S)eÊcidóeSou^cwtt Aantal artsen wil contract fondsen Vanavond in de ether TELEVISIE RADIO Minister op zoek naar wijze mannen PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 Waakzaam oog op de arbeidsmarkt F) E uitspraak is van een man die het weten moet, staatssecreta ris dr. De Meijer: „In een periode van economische groei en van ver dere maatschappelijke ontwikke ling behoeft automatisering niet te leiden tot werkloosheid". Dit klinkt nogal geruststellend, maar het ver velende is, dat men in Nederland op dit moment, dus nog vóór de auto matisering zijn stempel op de arbeidsmarkt drukt, moet consta teren hoe de werkloosheid aan het toenemen is. De gespannen toestand op de arbeidsmarkt is in 1966 gaan ver anderen; deels doordat de vraag wat minder werd, maar deels ook doordat het aantal werkzoekenden in één jaar met bijna 15.000 toe nam. Men zou dus moeten consta teren, dat de ontspanning op de arbeidsmarkt (vaak gehoopt om wille van een rustiger loon- en prijsontwikkeling) na jaren einde lijk gaat doorzetten. Goed nieuws dus? Verschillende economen hebben immers de laat ste jaren verkondigd dat het ge zond houden van onze economie een vermindering van het ernstige tekort -op de arbeidsmarkt drin gend nodig had. Maar het nieuws is toch weer niet zo goed, omdat de inkrimpende werkgelegenheid samenvalt met het afnemen van de economische groei en omdat dus de automatisering nog vóór hij op gang gekomen is één van zijn voor waarden ten gunste van 't sociaal- economisch welzijn in de knel ziet komen. DAAROM valt het waakzame oog op de arbeidsmarkt eind 1966 uit een andere hoek dan in het nabije verleden. Economisch vormt het aantal bedrijfssluitingen en ontslagen nog geen gevaar en de nuchtere jaarcijfers bewijzen dat het een niet gering deel van het Nederlandse bedrijfsleven nog goed gaat. Maar de expansie wordt sterk afgeremd en wanneer het leven in Nederland op de oude voet voort gezet zou gaan worden, gebeuren er met de werkgelegenheid wel ongelukken. Onder de naoorlogse kabinetten is er een voorbeeldig stelsel voor sociale zekerheid opge steld en grotendeels ook afge bouwd. Maar dit vraagt van de gemeenschap offers en in zekere zin is het ook sterk afhankelijk van een behoorlijke werkgelegen heid, omdat de financiering van het stelsel in belangrijke mate afhangt van wat het actieve be drijfsleven voor de niet-valide en uitgewerkte ouderen opbrengen kan. Gelukkig wordt in alle bonafide politieke groepen en in de top van de vakbeweging ingezien, dat de nu te vragen offers ook een sterke afremming van de loonstijging moeten impliceren. Zeker hu de betalingsbalans veel slechter uit valt dan tot voor kort voorzien was, moeten de binnenlandse be stedingen worden afgeremd: om de investeringen die in de nabije toekomst de werkgelegenheid moe ten consolideren mogelijk te maken en om een beter evenwicht te scheppen tussen de deviezen die we uitgeven en de deviezen die we ver dienen. BIJ de crisis rond het kabinet- Cals is jammer genoeg de directe invloed van de overheid op de conjunctuur vanwege haar eigen inkomsten- en uitgavenbeleid centraal komen te staan. Wanneer de bal blijft voort rollen zoals ze zich nu beweegt, dan wordt volgend jaar primair van belang wat er met de lonen, de prijzen, de betalingsbalans en de bronnen van de werkgelegenheid gebeurt. Dat is bepaald geen kwestie van de klok terugdraaienwerknemers, werkgevers en de overheid (die laatste dan te verstaan als geper- sonificeerd in alle kabinetten sedert het midden van de vijftiger jaren!) hebben te snel genoegen genomen met oplossingen op korte termijn; de welvaart werd ver deeld naar rato van het bevredigen van de consumptieve verlangens van het ogenblik. Het echec van de bezitvorming en van een struc tureel betrekken van de grote massa in de welvaartsbronnen is hier het aanwijsbare symptoom MOEILIJK en ondankbaar is het om dit belangrijke punt volgend jaar bij de Kamerverkie zingen concreet wat iets anders is dan alleen maar via leuzen aan de orde te stellen. Toch is het de moeite waard, nu feitelijk is het broodnodig. Want de economische ontwikke ling gaat buiten en binnen Neder land door. Een volgende depressie kan veel gevaarlijker aankomen dan die van 1966. De Kerk van vandaag VfJIJ begrijpen niet goed, waarom de vT Centrale Commissie van het Pasto raal Concilie zich distancleert van het rapport over „De kerk van vandaag", dat het Katholiek Sociaal Kerkelijk Insti- ingeleverd Het voorwoord stelt ons in voorzich tige bewoordingen van dit feit op de hoogte maar geeft ons geen inzicht in het motief, dat aan deze houding ten grondslag ligt. Wij kunnen er alleen maar naar gissen. Waarschijnlijk is de centrale commissie van mening, dat het rapport teveel waarde hecht aan een radicale vernieuwing van het kerkelijk leven en te weinig aan een behoud van de traditie. Of vindt het dat te ver gaande conclusies worden getrokken uit een te bescheiden feitenmateriaal? Dit laatste bezwaar zouden we kunnen onderschrijven als de auteur niet zelf op deze zwakke zijde van zijn rapport gewezen had. Hij noemt zijn werk: „Een poging, een stoutmoedige poging wel licht, om een greep te doen naar wat er met de Kerk in Nederland werkelijk aan de hand is". Hij stelt zich bij voorbaat open voor elite discussie, die zich naar aanleiding van deze poging zal gaan ontwikkelen. Hij presenteert zijn rapport slechts als een gespreksbasis, als een conciliestuk, waarover natuurlijk gesproken zal moe ten worden. Als zodanig achten wij het in grote lijnen geslaagd. En als zodanig niet accepteert door zich in het voor woord van de inhoud te distanciëren. Een en ander doet ons vermoeden, dat er in de Centrale Commisie bezwaren tegen het stuk zijn gerezen, die eerder liggen op het theologische dan op het sociologische vlak. Als wij het goed zien, is men er geschrokken van de radicali teit, waarmee het rapport spreekt over de afbrokkeling der traditie en over de bouw van een nieuw kerkelijk leven. Mocht dit zo zijn, dan is er sprake van een kortsluiting, een kortsluiting tussen sociologie en theologie. De theoloog mag traditie en vernieuwing op hun waarde taxeren, hij mag zeggen, dat de traditie te waardevol is om overboord te worden geworpen en de vernieuwing te radicaal, om zo maar te worden geaccepteerd. De socioloog echter doet niet meer dan be schrijven en analyseren. Hij constateert eenvoudig dat de traditie wordt afge broken, zonder zich aan het uitspreken naar vernieuwing in teken staat der radicaliteit, zonder te zeggen of hij het met deze ontwikkeling eens is. Zjjn werk is van beschrijvende en analyserende aard. Als men hem aan valt, dan zal men dit met sociologische argumenten moeter. doen, niet met ar gumenten van theologische en van pas- torele aard. Dan zal men moeten aan tonen, dat hij niet voldoende scherp ge zien heeft en dat hij niet diep genoeg in de achtergronden is doorgedrongen. An dere argumenten glijden volledig langs Het wachten is dan ook op een na dere motivering van het voorwoord, dat de centrale commisiie aan het rapport heeft meegegeven. De inhoud, die het thans heeft, is ons vooralsi j duister. Berechting Dhani in voorbereiding Dahomeydansers voor KRO-t.v. „Een drukke bruidsnacht", SlJ^0;^;2ÏL!rï£ televisiek omedie SS op het scherm. Het is het speelse verhaal van een boerendochter, die in de nacht van haar trouwen vergeefs op haar man zit te wachten. Die heeft het namelijk veel te druk met een voordelig smokkelzaakje. Wie wel verschijnt is haar neef een douanier die al lang een oogje op haar heeft. Als de echtgenoot tenslotte in het holst van de nacht thuiskomt, moet hij zijn vrouw uitvoerig verslag i zijn geslaagde onwettige transactie, terwijl neeflief, die zich begeleiding, 19.00 Nws., 19.1 19.30 Conciliepostbus, 19.35 Geestel. lie deren, 19.45 Zoekend geloven: nieuwe katechismus voor volwassenen, 20.00 Stereo: Radio Kamerork. en sol.: klass. en mod. muz., 21-10 Voordracht van mod. gedichten. 21.30 Sopraan en harp (opn): klass. lied., 22.00 Kunst: cultu reel progr.. 22.30 Nws.. 22.40 Overweging Spel op leven en dood, hoorsp.. Stereo: Mod- balletmuz., (opn), 15.20 Pianorecital: semi-klass. en mod muz„ 15.30 Bijbelvert. v. d. jeugd, 16.00 Jeugdland, 17.00 Five o'clock, pr., 17.15 Russische volksmuz., 17-35 Stereo: Licht instr. ens„ 17.50 Overheidsvoorl.: Mens en samenleving. Het gezin in een atschappij. spreker: 23.25 23.55 Nieuws. min. van C.R-M. i Frans 't Hoen. (Nederland I, 20.20). „De zondares van Parijs boeiende gangsterromantiek „Casque d'Or" zoals de originele titel van de film van hedenavond luidt is de bijnaam van 'n hoogblonde vrouw, die enige beruchtheid geniet vanwege haar relaties met de „Apachen" van de Parijse onderwereld. Zij geldt als een fatale vrouw, hoewel ten onrechte. Haar liefde voor de eenvoudige ambachtsman Manda is groot en oprecht. „Casque d'Or" volgt haar Manda door dik en dun, als hij in moeilijkheden zit. En dat zijn er nogal wat. Achter de goedkope Nederlandse titel „De zondares van Parijs" verbergt zich een boeiende brok gangsterdramatiek uit het Parijs van omstreeks het einde van de vorige eeuw. De film werd gemaakt door de inmiddels overleden Jacques Becker. Simone Signoret is „Casque d'Or" en Serge Reggiani speelt Manda. (Nederland H, 21.00). „Moord in coupé zeven", luisterspel Het werkterrein van „Daily News"-correspondent Philip Todd ligt in de Bulgaarse stad Sofia. Tijdens een telefoon gesprek met de Londense re dactie wordt hij onderbroken door een zekere heer Sorkin, die beweert een exclusief nieuwtje voor hem te hebben, dat niet alleen Bulgarije zal interes seren, maar ook de rest van de wereld. Hij zal moeten luisteren naar een BBC-uitzending, waarin hem gemeld wordt, dat de voormalige minister van Buitenlandse Zaken van Bohemië, Konrad Malinoff, vermoord zou zijn, hetgeen deze regering echter ten stelligste ontkent. Sorkin nu weet te vertellen tegen betaling uiteraard dat deze man van wie Todd enige tijd lijfwacht is geweest zich in Sofia bevindt. Het spoor, dat Sorkin voor Todd uitstippelt, brengt hem in „coupé zeven van de Orient-Express" een luisterspel, dat de A.V.R.O.-radio vanavond uitzendt. (Hilversum II, 21.25), Scene uit ,fie zondares van Parijs" met onder anderen Simone Signoret. (Nederland II, 21.00). Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19-00 Nws. in het kort, 19.01 Pipo de Clown, 19.05 Journaal v. gehoorgest. KRO: 19.35 De Fllntstone, tek.film. NTS: 20.00 Jour naal. KRO: 20.20 Een drukke bruids nacht (Une nuit blanche), opera vjan Offenbach, uitgev. door Kunstmaand- orkest en solisten, 20-55 Vanavond in Nieuwspoort. TROS: 21.25 The Cat, film, 21.50 Kleur in zwart en wit. 22.05 Yvonne Carré. NTS: 22.25-22 30 Journ., 23.00-23.30 Teleac: Kernfysica (7). film (dL 6), 20.30 Een dag in Irkutsk, filmrep., 21.00 De zondares van Parijs (Casque d'Or) speelfilm, (beide keurin gen 18 jr.). CVK-IKOR: 22.30 Levend Woensdag NEDERLAND I VARA: 17.00—17.35 Voor de jeugd. HILVERSUM II (298 m.) AVRO: 18.00 Nws.. 18.15 Actual.. 18.25 Stereo: Licht ork-, 18.55 V. d kleuters, 19.00 De gesproken brief uit Parijs. 19.05 Hersengymnastiek. 19.30 Zingen gebla- 20.55 Imp-Ulsen: cabaretprogr., Moord ln Coupé 7. hoorsp., 22-00 Volks liedjes. 22.30 Nws.. 22.40 Actual.. 22.50 :aal trio. 23.55 Nieuws!) 19.00 Joost mag het weten 100 USA. 20.00 Cowboymuziek, 2100 Even voorstellen, 22 00 Gevar platen, strijdt. 7.23 Lichte gr.muz., (7-30-7.35 Van de voorpag., persoverz). VPRO: 7.55 Deze dag. meditatie. VARA: 8.00 Nws., 8.10 Lichte gr.muz., (8.30-8.35 Van alle markten thuis, pr.). 9.00 Amus.muz. (gr) VPRO: 9.40 School radio. VARA: 10.00 Italiaanse Barok muziek (gr), 10.45 V. d- kleuters. 11.00 Nws., 11.02 V. d. vrouw, 11.40 Viool en piano: mod. muz., 12.00 Lichte gr.muz., 12-22 V. h. plattel.. 12.27 Meded. Gesproken portret, radiobiografie, 14.05 Klass. en mod. gr.muz., 15.00 Voor de jeugd. (16.00-16.02 Nws.), 17.00 V. d. Woensdag Hedenavond HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dag opening, 7.15 Stereo: Pianorec. (gr): klass. muz. 7.30 Nws., 7 32 Stereo: Lichte gr.muz.. 7.40 Radiokrant-, 8.00 Nws.. 8.10 Gewijd, muz., 8 30 Nws., 8.32 Klass. celloconc. (gr). 9.00 V. d. zieken, z-, 12,27 Meded. t.b.v. land- en tuinb-, 12.30 Nws 12.40 Variant: actua liteiten, report en lichte gr.muz., 13.30 zieken, 17.30 Dansork. i Solisten en orkesten. 18.00 Nws., 10.02 Popul. verzpl.progr.. (11.00 Nws 12.00 Nws.. 12-02 Operettevaria, 13.00 Nws.. 13.02 Actual.. 13.05 Lichtegr.pl., (14.00 Nws.), 15.00 Nws.. 15 02 Lichte muz. m- Nederlandse artiesten, 16.00 Nws., 16.02 Toerbeurt: platenprogr. v. d. jeugd. 17.00 Nws., 17.02 Actual.. 17.05 Rhythm and blues: oude en nieuwe opn., 17.35- 18.00 Country en Western muz. RADIO VERONICA (192 m) 7.00 Ook goeiemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt (verzoekplatenprogramma), jeugd hitparade, vooral veel muziek. 15.00 Woensdagmiddag-speciaal, 16.00 Cowboymuziek, 16.30 Tijd voor toppers, 17.00—18.00 Teenager muziekexpress. g-k4c-K**-k*-k-k-k-k-K-K-tcg-K-K**4c-k-k-k-)(*-k-K-k-k-k*-)c-k-k-k***-k**-k-k-k*4c-k-k-K*-k-)t-k-»c-k-k-k-k+ ,Oran je"-man won duizend gulden (Van onze omroepcorrespondentI HILVERSUM. Onder luid enthousias me van het meelevende publiek in de televisiestudio, gelukte het de heer H. W- Hammer uit Marrum (Fr.) om in de quiz „Tel uit je winst" de 1000 gul beeldbuis dankte hij voor dit medeleven Het onderwerp bood vorige keer Theo Eerdmans de gelegenheid om niet alleen stekelige opmerkingen te maken, maar bovendien een in een anoniem briefje gestelde vraag voor te lezen. De heer Hammer gedroeg zich uiterst sportief en bood de heer Eerdmans een luxe blocnote, uitgegeven t.g.v. het huwelijk prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven ,al tje NTS onderbreekt programma voor „Gemini-12" HILVERSUM. - Indien alles volgens de plannen verloopt en zich dus onverhoopt geen moeilijkheden voordoen, keert de Gemini-12. met aan boord de astronau ten James LoveU en Edwin Aldrin, van avond (Nederlandse tijd) op aarde terug. De NTS zal dan haar programma op Ne derland II voor korte tijd onderbreken voor een reportage van het neerkomen van de capsule en het aan boord halen van de ruimtevaarders, hetgeen op het Amerikaanse vliegdekschip „Wasp" in de Atlantische Oceaan geschiedt. Deze reportage wordt door de Amerikaanse televisie verzorgd en via de communi catiesatelliet Early Bird naar Europa gezonden. Morgen via Nederland I „Op eigen adem" film over astma De film wordt om 19.45 uur over Nederland I ten doop gehouden. De televisiekijkers zal dan een beeld worden gegeven van de wijze waarop kinderen, die ernstig aan astma lijden, in een astmacentrum worden behan deld en geholpen om hun de beste kan sen te geven zich later „op eigen adem" in de maatschappij te handha- Gabrl de Wagt heeft deze film met do- cumentairkarakter in opdracht van het Nederlands Astma Fonds gemaakt. De camera is gehanteerd door Kalman Gall en Mat van Heilsbergen; de mon tage is van Ernest Bresser. Eddie Fischer wil ook scheiden LOS ANGELES, De zanger Eddie Fisher. die meent dat zijn huwelijk met de actrice Elizabeth Taylor nog steeds geldig ls, heeft in Los Angeles echtschei ding aangevraagd en de rechter verzocht de gemeenschappelijke goederen vast te stellen met het oog op een gelijke ver deling. Hij stelt dat de echtscheiding die Liz in 1964 in Mexico verkreeg ongeldig is. De actrice trad kort hierna in het hu welijk met de Britse acteur Richard Burton, die haar vijfde echtgenoot werd. DJAKARTA (UPI) van de voormalige luc Omar Dhani zal bin: beginnen, zo is in Dj Generaal Soeharto lei> groot aandeel te het nislukte aad" i best het land telde tvice-maarschalk i de lu< basis Halim dichtbij Djakarta, welke onder bevel van Dhani stond. Dhani is een van de weinigen die zou kunnen aantonen dat ook president Soe- karno bij de mislukte staatsgreep be trokken is geweest. Maar men verwacht niet dat het proces tegen de voormalige luchtmacht officier iets ongunstigs voor het staatshoofd zal opleveren. De voormalige majoor van het Indone sische leger Moeljono ls maandag door een bijzondere militaire rechtbank in Djokjakarta ter dood veroordeeld wegens rijn aandeel in de mislukte staatsgreep van oktober 1965. Naar radio Djakarta meldt heeft Moeljono 30 dagen de tfld om president Soekarno om gratie te ïerzoeken. bezoek ls door de KRO aangegrep van een gedeelte uit dit programma een televisieopnamen te maken. Onder regie vernij. De belangrijke havenstad Novo was ln vroegere jaren de uitvoer - haven van negerslaven naar Zuld- Amerika. Vooids herinnert de volkszang en -dans sterk aan de legende rond de dynastie Abomey. De leider van het Nationaal Danstheater van Dahomey. Soumangue Clsse. ls zelf door huwelijk nauw verwant aan deze dynastie. Belangrijke gedeelten van dit programma zijn geregisseerd met wijzingen en adviezen hoogste plaats in de vrouioelijke sterrenhemel. Sa men met haar col lega's-kon in gin nen uit alle landen is miss Jordanië in Londen om uit te maken wie de hoogste plaats toe komt. Op weg daarheen voelt zij zich op de schom melende rug van een kameel meer thuis dan in een middel. VARA-t.v. om ee aantal avondvullende uitzendingen i wijden aan Oosteuropese landen kan ee bijzonder boeiende reeks opleveren. I start van gisteravond. Hongarije bei het spits af. was in hoge mate bekuif wekkend. Dit temeer omdat de Inhoud zo gevarieerd was. We zagen een documentaire van Milo Anstadt, die, vooral wat het eerste ge deelte betreft, bepaalde voortreffelijk was. Ze bood. summiere maar voldoen de, inzicht in de recente historie van het gaf een een beeld van de economische situatie en greep vooral het dagelijkse leven van de Hongaren. Afwisseling bood een selectie uit Hon gaarse t.v.-amusementsprogramma's Het tweede deel van de documentaire waarin Anstadt geestelijk leven en cul tuur behandelde, was minder gelukkig af te sluiten met een modern- t.v.-spel vonden we uitstekend. We mogen aan nemen dat het getoonde spel De echtscheiding op speciale verdienste gekozen was- Voor ons bestond die ïverigens: het was een genoegen om ken nis te nemen van wat een land achter „het" gordijn op het gebied van t.v.- amusement en t.v.-toneel presteert. Sterke storing bij „Radio Dolfijn" (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM. ,.U luisert naar Radic Dolfijn op de middengolf ln de 227 m. band. We zenden uit van 's m uur tot middernacht", aldus v omroeper van de nieuwe pirn moet de gehele Randstad Holland kun nen bereiken, maar de start van gisterei voorspelt weinig goeds. De programma's, die zijn afgestemd op de categorie luisteraars van boven de 25 jaar, waren ongenietbaar door de sterke storingen van andere zenders in dezelfde golflengte. Zelfs de Oosteuropese en Scandinavische stations overstemmen vaak „De Dolfijn". zendvermogen verhoogt of een andere illegale plaats ln de ether zoekt. Dat de nieuwe etherpiraat op deze manier een grote kring van adverteerders aan zich zal binden, wagen wij te betwijfelen. Verkiezingen in Beieren op t.v. IILVERSUM. Zondag worden in de Westdultse deelstaat Beieren verkiezin gen gehouden. Veertien dagen geleden boekten de nationaal-democraten (NPD) een rechtse groepering, bij de v in Beieren Prominente politieke figuren uit de Bondsrepubliek volgen in München de verkiezingsavond, waarvan het eerste programma van de Westdultse t.v. een uitzending verzorgt Hiervan neemt de NTS, na een korte inleiding uit Mün chen voor de Nederlandse kijkers, van 22.30 tot 23.15 uur op Nederland II een gedeelte over. De uitzending wordt door Johan van Minnen van commentaar (ADVERTENTIE) de lekkere, mondfrisse ftV pepermunt-dragee L J Cl. XA acht tenslotte fors ingrijpen v menteel bezig ..wijze mannen" te zoeken voor een commissie die hem van advies kan dienen voor het geven van richtlij nen in het vastgelopen overleg t (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Bij het G.O.Z- (Georga niseerd Overleg Ziekenfondsorganisaties) komen steeds meer verzoeken om inlich tingen binnen van huisartsen die infor- sluiten van een individuele overeenkomst met de ziekenfondsen na 1 januari. Ook de kantoren van de diverse ziekenfondsen krijgen telefoontjes. Men schat bij het honderden. In 4500 huisartsen in Nederland). Naar wat het G.O.Z. van de „oppositie binnen de L.H.V. (Landelijke Huisartsen-Vereni ging)" vernomen heeft zal het getal als na 1 januari de conflictsituatie blijft bestaan gaan groeien naarmate de toe stand langer duurt. De huisartsen zijn immers om de drie maanden verzekerd van een vast bedrag voor hun ziekenfondspatiënten, een basis die is weggevallen wanneer er geen con tract met een ziekenfonds is. Het is het G.O.Z. ook bekend dat er in Amsterdam vrij grote groep artsen rondloopt die der Vliet nog deze week komen kunnen maken- comité huisartsen- ander aan. dat de situatie in de steden moeilijker ligt dan op het platteland. In kleine dorpen zijn er minder problemen wanneer een arts zich individueel bindt aan een ziekenfonds dan in de steden omdat een huisarts daar in een-ongewilde- concurrentiepositie komit met collega's die geen overeenkomst sluiten. Bovendien lopen de artsen de kans als lid van de L.H.V. geroyeerd te worden, alhoewel men aanneemt dat dit bij grotere aantallen niet s naai Vakverbond in het C N V -blad „De Gids" gesteld dat de L.H.V door het vol gen van de „harde lijn" het aanzien van de Nederlandse huisarts te grabbel gooit. het ook kwalijk dat niet i Men ingegaan op het voorstel missie van goede diensten in te stellen en stelt dat de verzekerden ln deze strijd het slachtoffer zullen worden. Het C.N.V Vier onderzeeërs krijgen grote beurt Marine ondergaan op het ogenblik de werven van Wilton Feijenoord in Schiedam en de Rotterdamse Droogdok maatschappij een intensieve controle- en reparatiebeurt, onder meer in verband met technische moeilijkheden, die zich dit jaar tot tweemaal toe bij de onder zeeër Potvis hebben voorgedaan. De twee overige onderzeeërs, de Walrus en de Zeeleeuw, nemen deel aan oefeningen met Bmaldeel vijf. K.V.P. is voor uitstel van belastingverlaging (Vervolg van de voorpagina) „De K.V.P. moet ook daarvoor de ver antwoording durven dragen", zei fractie, voorzitter drs. W. K. N. Sohmelzer gis termiddag in Den Haag. Zijn A.R.-col- lega, de heer B. Roolvink, liet op bijna hetzelfde ogenblik in Utrecht weten, dat de verschillen tussen de A.R. en de K.V.P. thans zeer gering geworden zijn. „Materieel staan we nu zeer dicht bij elkaar", aldus de voorzitter van de A.R.-Tweede-Kamerfractie. Voor de zittende K.V.P.. en Ad ministers 16 nu, na deze verklaringen en na de pertinente negatieve uitspraak van de P.v.d.A., de weg open om als ze dit willen, plaats te nemen in een KV.P.-A.R.-interimregering, aangevuld met enkele deskundigen voor Financiën en Economische Zaken in plaats van de socialistische ministers Vondeling en Den Uyl. Informateur Beel heeft hiermee de politieke wrijfpunten tussen A.R. en K.V.P.. die drs. Schmelzer als formateur deden mislukken, opgelost. De heer Roolvink hoopte gisteren al, dat prof. Zijlstra ih deze faze van de Informatie weer naar voren zou komen. Andere politici achten het ook mogelijk, dat naast bijvoorbeeld prof. Zijlstra tege lijk een K.V.P.-formateur optreedt. Dit duo zou dan gezamenlijk het interim kabinet kunnen leiden. De vraag Ls echter hoe de C.H.U. en de V.V.D. op een K.V.P.-A.R.-combinatle zullen reageren. De C.H.U. heeft in de formatieperiode-Schmelzer gezegd dat zij een dergelijke combinatie welwillend tegemoet zou treden. Dit geldt nu nog steeds. Achter de liberale houding zetten sommige politici nog een vraagteken. 'olgens een plan van de malige liberale minister van Financiën, prof. Witteveen, tot stand gekomen ls. Daarom zoekt informateur Beel waar schijnlijk liever naar een extra-parle mentair tussenkabinet dat slechts op enkele punten (bijvoorbeeld de belasting voorstellen) aan sommige politieke par tijen gebonden is. Dat dit interimkabinet behalve loon. en sociale kwesties ook de omroepwet zal behandelen, is niet uitge sloten. Het ls echter wel zeker dat er ver vroegde verkiezingen zullen komen. Op 8 februari misschien? Maar dan moet het interimkabinet zich begin volgende week al aan de Tweede Kamer presen-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2