HOPELIJK VEEL KLINKENDE MUNT Uil KLATERGOUD VAN HET CIRCUS delana, dat zie je direct! Geboorte Beatrix in 1938 niet zonder politiek gevolg Beatrix gemist in de tent van Boltini Nederland in touw voor Tibet en voor Mies Morgenavond bekend wat Mies heeft losgemaakt Ook Polen mag Fiats bouwen Acht studentencabarets strijden om zilveren narrekap als wisselprijs Terugkerend festijn in Delft Gesprek met katholieken eerste stap Feestvreugde doorbrak kritiek op prinsgemaal EERSTE FOTO IN ENGELSE DAGBLADEN AVONDKOU DREEF VEEL BEZOEKERS VROEG HEEN DINSDAG 25 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 SOESTDLIK. Een half uur, voordat de circustent van Toni Boltini kleintjes in alle huiskamers wordt geprojecteerd, letterlijk en figuurlijk als het mag(net)isch centrum voor iedereen, die al dan niet uit menslievende overwegin gen zijn losse geld of zijn bank biljetten kwijt wil, beklimt Mies Bouwman, al even kleintjes, moei zaam het trappetje dat van het platgestampte paleisgazon leidt naar de als bar aangeduide circus- wagen, waar deze avond de enige lafenis mogelijk is. Ze schikt haar toch al fraai zittende japon nog mooier en poedert in de enige vrije hoek de neus wat bij. „Wordt het vanavond laat, Mies?" Ze weet het niet. Ze weet niks, helemaal niks, zegt ze. Het is geen maniertje. Het is Mies ten voeten uit. Vreselijk nerveus. Om half negen is daar niets meer van te merken. „Over naar Soestdijk" be tekent „over naar Mies Bouwman". Aan „open het dorp-Mies" heeft het niet gelegen, dat deze avond niet zo uit de verf kwam, als iedere betrokkene dat graag had gewild. Pas woensdagavond zal duidelijk zijn, wat Mies aan met vrijgevigheid ten nauwste samenhangen de gevoelens heeft kunnen losweken. En met haar de artiesten van deze avond. Dirigent Frans de Kok is repeteerziek en hamert voor de voorstelling alsmaar op een muzikaal wendinkje, dat naar zijn mening orkestraal nog niet klinkt zoals het moet. Talentvol vlolist Chris- tiaan Bor, die met de nonchalance, type rend voor zijn leeftijd, openlijk zijn voor keur laat blijken voor datgeene, wat jongens als Rob de Nijs en Johnny Lion presenteren, die op hun beurt er niet minder fel aan hebben getrokken tijdens een „duet", waarachter alle nog steeds bestaande onenigheid voor iedereen ver borgen bleef. Zei Rob de Nijs na hun nogal „knallende" openingsnummer: „Ik zag vanaf de Bühne op de koninklijke loge alleen maar, zonnige gezichten, dus het is wel lekker gegaan. Waarom geen beat in zo'n programma Natuurlijk kan dat. Ik zou anders bang worden om nog iets te ondernemen." Nerveus Terwijl mevrouw Boltini alle moeite deed haar kroost op zij van de tent bij WARSCHAU (UPI) Italië zal Po len met een vergunning voor de bouw van Fiats op de wielen helpen, zo heeft het officiële Poolse persbui'eau Pap in Warschau bekend gemaakt. Pap meld de dit kort nadat de directeur van het Fiatconcern, Giovanni Agnelli, uit War schau was vertrokken. Het is echter nog niet bekend welk type personenauto's de Polen gaan bou wen, evenmin als de datum waarop de overeenkomst is ondertekend. Enige maanden gelden heeft Fiat met de Sov jet-Unie een overeenkomst gesloten be treffende de bouw van een reusachtige fabriek met een jaarproduktie van 600.000 auto's. ADVERTENTIE ie van de paleistuin met op de voorgrond de grote tent waarin de speciale voorstelling werd gegeven voor de vluchtelingen- de „openlucht standplaats van aantre dende artiesten" de te brutale circus- mond te ;snoeren, stonden haar twee dochters Joset en Antoniette te popelen om niet op te hoeven, omdat ze „af zouden gaan van de zenuwen", zoals ze heel eerlijk lieten blijken. Het is toch gelukt. Zoals het ook Cora Canne- Meijer goed afging, die zeer geroutineerd de eameralens wist te vinden en daar mee kans zag heel bewust op haar voordeligst uit te komen. Een zeer zelfbewuste Seth Gaaikema n van energie rondspringende Max Woiski junior (ach man „dit is toch leuk"), hadden moeite de vele t.v.- en radiokabels te omzeilen. Corry Brokken trapte er in, of eigenlijk er tegen aan, viel, en betrad daarna toch beheerst het podium. Als uitsmijter in klatergoud. Spontaan Een geestdriftige ontvangst viel de koninklijke familie gisteravond ten deel bij haar binnentreden van de circustent Toni Boltini. De kijkers hebben die spontane ontvangst niet op hun becld- rin gezien, want óp dat moment juist mr. Hilterman aan het woord. Nederland tekent int. conventie tegen rassendiscriminatie NEW YORK (Reuter) Minister Luns heeft in New York de internatio nale conventie tegen alle vormen van rassendiscriminatie getekend. Nederland is het 37ste land dat de overeenkomst heeft onderschreven. DELFT Aan het studentencabaret-festival, dat deze week voor de eerste maal in Delft wordt gehouden, wordt deelgenomen door acht groepen uit Amsterdam, Groningen, Utrecht, Leiden en Delft. De opzet van het festival is het studentencabaret over het algemeen te activeren. Zeer waarschijnlijk zal het festival een jaarlijks terugkerend festijn worden voor Delft. Nu reeds rekent men erop dat er in 1967 meer deelnemende groepen zullen zijn. Het festival wordt, zoals gemeld, ge organiseerd door de studentenvereniging SSR, die het elfde lustrum viert. Op dit moment wordt in de sociëteit De Koornbeurs een zaal voor ongeveer 300 bezoekers in orde gemaakt. De toegang tot het festival is, zowel voor studenten, als voor andere belangstelllenden acht De deelnemende groepen zijn: (woensdag) het cabaret van de vrije universiteit te Amsterdam ,,De javu"; „Bitterbal" van SSR-Utrecht; het ca baret van de Nieuwe Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Utrecht; het Banzaai-cabaret van de katholieke vere niging Sanctus Virgilius te Delft, en (donderdag) het Groninger Studenten Cabaret '66; het cabaret van de Toneel club van Vrouwelijke Studenten te Lei den; het cabaret van de Delftse Vrou welijke Studenten Vereniging en "Ca- meretten '66" van de SSR-toneelvereni- ging „Bubastis" te Delft. Elke groep treedt precies een half uur op. In totaal zijn er 51 studentenar tiesten; 31 meisje en 20 jongens. Sanc tus Virgilius heeft met twee leden het kleinste gezelschap. De jury, die aan de beste groep als wisselprijs een zilveren narrekap zal uitreiken, wordt gevormd door Ans- je van Brandenberg, Rinus Ferdinan- dusse en de Hagenaar P. Ruyvekamp. Het festival, dat is mogelijk gemaakt door subsidie van het Anjerfonds, heeft als naam Cameretten '66. Cameretten is de naam van het plein, waaraan de sociëteit is gelegen. Het gehele festi val wordt op de band opgenomen. Het is de bedoeling dat een langspeelplaat zal worden uitgebraoht. Christina, prinses Margriet en haar ver loofde, ruim tien minuten buiten de circustent hebben moeten wachten tot dat het programma van de NTS zou beginnen. De koninklijke familie maakte zijn entree door een erehaag, gevormd door het Lambertusgilde uit Helden. Tegelijk met Nederland heeft gister avond West-Duitsland, Noorwegen en Zwitserland de handen ineengeslagen om 25 miljoen gulden voor de hulp aan de Tibetanen, die in India in kommervolle omstandigheden leven, bij een te bren gen. Woensdagavond zal de uitslag pro- vinciegewijs worden bekendgemaakt. Op deze V.N.-dag voor de vluchtelingen hebben aan de Europese actie voor vluchtelingen in Azië en Afrika 17 Europese landen deelgenomen. DE OUD-KATHOLIEK t ROTTERDAM (KNP) In zijn zo juist verschenen nummer van 22 okto ber wijdt het maandblad ,,De Oud-kat holiek" een korte beschouwing aan de ontmoeting, die op 7 november a.s. zal plaats hebben tussen rooms-katholieken en oud-katholieken. „De stap die nu ge daan wordt", aldus het blad, „is een eerste schrede. Een historische strijd wil men afsluiten, een eigentijds ge sprek beginnen. De officieuze commis sie van voorbereiding wordt een offi ciële werkcommissie". Op 7 november zullen ook de eerste exemplaren worden aangeboden van een boek Rome-Utrecht, geschreven door de rooms-katholieke prof. dr. J. A. G. Tans en de oud-katholieke prof. M. Kok over de historische oorzaken van de breuk tussen de Rooms-Katholieke en Oud- Katholieke Kerken en de huidige beoor deling van die oorzaken, zo deelt het blad mee. Er verschijnt bovendien een bijzonder nummer van het katholieke tijdschrift „Oecumene" van de St.-Wil- librordvereniging, dat in het teken zal staan van de geheel nieuwe verhouding, waarin de Rooms-Katholieke Kerk en de Oud-Katholieke Kerk zijn gekomen. De „Oud Katholiek" wijst erop dat de bijeenkomst van 7 november een eerste stap betekent: „Niets meer, maar ook niets minder. Want dit begin is buiten gewoon belangrijk al zal de verdere ontwikkeling waarschijnlijk nog zeer veel tijd vragen. De voormannen van de twee Katholieke Kerken gaan sa men voor één altaar staan. Er zal nog veel overleg nodig zijn alvorens zij ook samen aan de ene tafel kunnen plaats stand kan komen". ADVERTENTIE Zuiver wollen jongenstrui met stoer wit/zwart motief in donkerrood, donkergroen, licht- en donkergrijs. Maat 104 t/m 152, prijs f. 21,50 - f. 37,50. Sterke Helanca jongens-ski- broek met sportief pied- de- poule-ruitje in rood, groen, lichtbruin, wit en blauw. Maat 86 t/m 152, prijs f. 10,95 - f. 20,95. de grote gebreide kindermode (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In de monarchie hebben blijde en droevige gebeurtenissen die in en rond het koninklijk huis plaats vinden, onvermijdelijk politieke betekenis. Zelfs indien het koningschap in een natie meer symbolische dan praktische waarde heeft, zijn familiale zaken tevens staatkundige realiteiten. In dit licht moet men dan ook de commentaren plaatsen, die zeggen: de geboorte van een mannelijke Oranjetelg kan de relatie tussen volk en vorstenhuis, die de laatste tijd nogal wat geleden heeft, verbeteren. bij zagen aan het feit, dat de echtgenoot van de toenmalige prüises Juliana, door velen ietwat 'scheef werd aangekeken. Het verschil met nu was alleen, dat de groep Nederlanders, die het huwelijk niet van harte toejuichten, praktisch onmondig was en voorzover de kritiek openlijk werd gespuid, gebeurde dat veel minder provo catief dan nu het geval is. De blijde gebeurtenis van 1938 was voor allerlei comités van plaatselijke overheden van school- en kerkbesturen, een soort uitdaging. Al maanden tevoren werd de publieke opinie stormenderhand veroverd. De speculaties (wordt het ditmaal een prinsje?) vormden stof voor dagbladarti kelen en radiocommentaren. Drie weken voor de geboorte van het prinsesje nes telden tientallen journalisten zich in Baarn. Elke paleisbediende die een stap buiten de deur waagde werd gefotogra feerd. De komst van de particuliere art sen, dr. J. de Groot en dr. C. L. de Jongh Het zou niet de eerste keer zijn dat dit gebeurt. Bij het lezen van het bericht dat de kroonprinses in april een baby verwacht, werden wij bestormd door her inneringen aan het jaar 1938, het geboor tejaar van Beatrix. Ook toen was de band tussen vorsten huis en volk niet zo hecht als de liedjes die in de kinderaubade werden gezongen, ons wilden doen geloven. Wie kranten en tijdschriften uit die tijd leest krijgt het gevoel dat commentatoren werden ver blind door het geschitter van hun eigen letterkundige vondsten, waardoor zij voor- Prins Bemhard beveelt de collecte bij alle luister het koninklijk gezin i vele autoriteiten. (Van een speciale verslaggever SOESTDIJK Voor vele toeschou- irs van de Boltlni-happeniiig' gister avond in de grote tent. in de paleistuin gehouden, was er maar één vraag: waur Beatrix? Waarom is zij juist van avond niet verschenen Want waren .ij niet door de donkere herfstige tuin, langs de nog naar verf ruikende oranje hekjes en onder de lange rijen lampjes door gestegen met een groot floel: van avond Beatrix zien? Tevergeefs. De prinses verscheen niet. En dat vermocht zelfs een Mies Bouw- die toch weer zo goed op dreef in die teleurgestelde harten niet meer goed te maken. De prinses was gewoon thuisgebleven, op Drakensteijn, hoewel het wel de bedoeling was geweest, dat zij zou komen. En dat vond iedereen jammer. Trouwens niet alleen om de afwezig- heid van Beatrix, maar ook om andere redenen druppelde de tent weer vroeg in de avond gasten uit. Nou ja, men vond het een aardige avond, dat wel, maar een die de spontaniteit van een „Open het dorp" ten enenmale miste en die toch niet zo aardig was, dat men er een paar steenkoude voeten voor over had. Want het was goed koud en die kou trok vanuit de klamme grond ge niepig de benen in. De hitte was daarentegen te snijden in de kleine rijdende bar, waar twee hooggeblondeerde en volgens eigen zeg gen bek-affe dames cola, pils en warme worstjes aan de man brachten. Een en ander wel wat aan de prijzige kant. Maar goed, terwijl de tent leeg stroomde, men binnen al weer aan het afbreken was, Christian Bor met pa en ma warme worstjes zat te eten en aan een flesje sappelde, Mies Bouwman al haar zenu wen van voor de Uitzending zat te ver geten in een opgewekt gesprek met een vriendin, zo maar op een houten stoel, werden in alle plaatsen van ons land de centjes neergeteld. Het zouden er veel zijn. En daar was het allemaal begonnen. Om 11.20 uur zat het er voor Mies Bouwman weer op. Na „Open het dorp" de actie voor India, nu de actie voo: de vluchtelingen in Tibet. Spontaan gaf Mies Bouwman haar visie op de vraag of ze naar aanleiding van haar erv gen na „Open het dorp" (Zo is het) nog wel zo'n actie wilde presenteren. „Ik denk niet aan gisteren", aldus Mies „maar aan morgen. Wanneer men mi zal vragen voor een actie voor de kin deren in Aberfan of voor de slachtoffers van de oorlog in Vietnam dan zo het ook meteen doen". Een vergelijking met „Open het dorp" wilde ze niet maken. Beide acties zijn zo heel verschillend. Wel meende zij, dat de organisatoren van neze actie er van de actie „Open het dorp" veel had den geleerd. het paleis bracht elke keer een stormloop op de paleishekken teweeg. Maar hun terugkeer uit het paleis zij werden meesters in het vertonen van nietszeggende gezichten was elke keer weer een deceptie. In januari zou het kind geboren worden, dat stond vast. Maar de winterdag rijgde zich aan de andere zonder dat er iets bijzonders gebeurde, Een wachtmeester van de marechaussee zat zestien dagen lang op wacht bij een telex, die via een vrijgehouden lyn het nieuws naar de regering moest doorgeven. De arme man raakte overspannen van al dat wachten en belandde in het zieken huis te Utrecht. Het liep naar eind januari. In alle dor pen en steden hadden de schoolkinderen een heel repertoire van oranjeliedjes uit het hoofd geleerd. Oranjecomités hadden straatversieringen laten maken en binnen enkele uren tijds kon elke stad een oranjestad zijn. Op spandoeken en gevel versieringen behoefde alleen maar de da tum te worden ingevuld. In de militaire garnizoenen, waar kleu mende artilleristen paraat moesten zijn voor het afvuren van de saluutschoten, lagen voor elke houwitserbatterij 101 kar doezen klaar, genoeg voor de aankondi ging per vuurmond van de geboorte van een prins. Als het een prinses zou worden dan had men aan de helft genoeg. En toenin de ochtend van 31 januari 's morgens om 9.47 uur toen men er niet meer oprekende dat het kindje nog in die maand geboren zou worden, ging de blijde Mare van de Geboorte ener Prinses de wereld in. De baby joeg al het wereld nieuws van de voorpagina's. De radio be gon welgemoed met het afwerken van een speciaal feestprogramma. Het deftige Amsterdamse effectenblad werd helemaal dol. Het plaatste vier dagen verouderde beurskoersen en dwars daaroverheen in oranje letters: „Vandaag natuurlijk geen koersenwat kunnen ons trouwens de koersen schelen, het prinsesje is geboren". Het lijkt echter niet gewaagd te zeggen dat de imageverbetering van prins Bern- hard feitelijk begonnen is nadat hij vader van een prinses van Oranje werd. Er ont stond kennelijk een nieuw vertrouwen dat zelfs niet te schokken bleek toen de eerste foto's van het pasgeboren prinsesje in Engelse bladen verschenen. Een Neder landse krant, wiens verslaggevers de barre januariweken in Baarn hadden doorge maakt, kon deze foto's alleen maar aan het publiek tonen door het auteursrecht, dat b(j de Engelse krant berustte, te schen den. Het is dus niet nieuw, dat het eer- kroonprinses Beatrix ons ook via een Engelse krant bereikte....? (ADVERTENTIE) OP EEN SCHOEN EN EEN SLOF LOOPJE NIET 2O GEMAKKELIJK, MAAR SCHOENEN, DIE ZO GEMAKKELIJK ZITTEN ALS SLOFFSN LEVERT U

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5