VENETIAANSE GRAFIEK ALLE MENSEN MIJN BROEDERS Snelle laatste opbloei in de 18de eeuw te zien in Rijksprentenkabinet Het vak van de soldaat MAANDAG 7 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT v ,5Si DE ROL VAN GRAAF ANTONIO MARIA ZANETTI LuttuU v<rje Ja 'fiir.-jii, L'ili) ff-irql 1ut '/ut XKXlX.r-^j '•l'd/j /il. fir.i cianfrancesco costa Achtste deel van The Music of Time Het bezit van het Rijksprentenkabinet in het Amster- damse Rijksmuseum telt honderdduizenden bladen. Daar zijn eerste-rangsstukken bij. zoals dit voorjaar bleek op deuce del fiume brenta de gezamenlijke tentoonstelling van vier wereldcollecties: die van Amsterdam, München, Wenen en Parijs. Het aandeel van Amsterdam was toen van uitermate groot belang. Maar behalve die eerste-rangsstukken zijn er zoveel andere bladen die de moeite waard zijn. Ze zijn meestal opgeborgen, voor studiedoeleinden beschikbaar, maar zo toch niet beantwoordend aan het eigen karakter van een openbare verzameling. Dat kan moeilijk'anders. Op een tentoon stelling kan men een paar honderd bladen tonen. Men kan in Amsterdam dus voor honderden jaren vooruit en dat is meer dan u en wij te leven hebben. Maar toch gaat men het proberen. In een reeks tentoonstellingen, die telkens een ander aspect van de verzameling toont. Momenteel is dat aspect: Venetiaanse grafiek van de achttiende eeuw. SAMENLEVING OP HETERDAAD BETRAPT Terwijl Evelyn Waugh en Graham Greene in ons land bij alle mensen die romans lezen bekend zijn, is dat veel minder het geval met Anthony Powell, die toch al een vijftiental romans op xijn naam heelt staan. Zelfs mensen die veel Engels lezen, kennen hem soms niet. Toch heeft men zijn romans niet geheel ten onrefehte met die van Evelyn Waugh vergeleken, van wie hij in het begin zeker invloed heeft onder gaan. In een bepaald opzicht is zijn werk beter dan dat van beide anderen, het ls minder vertroebeld door extra- 1 literaire bedoelingen of verschijnselen j en al is het steeds persoonlijker gewor den. de auteur houdt er een distantie in acht, die bij Graham Greene vrijwel nooit en bij Evelyn Waugh in veel min dere mate voorkomt. Na Afternoon Men, Agents en Patients, What's become of Waring?, Wat werd er van Waring?, is Anthony Powell begonnen aan wat men een Engelse A Ia Recherche du Temps Perdu, Op Zoek naar de Verloren Tijd zou kunnen noemen, voor de recent ach ter ons liggende periode. Het is een reeks romans, waarin vele personen telkens weer optreden en waarin de verteller Nicholas Jenkins de midde laar is tussen lezer en de voorbijgega- t ne tijd. In de reeks, die Powell A Dan ce to the Music of Time noemde, heeft Anthony Powell zonder twijfel naar Proust gekeken, heel duidelijk wordt dat in een deel als A Buyer's Market, Kopers Markt, waarin men Powells voorbeeld vrij direct ziet. jg Maar hoe verder de reeks voortgaat hoe minder bedenkelijk de vergelijking met Proust wordt. De stijl van Antho ny Powell is minder barok dan de stijl van Proust, hij weidt ook minder uit, hij is concieser. Al mist het de geladenheid die men bij Proust op zijn best kan opmerken en de poëtische betovering die in A La Recherche du Temps Perdu dat zo ontnuchterend werk zo vaak aanwe- zig is, The Music of Time heeft de ver zorging van de stijl, het gevoel voor het juiste woord, die men ook bij Proust treft, een distinctie die echter bij Po- F well absoluut Engels is. Bovendien be- j| zit Powell de gave om mensen evenals f Proust in hun juiste verhoudingen te zien. Hij weet niet alleen sociaal te plaatsen, maar hij weet ook de betrek kelijkheid van die status te doen uitko men. Hij ontnuchtert dus eveneens. Zijn belangstelling voor mensen is groot, zijn kennis van toestanden lijkt onuit puttelijk. Om de ivaarde van zijn werk juist te schatten, kan men The Music of Time het best vergelijken met een werk, dat Ned. Danstheater naar Napels DEN HAAG (A.N.P.) Het Neder lands Dans Theater geeft op 17 en 1£ november twee voorstellingen in Napels I» het „Teatro San Carlo". Dit buiten lands optreden vloeit voort uit de deel name van het Nederlands Dans Theater aan het dit jaar gehouden ..Festival of Two World" in Spoleto. Het is de eerste keer, dat het Neder lands Balletorkest, onder leiding dirigent Leo Driehuijs, een toernee zal meemaken. Op het programma voor Napels staan „Metaforen" van Hans van Manen op muziek van Daniël Lesur, „De anato mische les" van Glen Tetley op muziek van Marcel Landowsky, „Pas de trois classique" van Benjamin Harkarvy op muziek van Peter Tschaikovsky en ..Symphony in three movements" van Hans van Manen, muziek Igor Stra- winaky. Op de terugweg op 20 november wordt een voorstelling gegeven in het nieuwe theater van de stad Luxemburg. destijds, vooral in de katholieke kring, meesterwerk werd beschouwd, namelijk Augustin ou le Maitre est ld Joseph Malègue, dat nog directer op Proust was geïnspireerd en dat zelfs trachtte de barokke stijl van Proust te volgen. Malègue schreef geen meesterwerk omdat zijn navolging te onmiddellijk was tot in het kitscherige omdat hij tegenover de kringen die hij beschreef veel minder de distan tie bewaarde, die bij reconstructie van de tijd in zijn juiste gedaante nu een maal nodig is. Powell ontworstelde zich aan Proust, hij behandelt in The Music of Time een zelfde onderwerp, maar hij behandelt het, ondanks de duidelijke overeenkoms- Men ontdekt dit opnieuw in het acht ste deel van de serie dat zojuist bij Wil liam Heinemann te Londen verscheen onder de titel-The Soldier's Art. De ti tel ls ontleend aan Child Roland to the Dark Tower Came van Robert Brow ning: Denk eerst, vecht dan, dat is 't soldatenvak. Theater Men ontmoet er weer zoals in de mans van Proust de personen die i al kent. In het begin gaat Nicholas Jen kins, tweede luitenant, naar een winkel in de buurt van Schaftesbury Avenue, waar men tweedehandskleren kopen kan of huren, uniformen onder meer en thea terkostuums. Het hele boek is min of meer op dat begin afgestemd, theater komt er her haaldelijk aan de orde tot in de mili taire omgeving van Nicholas Jenkins toe en, als het verhaal zich verplaatst naar Londen, maakt men weer met theatermensen kennis. The Soldier's Art is zelfs in zijn geheel genomen ln be paalde zin theater, een tragikomedie, waar het tragische en het komische zc worden gebracht, dat het als terloops lijkt, dat men er aan voorbij nen lezen. Wie dit echter niet doet. zal ontdekken welk een meester in dit thea ter Anthony Powell is. Het is best mogelijk dat een lezer, die nog niets van zijn werk kent, voor al in het begin, het verhaal weinig in teressant zal vinden. Anthony Powell beschrijft het bestaan van m< aarde, met distantie, als we reeds op merkten, en onbevangen. Het boek gaat wat de vertelling op zich betreft 's levens trivialiteiten zou kun- men en wat Thomas Hardy pleegde aan te duiden als 's levens kleine ironieën. Twee kolonels kunnen het niet te best met elkaar vinden ze proberen elkaar op allerlei wijzen dwars te zitten. In Londen ontmoet Ni cholas Jenkins zijn schoonzuster Pri- scitta. haar man Lowell, van w scheiden wil, een paar minnaars zijn schoonzuster ook de nieuwste Odo Stevens. Later komt de blit: zijn in de eerste helft van de tiveede wereldoorlog en de blitz treft op schillende plaatsen zowel Priscilla als Afdoend Ais men zo ver is zal de intelligente lezer al lang door deze trivialiteiten en de personen die er by optreden zyn ge boeid. Evenals Proust wordt men bij Anthony Powell getroffen door het be slissende karakter waarmede hij perso nen en toestanden en onderlinge ver houdingen beschrijft. De sensatie van het volkomen afdoende krijgt men in The Music of Time, ook weer in The Soldier's Art, zeer sterk. Zo zijn deze militairen, zo zijn deze mensen uit So- ho en Mayfair. Of Powell kolonels, een generaal, een academicus als de gewezen alco holist Stringhain, schoonzuster en Audrey Maclintinck laat optreden of gewone soldaten sergeants, hij geeft ze altijd in hun v gedaante weer met hun eigen opvattingen levensgewoonten, zonder de minste nadrukkelijkheid, steeds echter haarfijn getroffen. Wie van Engels houdt en van literatuur, kan niet beter doen-dan Po wells werk lezen in het bijzonder ook dit laatste: The Soldier's Art. jos panhuysen als zijn bartolozzi harlekijn als oorlogsinvalide Cnaar g. d. Ferretti) Die tentoonstelling blijft nog tot 16 november te zien. Daarna wordt ze tijdelijk opgeborgen om plaats te maken voor kant uit het bezit van H.M. de Koningin en van 3 februari t/m 19 maart komen de Venetianen dan weer terug in het Prentenkabinet. Het is een aantrekkeiyke tentoonstelling. Ze laat de late opbloei van de grafiek ln de lagunenstad zien vóór de republiek Ve netië eigen onafhankelijkheid zou ver spelen aan Napoleon. Het is de tyd van grootmeesters als Canaletto, de Tiepo- lo's en Piranese. Met het werk van deze reuzen zou het Rijksprentenkabinet uit eigen bezit stuk voor stuk tentoonstel lingen kunnen houden en dan nog een scherpe selectie moeten toepassen. Men heeft heel bewust een andere opzet gekozen. De „reuzen zyn er wel, maar zij zyn betrekkelijk spaarzaam verte genwoordigd. Daarmee ruimte latend aan mensen van het tweede plan, die normaal niet aan en wier werk het i waard is. Graaf Antonio Zanetti Een der belangrijkste figuren is Graaf Antonio Maria Zanetti, een eru diet mens, die zelf etste. Hij bezat een belangrqke verzameling prenten en te keningen (o.m. van Parmigianino, Rem brandt en Dürer). Hij stelde groot be lang in de prentkunst, leerde o.m. in Londen de welhaast vergeten techniek van de clair-obscur houtsnede kennen en stelde alles in het werk om de prent kunst in Venetië op een hoger plan te brengen. Hij deed dat o.m. door series prenten uit te geven (Engeland bijvoor beeld had daar grote belangstelling voor) eö ook door te bemiddelen bij aankoop. Waarschynlijk heeft hij dit ook gedaan tussen vorst Wenceslaus m. marieschi canal grande en dogenpaleis Liechtenstein en Tiepolo. Het huis Liechtenstein bezat een van de voornaamste Tiepolocollectles, die in 1950 door het Ryksprentenkabinet werd verworven. De vedute Wie Venetiaatis grafiek zegt, zegt vedute's. Deze wijze van stads-land- schapgezichten in prent te brengen werd in 1103 in Venetië geïntroduceerd door Luca Carlevaris. Hij had de ve dute in Rome leren kennen. Op zijn bladen toont hij in de eerste plaats be langstelling voor de architectuur, maar hij heeft toch ook oog voor het pitto reske van het volksleven. De kunst van de vedute ontwikkelde zich betrekkelijk snel, tnede door Zanetti's invloed.^An- toni Visenti gaf in twee delen Vene tiaanse stadsgezichten naar Canaletto uit. Later zou deze meester zelf zich op de etskunst werpen en men kent, of kan ze anders hier leren kennen, de prachtige bladen die daar het resultaat van waren. De atmosferische weergave is voortreffelijk, de techniek vlekkeloos. Canaletto werkte inspirerend op een hele ry kleinere meesters, wier namen wij hier niet kunnen noemen. De Am sterdamse tentoonstelling toont echter aan dat in een halve eeuw tyds de prentkunst op een ongeloofiyk hoog peil werd gebracht. Canaletto stond daarby niet alleen aan de top. Van ongeveer geiyke voornaamheid, zij het in een geheel ander genre, is het werk van Giambattlsto Tiepolo, de schilder van de immense plafonds wanden in Venetiës paleizen en kerken. Als etser zocht hy zyn onderwerpen vooral in kleine groepjes landschappen. Het zyn heel merkwaar dige bladen, deze „Capricci" en „Scher- zi". Er biykt invloed uit van de ma gie en zwarte kunst die in het Ve netië van die dagen welig hoogtij vier den en die Tiepolo met een tikje spot lijken te bezien. Verrukkelijke bladen zyn het zeker, zowel door hun fraaie compositie als door hun geraffineerde techniek. Ook Giambattlsto Tiepolo heeft In vloed gehad. Byvoorbeeld op zijn Gian Domenlco, die overigens aan ders grootheid niet biykt te kunnen tippen, en de technisch veel sterkere Lorenzo, die Giambattisto's decoratieve plafonds op fraaie bladen vastlegde en een reeks „Raccolta di Teste" maak te. 30 portretten van oude tovenaars, byna alle aan zijn vader ontleend, maar zo op het oog beïnvloed door Rembrandt, wiens prenten hy by Zanetti kan hebben gezien. Vergeten we niet te vermelden dat ook werk van Zanetti zelf te zien is en gezien mag worden. Reproduktie-etsers Verder, we moeten een greep doen, temen we Marco Pitteri een begaafd reproduktie-etser, die werkte naar voor beelden van de schilders Piazetta en Longhidie een wonderlijke mengeling illustraties en vele andere etsen, o.m. ,J)e zeven sacramenten" van Longhi die, een wonderlijke mengeling nen van religieuze sentimentaliteit ironisch gevoel voor soms koddig* bijzaken in zijn composities. Ook an dere onderwerpen komen aan de orde afbeeldingen van beroepen, bijvoorbeeld Zompini, die een levendig beeld geven van het volksleven in het Venetië de 18de eeuw. Hoe er in dat Venetië gefeest werd is te zien op de terecht befaamde reeks „Plechtigheden der Doge's" van Brusto- loni. Hij was een leerling van Pitteri, evenals Berardi en Volpato, die elk in eigen genre goed op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn. Piranesi De tentoonstelling besluit met het werk van misschien wel de grootste van allemaal: Giambattista Piranesi. Elke liefhebber van de prentkunst kent zijn majesteuze etsen van landschap pen, gezichten van Rome en vooral zijn ook thans nog zo wonderiyk „modern" aandoende Career! of gevangenissen. Ze mochten uiteraard hier niet ontbreken en ze vormen een fraai slot van een tentoonstelling die een liefhebber van de prentkunst zich niet mag laten ont gaan. Omdat hij wellicht veel nieuws kan ontdekken onder deze oude pren ten. Het Is Juist daarom dat wy by de illustratie van ons artikel gezocht heb ben naar namen die geen overgrote be kendheid genieten. Voorzover dat via een kranteafdruk mogeiyk is, biykt dat deze „klelnmeesters" werk hebben ge maakt dat de moeite waard ls. In Am sterdam is het te zien, naast dat van de „Grote Drie" van de Venetiaanse prentkunst. Het is een interessante confrontatie. Vg. AW Kerk in beweging Propaganda gevaarlijker dan bestrijding Er Is, zegt men, beweging In de Kerk gekomen. In theologiserend Nederland is er wellicht nog nooit zo getheologiseerd als thans. Niet alleen In het noorden ls dat het geval, waar dit sinds eeuwen een geliefde bedryvlgheid ls. maar nu ook In het zuiden, waar dit betrekkelijk kort geleden nog niet zo overvloedig voorkwam. Hoewel het de Kerk de Kerk laten er een gewoon verschijnsel was. placht men zich daar niet erg druk over te maken. Een boekje als Alle Mensen Mün Broeders, dat In Nederland door Polak Van Gennep te Amsterdam wordt verspreid. Hikt ons tenminste een zeldzaamheid. M. Weze zet daarin uiteen waarom hij de Katholieke Kerk verliet en hij tracht er te komen tot een samenleving waarin gelovigen onderling en gelovigen en ongelovigen het goed met elkaar kunnen vinden, elkaar althans niet naar het leven staan. Alle mensen worden broeders, zoals in de negende symfonie. M. Weze bedoelt dat echt, al pakt hij nogal uit tegen de Katholieke Kerk, soms zo dat de verhoopte ver broedering er toch wel eens door uitgesteld kon worden. Alle Mensen Mijn Broeders is, als vaak met goed bedoelde publikaties het geval is, geen meester werk. Het brengt ook niet zo veel nieuws, alle bezwaren tegen de onverdraagzaamheid van de Kerk. tegen de moeiiyke plaatsen ln de schrift, niet zelden voorzien van verklarende noten die de plaatsen nog iets moeilijker maken, zyn al wel eens geopperd Wezes verzet tegen de onfeil baarheid van de Paus hoort men tegenwoordig apostelen t ons tot voedsel gaf, heeft geen schlen niet, maar door de gewone kijkers bekeken. Veranderlijk Hij verwijt de Kerk dat zij ln beweging ls en hij verwijt haar eveneens dat ze stil staat. Beide verwijten worden ook binnen de Kerk uitgesproken, maar minder vaak als hier. door dezelfde persoon. Hij stelt en naar onze mening terecht dat de Kerk bestaat bij de gratie van enkele onver anderlijke geloofsfelten en hij verwijt haar dat ze daar niet van af wil. wat op zelfvernietiging zou uitkomen M. Weze ls geen katholiek meer. maar hij ls wel een gelovige. Als zodanig en als gewezen katholiek weet hij ook dat men een geloof niet „begrijpen" kan. als men niet zelf gelovige ls of geweest is. Dat ls zeer Juist en dat geeft zeer Juist aan dat de theologie als zodanig het geloof nooit uit puttend verklaart. Men kan alle theologie kennen die er bestaat en toch niet by machte zyn tot de anamnese, tot het zich opnieuw herinneren, tot het ln de herinnering actueel maken van een heilsfeit. De joden kwamen en komen tot een actueel stellen van de uittocht van Egypte door hun paasfeest, de katholieken komen tot een actueel stellen van het laatste avondmaal door de eucharistieviering. Wie door de anamnese tot het besef komt, dat Christus zich daar aan de theologische verklaring nodig van wat daar precies plaats vond. Hij is zonder theologie een gelovige. De interpretatie dringt nooit geheel door in het geloof aan het heilsfeit, omdat ze, rationalistisch, dit geloofsbesef hoogstens dienen kan, niet vervangen. Wie hier vanuit gaat kan veel wat dc Kerk op het ogenblik „beweegt" niet al te zwaar nemen. Hij kan ook veel niet te zwaar nemen wat de Kerk ons in het verleden ten onrechte als juist heeft voorgehouden. Want dat heeft ze ongetwijfeld gedaan. Voorlopig In ons leven hebben we herhaaldelijk meegemaakt dat we voorlopig nog iets moesten aannemen, hoe wel de bijbelcommissie min of meer liet merken, dat dit niet lang meer zou duren. Er worden bin nen de Kerk soms dingen gedaan, die het geloof meer schade doen dan de meest directe bestrij ding Op de televisie zagen we wel eens twee „forums" met dezelfde gespreksleider, die zeil altyd heel weinig zei. HIJ zou er wel niet vanuit gaan, dat de leden van het forum zichzelf ln de knoop zouden leggen, dat hy daar niet de helpende hand by hoefde te lenen. Maar of hy ervan uitging of niet, de dominee en de gelovige leek en, ln het andere „forum" met de Jonge mensen, de dominee en de katholieke geesteiyke kwamen ln de knoop, hoe spitsvondig een enkele van hen ook zijn mocht. Door theologen bekeken gebeurde dat mls- en wat die gewone kijkers betreft, wel. Die beide „forums'die gewone kUkers als voort durend „gedraai" aandeden. ïyken ons veel ge vaarlijker voor het geloof dan het boek van M. Weze. waarin men de bestrijdingstendens duidelijk zien kan en dat de spitsvondigheid van sommige uitspraken in de „forums" mist. Voor altijd De Kerk ls in beweging, of M. Weze en of een deel der gelovigen dit goed vinden of niet Zij beweegt zich echter niet bijzonder soepel noch bijzonder elegant hetzU in progressieve, hetzij in conservatieve zin. Er is nu een nieuwe katechismus gekomen, omvangrijk, breedsprakig en soms de koop en de geit sparend. Het wil echter voor komen dat. meer dan aan zo'n uitvoerige kate chismus. behoefte bestaat aan een beknopte, dui delijke uiteenzetting in een folder van de voor naamste geloofsfelten. die niet veranderen kunnen. De interpretatie daarby zou ook zo min mogelijk „eigentijds" moeten zijn, ruim genoeg echter om „eigentijdse" interpretaties tot op zekere hoogte te kunnen toelaten. Het gaat Immers niet op de eerste plaats om de interpretatie, die wisselen kan, inaar om het geloof en het Is niet te ontkennen dat vele gelovigen, die het geloof ernstig nemen, op het ogenblik verontrust biyken en niet meer weten waar ze aan toe zyn en dat zyn niet alleen de ouderen. jos PANHUYSEIf

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7