Trein door onveilig sein ZONDAGMORGEN half elf. In het stamineeke hangt tussen de eigen aroma's een geur van pluimvee. Dat heeft tenslotte ook recht op een geregelde stoelgang. Op een verhoging staat een rij smalle houten hokjes, tijdelijke verblijven voor fiere, vinnige haantjes. Aan tafeltjes daartegenover zitten welgestelde heren. Heer en haan kijken elkaar doordringend aan. Of heer kijkt wel doordringend, maar haan laat hem zijn achterste zien. Want er zijn hanen, die lak hebben aan 's baas hobby het hanekraaien. WAARSCHUWINGSSIGNAAL REEDS l'/2 UUR IN WERKING microfinéd- SPION GEPAKT IN GR.-BRITTANNIË Als de haan zijn slag slaat, kraait zijn baas victorie HANEKRAAISPORT STAMT UIT OORLOG Van dertien gewonden nog twee in ziekenhuis Paus Paulus streeft naar kerstbestand 'ASPRO' DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 DE LETOSE COURANT dse stilte over een kippige haandie zijn dag niet heeft. De morgenstond heeft dan ook niet altijd goud in de mond. (Van een onzer verslaggevers) In het lokaal behoort het doodstil te zijn, maar er zijn altfld van die kerels onder jan publiek, die de portee niet kunnen vatten en die de kunst niet machtig zijn om een half uur hun mond te houden. Een eerbiedige stilte moet er zijn. Mijnheer Haan spreekt. Hy kukelekuut. Of niet natuurlijk. Maar dan hoeft hij straks niet meer thuis te komen. Hij heeft immers maar te doen wat ervan hem verlangd wordt: hij zal het aantal door zijn baas geschatte slagen moeten slaan. Ons viel de eer te beurt in het Wolders hanekraaiwalhalla binnen te treden. Daar is men dit jaar gekomen tot de oprichting van een krielhanenvereniging. De vierde in Nederland, waar overal elders de haan slechts bestaat om de nieuwe dag aan te kondigen en om met de kippen te vrijen en op stok te gaan. In welgeteld vier Limburgse i plaatsen kent men de edele sport nog: in Eijsden, Mesch, I Gronsveld en sinds kort nu ook in Wolder, een van Maastrichts „voorsteden". De vereniging in Wolder heet „de Morgenstond". Heel toepasselijk, dachten we. Maar de smaak van het goud in de mond begint om half elf al plaats te maken voor de reuk van de bakkende zondagse biefstuk. HANEGAAS Rond kwart over tien komen de heren met hun krlelhanen binnendruppelen. De één heeft een speciaal draagbaar hokje, de ander behelpt zich met een vlekkerige Blue-Banddoos. Het gaat er tenslotte maar om, dat ze het donker houden. Daglicht voor de wedstrijd is immers de pest voor de fighting spirit van de haan. Vanuit de doosjes of hokjes laten de hanen zich, al naar gelang hun temperament en karakter, gedwee of luid protesterend, in hun wedstrijdverblijf opsluiten. Dat is een smal houten hokje, aan de zijkanten dicht, aan de voorkant open. De beesten mogen elkaar niet zien, want ze lusten elkaar rauw. Aan de voorkant zit kippezo u wilt hanegaas. De heren geven de wedstrijdcommissarissen op een briefje hoeveel slagen zij denken, dat hun haan in een half uur haalt. De stopwatch komt te voorschijn. Het spel kan beginnen. KIPPIGE HANEN Doodse stilte valt er over het publieken jammer genoeg ook over enkele hanen, die vandaag hun dag niet hebben en die kips lopen te tokkelen. Zelfs het gekraai van hun buurman kan ze niet uit hun apathie halen. Ze pikken rustig - graantjes mee, die er niet zijn, of ze hebben hun zinnen gezet op een vlieg, die zich van de kakelfonic van geluiden niets aantrekt en rustig doorgaat met haantje-pesten. Hoge geluiden en lage, hese en heldere vullen de ruimte. En i leder slag wordt op een formulier ingevuld. FOEFJES In Wolder ging het die dag zonder dat er een probeerde de boel te beduvelen. Dat zulks ook bij de sport van het hanekraaien mogelijk is, bewijst het strenge reglement van orde, dat men bijvoorbeeld in Eijsden kent. Feit is namelijk, dat sommige „hanenmelkers" één zijn geworden met hun haan. Er zijn hanen, die op de tenen van hun baas letten. Wippen die tenen op en neer, dan weet de haan, dat hij er een schepje bovenop moet doen. Er zijn van die gladakkers, die hun haan hebben leren reageren op het zwaaien met een zakdoekje en houdt degene in de gaten, die kwasi nonchalant 'n sigaret opsteekt. Dat kan betekenen: zet hem op kerel, want het half uur is bijna om en je hebt je aantal slagen nog niet geslagen. In Eijsden mag daarom niet gerookt en gepraat worden en wee hij, die zich onder de wedstrijd beweegt. Hij loopt gevaar gediskwalificeerd te worden. Intussen doet de haan zijn best om zfln baas te plezieren. Heeft die 40 geschat, dan zal hij er geen 41 mogen slaan en ook by 39 zit hij er goed naast. Blijken alle hanen onder of boven het gestelde aantal slagen te zijn gqtyeyen, dan. wint degene, die er het dichtst bij is. COMPENSATIE De hanekraaisport stamt volgens sommigen uit de oorlog toen de mensen niet veel beter wisten te doen. In Eijsden weten ze je evenwel te zeggen, dat men er daar reeds voor de oorlog mee bezig was en dat de sport in de plaats is gekomen van het verboden hanenvechten. Daar werd ons verteld, dat het hanekraaien eigenlijk een soort compensatie is in het seizoen, dat de duiven niet op wedvlucht gaan. En dat zeggen wij men dreigde z'n zondagmorgenbiertje te missen. Want bier moet er zijn. Het lijkt wel of de hanenmelkers hees zyn van het kraaien van hun haan. Het seizoen duurt van oktober tot april. Dan is het weer er ook het meest geschikt voor. Statistieken van hanenpsychologen wijzen het immers uit: hoe donkerder het weer is. des te lichter neemt de haan zijn taak op. Of hy een speciale behandeling krijgt? Neen, zeggen ze. Van die verhaaltjes, dat de haan voor de wedstrijd een borrel drinkt, moeten we maar niks geloven, drukken ze ons op het hart. „Verbasterde Engelse" zijn de beste kraaiers, weet ons een virtuoos nog te zeggen. We houden het daar ook maar op. De avond voor de wedstrijd wordt de haan in een donkere kelder afgezonderd. Hij ziet daar de nieuwe dag niet komen en spaart aldus zijn slagen. Spijtig voor de Wolderse man, die zijn haan weliswaar in de kelder had gezet, maar die de morgen erop toch door zijn gekraai werd gewekt. Zo'n haan is van slag af. Haantje de voorste zal hij straks niet zijn. Misschien wel haantje de achterste, hoewel je het bij deze beestjes nooit kunt zeggen. De eerste prys is goed voor een bepaald aantal punten, de tweede en derde ook. Op sommige plaatsen wordt de beste haan onmiddellijk begiftigd met een prfjs in natura, op andere plaatsen maakt men een algemeen klassement en de eerste daarin krijgt na afloop van het seizoen een beker. HALF HAANTJE Die beker zal zeker niet voor haan in hok 10 in het Wolderse stamineeke zijn. Die deed zondag zijn snavel niet open. Echt geen haan, die victorie zal kraaien. Eentje om tweemaal als half haantje gebraden verkocht te worden. Hoewel je dat ook weer nooit met zekerheid kunt zeggen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Volgens een verkla ring van de spoorwegen is het treinon geluk, dat zich gistermiddag bij Half weg tussen Haarlem en Amsterdam voordeed (dertien gewonden, waarvan nog twee in het ziekenhuis) te wijten ge weest aan het feit. dat de 50-jarige machinist P. van L. uit Den Haag on danks zijn 25 dienstjaren, door een onvei lig sein is gereden. Op de plaats van het ongeluk bevinden zich twee hoofdbanen en twee inhaalbanen. Op de hoofbaan Haarlem-Amsterdam was een wisselsto ring. Daarom werd het treinverkeer over de inhaalbaan geleid. De machinis ten konden dit zien aan een sein, dat 1 kilometer vóór de plaats van de storing stond opgesteld. Het waarschuwingssignaal werd an derhalf uur voor het ongeluk in werking gesteld. Ook na het gebeurde bleek het normaal te werken. De spoorwegen ne men dan ook aan, dat machinist Van L. het sein niet gezien heeft. Dit klopt met zijn verklaring onmiddellijk na het on geluk. Overigens heeft men nog geen vol ledig overzicht, omdat Van L. te zeer overstuur is om gehoord te kunnen wor- De gevolgen zijn ondertussen wel dui delijk. Het betrokken treinstel reed met een snelheid van 120 km, toen het over de omgezette wissel heen de inhaalbaan opstormde, waar een maximumsnelheid gold van 45 km. Een ontsporing kon niet uitblijven. Omdat de deraillerende wa gons echter nergens tegenop botsten (het ongeluk gebeurde in een lege pol der) en omdat de trein slechts matig be zet was, bleven de gevolgen, wat de in zittenden betrof, beperkt tot twee ernsti ge gewonden. Het zijn de 16-jarige scho liere Trida Mein uit Haarlem, die een hersenschudding opliep en de heer N. Ennessen uit Kameroen, wiens wervel kolom werd beschadigd. Het trienverkeer tussen Haarlem en Amsterdam is pas vanochtend weer nor maal kunnen gaan functioneren. Tot dan toe reden er 45 bussen heen en weer tus sen Haarlem en station Sloterdijk. Van station Sloterdijk af kon men normaal per trein verder naar hét Centraal' Sta tion. Bovendien werd de treinverbinding tussen Haarlem en Amsterdam (met gemiddeld zeven treinen per uur het drukste traject in Nederland) via de omweg Uitgeest uitgevoerd. Het onderzoek naar de ware toedracht van het gebeurde berust intern bij de spoorwegen. De spoorwegenongeval lenraad zal een rapport krijgen. Onaf hankelijk daarvan heeft het openbaar ministerie een onderzoek geopend, ten einde na te gaan, of er tegen machinist Van L. een strafvervolging dient te komen. Het ongeval op het drukste tra ject van Nederland heeft weliswaar ver- tragingen opgeleverd, maar van een chaos was gisteravond in Amsterdam j zeker geen sprake. De materiële schade is, gezien de snel heid waarmee de trein ontspoorde, be trekkelijk gering. Hoe goed de spoorwagons zich hebben gehouden bleek uit het feit dat op enke le na geen ruiten zijn gesprongen en de kisten met flesjes limonade en bier uit de restauratiecoupé na het ongeluk in tact bleken. Ook de deuren, zelfs van de >orste wagen, bleken niet ontzet. Stijging Prijs varkensvlees UTRECHT A.N.P.). Op de open bare vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft de waarnempnd voorzitter, de heer J. B. Dinkla, mee gedeeld, dat de gemiddelde marktprijs voor varkens op het ogenblik aanmer kelijk hoger ligt dan die van vorig jaar. In november en december worden min der varkens verwacht, zodat de kans groot is dat de prijs verder zal stijgen. Kris-kras liggen de toagons langs de spoordijk. Van de rails en bovenleiding bleef bijna niets meer Bombardements pauze in Vietnam VATICAANSTAD (UPI) In de hoop dat dat zal leiden tot 'n langdurige vrede, werkt Paus Paulus VI aan een kerstbe stand in Vietnam, met als belangrijk on derdeel de stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Al dus is vernomen van gezaghebbende Vati caanse zegslieden na het gesprek dat de kerkvorst heeft gehad met de Amerikaanse reizende ambassadeur IV. Averell Harri- man. Het onderhoud duurde ruim 40 mi nuten. hetgeen buitengewoon lang is voor een privé-audiëntie. Hoewel geen mededelingen zyn gedaan over de aard van het gesprek kan, aldus de zegslieden, zeker aangenomen worden dat Paus Paulus zijn hoop op een nieuw kerstbestand in Vietnam kenbaar heeft gemaakt. Wel deelde Harriman tevoren mee dat hij mL. de Paus de toestand in Vietnam en het resultaat van de confe rentie in Manilla zou bespreken. Mede dank zrj een oproep van Paus Paulus werd vorig jaar een kort kerst bestand in Vietnam afgekondigd. De Pau6 heeft in zijn recente toespraken herhaal delijk gewezen op het belang van de be ëindiging van het conflict door middel var onderhandelingen. Vorig jaar ging het bestand op kerst avond in en duurde tot 26 december 's morgens. De bombardementen op Noord-Vietnam werden toen echter een maand lang gestaakt. Een tweede bestand, ter gelegenheid van het Vietnamees nieuwjaar werd na drie dagen beëindigd. De oproep van de Paus in zijn nieuwjaars rede tot de Russische, Noordvietnamese en commuiiistisch-Chlnese leiders om aan de onderhandelingstafel plaats te nemen, bleef onbeantwoord. Nederlands aardgas naar Mannheim AMSTERDAM, (A.N.P.) Tussen de N.A.M. (gasexport) en de Energie Wasaerwerke Rhein-Neckar A.G. is gis teren in Amsterdam definitieve overeen stemming bereikt over de levering van Nederland aardgas voor het gebied van Mannheim. De eerste levering kan in de tweede helft van 1968 worden tegemoet (ADVERTENTIE) DUITS MORAALTHEOLOOG: Oorlog soms het mindere kwaad MUNSTER (KNP) Prof. Böckle, moraaltheoloog in Bonn, heeft de theo logen gewaarschuwd, dat zij him boekje te buiten gaan, wanneer zij concreet aan geven, hoe de mensheid uit het slop moet geraken, waarin zij thans terecht is ge komen. Prof. Böckle zei, dat men als christen met recht voor dienstweigering en voor passieve weerstand kan zijn, maar dat men met evenveel recht kan getuigen en handelen tegen onrechtvaardige ge weldpleging. Ook kan een christen voor de keuze komen te staan het mindere kwaad te willen, om het nog grotere kwaad te vermijden. „De Kerk", aldus de moraaltheoloog, „kan geen pasklare oplossingen geven en geen concrete aanwijzingen, hoe de katho lieken hebben te handelen. Wel kan zij algemene beginselen verkondigen en pro beren het geweten te vormen. Maar de oplossing van concrete vraagstukken is een zaak van de politici. Ook vandaag de dag bestaat nog de mogelijkheid van een rechtvaardige oorlog met uitsluiting van een massale vernietigingsoorlog Prof. Böckle meent, dat de taak van de christen bestaat in het geven van zijn getuigenis, dat God de vrede wil, ook al blijft in een bepaalde situatie de vervul ling van die wil achterwege. Het huidige evenwicht van de angst eist bewapening. En die bewapening zou een aanfluiting zijn, als er niet tegelijkertijd de kruis en de mogelijkheid bestond, dat zij ook ge bruikt kan worden. Evenwel mag die be wapening niet gebruikt worden tot ver nietiging. Ziedaar het slop waarin men Daarom moet er ontwapening komen. Daarvoor kan de Kerk zeer positief op treden. En daarin kan de stem van de Kerk ook rekenen op gehoor. Stond Mulvena in contact met Amerik. sergeant? (Van onze correspondent) LONDEN In Groot-Brittannië is een nieuwe spionagezaak aan het licht gekomen. Het middelpunt ervan is een vooraanstaand zakenman van Southend, Cecil Mulvena, die kantoren heeft in ge noemde badplaats en in de city vun Londen. Tijdens de tweede wereldoorlog maakte hij deel uit van de verzetsbewe ging van de vrije Fransen. Hij is gebo ren in Calais en bezit zowel de Britse als de Franse nationaliteit. Mulvena exploiteert een hotelletje in Southend en is er tevens makelaar in onroerende goederen. Zijn firma in Lon den. die nog niet lang bestaat, impor teert en exporteert uit en naar West- Europa en is tevens een reisbureau. Mulvena verscheen gisteren voor een speciale rechtbank in Southend en werd in beschuldiging gesteld van ernstige overtredingen van de wet op de staats geheimen. Mulvena zou zich een pas poort hebben aangeschaft, uitgereikt op naam van de 29-jarige John de Lancey Foreman, een werktuigkundige van Bai- ham, die op 5 december j 1. in een hos pitaal van Londen overleden is. Foreman is een tijd lang marconist geweest in de Britse handelsvloot. Er schijnt bovendien enig direct ver band te zijn tussen de arrestatie van Mulvena en de aanhouding van een Amerikaanse luchtmaohtsergeant we gens samenwerking met een Russisch diplomaat. Hoewel van officiële zijde geen commentaar hierop gegeven wordt, staat vrijwel vast dat Mulvena van dé Amerikaanse Boeckenhaupt een brief heeft ontvangen Cecil William Constant Maurice Mul vena vestigde zich na de oorlog in South end en heeft de wereld rondgereisd. In ae oorlog zou hij mensen uit Frankrijk gesmokkeld hebben die moesten vluch- PROF. SCHERMERHORN Reorganisatie van regering in Indonesië ROTTERDAM (ANP) „De regering ie nu in Indonisië zit hoeft er aan het eind van het jaar niet meer te zitten. Er zijn aanwijzingen dat er een niet onbe langrijke reorganisatie in Indonesië kan komen", aldus gistermiddag oud-minis ter-president prof. dr. ir. W. Schermer- horn in Rotterdam tijdens een door het Rotterdams studentengezelschap geor ganiseerd forumgesprek over de ver houding Indonesië-Nederland. Prof. Schermerhorn waarschuwde die Neder landers, die menen dat de 30 septem- ber-revolutie een „gunstige uitwerking" heeft gehad. „Het staat helemaal niet vast dat Indonesië met de zwaai van links naar rechts de goede kant is opge gaan", zo zei hij. Over de positie van president Soekar- no zei de oud-minister-president, dat er volgens hem geen sprake van is dat deze op korte termijn aan de kant wor den gezet. „Een dergelijke ontwikkeling is beslist niet te verwachten. Soekarno is nog steeds het vrijheids ideaal van het Indonesische volk. Maar er blijft on zekerheid bestaan over de politieke si tuatie in dit land", zo zei prof. Scher merhorn. ten voor de Duitsers. Hij hielp tevens bij de organisatie van ontsnappingen uit Parijs. Men zegt dat hij lid was van een organisatie die inlichtingen wist te bemachtigen van de Duitsers. Tegen het einde van de oorlog kwam hij naar Lon den en zou van daar valse codebood- schappen uitgezonden hebben, die be stemd waren om door de Duitsers onder- - schept te worden, met het doel de vijand c*p een dwaalspoor te brengen. Werkgever voor 16000 opgelicht ROTTERDAM (ANP) De recht bank in Rotterdam heeft de 32-jarige kantoorbediende Arie P. uit de Maasstad wegens verduistering van een bedrag van 16.000,ten nadele van zijn werkgever, veroordeeld tot een gevan genisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest. Arie P. was tot de ver duistering gekomen omdat hij diep in de schulden zat. Een groot deel van het ver duisterde geld werd inderdaad aange wend voor het aflossen van schulden, maar een niet onaanzienlijk bedrag ging ook op aan een vakantiereis naar Spanje en aan de aanschaffing van een gouden ring en een gouden horloge. (ADVERTENTIE) helpt u nu nóg sneller van uw pl|n af! Want:'ASPRO'isnu 30xfijner samengesteld. Dat betekent nóg snellere opname in het lichaam nóg sneller herstel Spaans tijdschrift in beslag genomen MADRID (KNP) Met toestemming (volgens sommigen op verzoek) van mgr. Morcillo, aartsbisschop van Ma drid en bisschoppelijk verantwoordelij ke voor de Katholieke Actie, is werder- om een katholiek tijdschrift, „Aun" van de katholieke werknemers in Spanje, door het ministerie van voorlichting in beslag genoemen. Het is de dertiende maal, dat een ka tholiek tijdschrift verboden werdt sedert 9 april j.l. de nieuwe perswet van kracht werd, waaronder sindsdien ook alle pu- blikaties van katholieke leken vallen. Het inbeslaggenomen nummer van „Aun" was gewijd aan de veranderin gen. die na het concilie in de Kerk van Spanje moeten worden doorgevoerd. Een zegsman van het door de jezuïeten uitgegeven blad heeft verklaard, dat de reden van inbeslagname onbekend is en dat men tegen de beslissing in be roep zal gaan.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5