OEGSTGEEST HEEFT SLUITENDE BEGROTING VOOR HET JAAR 1967 EEN AANTAL BEZORGERS UW MENING ZATERDAG 5 NOVEMBER 1066 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 REINIGINGSRECHTEN ZGLLEN MOETEN WORDEN VERHOOGD FINANCIERING Het financieel beleid der gemeente Oegstgeest van de laatste jaren i op gericht geweest een zodanige r te in <)e begroting te houden dat de grote lasten, die over enige jaren op de gewone dienst zullen drukken, bij voorbaat voor een belangrijk deel ge dekt zullen zijn. Nu de kredieten voor het nieuwe zwembad bij raadsbesluit van 3 juni 1966 zijn verleend en de bouw van het nieuwe Rijnlands Ly ceum is aangevangen, (de gemeente participeert in de kosten van aula sporthal krachtens raadsbesluit vai september 1965, terwijl dienaangaande nog een aanvullend voorstel zal wor den gedaan) kan berekend worden dat over pl.m. 2 jaren de uitgaven op de gewone dienst voor deze voorzienin gen met ruim f200.000.— zullen stij gen. Daar behalve genoemde werken nog andere kapitaalsuitgaven op het pro gramma staan, waarvan hierna eer overzicht wordt gegeven, is hoewel opnieuw een ruim sluitende begroting werd verkregen voorzichtigheid ge boden. De begroting voor het jaar 1967 6lult met een bedrag aan „onvoorziene uit gaven" van pl.m. f 123.000,—. Voorts 'u rekening gehouden met aanpassing van de salarissen en lonen van het gemeen- tepersoneel aan de „trend" 1966 er enige verhoging in 1967, in totaal uit makende pijn. f 70.000,—. Wanneer deze verhoging van lonen doorgaat zal ze waarschijnlijk worden gecom penseerd door een aanvullende uitke ring uit het gemeentefonds. Deze stille reserve is dus in de begroting aan wezig. In de begroting is echter wel reke ning gehouden met een voorstel bin nenkort tot verhoging van de r gingsrechten. Zoals uit de toelichting bij de desbetreffende post blijkt ach ten b. en w. een hogere opbrengst van f 36.000,nodig om de kostenstijging als gevolg van de voorgenomen sluiting aan de Leidse vuilverbranding (waarvoor dus ook een voorstel komt) op te vangen. KAPITAALSWERKEN De uitvoering van nieuwe werken on dervindt bij de gemeenten belemme ring omdat de regeling met ingang van december 1965 een centrale financie ring heeft ingesteld. Deze centrale fi nanciering houdt in, dat. de ministers van financiën en binnenlandse zaken op, door tussenkomst van Gedeputeer de Staten door de gemeentebesturen ingediende verzoeken geldleningen toewijzen. De gemeenten kunnen dus niet vry op de kapitaalmarkt lenen. Omdat bij onze gemeente in het af gelopen jaar o.a. door belangrijke toe name van de reserves ruim f 1.500.000,- beschikbaar was, konden een aantal werken tot dusver worden gefinan- Krachtens besluiten, genomen by de begroting 1966 of ln de loop van dat dienstjaar zijn in uitvoering of zullen in uitvoering komen: nieuw zwembad, reconstructie Rijnziehtweg voorbij via duct, verbetering straatverlichting (5- jarenplan), aanleg kinderspeelplaatsen, aanleg parkeerterrein Ljjtweg en bouw van Montessori kleuterschool aan de Aert van Neslaan, een derde lokaal van de kleuterschool ,,De Hazen wel", ar chiefruimte voor gemeentewerken en een gymnastieklokaal Apollolaan. IN NIEUWE BEGROTING Nieuw orgel in Stadsgehoorzaal Regelmatige bezoekers van de Stads gehoorzaal zullen in de komende l'/t maand op het podium van de zaal aller lei verbouwingswerkzaamheden kun nen opmerken. Deze houden verband met de plaat sing van het nieuwe orgel, dat medio december in gebruik zal worden ge- Het orgel omvat twee handklavie ren en een pedaal (voetklavier). Het totale aantal pijpen bedraagt 1369. De meeste pijpen zijn gemaakt van tin en lood, enkele (de grootste) van koper. De ombouw van het orgel is gemaakt van „Peroba de Campos"- hout, dezelfde houtsoort die gebruikt is voor de betimmering van het toneel. Het orgel is gebouwd door de fa. Flen- trop te Zaandam. KENNEDY-WINKELCENTRUM IN LEIDEN-ZUIDWEST De officiële opening van het Ken- nedy-Winkelcentrum in Leiden-Zuid- west zal plaats hebben op zaterdag 12 november om 10.30 uur door de burge meester van Leiden in bijzijn van alle wethouders. Drie leden van de Leidse Kracht sport Vereniging (LVK) zullen zon dag a.s. in Dordrecht deelnemen aan de kampioenschappen van Midden - Nederland in de tweede klasse. Het zijn Jan Mark. Theo Sanders en Jan de Romijn. Twee andere LKV-leden, Karei Ur- gert en Koos Devilee hebben een uit nodiging ontvangen om zaterdag 12 november a.s. in Brussel uit te komen in de drielandenwedstrijd tussen Bel gië, Nederland en Duitsland. Het deel nemen aan kampioenschappen en an dere wedstrijden zal dit jaar overigens de enige activiteit van de LKV naar „buiten" zijn. De Leidenaars, die ver leden jaar na een nek-aan-nek race met het Haagse Simpson de nationale titel juist niet konden bemachtigen zullen dit jaar niet aan de competitie deelnemen. Oorzaken hiervan zijn zaal moeilijkheden (verbouwing) en het afwezig zijn van diverse leden door worden gesteld. Voor de posten, waar van de bedragen pro memorie zijn ge raamd, zullen in de loop van dat jaar kredieten aan de raad worden gevraagd. In die gevallen, waarbij de bedragen wèl zijn genoemd, Btellen b. en w. voor de kredieten bij de begrotingsbehande ling ter beschikking te stellen. Verbetering akoestiek en verlichting raadszaal (p. m.), verdere sanering van de straatverlichting (70.000), ver keerslichten viaduct (mem.), verlichting wegwijzers (mem.), reconstructie Rijn- zichtweg-Rijnsburgedweg (mem.), id. Abtspoelweg (mem.) en tweede ge deelte De Kempenaerstraat (mem.), Floodlightverllchting wipwatermolen Lelielaan (3200. Met betrekking tot de scholenbouw zullen de volgende voorstelen worden gedaan: bouw van een tweede open bare kleuterschool en van een tweede katli. kleuterschool, ld. kath. kleuter school Duinzicht, definitief gebouw derde openbare school, nieuwe kath. school en twee theorielokalen van de vglo-school Maria Ancllla, alsmede een aantal voorzieningen aan de Terwee- school Indien noodzakelijk. Al deze pos ten zijn pro memorie geraamd. Voorts wordt gedacht aan bijplaat sing van rijwielklemmen bij de Flora- school (1000.en meubilair en inven taris voor een te vormen vijfde klasse van de derde openbare school (8000. Gemeentewerken De begroting voorziet voorts in en kele aanschaffingen ten behoeve van gemeentewerken: vervanging van de twee zand- en zoutstrooiers, aanschaf van 2000 nieuwe vuilnisemmers, kleine cirkelmaaier, droogpoederapparaat voor de brandweer en betonmeetappa- ratea. Al deze voorzieningen zullen 49.050 naar raming een totaal vergen. De bouw van een derde betonnen be drijfsruimte en afronding van voorzie ningen "Poelgeesterweg zijn pro memorie geraamd, herstelwerkzaamheden bij de woning Abtspoelweg 18 zullen volgens raming 4500.kosten. GEWONE DIENST De gewone dienst van de gemeente begroting 1967 van Oegstgeest sluit met een totaal aan inkomtsen en uit gaven van f 5.259.695,94, met als sluit post een bedrag voor c gaven van f 123.359,50. Verdeeld over de verschillende hoofdstukken werd dit resultaat kregen door de volgende ramingen (afgerond in duizenden guldens) res pectievelijk voor inkomsten en uit- Algemeen beheer ink. 23 mille, uit gaven 670 mille; Openbare veiligheid ink. 3 mille. uitg. 215 mille; Volks gezondheid ink. 2 mille, uitg. 151 mille; Volshuisvesting ink. 453 mille, uitg. 517 mille; Openbare werken ink. 426 mille, uitg. 1115 mille; Onderwijs ink. 478 mille, uitg. 1184 mille; Maatsch. steun en voorzorg ink. 307 mille, uitg. 909 mille; Econ. aangelegenheden uitg. 2 mille; Belastingen, uitkeringen, bij dragen ink. 3138 mille uitg. 2 mille Kasvoorziening ink. 203 mille, uitg. 246 mille; Andere ink. en uitgaven ink. 52 mille, uitg. 52 mille; Onvoor zien uitg. 123 mille. KAPITAALDIENST De begroting van de kapitaaldienst vertoont bij een totaal van inkomsten en uitgaven van f 21.305.217,64 met een nadelig saldo van f 566.176,08. Hierbij is rekening gehouden met batig slot van vroegere diensten ten bedrage van f 631.467,66, zodat het delig saldo over de dienst in het be grotingsjaar 1967 moest worden ge raamd op f 1.197.643,"' Oratie van prof. J. W. Schulte Nordholt over Ralph Waldo Emerson Prof. dr. J. W. Schulte Nordholt, be noemd tot gewoon hoogleraar ln de ge schiedenis en de cultuur van Noord- Amerika aan de Leidse Universiteit, heeft gistermiddag in het Groot Audi torium van de universiteit by de offi ciële aanvaarding van z\Jn ambt eer oratie uitgesproken met als onderwerp „Een dichter In de politiek", geïllusteerd aan de dichter Ralph Waldo Emerson. Deze rede, aldus prof. Schulte Nord holt, >6 enigszins bedoeld als een ver volg op de openbare les by het aan vaarden van myn lectoraat, drie Jaar geleden, die handelde over een staats man ln het rijk der letteren. Het gege ven, dat nu aan de orde kwam, Is daar aan tegengesteld. Ralph Waldo Emerson, de Amerikaan se filosoof van het Transcendentalisme, levende in het midden van de vorige eeuw, was een typisch vertegenwoordi ger van de optimistische romantiek van zijn land en meer een dichter en es sayist dan een systematisch denker. Om zjjn optimisme is hij in de twintigste eeuw veelal gelaakt, maar achter zijn blijmoedigheid stak toch meer diep- DIPLOMA-ZWEMMEN GOLFBREKERS In de Leidse Overdekte traden gis teravond 133 Golfbrekers en Golfbreek- sters om onder toeziend oog van mevr Witteman-Dool proef te zwemmer voor de diploma's A en B van dt KNZB. Slechts één kandidat moest worden afgewezen, zodat er 132 gedi plomeerde zwemmers en zwemsters in Leiden bij zijn gekomen. Dit waren: Diploma A meisjes: Elie Wemas, Connie Wemast, Carolien Ziegelaar, Sarie Oostra, Marianne Baak, Tineke Teeuwisse, Margo Witteman, Maria Dernee, Anja Compier, Brigitte Witte- ma, Tilly van Leeuwen, Ans Teeuwis se, Jolanda Devilee, Yvonne Bentveld, Ellen Splinter, Marion Turk, Jozé van der Harg, Marlies van der Poel, Anja Splinter, Pauline Goddijn, Nelle- ke van Leeuwen, Anita van Diemen, Lia van der Steen, Astrid Hoverda, Janna Roberts, Marion v. Westrienen, Hetty Loovens, Erna Maasdijk, Els Jacobs, Doortje Selier, Janneke Velt- man, Reine-Marie Smit, Loes van der Burg, Reneeke Schooruood. Nans Mi- sana, Marianne Besteling, Irma Mie- dema, Marianne Nagel, Desiré Daze- laar, Marlies va Zijp, Ingrid Wijnobel, Kokkie Molenaar, Monique Wijnobel, Thecla Mij knecht, Nora Oostdam, Nel- leke Kortekaas, Hanneke van Heug- ten, Annelies Fles, Joke Erbrink, Wen dy van der Plas, Beate Langemeijer. Diploma A jongens: Rudie Devilee, Jan Compeer. Ton Krol, Henk van der Hulst, Hars Jacobs, Bonny Meyer, Peter Profijt. Frans Stolwijk, Wim Verhoeven, Jos de Wekker, Rinie Ro sier, Ton Smittenaar, Hans Verhoog, Rob Kengen, Ton Paardekoper, Nico Rijsbergen, Robbie Coenraad, Martien Mens. René Wesselman, Sjaak van dei- Meer, Gerard Wesselman, Freddy de Boer, Alfons Hillebrand, Sjors Bie- mond. Jan Willem Hoogervorst, Ro nald Need, Louis Meil, Wim de Groot, Jeroen Wesselink, Arie Lansmeer, Erik Witjens, Erik de Wilde, Wilbert van der Post, René Kamphuis, Mark Harte- velt. Marcel Walenkamp, Peter Schol- tes, Hans Koote, Jan Arie van Maarle. Diploma B meisjes: Lidy Koster, Riet van Schagen, Els Kershof. Leoniek Amsterdam. Moniek van der Post, Marja Devilee, Mieke Mulder, Monique Meyer, Mieke Schrader, Ineke Koppers, Carla Rosier, Gerry Verhoog, Ellen Ammerlaan, Marian van Leeuiwen, Coby Turk, Lia van Teylingen, Hen- riëtte Platje, Rita Veek. Marja Staats. Elly Bol, Marianne Chaudron, Yvon ne van der Ven, Ria Swager, Liesbeth van der Berg, Lidwien Kallenberg, Geetje Luyendijk, Thea Blom, Anneke Doordun. Diploma B jongens: Rob van der Meyden, Wenter Verhoog, Johny Am merlaan, Arnold Lindenhoff, Jacq. v. d. Horst, Rob Hunk, Bert van der Mey, Arie Heinsman, Robert Jan de Win ter. Erik Blanker», Gerrit Zielhuis, Han» Erbink, Marcel van Kesteren. gang en bewustzijn van tragiek dan dikwijls wordt aangenomen. In het by- zonder zQn essay Fate is een voor beeld van zijn besef van de mense lijke ontoereikendheid. Emerson probeerde als dichter en profeet leiding te geven aan het gees telijk leven van zijn land maar tegelijk had hfl een karakter dat schrander en pragmatisch was. typerend voor de Yankee. Hij trachtte zich boven en bul ten het gewoel van de politiek te hou den en er over te oordelen vanuit de verheven maatstaven die zijn idealisme hem voorschreef en hij had niets dan minachting voor de radicaal geënga- geerden. Toch waren het politieke kwes ties die hem langzamerhand uit zijn Isolement haalden, allereerst de behan deling van de Indianen en daarna voor al de strijd om de slavernij. De grote omkeer kwam in het jaar 1850, toen de wet op de ontvluchte slaven werd aan genomen door het Congres. Emerson wierp zich in de strijd met geschriften en redevoeringen. In dat proces van steeds meer geëngageerd zijn ging hij langzamerhand zijn verheven hartstocht aanpassen aan de actuele werkelijk heid. Bijzonder duidelijk wordt dit in zyn grootheid als politicus van het com promis. Op de duur stonden deze twee mannen zeer dicht bij elkaar in een prag matisch idealisme, dat weinig systema tisch was. Juist in de politieke strijd leerde Emerson de grenzen van het idea lisme kennen. De problematiek van de spanning tus sen vrfjheid en overmacht, tussen opti misme en pragmatisme, is van wezen lijk belang voor de bestudering van de Amerikaanse geschiedenis. Vanuit die spanning is Emerson te verstaan als dichter van „de boven het tragische uit gaande ontroering der dankbaarheid", zoals de vooraanstaande Amerikaanse literatuur-historicus Newton Arvin heeft geschreven, precies zoals Lincoln moet worden gezien als de staatsman van de vrijheid die in de „condition humaine" is gegeven. LEIDSE SPAARBANK In de maand oktober 1966 werd er bji de Leidse Spaarb. ingelegd 3.692.129.36 terugbetaald 3.772.625,08. Het aan- nieuwe boekjes bedroeg 495 en he» aantal afbetaalde boekjes 354. Op 5.720 rekeningen van deelnemers aan de Af- haaldienst werd 224,720,50 bijgeschre- Er werden 1.255 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van 54.424,55. Het tegoed der 62.555 inleggers bedroeg aan het einde der maand 78.560.573.56. Geslaagd Aan de Vrije Universi teit te Amsterdam slaagde voor het kan didaatsexamen wiskunde en natuurwe tenschappen de heer A. M. H. Brunsting. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer J. C. A. te Lintum. HET ZONDAGVOETBAL TE KATWIJK Bij b. en w. van Katwijk is ingekomen een adres van het bestuur der Ned. Ver. tot bevordering van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging, waarin het zyn standpunt uiteenzet ten aanzien van de taak van de overheid met betrekking tot de handhaving van de zondagsrust. B. en w. stellen voor dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. VOORSCHOTEN Geslaagd Aan de Economische Ho geschool te Rotterdam slaagde voor het kandidaatsexamen Economische Weten schappen de heer H. A. van Wyien. SASSENHEIM GEVAARLIJK KRUISPUNT Doordat de bestuurder van een van de Parklaan komende personenauto geen voorrang verleende aan een van reehts- komende personenauto op de Provln- cialeweg, ontstond hierbij de zoveelste aanryding op dit als zeer gevaarlijk bekend staande kruispunt. By lit ver keersongeval, dat gistermiddag plaats vond, was alleen schad* aan beide voer tuigen te noteren. Bekneld tussen auto en werkbank: beenbreuk Gistermorgen startte een monteur in een garage aan de Kanaalweg een bestelauto. Hij had evenwel niet ge merkt. dat de versnelling nog inge schakeld was, zodat de wagen een on verwachte sprong voorwaarts maakte. Een andere monteur, die voor de auto aan het werk was, de 34-jarige heer E. Versluis, raakte dientengevolge be kneld tussen de auto en een werk bank en brak zijn rechterbovenbeen. Door de EHD werd de onfortuinlijke werknemer overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis. „Controleur" haalde ook kasten overhoop Het gebeurt nog wel eens. dat lieden met duistere bedoelingen zich met een „linke smoes" toegang weten te ver schaffen tot een woning. Dat onder vonden donderdagmiddag twee bejaar de dames aan de Lage Morsweg. Aan de deur vervoegde zich een man. die mededeelde, dat hij de gasleiding moest controleren. In goed vertrouwen lieten de dames de man zijn gang gaan, maar 's avonds kwamen zij tot de ont dekking dat alle kasten en laden in een kamer op de eerste verdieping overhoop gehaald waren. Vermist wordt er niets, maar de dames deden wel aangifte bij de politie, die nu wel eens zou willen praten met de snuf- CUR8US MODERNE METHODEN TALENONDERWIJS De Bond van Nederlandse Volksuni» versiteiten gaat een cursus moderne me thoden talenonderwijs houden. Het eer ste deel van deze cursus bestemd voor docenten aan instituten voor onderwijs aan volwassenen zal in Enschede en Lelden plaats vinden resp. op 28 novem ber t/m 1 december en van 6 t/m 9 de cember a.s. VOLLEYBAL VVS KREEG MET 0—3 KLOP VAN U.S. In de gisteravond gespeelde thuis wedstrijd tegen het Amsterdamse U.S. verloor hoofdklasser WS met 03, ondanks dat onze stadgenoten in elke set een royale voorsprong hebben ge had. Gebrek aan zelfvertrouwen was naar onze mening de beslissende factor. Een fel op de aanval spelend WS drukte U.S. in de le set keihard met de neus op de feiten: 81. Geleidelijk wist U.S. zich echter aan de druk te onttrekken en vooral toen de boom lange Aalbers van U.S. eenmaal goed op slag kwam was er voor VS. dat nu vaak angstig speelde, geen houden meer aan: 12—15 voor U.S. In de 2e set wisten Kees Monster c.s. zich aanvankelijk goed te her stellen van deze tegenslag en weer namen zij een ruime voorsprong; 126. Zelfs kwamen zij op matchpoint: 14-12, maar van de vijf goede scoringskansen die zij op deze stand kregen, wisten zij de set niet winnend af te sluiten. U.S. greep zijn kansen met beide han den en won met 1416. Nog gaf WS de moed niet op. Klink hamer. Monster en v. d. Have brach ten VVS op 62. maar toen U.S. het tempo verhoogde zakte WS geheel weg. Bijzonder gemakkelijk drukten de Amsterdammers nu door naar een 7—15 setzege en dus een 03 over winning. VVS 2 kwam tegen Molenwiek met hakken over de sloot: 32 Een vaak onsamenhangend en bo venal bijzonder matig spelend VVS 2 wist desondanks de thuiswedstrijd te gen Molenwiek (Zaandam) winnend af te sluiten. Van een verdiende over winning durven wij eigenlijk niet te spreken; het is wellicht beter te schrij ven dat de meestgelukkige ploeg won. Via 07 behaalde Molenwiek in de set een duidelijke 915 setzege. Het ging bij WS 2 allemaal zo kramp achtig, dat de Zaandammers zelfs in de 2e set het resico durfden te nemen twee basisspelers te wisselen voor reserves. Het ging nu wel niet zo gemakkeijk, maar het werd toch weer setwinst voor Molenwiek: 1517. Niet alleen deze spelerswisseling, aar ook het trage spel van WS had de Zaandammers kennelijk toch geen goed gedaan. In de 3e en 4e set lukte het niet meer zo best bij Molenwiek hiervan profiteerde het nu wat fe:'er spelende WS 2 om middeis een 158 en 156 setzege op 22 te komen. Moeizaam sleepten beide teams zich de 5e set naar het eindpunt. Mo lenwiek had aanvankelijk de beste kansen op de zege (1113), maar WS 2 kwam terug en nam de leiding met 1413. Achtmaal lieten de Leide- nu een kans om de zege veilig te si ellen voorbij gaan. Molenwiek drukte daarna door naar een 1415 voorsprong, maar de nu wat gelukkiger opererende VVS'ers wisten tenslotte de zege te behalen door deze set met 1715 te winnen. Een wedstrijd om snel te vergeten. DE LEIDSE COURANT vraagt voor haar te houden grootacheepae wervlngaaktie voor de stad LEIDEN. Hoge beloning voor handige acholieren. Aanmelden zo spoedig mogelijk: bureau Papengracht 32, Leiden, tel. 20835. Inbrekers hadden ruim werkterrein ZWARE STRAFFEN GEëlST Toen een 25-jarige bediende in Delft werkte, had hij de gelegenheid te baat genomen, daar enkele inbraken te plegen. Doch zijn werkterrein ver breedde zich zodanig, dat de officier van justitie bij de Haagse rechtbank slechts een enkle greep uit de activi teiten van de bediende op het terrein der inbraak had gedaan. Daarom werd door de president der rechtbank vol staan met slechts te signaleren, dat verdachte inbraken had gepleegd, in Leiden, Voorschoten, Voorburg, Wassenaar, Den Haag en zelfs Leeuwendorp, een plaatsje dat de pre sident op de atlas zelf had moeten op zoeken om te weten te komen, dat het in de buurt van Goes ligt. De bediende werd op zijn inbraak- tocht vergezeld door een 34-jarige handelaar uit Den Haag. In totaal be kende het tweetal rond de veertig in braken te hebben gepleegd. De buit was in het algemeen niet zo bar groot; de lijst bevatte o.a. een naaimachine, t.v.-toestel, scheerapparaat, tal var sieraden, een keer f 1600 en in Leeu wendorp f 5600. Toen de bediende voor een ander feit in het Huis van Bewaring ver bleef. vernam hij van een gevangenis kennis, dat in het hulppostkantoor van Leeuwendorp vaak aanzienlijke bedra gen aan geld aanwezig waren. In de auto van de handelaar werd een rit naar Leeuwendorp ondernomen, doch men kon het postkantoor niet vinden. LEIDSE AGENDA ZATERDAG 5 NOVEMBER Stichting Leidse Jeugd Actie voo stelling Scapino-ballet. Leidse Schouw burg, 14.30 uur. Tokheim N.V. cabaretavond. Ant. Clubhuis, 20.00 uur. Jazz Society Folk Beat 14 optr. Matt. Matthews en zijn trio. Hockey- kantinc Roomburg (ingang einde As serstraat), 20.00 uur. ZONDAG 6 NOVEMBER Zusters Dominicanessen receptie t.g.v. 50-jarig bestaan. Huize St. Maar ten, St. Jacobsgracht, 11.3012.30 uur AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Tentoonstellingen Galerie Walenkamp (Nieuwsteeg) GrEifiek Georgee Hadeier c.s. Werkd. 11 voorm. tot 6 uur nam, beh. maan dag (tot 18 november). De Ruif Janvossensteeg 59): Perma nente actuele affiche-tentoonstelling: da- gelyks 10 uur voorm.—8.30 uur nam. (behalve zaterdag en zondag. Rynland-flat (ingang Bachstraat): tentoonstelling Fer Hakkaart, Wil Twee- huysen, Babs v. Everdingen, Hans van Dinteren en Ben Wolffs. Geopend zater- 25 uur en woensdagavond 79 (tot 1 december). M usea Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks van 10-5 uur. zondags 1-5 uur Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van zaterdag, van 9-5 uur (zondaas 1-5 uur) OEGSTGEEST Geboren: Hendrikus Johannes zn van J. H. van den Broek en M. M. J. van Stein. Lucas Cecil Maria zn van C. P. Onderwater en V. J. M. Willemse. Clau- de-Frangoise dr van J. C. Larue en A. E. Dubois. Jozef Willem zn van G. A. J. in de Voort en W. M. Schrama. Ondertrouwd: J. L. Hendriks en W. E. M. Meyers. J. M. Koek en C. G. M. van der Poel. P. W. M. Hoek en M. C. S. J. van den Ameele. Getrouwd: M. Helfferlch en C. van Hasselt. M. van Aerssen Beyeren van Voshol (baron) en A. H. Teding van Berkhout jonkvrouweJ. M. Roder- mond en H. E. Jagersma. Overleden: W. Hoogstraten. J. Kuzee. S. Kostyurin. GEVESTIGDE PERSONEN IN LEIDEN vestigde personen van 17 t/m 24 oktober 1966 R. W. Wiebenga en fam„ Plantijnstr. 34. A. Leijder Haven- stroom en fam., Amethisthof 33, teke naar. J. Pajcin en fam.. Topaaslaan 22. J. Correljé en fam., Diamanlln 6. zwem- instructeur. F. C. Koelewijn en fam., Amethisthof 23, onderwijzer. M. Koster en fam., Plantynstraat 60. P. G. F. Hul sebosch en fam., Haarlemmerstraat '206, drogist. A. J. W. Hofman en fam., Ed v. Beinumstraat 91. textielarbeider. H van Dalen en fam.. Plantynstraat 49. R. Britting en fam., woonwagenkamp, Haarlemmerweg, arbeider. Jonkheer E. A. Op ten Nooi t. Aalmarkt 10. G. Schot poort, Oranjestraat 15, slager. G. C. A Elshoud, Klikspaanweg 15. B. G. Ver- hoeks, ab Haarlemmertrekvaart, biblio thecaresse. Baron R. A. van Ittersum, Piet Pualtjenspad 2. J. J. T. Bennink, Hogewoercl 157. E. H. E. van de Velde. Herengracht 43. H. E. Jesserun. Witte Singel 5Sb. A. van Harten. Witte Sin gel 25. A. M. Wansink, Pieterskerkhof 18, hulp ln de huishouding. C. J. J. A. van Bavel, Rapenburg 127, onderwijze res. C. E. J. Slpkes, Houtlaan 55, ver pleegster. M. C. Bottenheim, Boerhaa- velaan 47. E. B. Pret-Dijkoma, Tinnu- straat 16a, kantoorbediende. P. Seriier. v. Speykstraat 7. W. L. van Iterson. Kapteynstr. 34. E. J. Kamerling. Ryns- burgerweg 10. ziekenverzorgster. M. Scheltema, Witte Singel 29. A. Vosmaer, Haagweg 7a. H. J. Agterberg, Witte Rozenstraat 21, bejaardenverzorgster. L. M. Hillen, Sieboldstraat 2. P. G. Boe len en B. H. W. Boelens, Vreewijkstr. 14. E. Hoogenboom, v. d. Sande Bakhuyzen- laan 5, kantoorbediende. E. F. de Vogel, Rijn en Schiekade 82. M. M. Sarguini, Haarlemmerstr. 83, radio- en t.v.-mon teur. F. H. L. van den Berg Vyf Mei plein 94. maatsch. werkster. W. Vroon. Herengracht 130. M J. van 't Sant, Wit te Singel 53. K. U. Sijthoff, Aalmarkt 5 M. B A. Abdellaoui, Hogewoerd 121, fa brieksarbeider. M. HartogensiB, Witte Singel 89. M. W. Horning, Witte Singel 10. A. C. M. Sluijmer, Fagelstraat 11. secretaresse. J. M. S. Otterspeer, Witte Singel 21, bejaardenhelpster. M. M. H. Ajcuaoui, Nwe Beestenmarkt 8. losar- beider. M. b E. B. b M. E. M. Laaouaj Groenesteeg 43, transportarbeider. J. A M. van Unnik, Hooigracht 75, secreta resse. A. D. Muller, Mozartstraat 103, chem. analiste. A. P. van Harskamp, Morsweg 102a, kantoorbediende. N. F. M. Kroon, Rijnsburgerweg 10. W. A. Limburg. Voorstraat 41, chauffeur. W. J. L. Louët Feisser, Antillenstraat 18. scheep8werktuigkundige. F. C. M. Touw. Morskade 14a. C. B. H. de Kort. Oudo Singel 76, huishoudster. G. R. Sanchez en N. Snell, militairen, Noordeinde 2a. H. M. Fasi, Oude Singel 18, metaalbe werker. A. M. Olthuis, Boisotkade 1. J M. van Strlen-Jansen. Herenstraat 26. A. H. van Geen-Wolff. P. J. Blokstr. 6 G. de Graaff-Severijnen, Nieuwe Rijn 83. M. C. Galestin. Schelpenkade 34. N. R Stapel. Breestraat la. D. Abdellah, Kraaierstraat 2, fabrieksarbeider. E. J. Kapteljn-de Graaf, ab Schelpenkade t/o 49, verkoopster. G. P. M. de Jeu, Haar lemmerstraat 138, kok. W. Teske, Hoge Rijndijk 270B, hulp in de huishouding. L. van Eersel, Hoogstraat 5, drogist. J. Ruaconi. Plantynstraat 33. Zwollerkerspel. J. van Arkelweg 4. Toen werd maar op drie andere plaat sen ingebroken, met gemeld resultaat. De bediende zei, dat hy het inbre kerspad had betreden, omdat zijn meis je de verloving had verbroken. Wat de handelaar betreft, diens motief was dat hij een garage wilde beginnen en daarvoor geld moest hebben. „Wan neer ik genoeg bij elkaar had, dan zou ik met inbreken hebben gestopt", al dus verdachte. De officier van Justitie eiste tegen ieder van de verdachten een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest en tegen de be diende bovendien voorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering. De raadslieden, mr. J. A. M. Teu- lings en mr. J. A. Schuering betoog den dat verdachten een moeilijke tijd hebben meegemaakt en bepleitten cle mentie. Uitspraken op 17 november. Verschenen „Hittegolf. Florence Jane Somen. Ad M. C. Stok. Zuid-Hollandsche Uitge vers Maatschappy. Dankdag voor het gewas (gedichten). Wim Hazeu. Uitg. Nygh en v. Ditmar, Den Haag. De 88ste verdieping. Clifford Ir ving. (Roman over de Ver. Naties). Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. Het spook en de schaduw. S. Vest- dyk. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den HaagRotterdam. Het huis met de mispelboom. Giovan ni Verge. Uitg. L. J. van Veen. Amster dam. Plastics. Dr. A. E. Schouten/dr. ir. A. K. v. d. Vegt. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Vermiste Noordwij ker Vliet Vlieland nog steeds niet gevonden De heer C. P. Vliet Vlieland uit Noord- by deze familie geweest. 'Ijk, die zoals wy reeds eerder meldden, sinds dinsdagmorgen 25 oktober jl. wordt vermist, Is nog steeds zoek. Op het bericht van de vermissing in de kranten en over de radio, zyn ver schillende reacties binnengekomen, die door de recherche nauwkeurig zyn on derzocht. Daarby is komen vast te staan, dat een vroegere buurman van de heer Vliet Vlieland uit de Dahllastraat heni 's mor gens omstreeks negen uur heeft gespro ken op het fietspad langs de Gooweg ter hoogte van „Klein Leeuwenhorst" Later zag men hem, wachtend by de bushalte aan de Van der Mortelstraat. Mogelijk heeft de heer Vliet Vlieland de bus gemist en is hy vervolgens op de fiets naar Voorhout gereden. Een auto mobilist heeft hem althans omstreeks elf uur even voor de Noordwykerhoek- brug met z(jn fiets aan de kant van de weg zien staan. De man, die reeds ge ruime tijd wegens ziekte op non-actief was, heeft daar waarschijnlijk wat uit gerust. Dat was zijn gewoonte als hij op familiebezoek in Voorhout ging. De heer Vliet Vlieland is echter niet Wel heeft een Noordwyker hem op die dinsdagmiddag, omstreeks kwart over 5 nog gezien naby het kruispunt Engelse- laan-Jacoba van Beierenweg te Voor- Nadien ontbreekt van hem elk spoor. Ook zijn flets, een groen herenrywiel, merk „Locomotief", is tot heden niet ge vonden. De familie, die uiteraard ln grote on gerustheid verkeert, vreest dat hem 'n ongeluk is overkomen. De politie heeft de waterwegen in de omgeving van Noordwyk afgezocht, doch tot dusver zonder resultaat. De heer Vliet Vlieland is 52 jaar oud. Zyn signalement luidt als volgt: plm. 1,75 m lang. mager postuur, lang smal gezicht met diep liggende groeven aan weerszijden van neus en mond, grQ- zend achterovergekamd haar, hy draagt een bruin costuum, bruine schoenen, 'n bruine terlenka regenjas en gryze hoed. Ieder die inlichtingen kan verschaffen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie te Noordwijk, tel. 01719-2020 of met de politie van zyn of haar woonplaats. weet u het ook niet Bougainvillea Kunt u mij zeggen hoe ik een Bougainvillea moet behan delen die bijna is uitgebloeid en wat doe ik met een Incarvillea in de tuin. Deze heeft twee stelen met bloem ge had en is nog vol groen. Antwoord: Na de bloei aan de droge kant houden en niet meer mesten. Standplaats licht, zonnig, maar wel in serre of kamer. Na de bloei flink terugsnoeien en het zwakke hout er geheel uit nemen, zodat de plant laag blijft en nieuwe bloemscheuten geeft. In januari warmer zetten of wat later, maar dan valt de bloei ook later. Zo nodig verpotten in bladaarde of bloe- mistengrond met wat oude mest en wat klei of leem. Wat de Incarvillea betreft, u kunt het blad stil laten ver dorren, dus vooral niet groen afsnijden en na verdorring van het blad de plant met wat turfmolm afdekken. De plant loopt zeer laat in het voorjaar uit, dus vooral niet te spoedig den ken dat de plant dood is. Pruimebomen Wij hebben zes pruimebomen die twee aan twee staan, 50 meter van elkaar af. Ze bren gen geen vruchten voort of heel weinig 'én na. De bomen zijn alle in goede conditie en wat is er tegen te doen. Antwoord: U schrijft niets over be mesting en snoei, daar deze beiden nuttig en onontbeerlijk zijn voor een goede vruchtbaarheid. Om goe de vruchten te kunnen oogsten moet uim gesnoeid worden (in aug.- sept.); bemesting: kalk, stalmest, kali fosforzuur. Zeer waarschijnlijk is onvruchtbaarheid te wijten aan het ontbreken van een goede kruis bestuiving, daar de meeste pruime- soorten dit nodig hebben; 5U meter is echter wel wat ver om deze te bewerkstelligen. Het lijkt ons het beste daar tussen in een Reine Vic toria of alleen Victoria te planten daar het stuifmeel hiervan voor de meeste pi uimesoorten geschikt is. Denk echter ook aan bemesting, snoei, ont watering en grondbemesting. Hangkast lk heb een hangkast aar altijd een mufle lucht in hangt. De kledingstukken die erin hangen slaan vochtig uit en ruiken niet fris. Wat kan ik daar aan doen. Antwoord: Er is weinig te doen aan n muffe lucht in de kast. Luchten nog eens luchten is het voornaam ste. Vermoedelijk zult u enig resultaat ten goede verkrijgen door hier kamfer te leggen. Ook wil een bakje met on gebluste kalk wel enige verbetering brengen; deze kalk trekt vocht aan. Kabel Bestaat er een wettelijke bepaling voor de afstand van een kabel van het G EB. met de gevel van een particulier huis. Er is ons namelijk gebleken dat er stenen van de fundering zijn verwijderd voor het leggen van zo'n kabel. Antwoord: Een bepaalde minimum afmeting is ons niet bekend. Zonder toestemming van de eigenaar mag men echter geen steen van een gebouw verwijderen voor het leggen van een kabel. Alle schade welke hierdoor ont staat komt ten laste van het G.E.B. Wereldkampioenschappen Uit wel ke renners bestond de kopgroep waar bij Darrigade de sprint won tijdens de wereldkampioenschap Zandvoort 1958? Antwoord: De wereldkampioenschap pen werden niet in 1958 doch in 1959 voor het laatst in Nederland gehou den. De volgorde van aankomst by de profs was: 1 Darrigade, 2 M. Gismondi, 3 Noël Foré. Wij adviseren u zich te richten tot de uitgever van „Wieler sport", Drukkerij Grafica, Elandsgracht 37 te Amsterdam, tel. 020-232847 voor uw vraag over de renners in de kop groep en hoelang deze samen reed. Deze drukkerij is allicht nog in het bezit van een artikel over het verloop van de wedstrijd. Consumentenbond Wat is het adres van de Consumentenbond in Amsterdam? Antwoord: Waarschijnlijk bent u niet juist ingelicht met betrekking tot de plaats van vestiging van het bondsbureau. In Amsterdam is wel gevestigd het Nederlands Consumenten Centrum, Warmondstraat 185, maar de Nederlandse Consumenten Bond is in Den Haag gezeteld: Huygensstraat 27, tel. 070 - 601520. GARDE-REGIMENT JAGERS Lelden, 3 november '66 Naar aanleiding van uw schrijven ln de krant van 3 november 1966 over Pro Patria paradeerde voor Prins Bernhard in Leiden: Als oud-lid van de 7 Dec. Dlv. en als oud-lid van het Garde-Reg. Jagers heeft u een fout gemaakt om alleen het Garde-Reg. Irene te noemen en het Garde-Reg Jagers alleen met Jagers arm te schrijven en niet zoals het hoort Garde-Reg. Jagers. Een oud-lld 7 Dec. Div. Garde-Reg. Jagers. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig ge duldig gedragen lyden, nog ge sterkt met het Sacrament van de Zieken, onze innig geliefde vader, behuwd- en grootvader Joannes Henricus Vesseur in de gezegende leeftyd van 86 jr Drager van het erekruis Pro Ecclesia et Pontiflce M. W. de Koning-Vesseur C. T. J. de Koning Jan - Lia - Lineke - José - Marlène - Koos A. H. v.d. Krogt-Vesseur N. A. M. v. d. Krogt Nlckl - Llnette Roelofarend8veen, 4 nov. 1966 Lysterbesstraat 6 De H. Mis van Requiem zal plaats hebben op maandag 7 november a.s. te 10.30 uur in de parochie kerk van de H. Jacobus de Meer dere te Oude Wetering, waarna begrafenis op het r.k. kerkhof al- Rozenkransbidden onder het Lof van zaterdag 5 en zondag 6 nov 's avonds 7 uur.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5