S)e£cidóe(Soii^cmt AR-kopstukken Roolvink Biesheuvel bij formateur 9ËL :~É*SXS£gE£ JAMIN „Ze zijn niet lief voor mij VS-militair gepakt wegens spionage voor Sovjet-Unie MORTIERAANVAL OP SAIGON Politiek gesprek jUl op eigen verzoek slaat in Den Haag in als een bom In lome pas door de herfst Toch AR-KVP eventueel met CHU? EMS keert 50fo dividend in aandelen uit PAPËNGftACWT $2 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M- KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. ƒ0,93; p. maand 3,97; p. kwart. 11,90; franco per post 12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging teL 3.38.39 (18.00-19.00) DINSDAG 1 NOVEMBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJ KOUD De weersverwachting, meegedeeld door heft KNMI. geldig tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met ln het westen van het land aanvankelijk nog hier en daar enige regen. Elders opklaringen en droog weer. Van nacht voornamelijk ln het oosten en zuidoosten van het land nachtvorst, overigens weinig ver andering in temperatuur. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen zuidoost en noord oost 58e jaargang, no. 16.975 Prol. dr. H. Bosnia. Prof. P. Steenkamp (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG Politieke kringen staan sinds gisteravond laat voor een compleet raadsel. Wie wordt minister president: de AR-politici prof. Zijlstra of mr. B. Biesheuvel, dan wel de KVP'ers dr. J. E. de Quay of dr. G. Veldkamp? Sinds vanmiddag één uur voerden de demissionaire AR-vice-premier mr. Biesheuvel en zijn partij genoot de Tweede-Kamerfractievoorzitter B. Roolvink besprekingen met kabinetsformateur drs. W. K. N. Schmelzer. En dat op hun eigen verzoek, zoals gisteravond laat in politiek Den Haag tot ieders verbazing bekend werd. Het verzoek kwam bij drs. Schmelzer binnen tijdens diens nogal positieve gesprekken met de Tilburgse hoogleraar prof. dr. H. W. J. Bosman (eventueel voor Financiën) en prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp (gevraagd voor Economische Zaken). zich De herfst slaat ons na om moed, die dit jaargetijde bergt. Zij kleurt de natuur met een gedekte tint, wurmt de bladeren los uit de bomen en vlecht in stilte een tapijt van afgedankt loof op bos paden, die in nevels versluierd liggen. Knisperend stuiven de bladeren op onder paardevoeten, die door ruiters en amazones door het gothisch ge welfde bosdécor worden gestuurd. Hoog op hun ruggen de berijders zelf, als hogepriesters op het altaar van de herfst, bezig luister aan te dragen voor de verstelde ceremonie van het verscheiden van de zomer. In lente en zomer moet liet paard in driftige galop oxn r de paden gedre ven worden, 's minters in felle draf voor de arrestee, maar in de herfst in lome pas, omdat de stervende natuur niet harmonieert met felle dadendrang. ADVERTENTIE taaipopjes niet duur wel heerlijk Het nieuws viel als een bom in politiek Den Haag, vooral omdat mr. Biesheuvel eind vorige week positief „NEE" gezeegd had. Ook in de politiek is „ja" en „neen" blijkbaar nog steeds betrekkelijk. Ook al moet de gewone kiezer niet direct con clusies trekken uit het nogal sensationeel nieuws rond de kabinetsformatie-1966. Christen-democraten Drs. Schmelzer heeft gisteravond naar verluidt een nogal opgewekte persoonlijke en politieke avond gehad. Wordt de christendemocratische samenwerking in het extra-parlementair overbruggings kabinet dan toch werkelijkheid? AR -f KVP enkele C.H.U.-deskundigen (drs. De Pous, prof Andriessen bijvoorbeeld?). Feit is dat het thans ook voor de kabi netsformateur ja of neen geworden is. Met een veel grotere kans op ja. dan een paar dagen geleden. Of zoals een politiek waarnemer vannacht zei .,De Tilburgse Allerheiligen krijgen met vliegende vaan del en slaande trom gezelschap van hun oecumenische AR-broeders van links en rechts! Hoe dan ook: Men vraagt zich in alle ernst wel af wat de A.R. in zijn zeer ge heim conclaaf te Utrecht van zat. j.l. be sloten heeft. En welke invloed de nieuwe verontruste AR-CHU-partij („de AR-zaak veel te veel naar links, is bijna P.v.d.A.) op de houding van Biesheuvel-Roolvink uitoefent. De N.C.R.V.-t.v. (die een zeer ver ontruste Dick Houwaart liet valient zei gisteravond al. dat vanavond Aller heiligenavond het noodkabinet geboren zou zijn. Zo ja dan heeft het duo Bos man-Steenkamp en het verbeten door worstelen van kabinetsformateur Schmel zer blijkbaar resultaten opgeleverd. Hij confereerde gisteren maar liefst tien uren met beide hoogleraren-economen. ..En met schijnbaar positieve gevolgen", aldus' politiek Den Haag. De vraag is alleen of dr. De Quay zijn Tilburgsp vriend dr. Veldkamp de eer gunt diens politieke carrière met een premierschap af te sluiten. Of dat de prijs voor een ARKVP-samenwerking een minister-president mr. B. Biesheuvel zal zijn? Met als loononderhandelaar op Sociale Zaken de oud-staatssecretaris B. Ftoolvink? Of en dit zou nogal be denkelijk zijn zegt de AR het ver trouwen in een KVP-minderheidskabinet op. Voor deze raadsels staat vandaag politiek Den Haag. Onbekende dame voor formateur (Van een onzer verslaggevers! DEN HAAG Terwijl kabinets formateur drs. Schmelzer gisteren in zyn kantoor aan de Haagse Ale.vanderstraat besprekingen voerde met de Tilburgse hoogle raar prof. Bosnian, stopte er rond het middaguur een taxi, waaruit een dame van middelbare 4eeft(Jd De verzamelde journalisten schoten toe toen zjj bij de forma teur aanbelde. ,,Ik zou graag mijnheer Schmel zer spreken", sprak de dame tot de huismeester. „Dat kan niet want hij is in conferentie", was diens antwoord. ,,Ik heb een be langrijke boodschap voor hem. Kan ik op hem wachten?", zo vroeg de dame. Na contact met de heer Schmelzer te hebben op genomen bleek ook dat onmoge lijk. De, dame trachtte vervolgens met wat geld de bereidwilligheid van de huismeester enigszins om te buigen. „Ik kom speciaal uit Bilthoven", voegde zij hieraan toe. Maar niets mocht baten. Nog driemaal belde zij aan. Zij kreeg de kabinetsformateur ech ter niet te spreken. „Zij zijn hier niet lief voor mij", aldus de onbekend gebleven, be zoekster, die overigens niet wilde onthullen wat nu wel die belang rijke boodschap was. Allerzielen Bovenstaande schildering uit de catacomben geeft een duidelijke sfeer weer, waarin de eerste christenen hun doden te ruste leg den. Zij probeerden van de onder aardse ruimten iets feestelijks, iets paradijselijks te maken. Vogels, bloemen, idyllische tafere len, lichte witte vlakken met een kleurige ornamentiek. Als je er in kwam, begon je als het ware ruimer adem te halen. En dat gaf de onweerstaanbare suggestie, dat ook de doden dit deden: ruimer ademhalen in 'n nieuween para dijselijk bestaan. Geen spoor van benauwdheid om straffen, die wel licht nog ondergaan moesten wor- den, geen verwijzing naar de mogelijkheid van een eeuwige hel alleen maar licht, koelte en vrede. Iets van deze sfeer leeft nog voort op sommige kerkhoven, waar de doden rusten tussen het groen en de bloemen. Het is er fijn, het is een oase run rust. Als je ernaar toegaat met een bezwaard gemoed, kan het je overkomen, dat je ineens een be vrijd gevoel krijgt en de absolute zekerheid, dat de doden „goed af' zijn. Op de afbeelding is duidelijk weergegeven, waarom ze goed af" zijn. Zoals Elias zijn ze „ten hemel" opgestegen, zijn ze gegaan „naar de Heer". En wat zou een mens meer kunnen verlangen Na alle onrust, getob en gedoe, einde lijk rusten „in vrede". Dat is in letterlijke en figuurlijke zin „het einde". Dat is het waarom het in dit leven is begonnen. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse recherche heeft een aantal per sonen gearresteerd, die betrokken zijn bij een serie diefstallen in het bodecen trum Amsterdam, waarbij voor enige duizenden guldens aan goederen is weg genomen. In deze zaak. die nog niet is afgesloten, zijn voorlopig zes personen aangehouden, van wie er vijf als hoofd verdachten worden aangemerkt. Tijdens iverk op Pentagon LOS ANGELES, (U.P.I.). Een ln Duitsland geboren Amerikaanse luchtmacht sergeant, die op de hoogte was met belangrijke geheimen inzake de communicatie van het Amerikaanse ministerie van Defensie, is gisteren even voor middernacht gearresteerd. Het betreft de 23-jarige Herbert William Boeckenhaupt die ervan beschuldigd is met een Russische diplomaat te hebben samengewerkt in een spiona- Sovjetdiplomaat uitgewezen Granaten vallen tijdens parade kongterro- SAIGON. (IJ.P.l.) risten hebben vandaag tw vallen op het centrum van de stad Sai gon uitgevoerd, waar Zuidvietnamese, gealiieerde troepen en burgers bijeen waren gekomen Ier gelegenheid van de viering van de Zuidvietnamese onafhan kelijkheidsdag. De eerste serie explosies die Saigon deed opschrikken, was af komstig van mortiergranaten die vanaf de zuidelijke oever van de rivier, die dwars door de stad loopt, waren afge vuurd. Negentig minuten later werd een tijdbom door de rebellen tot ontploffing gebracht. Bij de aanslagen werden twee Ameri kanen gedood en vijf anderen gewond. Ook onder de Vietnamese burgerbevol king vielen slachtoffers. Een Vietname se katholieke priester werd gedood, ter wijl drie andera priesters warden ge wond. Geen van de granaten kwam weer op de paraderoute, maar wel een op honderd meter afstand van de hoofd tribune. De parade, afgenomen door het staatshoofd, generaal Van Thien. ging gewoon cjoor. Voorts hebben de Vietkongrebellen een mijnenveger van de Amerikaanse mari- I ne ondermijnd en tot zinken gebracht. De Amerikaanse verliezen zouden zwaar zijn. De normale bemanning van dit type mijnenveger bestaat uit zes leden. Arbeidsongeval bij Hoogovens LJMUIDEN (ANP) Gistermiddag is de 62-jarige heer H. Kootstra uit Schoon oord, werkzaam bij de havenstichting Zaandam, op het terrein van de Hoog ovens ln IJmulden onder een passerende trein geraakt. Hij overleed ter plaatse aan ■ijn verwondingen. De oorzaak van het ongeluk le niet bekend. Het mininsterie van Buitenlandse Za ken heeft de Russische diplomaat, Alek- se.v R. Malinin, vice-handelskanselier van de Russische ambassade te Washing ton, gelast het land binnen drie dagen te verlaten. Functionarissen van het Amerikaanse federale bureau van onder zoek (F.B.I.) noemen de affaire een „gro te spionagezaak". In de tegen Boeckenhaupt bij de dis trictsrechtbank van Los Angeles inge diende aanklacht staat dat hij Malinin in de buurt van Arlington, Virginia, heeft ontmoet. Boeckenhaupt was toen werkzaam op het Pentagon. De F.B.I. weigerde nadere inlichtin gen te verstrekken omtrent de aard van de spionage. De sergeant is voorgeleid bij commissaris Russell R. Hermann in Los Angeles. De 23-Jarige Boeckenhaupt kan veroordeeld worden tot de doodstraf, in dien hij schuldig bevonden wordt aan spionage. In de aanklacht staat tevens dat Boec kenhaupt. die in 1948 met zijn familie naar de Verenigde Staten kwam, ln mei van dit jaar een brief naar Engeland heeft verzonden. Wat er in deze brief heeft gestaan werd niet bekendgemaakt. In september heeft de sergeant er een antwoord op gekregen. Mogelijk zal deze briefwisseling als bewijs in de zaak wor den aangevoerd. F.B.I.-directei dat Malinin bij Boeckenhaupt slechts be kend stond als „Flobert". Malinin is sinds 1963 bij de Russische ambassade in Washington werkzaam. Hij is ge trouwd en woont in het naburige Falls Church, Virginia. Boeckenhaupt heeft het Amerikaanse burgerschap verkregen. Van april 1964 tot augustus 1965 was hij aan het Pentagon verbonden. Over zijn werkzaamheden bij het Pentagon wilde de F.B.I. niets ver tellen. De tot Amerikaan genaturaliseerde Duitser heeft na augustus 1965 op een speciaal opleidingskamp gezeten in San Antonion Texas. Sinds april 1966 Is hij gelegerd op de luchtmachtbasis March. Kapper Diego uit Parijs heeft de moderne tijd begrepen. Op topsnelheid gaat hij de haren van zijn klanten te lijf, gedreven door de paardekrachten van een automotor. Diego houdt er geen drive in salon op na, maar zoekt zijn gehaaste klanten zelfs op in hun auto. Temidden van het drukke ver keer volbrengt hij zijn meesterwerkjes. De klant is klaar terwijl hij rijdt, of wacht, Geen geld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Op de aandeelhou dersvergadering van 18 november zal de E.M.S. het gewijzigde omwisselings aanbod bekendmaken van aandelen in obligaties. Verder zal de E.M.S. over 1965 geen dividend uitkeren maar 50% in nieuwe aandelen voorstellen. Er is nog steeds gebrek aan liquide middelen, alhoewel de situatie in het lopende jaar iets beter is dan vorig jaar, toen voor 29 miljoen gulden aan onroerend goed werd verkocht, waarbij een verlies van 1.1 miljoen werd geleden. Een en ander heeft tot gevolg, dat de E.M.S., zoals de heer R. Zwolsman bij een toelichting op het jaarverslag over 1965 gisteren liet uitkomen, op een lager pitje ls ge zet. Tenslotte is de E.M.S. bij de winst bepaling uitgegaan van de taxatiewaar de van het onroerend goed en niet van de kostprijs. (Meer over de E.M.S. el ders in dit blad). Prinses Soruya heeft in het theatre du Palais-Royal een voorstelling bijgewoond van „Ln dame de chex Maxim's". Soruya. de vroegere echt genote van de sjah van Perzië, zat zat enkele plaatsen naast die waar op keizerin Faruh Diba enkele, da gen geleden dr voorstelling had ge- Geredde kinderen uit Aberfan naar Beierse Alpen BOCHUM (U.P.I.) Tijden» een bij eenkomst van de mijnwei keisvakbond in Bochum is besloten twintig van de geredde kinderen uit Aberfan een vakan tie aan de Schliersee ln de Beierse Alpen aan te bieden De uitnodiging ia aan de mijnwerkersvakbond in Engeland en aan de Westdultse ambassade te Londen verzonden, zo ls meegedeeld.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1