Generaal Von Horn klaagt V.N. aan VREDESMISSIE UIT AFRIKA NAAR GHANA EN GUINEE Roemeense delegatie partijcongres Albanië Weer boer in het nauw Met auto op agent ingereden Europa heeft minder vertrouwen in LBJ dan voorheen in JFK Minutemen beraamden aanslag op VN-gebouw Rennies^) DINSDAG 1 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Pamfletten door ruit Spaans consulaat gegooid AMSTERDAM (A.N.P.). In de nacht van zondag op maandag is een ruit ingeslagen van het Spaanse consu laat aan de Oranje-Nassaulaan in Am sterdam. Volgens de politie is dat ge beurd met een antiek ruiterpistool dat later in het gebouw werd aangetroffen. In de loop van het pistool waren drie pamfletten gesitoken, waarin als afzen der het Internationale provotariaat stond vermeld. De inhoud van het pam flet bevatte een ultimatum van twee maal 24 uur dat generaal Franco moest aftreden en dat alle politieke gevangehen in Spanje moesten worden vrijgelaten. Het pamflet was mede ondertekend door de directie van de Klaasbank en van de Zwarte Pieten en door de sectie witte fietsen. ADVERTENTIE Amsterdam gaat jeugdprobleem bestuderen AMSTERDAM (ANP) Dc Amster damse jeugdraad, een semi-overhelds- lichaam wil een grote conferentie voor jonge Amsterdammers (15-25 jaar) be leggen met het doel tot een rapport te komen, dat aanbevelingen kan bevat ten voor het college van B. en IV., als basis voor een beleidsnota inzake de leefbaarheid van de stad voor de jeugd. De voorbereiding en organisatie van dit congres is in handen van een werk comité, waarin leden van de jeugdraad, twee sociologen, de oude voorzitter van de studentenvereniging Asva, een redac teur van Provo, de voorzitter van het politieke jongerencontact Amsterdam en een redacteur zitting hebben. Om tot deze Prinsenhofconferentie te komen heeft dit werkcomité een folder gemaakt, waftrin de bedoeling van de actie uiteen wordt gezet, en waarin een zestal vragen worden gesteld. Deze vra gen kunnen individueel of in groepsver band worden beantwoord. Deze antwoor den worden gebundeld en zullen de ba- Bis zijn voor het eindrapport dat op de conferentie zal worden vastgesteld. De organisatoren hopen in mei deze conferentie te kunnen houden. De folders zullen op zo ruim mogelijke Behaal onder andere via middelbare Bcholen en het technisch onderwijs wor den verspreid. Formalismeen vaagheid STOCKHOLM (UPI) De 63-jarige Zweedse generaal Carl von Horn, die 'n voortreffelijke staat van dienst heeft in vredeshandhavende operaties van de V.N. heeft een hevige aanval gedaan op de wereldorganisatie. Von Horn be weert dat de bestuursorganen van de organisatie „een passie voor formalis me" en „zeer vage voorstellingen van de werkelijkheid" hebben. De Zweedse generaal v dant van het V.N.-leger tijdens het op treden in Kongo, hoofd van de bestands commissie aan de Israëlische grens en iA Jemen. Uit protest tegen deze laat ste benoeming nam hij in 1963 zijn ont- In zijn memoires „Soldaten van de vre de" noemt Von Horn de tussenkomst in Kongo een mislukte en amateuristische zaak die van het begin af één grote, war boel is geweest. Hoewel de generaal Mr. dr. Schmal overleden DEN HAAG (ANP) Gisteravond is in Den Haag overleden „r. J. J. R. Schmal oudlid van de Tweede Kamer voor de Christelijk Historische Unie. Mr. dr. Schmal werd 24 februari 1894 te Den Haag geboren. Na de hbs te hebben doorlopen, behaalde hij de middelbare akte staatsinrichting, staatshuishoudkun de en statistiek, deed vervolgens staats examen en behaalde zijn doctoraal exa men in de rechtswetenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden, alwaar hjj ook promoveerde. Van 1916 tot 1937 was hij werkzaam op het departement van Economische Zaken, dat hij verliet om op te treden als lid van Gedeputeerde Staten van Z1 TUID-Holland. In 1945 werd hij lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal voor de CHU. Hij was specialist op het gebied van de handeldrijvende en industriële mid denstand en trad op als algemeen secre taris van het Economisch Instituut voor de middenstand. Hij heeft steeds bijzondere belangstelling gehad voor de Scandinavische landen en Finland. De heer Schmal was voorzitter van de Fins- Nederlandse vereniging, vice-voorzitter van de Zuid-Hollandse Vereniging het groene Kruis en consul van Finland te Den Haag. Dr. Schmal, die sinds 1949 lid was in de raadgevende vergadering van de raad vnn Europa in Straatsburg, heeft vele publikaties op zijn naam staan. Zo schreef hij onder meer De ratinalisa- tie van het winkelbedrijf (1928), Demo cratie en levensbeschouwing (1937), Christelijk Historisch en Anti-revolutio nair (1939), Uit de gedachtenwereld van Charles Secretan (1941), Gunning en zijn boodschap voor onze tijd (1947), en een Deens-Nederlands woordenboek. De titel van zijn dissertatie was: „Tweeër lei staatsbeschouwing in het reveil". De heer Schmal was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. JERUZALEM (UPI) Aan de Isra- elisch-Jordaansc grens, 30 kilometer ten westen van de Dode Zee, is het zon dagavond tot een kort vuurgevecht ge komen tussen een sraëlische patrouille en Arabische infiltranten. De infiltranten wisten in de duisternis te ontkomen. Aangenomen wordt dat de grensschenders tot de Arabische El Fa tah terroristenorganisatie behoren die bij de berg Hebron, op het Jordaanse grondgebied, him activiteiten plegen te ontplooien. Het was ook in deze streek dat de waterleiding van Arad naar Mas- sada zondag besohadigd werd aangetrof- diverse vergaderingen met wijlen secre taris-generaal Dag Hammarskjoeld heeft gehad, heeft hij deze nooit voor zijn standpunten inzake Kongo kunnen win- Zo zegt Von Horn in zijn boek onder meer dan Hammarskjoeld „erg koel reageerde" op het voorstel de jongste V.N.-leden die aandrongen op maat regelen om de Belgen uit de Kongo te krijgen 'n proeve van „politieke rijp- _heid" zouden moeten afleggen voor zij in de V.N. stemrëcht verwierven. De generaal laat zich ook 2eer kritisch uit tegenover Israël. Hij beweert dat de Israëlische regering hem heeft willen zwartmaken door hem in verslagen aan plaatsvervangend secretaris-generaal Ralph Bunche te beschuldigen van het verstrekken van militaire, politieke en economische inlichtingen aan de Arabie- Volgens Von Horn zou Dag Ham- merskjoeld hem eens hebben aangera den om al zijn krachten aan te wenden om het vertrouwen van de Arabieren te winnen. Hij had hier echter aan toege voegd: „Maar onthoud dat, wat u ook doet, u nooit het gehele vertrouwen van Israël zult krijgen, noch op samenwer king met dat land zult kunnen rekenen. Op Schiphol arriveerden gister ochtend mr. Fokkema-Herfst, de vrouw van de tijdelijk zaakgelas tigde van Nederland in China, en mevrouw Verhouven, de vrouw van de Nederlandse kanselier in Peking. Beide dames hadden hun twee kinderen bij zich. Zij werden hartelijk verwelkomd door minis ter Luns, die juist op het punt stond naar Londen te vertrekken, waar hij een onderhoud zou heb ben met zijn Britse ambtgenoot, George Broion, Hij maakte van de gelegenheid gebruik om de Neder landers onder aan de vliegtuig trap op te wachten, voordat hij zelf in het toestel naar Londen zou stappen DEN HAAG (ANP) Het landbouw schap heeft beslag gelegd op het onroe rend goed van de heer E. A. de Greef t Nieuiv-Vossemeer. Deze was het schap heffing schuldig ingevolge de heffing* verordening pootaardappelen. Het college van beroep voor het bedrijfs leven heeft vorige week het door de heer De Greef ingestelde beroep verworpen. De heer De Greef had aan het college een aantal bezwaren voorgelegd tegen de hem opgelegde aanslag van de pootaardappel- heffing over 1965 ten behoeve van 7760 gulden. Overigens had de heer De Greef ook reeds geweigerd de heffingen over 1962, 1963 en 1964, In totaal een bedrag van 8.000 gulden te betalen. ADDIS ABEBA, (U.P.I.). Een vredesmissie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (O.A.E.) is vandaag uit Addis Abeba naar de westkust vertrokken om te trachten de vrijlating van de in de Ghanese hoofdstad Accra gearresteerde delegatie van Guinee te bewerk stellingen en Ghana en Guinee weer te verzoenen en VS-ambassade in Conakry door menigte bestormd De Kongolese minister van Buitenland se Zaken Justin Bomboko. die gisteren is gekozen tot voorzitter van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de O.A.E. in Addis Abeba, is de lei der van de groep. De andere leden zijn de Kenyase vice-premier Joseph Moeroembi en de minister van Voorlichting van Sier ra Leone, John Nelson Williams De mis sie wordt vergezeld door een Kongolese diplomaat. Martin Ipote. Het vertrek volgde op een dag van dis cussie over de twist tussen Ghana en Gui nee. Laatstgenoemd land heeft nog aan geen enkele conferentiebijeenkomst deel genomen. De in Addis Abeba aanwezige diplomaten van Guinee weigerden samen met Ghana aan één tafel te zitten voor de officiële delegatie van Guinee is vrij gelaten enin Addis Abeba is aangekomen. Het was vanochtend nog altijd niet dui delijk welk mandaat de vredesmissie had. behalve dat moest worden getracht de Guinezen vrij te krijgen. De missie zou later naar Conakry moeten reizen om een onderzoek in 'te stellen naa rde door Ghana uitgesproken beschuldiging dat staatsburgers van Ghana tegen hun wil worden vastgehouden. Men heeft echter niet de indruk dat de missie rechtstreeks de eis moet stellen, dat die Ghanezen die onmiddellijk naar huis zouden willen terugkeren daartoe in de gelegenheid wor den gesteld De Verenigde Staten hebben inmiddels bij de Guineese regering een krachtig pro test ingediend tegen de bestorming van de Amerikaanse ambasade in Conakry, waar bij het gebouw zware schade opliep. Een groot aantal mensen bestormde het ambassadeurgebouw, terwijl de echtgenote van de ambassadeur en haar twee kinde ren zich in een slaapkamer verborgen hielden. De vrouw en de twee kinderen bleven ongedeerd. samen naar de conferentietafel te brengen. Gedelegeer den van Kongo (Kinsjasa), Kenya en Sierre Leone vertrokken per lijnvlucht naar de Soedanese hoofdstad Khartoem, waar zij hoopten een toestel naar Ghana te krijgen. Als dat niet zou lukken zouden zij naar Athene doorreizen om daar aansluiting te krijgen. UTRECHT (A.N.P.). Een 20-jarige Utrechtse metselaar, F, U opgesloten in het hoofdbureau van politie omdat hij gistermiddag met "zijn auto is ingereden op een hoofdagent, die hem probeerde aan te houden De hoofdagent, die een routinecontrole uitvoerde, herkende F. en herinnerde zich, dat hem bij rechterlijk vonnis de rijbevoegdheid was ontzegd. Hij gaf een stopteken, maar de metselaar drukte zijn gaspedaal verder in en reed op de hoofdagent af, die zioh op het laatste nippertje met een sprong in veiligheid moest stellen. F. zwenkte toen plotseling naar links en kwam in botsing met een auto die hem juist passeerde. Beide wagens werden zwaar beschadigd. F. is voorgeleid voor de hulpofficier van justi. tie en overgebracht naar het hoofd bureau. ADVERTENTIE truien fully fashioned gebreid van zuiver scheerwol Sterk-warm-modieus in vele kleuren, zoals zwart, rood, blauw, groen en camel. Met V-hals, col of ronde hals. In de maten 110 t/m 164. Prijzen van 21,50 t/m 30,50. De grote WWg gebreide 3E? kinder mode Verkrijgbaar in de betere zaken! Wereldvrede nu verder weg :ertig WASHINGTON (UPI) Zes procent der Westeuropeanen is ning dat de wereldvrede moeilijker be reikbaar is geworden onder hel bewind van president Johnson. Dit blijkt, aldus de Amerikaanse senator Thurston Mor ton, een republikein uit Kentucky, uit een vorige maand in Engeland. West- Duitsland, Frankrijk, België en Neder land gehouden opiniepeiling. De overgrote meerderheid van dezelf de ondervraagden was van mening dat het Amerikaanse prestige in het buiten land hoger was onder wijlen president Kennedy dan onder Eisenhower of Johnson. Morton verklaarde op een pe s- conferentie in. Washington dat 6.090 per sonen waren ondervraagd 1.447 in Engeland, 2.130 in West-Duitsland. 2.022 in Frankrijk, 260 in België en 231 ln Ne derland. Op de vraag, of de huidige Amerikaan se buitenlandse politiek ons dichter bij of verder van de wereldvrede brengt zonder vergelijking met vroegere po litiek antwoordde 14 procent dich terbij, 46 procent verder weg, 23 pet. geen verandering, 17 procent geen mening. Kennedy was met 74 procent der stemmen veruit favoriet onder de West europeanen, Johnson 2de met 22 pro cent en Eisenhouwer laatste met 11 pro- C THTIX/Ï/^ DTT /K het Amsterdamse F Al-gebouw is gistermorgen de meubelexpositie ,Meganza" geopend. Op Ol 1 IVlUJjlL 'diende beroemde architecten, zoals Le Corbussier, deze tentoonstelling staan meubels van verse Gio Donti en Marco Zanuso. Op de foto de Sitmobiel, een bank, die op eenvoudige wijze omge vormd kan worden tot stoel, tafel of speelcirkel. Het is een ontwerp van de Zwitser Bert Hil. Chinese culturele revolutie geprezen WENEN (Reuter) Een Roemeense afvaardiging is Albanië aangekomen om het vijfde congres van de Albanese com munistische partij bij te wonen, aldus radio Boekarest. De delegatie staat on der leiding van Constantin Dragan, lid van het partijbestuur. congres aanleiding voor een ontmoeting van de Pekinggezinde communistische groeperingen. Uit het verloop van dit congres zou voorts duidelijk kunnen wor den in hoeverre de Albanese comm. par tij het Chinese voorbeeld zou willen vol gen. Verder moeten op dit congres de richtlijnen voor het vierde Albanese vijf jarenplan vastgesteld worden. Nog voor het weekeinde was reeds een 12-tal buitenlandse afvaardigingen van overal ter wereld naar Tirana geko men. Door deze delegaties vertegenwoor digde partijen werden door het Albane se partijorgaan „Zeri i Popullit" afge schilderd als die van de „Ware commu nisten en wereldrevolutionairen". Tege lijk werd daarbij uitgevaren tegen de Sovjetrussische partijleiders als de „Grootste scheurmakers van de commu nistische beweging". Voorzover tot nog toe bekend gewor den is, heeft het 1.4.. min. inwoners tellende Balkanland grote bijval getoond voor de „culturele revolutie" die op het ogenblik in China gaande is, maar zich nog niet uitgesproken over het optreden van de „Rode garde" aldaar. Volgens waarnemers zou het afzweren van oude zeden en gewoonten, zoals door de Chinese rode gardisten gepropageerd, in een zo sterk aan zijn culturele en geestelijke traditie gehecht land als Al banië waarschijnlijk sterke tegenstand ontmoeten. Wat de richtlijnen voor het vierde vijf jarenplan in Albanië aangaat valt het op dat daarin een grotere toeneming van de landbouw- dan van de industriële pro- duktie wordt voorzien. Sterke toename wintersport in Italië AMSTERDAM (ANP) Dank zij dc stabiele zonneschijn en zekerheid, dat de sneeuw goed blijft, trekken steeds meer Nederlanders naar het gebied van de Dolomieten in Noord-Itallë om hun win- tervakantie door te brengen. Dit werd door het nationaal Italiauns verkccrs- aakt. Ook in omgekeerde richting wordt de belangstelling van de zuiderling voor Ne derland steeds groter. Het gebied van de Dolomieten met als voornaamste plaats Bolzano is enkele jaren geleden als wintersportcentrum ontdekt. Sindsdien is de belangstelling sterk groeiende, omdat de toerist graag een andere omgeving wil, behalve skiën ook door de zon bruin gebrand thuis wil komen en er zeker van wil zijn dat de sneeuw goed blijft. Deze voordelen hebben velen ertoe gebracht de bekende wintersportplaatsen in Oostenrijk en Ita lië te ruilen voor de Italiaanse Alpen. De belangstelling van de Italianen voor Nederland komt voor een groot ge deelte voort uit het feit, dat talloze land genoten hier werkzaam zijn of zijn ge weest. Over 't algemeen beperkt het be zoek aan Nederland zich tot een kort verblijf. Mede vanwege het slechte weer brengen weinigen hun vakantie hier vol ledig door, maar de meeste worden aangetrokken door verhalen van fami lie en kennissen om 'n kijkje te gaan ne men in het land, dat zoveel verschilt van de zuidelijke landen. In 't afgelo pen jaar is het aantal Italiaanse bezoe kers met ruim 15 procent toegenomen. cent. Vijf procent der ondervraagden had geen speciale voorkeur en 8 pro cent had hierover geen mening. Volgens Morton was veruit de belang rijkste kwestie de vrede, vooral in West- Duitsland, en hij zei te geloven dat de nauwe afstemming van de Westduitse regeringspolitiek op impopulaire Ameri kaanse beleidsmaatregelen een belang rijke rol speelt in de dalende populari teit van de Westduitse regering. „Het is wel duidelijk", aldus Morton, „dat de Europese antipathie tegen het Amerikaanse beleid leidt tot een des integratie van de Amerikaanse bondge nootschappen, een politieke breuk in West-Duitsland, een toename van het anti-Amerikanisme en stijging van de Russische invloed. NEW-YOItK (Reuter) Het gebouw van de Verenigde Naties zou boven aan de lyst hebben gestaan van objecten die de ,,minutemcn"-organisatic in de Verenigde Staten wilde verwoesten. De groep, waarvan zondag twintig leden werden gearresteerd toen zij op het punt stonden eigendommen van linkse orga nisaties op te blazen, was zeer geïnte resseerd in het VN-gcbouw en dc direc te omgeving daarvan, zo is op het bu reau van de officier van justitie in de New-Yorkse wyk Queens gezegd. De samenzwering zou de politie zijn gemeld door een 19-jarige student, die gestolen chemicaliën gebruikte om ex plosieven voor granaten te maken. Toen hij erachter kwam dat de granaten voor een echte aanslag zouden worden gebruikt in plaats van voor oefeningen, ging hij naar de politie, aldus de ,,New- \ork Post". De politie had zich toen in de groep geïnfiltreerd, had de leden gevolgd en was, door het aftappen van telefoonlijnen en door verborgen tv-ca- mera's, achter nog meer bijzonderhe den gekomen. Men kon toen op de dag dat de aanslagen zouden worden uitge voerd, tot de arrestaties overgaan. Jaroslawa Dankowa en Peter Blokhuis exposeren hun beeldhouwwerken en te keningen in gebouw „De Haagse Kunst kring". Denneweg 64. Den Haag van 5 tot en. met 20 november. De opening wordt verricht door Hans Wesseling. (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt!

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7