BEWONERS VAN ABERFAN HUILEN IN HET OPENBAAR Geloven geen zaak van neuzen tellen SCHEEPSRAMP NABIJ MANILLA: 44 DODEN Groep D 66 politieke partij geworden Bill Haley and his Comets in Nederland ..Ik waande me even terug in oude tijd Studentenblad laat Cals kruisigen Baby lijk je gevonden Provocatie nuttiger dan men denkt MAANDAG 24 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze LONDEN Droog en zonnig weer heeft - na de regen achtige zaterdag - zondag de opruimingswerkzaamheden vergemakkelijkt in het zwaar getroffen Welse dorpje Aberfan waar vrijdagochtend een reusachtige slakken- hoop dood en vernieling zaaide in een schoolgebouw. Er zijn nu 140 lijken geborgen. Slechts 107 kinderen konden worden geïdentificeerd. De andere waren onherken baar. Het dorpje hoeft niet te worden ontruimd. Wel is zaterdag in allerijl een medische post ontruimd, die in de ruïne van de school was ingericht. Door de regenval was de steen- en gruismassa opnieuw in beweging gekomen. Tal van kinderen onher kenbaar Het mijnwerkers- dorpje Aberfan dat 5000 inwoners telt. was gisteren nog helemaal afgesloten van de buitenwereld omdat de wegen vrij gehouden werden voor het reddings werk. Vrachtwagens de moordende te modder weg te brengen. Nieuws gierigen werden op afstand gehouden. Het leger bracht drinkbaar water en leverde soldaten die de uitgeputte reddingsploegen kwamen helpen. Vreselijke paniek in ruimen MANILLA (UPI) Tot dusverre zijn 44 doden geborgen van de aanvaring van de Amerikaanse vrachtboot Golden State en het motorschip Pioneer Leyte, dat een passagiersdienst onderhoudt tussen de eilanden van de Philippijnen. in de Baai van Manilla. De Golden State ramde de Pioneer Leyte op zij. dicht bij het achtersteven. De Pio neer Leyte zonk binnen de tien minuten. Vele 6lajpende passagiers raakten ondër Adams bedankte niet vanwege oorlogsverleden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ir. H. Adams blijkt niet vanwege zijn oorlogsverleden te hebben bedankt als lid van de Eerste Kamer, waarin hi) voor de Boerenpartij zitting had, maar louter en alleen „vanwege de onwaardige en onwettige bejegening door de andere politieke partijen". Dit blijkt uit de brief aan de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. Mazure, waarin hij zijn ontslag bekend maakt en welke brief hij thans openbaar heeft gemaakt. De inhoud van de brief luidt als volgt: „De onwaardige en bovenal onwettige be jegening. die ik gedurende de twee voor afgaande vergaderingen, in een vijandige sfeer, van alle Nederlandse politlêke par tijen en onder uwe weinig gezagheb bende leiding heb moeten ondergaan, i6 voor een eerlijke Nederlander onaan vaardbaar en het is, enkel op grond van deze overweging dat ik u hierbij mijn terugtrekken als officieel gekozen afge vaardigde van de Boerenpartij in deze senaat meedeel". In een pa. onder de brief zegt ir. Adams: ..De verslaggever van het nieuws voor de tv. gaf nader hand als volkomen onwaar commentaar op mijn bedanken „wegens politiek, c.q. oorlogsverleden". Mgr. Bluyssen terug uit Rome Van onze correspondent) SCHIPHOL Zaterdagmiddag is de opvolger van mgr. Bekkers als bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen op Schiphol teruggekeerd. Hij was in gezel schap van mgr. Beltrami, pauselijk inter nuntius in Den Haag en werd welkom ge heten door zijn moeder, drie broers en drio zussen. Ook waren op de luchthaven aanwezig de vicarissen-generaal mgr. L. Kooyakkers en mgr. M. Oomens, en drs. i het bisdom Mgr. Bluyssen, die in Rome is geweest als vertegenwoordiger van het Nederlands episcopaat bij de postconciliare commissie voor de liturgie, en die daar het nieuws van zijn benoeming hoorde, zei onmiddel lijk na aankomst op Schiphol: „Ik heb in Rome gezegd, dat het verlangen naar de aanpassing van de liturgie in Nederland erg groot is. Men erkent dit ook, maar wil vasthouden aan een zekere uniformiteit, hoewel in de uitvoering r wel pluriformi teit mag zijn. Wat gaat mgr. Bluyssen nu het eerst doen? „Ik weet het allemaal nog niet. Pra ten met mijn naaste medewerker?. Ik zal zeker de lijn van mgr. Bekkers voort zet ten. Ik zie in die lijn een grote openheid van contacten en van de geest. Mgr. Bluyssen denkt er gezien de groot te van zijn bisdom, ernstig over, een hulp bisschop aan te stellen. Zaterdag 19 november zal hij officieel het bestuur van het bisdom Den Bosch op zich nemen. de dekken ingesloten. Overlevenden ver tellen van een vreselijke paniek, waarin ieder zich schreeuwend en vechtend langs de smalle trappen het dek trachtte te be- Er zijn 172 mensen gered, dank zij de aanwezigheid van Amerikaanse vloot- eenheden en helikopters, die naar de Philippijnen waren gestuurd met het oog op het bezoek van president Johnson. AMSTERDAM In grote haast is dit weekeinde in Amsterdam een nieuwe poli tieke party opgericht. Voorzitter van het voorlopig bestuur werd drs. Hans van Mierlo. De bedoeling van de partij Is om deel te nemen aan de „vervroegdé" ver kiezingen. Het initiatief komt voort uit de groep van 40 (veelal oud-liberalen) die zich onlangs met het appèl D '66 tot het Nederlandse volk heeft gericht. Het succes van het appèl (2500 positieve reacties) heeft de stoot gegeven tot de op richting van de nieuwe partij. Men be treurt het ondertussen, dat met name de kandidaatstelling als gevolg van de kabi netscrisis zo geforceerd moet geschieden. Zoals bekend wil D '66 onder meer een gekozen minister-president en gekozen burgemeesters. Voorts moet volgens de op stellers van het appèl het disputenstelsel worden ingevoerd, dient er vrijheid van demonstratie te komen, en moet het be grip voorlopige hechtenis op de helling. Er zijn ook werkcommissies ingesteld voor de sociaal-economische sector en voor on derwijs en cultuur. Binnenkort zal de nieuwe partij, die bij gebrek aan tijd D '66 blijft heten, tijdens een congres voor het forum van het Nederlandsé volk treden. P.v.d.A.-JONGEREN: Progressieve volkspartij eerste vereiste HEEMSKERK (ANP) In een toe spraak, gehouden op de zaterdag te Heemskerk gehouden jaarlijkse confe rentie van de federatie van jongeren groepen in de P.v.d.A heeft de landelijke voorzitter, de heer A. van der Hek, ver klaard dal ons land zich zijns inziens be vindt op een breukpunt in de politieke ontwikkeling. In de huidige situatie zijn. volgens de heer Van der Hek, de twee belangrijkste punten van de crisis: de democratische besluitvorming en de mogelijkheden tot het leefbaar houden van ons land. Het wordt in Nederland onmogelijk de over heid en het bedrijfsleven voldoende te laten functioneren via de democratische besluitvorming. Het huidige partij- en kiesstelsel maakt het de kiezers onmo gelijk een regering aan te wijzen. Met name door het bestaan van de confessio nele partijen, is het parlement niet in staat de zaken te stellen zoals ze zijn, al dus de heer Van der Hek. De totstandkoming van een progres sieve volkspartij is nu een eerste vereis te. In deze rust op de P.v.d.A een grote verantwoordelijkheid de wegen daartoe aan te wijzen. Anders bestaat gevaar dat onze democratie steeds verder in "het slob geraakt, omdat bij gebrek aan po litieke daadkracht steeds meer autori taire elementen in ons politieke leven zullen binnensluipen, aldus de heer Van der Hek. De heer Van der Hek verweet de vak beweging onvoldoende aandacht schenken aan de specifieke problemen van de jonge werknemer. Alle aadacht is gericht op de noden van de student, die overigens terecht protesteert, maar de problemen van een veel grotere groep, die der werknemers, krijgen te weinig aandacht. Kleine kisten Er blijven zich in Aberfan hartver scheurende tonelen voordoen. Mannen en vrouwen huilen openlijk op straat, terwijl lijkkisten naar kapellen ge bracht worden die men als tijdelijke dodenhuisjes heeft ingericht. Het zijn vrijwel allemaal kleine kisten, af en toe ook wel een grote, misschien met het stoffelijk overschot van een onderwijzer of een onderwijzeres of van een bewo ner van de rij huizen die eveneens door de zwarte modder verpletterd werd. Een politieman zei: „de dode kinderen zien er niet bang uit. Als we de modder van hun gezichtjes geveegd hebben, schijnen ze heel rustig. Ze waren zich blijkbaar niet bewust van het levens gevaar". Een moeder snikte: „Het is vreselijk, maar mijn zoontje wou vrijdagochtend niet opstaan. Ik ging naar zijn slaap kamer, gaf hem een paar klappen en trok hem uit het bed. Ik zei: „Je moet zonder ontbijt naar school". Hij ging hui lend weg en zo heb ik hem het laatst gezien. Wat kan ik doen? 1^ kan hem niet meer zeggen dat ik zo streng was omdat ik hoofdpijn had". Gisteren heeft prins Philip een be zoek gebracht aan het zwaar getroffen dorp. Koningin Elizabeth zal zich pas naar Aberfan begeven als haar aanwe zigheid daar het reddingswerk niet meer kan hinderen. Op het lang wegblijven van de vorstin wordt nu kritiek uitge- En ondertussen zoekt men iemand die aansprakelijk kan gesteld worden voor de ramp. In opdracht van eerste minister Wilson zal een speciale onderzoekcom missie elk detail van het drama en zijn aanleidingen haarfijn uitpluizen. Het is bekend dat de verschuiving van de slak- Hoewel doodop gaan de reddings ploegen door met het zoeken naar de bedolven kinderen. Grote vrachtwagens brengen het weg- gegraven puin weg. kenhoop reeds een. paar jaar gevreesd werd en dat de berg reeds geruime tijd beweging was voor hij tenslotte in 1' dal terechtkwam. De mijndirectie heeft echter niets gedaan om de bevolking te waarschuwen. Als dat wel gebeurd wa had men de school kunnen ontruimen. Het schoolgebouw stond vlak onder de slakkenhoop. Voor dergelijke storthopen bij de genationaliseerde mijnen van Groot-Brittannië is de nationale raad van de steenkolen verantwoordelijk. De voorzitter van deze raad, de socialist Lord Robens, zegt dat al het mogelijke zal gedaan worden om een herhaling 'an de ramp van Aberfan te voorkomen. Air France vaker naar Schiphol SCHIPHOL (AÏIP) Gezien het nog steeds toenemend verkeer zal Air Fran- volgend jaar bij het ingaan van de zomerdienst, de frequentie van haar da gelijkse lijndiensten op Schiphol van twee op drie brengen. Dit "betekent, dat dan op de route Schiphol-Parijs (na die op Londen de drukste voor Schiphol) dagelijks 8 retourvluchten worden uitge voerd: vier door de KLM, drie door Air France en één door Finnair. Treinramp in India: 35 doden NIEUW-DELHI (Reuter) Op het station van Lachiserai in India, op de lijn CalcuttaPatna, is gisteravond een trein ingereden op passagiers, die even tan de verkeerde kant van de rails uit een andere trein waren gestapt; n verloren het leven. Kardinaal over democratie in Kerk Oppassen voor tendens naar vrijzinnigheid Van onze correspondent) NIJMEGEN Of Christus werkelijk tegenwoordig is in de eucharistie, of hij opgestaan uit het graf, of hij geboren (in letterlijke zin) zonder toedoen een man uit de maagd Maria, dat geen vragen die met neuzen tellen kunnen worden uitgemaakt. De taak om de geloofsinhoud te bepalen, heeft de Heer zelf opgedragen aan de apostelen him opvolgers. Aldus kardinaal Al- frink zaterdagmiddag tijdens het con gres over de democratie dat door het Pius-convict bij zijn achtste lustrum an de Nijmeegse universitaire gemeen- :hap werd aangeboden. Kardinaal Alfrink, die als laatste spreker optrad, behandelde het thema „Kerk en democratie". Hoewel de Kerk vezen een hiërarchische opbouw heeft is zij, aldus de kardinaal, in de grond buitengewoon democratisch, meer dan welk ander instituut of organisatie ook. Als het gaat om het bereiken van ïeil is er geen onderscheid tussen ambtsdrager en niet-ambtsdrager. Bo vendien blijft er binnen de hiërarchisch geleden structuur ruimte voor demo- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tien jaar geleden speel de hij voor 85.000 krijsende fans in het stadion van Sidney: Bill Haley, de kei zer en creator van de rock 'n roll, het Idool van miljoenen tieners van toen. die nu eerzame huisvaders en -moeders zijn geworden. Zijn roem leek voor eeuwig ver ankerd en zijn gages waren voor Euro- peese begrippen immens hoog, zodat het onmogelijk was hem voor een concert hier naar toe te halen. Enkele jaren later be gon echter de aftakeling: beat en shake werden de nieuwe ritmes en Bill verhuisde naa* tweederangs nachtclubs. Sinds 1361 is hij aan een comeback bezig, die wel nooit te verwezenlijken zal zijn, omdat van Bill en zijn groep, die eers de sensatie van Amerika was. de Cornets, niet veel meer is dan een verzameling grijzende huisvaders, die kosten wat kost proberen .jong" te blijven. Maar Bill Haley weet het publiek nog te pakken. Dat bleek gisteravond wel in het Scheveningse Casino, waar hij rond duizend man een half uur lang in zijn ban wist te houden. De volgende dag was nog slechts een kwartier verw'Jderd, toen Bill met zijn Cornets de eerste onvervalste rock 'n roll-tonen de zaal in slingerden. Het publiek toonde zich zelfs bereid mee te klappen op de maat van dc muziek. Ook meer „moderne" nummers zoals „Long tall Salfey" en „Kansas City" stonden op het repertoire, maar de blitz" werd ge maakt met nummers als „When the saints go marching in" en „Rock around the clock", twee van de 37 tophits van Bill Haley, die in het totaal een oplaag van 62 miljoen exemplaren bereikten. Na afloop was Bill bijzonder voldaan: „Wat een heerlijk publiek. Even waanden wij onszelf weer temg in de goede oude Amerikaanse tijd. Heus het blijkt wel dat zij ons nog kennen. Wij hebben net een tournee door Duitsland. Zwitserland, Frankrijk en Ierland achter de rug en er waren zalen bij met drieduizend man". Het optreden in Scheveningen was er een in he'. kader van him Nederlands tournee. Het theaterbureau Jan Vis contracteerde Bill Haley voor vijf shows en telde daar veertig mille voor neer. '..Een zacht prijsje", aldus Vis. „Daar krijg je tegenwoordig een beetje behoorlijke buitenlandse beatband Gaat rustig door Desgevraagd knikt Bill vriendelijk. ..Ach ik heb mijn plaats aan de top gehad. Het maakt je kapot. Zeven jaar lang kon ik geen stap verzetten. Fans barricadeerden mijn hotelkamers of bestormden mijn auto. Als ik een tournee maakte, zag ik slechts een tierende mensenmassa. Nu is alles weer normaal geworden. Ik kan weer zonder politiebegeleiding over straat lopen. Eindelijk kan ik dan eens wat van de we reld zien. Ik ben nooit schatrijk geweest zoals de Beatles momenteel. Daarvoor kwam mijn muziek in de verkeerde tijd. Maar zolang ik er niet op hoef toe te leg gen, ga ik rustig door," aldus de man, die van geen ophouden weet. En waarom ook, hij blijkt nog steeds goed te zijn als trekpleister voor zo'n duizendkoppig pu bliek. Toch wel een verdienste na tien cratische elementen. Kardinaal Alfrink hoopte in de vraag om meer democratie in de Kerk een teken van volwassenheid te mogen zien, en niet een teken onvolwasenheid, die zich puberaal af zet tegen alles wat van het gezag komt. Hij wees op de noodzaak van weder zijds vertrouwen. „Het mag geen kwes tie zijn van doordrukken," aldus de kar dinaal, „maar van gezamenlijk overleg, van eerlijk zoeken naar hetgeen het bes te is voor de Kerk". In dit verband kwam kardinaal Al frink te spreken over het onderscheid tussen beleidsvragen en geloofsvragen. In geloofsvragen meende hij minder ruimte te zien voor een democratische aanpak dan in de beleidsvragen. Het zijn geen vragen, die met neuzen tellen kun nen worden uitgemaakt. Spreker zal in diverse theologische stromingen van de laatste twee eeuwen 'n tendens naar vrijzinnigheid, 'n poging om het christelijk geloofrie transponeren in een toonaard die het bovennatuurlijk karakter uitschakelt. Hij noemde in dit.verband de metho dieken van Formgeschichte en ontmy thologisering en merkte op, dat deze niet per se hoeven uit te monden in een vrij zinnige interpretatie van de evangeli sche boodschap. „In zoverre deze metho dieken wetenschappelijke waarde heb- aldus de kardinaal, „zal de Kerk graag aanvaarden. En de vrijzinnige tendens die eronder ligt, zal de Kerk al tijd weer dwingen tot het geven van 'n antwoord". Geen referendum Als het ging om beleidsvragen, zag kardinaal Alfrink meer ruimte voor een democratische aanpak. Hij meende, dat een ontwikkeling in die richting bij ons reeds op gang is gekomen en wees op de vele overlegorganen, die er in Ne derland zijn en op het aanstaande pas toraal concilie. Ook hier echter waar schuwde hij voor overdreven verwach tingen. „Het pastoraal concilie zal niet kunnen functioneren als een voksrefe- rendum, waar de meerderheid van stemmen de doorslag geeft. Er zal een instantie moeten zijn, die de uitkomsten van het beraad verdisconteert en in be sluiten samenvat". m Hij noemde het aanstaande concilie een novum in de kerkgeschiedenis. „Wij zullen allen nog veel moeten leren over de spelregels, die hier gehanteerd moe- CRISIS EN REDACTIE UTRECHT (ANP) In Utrecht is veel beroering ontstaan over de wijze waarop het veelgelezen studentenblad „Trophonios" vrijdag. op satirische s aandacht heeft geschonken rin de 'an het kabinet-Cals. Op de voorpa gina wordt in de vorm van een strip een 'gelijking getrokken tussen de kruisi- Christus en de val vqn het kabinet-Cals. Premier Cals wordt aan het kruis gena geld met de ministers Biesheuvel aan achterzijde en Vondeling links. Drs. Schmelzer speelt de Judasrol. Hoordredacteur Kees-Jan Snijders, die theologie studeert, kondigde in hetzelf de nummer zijn aftreden aan, aangezien hij meent dat de „middelen het overi gens goede doel van de strip niet geheel heiligen". Hij wenste dan ook geen ver antwoordelijkheid voor de strip te dra gen. Daarbij Vond hij de twee andere redactieleden tegenover zich. Ze oordeel den, dat Schmelzer en zijn geestverwan ten onder de dekmantel van het chris tendom een onchristelijke politiek voer den en daarom het best bestreden kon den worden met de wapenen die ze zelf ter rechtvaardiging hanteerden. Het tweetal wenste evenwel Kees- Jan Snijders als hoofdredacteur te be houden. Daarom werd als compromis voorgesteld een extra-discussienummer aan de zaak te wijden. Dit nummer zal dinsdag of woensdag verschijnen. Het bevat onder meer commentaren van de studentenpastores, een kerkelijk hoogle raar en de hoofdredacteur van dagblad „Het Centrum. Op biasis van deze af spraak zijn de gemoederen in de redac tie van Trophonios zaterdag voorlopig bedaard, hoewel de redactieleden van mening blijven verschillen over de re dactionele aanpak. ten worden. Maar het is bedoeld als een eerlijke poging om binnen de bestaande structuur het democratische element de nodige ruimte te geven". Eerder op de middag lichtte prof. Glastra zijn suggestie toe, de minister president rechtstreeks te laten kiezen. Ook keerde hij zich tegen het gangba re beleidsproces en stelde voor, dat on afhankelijke instellingen via wetenschap pelijk onderzoek planne op lange ter mijn zouden maken. Op deze grondslag zouden dan vanuit verschillende politie ke hoeken plannen op korte termijn kunnen worden gèmaakt, die in openba- worden gebracht. De kie- hij toe r welk alternatief hij moet kiezen. UTRECHT (ANP) De politie heeft zondag uit hel AmsterdamRijnkanaal in Utrecht het lijkje gehaald van een pasgeboren kind. Het hoofdje zat in een plastic zak, die met elastiek was afge bonden. De patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust heeft sectie verricht. Hij kon niet vaststellen of het kind na de ge boorte heeft geleefd. Het lijkje heeft een twee weken in het water gelegen voor het werd gevonden. STAATSSECRETARIS EGAS: (Van o 2 correspondent) GRONINGEN (ANP) De staatssecre taris van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk iverk, de heer C. Egas, besloot zaterdag een door hem in Groningen ge houden inleiding over het onderwerp „Jeugd en samenleving" met de stelling, dat provocatie nuttiger is dan men denkt. De heer Egas, die sprak voor een kader cursus van de P.v.d.A., wees erop, dat de jongeren op school en universiteit, als ook in de politieke partyen niet als mon dig worden erkend. Provocatie is voor jeugd en jongeren welhaast het enige ef fectieve middel om aandacht en erken ning te krygen. De jeugd is veel te rustig, aldus de heer Egas. De meeste jongeren zijn doetjes en sukkels die apathisch consumeren en zich nauwelijks laten gelden. Het grootste ge vaar van de komende geautomatiseerde consumptiemaatschappij is niet de onrust, maar de apathie. Als we in het gezin, in de school, in da maatschappij en in de politiek geen ruimte voor de jeugd weten te scheppen, zal de jeugd geen mogelijk heden vinden om zich constructief in te zetten voor de school, voor de samenleving en voor de politiek. Politiek? vernieuwing, een progressieve partij die een vooruitstre vend programma zou presenteren, gericht op de wezenlijke vragen van d,e komende periode en volledig ruimte aan de jeugd zou geven, kan dit proci versnellen. Daar om is het uiterst nuttig de pogingen tot vernieuwing voort te zetten, aldus besloot staatssecretaris Egas. Interkerkelijk beraad in Zuiden EINDHOVEN (KNP) De katholie ke en reformatorische kerken in Bra bant en Limburg hebben gezamenlijk een pastoraal beraad der Kerken opge richt. Het doel is drievoudig: het schep pen van een sfeer van vertrouwen en onderling contact; persoonlijk overleg tussen de kerkleiders om misverstanden te voorkomen weg te ruimen lijkheden van raai beleid. Onderwerpen n vooroordelen uit de zoeken naar de moge- ?en gezamenlijk pasto- beraad zullen on- zijn: problemen van indus trialisatie en secularisatie, kerkenbouw, randkerkelijkheid, gemengd huwelijk en maatschappelijk werk. Behalve de bis schoppen van Breda, 's Bosch en Roer mond hebben in het beraad zitting en kele vooraanstaande dominees uit het zuiden, waaronder de bekende ds. N. K. van den Akker uit 's Bosch. Zaterdag heeft de eerste werkvergade ring plaats gehad. Er is een prioritei tenschema vastgesteld en een voorlopi ge agenda van samenwerking op de vol gende terreinen: kerkenbouw, recreatie en vormingswerk. Het is de bedoeling dat de raad ongeveer vier maal per jaar zal samenkomen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5