VIJF FRACTIEVOORZITTERS OP BEZOEK BIJ INFORMATEUR BEEL Ontslagen Yasco, geen 300, maar 800 Cals dringt aan op spoed (S Weekend over God is dood Confessionele partij bestaansrecht heeft Toeleverings bedrijven ook in gevaar Goede ambtenaar is adviseur van minister v.TongeSukte i ZELF DE SERVICE ALS iU--ü" BUREAUS VAN NSVH MAANDAG 7 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINa 5 DEN HAAG Kabinetsinformateur prof. dr. L. J. M. Beet ontvangt van daag en morgen de fractievooralt ters van de vyf grote partijen in de Tweede Kamer. Vandaag voerde hij besprekin gen met drs. W. K. N. Schmelzer van de KVP, drs. G. Nederhorst van de P.v.d.A. en inr. E. Toxopeus van de VVD. Morgen worden by hem verwacht de heer B. Roolvlnk van de AR en mr. H. Beernlnk van de OHII. Het gesprek, dat informateur Beel zaterdagmorgen met de demissionaire premier mr. J. Cals in zijn woning te Wassenaar voer de, duurde ruim twee uren. Dr. Beel had ai laten aankondigen, dat het hier bij ging om een oriënterend overleg. In politieke kringen in Den Haag neemt men aan, dat mr. Cala de infor mateur zeer waarschijnlijk gewezen zal hebben op een aantal beleidskwesties, die dringend afgehandeld moeten wor den. De demissionaire premier, die na afloop van zijn besprekingen met de in formateur uiteraard niet op de werke lijke inhoud van het overleg kon in gaan, liet echter niet na te wijzen op de noodzaak van spoed bij het vormen een nieuw kabinet. „Er zijn teveel ken, die dringend op behandeling wach ten", aldus mr. Cals. die tegelijk onder streepte, dat het demissionaire kabinet bepaald niet met de handen over elkaar zit te wachten op opvolgers. „Wij heb ben nog genoeg te doen", aldus de Overigens is professor Beel geen vreemde in de enorme hoeveelheid za ken, die het kabinet-Cals onder handen heeft. Als vice-president van de Raad van State heeft hij zeer onlangs nog een groot aantal concepten en voor ontwerpen onder ogen gehad. Met de fractievoorzitters van de vijf grote partijen in de Tweede Kamer zal de informateur, zo neemt politiek Den Haag aan, ongetwijfeld de geschilpun ten doornemen, die de fracties zowel met het kabinet-Cals als met elkaar hebben op het terrein van de financieel- economische politiek van dit ogenblik. Prof. Beel heeft voor iedere fractie voorzitter voorlopig enige uren uitge trokken. Drs. W, K. N. Schmelzer kon hem als eerste van de vijf bezoekers bovendien zijn eigen formateur erva ringen met de overige fractieleiders en bovendien zijn program voorleggen. Vandaag zal het de informateur bo vendien duidelijk moeten worden, waar om de P.v.d.A. bij drs. Schmelzer bui tenspel stond, waarom de AR zeer ongebruikelijk in de politiek meende eigen voorstellen bij de ex-formateur te moeten indienen en waarom partijen als de VVD en de CHU niet in aanmerking kwamen om in een mogelijk extra parlementair overbruggingskabinet van dra. Schmelzer zitting te nemen. Of waarom ze niet wilden meeregeren. De kans is verder groot dat informateur Beel nog gesprekken zal voeren met de demissionaire ministers uit de sociaal- financieel-economische driehoek van het kabinet-Cals. VALKENBURG De eerste bezoekt van informatei prof. Beel was zatei dag de demi. minister-preside\ mr. Cals. Voorzitters KVP. AR EN CHU Coalitiekeuze voor verkiezing niet mogelijk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorzitters van de drie confessionele partijen hebben zich zaterdag lijnrecht opgesteld tegenover de velen, die gedurende de tweedaagse Volkskrant-conferentie over het Neder landse partijwezen de doodsklok wilden luiden over de confessionele partijen. Mr. Aalberse (KVP) stelde onder meer, dat men het concilie geen onrecht moet doen door er argumenten aan te ont lenen tegen de confessionele partijen. Het concilie heeft uitdrukkelijk gepleit voor de Inbreng van het christelijk leven ook ln de politiek. In geen enkel concilie stuk staat een doorslaggevend argument tegen de confessionele partijvorming, al dus mr. Aalberse. Hij was het eens met de Amsterdam se KVP-wethouder mr. Eisenberg, die gezegd had, dat het overgrote deel van de katholieke kiezers bij opheffing van de KVP over splinterpartijtjes zou uit zwermen of partijloos zou zijn. AR-partijvoorzitter dr. Berghuis zei, dat juist nu voor het bestaan van confes sionele partijen gepleit kan worden, (ADVERTENTIE) Politie staat alle demonstraties toe Nu er de laatste t tld zoveel te doen is over betogingen vóór iets of tegen iets, en het politie-opt reden nogal eens onderwerp van ge sprek is, is er alle reden om een heuglijk feit onder aller aandacht te brengen. Hel gaal hier om de monstraties die onder alle om standigheden steeds zondermeer worden toegestaan en die zelfs van overheidswege van harte worden toegejuicht: de perma nente demonstraties voor een goedkoper leven - op de markt. Marktkoopman en straathande laar trekken elke dag duizenden „betogers", die overigens heel rustig en gezellig hun inkopen doen in hel grootste koopcen trum. Daarbij zijn geen spandoe ken nodig, maar er is Iets anders dat waar de politiek het gehele leven meer dan ooit in beslag neemt. CHU-voorzitter drs. Tilanus zei ,.Ik ben niet bereid om het evangelie als uitgangspunt voor ,mijn politieke keuze los te laten. In de confessionele partij is een confrontatie van en discussie over belangen moge lijk". Zowel dr. Berghuis, als mr. Aalberse waren van mening, dat het niet in over eenstemming is met het. Nederlandse meerpartijenstelsel om vóór de verkie zingen een coalitie-keuze voor het toe komstige kabinet te maken. Oud-KVP- fractieleider prof. Romme sloot zich daar later bij aan. PvdA-partijvoorzitter dr. Tans bleef de confessionele partijvorming wel pas send vinden bij de negentiende eeuw, maar niet meer in het heden. Het gaat er om of de christelijke levensvisie ook vandaag nog tot confessionele partij vorming zou leiden. Dr. Tans beant woordde die vraag ontkennend. Hij ver wierp ook de door sommigen gepropa geerde stelling, dat de PvdA voor de toetreding tot een nieuw kabinet een aan tal minimumeisen zou moeten stellen. Dr. Tans noemde dat onrealistisch, want het minimum zou dan door de tegenpar tij terstond tot maximum gemaakt den, hetgeen de onderhandelingspositie zeer verzwakt. Algemene volkspartij Voor de Conefssionalisering pleitten de katholieke Tilburgse hoogleraar dr. Alting von Geusau en de heer Gielen van de centrale jongerengroep vai KVP. Laatstgenoemde zou willen dat KVP AR en CHU een algemene volkspartij oprichten, die een tussen positie temid den van PvdA en VVD zou innemen. Voorts kregen ook nog vertegenwoordi gers van Democratie '66, de CDU en van het Democratisch Centrum Neder land gelegenheid hun opvattingen be knopt uiteen te zetten. Conferentieleider prof. Bosman uit Til burg zie aan het slot van de conferen tie dat het nuttig is om ons na de verkie zingen opnieuw op het Nederlandse par- tijwezen te bezinnen. Op de eerste dag i was in dit verband reeds door het PvdA- Eerste Kamerlid en burgemeester van Rotterdam mr. Thomassen gepleit voor de vorming van een werkgroep, die na de verkiezingen van start zou moeten gaan. Zijn geestverwant dr. Mansholt verwierp overigens dit idee, De bestaan de partijen moeten liever voldoende dui delijkheid in „hun programma's brengen, zo stelde dr. Mansholt. Steun verwierf de heer Thomass echter o.m. van de KVP-er drs. West spreekt: de ongeloolUlk lage prij zen. De leuzen van het goedkope re leven zijn op de markt dan ook niet van de lucht. Kopen op de markt is dan ook geen kwestie van protesteren, maar van profi teren, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Staking Zweedse onderwijzers geëindigd STOCKHOLM (UPI) Het conflict tussen de Zweedse onderwijskrachten en de Zweedse raad voor collectief overleg, als gevolg waarvan 20.800 onderwijzers op non-actief werden gesteld, is bijge legd. Beide partijen accepteerden het voorstel, dat door een bemiddelingscom missie was gedaan. De eommlssle was door de Zweedse Tegering ingesteld. Liberalen willen toch in zee met Erliard BONN, (Reuter). De Westduitse vrije democraten zijn teruggekomen van bun standpunt, dat zij geen nieuwe coalitie met do christen-democraten willen aan gaan. zolang de 69-jarige Bondskanselier Erhard in functie is. Toen de vier liberale ministers elf dagen geleden uit de rege ring traden, verklaarde hun party dat zij niet aan een nieuw kabinet zou mee werken onder Erhard. Nu deelde de plaatsvervangende voorzit ter van de vrije democraten. Willy Weyer, in een radiovraaggesprek mee, dat zijn partij bereid is met iedereen, met inbe grip van dr. Erhard, coalitiebesprekingen te beginnen. „Wij zijn tenslotte niet uit de coalitie getreden wegens Ludwig Er hard". aldus Weyer- Zoals gemeld was de directe ooi-zaak van de breuk tussen libe ralen en christen-democraten een con flict over de wijze waarop een tekort van vier miljard Mark in de nieuwe begroting zou kunnen worden gedekt. In het afgelopen weekend is op hel kasteel Schaloen Ln Valkenburg een druk bezocht weekend ge houden over de „God-is-dood-theologie". Een van de belangrijkste inleiders was dc Duitse theologe dr. Dorothée Sölle uit Keulen, die de vraag stelde of het christe lijk geloof zich oplost ln de ethiek. Zij erkende, dat het christendom in feite dik wijls in de ethiek is opgegaan maar achtte dit in wezen onjuist. Indien de christelijke ethiek verdwijnt, hoeft daarmee het chris telijk geloof dan ook niet te verdwijnen. Integendeel wij beginnen nu pas echt aan God te geloven. De openingsconferentie. gehouden door dis. R. van Eijden, behandelde het onderwerp: „Wat willen de God-is-dood- blieoiogen?". Hij maakte duidelijk, dat liet tot nu toe geldende Godsbeeld heeft af gedaan, niet omdat God veranderd zou zijn maar omdat de mens veranderd is. Hij constateerde een zekere secularisering van de godsdienst, waardoor de weg voor liet echte denken en spreken over God wordt vrijgemaakt. Het weekend werd afgesloten door prof. drs. H. Sanders, die sprak over het onder werp „Welke God is dood?". Hij stelde, dat verschillende theologen op het ogen blik bezig zijn de niet-actuele elementen uit het Godsbeeld weg te zuiveren en ac tuele elementen, zij het op eningszins schokkende wijze, te accentueren. De on wil en de wrevel, aldus inleider, gelden met God maar wat men van Hem in de loop der tijden gemaakt heeft. Verdere inleidingen werden gehouden door pater Robert Adolfs O.S.A. (Heeft de Kerk nog toekomst?) en door prof. L. Boer (Wat is ontmythologisering). Man omgekomen BOCHUM (DPA) ln een grote was serij te Bochum in de Westduitse deel staat Noordrijn-Westfalen is zaterdag een 41-jarige arbeider om het leven ge komen. Hij nam een bad in een was- trommel, toen een collega van hem, die dit niet wist, de trommel in beweging zette. Hoewel deze collega nog poogde de installatie zo snel mogelijk tot stil stand te brengen, bleek de man al te zijn overleden. Degene die de wastrom- mel in beweging had gezet, geraakte hiervan zo oversturr, dal hij zelfmoord pleegde door van het dak van de wasse rij te springen. (Van onze correspondentI HEERLEN Door het financieel de bacle by het bouwbedrijf Vascomij zullen niet 300, zoals aanvankelijk was medege deeld, maar ln totaal 800 mensen op korte termijn op straat komen te staan. Hiervan zullen ongeveer 500 werknemers zijn van de Vascomij en de dochteronder neming Vasco-Bau ln Aken en 300 werk nemers van andere dochterondernemin gen. In een maand tjjd is het aantal werklozen in Limburg hiermee gestegen tot 1100. Staatssecretaris dr. J. de Meyer (So ciale Zaken) vernam het slechte nieuws I uit Limburg zaterdagmorgen uit de I krant toen hij op weg was naar een con gres in Scheveningen. Hij liet het con- as en gaf zijn chauf feur opdracht onmiddellijk rechtsom keer te maken en koers te zetten naar Heerlen. Tijdens een spoedbespreking met onder andere de hoofddirecteur van de arbeidsvoorziening in Limburg is be sloten onverwijld te beginnen met een studie van de maatregelen die nodig zijn om de afvloeiing van tie 800 mensen zo verantwoord mogelijk te laten verlopen. Onder andere zal worden nagegaan wel ke moderne vormen van vervangende werkgelegenheid geschapen kunnen wor den, die dan mogelijk kunnen gaan pro fiteren van de rijksmaatregelen, die de industriële herstruetuerlng van de mijn streek beogen. jachtterrein tijdens de jaarlijkse Sint-Hubertus Slipjacht. die za terdagmiddag iu de Treekerbossen bij Amersfoort werd gehouden. Ontsparing bij Rijkspostspaarbank DEN HAAG. Bij de Rijkspostspaar bank vond ln oktober een ontsparing plaats tot een bedrag van 4,9 min. gulden. In oktober 1965 werd een voordelig ver schil van 4.6 min gulden geboekt. In totaal werd ln oktober ingelegd 102 min. (1965. 106.8 min.) en opgenomen 106,9 min ('65: 102.2 min Het inleggerstegoed bedroeg in oktober 4318,0 min. gulden tokt. 1965: 4070.0 min.). In een handomdraai Staatssecretaris dr. J. de Mei, tSociale ZakenJ spoedde zi zaterdag naar Heerlen toen hij i de krant het tlebdcle bij Vascot Het is niet uitgesloten dat het Vasco- mij-debacle een groot aantal toeleve ringsbedrijven zal meeslepen. Met het oog da&rop, is dr. De Meyer voornemens contact op te nemen met Economische Zaken om via het financieel garantiebe- leid van het rijk iets voor deze bedrijven te bereiken. Burgemeester drs. F. Gijzeis van Heer len liet er geen twijfel over bestaan, dat als geïnteresseerden in overname van Vascomij niet binnen acht dagen duide lijk bescheid geven er een zeer gecom pliceerde zaak zal ontstaan". Het ligt wel in de bedoeling dat de wo ningcomplexen die Vascomij in Heerlen nog onder handen heeft zullen worden afgebouwd. De P.v.d.A.-afdellng Heerlen heeft een grondig onderzoek geëist in deze affaire, waarbij de onderste steen boven moet ko men. „Hier is sprake geweest van een langdurig wanbeheer", aldus de P.v.d.A., waardoor de werkgelegenheid en de wo ningbouw ln een acuut gevaar zijn ge bracht". Ook de C.P.N.-afdeling heeft aangedrongen op een diepgaand onder- 123(.56789 Horizontaal: I godsdient voetbalvereniging in orde; 2. vaartuig - Grootmoeder; 3. de onbekende rag voormiddag lafk.); 4. Gemeentelijke Geneesl-un- dige Dienst stuk goed; 5. rang schikken; 6. telwoord ik (Latijn); 7. titel Engels telwoord gods dienst; 8. plaats in Nederland over ledene; 9 voorzetsel plechtige gelofte kunstmatige insiminatie Vertikaal: 1. graad zoutachtig: 2. Australisch buideldier; 3. titel; 5. zaterdag en 301 - Oplossing vorige dag: Oplossing, Hor.1. balk - veer; 2. alle anna; 3. ao - gel - da; 4 rem - eet; 5. eiken; 6. las - elk: 7. ot - alt - es; 8. oost - oren; 9. slim - pers; Vcrt.1. baar - loos; 2. aloe - atol 3. II - mes - si; 4. keg - atm., 5. eikel; 6. val - top; 7. en - ene - re 8 ende - leer; 9. raat - kans. Beleidsvorming overheid en bedrijfsleven Groot tekort aan communicatie" DEN HAAG l bij de overheid t Is zaterdag het Kalli. huwelijksbureaus NICE (Reuter) Een reddingsploeg heeft gisterochtend geen overlevenden aangetroffen bij het wrak van een „II- joesjln „vliegtuig van Air Mali" dat za terdag met zeven bemanningsleden tij dens een sneeuwstorm neerstortte ln de buurt van het dorp Entraunes iu de Franse Alpen. De wrakstukken liggen op een hoog te van 1600 meter verspreid over een terrein van 150 meter op de „Pas de Lausson", een stuk van de 2400 meter hoge „Col de la Cayolle". De zeventien leden van de reddings ploeg, die uit Esting waren vertrokken, hadden drie uur nodig om de plaats van het ongeluk te bereiken. Het verongelukte toestel wee op we§ van Zagreb naar Marseille. (Van onze correspondent BEEKBERGEN In liet afgelopen weekend heelt het Centrum Katholieke Huwelijksbureaus het conceptrapport over de hulpverlening bij geboortenrege- Ung besproken. Er bleek onder de aan wezigen een grote eenstenuulgheld te be staan. „U was het misschien iets te veel met elkaar eens", zo besloot tenminste gespreksleider dr. J. J. C. Marlet de ge houden discussie. En drs. C. H. G. M. Kuitenbrouwer, directeur van het Cen trum. gaf aan het eind van de studiedag als zijn mening te kennen, dat er „een onbegrijpelijk snelle ontwikkeling ln het katholieke denken over deze materie plaats grijpt". Met grote eensgezindheid werd urgen tie toegekend aan spreekuren over ge- bortenregeling op de ra-k. huwelijksbu reaus. Men was liet er bovendien over eens,, dat de daar verleende service niet kleiner mag zijn dan die, die op de NVSH-bureaus geboden wordt. De direc teur van het Centrum sprak de verwach ting uit, dat dit doel volgend Jaar op een aantal bureaus reeds verwezenlijkt kan worden. De vraag, welke Lnvloed een duidelijke standpuntbepaling van het hoogste ker kelljk gezag over geboortenregellng zal hebben, beantwoordde hfl met: „Hoe die uitspraak ook zal uitvallen, er blijven motieven om een onbeperkte hulpverle ning te geven. Dc meen dat de verbon denheid van de medegelovigen zwaarder weegt dan de stem van het kerkelijk ge zag. Bovendien vind lk, dat elke hulp zoekende zelf verantwoordelijkheid moet dragen voor de keus, die gemaakt wordt tussen de beschikbare middelen en tech nieken. In hoeverre hel sociaal mogelijk is, om na een uitspraak van de Paus de hier geschetste service op de r.-k. bu reaus te geven is een ander punt". Drs. Kuitenbrouwer zag niets in een beperking van de service over de spreek uren voor gezinsplanning. „Dan zouden wij knollen voor citroenen gaan verko pen. We zouden de hulpverlening dan aan andere instanties (zoals de NVSH) moeten overlaten". HIJ stelde met na druk vast, dat het streven naar spreek uren voor geboortenregellng op katholie ke huwelijksbureaus niet werd Ingegeven door een toenemende stroom van katho lieken, die adviezen en hulp op de NVSH- bureaus gaan zoeken. „Tien procent van de NVSH-leden (ongeveer 20.000) is ka tholiek, maar er is een vermoedelijk gro te groep katholieken, voor wie de stap naar het NVSH-bureau over een te hoge drempel gaat. Die groep moet opgevan gen worden door mede katholieken". Hij stelde vast, dat dit motief ook houdbaar zal zijn bij een onverhoopte verscherping van het officiële kerkelijke standpunt. ANP) Beleidsvorming n die in het bedrijfsleven onderwerp van gesprek geweest ln een studieconferentie te Scheveningen die was georganiseerd door de centrale van hogere ambtenaren en de raad van vcrenlgbigen van boger personeel. Over de verhoudingen en pro blemen bjj de overheid spraken mr. E. H. Toxopeus, oud-mlnlster van Binnenlandse /aken en dr. I». van Du.vne, directeur van het Rljksbestuursstudiecentrum bij het ministerie van Binnenlandse Zaken Mr. E. Bloembergen, directeur van dc verenigde bedrijven Hredcro N.V., en rlr. A. J. Dijksman, directeur van dc afd. technisch-economlsche planning bij de AKU, hielden Inleidingen over de be leidsvorming In liet bedrijfsleven. Mr. Toxopeus zei dat het beleid geheel en uitsluitend voor de verantwoordelijk heid van de minister is. Deze mag zich nooit achter zijn ambtenaren ver schuilen. Heel belangrijk achtte de oud-minister het dat een bewindsman duidelijk maakt wat hij wil zodat zijn ambtenaren zijn koers kennen en dat hij zijn ambtenaren ln staat stelt een open gesprek met hem te hebben. Hij bepleit een goede Intermenselijke communicatie ln het departement, een goede voorlichting naar binnen en naai' buiten, een goede communicatie tussen de departementen om een einde te maken aan de thans bestaande Jaloezie en com. petentlegeschlllen en ook een goede ver standhouding tussen de ministers zelf. In het. politieke spel ls er „een zeer groot tekort aan communicatie", aldus mr. Toxopeus. Dr. Van Duyne belichtte de bijdrage van de ambtenaren aan de beleidsvor ming. De ambtenaar van 1966 le van eei heel ander type dan vroeger. Lang ge leden was hij de serviele dienaar van de vorst. Daarna was hij de onkreukbare conservator maar nu is de goede ambte naar de loyale adviseur van de minister. Verschillen met het bedrijsleven zijn volgens di Van Duyne. dat ln het be drijfsleven een kritisch orgaan als het parlement ontbreekt en dat de proce dures toch ook minder ingewikkeld zijn. Meer beleidsvorming Dr. Dijksman zei er een voordeel ln te zien. dat de leiding van een onderneming minder verantwoording moet, afleggen dan de overheid. Er is aldus bij de onder nemingen minder angst fouten tp maken, wat de besluitvaardigheid ten goede komt. Een enquête heeft aangetoond dat de directies aanzienlijk minder tijd aan be leidsvorming besteden dan zij wel zouden wensen, doordat zij te veel bezig zijn met de besluiten van elke dag. Maar meer vooruitzien, beleidsvorming, ls thans meer dan ooit vereist, ook al omdat de mensen op de lagere niveaus om Juiste beslissingen te kunnen nemen, een be leidslijn moeten hebben, aldus dr. Dtjks- Mr. Bloembergen was van mening dat de raad van commissarissen een bij uit stek geschikt orgaan is voor bezinning op het beleid, omdat het enige afstand Zolang directie epn staf te veel bezig zijn met de dagelijkse gang van zaken en met beslissingen op korte termijn, la de directie wat zwak voor beleidsvorming. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5