674.000 naar de kerk: op zondag 23 januari toen het weer een beetje beter was. waren het er 2.737.000, dus 63.000 katholieken meer. Verrassend hoog kerkbezoek- Het resultaat vooral vergeleken met de cijfers van het buitenland was ver rassend hoog: 64,4 procent bleek regel matig zondags te kerken. Een zeker per centage was zeker om geldige redenen verhinderd. Het hoogste percentage van misbezoek kwam voor in het bisdom Groningen, namelijk 73,9 procent. Hier op volgden de bisdommen Den Bosch. 70.8 procent en Utrecht 70.7 procent. Beneden liet. gemiddelde van 64.4 pro- zijn gekomen, waaruit de pastorale nood der grote steden duidelijk zich aftekent. Het dekenaat Rotterdam heeft de laag ste dominicantie van het hele land, na melijk 34.1 procent. In het bisdom Rot terdam is het gemiddelde 50.5 procent. Den Haag heeft een dominicantie van 39.8 procent. Dordrecht van 47 proeent en Schiedam van 49.4 procent. Het. „Pasen-houden" Al is 64.4 procent der katholieken trouw kerkganger, 86,7 procent houdt ook edit zijn Pasen, omdat hij dit als de minimum eis van zijn katholiek-zijn beschouwt. Dit verschil van 20 procent valt bijzonder op. maar opmerkelijk is het, dat Zuid-Ncder- toename van de totale bevolking van Ne derland met 14.4 procent. Een opmerke lijk verschijnsel doet zich hier voor: de groei van de katholieken in het'westen, d.w.z. in de bisdommen Rotterdam, Haar lem en Breda bljjft bij de landelijke Rotterdam met resp. 58.2 procent en 50.5 procent misbezoekers. De bisdommen Breda en Roermond benaderen met res pectievelijk 64,1 procent en 66,5 procent het landelijke gemiddelde. Het misbezoek op zondag is blijkbaar wel afhankelijk of dan de Noord-Nederlandse katholiek. Het strengst zijn in dit opzicht de Gronin gers. Friezen. Drentenaren en Twente naren. In het bisdom Rotterdam ls de afwijking vrijwel het grootst van alle bis dommen: 72,6—50.5 procent. KASKI zocht ook naar andere maat- j staven om het Nederlandse katholicisme te typeren. Met name o m. het communi ceren. Hoewel sinds de verzachtende be palingen voor het nuchter-zijn in 1965 per katholiek boven 7 jaar 28.6 com munies per jaar werden uitgereikt, blijft zo vond KASKI - dit cijfer toch on der dat van 1955, toen 33 communies per jaar per katholiek werden geteld. Dit aan tal daalde in tien jaar geleidelijk tot het dieptepunt van 25,4 in 1964. Bisdom Rotterdam voorop Een andere norm voor meting van het katholiek-zijn: het huwelijk. In 85.1 pro cent van het aantal volledige gezinnen (1.140.1251 waren beide ouders katholiek en in 14,9 procent ëën der ouders niet- katholiek Het percentage gemengde hu welijken is met 36.1 procent het. hoogste in het bisdom Rotterdam, direct gevolgd door het bisdom Haarlem met 27.2 pro cent. Lage percentages worden aangetrof fen in de zuidelijke bisdommen: 4.9 pro cent voor Breda. 3,2 procent voor Den Bosch en 2.5 procent voor Roermond. Een laag percentage huwelijken tussen twee katholieken zijn helemaal niet ker kelijk gesloten, d.w.z. 2,8 procent. Het hoogst zijn de percentages in Rotterdam 7.3 procent en Haarlem 5 procent, ter wijl de overige bisdommen beneden het landelijke gemiddelde blijven. Er is ook een duidelijke stijging van het aantal gemengde huwelijken te zien. In 1965 werden 43.677 kerkelijke huwe lijken gesloten, waarvan 3155 gemengd. d.w.z. 7.2 procent. Dit percentage ligt hoger dan het jaar daarvoor (6.3 pro cent) en In 1963 (6 procent). Minder geboorten Dat de daling van het geboortecijfer, welke zich in het algemeen ln Nederland voordoet .ook doorzet bij de katholieken, blijkt uit het c|jfer van het aantal doop sels. In 1965 werden 104 762 kinderen ge doopt, dat is 21,1 per 1000 katholieken. In 1964 was dit nog 22.1 kinderen per 1000 katholieke inwoners. De daling komt overal voor in de steden, zowel als op het platteland. (Van een onzer DEN HAAG „Het wordt tijd, dat de katholieken in Nederland rekenschap gaan afleggen over wat het Romeinse concilie voor hen betekent en over wat zij zelf willen en waar zij naar toe willen.'' Aldus pater drs. Th. Steeman O.F.M. in een door hem samengesteld KASKI-memorandum, dat de titel draagt: „De Kerk van vandaag, een verkenning van katholiek Nederland". verslaggevers) Hij probeert daarin een beschrijving te geven van de wezenlijke dynamiek, die zich in de Kerk van Neder land voordoet en kwalificeert zijn opzet als „een wel licht stoutmoedige poging om een greep te doen naar wat er met de Kerk in Nederland werkelijk aan de In een eerste gedeelte tracht drs. Stee man langs statistische weg enkele facet ten van het kerkelijke leven te beschrij ven. Hij constateert, een scherpe terug gang van het aantal priesterroepingen en wijst op de moeilijkheden die hieruit op korte termijn zullen voortvloeien. Binnen een periode van dertig jaar gaat Nederland van een duidelijke overvloed naar een gebrek aan priesters toe. Hier ligt volgens drs. Steeman een aanwijzing dat de totale geloofsgemeenschap, de hele sociaal-kerkelijke structuur zich het heroriënteren is. Vervolgens worden verschijnselen af getast als de kerkelijke praktijk ei roomse leven. Het mishoren op zondag en het communiceren loopt terug, vooral in de grote steden, het percentage mengde huwelijken daarentegen neemt toe. In het religieuze verenigingsleven constateert pater Steeman een verval van de traditionele verenigingen zoals Derde Orde, Mariacongregatie en Heilige Familie, daartegenover staat dan de op komst van de gespreks- en discussie groepen. Van ontzuiling op het gebied van politieke partij, vakvereniging en onderwijs is nog niet veel te merken, ook al lijkt de verzuillngsmentaliteit sterk te zijn teruggelopen. Samenvattend meent pater Steeman in het Nederlandse katholicisme een aan tal desintegratieverschijnselen te kunnen waarnemen, die gelijke tred houden met het verstedelijkingsproces. Hij verwacht dan ook dat het proces zich nog verder zal doorzetten. Het meest eigenaardige van dit afbrokkelingsproces is volgens hem hierin gelegen, dat het zich van bin nenuit voltrekt het begint in de strikt kerkelijke praktijk en is op de terreinen van politiek, vakvereniging en onderwijs nog maar amper te voelen. Als sociale groep houdt het katholieke bevolkings deel in Nederland stand maar in de ty pisch religieuze uitingen als mishoren en sacramentele praktijk blijkt het een ern stige crisis door te maken. Vernieuwing In een meer sociologisch hoofdstuk probeert drs. Steeman van deze ver schijnselen een samenhangende analyse te geven. Hij ziet een nauw verhand tus sen twee processen, die zich aftekenen: afbraak en vernieuwing. Hjj noemt het vernleuwingsst reven een bewuste poging om te antwoorden op de vragen, die door de ontkerkelijking worden opgeroepen. -Wat sommigen leidt tot onkerksheid Zware verliezen voor Amerikanen SAIGON, (Reuter) Bij een gevecht ln het centrale deel van Zuid-Vietnam hebben Amerikaanse troepen zondag zware verliezen geleden, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder maandag ip Saigon meegedeeld. Amerikaanse troepen ter sterkte van ongeveer 200 man stoot ten bij de grens met Cambodja op een kleine Noordvietnamese eenheid. Het kwam tot een gevecht, waarbij naar ver luidt aan Noordvietnamese zijde 26 man sneuvelden. Later greep de Amerikaanse luchtmacht in. brengt anderen tot één creatief bezig zijn I met de kerkelijke structuren en leefvor- I men". De ontkerkelijking is een teken, dat hetgeen de Kerk in feite te bieden heeft geen antwoord meer is op de be staande religieuze vraag. Tegelijkertijd echter ontstaat binnen de Kerk een wor steling om de authenticiteit, om de echt heid van het christelijk leven, waarbij zo goed als alle elementen van dat leven aan een totale revisie onderworpen wor- Hierbij ontstaat noodzakelijk een bot sing tussen traditie-elementen en modern levensgevoel. Een groot deel van de ker kelijke traditie wordt verworpen, niet omdat men zich afzet tegen de norm als zodanig maar omdat men meent, de fei- ADVERTENTIE helpt u nu nog sneller van uw pl|n af! Want:'ASPRO'is nu 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nög snellere opmme in het lichaam nög sneller herstel telijke normen te mogen onderwerpen aan een kritiek op evangelische basis. De moderne mens voelt zich in diverse vertrekken van het kerkelijk gebouw niet meer thuis en gaat op zoek naar zijn identiteit als mens en als christen in een totaal nieuwe wereld. Zo voelt hij zich minder aangesproken door het traditio nele vroomheidsleven en gaat hij op zoek naar een christendom dat ernkt maakt met zijn verantwoordelijkheid op het we reldlijke vlak. Zo tracht hij zijn geloof los te wikkelen uit omschrijvingen en formuleringen, die hem weinig meer zeg gen, en te komen tot een persoonlijk, verinnerlijkt en volledig onderschreven geloof. Gezagscrisis Uiteraard treedt hierbij ook een ge zagscrisis aan het licht. Maar hierbij is niet het gezag als zodanig in het geding, alleen de vormen waarin dit gezag zich tot nog toe pleegt te uiten. Er tekent zich een doorbraak af van het democra tisch principe in de Kerk. Deze zal aan het kerkelijke leven op de duur een grondig veranderd aanzien geven: erken ning van de religieuze vrijheid, vermin dering van het verplichtheidsbesef, diffe rentiatie in de liturgische vormgeving, vrije keuze van de gemeenschap waarin men de liturgie wenst te vieren. Dat hiermee ook het kerkelijke leider schap (priesterschap) in een crisis ge raakt, mag niemand verwonderen. In de achteruitgang van het aantal priester roepingen hoeft men dan ook niet nood zakelijk een vermindering van de vitali teit van het Nederlandse katholicisme te Pater Steeman ziet in de doorbraak, die zich moipenteel aftekent, een nor male consequentie van de voltooiing der katholieke emancipatie. H|j geeft echter toe, dat het proces, zoals het zich in generatie voltrekt, pijnlijk is. „Wat u meemaken," aldus pater Steeman, (ADVERTENTIE) fully fashioned gebreid van zuiver scheerwol Sterk-warm-modieus in vele kleuren, zoals zwart, rood, blauw, groen en camel. Met V-hals, col of ronde hals. In de maten 110 t/m 164. Prijzen van 21,50 t/m 30,50. De grote gebreide Verkrijgbaar in de betere zaken! „is dat in de tijd van een levende gene ratie dezelfde traditie voor de ene groep nog heilig is en voor de andere voorwerp van radicale kritiek". Hij erkent de hei ligheid zowel van de traditie als van het protest, dat is volgens hem de reden, arom de botsing tussen beide zo hevig De dynamiek, die eenmaal in gang is gezet, kan men echter niet meer stuiten. „Het proces als geheel blijkt een door de historie geformuleerde taak en er zijn voldoende aanwijzingen, die suggereren dat de Kerk van Nederland deze taak serieus neemt". Vandaag en morgen wordt in het Amsterdamse Carltonhotel de goudschat van Serooskerke geveild. De waarde wordt geschat op 700.000 gulden. Honderden verzamelaars hebben dezer dagen muntenexpert Jaques Sohulman bezocht, die een groot deel van de schat in zijn kluizen betvaarde. G. v. Hemert S.J. beantwoordt kritiek (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG ..Het geloof is geen systeem van waarheden, die we uit het hoofd kunnen leren, maar een bood schap over dingen die gebeurd zijn en nog gebeuren met mensen, in het bij zonder met de mens Jezus Christus", aldus pater Guus van Hemert S. J. in een voordracht die hij gisterenavond hield voor de Haagse Jacobskring, het Ignatiusgilde en het Vrouwengilde over de Nieuwe Katechismus. Pater Van Hemert heeft als eindre dacteur een zeer grote rol gespeeld bij het tot stand komen van dit boek. Hij schetste in een korte inleiding, hoe de Nieuwe Katechismus is opgebouwd en welke lijn er door de uiteenzetting Hij onderstreepte, dat het boek hele maal gericht is op de mens en op de be tekenis van het religieuze voor het menselijke leven. Hij onthulde, dat de samenstellers enige tijd met de gedach te hebben gespeeld om het boek te la ten verschijnen onder de titel: „Zie de mens", waarbij het woord „mens" naar believen met en zonder een hoofdletter mocht worden geschreven. De Bazuin Bij het debat werden niet alleen vra gen gesteld om nadere toelichting op sprekers betoog maar ook kritieken ge uit op de inhoud en vorm van de Nieuwe Katechismus. Een van de vragen was KARDINAAL ALFRINK (Van een onzer verslaggevers) DOORN „Ons pastoraal concilie is een vrije, open communicatie in geloof en liefde, waarbij we gelukkig zouden zijn als de verschansingen tussen de beide extremen zouden kunnen worden doorbroken en als er meer eenheid en eensgezind heid zou kunnen groeien. Het is bedoeld als een gezamenlijk pastoraal beraad, waarbij iedere stem gehoord kan worden en iedere opvatting haar inbreng kan hebben." Aldus kardinaal Alfrink op een persconferentie, die gisteren door de organisatoren van het komende provinciaal concilie werd gehouden. kozen, die bestaat uit de volgende per sonen: prof. dr. A. G. M. van Meizen (Jioogleraar in de natuurfilosofie te Nij megen), voorzitter, prof. D. Schillebeeckx (hoogleraar in de dogmatiek te Nijmegen, adviseur vim het Ned. episcopaat tijdens het 2de Vaticaanse concilie), pater Van Galen, O. Carm. (docent pastoraal- psychologie)prof. P. L. M. Huizing SJ. (hoogleraar kerkelijk recht te Nijmegen), mej. L. M. Kokshoom (Unie van kath. vrouwenorganisaties), mej. L. Simons (Vrouwe van Bethanië, eerste kath. vrou welijke doctor in de theologie ln Neder land) en Th. A. M. A. van der Ven (stu dent rechten Utrecht, verbonden aan studentenconcilie). Deze raad heeft een coördinerende en stimulerende functie. Het uitvoerend orgaan van het concilie is de centrale commissie, die staat onder leiding van kardinaal Alfrink. Verder is er nog een concilieseqretariaat o.l.v. mgr. L. Rooyaokers en pater dr. W. Goddijn. Enkele malen per zittingsperiode zullen openbare plenaire vergaderingen worden gehouden waaraan deelnemen de centrale commissie, de concilieraad en alle con cilieadviseurs. Het openbare karakter van deze vergadering bestaat huituit, dat pers, radio en televisie er vrije toegang zullen hebben, terwijl ook iedere belangstellende voor zover mogelijk zal worden toege- Omtrent de duur van het concilie is nog niets met zekerheid te zeggen. Het concilie zal worden ingedeeld in meerdere zittingsperioden. De eerste loopt van zon dag 27 november 1966 tot Pinksteren 1967. Aangezien er zeker nog een tweede zit tingsperiode nodig zal zijn. zal het con cilie zeker duren tot Pinksteren 1968. Niet ophangen aan enkele hete hangijzers Hij zei dat het concilie niet alleen aan enkele hete hangijzers zoals priester celibaat en geboorteregeling zal worden opgehangen. Bovendien zal Nederland de universele Kerk niet uit het oog mogen verhezen. „Wij leven niet op een eiland, wij leven en we willen blijven leven binnen de universele gemeenschap van de Kerk." Kardinaal Alfrink noemde het zeer be langrijk, dat de hele geloofsgemeenschap bij het komende concilie zal worden be trokken. Hij noemde in dit verband de groepsgesprekken en de conclllepostbussen. Ter persconferentie werd meegedeeld, dat het aantal concilieadviseurs belang rijk ls uitgebreid. Zij hebben uit hun midden de zogenaamde concilieraad ge- ontleend aan het laatste De Bazuin, waarin mevrouw Tessel Polman-Schllchting het boek verwijt, onvoldoende respect te hebben voor de eerlijke inspiratie van de ongelovige. Pater Van Hemert antwoordde, dat me vrouw Polman de Nieuwe Katechismus zeer onvolledig heeft geciteerd en daardoor een volkomen verkeerde in druk van zijn inhoud heeft gegeven. Hij nam het de schrijfster niet kwalijk, wel de redactie van De Bazuin, die niet door het dilettantistische karakter van haar bijdrage had weten heen te kijken. „Wij hadden van De Bazuin iets anders verwacht. Een wat prikkelende, mis schien lastige maar. in qlk geval intel ligente kritiek. Het heeft niet zo mogen wezen", aldus pater Van Hemert. Tijdens het debat werdi steld om opheldering over ken zoals de wezenlijke held van Christus in d Het scherpst' moeilijke za- tegenwoordig- cucharlstie. -king, dat de Nieuwe Katechismus sommige versiële punten van het geloof, zoals het bestaan van engelen en duivelen en zoals de biologische maagdelijkheid van Maria „nogal glad" had behandeld. Palei Hei >rdde, dal van „glad behandelen" geen sprake was, dat de Nieuwe Katechismus met opzet bepaalde vragen had opengelaten waarover onder de theologen nog vol op wordt gediscussieerd. Sprekend over zijn eigen bijdrage aan de Nieuwe Katechismus zei pater Van Hemert, dat hij drieëneenhalf Jaar full-time aan dit boek heeft ge werkt. Hij heeft daarbij gebruik ge maakt niet alleen van gedachten maar ook van formuleringen, die anderen aan droegen. „Het ls opvallend, dat in een bepaal- Belangstelling Kardinaal Alfrink toonde zich bijzonder verheugd over de belangstelling, die het concilie van andere Kerken en geloofs gemeenschappen mag ondervinden. Ver wacht wordt dat zeer veel Kerken en kerkelijke gemeenschappen hun vertegen woordigers naar het concilie zullen zenden. Ook de oecumenische raad van Kerken in Nederland is uitgenodigd alsmede het humanistische verbond. De vertegenwoor digers van niet-katholleke Kerken en ker kelijke gemeenschappen zullen de Katho lieke Kerk helpen bij haar bezinning op zichzelf, zij zullen geen deel nemen aan de besluitvorming. Sprekend over het buitenland zei kar dinaal Alfrink, dat Nederland niet de bedoeling heeft een rol te spelen in de ontwikkelingen binnen andere kerkpro vincies. „Binnen de collegialiteit van de wereldkerk", aldus kardinaal Alfrink, „is leder zelf verantwoordelijk voor de orde in eigen huls. Wij zullen onze collega's ln andere landen en met name ln Europa alle Informaties verschaffen, opdat zij niet behoeven af te gaan op dubieuze, maar soms hardnekkige geruchten." de kritiek op de stijl van de Nieuwe Katechismus vier zinnen worden aan gehaald, die helemaal niet uit mijn ko ker zijn gekomen; twee ontleende Ik pater Mulders, twee aan andere medewerkers". Hij bestempelde als on- de voorstelling van zaken, als zou pater Bless zo nodig een boek hebben willen uitgeven en het episcopaat voor zijn kar hebben weten te spannen. „Pa ter Bless heeft wel degelijk een opdracht gehad van het episcopaat; het Initiatief n het episcopaat uitgegaan".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5