■T m TURKSE GASTARBEIDER WIL: veel veel verdienen, sparen en zo gauw mogelijk weer naar huis Linzensoep voor Turken en Marokkanen een lekkernij Leiderdorps woonoord oplossing voor vele problemen ROODENBURG KAN BOVENAAN KOMEN ALS UVS EBOH KLOPT MEDISCHE DIENSTEN ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA b Drie vlaggen markeren het kamp langs de Zijldyk, de Marokkaanse, de Nederlandse en de Turkse. Een groot aantal bewoners van het woonoord te Leiderdorp voor Turkse en Marokkaanse gast arbeiders verstaat het bliksems goed als er iets in het Nederlands gesproken wordt of als er vragen gesteld worden. Ze antwoorden ook graag, druk gebarend, maar als we aan een groepje Turken, dat zich te goed doet aan de linzensoep, vragen of de pot hier beter bevalt dan bij moeder in het verre Turkije is ineens iedereen oostindisch doof. De vriendelijke en correct uitziende tolk Yusuf Ku- cüksen ontwijkt het antwoord al even diplomatiek als zijn landgenoten, die zich in een enorm tempo door de maaltijd heen werken. In een ander ver band wil de heer KuQÜksen, die door de inwoners van het woonoord beschouwd wordt als hun voor man en degene, die hun belangen bepleit bij de verschillende werkgevers, wel gaarne toegeven, dat de gastarbeiders het nauwelijks beter hadden kunnen treffen met hun huisvesting en verzorging als in dit woonoord. „Het is verreweg de beste op lossing voor onze mensen. Het wonen en eten is uitstekend en bovendien is dit woonoord ook het gunstigst in financiëel opzicht," zegt hij in half Nederlands, half Duits. Linzensoep, een gerecht, dat in Klein Azië en de landen van Noord-Afrika altijd bijzonder po pulair is geweest (herinnert men zich nog het bijbelse veraal, waar in Jacob met een bord linzensoep het eerstgeborenen recht ontfutsel de aan Ezau) wordt ook in het woonoord dikwijls gegeten. De Turken en Marokkanen zijn er wild op. Wij ook, sinds we een be zoek aan het woonoord brachten. Voor de liefhebbers volgt hier het recept, bereidwillig gedicteerd door Ilyas Güney. Voor 4 personen heeft u nodig: 1 pond schapen vlees <zo men wil varkensvlees), 1 kg. linzen verkrijgbaar bij krui denier of delicatessenzaak), 1 pond gesneden uien, 3/4 pakje boter, acht tomaten, een verse paprika en een blikje tomatenpuree. De linzen worden na grondig spoelen twee uur geweekt. Het schapenvlees eventueel het var kensvlees) dient in de boter even aangebraden te worden, waarna de uien worden toegevoegd. De uien mogen beslist niet bruin ge fruit worden. Daarna worden toe gevoegd de linzen, twee liter water de tomatenpuree, de gesnipperde paprika en de in flinke moten ge sneden tomaten. Gedurende ander half uur laat men de soep zacht jes koken. Af en toe even roeren, maar de tomaten vooral niet be schadigen. Na anderhalf uur moe ten de linzen gaar zijn. De linzensoep geneer u niet. schep van onder uit de pan en laat zoveel mogelijk vocht weglopen wordt gegeten in combinatie en uit hetzelfde bord met droge rulle rijst. Bestrooid met peper en sam bal is het een voortreffelijke scho tel. Met geweekte gedroogde prui men als toetje" is het feest com- DE VOÉTBALPROGNOSES Het zal er morgen in de Kikkerpolder om gaan spannen, als ÜVS haar aloude tegenstander EBOH ontvangt. EBOH voert op het ogen blik de stand aan in de eerste klasse B en zij zal wellicht niet dulden dat UVS - dat twee punten minder heeft - naast haar komt. UVS moet er alles aan gaan doen, wil zij een woordje in haar afdeling mee blijven spreken. Blijven de UVS'ers echter als verleden week tegen Papendrecht lauw, slordig en doorzichtig spelen, dan hebben wij er weinig vertrouwen in. Voor Roodenburg ligt de zaak heel anders. De Leidenaars moeten het morgen, in een uitwedstrijd, tegen DCV opnemen. Technisch zijn de blauwzwarten misschien wel de mindere van stadgenoot UVS, maar het enthousiasme is van dergelijke omvarig, dat een ieder die de nieuwe eerste klasser ziet spelen er plezier in krijgt. Stel, dat UVS en Roodenburg winnen, dan staat Roodenburg aan kop. Wie had dat aan het begin van de competitie durven denken Hillegom gaat morgen bij HRC proberen de punten binnen te halen. Deze beide clubs bezetten resp. de onderste en één na onderste plaats en wij zijn benieuwd wie er als overwinnaar uit de bus komt TWEEDE KLASSE Het gaat goed met de nieuwe twee de klasser Alphen. Verleden week werd Blauw Zwart met een nederlaag naar huis gestuurd en wij twijfelen er niet aan of de Alphenaren gaan ook de uitwedstrijd tegen het laag ge plaatste Fluks winnen. LFC zal waar schijnlijk morgen bij Blauw Zwart proberen om wat van haar oude glorie terug te krijgen, maar aangezien Blauw Zwart ook de punten hard no dig heeft, zal het wel bij proberen blijven, daar de Wassenaarse club be slist geen medelijden kent. RKAW gaat morgen ook al op bezoek en wel bij Leonidas. Leonidas haalde verleden week een punt weg bij het altijd lastige HBS en dat mag wel een waar schuwing zijn voor RKAW om er flink tegen aan te gaan en tot het einde van de wedstrijd voor de overwin ning te vechten. DERDE KLASSE Olympia, lijstaanvoerder in de derde klasse A krijgt morgen Lugdunum op bezoek. Beide clubs willen uiteraard eikaars krachten, nu de gelegenheid bestaat, eens goed meten en daarop O ja! Even naar PRONONCE afgaande kunnen we een boeiende wedstrijd verwachten. RKDEO krijgt Lisse, dat een plaatsje boven haar staat, op bezoek en meer dan een gelijkspel zien wij op het ogenblik niet. Datzelfde geldt ook voor de clubs Alphia en Bodegraven die morgen tegen elkaar uitkomen. Van Nispen gaat een zware wedstrijd spelen tegen Oranjeplein, dat op de derde plaats staat. Kunnen de Zilkse voetballers er een gelijkspel uitslepen, dan zou dat al heel mooi zijn. VIERDE KLASSE Teylingen en SJC kunnen morgen laten zien wat zij waard zijn. Twee gelijkwaardige clubs met evenveel pun ten die samen de middenmoot in 4A bevolken. Teylingen speelt op eigen terrein en dat kan wel eens van door slaggevende aard zijn. Winst voor Tey lingen dus. Zowel DOSR als Altior heb ben de afgelopen week verloren. Altior heeft wel de grootste klap gehad en wij denken niet dat zij daar al over heen is. Doet DOSR even haar best dan zien wij winst in het vooruitzicht. Tonegido geven wij weinig kans tegen Concordia, dat Graaf Willem wel graag op de voet zal blijven willen volgen. De bal is echter rond en spel is spel, dus de wedstrijd is nog onbeslist. Dat geldt ook voor VVSB dat het tegen koploper Graaf Willem II moet opnemen. Misschien zorgen de Noord wij kerhouters wel voor een verrassing. In de vierde klasse B gaat Docos naar Quick Steps en het moet de Yusuf KUgüksen, tolk en bemid delaar tussen Turken en werk gevers. Yusuf (33) heeft zich niet zijn gezin al aardig ingeburgerd In Leiderdorp. Zjjn 4-jarig doch tertje bezoekt de christelijke kleu terschool in Leiderdorp en weet al bjjna niet beter of zij hoort hier. Spaarzaam volkje Motelplanen Hét type van de Turkse gastarbcidei is bijvoorbeeld Ilyas Güney, uit Samsun aan de Zwarte Zee. Ilyas heeft een leuk gelegen restaurantje en hij bemerkte, dat Turkije het als toeristenland steeds beter gaat doen in Europa. Ieder jaar komen weer meer Westeuropeanen, vooral Duitsers, naar Turkije en de Turkse restauranthouder aan de Zwar te Zee wilde graag een graantje mee gaan pikken van de winstgevende toe- ristenstroom. Om zijn restaurantje wat te moderniseren hij denkt aan een motel van bescheiden opzet is echter het geld nodig, dat hij tot nu toe in Turkije niet heeft kunnen verdienen Dus meldde hij zich bij een wervings bureau en kwam in het woonoord te recht als kok voor zijn landgenoten. Mét de duiten en Europese ervaring vertrekt hij nu over anderhalf jaai weer naar Samsun, waar zijn vrouw en broer ondertussen het bedrijf gaande gehouden hebben. Roodwitten zeker gelukken met eeq overwinning thuis te komen. ASC blijft in Leiden en gaat bij ZLC zijn niet al te sterke krachten beproeven. Een gelijkspel is het meest waarschijnlijke. Wassenaar zien wij haar koppositie tegen Blauw Wit wel handhaven en VTL zal het zwaar krijgen bij HDV. Warmunda gaat bij DHC op bezoek en gaat daar misschien de eerste doel punten van de competitie scoren. LEIDSE VOETBALBOND Oranje Groen kan misschien van de inzinking van „St. Bernardus" profite ren en de twee punten op de Hoge Rijndijk weghalen. LDWS heeft ver leden week laten zien, dat het kan, en moet dat nu laten zien bij SVLV. MMO zal het tegen UDO moeten op nemen en gaat alles naar onze ver wachtingen, dan heeft UDO er morgen twee punten bij. Voor de twee kop lopers uit deze klasse, Rijpwetering en SJZ, is het morgen de grote dag als zij tegen elkaar uitkomen. SJZ mag verliezen, want gebeurt dit, dan heeft ze altijd nog een punt voor sprong. SJZ zal ongetwijfeld met deze gedachte in het hoofd wel hoofdzake lijk verdedigend spelen en dat komt het spel waarschijnlijk niet ten goede. De Boys van Stompwijk zullen naar wij denken wel gelijk gaan spelen tegen Rouwkoop. 2e klas In de tweede klasse zien wij over winningen voor Alph. Boys en Leid- se Boys op resp. Meerburg en VNL. Unitas Leiden zal zonder twijfel haar zoveelste nederlaag tegemoet gaan. Nu is VVOA de gelukkige die de twee punten binnen mag halen KRV en VNA tenslotte gaan naar alle waar schijnlijkheid de punten delen. GOUDSE VOETBALBOND WSE zal het in eigen huis zeer moeilijk krijgen nu het de lijstaan voerder Nieuwerkerk ontvangt. Wan neer niet beter wordt gespeeld dan de vorige wedstrijden zal Nieuwerkerk wel de volle winst meenemen. Esto ontvangt Ajnmerstol en zal de beide punten thuis houden. RVC, dat bij Soccer Boys op bezoek gaat, is in staat beslag op beide punten te leggen. Voor Nic. Boys, dat Haastrecht op bezoek krijgt ziet het er weer somber uit, want wij geloven niet dat de Boys in staat zijn Haastrecht van de winst af te houden. NSV is thuis zeker in staat van Zwervers te winnen. GDS, dat „thuis" nog geen enkele wedstrijd verloor, zal ook Nieuwkoop weten te weerstaan. Vijfmaal per dag vergeten de gastarbeider» Leiderdorp, bun omgeving en hun werkgevers en zeggen zij ingetogen staande, knielend en buigend hun gebeden. De gemeenschap is te klein voor een eigen imam en derhalve kiest men afwisselend Iemand uit, die voor gaat in het gebed. Geen uitgaauders De Turken en .Marokkanen maken er geen enkel geheim van waarvoor ze bier zyn: zo veel mogelijk geld verdie nen, zo weinig mogelijk bier uitgeven en als de contracttijd om is met het ben kinderen in hun vaderland eerste de beste vliegtuig terug Afrika of Klein-Azië. „De meesten van onze mensen zeg de beheerder van het woonoord, de 53 jarige gepensioneerde kapitein der riniers, de heer A. Jongman", zijn rieuze, flink werkende en verschrikke lijk zuinige mensen. Avonturiers gezelschap zijn zeer zeldzaam er den bij misstappen en wangedra; buiten gesloten door hun anderswillen- de landgenoten. We hadden pas zo iemand, die onder invloed van drank begon te wérken. Hij ik met Nederlanders in het buitenland oord een goede oplossing. In de pavil- heden wordt verwerkt in de keuken, joens kunnen zij hun eigen leven lei- al dan niet ritueel geslacht is. Slechts den. in het grote gemeenschappelijke enkelen, drie Turken welgeteld, stellen gebouw is de keuken waar de maaltij- zich op het oude orthodoxe standpunt den door twee Turkse koks en een Ne- en weigeren mee te eten uit de geu- derlander, de heer Geerlings uit Rijp- rende vleespotten. Voor deze mensen tv! xfj.f.fj' wetering, volgens Turks recept bereid heeft men evenwel een oplossing ge- worden Er js in het grote gebouw, be- vonden in de vorm van een dagelijkse ziekenzaaltje, ook een mos- portie vis of enige eieren. de gastarbeiders vijfmaal gewoond aldus de heer Jonkman daags hun godsdienstige plichten kun- Pronere lioflon zou een voorbeeld kunnen nemen aan nen vervullen, «pci c iicucu deze mensen op het punt van de huwe lijkstrouw. Nou ja, huwelijkstrouw is misschien een wat te groot woord. Ze zoeken geloof ik het vrouwelijk gezel- De aanwezigheid van een moskee schap niet. omdat ze door hebben, dat geenszins vreemd. Alle^ bew< uitgaan geld kost. Het enige uitgaan- be' oord, dertje waar ze nog wel eens iets v< over hebben is de zaterdagse markt in zuin Leiden, welke 'n enorme aantrekkings- den Veelvuldig Turk of Marokkaan uit gezonderd. zijn gelovig en zullen niet zuimen verschillende keren daa; op het vliegtuig terug naar huis ge- kracht schijnt uit te oefenen op deze dc moskee, met het gezicht in zuid- zet. Misschien wel het beste voor de mensen. Voor een transistorradio heb- oostelijke richting gekeerd, hun gebe- man zelf, want hij zou er hier bij zijn ben ze dikwijls ook nog wel geld te dan houdt het wel op' De vrijgezellen onder de Turken Marokkanen kunnen echter wel eens hedendaagse leer van de Islam staat problemen zorgen. Niet alleen de de volgelingen toe zich heel meisjes schuwd het zal een Nederlandse vrouw waarlijk niet meevallen zich te net vee bijvoor schikken naar de gewoonten in een worden, maar e Mohammedaanse samenleving ook leSe' '3 het niet de trouwlustige Turken worden gewe- voorbeeld in het zen op de moeilijkheden. Iedereen is dus tevreden over het ;ebedsrltueel eten. Over de behuizing in de pavil joens eveneens. De heren moeten zelf hun appartementen schoon houden en dat gaat hen men zou wellicht an ders verwachten bijzonder goed af Waarschijnlijk zit dat niet alleen in de j. kleine vergoeding, die de bewoners krij gen voor hun schoonmaak-vverkzaam- heden. De Turken de Nederlandse uitdrukking ,,je ziet er uit als 'n Turk" ten spijt gedragen zich over het al- up weliswaar met *emeen als propere lieden. De hele j i i j partij gaat iedere dag onder de douche overgave dan de andere, want de t5 ,.ue'UULne en dan zijn er nog de vele rituele was singen van voeten, armen en gezicht. De gemiddelde Nederlander kan waar den zeggen. Het gebedsritueel "ongeveer godsdienstige verplichtingen komen allemaal D- hun ouders worden gewaar- 8ebonden te gedragen dan enige schijnlijk ook djt opzicht het -/-al een Nederlandse tientallen jaren geleden. Vroeger moest b(?elJd L» Vroeger moest ritueel geslacht enieen geldende Het vlees is bij- loord nauwelijks probleem. Varkensvlees is uiter- Een Turks-Nederlands huwelijk is aard verboden, moeilijke zaak" zegt de heer Kü- bewoners doet het er weinig toe of „Op de eerste plaats door de het schapenvlees, dat in flinke hoeveel- hll In leefwijze, taal en gods- cUksi dienst. Aanvankelijk willen de bruldji hun mannen wel volgen naar Turkije, maar na verloop van tijd willen zij weer terug naar hun oude vaderland. Als de man met zyn vrouw terug gaat zou het probleem uit de wereld zijn zou men denken. Voor de man begint het dan echter pas. In Holland. Duits land of België zal bij zich voor de rest van zijn leven een vreemdeling blijver De Turken zijn bijzonder sterk ge hecht aan hun eigen levenswijze en godsdienst. Om deze reden is het woon Vele keren per dag wassen de Tur ken zich grondig voor zy in hel moskeetje liun gebedsrltucel doen. Geen Inwoner uitgezonderd, ieder een is gelovig mohammedaan Kaarten, dammen en schaken ls het geliefde tydverblijf van de be woners. Uitgaan is er niet vaak bij (behalve misschien de weinige vrygezellen), want men wil zo veel mogeiyk sparen. De industrieën helpen daarbij een handje, want de kost en Inwoning kost een ge trouwd man slechts 18.per week. Vrygezellen betalen 26. Leiden weekenddiensten 22222 bellen. Apotheken Leiden: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Op zaterdag 29 oktober is in Leiden voor spoedeisen de gevallen 's morgens van 8 tot 12 u. bovendien geopend: apotheek Herdingh Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegst- geestse Apotheek is op zondag 30 okto ber gesloten van 8 tot 24 uur. Alkemade en Leimuidcn Dkt. Mus- kens, Noordeinde 166, R.A.Veen, tel. 01713-329. Dkt. van Haselen, Kerkstraat 91, Oude Wetering, tel. 01713-217. Alphen a. d. Rijn Zat.: dkt. J. Hor dijk, Marnixstr. 75, tel. 4703; zondag: dkt. J. K. Platteschor, Burg. Visserpark 4, tel. 2858. Zaterdag tot 1 uur Apoth. Allart, Raadhuisstraat 206, daarna het apotheek Somberg. laan t>ï. Bodegraven Dkt. E. M. Bol. tel. 2113. Wijkverpleging: zr. Keukenmees- ter, Pr. Bernhardstraat 2. tel. 2086. Die- I i enarts G. Hofland, tel. 3798 Apotheek Wijer, Statensingel 111, Gouda. Boskoop - Dkt. de Wilde, tel. 2740. Wijkverpleging: zr. De Haan, tel. 2805. Hazerswoude zie Leiderdorp. Iiillegom Dkt. N. J. Zimmerman, Hoofdstraat 142, tel. 5121; zr. E. Snel lenberg, M. Trompstraat 29, tel. 6316. Lisser Apotheek, Vierkant 223, tel. 12530-3608. Tandarts van Hilvoorde. Julianalaan 90. Voorhout, tel. 02532- 8240. Katwijk aan den Rijn Dkt. W. J. Louwerse, tel. 5805. Apotheek Princestr. 3, tel. 2755. Katwyk aan Zee Dkt. J. Timmera, tel. 4004. Apotheek: zie Katwijk-Rijn. Koudekerk a. d. Rijn Dokter zie Leiderdorp. Wijkverpleging zr. v. Leeu wen, Dorpsstraat 50. Koudekerk, telef. 01714-505. Ook voor Leiderdorp, Zoeter- woude (H.R.) en Hazerswoude (R.D.). Bij ongevallen aan de Ryndijk bellen: 01714—278. v Langeraar, Xleuwveen en Woubrugge Dkt. J. A. Sandkuyl, Langeraar, tel. 01722-139 en zr. De Haan, Woubrugge, tel. 01729-238, b.g.j Leiderdorp Dkt. G. A. de Bruyne. Hoofdstraat 8, tel. 22208, Leiderdorp Leidschendain Dkt. P. J. M. v. d. Mee, Pr. Margrietlaan 10, tel. 4535. Tandarts alleen voor spoedgevallen tel. 070-543035. Wijkdienst Groene Kruis: Willibrordusstraat 2, tel. 3449. Ambu lance tel. 3923. Lisse Apotheek en tandarts onder Hillegom. Dkt. F. J. L. M. Haase jr, Hee- reweg 337, tel. 3685. Nieuwkoop en Noorden - Dkt. M. Sanders. Nieuwkoop, tel. 01725-555. Xoordwijk Dkt. H. Kruyt. Voor straat 85. tel. 2030. Wit-Gele Kruis en Groene Kruis: gemeenschappelijk wijk- gebouw. Van Panhuysstraat, tel. 2338, resp. 2907. Apotheek aan Zee, Hoofdstr. Noordwykerhout Dkt. K. A. van Praag, Herenweg 17, tel. 02533-2385. Tandarts. J. van Hilvoorde, Julianalaan 90. Voorhout, tel. 02532-6240. Wijkverpl. Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest Dkt. J. B. Hugenholtz, Wilhelminapaik 2, tel. 51390. Wit-Gelo Kruis: zr. Warmenhoven. tel. 51188, b.g.g. 22222. Rijnsburg zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheiin Dkt. H. Kwint. Hoofd straat 324, tel. 7253. Voorhout en Warmond Dkt. A. W. Bots, Prof Aalberselaan 2, tel. 02532- 7393. Voorschoten Dkt. S. v. d. Kooy, J. W. Frisolaan 3-5, tel. 2527. Tandarts: spoedgevallen melden om 9.30 u. Tand arts: spoedgevallen melden om 9.30 uur. Tandarts G. M. Manschot, Pauwenstr. 1. Voorschotense apoth., Leidseweg 66 tel. 2525. Wassenaar Dkt. J. A. Romer, Lan ge Kerkdam 56. tel. 2501 en W. J. de Jong. Wittenburgerweg 188, tel. 9124 Apotheekdienst: Schouwweg 32. telef. 2402. Storingsdienst gas, water en elec- triciteit: tel. 2248. Tandarts (zat. en zond. van 18-18.30 uur) J. H. Stork, Stoeplaan 6, tel. 9508. Zwammerdam Dkt. K. Gill, Zwam- merdam, tel. 01726-2527. LEIDERDORP Pro Juventute-kalender Ook dit jaar is de Pro Juventute-kalender ver krijgbaar bij mevr. H. W. Gallas-Dart- land, Hoofdstraat 59 te Leiderdorp. Geslaagd Aan de Techn. Hoge school te Delft slaagde voor het kand - ex. metaalkundig ingenieur, de heer J. J. C. v. Hoeve te Leiderdorp.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5