VLEES Vijf paters verlaten Walberberg: raadgevers in sociale politiek Rusland in China in diskrediet Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar Sociale zorg ging in Bonn al te ver Allen varen wel bij EEG HOOFDSCHOTEL Artsen willen kanker vroeger opsporen Genezing van 30 pet van patiënten .Plas maar tegen muur zegt bestuur PREMIE SPAARPLAN Minister moet zwijgen over zaak-V.d.Molen SPION KROGER NAAR WIGHT GEBRACHT Onbekende duikboot beschadigd? DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 DB LEIDSE COURANT A DVBRTENTIB) (Van ome correspondent Jon Bouwer) BONN De politici van de „linkervleugel" der Chris tel^ k-Democratische Partij van West-Dultsland «Rn hun voornaamste raadgevers op het gebied der sociale en maatschappelijke politiek kwijt. Vijl paters hebben het dominicanerklooster Walberberg brj Bonn ver laten of zullen dit in de naaste toekomst doen omdat zij geen mogelijkheid meer zien om invloed uit te oefenen op de sociale en maatschappelijke ontwik keling In de Bondsrepubliek. Deze „invloed" van het klooster der dominicanen ging uit via het maatechappelijk-wetenschappelijke insti tuut der paters. Van hen blijft er nu straks nog maar een over. Maar ook hij deelt de mening van de „in de wereld" teruggekeerde sociaal-politieke experts, dat er in West-Dultsland een wijziging op handen is in de gehele 60ciaal-politieke structuur waardoor het adviserende werk der monniken geen nut meer zal hebben. De dominicaner paters van het klooster Walberberg stonden overigens geenszins vreemd tegenover de ont wikkelingen „In de wereld". Integendeel: op weten schappelijke basis observeerden zij alle politieke- en sociale ontwikkelingen en schreven op grond daarvan diepgande studiën over de maatschappelijke poli tiek van christelijk (d.w.z. katholiek) standpunt uit bezien. Zij konden dat des te gemakkelijker doen. om dat zij met de politiek als zodanig niets te maken hadden en ook met de politieke uitvoering van even tuele suggesties geen rekening behoefden te houden. Dit moest aan de christen-democratische politici wor den overgelaten, die graag het advies van de paters vroegen, zonder dat zij nu al hun Ideeën in werkelijk heid konden omzetten. Vele gedachten en voorstellin gen van de dominicaner paters waren dermate voor uitstrevend, dat de aartsbisschop van Keulen, Jozef kardinaal Frings, hen vaak tot matiging moest raden. Desondanks heeft het werk van de paters in het kloos ter Walberberg zijn sporen achtergelaten in de so ciale wetgeving van de Bondsrepubliek. Het is de paters natuurlijk niet geheim gebleven, dat achtereenvolgende Westduitse regeringen op sociaal- politiek gebied te veel hooi op hun vork hebben ge nomen. wat mede heeft bijgedragen tot de financiële moeilijkheden, waarin de Westduitse regering lang zamerhand is gekomen. De begroting voor Sociale Zaken slokt het grootste deel van de uitgaven op, na het ministerie van Defensie. Deze verregaande sociale zorg is een van de punten van kritiek op de reuring Het gevolg is geweest, dat het advies van de domini caner paters in het klooster Walberberg niet meer zo vaak werd gevraagd als in de voorafgaande jaren. De jongere paters hebben daaruit de consequenties ge trokken en willen het klooster verlaten om „in de wereld" op sociaal-politiek gebied actief te loinnen blijven. Daardoor zal het bestaande contact tussen de vooraanstaande „sopos" der C.D.U. (de sociaal- politici, zoals ze bij afkorting worden genoemd) en de (ex)-paters blijven voortbestaan. Biesheuvel in Parijs: PARIJS (ANP) Mr. B. W. Bies heuvel heeft in Parijs op een Oeso-con- ferentle van ministers van Landbouw de EEG verdedigd tegen kritiek van bui ten. Natuurlijk verloopt de vorming van een gemeenschappelijke markt, waarin de opbouw van een gemeenschappelijk beleid centraal staat, niet zonder vaak pijnlijke aanpassingsprocessen, zo ver klaarde hij. En hij gaf als voorbeeld de Nederlandse eierproduktie, die wegens de teruglopende export naar Duitsland vele veren heeft moeten laten. Maar in zijn totaliteit gezien zijn allen er wel bij gevaren, aldus de Nederlandse minis- Mr. Biesheuvel zei ook, dat de kritiek flie van de zijde van hiet-EEG-landen nogal eens wordt uitgeoefend op het EEG-landbouwbeleid, geen grond vindt I in de feiten. Hier spelen volgens hem psychologische factoren een rol. Het op gebouwde EEG-stelsel is veel doorzich tiger dan de voorheen bestaande natio nale regels. Bepalend voor de mate van protectio nisme is niet een systeem als zodanig, maar de inhoud die men eraan geeft. En de Inhoud de gemeenschappelij ke EEG-prijzen vormt een compro» mis tussen de bestaande hogere prijzen i sommige landen en de lagere prij- van andere landen, zo zei hij. (ADVERTENTIE) HORS D'OEUVRE VARIÉ 'n Verrukkelijke variatie op het thema voorgerecht Schik op een schotel allerlei plakjes fijne vlees waren, Om maar iete te noemen: ham, lunchworst rookvlees, ros bief, cervelaat, fricandeau. Hier en daar een tipje mayonaise erop. Gameren met een waaiertje augurk en zilveruitje» en klaar Ie 1 voor gerecht AMSTERDAM (ANP) Prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van de stichting landelijke organisatie voor de kanker bestrijding, heeft gisteren In het gebouw van de stichting- te Amsterdam de com missie „vroegere opsporing en behande ling van kankerpatiënten" geïnstalleerd. Deze commissie is gevormd door 17 artsen, die zich in de afgelopen jaren met een of meer aspecten van de verbete ring der behandeling van kankerpatiënten hebben bezig gehouden door middel van 'n geneeskundige hoofdinspectie van de volks gezondheid door dr. W. Brouwer. Voor- ritter is dr. R. J. van Zonneveld, we- l tenschappelijk hoofdmedewerker aan het Instituut voor sociale geneeskunde i van rijksuniversiteit te Leiden. Secre taris is dr. L. Meinsma, directeur van het bureau kankerregistratie- en voor lichting van de LOK. Van hem is het Initiatief uitgegaan tot een nadere be studering, in commissoriaal verband van dit onderwerp. In een nota daarover vestigt dr. Meinsma de aandacht op verschillende feiten. Van de ruim 22.000 patiënten in Nederland, die in 1965 aan kanker zijn overleden heeft 43 procent de leeftijd van 65 jaar niet bereikt. Van de groep overledenen, leden bijna 400 vrouwelij ke patiënten aan kanker van de baar moederhals en bijna 2000 aan kanker van de borstklieren. Van de mannelijke kankerpatiënten hadden ongeveer 3700 mannen longkanker. Daartegenover staat, dat uit ander on derzoek is gebleken, dat ongeveer 30 procent'van alle kankerpatiënten onder de huidige omstandigheden als genezen mag worden beschouwd. Dit laatste feit is, aldus dr. Meinsma in zijn nota, re den om te streven naar een verhoging van dit percentage genezingen. Het is bekend, dat thans beschikt kan worden over methoden in sommige vormen van kanker in een zo vroeg mogelijk sta dium op te sporen. Tot deze vormen van kanker behoort bijvoorbeeld kanker van de baarmoedermond, van dë lon en ook van de borstklieren. De tijd is thans aangebroken om na te gaan onder welke omstandigheden deze me thoden van opsporing van kanker van de grootste waarde zijn en in welke mate van deze methoden in Nederland gebruik gemaakt kan worden. De thans geïnstalleerde commissie zal deze gehele problematiek in studie nemen en haar bevindingen neerleggen in een eindservloe aan de stichting LOK. Oriskany uit Golf van Tonkin teruggetrokken SAIGON, (U.P.L). De Amerikaanse marineleiding heeft 't Amerikaanse vlieg- dekschlp „Oriskany" uit de Golf van Ton kin voor de Noord Vietnamese kust terug getrokken. Het vliegdekschip. waarvan dag in dag uit bombardementsvluchten tegen Noord- Vietoam werden ondernomen, zal voor aanzienlijke reperatiewerkzaamheden in het dok moeten. Gisteren woedde op het schip een felle brand die aan 43 Ameri kanen het leven heeft gekost. Zestien opvarenden werden ernstig gewond. Het vuur vernietigde de officierskwartieren in het voorschip, de catapultinstallatie. de lift en tientallen schakelkasten. Stalen platen werden binnen enkele seconden roodgloeiend. -w- -w-ET Russische dagblad „Kom- I somolskaya Pravda" heeft de- I I ee week een uitgebreide aan- val gedaan op Communis tisch China wegens het zinspelen op le mogelijkheid van een militair con flict tussen belde landen en het aan wakkeren van een anti-Russische laatcampagne. Het bijna 2.000 woor den tellende artikel, van de hand van de oorrespondent van het blad fn Peking werd door het persbureau Tass in zijn geheel op het Russische en buitenlandse net geplaatst. ties." Volgens „Komsomolskaya Pravda" wordt de Chinezen onder de culturele revolutie geleerd alles wat Russisch is te verafschuwen. Een Mongoolse student werd aangehaald voor de uit spraak: „Als ik aan het Russische volk denk, tril lk van woede." Zo tracht men Russische produkten als auto's, vliegtuigen, tractoren, kracht- is even gedetailleerd als een proces. Waarnemers maken uit deze aanval en andere op, dat Rusland besloten heeft China te blijven veroordelen, ondanks het feit dat de communisti sche topconferentie van vorige week niet tot een eenstemmige veroorde ling van het Chinese beleid kon ko- L In een commentaar op de massa bijeenkomst van 1 oktober in Peking ter gelegenheid van de 17-de verjaar dag van het communistisch bewind herinnerde de correspondent aan eni ge militante uitspraken. Zo had de minister van defensie, Lin Piao, ver klaard dat „het Chinese volk een eind zal zal maken aan de strijd te gen het moderne revisionisme, waar van de kern wordt gevormd door de leiders van de Russische communis tische partij." Een compagniecommandant van een militaire eenheid verkondigde kort daarop vanaf het platform: „Zodra voorzitter Mao ons daartoe bevel geeft, zullen wij onmiddellijk de Amerikaanse imperialisten en hun handlangers resoluut, finaal en volle dig vernietigen als zij het wagen ons aan te vallen" aldus „Komosomols- kaya Pravda". Als bewijs van de Chinese oorlogs zuchtige houding haalde het blad de uispraak van het persbureau Nieuw China aan, dat de Chinese kernproe ven dienen voor ,,de strijd tegen het kernmonopolle van de Verenigde Sta ten, in samenwerking met Rusland, stations en bouwwerken in diskre diet te brengen. Zelfs mochten Rus sische toeristen van hun Chinese gids niet „Moskouse nachten" zingen, omdat het „stilte inhoudt en aldus revisionistisch is", aldus het blad. Volgens „Komsomolskaya Pravda" hadden de rode wachters - een groot aantal communisten, die op het acht ste Chinese partijcongres in 1956 eeuwig vriendschap aan Rusland ge zworen hadden, voor „zwarte bandie ten" uitgemaakt en wordt sinds okto ber 1962 een intensieve campagne ge voerd om alles wat aan de vroegere Russische vriendschap en hulp herin nert weg te wissen. Het artikel ln de „Komsomolskaya Pravda" Is niet het bitterste wat aan anti-Chlnese aanvallen ln de Rus sische pers Is versohenen, maar het In China is het thans algemeen ge bruik de term Fan Soe (anti-Rus sisch) gelijk te stellen met Fan Sioe (anti-revisionistisch), en de laatstge noemde kreet wordt op alles wat van Russische origine is aangetroffen. De Chinezen hebben de „Marxistisch- Leninistische" economische beginse len geschonden, terwijl zij Rusland er van beschuldigen een revisionisti sche tint aan zijn economie te geven, onder andere in het huizenbouwpro- ramma en het aanmoedigen van ar beiders met premies. China richt xijn anti-Russische propa ganda vooral op de jongere generatie, „die zich de Russische hulp aan hun land niet kan herinneren." DEN BOSCH (ANP) Gistermiddag hebben 600 leerlingen van de u.t.s. in Den Bosch een protestmars gehouden en voor het stadhuis gedemonstreerd te gen de hoogst vervallen toestand, waar in zich de gebouwen bevinden, waarin hun school nu reeds elï jaar tijdelijk is ondergebracht. Toen elf jaar geleden met het experi ment van de u.t.s. werd gestart, was men blij voor deze nieuwe kleine tak van onderwijs een voormalige industrie hal in west beschikbaar te kunnen stel len. De snelle groei van het u.t.o. (uit gebreid technisch onderwijs) maakte het noodzakelijk ook enkele ernaast gelegen hallen erbij te trekken. Thans volgen 600 leerlingen onderwijs in een gebouw waarin niet alleen iedere vorm van nor maal comfort ontbreekt, doch dat bo vendien ook gevaren begint op te leve- De gemeente 's-Hertogenbosch heeft al geruime tijd plannen voor een nieuw bouw klaarliggen, doch onder de huidige omstandigheden weet niemand wanneer die verwezenlijkt zullen kunnen worden. Dat dit de jongelui hoog zit, bleek uit de spandoeken, die ze tijdens de protest mars, die overigens volkomen ordelijk verliep, meevoerden. „De varkens van de veemarkt zijn beter gehuisvest dan wij", „Wij riskeren ons leven", „Plas maar tegen de muur zegt het bestuur" waren enkele van de vele teksten die boven de hoofden van de jeugdige me nigte te lezen waren. De deelnemers on derstreepten hun verontwaardiging nog met gescandeerde spreekkoren. Tijdens de demonstratie voor het stadhuis heeft burgemeester mr. R. Lambooy een deputatie van leerlingen in zijn kamer ontvangen. Het werd een gemoedelijk gesprek, waarbij een peti tie aan de burgemeester werd aangebo den alsmede een fotoboek, dat de deso late toestand van de school duidelijk il lustreert. De burgemeester zegde toe een en ander ter kennis te zullen bren gen van de bevoegde autoriteiten in Den Sakirmann (PKI) op de vlucht doodgeschoten DJAKARTA (ANP) Sakirman, een lid van het politiebureau van de verbo den Indonesische communistische partij, is doodgeschoten toen hij trachtte te ont snappen uit een interneringskamp, zo meldden bladen in Djakarta. Hij was een maand geleden gearresteerd toen hij was ondergedoken bij een Chinese foto graaf in Solo Hier ie een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar Iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel 7 Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal f 500,ontvan gen u en uw vrouw') nadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100,2), belastingvrij! Een voorbeeld Als u 6amen in de loop van dit jaar het maximum van f 500,— spaart, krijgt u begin f971 de spaarpremie van f 100,—. Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal f 100,verdienen. Per deelnemer maximaal f 250,— 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50. Hoe? Dit zijn de mogelijkheden: 8paarbewijzen ter waarde van f 25, een levensverzekering of spaarkas- inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of garantiekrediet. Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extral Er is er vast wel één die juiet u past Wie 7 U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als: 1. uw belastbaar Inkomen In het voor-, gaande jaar ten hoogste 15.000,— was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 Jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor Inlichtingen terecht bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Raiffeisenbanken, Postkan toren, Banken, Borgsteliingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf, Vraag ook de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Geertsema (VVD) meent, in dien het waar is dat de minister op 24 oktober in Nijmegen uitvoerig heeft gesproken over het regeringsbeleid t.a.v. het ontslag, verleend aan hoofdcommis saris Van der Molen, dat het onjuist moet worden geacht, althans ongewenst en minder verstandig, dat hij op dit ogenblik zich publiekelijk uitlaat over een zaak, waarvan hij mede het onder zoek in handen heeft gesteld van de commissle-Enschede Het Kamerlid heeft in deze schrifte lijke vragen tot de bewindsman gericht en hij wijst er daarbij op, dat de com- missie-Enschede o.m. tot taak heeft het beleid van de betrokken bewindsman aan een nauwgezet onderzoek te onder werpen. Russen willen uitwisseling tegen Brooke (Van onze correspondent) LONDEN Als gevolg van de ont snapping van de Britse meesterspion George Blake uit de gevangenis van West-Londen, ls Peter Kroger, die even eens als spion voor de Russen gewerkt heeft, van de gevangenis van Wakefield overgebracht naar een gevangenis op het eiland Wight. Dece instelling is voor zien van alle moderne middelen, zoals televisiecamera's die de gevangenen voortdurend in de gaten houden, om ontsnappingen onmogelijk te maken. Kroger werd tijdens z'n overbrenging vergezeld door drie cipiers en een escor te van twee politiewagens. Hij zat tus sen twee cipiers geboeid achterin een zwarte Westminsterwagen. Een van de politiewagens reed voorop, de andere volgde. Aan boord van de regelmatige veer dienst tussen Lymington en het eiland Wight werd de gewezen spion ook be waakt door een bloedhond. Peter Kroger verblijft nu in de gevangenis van Park- hurst, waarin ook de Britse treinrovers en enkele zeer gevaarlijke moordenaars ondergebracht zijn. Krogers vrouw Helen, een Amerikaan se jodin die zich eveneens schuldig ge maakt heeft aan spionage voor de Rus sen en met haar man tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd, is van de vrouwengevangenis van Styal in Cheshire overgebracht naar deze van Hollow a y in Londen. Beide overplaatsin gen vonden geheel onverwacht plaats op bevel van de minister van Binnenlandse Zaken, Roy Jenkins. Voor Blakes ont snapping mocht Helen Kroger haar man, die ziekelijk ls, elke week per auto gaan bezoeken in de gevangenis van Wakefield. Ze was dan slechts ver gezeld door een vrouwelijke cipier. Na hun veroordeling door de Old Bai ley van Londen in 1961 werd Helen Kro ger eerst opgesloten in de gevangenis van Holloway, waarnaar ze thans te ruggekeerd is. Voor Groot-Brittannië zijn de Krogers kostbare gevangenen, Philips Oloor uit Bern (Zw) heeft een mini-motor gemaakt. De wielen zijn 5,5 cm in diameter, de motor ie 5 eo het ding kan tO km rijden. Het motortje loopt op nithro-methanote. De inhoud van een vulpenvulling is genoeg voor een rit. STOCKHOLM (Reuter) Zweedse marinefunctionarissen hebben woens dag gezegd dat de duikboot die dinsdag uit de Zweedse territoriale wateren is verjaagd, waarschijnlijk is beschadigd. Op de betrokken plaats, ter hoogte var Lysekil, drijft een olielaag op de golven Het sëhip moet hevige klappen te ver duren gehad hebben omdat de waarschu wingsdieptebommen binnen 100 metar afstand van de duikboot tot ontploffing omdat de Russen reeds geruime tijd hun uitwisseling proberen te verkrijgen. Ze zouden geruild kunnen worden voor de Londense hoogleraar Gerald Brooke. 'n een Russisch werkkamp opgeslo ten zit. Pogingen in dit verband werden tot dusver door de Britse regering afge- man die zich achter de Russische schermen inspant om te verkrijgen dat de Krogers in vrijheid zouden gesteld worden is Gordon Lonsdale, de Sovjet- Russische meesterspion, die eigenlijk Konon Molodov zou heten en de Sovjet nationaliteit bezit, hoewel hij in Groot- Braittanië voorwendde dat hij 'n Cana dees zakenman was. Hij werd samen met het echtpaar Kroger tot 25 Jaar gevan genisstraf veroordeeld naar aanleiding spionage in de vlootbasis van Port land, waar de Krogers werkzaam wa ren. Lonsdale, alias Molodov, werd door de Britten vrijgelaten in ruil voor de Londense zakenman Greville Wynn, die door de communisten op spionage be trapt was in Boedapest en Moskou. Lonsdale is naar verluidt van mening dat hij de Krogers hulp verschuldigd is, omdat hij tijdens zijn spionageactivitel- ten gebruik gemaakt heeft van hun huis om per radio inlichtingen over te sei nen naar Moskou. Dit werd door de Brit ten als bezwarend aangerekend voor Pe ter en Helen Kroger. Leerlingen gaan ook staken in Zweden STOCKHOLM (AFP) Uit protest tegen de staking en uitsluiting van 35.000 leraren zijn de leerlingen van de Zweedse middelbare scholen eveneens in staking gegaan. In verscheidene ste den betoogden duizenden leerlingen, die eisten dat er een eind aan het conflict tussen de leraren en de staat wordt ge maakt. In een communiqué heelt het directo raat-generaal geëist dat alle leerlingen naar school gaan, ook al is er geen le raar. De leerlingen hebben echter be sloten thuis te blijven omdat ln ds schoollokalen soms een volslagen chaos heerst: er zouden zich zelfs mishande lingen en pogingen tot seksuele geweld dadigheden hebben voorgedaan. De regering heeft tot nu toe niet tus senbeide willen komen. Nederland tekent conventie tegen rassendiscriminatie NEW-YORK AFP) Het «ecreti. riaat van de V.N. in New-York heeft meegedeeld dat Nederland de conventie heeft getekend over de opheffing van alle vormen van rassendiscriminatie. De overeenkomst is getekend door 37 lan den. Ze wordt van kracht als ze door 27 landen geratificeerd ls. Tot nu toe hebben dat nog maar vier landen ge daan: Bulgarije. Ghana. Pakistan en Ecuador

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5