Jan van Ees Vanavond in de elher TELEVISIE RADIO VARA krijgt nieuwe concertzaal Oud-UNVI-regisseur Reus Groot bij tv. Kijken met warmte bergt nog talloze mogelijkheden in zich Uitzending op 31 oktober - Berekening belastingen eenvoudiger PALÜH. DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 De betere methode A AN het oprichten van een nieuwe werknemerspartij doet het Nederlands Katholiek Vak verbond niet mee; dit valt ten minste af te leiden uit een redactio neel artikel van het kaderblad Ruim Zicht. Evenmin volgt de top van de katholieke vakcentrale de mening van de paar N.K.V.'ers en oud- K.A.B.'ers, die zich geroepen voe len mee te delen, dat zij het nu maar het beste vinden om te stem men op de Partij van de Arbeid of de Anti-Revolutionaire Partij. Het eerste ondanks de intensieve pogingen van Het Vrije Volk om de onlustgevoelens van oud-K.A.B.- voorzitter A. C. de Bruyn op te tuigen tot een voor de socialis tische propaganda heel geschikt paradepaardje. Het N.K.V. geeft de voorkeur aan een andere en betere methode het vergroten van de invloed van de werknemers binnen de Katho lieke Volkspartij. In het huidige stadium is dit inderdaad de aan gewezen weg. Want hoewel er in de Kamerfracties al verschillende katholieken zitten die nauwe rela ties hebben of gehad hebben met de vakbeweging, beziet men de Katholieke Volkspartij in haar ge heel, dan is de presentatie van de „kleine man" te gering. De schuld hiervan ligt in de eerste plaats bij die kleine man zelf, omdat hij verstek laat gaan op de momenten waarop hij invloed zou kunnen uitoefenenbij de samenstelling van een program en het opstellen van kandidatenlijsten bijvoorbeeld. Er is gewoonlijk een rel bij de groslijststemming voor nodig om bij de K.V.P. aangesloten werknemers in beweging te bren gen en gebeurt dit, dan blijkt meestal, dat maar een minderheid van die werknemers partijlid is. MEDE daardoor krijgt de aan wezigheid van mannen uit de top van de N.K.V.-hiërarchie in de hoogste K.V.P.-organen soms een vreemde betekenis. Ze zitten wat geïsoleerd in politieke bestuurs organen en worden dan beschouwd als min of meer officiële verbin dingsofficieren tussen Vakbewe ging en politieke partij. Veel ge zonder zou 't zijn, wanneer katho lieke werknemers vanuit de lagere partij-organen en politieke colleges wisten op te klimmen tot de hogere regionen, ja zelfs tot de top. Nu moet er als het ware aan de noodrem getrokken worden om te zorgen dat in de meest nabije toe komst bij het veelsoortig beraad binnen de Katholieke Volkspartij de stem van de werknemers ook kwantitatief voldoende klinken zal. Des te pijnlijker kan dit zijn op een moment, dat een aantal promi nente katholieke politici in wie de kleine man blijkens ervaring wel vertrouwen had bijvoorbeeld een Cals, Veldkamp en Bogaers min of meer vleugellam geworden te komen: we kenmerkten het artikel in Ruim Zicht als een arti- artikel in Ruim Zicht als een advies tot een betere methode, niet de De beste weg zou o.i. die moeten zijn, volgens welke katholieke poli tici, ongeacht hun afkomst, het bijzondere vertrouwen van de grote massa genieten; zulke figu ren zijn er geweest en ze zijn er nog, maar hun aantal schijnt te slinken. Waarom? Het wordt toch een uitzichtsloze situatie, wanneer straks bijvoor beeld het bedrijfsleven zijn belan gen in de K.V.P. alleen maar rede lijk gediend zou weten door de aanwezigheid van een aantal werk gevers; wanneer het overheids personeel, de onderwijzers, de ouden-van-dagen alleen maar ge rust zouden zijn over him toekomst bij de aanwezigheid van een aantal uit hun eigen rij afkomstige man nen en vrouwen in de politieke colleges. Het eind van het liedje wordt dan, dat het parlement en andere belangrijke colleges samengesteld zullen zijn uit 'n groep specialisten en een groep belangenvertegen woordigers. Van de integratie van een politieke visie kan dan moeilijk nog sprake zijn. APROPOS, in hoeverre heeft het verschijnen van het lijvige rapport „Welvaart, Welzijn Geluk" tot enig prakisch resultaat geleid? We vrezen dat deze studie van tientallen katholieke deskun digen uiteindelijk tot niet veel meer geleid heeft dan het ver rijken van-de boekenplank met een vijftal interessante delen. Natuurlijk staan er in het des tijds met veel verve en hoop aange kondigde werk- opvattingen die in 1966 al weer „van gisteren" zijn. Men zou het in "bepaalde belang rijke opzichten toch nog maar eens moeten raadplegen en uitwerken. Voor 1967 is dat al te laat; maar de tijd gaat ook daarna verder Meningsspelling over celibaat heeft slechts betrekkelijke waarde ïstelijken een ver klaring rondgestuurd, waarin wordt aan gedrongen op verandering van de kerke lijke wetgeving, die priesterambt en celi baat onverbrekelijk met elkaar verbindt. De groep meent, dat deze verbinding scha delijk is, niet alleen voor het persoon lijk geluk van betrokkenen, maar ook voor het heil van de Kerk. Zij verzoekt de geestelijken hun adnesie met deze ver klaring te betuigen, die dan als adres aan het secretariaat van het as. fpastoraal concilie kan worden aangeboden. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze actie Is voortgekomen uit eerlijke bezorgdheid voor het welzijn van de Kerk. Wij kun nen niet doen alsoi onze neus bloedt. De celibaatswet, die in de loop der eeuwen een groot goed voor de Latijnse Kerk heeft betekend, functioneert met meer als het behoort en werpt, althans in het Ne derland van nu, met meer de vruchten af, die haar bestaan zonder meer zouden kun nen rechtvaardigen. Het is dus hoog tijd, deze wet kritisch te bezien. En dat met alleen, het kan zelfs tijd worden, haar opheffing te bepleiten. Velen zullen zich afvragen, of de weg. die de actiegroep gekozen heeft, het rond zenden van éen verklaring die by vol doende adhesie als petitie moet gaan fungeren, de juiste is. Wordt de onrust, die reeds bestaat,"^er met door vergroot? Zou een vage twijfel, die bij velen leeft en die nog met tot een uitgesproken oor deel heeft geleid, er met door worden om gezet in een ondoordachte beslistneid? Geeft de adhesie die erop komt een beeld van de werkelijke situatie? En roept men met deze methode geen verwachtingen op, die straks misschien met kunnen wor- zal toenemen den ingelost, zodat de ellende alleen maar Allemaal vragen, die wij kunnen plaat sen. Maar ook allemaal vragen, die men bij iedere petitie kan stellen. Wij onder- ..Mister Moto", detectivefilm De beroemde Japanse detective, Mister Moto (Peter Lorre), maakt in „Soho", een beruchte wyk in Londen, waar nachtleven en de misdaad hand in hand gaan, jacht op de leider van een groep beroepsmoordenaars. Om in contact te komen met een van de leden van de gang, laat hij zich vrijwillig insluiten in de gevangenis. Van deze man krijgt hij nadere gegevens, die ertoe moeten bijdragen, dat de gang opgerold kan worden. Maar ook zijn assistente Lotus, die in een Londense „pup" kennis maakt met een staalmagnaat, die per telefoon met de dood is bedreigd, levert een bijdrage. (Nederland I, 22.15). ,.Eine kleine Nachtmusik" In de serie korte muzikale programma's, getiteld „Eine kleine Nachtmusik", die niets anders beogen dan zomaar wat muziek voor het slapen gaan. gebracht door mensen voor wie muziekmaken een dagtaak, maar tevens een hobby is brengt de A.V.R.O.-t.v. vanavond de pianiste Maria Stroo en de vlolist Herman Salomon op het scherm. De Nederlandse pianiste Maria Stroo, die alssoliste In binnen- en buitenland reeds veel succes oogstte i Herman Salomon, die vooral als kamermuziekspeler optrad, spelen in de „Sonatine ni en de „Sonatine in g gr. t." vai is in handen van Frans Boerlage. diverse kwartetten naar voren 1 in d gr. t. opus 137" van Franz Schubert Antonin Dvorsjak. Samenstelling en regie Hedenavond NEDERLAND I NTS: 18.30 Teleac. 19.00 Nieuws, 19.01 Pipo. de Clown, 19.05 Internat, agrarisch nieuws. 19.30 Mona, 19.55 Socutera. 20.00 Journaal. 20.15 Uitzending VVD. 20.25 Real Ma drid—Penarol, 22.15 Mr. Moto. 23.15 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws; AVRO: 20.01 Jong talent, 2105 De Reformatie. 21.55 Piano en vlooi; NTS: 22.10 Journaal. Hedenavond tram. 18.50 Pianospel (gr.). 19.00 Nieuws. 19.10 Radiokrant, 19 30 Mu ziek van Het Leger des Heils. 19.45 Wereldpanorama, 19.55 Radio kamer orkest. 21.05 Doucumentaire. 21.35 Gev. progr.. 22.15 Avondoverdenking, 22.30 Nieuws. 22.40 Geestelijke liede ren .22.55 Rondom het kind. 23.15 Stereo: Platennieuws. 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (248 m) VARA: 18 00 Nieuws. 18.15 Actual., 18.20 Uit zending CHU, 18.30 Even naplaten, 19.05 Stereo: Lichte muziek. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nieuws, 20.05 Lezing; NRU: 20 15 Stereo: Concertgebouworkest; VARA: 22.30 Nieuws. 22.40 Actual., 22.55 Kamer muziek (opn.), 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA <192 m) 18.00 Veronica's jukebox met verzoekjes, groeten en wensen. 19.00 Joost mag met weten.Hot honderd USA, 20.00 Klass. verzoekplatenprogr.. 22.301.00 Gevarieerde gram. muziek. DRAADOMROEP (4e lijn) van 18—20 u.: Liederen en dansen uit Rusland; Be my life's companion; Basin street blues; My blue heaven; Memories of .you; Swanee river; Pacer doll: Singing the blues: 23.05 Jazz NDR-WDR (309) 22.0 Kamermuzt l.oo Gevar. muz <el „Mister Moto", waaruit (Nederland I, 28.10). ENGELAND BBC (330) ltf.35 Amusem. ENGELAND BBC (330) 18.31 Gevarieerd progr.. 20.31 Lichte muziek. 22.55 Dans muziek. 2.00 Amus. muziek. Donderdag HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gram. (7.307.32 Nieuws). 7.55 Over weging. 8 00 Nieuws. 8.10 Klass. Klass. gram., 13.45 Voor de vrouw, 14.15 Pianorecital (opn.); TROS: 14.45 Muzikale lezing, 15.15 Voor de vrouw; NCRV: 15.45 Stereo: Oude muziek, 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Moderne muzdek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderliedjes. 17.30 Stereo: Zuid-Amerikaanse klanken. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram.: VPRO: 7.55 Deze dag: AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Actual.. 8.15 Lichte gram. (8.30—8.35 De groen teman), 8.50 Morgenwijding. 9.00 Oude jachtmuziek (gr.). 9.40 Lichte gram.. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte gram. (11.00—11.02 Nieuws). 12.00 Stereo: Licht orkest. 12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Latijns Amerikaanse muziek, 13.00 Nieuws, 13.10 Actual.. 13.30 Stereo: Radiokoor, 13.50 Kerk orgelconcert. 14.15 Boekbespreking. 14.30 Toeristisch progr.. 15.00 Voor de zieleen. 16 00 Nieuws. 16.02 Van vier tot rijf. 17.00 Voor de jeugd. HILVERSUM III <240 m en FM- kanalen) - NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nieuws. 10.02 Lichte gram. 10.30 Nieuwe lang speelplaten. 11.00 Nieuws. 11.02 Top Twintig. 12.00 Nieuws. 12.02 Variant. 13.00 Nieuws. 13.02 Stereo:' Instrumen taal allerlei. 14.00 Nieuws. 14.02 Lichte gram: KRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Actua' 15.05 Kick. 16.00 Nieuws, 16.02 Actual.. 16.05 Tlenermagazine. 17.00 Nieuws. 17.02 Actual., 17.05— 18.00 Verzoekplatenprogr. RADIO VERONICA (192 m) 7.00 Ook goelemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt (verzoekplatenprogramma), vrouwenverzoekprogr. v. d. hulsvrouw, 12.00 Muziek bij de lunch; 14.00 Van Concertzaal tot Jukebox, 15.00 Voor alle zieke vrienden van Veronica, pianomuziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 j6 00 Donderdagmiddagparade, gezellige Voor de hulsvrouw. 9.35 Waterstan den 9.40 Schoolradio, 10.00 Aubade (opn 11.00 Voor de zieken; VPRO: 11.30 Lezing. 11.45 Streeksgewijs 12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actual., 13.00 Praatje. 13.05 muziek voor jong en oud. 17.15 Favo rieten express: Teenertoptuneparade, 17.45 Platenpalet tot 18.00 uur. HILVERSUM Met enige trots vertélde de VARA- voorzitter, de heer J. B. Broeksz, dat thans van overheidswege goedkeuring xoas verkregen voor de bouio van een grote con certzaal met bijbehorende ruimten en een foyer. Dit gehele project, dat min stens vijf miljoen gaat kos ten hoopt men binnen drie jaren te realiseren. Daarmee is dan de derde en laatste faze van de VARA- studiobouw, die in 1955 be gon, afgesloten. De studio- zaal voor koor- en orkest uitvoeringen zal een accom modatie hebben van 1(00 be zoekers en een inhoud heb ben van 7000 mS. Bij het ontwerp van het architec tenbureau van wijlen prof. Elling is rekening gehou den met de dringende be hoefte aan een passende concertstudio voor het Radio Filharmonisch Or- Een maquette van het studio- kest. Ook zal t.z.t. het im- complex van de VARA, met posante radio-orgel van de links de thans te bouw NRU (voorheen BBC) daar in een plaats krijgen. Bijzondere aandacht bij de bouio wordt geschonken aan de stereofonie, waartoe ook de technische ruimten geschikt zullen worden ge maakt. De concertzaal in de vorm van een amfitheater gaat uit van de nieuwste inzichten op het gebied van grote concertzaal. ruimte-akoestiek. Daartoe zal in Miinchen een schaal model op eentiende van de ware grootte door prof. Spanböck en de NRU-ex- pert op dit gebied, de heer F. v. Leeuwen, akoestisch worden getest. steunen derhave dit initiatief, mits het schat op de waarde, die dergelijke Initiatieven nu eenmaal plegen te heb ben. Het heeft waarde als een zeer glo bale meningsuiting. Het heeft betekenis als uitlaat voor spanningen, die langs dere weg geen ontlading kunnen vinden. Het heeft zin als een en de coeur, dat er eindelijk iets zal moeten gebeuren, om deze spanningen op te heffen. Maar het heeft geen zin als een referendum, waar aan doorslaggevende betekenis moet wor den toegekend. Het is namelijk niet a priori uitgeslo ten. dat de bestaande celibaatsmoeilyk- heden uit de weg kunnen worden ge ruimd, zonder dat de .celibaatsverplichting zelf wordt opgeheven. Het is niet dt eerste maal, dat er in de westerse Kerk een celibaatscrisis ontstaat. Als vorige crisissen konden worden bezworen, waar om zou dat met de huidige niet het geval kunnen zijn? Deze vraag is belangrijk genoeg, om ze ln alle emst onder ogen te zien. En dan bedoelen wij met „be zweren" echt niet het onderdrukken van een voortlevende problematiek maar het vinden van een nieuw evenwicht, waarin alle elementen hun authentieke plaats hebben hervonden. Op slot van rekening mogen wij niet de suggestie wekken, dat de toename van het aantal uittredingen en de afname van het aantal roepingen alleen op rekening zouden komen van de bestaande celibaatswet. Zij worden minstens ook en misschien wel in de allereerste plaats veroorzaakt door het gebrek aan zicht op het wezen van het priesterschap. IVie dit zicht kwijt is, kan gemakkelijk met zijn celibaat in de knoop raken. En wie met zijn celibaat overhoop ligt, kan het zicht op zijn priesterschap gemakkelijk verliezen. Maar wie zal zeggen, welke kortsluiting het eerst optreedt? En waar bijgevolg de opiossing gezocht zal moeten worden Doodvonnis in Indonesië Soekamo, is ter dood veroordeeld voor het voeren van een politiek die ln ieder geval goeddeels goedgekeurd was door de hoogste gezagsdrager van de „geleide democratie" in Indonesië, president Soe kamo. Eigenlijk heeft Soekamo indirect terecht gestaan. Soebandrio vervult de rol van „tuchtknaap", zoals middeleeuwse prinsen die hadden en die de lijfstraffen van de prins moesten ondergaan. Het is de vraag of de president, ondanks zijn (theoretisch recht van gratie, het leven van zijn vroegere minister van Buiten landse Zaken en vice-premier zal redden. Het behoud van zijn positie is waarschijn lijk gekoppeld aan de mate van mee gaandheid met de huidige machthebbers. Dat deze meegaandheid groter is gewor den. zou kunnen blijken uit de omstan digheid dat de betogingen tegen de presi dent de laatste weken opvallend vermin derd zijn. Men kan zich voorstellen dat president Soekamo voor een vreselijk gewetens conflict staat. Als hij te werk zou gaan volgens zijn menselijk geweten, moet hij Soebandrio de gratie verlenen, waarop deze ongetwijfeld wacht. Stelt hij meer prijs op zijn politieke positie, dan moet hij te werk gaan als een oosters satraap en Soebandrio laten vaMen. In dit geval voor het vuurpeloton. Indien men de politiek van de vroegere machthebbers van Indonesië vergelijkt met die van de tegenwoordige, zijn er vele punten die heel wat gunstiger uitval len voor de tegenwoordige. Maar van de vroegere machthebbers kan gezegd dat zij uiterst zuinig waren met het uitspreken en uitvoeren van doodvonnissen. De tegen woordige machthebbers zijn reeds gecom promitteerd door de onvoorstelbare massa moorden na de mislukte staatsgreep, die ze dan wel niet helemaal ln de hand had den; enige beperking ln het uitspreken en uitvoeren van doodvonnissen zou hun zeer zeker sieren. Doodvonnissen behoren in de hedendaagse wereld een verdwijnend verschijnsel te zijn. (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM De infra-rood fototechniek moge dan niet tot de jongste voort brengselen van de natuurkundige wetenschap worden gerekend; ze bergt zoveel fascinerende mogelijkheden in zich, dat het de VARA-telerisie gewenst leek er een documentaire aan te wijden. De produktie wordt in handen gelegd van een nieuwe regisseur bij de afdeling documentaires van de VARA, de 36-jarige heer Rens Groot. De heer Groot, die op Midden-Java is geboren en ln 1946 aan de kunstnijverheids school in Amsterdam studeerde, voelde zich al vroeg aangetrokken tot fotografie cn film. Zowel ln Nederland als daarbuiten heeft hij geruime tijd „gevolontaird" in de foto- en filmwereld tot hij in 1955 te Utrecht werd aangesteld by de stich ting film en wetenschap UNVI. waar hij gedurende de laatste zeven jaren ln team verband tal van wetenschappelijke films hielp produceren en regisseren. Vooral met de serie over de onderzoekingen van de kinderpsychiater prof. dr. Kamp over ontwikkelingsstoornissen bij het jonge kind oogste de UNVI hoge internatio nale waardering. Uiteraard zyn de meeste UNVI-films alleen maar geschikt voor wetenschappelijke doeleinden en niet te gebruiken voor openbare vertoning. infraroodkijker tegenover negenen zestig Russische tanks, die in enkele uren allen werden vernietigd. De Duitsers keken letterlijk dwars door de donkerte en de camouflage heen en zagen duidelijk de warmteuitstra- ling der tankmotoren in hun optiek. Rens Groot laat in zijn documentaire de eerste historische infrarood optiek zien. Inmiddels is de lnfraroodtech- niek snel ontwikkeld en wordt nu voor velerlei wetenschappelijke en indu striële doeleinden bruikbaar gemaakt. Met een infraroodcame^a of -kijker kan de bioloog thans 's nachts op honderden meters afstand in het donker de gedragingen van dieren observeren. Een ander voorbeeld is de plt-adderslang, een in Noord- Amerika levende ratelslang, welke kennelijk een typisch infraroodge- voelig orgaan ln de schedelholte bezit. Konden de geallieerden en de Duitsers reeds in de laatste faze van de oor log 's nachts foto's maken van de warmte uitstralende steden, thans maakt men opnamen voor karterin gen, waarop allang verdwenen rivier beddingen weer zichtbaar worden. De bosbouw vervaardigt thans kleu renfilms met behulp van een infra- roodoptiek. Daardoor is het mogelijk aan de kleuren de leeftijden van de bomen nauwkeurig af te lezen. Desondanks staat de heer Groot posi tief tegenover de mogelijkheden om de televisie te gebruiken bij medische voorlichting. Dit eist echter een zeer groot verantwoordelijkheidsgevoel van de tv-makers en vraagt vooral een deskundige begeleiding van weten schapsmensen. De heer Groot ant woordde daarom misschien nogal ge reserveerd op onze vragen over de inhoud van zijn tv-documentaire „Kijken met warmte", die maandag avond 31 oktober via Nederland 2 wordt vertoond. „Je kunt namelijk met deze tv-voorlichting veel goeds bereiken, maar ook doorslaan en er dan veel mee verknoeien", zei hij. (n „Kijken met warmte" zal de kijker kennis maken met de revolutionaire ontwikkeling van de infraroodtech- niek bij het waarnemen, meten en fotografisch of filmisch registreren van objecten, waarvan de onzichtbare warmteuitstraling middels veldkijkers of fotocamera's (film en tv) plotse- ling duidelijk waarneembaar wordt. Nachtkijkers De eerste toepassing van de infrarood- nachtkijkers vond plaats tydens de Tweede Wereldoorlog in 1945 bij de Duitsers. In de historische pantserslag bij de Plattensee stonden toen 's nachts vijf Duitse tanks uitgerust met een Vroegdiagnose Nog interessanter Is de warmte-ther- mografle, waarin dr. Heerema van Vos van de rijksuniversiteit van Lel den baanbrekend werk verricht. Door namelijk de warmte-afgifte van het menselijk lichaam via de met een infraroodcel uitgeruste camera en en een mechanisch-optisch systeem ln beeld te brengen en zelfs op de beeldband vast te leggen, kan de medische onderzoeker een diagnose maken van bijvoorbeeld borstkanker bij vrouwen. En wel in een stadium, dat uiterlijk nog niets van het kwaad aardige gezwel te bespeuren valt. Het zou de heer Groot daarom niets ver bazen als mettertijd het bevolkings onderzoek zich niet alleen bepaalde tot het röntgenologisch doorlichten van de inwoners, maar werd uitge breid met een infraroodbeeldappa- ratuur en -film. Overigens zijn infra- roodopnamen van personen volko men onschadelijk zowel voor alle levende wezens als andere stoffen. Men zendt namelijk geen straling uit, maar registreert alleen de warmte uitstraling van de objecten. Een on geboren vrucht kan niet zonder even tuele schadelijke gevolgen aan rönt genstraling worden blootgesteld; van de infraroodtechniek Is er geen en kel gevaar te duchten. Maar daarvoor staat men pas aan het begin van de ontwikkeling ten be hoeve van een medische vroeg-diag- nose. Het komt er vooral op aan de onderzoekers uit ervaring leren de beelden te interpreteren (lezen). Dat ook de politielaboratoria infrarood- technieken gebruiken voor het aan tonen van voor het menselijk oog on zichtbare vervalsingen en de kunst expert er zelfs kostbare doeken mee kan identificeren, is al langer bekend. Op dit gebied kan nog niemand precies vei-tellen welke mogelijkheden het „Kijken met warmte" in zich bergt. De problemen, die overwonnen moeten worden zijn vaak nog zeer groot. Maar daarom is het voor belangstel lende kijkers toch wel leerzaam om op het televisiescherm te volgen in hoeverre Nederlandse en buitenlandse deskundigen op dit fascinerende ter rein al prachtige resultaten hebben bereikt. (ADVERTENTIE) Heilzame, diepwerkende Kloosterbalsem verzacht en verlicht aandoeningen van huid en spieren Méér dan alleen „Pau l Vlaanderen (Van onze kunstredactie) DEN HAAG De acteur Jan van Ees, die zoals «ij gisteren nog ln een deel van onze oplage konden mel den zondag op 70-jarige leeftyd Is erleden, heeft eigenlijk z\jn grootste bekendheid te danken aan zyn micro- foonvertolking van Paul Vlaanderen, ln de gelijknamige detective-serie van Fran cis Durbridge. Buiten deze radiorol heeft hy ook een prachtige carrière gemaakt het toneel en later in de amusements sector. Tot voor kort behoorde hy tot het tableau de la troupe van de Haagse Comedie, waar hy het vorig seizoen een prachtige rol vertolkte ln „Na de zonde van Arthur Miller. n van Ees begon zijn toneelloop baan bij het Rotterdams Toneel, in 1914. Hij speelde bij Eduard Verkade, Cees Laseur, zijn zwager Cor van der Lugt Melsert en later bij Johan Kaart. In de jaren voor de tweede wereldoorlog speelde hij ook in enkele Nederlandse films, zoals „De Jantjes" en de ln Vene tië bekroonde film vaif Gerard Rutten, „Dood Water". Hoorspelkem In 1923 deed hy zijn intrede bij de radio, waar hy lid werd van de hoor spelkern. Kort na de tweede wereld oorlog stapte hij in de vermomming van Paul Vlaanderen, toen het oorspronke lijke detective-echtpaar Theo Frenkel Lilly Bouwmeester niet meer voor deze successerie beschikbaar was. „Ik heb het van het begin af leuk gevon den", verklaarde Jan van Ees enkele jaren geleden tegenover een onzer ver slaggevers. „Want om met Freud te spreken: elke man wil steeds meer zijn. Vroeger heb lk enohm veel detectives verslonden, nu lees ik alleen nog maar biografieën en reisverhalen. Gelukkig heb ik Vlaanderen altijd buiten m'n particuliere leven kunnen houden en heeft het publiek me nooit met deze held gepersonifieerd". Een van de mooiste rollen die Jan van Ees ooit heeft gespeeld, was volgens hemzelf Oswald, in Ibsens „Spoken". „Als ik die (Van onze parlementaire redacteur) ROTTERDAM. Staatssecretaris Hoefnagels van Financiën vindt de wijze van berekening van loon. en Inkomsten belasting veel te ingewikkeld. Hij heeft eigen gedachten om het allemaal een voudiger en begrijpelijker te maken, ln studie gegeven aan zijn ambtenaren. Dit zijn de gedachten van de bewinds man: voor het inkomensgedeelte tot 14.000 gulden moet een laag proportio neel tarief worden ingevoerd (vast per centage dus) zonder vrije voet; het inkomensbegrip moet worden vereenvou digd door verwerking vooraf van aftrek posten in het tarief; de kinderaftrek in de belastingtabellen moet worden ver vangen door verhoging en belastingvrij maken vara de kinderbijslag. De staatssecretaris noemde deze drie basis-elementen voor de nieuwe aanpak van de loon. en inkomstenbelasting tij dens een causerie voor de ledenvergade ring van 't Nederlands Katholiek Werk geversverbond, Hij zei, dat de Neder landse neiging tot perfectionisme ln de belastingwetgeving wordt weerspiegeld. Het is allemaal ondoorzichtig geworden en dat leidt tot wantrouwen bij de bur gers en daardoor tot een bederf va verhouding overheid-burger. „Jonge Kunst van Ball" heet de tentoon stelling. die van 29 oktober t.e.m. 2 december te zien Is by kunsthandel Aalderink. Spiegelgracht 7 Amsterdam- Er ls werk van vyf exposanten tussen 16 en 18 jaar. JAN VAN EES rol gespeeld had, was lk 's avonds ver der tot niets meer ln staat". Naast het toneel was ook het cabaret :n grote liefde van de overleden acteur. Floris Meslier wist hem voor zijn groep te strikken en Jan van Ees speelde daarin met Toon Hermans en Wiesjes Bouwmeester. Op de televisie had hij het niet erg begrepen: „Is er iets mooiers als levend toneel? Je bouwt iets op, als een schil der, een beeldhouwer. Je geeft hier wat schaduw, je hakt daar iets weg en langzaam zie je die figuur groeien. Ik ben in een periode opgeleid waarin als axioma gold: een toneel heeft vier wan den en geen publiek. Probeer dat eens op televisie? Als je daar een rol speelt, staan er gedurig veertien mensen rond je te hannesen. Als ze een close-up van je nemen, haalt een ander intussen een draad tussen je benen weg. En dan praten ze over medium. Ik vind dat zo'n ellendig woord. Dat medium zit alleen maar in het envelopje dat ze na afloop krygen". Als men „De Bezetting" op „II" ten slotte een herhaling niet meerekent, was het gisteren een va-ij onbelangwek kende t.v.-avond. Op papier tenminste, waar de VARA louter routine-uitzen dingen bood. Achteraf was het op „I" vertoonde n.l. toch wel een geslaagd geheel. De Rotterdamse Crooswyk-re- portage in „Achter het Nieuws" b.v. was van een grote sociale bewogenheid en die kwam extra naar voren door vaak voortreffelijk camerawerk. „Z. Cars" is altyd de moeite waard. De eerste afle vering van „Onder Anderen" was dat zeker ook. Ellen Blazer filmde het wel en wee van Rudl Wests cabaretgroep („Uw gehele feestavond verzorgd") „Alle Zeven" en toonde aan dat hard werkende niet-gesubsidleerde artiesten het lang niet gemakkelyk hebben. Ook „Vrij Entree" slaagde. Met weinig Henk Elsink en veel Jacqueline Danno. Frans chansonnière met goede stem. heel veel persoonliikheid en goed repertoire. Zo dat tenslotte alleen dr. L. de Jong „De wevelri van vandaag" regelrechte routine werd. Niet slecht na een weinigbeloven- nvrvCTrammn-nanknnHigine. Dukh-Anderlecht op televisie? (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Het staat vrijwel vast. dat de NTS via de Eurovisieverbindin gen van het Oostcuropese intervisie- net een rechtstreekse beeldreportage overneemt van de wedstrijd Dukla- PraagAnderlecht. Deze ontmoeting in de tweede ronde om de Europa Cup tussen landskampioenen wordt op don derdagmiddag 17 november in de Tsjechische hoofdstad gespeeld. De t.v.-reportage wordt gegeven van 13.55—15.45 uur. Ook de Belgische t.v. neemt uiteraard dit beeldverslag in haar programma op. In Nederland heeft men voor directe uitzending formeel alleen nog de toestemming van de K.N.V.B. nodig.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2