Sfe C<2icl6eSou/ta/ttt Formateur polst Zijlstra en De Quay voor noodkabinet Felle jacht op ontsnapte Blake in heel Engeland GESPREKSTHEMA MANILLA: VREDE IN ZUIDOOST AZIË Kabinetsformatie komt in beslissend stadium A.R.-man dan als premier Kordaat optreden Leidenaars redde gezin Baby gestikt in tuigje Touwladder van nylon en breinaalden Gloednieuwe auto's doken Seine in Botsing op kruising: één dode In april '67 blijde gebeurtenis voor Beatrix en Claus Gezondheids toestand is uitstekend .oena 12 op weg naar maan PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93; p. maand 3.97p. kwart. 11,90; franco per post ƒ12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) MAANDAG 24 OKTOBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WEINIG WIND De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond: Veel bewolking en voornamelijk ln het zuiden van het land enige regen. Vannacht hier en daar mist. Overwegend zwakke wind. Kans op nachtvorst in hoofdzaak ln het noorden van het land. Morgen ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 58e jaargang, no. 16.968 Auto in sloot (Van een onzer verslaggevers) DELFT Doordat hij onwel werd ii gisteren de 44-jarlge G. K. uit Zaandam met zijn personenauto van rijksweg 13 onder Delft geraakt en via de steile berm en de secundaire weg in een sloot terecht gekomen. De chauffeur, zijn echtgenote en zijn twee kinderen werden uit de wagen gehaald door vier Leidenaars die met autopech langs de weg stonden un het ongeval zagen gebeuren. Aangenomen wordt, dat de duikeling die de wagen maakte, allen door de vier Leidenaars werd gezien. Het reddingswerk werd uitgevoerd door de 23-jarige metseaar A. ter Haar en zijn 29-jarige broer M, ter Haar, de 24-jarige I loodgieter F. Overdijk en de 22-jarige J. Voskuil. Eerst werden de twee kinderen, 2 en 5 jaar en de vrouw op het droge ge bracht. Een van de vier redders was in tussen op het dak van de wagen gekropen om het hoofd van de heer K. boven water 4e houden. De man zat met zijn been be kneld. Even later kwam de brigadier B van Bree van de Delftse politie ter plaat se, ook hij begaf zich te water, waarna met vereende krachten de heer K. op het droge werd gebracht. Een voorbijganger had Intussen de vrouw en de twee kin deren naar het posthuis van de wegen wacht gebracht vanwaar ze naar het Gasthuis werden vervoerd. Ze mankeer den echter niets en werden later door de Delftse politie naar hun woning vervoerd. Ook de heer K. werd naar het Gasthuis gebracht waar hij is opgenomen met een hersenschudding en wonden aan hoofd en rechterknie. LEEUWARDEN (ANP) Zaterdag avond is het tien maanden .oude zoontje van de familie W. Miedema uit Leeu warden gestikt. Het kind, dat omstreeks kwart voor zeven door zijn moeder naar bed was' gebracht, blijkt zich uit een trappeldekentje te hebben losgemaakt en stikte toen een band van het tuigje om zijn keel kwam. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) AUTO UITVERKOOP AUTO BIERMAN NV op: 27, 28 en 29 oktober aanstaande. Ruime financiering mogelijk Stationsweg 11-17 LEIDEN Telefoon 01710 - 40447 Meesterspion koos vrijheid (Van onze correspondent LONDEN Het gehele Britse politieapparaat maakt jacht op de 44-jarige ln Rotterdam geboren meesterspion George Blake, die zaterdagavond is ontsnapt uit een Londense gevangenis. Volgens sommige berichten zou hij door Russische agenten met een klein vliegtuig uit het land zijn gesmokkeld. Blake heeft slechts vijfeneen- half jaar uitgezeten van de 42 waartoe hij in mei 1961 werd veroordeeld wegens spionage ten voordele van de Russen. Door zijn geheime hulp aan dc Russen was Blake verantwoordelijk voor de dood en verdwijning van vele bekwame Britse spionnen. Na zijn ontmaskering in Beiroet moest een groot deel van de bedrijvigheid van de Britsse geheime dienst gereorganiseerd worden. Blake werd zaterdagavond in de gevan genis van West-Londen het laatst gezien rond half zes. Om zeven uur was hij dwenen. Op dat ogenblik ontdekte cipier dat de ijzeren staven voor raampje op een overloop van de tweede verdieping van 'n vleugel van 't gebouw doorgebroken waren en dat aan de bui tenkant een touwladder bengelde. Via ói< touwladder gemaakt van nylondraad er breinaalden (no 13) kon de vluchteling vaste grond onder de voeten krijgen bin nen de omheiningsmuren van de gevange nis. Het is onwaarschijnlijk, dat hij de ontvluchting alleen tot stand heeft ge bracht. De opsporing van Blake. die naar vermoedt ontvlucht is in zijn gevangenis plunje. wordt geleid door hoofdsuperinten dent Thomas Butler, chef van de vliegen de brigade. Commandant Evan Jones chef van de speciale afdeling van Scotland Yard. onderzoekt intussen de mogelijke aanknopingspunten van internationale politieke, aard. Sedert gisteravond staan alle lucht- en zeehavens onder speciaal toezicht. Ook de communistische vertegen woordigers worden scherp in het oog ge houden. Verzet Blakes familienaam was oorspronkelijk Behar. Zijn vader kwam uit het Midden- Oosten en was van Britse nationaliteit. Hij had een Nederlandse vrouw en een zaak in Rotterdam- Toen de Duitsers in 1940 Nederland overrompelden werd Blake na verloop van tijd gearresteerd er intemeerd Hij wist echter te ontsnappen en was nauwelijks achttien jaar toen hij PARIJS (U.P.I.). - In de nacht zaterdag op zondag is op de riviei een aak, die geladen was met tweehonderdenzes Renault-auto's van het type R-16, die pas uit de fabriek te Le Havre-Sandouville waren geko- op de rivier de Seine omgeslagen gezonden. De aak was, getrokken door een sleepboot, op weg naar Parijs. De sleeptrossen knapten bij het onge luk, dat vermoedelijk te wijten was aan de door een passerend schip veroor- ADVERTENTIE) zich bij het verzet aansloot. Via Spanje kwam Blake ln 1943 in Londen terecht. Eerst deed hij dienst bij de Britse vloot, waar hij tussen 1944 en 1947 naam maakte als officier van de geheime dienst. Van de vloot ging Blake naar hqt minis terie van Buitenlandse Zaken dat hem ln 1947 tot vice-consul van Engeland be noemde in Seoel. Zeven dagen later werd Seoel bezet door de Noordkoreanen. Blake en zijn collega's werden geïnterneerd. De communisten onderwierpen hem aan een duchtige en langdurige hersenspoeling en hij keerde later naar Engeland terug. Uit de Wandsworthgevangenis in het zuiden van Londen zijn vanochtend drie gevangenen ontsnapt. Dit jaar zijn naar schatting uit de negenenvijftig Britse gevangenissen meer dan 300 mensen ontsnapt. In het geval van Blake wordt het zeker geacht, dat hij hulp van buiten heeft gehad. Zijn ontvluchting is na an derhalf uur ontdekt. Deze tijd kan vol doende zijn geweest om het land te ver- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-premier prof. J. de Quay en prof. dr. J. Zijlstra, de A.R.-oud-minister van Econo mische Zaken en van Financiën en m.i.v. 1 mei 1967 benoemd tot president van de Ned. Bank, brach ten vandaag een bezoek aan drs. W. K. N. Schmelzer. De formateur had hen officieel uitgenodigd voor een gesprek over een K.V.P.-A.R.- tussenkabinet, waarvan oud-minis ter Zijlstra waarschijnlijk als pre mier zal optreden. Stemt deze toe, dan is het aantrekken van enkele andere belangrijke figuren naast de professoren De Quay en Zijlstra nog maar een kwestie van tijd. De formatie gaat hiermee vandaag een beslissend stadium tegemoet. De rijksvoorlichtingsdienst heeft gis teravond namens de demissionaire mi nister-president categorisch alle berich ten tegensgesproken dat mr. Cals geprobeerd zou hebben prof. Zijlstra van deze politieke stap af te houden. Mr. Cals is nogal verontwaardigd over deze berichten, omdat hij een groot bewonderaar is van de financieel-econo- mische deskundigheid van prof. Zijlstra. Deze schijnt, in de opvattingen van mr. Cals, zelfs een van de weinigen te zijn, die in staat is de moeilijke rege ringsmaanden voor de vervroegde ver kiezingen te overbruggen. Drs. Schmelzer heeft de laatste dagen veel informeel overleg gepleegd met prof. Zijlstra, die in en buiten Neder- land op financieel-economisch terrein veel gezag heeft. De formateur is met zijn basisprogram gereed. Nu de oud- Bij het onvoorzichtig passeren van een kruispunt in Zeist is een 57-jarige Rotterdammer met zijn auto in botsing gekomen met een andere auto. Hierbij kwam zijn 66-jarige zuster, die op weg was haar echtgenoot in het ziekenhuis te bezoeken, om het leven. De echt genote van de bestuurder kreeg een shock en een hoofdwond. Bij een botsing in Bergen (N.-H.) zijn vannacht twee vrouwen gedood en hun echtgenoten gewond. Dc slachtoffers waren afkomstig uit Alkmaar en Egmond. minister van Economische Zaken en van Financiën, tevens bindend figuur in de A.R.-partij, een officieel gesprek met drs. Schmelzer voert, gelooft politiek Den Haag dat de formateur een goede kans heeft te kunnen slagen, ook al omdat oud-premier De Quay eveneens overleg met hem zal plegen. Achter motie Onlangs heeft prof. Zijlstra het kabf- net-Cals in de Eerste Kamer ernstig gewaarschuwd tegen de gevaren van diens financieel-economisch beleid. Hij staat in zijn opvattingen dus direct achter de motie-Schmelzer. De kans is groot dat prof. De Quay verzocht wordt ais vice-premier tot het interimkabinet toe te treden. Prof. dr. J. Zijlstra, die met ingang van 1 mei 1967 benoemd is tot president van de Nederlandse Bank, kan voordat hij deze functie aanvaardt de tussenregering in staat stellen tot Kamerontbinding over te gaan en ver vroegde verkiezingen uit te schrijven. De vertegenwoordigers van de jonge rengroepen van de KVP hebben haar vertegenwoordigers in de partijraad, de centrale jongerengroep, opgedragen dui delijk te maken dat zij van mening is: dat de KVP alleen moet deelnemen aan een kabinet, dat het program van het kabinet-Cals handhaaft, op basis van een degelijk financieel en economisch beleid en dat de KVP duidelijk moet. aangeven, dat haar financiële en economische eisen het wezenlijke van het program van het kabinet-Cals niet zullen aantasten. Betoging tegen Johnson MANILLA (U.P.I.). De Ameri kaanse president Lyndon Johnson en de leiders van Zuid-Vïetnam, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Korea, Thailand en de PhiHppijnen zijn vanmorgen vroeg hun besprekingen inzake een blijvende vrede ln Zuidoost-Azië en de daarmee gepaard gaande vraagstukken begonnen. Behalve de president van de Verenigde Staten, nemen aan de besprekingen deel: president Park Tsjoeng Hee van Zuid- Korea, premier Keith Holyoake van Nieuw-Zeeland, premier Harold Holt van Australië, premier Thanom Kittkachorn van Thailand, premier Nguyen Cao Ky van Zuid-Vietnam en het Zuidvietnamese staatshoofd Nguyen Van Thieu; presi dent Marcos van de Philippijnen zit de vergadering voor. Kort na zijn aankomst had Johnson gisteren oriënterende gesprekken met Marcos, Nguyen Cao Ky, Park Tsjoeng Hee en met Thanom Kittkachorn. Voor het hotel waar de delegaties zijn ondergebracht hield gisteravond een veertigtal studenten een betoging tegen president Johnson. Zij dr >egen borden met tegen president Johnson gerichte leuzen, zoals „Johnson - de moderne Hitler'', met zich mee. In zijn openingstoespraak tot de confe. rentie van de zeven geallieerden in Viet nam in het het Bhilippijnse Congres gebouw, zei president Marcos in zijn functie van voorzitter: „Wij zullen de vriendschapshand naar Noord-Vietnam President Johnson werd bij zijn aankomst in Manilla verwelkomd door president en mevrouw Marcos en him dochters Irene en Imme. Irene hangt Johnson 'n bloemenkrans om. Mevrouw Marcos ziet toe of alles wel goed gaat. uitsteken, maar Hanoi moet zijn goede wil tonen. India, Joego-Slavië en Egypte hebben Amerika verzooht het bombarderen van Noord-Vietnam onvoorwaardelijk te sta ken en de Vietkong te erkennen als één van de voornaamste partijen bij het tot stand brengen van de vrede. Dit wordt gezegd in een communiqué, dat vandaag in New Delhi is uitgegeven na een con ferentie van de drie landen, die vier dagen heeft geduurd. De besprekingen zijn gevoerd door premier Indira Gandhi en de presidenten Nasser en Tito. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het hof heeft vandaag officieel bevestigd dat prinses Beatrix in verwachting is. De heugelijke gebeurtenis kan omstreeks april worden verwacht. Het Britse zondagsblad The Observer meldde een en ander reeds op 9 oktober j.l., nadat i mëlding was gemaakt van een nachtelijk consult van het prinselijk paar aan de Utrechtse arts prof. Nuboer. Namens het prinselijk paar wordt vandaag nog medegedeeld, dat de ge zondheidstoestand van de prinses uit stekend is. De prinses staat normaal onder controle van de geneesheer die reeds jarenlang haar huisarts is. In overleg met hem heeft zij prof. Plate te Utrecht als specialist aangezocht. Prof. Plate (17 maart 1902 in Modjo- kerto Java geboren) is sinds 1948 hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de rijksuniver siteit te Utrecht. Hij verkreeg zijn op leiding tot vrouwenarts aan de univer siteitskliniek van Amsterdam, werd daar hoofdassistent en later chef de clinique. Hy is voorzitter van de stichting kraam- centrum-Utrecht en van de Utrechtse vereniging tot bescherming van zuige lingen. Verscheidene publikaties op gy naecologisch gebied verschenen van zyn hand. Prof. Plate viert 8 december a.s. zijn 40-jarig artsjubileum. Prinses Beatrix is niet voornemens belangrijke wijzigingen in haar program aan te brengen. Zq voelt zich bijzonder goed en is voorlopig van plan haar acti viteit op velerlei gebied voort te zetten. Ongeacht of het kind van prinses Beatrix en prins Claus een zoon of een dochter zal zqn, het wordt de tweede ln de lijn van de troonsopvolging. Sinds drie generaties heeft geen man de troon van de Oranjes bezet. OP LIJN DEN HAAG—DELFT Spoorstaafbreuk deed NS speuren naar sabotage (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Bij de Nederlandse Spoorwegen wordt onderzocht of een spoorstaafbreuk, die gisteravond het treinverkeer tussen Den Haag (Hollands Spoor) en Delft gestremd heeft, een gevolg Is van sabotage. Eén van de meldingen die de N.S. binnenkreeg hield ln dat er op de spoorlijn een bom zou zijn geplaatst. Tot nu toe heeft het onderzoek echter op geen enkele manier in die richting gewezen. Omstreeks kwart over negen gisteravond werd de breuk geconstateerd in een wissel waarover de treinen van Den Haag H.S. naar Delft rijden. De baanopzichter van de N.S. liet daarna alle verkeer stil leggen. Later heeft men enige treinen laten uitvallen. Andere werden omgeleid over .verkeerd spoor". Het reizigersverkeer heeft enige vertra ging ondervonden. Vanmorgen om half vijf, vóór de aanvang van de reizigers- dienstregeling, was de breuk gerepa reerd. Het treinverkeer werd toen weer normaal. Nederlands schip pikt vluchtelingen op STOCKHOLM (DPA) Het Neder landse vrachtschip „Vega" heeft gisteren twee Oostduitse vluchtelingen een man en een vrouw in de Zweedse Oostzee haven Soedertaelj aan land gezet. De vluchtelingen werden zaterdag voor de Oostduitse kust opgepikt toen zy in een kano op zee ronddreven. Prinses Beatrix is niet van plan met het oog op de komende blijde gebeurtenis haar. activiteiten te beperken. Zaterdagavond was zij aanwezig in Amsterdam bij 't spring concours Jumping Amsterdam. MOSKOU (UPI) De Sovjet-Unie heeft voor de derde maal een maan- schot gelost. De satelliet, de Luna 12, zal vermoedelijk foto's moeten nemen van het maanoppervlak om de bodem gesteldheid te onderzoeken op landings mogelijkheden. De Luna-12 werd gelanceerd van het ruimtecentrum Baikonoer waar afgelo pen donderdag een delegatie van 21 communistische leiders een bezoek had den gebracht. Aangenomen wordt dat de Luna-12 dinsdagavond om zeven uur Ned. tijd in een baan om de aarde zal worden gebracht, zoals eerder met de Luna 10 en Luna 11 het geval ls geweest.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1