Dr. Kiesinger kan alle kanten uit Rhodesië een jaar een uitdaging Mening artsen over inkomen verdeeld Discussies om naziverleden VOOR RUIM HALVE TON JUWELEN VERDWENEN /.- Tegen Piet L. 18 maanden geëist wegens terreur D. Houwaart loopt over naar P.v.d.A. Zwembad in tuin Bi j 30 procent NOODZAAK VAN DIERPROEVEN NAUWGEZET BLIJVEN VOLGEN Symposium klachten over bagatelzieken in Leiden iiIJDAG 11 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT Kurt George Kiesinger, de gentle man onder de Duitse politici", wordt, na zijn keuze tot C.D.U.- kandidaat voor het bondskanselier schap, gelukgewenst door Fram Joseph Strauss (links ADVERTENTIE met de thermoplan wonderbodem VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN DE GOUDEN SLEUTELS HAARLEMMERSTR. 220 - LEIDEN TELEFOON 01710-21691 Volledig: assortiment LAGOSTINA Voor LAGOSTINA SCHOONDERGANG Mare 65-67-70 Telefoon 22025 Alles uit voorraad Premier Baden kandidaat CSU (Van onze correspondent Jan Bouwer) BONN Sedert gisteren is dr. Kurt Georg Kiesinger, premier van Baden- Württemberg CDU-CSU-kandidaat voor het kanselierschap. Hij versloeg met zijn 137 stemmen dr. Gerhard Schroder (81) en dr. Rainer Barzel (25). De te elfder ure naar voren geschoven kandidaat prof. Hallsteln kwam er nauwelijks aan te pas. Dit betekent nog lang niet dat Kiesinger (rond wiens nazi -verleden enige discus sies gevoerd worden) ook kanselier zal worden, want er zijn inmiddels Infor mele besprekingen aan de gang tussen de liberalen en de socialisten waaruit mogelijk de burgemeester van West-Ber- lijn. Willy Brandt als kandidaat kan resulteren. Overigens gelooft men in Bonn niet zo hard aan een socialistisch-liberale coali tie. aangezien dit voor tal van liberale aanhangers moeilijk te verteren is. Het informele gesprek moet waarschijnlik ge zien worden als een liberale zenuwen oorlog om de onderhandelingspositie te genover-de SDU-CSU zo sterk mogelijk te maken. Welke kant Kiesinger uit wil gaan valt nog niet te zeggen. Hij zegt niets te heb ben tegen SPD en tegen FDP. Als pre mier van Baden-Württemberg heeft hij ervaring met beide. Bij de CDÜ-CSU zelf is een toenemende neiging waarneembaar om het eens met een coalitie met de socialisten te proberen. Dr. Kiesinger werd in 1904 in Tübin- gen geboren Hij studeerde in dezelfde stad en ook in Berlijn geschiedenis .wijs begeerte en rechten. In 1933 trad hij tot de nazi-partij toe. maar keerde zich, naar zijn zeggen, tegen haar na de Röhm- putsch. In 1940 werd hij los verband medewerker van de radio-afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken en had in die betrekking veel contact met het ministerie van propaganda van Göbels. Een invloedrijke positie heeft Kiesinber in nazi-Duitsland nooit gehad. hoewel hij na de oorlog korte tijd ge- interneerd is geweest. Hij is nadien lid de Bondsdag geweest, waarin hij op trad als een verdediger van Adenauers buitenlandse politiek. In 1957 werd hij premier van Baden-Würtlhemberg. Kie singer is katholiek. Beloning f 5000 uitgeloofd Inbraak in villa Marlot By dc inbraak by een kunsthandelaar aan de Blauwe Kamerlaan 21 in Marlot te Den Haag waarover eerder is be richt zyn talrijke juwelen buitgemaakt, waarvan de waarde meer dan vijftigduizend gulden bedraagt. Dc inbraak werd ge pleegd toen kunsthandelaar H. Katz en rfjn echtgenote vorige weck op zakenreis in Duitsland waren. Hun negentienjarige zoon was 's nachts laat thuisgekomen en ontdekte dc inbraak. De waarde van de bult kon pas worden vastgesteld toen de ouders terugwaren. De Haagse recherche heeft inmiddels enige sporen gevonden, maar die hebben 3 tot nog toe niet veel resultaat opgeleverd. Een expertisebureau in Amsterdam heeft een beloning van vijfduizend gulden uit- geloofd voor aanwijzingen om de juwelen I terug te krijgen. De Inbrekers hebben kennelijk de weg I geweten in het huls aan de Blauwe Ka- ADVERTENTIE) Excl. confectie FOR-CHIC -g LEINENWEBER STURKA C. H. NOL ET Botermarkt 8-9 merlaan. Zij lieten kostbare schilderijen onaangeroerd, maar zochten het juwelen kistje. dat in een achter een kast inge metselde kluis op de eerste etage lag. De kluis werd uit de muur gehakt, Tot de belangrijkste en waardevolste kostbaar- I heden behoorden onder meer een antieke i zilveren doos. een gouden poederdoos met email, een gouden gevlochten damestasje, een hartvormige platina hanger met j briljanten, een clip met briljanten en een gouden broche met robijnen en parels. Voorts werden gestolen een gouden das speld, een ring met diamanten en een grote blauwe saffier, een zilveren medaille. een gouden schakelarmband, een gouden I geldclip. zeven gouden tientjes uit 1898, een gouden Engelse munt uit de zeven tiende eeuw. gouden vijfjes en twee an tieke schilderijtjes. De braakschade is inmiddels weer her steld. Toename behoefte aan verkeersvliegers UTRECHT (A.N.P.). In verband met de te verwachten behoefte aan ver keersvliegers in de jaren na 1969, zal de rijksluchtvaartschool in de komende jaren telkens veertig nieuwe leerlingen in opleiding dienen te nemen. Hoewel de animo onder de jongelui om verkeers vlieger te worden stijgende is, bestaat er enige twijfel of er over voldoende aanbod kan worden beschikt. Dit heeft mr. dr». H. J. Ewoudt Ver meulen, voorzitter van de vereniging ter bevordering van het zeevaartonderwijs, op de jaarvergadering van deze vereni ging in Utrecht meegedeeld. BREDA (ANP) De officier van ju stitie bij «le Bredase rechtbank, mr. G. Temmink heeft 18 maanden gevangenis straf geëist tegen de beruchte Tilburgse woonwagenbewoner. Piet L.. 31 jaar. die terecht moest staan wegens vernieling, mishandeling en huisvredebreuk. De be rechting moest in juli worden uitgesteld omdat dc verdachte kans zag uit het huis van bewaring in Breda te ontsnap pen en tot september op vrije voeten te blijven. Op 2 maart had de verdachte samen met de Tilburgse woonwagenbewoner P. D. 27 jaar en nog enkele vrienden, om dat hem bier geweigerd werd, het inte rieur van een café in Tilburg grondig vernield. In enkele minuten werd in het café een ware ravage aangericht. Verdachte L. gaf alleen toe dat hij een sigarettenautomaat had stukgeslagen. Op 3 maart haalde dezelfde groep woon wagenbewoners een zomerhuisje aan de Rielsebaan leeg, dit op verzoek van de eigenaar van het huisje, die de bewo ners wilde verwijderen. Hierbij werden ook textielgoederen gestolen. In dezelfde nacht werden op het kuispunt Baronie- baan-Bredasebaan in Tilburg door de verdachte eb zijn maats twee automobi listen mishandeld. De auto van de woonwagenbewoners, die dronken wa ren, stond midden op de rijksweg stil. Toen automobilisten stopten en hun vroe gen de auto aan de kant te zetten wer den zij zonder reden afgetuigd. L. ont kende deze feiten grotendeels, maar de getuigen hadden hem herkend en ook zijn maats hadden tijdens het vooron derzoek voor hem bezwarende verkla ringen afgelegd. Voor dezelfde feiten miest ook de 27- jarige P. D. terecht staan. L. is reeds twaalf maal eerder veroordeeld en ter beschikking van de regering gesteld en D. reeds 17 maal eerder. Beide mannen oefenden een ware terreur uit vooral in het woonwagenkamp te Tilburg, waar van de sociale dienst dan ook een brief aan de rechtbank had geschreven met hel verzoek om beiden zolang mogelijk uit het kamp verwijderd te houden. De officier van Justitie zei, dat L. voor niemand bang is en iedereen ter roriseert. Laat dan de justitie de enige zijn die niet bang is en hem stevig aan pakken. aldus mr. Temmink. De verde diger. Mr. Decker, meende dat de feiten toch wel wat overtrokken waren. Het waren meer kwajongensstreken geweest van een stel dronken kerels die aan het carnaval vieren waren dan misda den. Hij bepleitte een lagere straf, De uitspraak van de rechtbank is op 24 no vember. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dick nouwaart, des tijds verantwoordelijk redacteur van dc actualiteitenrubriek van de NCRV-tclc. visie „attentie", lid van de CHU en als zodanig gemeenteraadslid te Amersfoort is lid van dc P.v.d.A. geworden. Dezer dagen heeft hij nadat hy al eerder uit de CHU gegaan was bij de NCRV ontslag genomen na een aantal conflic ten met de directie van deze omroep. De heer Houwaart maakte zyn entree in de P.v.d.A. bekend in het socialistisch blad ..Opinie" waarin hij een volle pa gina ter beschikking gekregen heeft, om verantwoording van zijn nieuwe keuze af te leggen, onder de titel .„Christelijke j partijen waar is uw christenheid ge- bleven?" „Men moet niet direct menen het ge lijk aan zijn zijde te hebben en ieder mens en iedere partij heeft reoht op zijn en haar fouten. Als men evenwel lang zaam maar heel zeker tot de ontdekking komt. dat datgene waarop men gepro beerd heeft Iets te bouwen, tenslotte evan gelisch drijfzand blijkt te zijn. zakt men erin weg. aldus Dick Houwaart. die verder schrijft dat hij voortaan ais so cialist wil werken aan de verwerkelijking van Gods gebod in de onderhouding van het menselijk bestaan. Tegelijk met dit artikel in „Opinie" verscheen van zijn hand een stuk in het blad ..De protestant" van ongeveer de zelfde strekking. In dit artikel echter stelt Dick Houwaart nadrukkelijk, dat het einde nadert van de confessionele partijen vanwege hun conformisme, hun doel op zichzelf, en hun gemis aan evan gelische werkelijkheid in hun beginsel programma's. IN bUna twee eeuwen Is het Impe rium waar de zon nooit onder ging teruggebracht tot dc groep eilanden die thans liet Blitse koninki-yk vormen. Deze periode wordt afgebakend door twee historische ge beurtenissen. Precies 190 jaar geleden brachten de revolutionaire Amerikanen deze ontwikkeling op gang toen zij in opstand kwamen tegen het koloniale bestuur De revolte eindigde voor hen in onafhankeiykheid. Vandaag een jaar geleden herhaalde de geschiedenis zich. zij het zonder bloedvergieten. Rhodesië verklaarde zich onnfhankHyk en keer de als laatste kolonie Engeland de rug Nog hoort men premin Wilson de Afrikaanse landen van het Gemene best en de wereld verzekeren dat het beëindigen van de rebellie veel eer weken dan maanden zal kosten. Nog hoort men hem zeggen: „Enge land zal nooit een uitsluitend blanke regering toestaan" „Zo lang ik leef zullen Afrikanen niet regeren", antwoordde Smith grimmig en dit strookt, althans tot dusver, meer met de werkelijkheid Weinigen, daarbij inbegrepen de rege ring van de Verenigde Staten, geloof den dat Rhodesië zijn onafhankelijke status lang zou kunnen handhaven. Weinigen geloofden dat Smith het hoofd zou kunnen bieden aan de golf van scherpe sancties en een olie-em bargo. Maar het afgelopen jaar heeft anders uitgewezen. In de ogen van sommige Rhodesiërs is zelfs Smith uit gegroeid tot een tweede George Washington. De eerste dagen van de onathankelijk- heid waren voor de Rhodesiërs ge vuld met champagne. Er was feest en geen teken van terreur of spanning er was geen opstand van Afrikanen. In de dagbladen die het niet geheel eens waren met Smith's maatregelen of zijn methodes, begonnen blanke gedeelten te verschijnen en een nieuw element werd toegevoegd aan de nood maatregelen de censuur. Toen de schemering op de eerste dag van de onafhankelijkheid inviel, ver lieten 200.000 Afrikanen de hoofdstad Salisbury, waar zij werkzaam waren, even rustig als tevoren en dit is tot op heden niet veranderd. (De wet op de landverdeling. waaronder de ver schillende rassen afzonderlijke dorpen zijn toegewezen, verbiedt Afrikanen in de luchtmacht waren in slaat van paraatheid en daagden Engeland of ieder ander land uit het gevecht te beginnen. De Rhodesiërs zouden hun pas verworven nieuwe vrijheid bescher men. Nagenoeg heel Afrika eiste een invasie teneinde het ..racistische be wind" te verdrijven Er kwam geen De sancties tegen de rebellerende kolo nie ressorteerden weinig effect en ver sterkten de vastbeslotenheid van het volk alleen nog maar. Zuld-Afrika en Portugal hielpen de Rhodesiërs bij het doorbreken van wat een muur van grote steden te wonen ZU kunnen er overdag werken en winkelen, maar moeten 's avonds vertrekken» Naarmate dc tyd verstreek maakte de onafhankelykheidsroes by de bevol king plaats voor dc vastbeslotenheid zich te zullen handhaven dc Britse leomv had immers alleen maar ge bruld en niet tcruggebclen. Wilson stuurde een squadron ge vechtsvliegtuigen naar Rhodesiës buur land Zambia om de reusachtige Karibadam te beschermen, die de rivier de Zambesi tussen de twee lan den onderbreekt en hen van energie voorziet- Smith's land was reeds voor bereid. Zijn goed getrainde leger en sancties had moeten zyn. Via deze lan den werd Rhodesië voorzien van de noodzakelijke voorraden Natuurlijk heeft Rhodesië het niet gemakkelijk. Maai de economische toe stand is in de huidige omstandigheden niet onbevredigend te noemen. Zorg vuldig houdt Smith zyn handelsstatis tieken geheim om te voorkomen dat de V.S. en Engeland maatregelen nemen tegen zijn afnemers. Ondanks de uitgebreide sancties ver wacht men dat Rhodesië dit jaar een handelssurplus van 42 miljoen dollar zal hebben. Dit is gebaseerd op een geschatte export voor 280 miljoen dol lar en import ter waarde van 238 mil joen dollar. NIEUW STATUS SYMBOOL: UTRECHT (ANP) Dc auto hel statussymbool van velen is in on« land langzamerhand geen luxe meer, maar in dc meeste gevallen een drin gende noodzaak. Mogen we de uitspraak geloven, dan heeft Nederland een nieuw statussymbool gevonden, namelijk het particuliere zwembad in de tuin. Op de vakbeurs „Tuin en park" in dc Juliana- hal van de Jaarbeurs in Utrecht expose ren drie standhouders hum zwembassin. fnbad. Sinds wij ons het vorig jaar op ver koop van particuliere, betonnen zwem baden hebben toegelegd heeft de afna me een steeds stijgende lijn vertoond", zo zei de heer W. Jepsen uit Vogelen zang (bij Aerdenhout) van een aanne mingsbedrijf uit Breukelen. „Wij staan voor het eerst op een beurs en mogen na één dag in het geheel niet mopperen, want dertig aanvragen in zeven uur tijd is toch geen kleinigheid". De heer Jepsen voorspelt de particu liere zwembaden een grote toekomst. Hij geeft daarvoor d»-ie redenen op. In de eerste plaats is het op zonnige da gen zo immens druk aan de stranden en meren, dat velen een eigen zwem bad prefereren. Bovendien loopt men in ons wisselvallig klimaat vaak de kans, dat het weer binnen enkele uren volkomen is omgeslagen, zodat een au totocht van ruim een uur in dergelijke gevallen nutteloos is geweest. En ten slotte het psychologische effect, name lijk „dat wat de buurman heeft, moet ik ook hebben". Barones Afdera Franchetti, voor malig echtgenote van filmster Henry Fonda, heeft in Rome terechtgestaan. Samen met ,,op-art"~artiest Mario Schitano loerd zij ervan beschuldigd marihuana uit Engeland in Italië te hebben willen invoeren. Beiden werden veroordeeld tot 8 maanden en 80.000 lire boete. Lot uxis niet gunstig gezina ROTTERDAM (ANP» Een 89-jarl- ge Rotterdammer, die gistermorgen een lot van de Staatsloterij kocht bij een col- leetrice aan de Schieweg, is zjjn porte monnee met ongeveer 900 gulden kwijt geraakt. Hij" liet deze by het loket liggen. Na het bemerken van zijn verlies keerde hy tevergeefs terug de portemonnee was weg. Er waren inmiddels andere kopers aan het loket geweest. i de dierproef t LEIDEN (ANP) De stichting lan lijke werkcominissic laboratoriunidicren I belangstelling heeft vandaag in hel fysiologisch la bora- voor het gehele torium van de Leidsc universiteit een -mposium gehouden over de toelaatbaar- Spreker gaf een uiteenzetting het dierexperiment. Dit gebeurde j wetgeving op het gebied van de met het proefdier ken hebben. Prof. Hirschfeld opende het symposium met te wijzen op de enorme toename van het biologisch-medisch onderzoek, het daardoor stijgend aantal dierexperimen ten, de vraag of die experimenten wel noodzakeiyk en tegenover het dier zelf toelaatbaar zyn, en In het bijzonder op de verscheidene regel ingen heid t met het oogmerk een bijdrage aan de meningsvorming op dit terrein in verband met de op handen zijnde wet geving. De overheid beeft een werkgroep ingesteld om de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid daarover ad vies uit te brengen. visectie kunde aan de rije universiteit, behandel de de vraag: Is experimenteren met leven de dieren geoorloofd? Hij vestigde in het bijzonder de aandacht op de vele vormen van Infecties met kleinere parasieten, waaraan de hogere dieren en de mens zijn blootgesteld. De mens grijpt regelend en ordenend in. Hem is hier krachtens zijn vermogen een verantwoordeiykheid opge dragen. Het verkrijgen van kennis is hier- j voor noodzakeiyk en daartoe zijn experi menten, ook op levende dieren, onontbeer- de lijk. Op een aan het symposium voorafgaan de persconferentie in Den Haag vertelde de voorzitter, prof. dr. W. K. Hirschfeld. hoogleraar ln de zoö-techniek aan de universiteit te Utrecht, dat dit de eerste officiële presentatie is van de stichting aan de overheid en een ruime kring van hen, die in hun wetensehappeiyk werk aantal landen. Hij kwam slotsom dat de oudere wetgevingen op dit gebied (zoals in Engeland», die uitgaan van een uitgebreide omschryving van het begrip dierproef en een ingewikkeld stel sel van vergunningen met veronachtza ming van het nut van dierproeven, de belangen van het dier minder goed be schermen dan een moderne wetgeving, zoals eind vorig jaar in Noorwegen is in gevoerd. Hierbij wordt niet alleen pyn, maar ook andere schade aan dieren toe gebracht, onder de wetgeving gebracht, doch anderzyds van een ingewikkelde en kostbare administratieve controle afge zien. Prof. dr. J. Lever, hoogleraar ln de dier- De laatste inleider, prof. dr. M. Tausk, buitengewoon hoogleraar in de theore tische endocrinologie aan de universiteit te Utrecht en directeur van N.V. Organon te Oss. besprak het praktische belang van dierproeven. Het gebruik van proeven op levende dieren is ook in ons land omvang rijk. In 1962 en 19G3 werden, zo vertelde prof. Tausk, in 149 laboratoria 873.000 kleinere dieren (muizen, ratten e.d.) ge bruikt. een veel kleiner aantal ongeveer 8000 honden, katten en apen, en byna 1% miljoen lagere dieren, vooral Insecten. Het gebruik by het onderwys is van zeer beperkte omvang en zal door moderne technieken, zoals film en televisie, nog verder beperkt kunnen worden. Bij onder zoekingen is het gebruik veel gToter. AMSTERDAM (ANP) Ten aanzien van dc gewenste wijze van honorering is 26 procent van de Nederlandse art sen voor directe cn volledige betaling door dc patiënten; 32 procent geeft de voorkeur aan ziekenfondshonorering per verrichting: 34 procent wenst handha ving van het vaste jaarbedrag per zie kenfondspatiënt: en tenslotte is er nog een kleine minderheid van 8 procent voor een vast jaarsalaris. Dit zijn enkele van de uitkomsten van 'n anomieme opinipeiling onder prakti- zerende artsen in negen Eropese landen. De meerderheid van de artsen uit de ne gen landen wijst het Nederlandse hono reringssysteem af. Voorts blijkt uit de gegevens, dat in vijf van de negen landen, waaronder Ne derland. meer dan de helft van de art sen het normale praktijkinkomen aan vult met inkomsten uit ander medisch werk. zoals keuringen. Van de artsen die aan de peiling deel namen. bleken er 94 procent gehuwd te zijn. Voor Nederland was dit percentage het hoogst, namelijk 96. Bijzonder op merkelijk wordt gevonden het vrijwel voor alle betrokken landen geldende percentage van plm. 30 procent van de genen. die met een verpleegster of met een medisch studente zijn gehuwd (Res pectievelijk 23 procent, en 8 procent), gemiddeld zegt 60 procent van de ari se te hopen dat een van de kinderen een medische loopbaan zal kiezen. In Nederland koestert nog driekwart van hen deze hoop. In Finland, Zweden, Noorwegen en in mindere mate ook in België helpt de vrouw in de meeste gevallen niet in di recte zin in de praktijk. In Duitsland, Denemarken en Ierland en vooral ln Ne derland (05 procent) yn Engeland (70 procent) Is dat in meerderheid wel ge woonte. In Nederland heeft 39 procent van de praktijk en een betaalde vrouwe lijke hulpkracht en Nederland staat daar mee- bijna onderaan de lijst van de ne gen landen, waar gemiddeld 61 procent van de artsen over een betaalde kracht j beschikt. België staat met 28 procent helemaal onderaan. Wat het in de praktijk toepassen van afspraaksystemen betreft (hetzij voor al le patiënten dan wel uitsluitend voor [fondspatiënten of particuliere patiënten) I staat Nederland onderaan de lijst van negen landen. Volgens de Nederlandse deelnemers aan de opiniepeiling wordt slechts in 25 procent van de gevallen een afspraaksysteem gehanteerd voor alle patiënten. ln Engeland (58 procent) en in Dene marken (53 procent) is de meerderheid van de artsen van mening, dat de zoge naamde bagatelklachten een ernstig pro bleem vormen. In de andere landen wordt dit verschijnsel niet als zodanig gevoeld. Toch is er een percentage van ongeveer 30 procent (ook in Nederland) dat bagatelklachten een ernstige zaak acht. Onbekende dreigt met coup in Joego-Slavië BELGRADO (UPI) De Joego slavische regering heeft in de a/gelopen tien dagen bedreigingen ontvangen waar- In wordt gewaarschuwd dat een coup <>p handen is cn dat 's lands tweede man. Edvard Kardelj. zal worden vermoord. Regeringsfunctionarissen hebben de be dreigingen het werk van een Servische chauvinistische extremist" genoemd. De boodschappen kwamen over per telex en waren geschreven in het Servo- KroatLsch. De voorzitter van de alge mene vergadering, Kardelj. werd erin meegedeeld dat hy tegen 29 november zou worden gedood als de afgezette vice- president Aleksander Ronkovitsj en twe« andere gezuiverde partyieden niet uit de gevangenis ontslagen zouden worden. De boodschappen werden ontvangen ln zakenkantoren, ln persbureaus en in re geringsgebouwen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7