Ziekenfondsen laten van voorstellen huisartsen niet veel overeind staan mM(/QQQQO Z.-Afrika uit Ver. mogelijk Naties Wij willen in Aberfan niemand „wit wassenr Nieuwe katechismus in België aanbevolen 7bij hondeneer. hm katjesdrop JCHNSON VANDAAG IN ZUID-VIETNAM Veel is in strijd met realiteit Lonen evenals prijzen in 1967 moeilijke zaak Helen Kroger naar „veiliger'' gevangenis „Recht wordt met voeten getreden Huurwet gaat ook weduwen beschermen WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 RECHTER DAVIS: (Van onze correspondent LONDEN. Lord rechter Edmund D-jvies. die het officiële onderzoek betref fende de ramp in Aberfan zal leiden, heeft gisteren het zwaar getroffen mijnwerkers dorpje bezocht om (en idee te krijgen van de ernst van de toeitand. In de Moy Road, die er zeer erg aai toe is. duwden twee mannen van het d«rp de politie opzij om de rechter aan te kunnen spreken. Hy schudde een hunnei de hand en verklaar de zich bereid om te luisteren. De 61-jarige geptnsioneerde mijnwerker Philip Brown nam het woord. ,.Wat mij niet bevalt, is dit", verklaarde hij. „Na zijn bezoek van zoidag aan Aberfan be weerde Lord Robeis (het hoofd van de steenkolenraad war/onder de genationa liseerde mijnen reorteren), dat de bron onder de slakkenloop pas ontdekt was. Maar dat is niet vaar. Die bron Is daar altijd geweest". Sir Edmund, die vergezeld was van de politiecommissaris van Merthyr. dankte beide mijnwerkers en verklaarde dat hij alles grondig zou ciderzoeken. De rechter zei: „Het officiële onderzoek dat ik zal instellen, heeft ni<t tot doel iemand „wit te wassen" Maar we zullen ook niemand onnodig zwart malen. Wie een blaam ver dient. zal die kr|gen. maar wij zoeken geen zondebokker en laten ons enkel lei den door het verlmgen om het algemeen belang te dienen'. Gisteren werd in Aberfan het eerste stoffelijke oversclot dat van een tien jarige jongen ;e midden van een rou wende menigte nar het crematorium van Pontypridd gebrcht. Op de kist lagen Ondertussen wtrden schikkingen getrof fen voor de masstoegrafeis van ten minste 75 jeugdige slacltoffers. die morgen zal plaatsvinden. Hc zal dan een officiële rouwdag zijn. DE LEIDSE COURANT Kabinetscrisis dreigt in Bonn BONN (DPA)— De Wesldultse coali tiegenoten CDl-CSU en FDP hebben dinsdag ook bijhun tweede gesprek over de dekking vn het begrotingstekort voor 1967, dat iaar schatting vier mil jard mark zalbedragen, geen overeen stemming berect. De vrije chisten-democraten voelen voor belastingerhoging, maar de vrije democraten zin daar fel tegen gekant en hebben al lten weten dat ze uit de coalitie zullentreden wanneer tot deze maatregel woit overgegaan. De voorzittc van de bondsdagfractie van de CDU-GU, Rainer Barzel, wilde zich dinsdag a afloop van het misluk te overleg waaraan kanselier Erhard had deelgenoten nog niet uitlaten »r de consquenties van deze impas- Barzel, te zich onmiddellijk naar het gebouw an de bondsdag begaf om zijn fractie i; te lichten, had tijdens het coaiiteigespric, dat tweeëneenhalf uur duurde, een cort onderhoud met presi dent Lübke. De Britse ambassadeur Sir Peter Garran heeft gisteren op de Vijzelgracht in Amsterdam het London House geopend. Dit „huis" brengt van alles op het gebied van mode en gebruiksartikelen uit Engeland, zoals de opvouwbare fiets waarop en het mini-bontrokje waarin de lieftallige jongedame op de foto zit. Links op de foto een „Tower-bewaker". Waarom zouden wij het overdoen BRUGGE <K.N.P.). Het officiële diocesane orgaan Ministrando van het bisdom Brugge heeft de Nederlandse katechismus voor volwassenen warm aanbevolen. Het blad schrijft; te hopen, dat dit werk ruime belangstelling zal krijgen van de gelovigen, vooral de priesters, kloosterlingen, leerkrachten en leiders van studiekringen „Over het algemeen", aldus het blad, „mag men de doctrine beschouwen als een veilige gids, die als criterium kan dienen bij het beoordelen van populari serende publikatiee en voordrachten*'. En het voegt daaraan toe dat, in tegen spraak met geruchten die hebben gecir culeerd. er geen plannen bestaan om voor België een eigen katechismus voor volwassenen uit te geven. „Het schijnt (ADVERTENTIE) KWA LITEITSDROP Manilla bracht g<en nieuws SAIGON (AFP) President Johnson is vandaa aangekomen op de Ameri kaanse bals Cam Rahn in Zuid-VIet- nam. De asls ligt driehonderd kilome- ter ten Gst-Noordoosten van Saigon. De Amerlaanse president, die van Ma nilla kwaï waar hij dc zevenlandencon- ferentie oer Vietnam bijwoonde, werd i Dam fcnh begroet door de generaals Tsjleoe erKy. De confrentie van Manilla heeft geen enkele elment opgeleverd, dat tot een oplossing van de kwestie-Vietnam zou kunnen bdragen. Dit is de belangrijk ste indrukJie men in het merendeel van de afvaarigingen heeft. Hoewel presi dent Johzon van een „historische bij eenkomst heeft gesproken, is men al gemeen vn oordeel dat er niets con structiefs s gebeurd. De meste waarnemers achten het weinig warschijnlijk, dat de machtheb bers in Hnoi zuileen ingaan op de va ge voorstden, die bovendien nog verge zeld gaar van het dreigement dat de strijd onbrmhartig zal worden voortge- et, todatle tegenstander zal inzien dat de misdad niet betaalt". Genoemde waarnemrs wijzen erop dat de verkla pt l ingen di« aan het einde van de confe- ;ntie zijl uitgegeven, geen nieuws be vatten na hetgeen president Johnson, niniier van Buitenlandse Zaken Rusk en e Amerikaanse vertegenwoor diger in le VN Goldberg de laatste ijd hebbo gezegd. Het elf baldzijden sllende gmeenschappelijke slotcommu- iqué is, o zegt men slechts met gro te moeite:ot stand gekomen als gevolg an aanzinlijke meningsverschillen tus- ien onderiheidene afvaardigingen. In Mania overheerst de ming, dat de onferenti voornamelijk beschouwd moet woren in het licht van de verkie zingen, welke binnenkort in de VS en enkele andere van de deelnemende lan den zullen worden gehouden. In dit ver band vraagt men zich echter af, of het „grote handvest van de stille oceaan", waartoe Johnson zou hebben geïnSpi- reerd, veel indruk op de kiezers zal ma ken. wanneer zij op 8 november naar de stembus gaan. Weliswaar staat in het communiqué, dat de Zuidvietnamezen hun bondgeno ten zullen vragen hun troepen binnen zes maanden terug te trekken, als Noord- Vietnam zijn divisies uit het zuiden terug laat komen en er geen infiltratie in zui delijke richting meer voorkomt. In Manilla blijft men echter het antwoord schuldig op vragen betreffende de con trole van een en ander. Ook is het niet duidelijk hoe men leden van de nationa listische Vietnam denkt te kunnen on derscheiden van communistische acti- Zeventien verdachten havendiefstallen AMSTERDAM (ANP) De Amster damse recherche heeft na een uitge breid onderzoek zeventien verdachten igehouden, die betrokken zijn ge- •sl bij een enorm complex diefstal len in de Amsterdamse haven. Van de zeventien verdachten allen Amster- immers zijn er dertien voorgeleid oor de officier van justitie. Onder de verdachten bevinden zich personen uit alle sectoren, die een dief stal mogelijk en tot een succes kunnen maken, zoals grossiers, kooplieden, chauffeurs, veearbeiders, loodsbazen, loodscontroleurs en ladingcontroleurs. Tij dens 't onderzoek is gebleken, dat de diefstallen zich over een lange periode hebben uitgestrekt en dat het in feite gaat om honderden balen goederen als cacaobonen, koffie, peper, noten, zuid vruchten, blikken asperges en verpakt volkomen nutteloos, het werk dat in Nederland geleverd werd, nog eens over te doen. Vooralsnog bestaat daaraan geen behoefte. Naar inhoud, vorm en taal is de Nederlandse katechismus vol doende aangepast aan de toestanden In het Vlaamse land''. Het blad spreekt zijn oprechte bewon. dering uit voor de enorme prestatie die in Nederland werd geleverd. „Deze pres tatie", aldus het blad, „kan slechts de vrucht zijn van een zeer werkzame en apostolische liefde: een vrucht van de Geest. Daarom verdienen de bisschoppen van Nederland, het Hoger Katechetisch Instituut en hun talrijke medewerkers, waardering en dankbaarheid". Naar in uitgeverskringen wordt mee gedeeld. is de vraag in België naar de Nederlandse katechismus zeer groot. Zij kan voorlopig slechts met mondjesmaat worden gehonoreerd. In Nederland zelf blijft de vraag voorlopig nog onvermin derd groot. Naar verwachting zullen vóór 1 februari 1967 reeds 350 000 exem plaren verkocht zijn. Tegen die datum zullen aan België nog slechts 20.000 stuks geleverd zijn. Wereldmissiedag bracht 5 pet meer in het laatje DEN HAAG (KNP) De opbrengst van de collecte op wereldmissiedag van zondag 23 oktober zal naar verwachting rond 2 miljoen gulden zijn. Tot dusver zijn de totalen bekend van 738 van de 1825 parochies in Nederland. Vorig jaar brachten deze parochies 764.000 gulden bijeen. Dit Is nu geklommen tot 800.000 gulden, een stijging van ongeveer 5 procent. Opvallend is de stijging in de parochies boven de grote rivieren. Deze varieert van tien tot 15 procent. Het bisdom Den Bosch vertoont een ge lijke opbrengst, maar zowel in het bis dom Breda als in het bisdom Roermond is tot dusver 10 procent minder gegeven dan vorig jaar. (Van onze correspondent) UTRECHT De voorzitter van de onderhandelingsdelegatie van de zieken fondsen. de heer J. Hendriks, heeft gis teravond naar aanleiding van het met de huisartsen gerezen conflict ver klaard, dat de ziekenfondsen naar zijn mening altijd volgens objectieve maat staven hebben gestreefd naar een rede lijke en voor het ziekenfondsbestel ver antwoorde honorering van de huisart sen. Hij verklaarde met nadruk dat de ziekenfondsen op hun bergoting de art sen niet zien als een sluitstuk. De bezwaren van de ziekenfondsen tegen de voorstellen van de huisartsen richten zich niet alleen op de „reken- praktijk" van de artsen, maar vooral op de wijze waarop de huisartsen het vraagstuk van de honorering hebben be naderd. De ziekenfondsen hebben bere kend, dat bij aanvaarding van honore- ringsvoorstellen van de huisartsen de ziekenfondsuitgaven voor huisartsenhulp zullen stijgen van 165 miljoen tot ruim 370 miljoen gulden per jaar. „De hono raria stijgen namelijk niet tot rond 38 gulden per verzekerde, zoals de huisart sen stelden, maar zeker tot 42,50 gulden (thans 19,06 gulden)". De gemiddelde praktijkomvang be draagt thans rond 3000 personen, waar van 2200 ziekenfondsverzekerden. Er van uitgaande, dat de huisarts voor de behandeling van particuliere patiënten niet minder zal ontvangen dan voor de behandeling van ziekenfondspatiënten, zou doorvoering van de huisartsenvoor- stellen leiden tot een gemiddeld bruto-in- komen van 127.500 gulden per jaar. (De artsen zelf hadden 96.000 berekend) De neveninkomsten zoals verloskundige hulp, keuringen, verrichtingen voor de ongevallenwetten en dergelijke hebben de ziekenfondsen daarbij niet meege teld. Per raadpleging (spreekuurbezoek en visite) zou de verzekerde gemiddeld via zijn ziekenfondspremie meer dan tien gulden moeten betalen. Dat is meer dan de thans gebruikelijke particuliere tarie ven, aldus dé ziekenfondsorganisaties. De ziekenfondsen vinden het verder inconsequent, dat de huisartsen, als be oefenaars van een vrij beroep, enerzijds alle voordelen van dat vrije beroep wil len behouden en anderzijds alle nadelen r dan volledig willen compenseren door de voordelen van een ambtelijke dienstbetrekking (de artsen streven een welvaartsvast pensioen) in hun honoreringseisen op te nemen. De ziekenfondsen noemen het voorts onjuist dat de huisartsen zich enerzijds baseren op een werkweek van 42,5 uur anderzijds op het (maximum) sala ris van een (ambtelijke) hoofdgenees- kundige a. Voor dergelijke topfunctiona rissen is volgens de ziekenfondsen in fei te geen sprake van 'n 42,5-urige en vijf daagse werkweek, evenmin trouwens als voor andere Nederlanders die in 'n staf functie werkzaam zijn. Uitgangpunten Het door de huisartsen als uitgangs punt gekozen aantal verrichtingen is. evenals de door hen gekozen tijdsduur van spreekuurbezoek en visite (resp. 7.5 en 15 minuten) naar de mening van de ziekenfondsen in strijd met de rea liteit. Een niet ongerechtvaardigde ver mindering van deze tijden zou. zelfs indien de overige uitgangspunten wor den gehandhaafd, tot een heel ander (lager) honorarium leiden. Schromelijk overtrokken achten de ziekenfondsen voorts de door de huis artsen opgevoerde praktljkkosten (stij ging 85 procent. De fondsen betreuren het, dat de huisartsen niet bereid zijn de resultaten van het door hen inge stelde onderzoek naar de werkelijke omvang van de kosten ter tafel te bren gen. Onredelijk achten de ziekenfondsen ook het voornemen van de huisartsen om voor tijdens het weekeinde aange vraagde hulp een afzonderlijke hono- rering te verlangen van 16.— per bezoek en 24.per visite. De zieken fondsen houden vast aan hun voorkeur voor het abonnementstarief. Daarin zullen ook de verrichtingen tijdens de weekends verdisconteerd moeten zijn. nzien van het voorstel van de huisartsen om het verschil tussen zie kenfondsverzekerden en andere patiën ten op te heffen, zijn de ziekenfondsen van oordeel, dat nergens blijkt, dat deze verschillen inderdaad zullen verdwij- Stijging 19 Het ziekenfondstegenvoorstel leidt tot de volgende honoraria: voor de eer ste tweeduizend op naam van een huis arts ingeschreven verzekerden 23.31 per verzekerde per jaar (was 20.44, stijging 14.04 procent) en voor alle vol gende verzekerden 17.43 per verze kerde per jaar (was 15.13, stijging 15.2 procent). Het netto-honorarium zou hierdoor stijgen tot 49.545.Andere tegen voorstellen zijn het terugbrengen van de zogenaamde „normatieve praktijk" van drieduizend tot achtentwintighon derd personen en verhoging van de kos tenvergoeding tot 22.104. Teneinde hun bereidheid aan te to nen om bij te dragen aan de verbete ring van de sociale voorzieningen voor de "huisarts, stellen de ziekenfondsen bovendien voor een bedrag van 8 5 miljoen per jaar hiervoor te reserveren. Voorts verklaren de ziekenfondsen zich in hun tegenvoorstel bereid een bedrag van 450.000.beschikbaar te stellen voor het organiseren van nascholings cursussen. De voorstellen van de ziekenfondsen zouden bij aanvaarding de kosten van de huisartsenhulp voor de ziekenfondsen met circa negentien procent doen stij- DEN HAAG (ANP) De loonontwik keling volgend jaar zal een heel moeilijk punt worden. Dat zou ook zo zyn geweest wanneer het kabinet-Cals was aangeble ven. Aldus mr. R. J. Nelissen. algemeen secretaris van het Nederlands katholiek ondernemersverbond (tot voor kort de katholieke middenstandsbond) en lid van de Tweede Kamer voor dc KVP. gister avond in het voor de KRO-radio uitge zonden programma Ondernemend". De heer Nelissen. die de motie-Schmel- zer heeft gesteund, verklaarde voorts o.m. dat de waag waar het om ging, het zake lijke punt van verschil van het kabinet met de fractie van de KVP. betrekking had op het tegelijkertijd uitvoeren van hetgeen het kabinet zich had voorgeno men, en, als dat zo zou gebeuren, of het zo zou kunnen worden gefinancieerd dat niet nog een beetje Inflatie zou worden gecreëerd, waarop op wat langere termijn de'kans op het ontstaan van werkloosheid in de hand zou worden gewerkt. Als gevolg van de kabinetscrisis ziet de heer Nelissen niet direct zorgen voor het midden- en kleinbedrijf. De ontwikkeling van de lonen ls van grote invloed op het bedrijfsleven. Wanneer men meent, dat er een aantal wijzigingen is dat het met de economische ontwikkeling minder goed gaat. dan moet men met de lonen een beetje rustig aan doen. Ook de prijzen zijn een zeer gevoelige en een zeer belan- rijke zaak. Welk kabinet er ook straks zal zijn in 1967. er zal van overheidsziide terecht grote belangstelling blijven be staan voor de ontwikkeling van de prijzen. Er moet in ons land een aantal grote zaken worden gedaan en het blijft, volgens mr. Nelissen. zo dat men dan voor een goede financiering daarvan zal moeten zorgen. Dait betekent z.i. dat de totale belastingdruk in Nederland voorlopig niet omlaag zal kunnen. Hij neemt aan dat er, naast de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting. nog een aantal nieuwe be lastingmaatregelen moet worden genomen. Nieuwe politieke partijen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Blijkens een publi- katie in de Staatscourant heeft de kies raad officieel de volgende nieuwe poli tieke partijen geregistreerd: als nummer 42: de Noodraad; nummer 43: Demo craten '66. aanduiding D '66; nummer 44: Liberale Volkspartij, aanduiding 45: de Partij van de (ADVERTENTIE) Voor Baby POEDER- CREME - OLIE - -ijf- LONDEN (UPI) Als eerste onder deel van een actie ontsnappingen uit gevangenissen onmogelijk te maken, is de Russische spionne Helen Kroger, naar een „veiliger oord" gebracht. Het ministerie van Binnenlandse Zaken weigerde commentaar te geven op de verhuizing van mevrouw Kroger uit de Styalgevangenis naar die van Hollway, in 't noordelijk deel van Londen. Welin gelichte zegslieden hebben echter mee gedeeld dat Helen Kroger dinsdag naar Londen is overgebracht. Tezamen met haar echtgenoot Peter Kroger is zij in 1961 veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar. Peter Kro ger zit momenteel zijn straf uit in de 200 mijl noordelijk van Londen gelegen Wakefieldgevangenis. Volgens sommi ge zegslieden zou men erover denken hem naar het eiland Wight over te bren gen de plaats waar de treinrovers van de grote overval in 1963 opgesloten zit ten. Deze actie wordt beschouwd als een direct resultaat van de spectaculaire ont snapping van de dubbelspion George Blake vorige week zaterdag uit de Wromwoods Scrubsgevangenis. In de keuken van het ,J?r. P. C. Borst-huisin Hengelo namen leden van de Unie van Vrouwelijke Vrij- tvilligers gisteren de miljoenste maaltijd vati de actie Tafeltje- dekje" in ontvangst. Deze actie is in 1956 begonnen om bejaarden en zie ken van maaltijden te voorzien. Massagraf in Polen ontdekt WARSCHAU (UPI) Bij het Poolse Boekowina Bobrzanska is een massa graf gevo den van krijgsgevangenen die door de nazi's tussen 1943 en 1945 zijn ermoord, zo heeft het officiële Poolse persbureau Pap vandaag gemeld. Aangenomen wordt dat het massa graf deel uit maakt van het beruchte concentratiekamp Gross Rosen of van het Oflag-B (Duits gevangenkamp voor officieren) in Zagan waar de nazi's dui- :enden Poolse. Russische. Franse en Britse krijgsgevangenen hebben ver moord. Het aantal slachtoffers dat zich het graf bevindt is niet bekend ge maakt. Volgens PAP zijn in het graf de resten van Poolse soldatenuniformen aangetroffen evenals 3000 Poolse, Russi sche en Franse munten uit die tijd. BLOEMFONTEIN. (U.PX). Premier Balthazar J. Vorster van Zuid-Afrika heeft laten weten dat in verband met de Zuidwest-Afrika-kwestie het lidmaatschap van de Verenigde Naties opnieuw zal wor den bekeken. Een nadere studie van het vraagstuk zal. zo gaf premier Voreter te verstaan, na de terugkeer van de minister van Bui tenlandse Zaken Hilgard Muller uit New- V reemde duikboot in Noors fjord OSLO (UPI) Even boven de Pool cirkel is afgelopen zaterdag in een fjord een onbekende onderzee— York. worden gemaakt. Hij heeft de Zuid- afrikaanse delegatie tijdens de debatten inzake de Zuidwest-Afrika-kwestie in de Algemene Vergadering geleid. Het Afro-Aziatische blok in de Ver enigde Naties zou gaarne een resolutie ter beëindiging van het mandaat van Zuid- Afrika met tweederde meerderheid zien aangenomen. Kennelijk doelde premier Vorster hierop toen hij sprak van „rechts beginselen die met de voeten zouden wor den getreden". (ADVERTENTIE) Als andere middelen gefaald hebben, neem dan het middel waarop nog zelden vergeefs een beroep is gedaan ABDIJSIROOP 's werelds beste hoestsiroop De onderzeeboot is gezien door plaat selijke vissers in de Hellemo-fjord tussen Narvik en Bodoe, zo is meegedeeld. De- Fjord snijdt Noorwegen bijna in tweeën. De landstrook tussen het eind de fjord en de Zweedse grens be draagt slechts drie kilometer. Bodoe. ongeveer 115 kilometer zui- delijk van Fjord Hellen rijk-e NAVO-basis en naar verluidt had de U-2 die enige jaren geleden boven de Sovjet-Unie een mislukte vlucht maak te, in Bodoe moeten landen. DEN HAAG - Zes doden en 29 merendeels zwaargewonden was de droeve balans van Oostenrykse plaatsje Leoben plaatsvond. De bus vervoerde arbeiders n waarvan de bomen openstonden, in botsing met een goederentrein. Een ls aangehouden. a autobusongeluk, dat gistermorgen In het hun werk, en kwam op een bewaakte overweg, ne ravage was het gevolg. De overwegwachter Kard. Beran terug naar zijn land? DUBLIN (KNP) Kardinaal Beran. de in Rome in ballingschap verblijven de aartsbisschop van Praag, heeft bij aankomst in Dublin verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat hij naar zijn geboorteland Tsjechoslowakije zal te rugkeren. Maar dit hangt af van de huidige gesprekken tussen de H. Stoel en de Tsjechoslowaakse regering, zo voegde hij er aan toe. Kardinaal Beran werd bijna twee jaar geleden vrijgela ten met de mededeling dat Tsjechoslo wakije voortaan voor hem gesloten zou zijn. De huurwet bepaalt, belang- dat als aan een huurder de woning wordt opgezegd, hij deze niet zonder meer behoeft te verlaten. De algemeen levende gedachte was, dat deze huurbe- seherming ook geldt voor de vrouw, wier man die juridisch de huurder I is zou overlyden. Blijkens een uit spraak van de hoge raad is dit echter niet het geval. Daarom hebben de minister (Volkshuisvesting) en Samkalden (Ju stitie) een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend, dat ook weduwen onder de huurbescherming brengt. Te vens willen zij bepaald zien. dat de be scherming, die geldt voor de huurder van een bedrijfspand, overgaat op de gene die het bedrijf voortzet. Wanneer het betreft de huur van een woning willen de bewindslieden de huurbescher ming zo nodig ook laten overgaan, als er geen weduwe is, op andere erfge namen van de oorspronkelijke (over leden) huurder of op de zuster, als hij daarmee zou samenwonen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5