ook 5 VOOR JOU LL EEN JAAR KLAS MET IN VIJFDE PIET HEIN ONS KNUTSELHOEKJE iiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiii -> De Moenpiepers: naam uit de lucht gegrepen La travure: MOEF GA-GA EN DE SHOES DE LEIDSB COURANT ZATERDAG S NOVEMBER 1966 Tot de verjaardag zouden ze met, een klein balletje moeten oefenen, daar zat niets anders op. 't Was nog een week vóór de verjaardag. „Zouden we nog een voetbal krij gen?" vroeg Hein aan Piet, toen ze 's avonds naar bed gingen. „Jó, niks zeggen, ik heb hem al ge zien." ,,'t Zal toch niet waar zijn!" „Ja jó. Op de zolder achter die gro te koffer." „Dat wil ik zien." Saampjes schoven ze de koffer op zij en ja hoor, daar lag de langge- wenste bal. „Even voetballen? Even proberen? Heel zachtjes hier midden op de zol der?" Hein nam de bal en voorzichtig rol den te hem heen en weer over de zol der. Van puur genot maakten ze een rondedans om de bal. „Hé jongens, naar bed!", riep moe der onder aan de trap. Vlug de bal teruggelegd en gehoor zaam gingen ze naar bed om er te dromen van fijne wedstrijden. Maar zó erg gehoorzaam waren de jongens nu ook weer niet, want toen ze de volgende vrije middag aan het oefenen waren en het balletje lek schopten, zei Hein zachtjes tegen Piet: „Zullen we onze bal even halen. Mama is er toch niet." Piet schrok er van. „Maar als hij vuil wordt, dan ziet vader, dat we hem al gebruikt hebben." „We wassen hem goed af in de sloot. Halen?" „Nou, goed dan." Na tien minuten kwam Piet terug met de bal. Een luid hoera! brak los. Nu zou 't spel pas echt worden. Ze mochten op het land van een boer, de vader van één der jongens, spelen, maar omdat het land zo modderig was en ze zó zuinig op de bal moesten zijn, verloren ze alle voorzichtigheid uit 't oog en gingen op de grote weg spelen. Dat mocht niet van de politie en dat wisten ze heel goed. Een mooi land huis, vlak langs de weg, werd bewoond door twee dames. Deze hadden al eens op de ramen getikt en gewezen, dat de jongens daar niet mochten voet ballen, maar Hans, overmoedig gewor den door een doelpunt die hij pas ge maakt had, gaf haar een lange neus. Dat werd de dames te erg en ze bel- Titie op, pok al i voor haar ruiten: Da politie arriveerde al gauw. De jongens hadden er, in het vuur van hun spel, geen erg in. Opeens stond de agent bij het groepje. „Van wie is die bal?" vroeg hij, toen hij z'n fiets langs de kant gezet had. „Van ons", zeiden Hein en Piet ge lijk. „Geef maar hier en vanavond kun nen je vader of moeder die bal komen halen", zei de agent kwaad. En wer kelijk, de agent nam de bal mee naar het bureau. „Mijnheer, 't is ons verjaarscadeau!" probeerden Hein en Piet nog, met tra nen in de ogen, om de bal terug te krijgen. Maar de agent kende die smoesjes en 'reed op de fiets terug, nadat hij de namen van de jongens had opgetekend. Was dat even wat? Him verjaars cadeau, dat ze nog niet eens gekregen hadden. Wat zou vader wel zeggen? De andere jongens vonden het alle maal even erg. Een paar jongens stel den al voor: „Uit onze spaapotten kopen we voor jullie wel 'n nieuwe." (Wordt vervolgd) CORRESPONDENTIE Veel kinderen zullen al wel uitge keken hebben naar hun verhaaltje in de krant, maar jullie begrijpen wel dat ze niet allemaal gelijk een beurt kunnen hebben. Iedere week een paar, dan komen we er toch wel. Vandaag eerst Cock Ernst met: IETS UIT MIJN LEVENTJE geopereerd. Het was toen heel warm, wel 34 graden. Ik ben ook eens met een schoolreisje meegeweest, helemaal naar een speel tuin. Er waren daar veel schommels; ook heb ik op een ponny gezeten. Toen ik thuis kwam, was ik heel erg moe en ben gauw naar bed gegaan. Later kwam ik op de grote school. Ik heb daar heel goed mijn best ge daan om goed te leren. Nu zit ik in de derde klas. In de laatste vakantie zijn we steeds met de auto weggeweest naar Duinrell, daar was ook een speel tuin. Na de vakantie moest ik weer schooL GUUSJES EERSTE LEVENSJAREN Hij werd geboren 30 juni 1958. Hij was een gezonde baby en behoorlijk bij de hand. Als hij z'n vader maar zag, had ie de grootste pret en als hij in de wagen lag, kon hij zo'n gezicht zetten van: de hele wereld is van mij. Op z'n eerste verjaardag kreeg hij zijn eerste tandje en ook deed hij des middags zijn eerste stapjes, alleen. Het was net Wammes Waggel; we hebben er erg om gelachen. We heben trou wens erg veel om hem gelachen in die kleutertijd, vooral onder het eten. Als papa wat tegen hem zei, proestte hij soms een mond vol eten over de tafel of in papa's gezicht. Tegen dat hij 4 jaar zou worden, wilde hij graag naar de kleuterschool en af en toe mocht hij voor halve dagen er heen. Maar toen hij op de dag van zijn vierde ver jaardag echt naar school ging, wilde hii niet en brulde de boel bij elkaar. Met veel geschreeuw is hij dan toch gegaan. Guusje heeft een zusje, Elsje, die \Vi jaar ouder is. Toen hij 5 jaar was mocht hij eens mee gaan vissen, en zo waar zat er een snoek aan z'n haak. Dat was me wat. Niets dan brullen. Zo gingen Guusjes eerste levensja ren voorbij. Als hij wat ouder is, zal ik nog eens wat over hem vertellen. (Goed zo, mevrouw, maar misschien kan u het dan Guusje zelf laten ver tellen tante Jo). Wilma Bey: MIJN DERDE SCHOOLJAAR In de derde klas zat ik bij juffrouw De Leeuw. Ik heb het daar heel fijn gehad. Die juffrouw was heel erg lief. Als beloning kregen we wel eens een lollie of een pakje kauwgom. Een week vóór de vakantie zei de juffrouw dat de hele klas overging. We waren allemaal heel erg blij. We hebben ook dikwijls een film gedraaid. Ik mocht wel eens een boodschap doen en dat vond ik heel leuk. Op vrijdag middag gingen we naar de speeltuin, dan mochten de jongens voetballen en HANS EN DE KRAAI „Is de kraai niet 'n slimme rover?" vroeg Hans. „Ja zeker," antwoord de vader, „het is niet te ontkennen, dat zij vrij veel jonge haasjes, kuikens, aardappelen, graankorrels, vogeljon gen en eieren buit maakt. Maar van de an dere kant is ze ook weer nuttig, doordat zij mui zen, ratten en allerhand insekten vangt en zich ook voedt met allerlei weggeworpen afval. Ja, ze is haast een alles- eter te noemen. Voor 't overige en dat weten maar weini gen is zij een slim me, handige vogel. En daarbij is 't ook een fraaie vogel. Als zij trots in haar glimmend zwarte pakje met die mooie blauwe weer glans over de akkers stapt, is zij werkelijk een sieraad in 't land schap. In 't najaar ko men bij ons ook de bon te kraaien uit 't hoge noorden met hun grijze lijven. Ze zijn iets groter dan onze inheemse zwarte dieren, maar iets minder deftig. Onze zwarte kraaien nestelen hier, maar de bonte doen dat in 't hogere noorden. Ze maken hun nesten't liefst aan de rand van de bossen, maar ook wel in alleenstaande hoge eiken, po pulieren enz., liefst vrij hoog in de toppen. Zij gebruikt vaak jarenlang hetzelfde nest, dat ze dan in 't voorjaar eerst wat opknapt. Ze legt meestal vier of vijf flinke eieren. Als deze uit gekomen zijn, is 't na één a twee weken een spektakel van belang in de boom en vooral als er wel eens meer nesten in eenzelfde boom zitten. Als zangvogel wordt de kraai niet erg gewaardeerd. Zijn roep kra - kra en vooral zijn gekras streelt ons oor al heel weinig. De meeste kraaien over winteren hier ook, en leven dan van aardappelen die bij 't rooien zijn ach tergebleven, van herfstknollen, die nog op de akkers staan en helaas ook van de buiten staande korenmijten, die je vooral in Limburg en Brabant dan nog veel ziet buiten staan. Het hele dak van zo'n mijt woelen se dan vaak om, teneinde bij de ongedorste HOE OUD Frits zit op grootva ders schoot te peinzen en te schatten, hoe oud de goede man wel kan zijn. Misschien kunnen jullie 't wel voor hem uittellen? 't Is met al die cijfers uit te reke- aren te kunnen komen. Ja ja, dan ergert de boer zich wel aan die zwarte rovers! jchommelen of op het klimrek. Juffrouw De Leeuw is een hele poos ziek geweest. Ik mocht toen voor de kast zorgen. Toen de juffrouw beter was, bracht ze een grote doos met rode ballpoints mee. We mochten die alleen gebruiken om het werk na te kijken, anders zouden ze te veel slijten en te vlug op zijn. De juffrouw heeft eens tegen mijn moeder gezegd dat ze een keertje zou komen, maar ze is er nog niet geweest. Ook zou tante Jo eens op school ko men en die is ook nog niet geweest. (Zal ik jou eens wat vertellen Wil ma: binnenkort kom ik heus eens kij ken en breng dan een verrassing mee tante Jo). 3 OKTOBER Hier heb ik nog een verhaalte over 3 oktober, maar jammer genoeg heeft het kind zijn (of haar) naam vergeten er bij te zetten: Met 3 oktober ben ik naar de ker mis geweest. Daar was het heel leuk. Eerst ging ik naar het vlooientheater. Er was een meneer die alles over die beestjes vertelde. Hij liet allemaal klei ne dingen zien. Er was een koetsje waar zes vlooien voor liepen, die het wagentje voort trokken. In het spookhuis ben ik ook geweest. Er waren allemaal griezelige spoken en het was er helemaal donker. Je zag telkens een ander spook ergens vandaan komen. Vlak bij een deurtje stond een ton en daar kwam ook een spook uit. Later moesten we er uit. Dat vond ik wel jammer. We gingen toen naar het glazen huis. Als je daar in was, wist je niet, hoe je er uit moest komen. Er waren ook lachspiegels en je botste wel eens tegen het glas aan. Ik mocht ook touwtje trekken, maar ik had niets gewonnen. Toen begon het opeens te regenen. Dat was helemaal niet leuk, want het regende niet zo'n beetje maar zelfs heel hard. We zijn toen maar gauw naar huis gegaan. Daar hebben we eerst gegeten en daarna zijn we naar de optocht gegaan en verder gewoon thuis gebleven, 's Avonds mocht ik even opblijven, maar niet te lang, want de volgende dag moest ik weer naar school. Mar ga Flerlg: EEN PAAR FIJNE DAGEN Ik ben met 3 oktober niet naar de kermis en de optocht geweest en toch hebben we het leuk gehad, want we zijn 's zondags naar de Efteling ge weest. Het was er helemaal niet erg druk. Eerst zijn we naar de grote speel tuin gegaan en daarna naar 't sprook jesbos. Langs de weg, waar we langs liepen, stonden paddestoelen waar mu ziek uit kwam. Er waren ook nieuwe sprookjes bijgekomen. We zagen het huisje van Hans en Grietje, het huis van de grootmoeder van Roodkapje en ook de wolf. Daar was Doornroosje met de dwergen en ook een heel grote reus. We hebben zóveel gezien, teveel om op te noemen. Tegen vijf uur begon het te regenen en toen zijn we naar huis gegaan. Dat vond ik jammer, maar vader zei: mor gen gaan we ook weg naar Rotterdam. Dat vond ik ook leuk. De volgende morgen was ik vroeg wakker, want we zouden naar Rotter dam gaan. Dadelijk na het eten gingen we weg. Eerst konden we de weg niet vinden, dat was jammer, maar geluk kig vonden we het gauw. Eerst ginr gen we naar de grote winkels kijken. Daar hebben we ook spullen gekocht. Tegen vier uur gingen we naar mijn tante, die woont in Rotterdam. We zijn daar gebleven tot negen uur en toen gingen we naar huis. We waren 10 uur thuis en toen moest ik gauw naar bed. Dat vond ik niet fijn, maar de volgen de dag moest ik weer naar school. genoeg, Os B4J-A6 Du. poes heeft geen benen, 't Voor deel daarvan is, dat zij makkelijker te naaien is en datze steviger kan staan. Knip eerst naar 't model van de tekening 'n voorbeeld van papier Buller speelt met zijn boemerang. Hij doet juist een meesterworp, die prachtig naar de werper terugkomt uit, maar dat tweemaal zo groot moet zijn als 't voorbeeld. Knip dan twee even-grote delen uit voor kop en lijf, één ovaal langwerpig rond) voor 't onderstuk en verder een staart en Begin bij y en naai de vellen met kleine steken aan elkaar tot 't begin van de staart. Schuif de staart tussen de vellen en naai verder door alle drie de vellen. Naai tot aan de oren en bevestig die net zo. Naai door tot x. Leg het ovale deel aan 't zo net genaaide lijf x op x en y op y. Naai de ene helft met 't voorste deel van het kattenlichaam aaneen en naai de andere helft aan de rugzijde. Voordat je het ovaal geheel aangenaaid hebt, moet je de poes met watten opstop pen, niet te stijf, want ze moet prettig kunnen worden aangepakt. Knip nu strookjes, ogen en een neusje uit vilt en plak die op met speciale kleefstof. Bindt 't poesje nog een mooi bandje om de hals, liefst nog met een klokje (belletje) eraan» Simoti in Londen Drieëndertigjarige Nieuwkoper Simon de Koker was onlangs de gast van En- gelands befaamdste concertorganist Reginald Dixon. De laatste inviteerde Simon voor een bezoek aan Albion, na dat de Nieuwkoper hem had geschre ven, dat hij hem wel eens graag zou willen ontmoeten. Het bleef overigens niet bij die ontmoeting alleen: Simon de Koker, die zelf ook organist is, speelde óók op het orgel, ten aanhore van zo'n drieduizend Britten!!! Ruud van As (16, slaggitaar), Rinus Schutten (17, drums), Frans van de Voort (18, basgitaar), Nico van Seggelen (19, zang) en Lex Blansjaar (20, sologitaar). Dat zijn de jongens, die gevijven de Leidse beatgroep „De Moenpiepers" uitmaken. We hadden een gesprekje met een paar van deze knapen in een woning, waar de spreuk „Als moeder zingt is het hele huis in vreugde" nogal opzichtig deel uitmaakt van 't huiskamerdecor. HOEVEN WIJ natuurlijk niet te doen, in een flat zingen en spelen, want dan heb je natuurlijk direct de hele buurt op je dak", zegt Nico. Maar hij wil er maar mee illustreren, dat het in Leiden niet gemakkelijk is om repe titieruimte te vinden. Geen moeten De groep jongens van zestien tot en met twintig (20-jarige Lex ging net van de week in dienst) heeft bovenge noemde samenstelling sinds februari van dit jaar. Zaterdags en zondags op treden, maar: „Het is geen kwestie van moeten", zo zegt Lex. Styi: rhythm and blues. „Voor mjj wordt het in de toekomst weer rock and roll", gaat Nico verder. „Man, als je me daar toch dat succes in Den Haag zag van die ouwe Halley" En: „Them, die z(jn het!" Niet verwend Ik vind, dat we hier in Leiden niet verwend worden wat beat betreft", voegt deze Van Seggelen eraan toe (broer Evert, nu ln militaire dienst, is de manager van het stel). Hij heeft hiermee twee zaken voor ogen, met deze bewering. Op de eerste plaats slaat hg het peil van de Leidse beat- groepen niet hoog aan. „Nou, The Shoes Ja, vin'k wel aardig. Die zan ger, die is goed!" De keerzijde van Ni- co's opmerking: er komen, naar zijn mening meer goede beatgroepen in de dorpen rondom Leiden dan in de stad zelf. Hoe dat komt? „Volgens mij gaan de jongelui hier van één standpunt uit: het moet goedkoop zgn. O, ja, nog wat: je hebt hier in Leiden eigenlijk vrijwel geen geschikte zaal". Onzin Een fanclub. Vindt oudste Moenpie- per Lex onzin. „Kost handen geld!" En nog even de story van de groep op halend: „Twee jaar geleden begonnen we hier ln Leiden met dat gek doen in de beat. Je weet wel, gekke kleding, lange haren". Overigens: die lange (wildste?) haren liggen nu al weer her en der ln Leidse kapsalons Goed, de Moenpiepers („Die naam is hele maal uit de lucht gegrepen". En: „In het begin hoop kritiek gehad op die naam") hopen het nog een poosje te rooien ln de beat en r and b-wereld. „We hebben een paar eigen nummers", voegt Lex er nog als afronder van het gesprekje aan toe. De Moenpieperslekker gek doen dans- en jazz-activiteiten in Leiden Zeventienjarige Piet van der Steen (foto), Evert van Seggelen en mevr Gerda Warmbier-van der Voort hebben onlangs een club in het leven geroepen, die door het leven zal gaan onder de Naam hebben we van een nachtclub met dezelfde naam in België, waar de Moenpiepers een poosje geleden optraden. Ze haddên er ontzaglijk veel succes, net als in Noord-Frankrijk en Duitsland GelsenkirchenWe zijn bezig met het werven van leden", al dus Piet van de Steen. In het beginstadium bevindt „La Tra vure" zich dug nog. Maar, zegt hij: „We hopen zo gauw mogelijk van start te gaan. Voor de tieners, dansavonden. Voor de ouderen: jazzevenementen. Nee, wat dat laatste betreft, moet men ons niet zien als concurrent van Folk Beat '14". Harteivensfestival Het Hartewen8festival, dat met de Kersttijd weer drie dagen lang de stad Haarlem in z(jn ban zal houden, biedt de jeugd weer een gevarieerd pro gramma. In de sector lichte muziek be horen tot de medewerkenden: Liesbeth List, Boy's Big Band, Boudewijn de Groot, André Brasseur, Thea Dobbs, Jean Vallée, Aviva Semadar, Bill Clif ton, Julian Coco, het Trio Louis van Dijke en beatbands. Gerda Warmbier-v. d. Voortmoeder van tweelingtóch tyd voor beat en Ook gij Bodegraven hebt nu kennis gemaakt met een bloedeigen beatgroep. „The Sur- veyers", want zo heten ze, zijn name lijk allen afkomstig uit het kaasdorp. Voor wie het interesseert, hier is de samenstelling: Dick van Vliet (slag gitaar), Hans van Dijk (drums), Klaas van Donk (rhytmmgitaar) en Kees Bekker (zang). Zondagavond hadden ze in eigen woonplaats een enorm succes, Wim v. Huis, Theo van Es en tweeling Henk en Jan Verstegen, beter bekend onder de naam „The Shoes". Vanavond kun je ze met eigen ogen op televisie aan het werk zien, mocht je zondag jongstleden niet dancing Swinging Don Bosco heb ben bezooht. „Standing and Staring" spelen en zingen de Zoeterwoudse jon gens, die welwillend voor onze foto graaf poseerden, zoals je hier ziet. In het „Moef Ga Ga"-programma van Bob Rooljens kun je eveneens The For tunes, The Outsiders, Het, Robert Steyl en Rob de Nljs aan het werk zien en, uiteraard, ook horen. The Beatgirls omlijsten met hun wervelende dansen dit tv-programma, dat je kunt bekij ken van vijf over zeven tot vijf over half acht over de zender Nederland I. Gisteravond zijn er hier ter stede be sprekingen gevoerd omtrent een even tueel optreden van The Shoes in de Rudi Carrell show. Op de Duitse tele visie, in Bremen

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6