GASTVRIJ INDIA LEVERT GROND PER HALVE HECTARE Kanselarijchef bakte Mende nog een poets GEVANGENE DLIMI HELD VAN MAROKKO™» Een stukje Tibet in de blauwe bergen Eenw^|haaiUon Probleem minder mef 25 miljoen Sanering in huwelijks bemiddeling VLASVELD In Amerika wordt plaatselijk nog goed Nederlands gesproken Friezen het zuinigst op hun oereigen taal VRIJDAG 21 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Heen maar vechten geve BYLAKUPPE. 25 gulden is er nodig Tibetaanse vluclitelin liljoei pro- UTRECHT (ANP) Hel in 1964 op- (priehte Nederlandse verbond van huwe- ijksbemiddelaars stelt pogingen in het m te komen tot sanering op het van de huwelijksbemiddeling, die rschillende factoren in diskrediet I geraakt. De huwelijksbemiddeling is t meest duistere zaak in onze samen- p\ing, 7.0 meent het verbond, en '11 een- nens is een gemakkelijke prooi, profiteur in de gelegenheid stelt ot misbuik. A ice-kanselier ongenodigd naar Berlijn (Van onze correspondent BONN In de competentiestrijd tus- n vice-kanselier dr. Erich Mende en de inmiddels afgetreden chef der honds- kanselarij, minister Ludger Westrick, heeft laatstgenoemde kort voor zjjn ig te komen, heeft het verbond al die- aftreden de liberale dr. Mende nog een len die huwelijksbemiddeling bedri;i- poets gebakken: hij had verzuimd Wesl- 1, uitgenodigd voor het begin volgend Duitslands krailtenmagnaat Axel Caesar ir te houden congres, waarop dan ook j Spinger mede te delen, dat dr. Mende sychologen, psychiaters en sociologen de inwijding zou bijwonen van diens Teneinde tot de vereiste a licht over dit probleem zullen li :hijnen. Ook de juridische facetten zui door terzake kundigen onder de loep ADVERTENTIE E332EES1 VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13*15 LEIDEN TEL. 30704 5 „Pressehaus" in Berlijn. Dr. Mende is de „plaatsvervanger van de kanselier". Zo heet zijn functie ook in de voorlopige Westduitse grondwet. Een vice-kanselier" bestaat eigenlijk niet. Minister Westrick had het zich échter in de lóóp zijner dienstjaren ais chef der bondskanselarij en rechterhand van prof. Erhard een beetje tot gewoon te gemaakt om als diens plaatsvervanger op te treden. Minister Westrick ontving bij afwezigheid van de kanselier belang rijke staatsgasten of voerde onderhande lingen." Dr. Mende werd daarbij veelal uitgeschakeld. De vice-kanselier had tegen deze handelwijze herhaaldelijk geprotesteerd. Toen vice-kanselier dr. Mende naar Berlijn reisde om bij de inwijding van Springers „Pressehaus" de goede wensen over te brengen van bondskanselier prof. Erhard, was hij nogal verbaasd dat zijn naam helemaal niet voorkwam op de lijst van de gasten, die Springer ver wachtte. Daarbij was in het kabinet het formele besluit genomen, dat de minister voor Duitse Zaken en vice-kanselier de bondskanselier zou vertegenwoordigen. Op de gastenlijst kwamen wel de namen voor van bondspresident dr. Heinrich Lübke en van de speciale regerings gecommitteerde voor Berlijn, oud-minis ter Ernst Lemmer. Dr. Mende liet zich echter niet van zijn stuk brengen en bracht desondanks de goede wensen van prof. Erhard over. Dit leidde nog tot verdere verwikke lingen, omdat nu ineens ook Ernst Lem mer in de lucht hing. Hij had na dr. Mende n.l. niets meer te zeggen, of schoon hem was medegedeeld, dat hij namens de regering in Bonn het woord Lemmers figuur kon op het laatste ogenblik nog worden gered: men drukte hem het telegram in de hand, dat oud kanselier en CDU-erevoorzitter dr. Kon rad Adenauer van zijn vakantieoord Cadenabbia had gezonden om Axel Springer met diens nieuwe kranten bureau in Berlijn geluk te wensen. Lem mer kon- het podium betreden3 om dit telegram voor te le^en. BYLAKUPPE. In de tropisch hete binnenlanden van India ver heffen zich de blauwe bergen. De h|( mensen, die daar wonen, worden j V le,",8!ns T" sl'ilriJ"e" de nood is wel een Nederland.' de gelukkigen genoemd, omdat ze, initiatief, maar niet geheel '1 vergeleken met andere gebieden, Nederlandse zaak. Zo'n twin van een betrekkelijke welvaart ''S El,roi>( genieten. De grond, de roestbruine aarde, is vruchtbaar. Er is genoeg water en er zijn redelijke verbin dingen. Bamboebossen en palm bomen schieten ongenood omboog. Tibet; De aren van het graan zijn vol en op de zwaar. Aan de rand van bet oer woud stapelen zich de terrassen der sawahs op, terwijl de katoen en de tabak geen betere voedings bodem zouden kunnen hebben. In deze rijke streek, die in de in vele opzichten op Java lijkende staat Mysore ligt, wonen ruim 3000 Tibeta- nen. Het zijn de bevoorrechten van het leger van vluchtelingen, dat sinds 1959 over de Himalaya trok. Van beroep zijn het agrariërs, van aanleg stugge en harde werkers, die veel Indiërs tot een voorbeeld kunnen zijn. Als ik Bylakuppe, hun complex van nederzettingen, bereik, valt het op dat blijrr mag dan ook wel, zeker als met hun minder bedeelde landgenoten vergelijkt, die vierduizend kilometer noordelijker in het leisteengebergte ploe teren. Ze hébben eigen grond, er is kleding, de lemen en stenen huisjes tuintjes gre opnemen zonnebloemen. Boven- de draad In Bonn liet dn, MenÜe uitzoeken,.hoe bergwegen moesten werken. „We zijn blij, erg blij met alles wat we gekregen hebben", zegt hun lei der, Lugsum Samdupling, eenvoudig. We waren tenslotte nietsbezitters, men sen die op een schoen en een slof uit Tibet moesten vluchten. De oogsten zijn goed. „Alles wat we verbouwen, wierp ryke vruchten af. Alleen moeten we er nog aan wennen dat Bylakuppe onze definitieve woonplaats zal zijn." De persoonlijke vertegenwoordiger van de Dalai Lama, Jampa Tsondu, is het niet helemaal met hem eens. „We ge loven in de waarheid", verklaart hij, „daarom kunnen we niet geloven dat we hier altijd zullen moeten blijven. Belangrijk is dat de 600 gezinnen, die hier wonen, compleet zijn. Tot 1963, d,en, .is dat anders' geweest., ópajlat. •ouwen e landen doen er er ervan - Neder land, W'est-Duitsland, Noor wegen en Zwitserland - rich ten zich bijna uitsluitend op de 60.00JI in India, Nepal, 111 levende de helft 1 Afrika. Wat gebeurt er met het geld, waarvan de hoofdmoot maan dagavond wordt ingezameld via een door de televisie en radio ondersteunde huis-aan- huisactie? Het Nederlandse comité, dat onder hoge be scherming van de koningin staat en waarin prins Bern- hard een sleutelpositie be kleedt, staat de fondsen doeleinden worden gebruikt. De controlemiddelen blijven in hand. Elk werkplan zal Haar kind is ziek. Ook zij wacht op de dokter. perdom dat het vijfhonderd In financieel opzicht is borg voor, dat miljoen zielen tellende India Dehli uitgeput. Andere, meer de bestemde teistert, heeft de regering de welvarende landen zullen de afgelopen jaren veel gedaan taken om het lot van de Tibetan en Het i. EN NOG EEN, EN In Mundgot, in de staat Mysore, wordt aan eenzelfde project als het hiernaast be handelde gewerkt. In de staat Madhya Pradesh wordt grond beschikbaar gesteld voor een derde en laatste agrarische eindoplossing. Voor de Tibetanen, die niets van land- of tuinbouw afwe ten. staan projecten op het program, die industriële of kunstnijverheidsaspecten be- Het inkapselen van tiendui zenden ongelukkigen in een beschermde orpgeving. het leggen van een basis dus om hen in staat te stellen zelf de kost te kunnen verdienen, gaat vier tot vijf jaar duren. Duidelijk is dan ook dat er, gezien de ellende van het ogenblik, geld in noodoplos- singen zal moeten worden ajèjm geïnvesteerd. Men denkt pj®§| hierbij in de eerste plaats aan J de vervanging der verrotte tenten, waar de wegwerkers, die in het hoge noorden van India een kwijnend bestaan lijden, in moeten leven. New in de bittere kou, die de be- meer sneeuwde bergplateaus van de Himalaya maandenlang teistert, is het beste onder komen van de mens een tent. op zijn merites worden beke- gesticht te verlichten. Er zijn scholen antwoordelijkheid van de be- Wij, die in stenen, ijl het concurrentie- element een rol zal spelen. In bijgaand artikel wordt een door New Dehli gefinancier- aanhanj de agrarische eindoplossing schatkist beschreven. Ondanks het pau- zijn subsidies trekkelijk kleine plekken op de huizen grote projecten gege ven. Het vraagstuk van de gevluchte Dalai Lama en zijn kost de Indiase :er dan tien mil joen gulden per jaar. .rde, die in elk opzicht met nen dak slechts rijkdom gezegend zijn. Het tie gebruiken, kunnen is moeilijk zich hier altijd nauwelijks even dankbaar voor te to- 1 het lin- voorstellen wat het betekent zich met (ver- irmen ge- sleten) doeken tegen de na- ieder ge- tuur-elementen te verweren. als gevolg daar per gezin. kinderen bij 1 Comcdie kan zich waarbij dr. Mende werd gedelegeerd de gelukwensen der regering uit te spreken, door de chef van de bonds kanselarij, minister Westrick, niet Berlijn was doorgegeven. Commentaar der liberale partij dr. Mende: „Dit is wel de laatste poets, die minister Westrick ons heeft ge bakken" Hart dode hond 11a uur op gang gebracht PATO ALTO (AFP) T gen van de Stanford-univers lifornië, Robert Wuerflein en Nc geslaagd harti le Indiase regering zijn gesticht en zt cagen hun ouders misschien twee keei in het jaar." Halve hectare Ondanks het stukje geluk, laRupye werd teruggev „Natuurlijk mag ik niet ontevreden jn", zegt de 50-jarige Chyango Droma, ie in Tibet veertig hectare grond be- erkte. „Iets is beter dan niets, en niets was datgene wat ik een paar jaar geleden bezat. Maar als je over die eer ste periode van blijdschap heen bent, ga je denken. Een halve hectare grond per persoon is lyet genoeg .om itt leven te blijven. Een ös kan je ër niet van'ko pen. Ik ben dan ook bly dat ik onder /erdén het Indiase hulpprogramma er éél^Sge- egen heb. Ik zou beslist niet klagen, er mogelijkheden waren meer grond bemachtigen. De staat Mysore staat dit echter niet toe. Op eigen initiatief kunnen we niets ondernemen, terwijl die halve hectare nooit ons eigendom wor den kan". landbouwers, verankerd. Omdat de Tibetanen Chinezen igen naar vo- zijn en blijven, heeft de overheid maat- cer grond bc- 'regelen genomen om hun een over- an veel wel- heersende positie te onthouden. Reeds oclen ze het nu zijn er moeilijkheden met de hen om- hectare per ringende Indiërs. Op het raakvlak van beide samenle vingen heersen afgunst, haat en nijd. lie van Myso- vaak herhalen n onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS. Dlimi, de rechterhand de Marokkaanse minister van Bin- enlandse Zaken, generaal Oufkir zit in gevangenis achter slot en grendel, ir kan hij voorlopig- de honderd- H'intig dagen huisarrest uitzitten, die eneraal Oufkir hem heeft opgelegd, idat hij zonder voorkennis van de eneraal naar Parijs is vertrokken, onder voorkennis gelooft natuurlijk •11 sterveling. Hij heeft (Marokko ver en met medeweten en instemming 1 Oufkir en van de koning. Want chter dat vertrek naar Parijs steekt n strategisch plan, waarop wij zo- delijk zullen terugkomen. De honderdtwintig dagen huisarrest generaal Oufkir worden inmiddels rzacht, doordat de koning hem na 1 vertrek naar Parijs bevorderd heeft luitenant-kolonel. Dlimi is de held Marokko, die de moed heeft gehad de gevangenis in te gaan om het rstelijk huis van blaam te zuiveren. consequentie van Dlimi's opslui- s, dat het proces Ben Barka is gelopen. Niet natuurlijk de zaak Ben fka. Om te beginnen is Dlimi in Üpger roep gegaan tegen het besluit, dat moeten verschijnen voor een anse rechtbank, wat Marokko be rouwt als zijnde in strijd met een ans-Marokkaans verdrag, dat Fran- r in Frankrijk en Marokkanen in Ma- po moeten worden berecht. De be- indeling van dat beroep duurt een pand. En in die maand mag Dlimi worden verhpord. Wordt Dlimi's P verworpen, wat waarschijnlijk is, an moet zijn geval behandeld worden 'Oor een gewone jury-rechtbank. In dat Ïval begint' er een geheel nieuw proces n Barka. Met dezelfde zes beklaag- |n plus Dlimi en met het verhoor van vroegere getuigen of zoveel nieuwe ilgen als de advocaten willen oproe- Dat tweede proces kan weer twee Wanden duren. En als in dat tweede feces de dag van de vonnissen nadert, !®n opnieuw een verdachte uit Marokko Har Parijs komen. Met opnieuw uitstel *0 een derde proces Ben Barka. Errijk is onafhankelijk. zijn in Marokko nog verdachten genoeg. Bijvoorbeeld Le Ny, Dubail, Palisse en niet te vergeten de schelm Bouche- seiche. Als de komedie zover wordt doorgedreven, dat er telkens een Parijs overkomt, begrijpt men wel hoe lang-de zaak Ben Barka nog kan duren. De brand zal zonder brandweer uit branden. In elk geval heeft generaal Oufkir zijn zin gekregen, dat er voor lopig geen proces Oufkir komt. En dat noch hij direct, noch de Marokkaanse koning indirect zullen worden veroor deeld door een Frans gerechtshof. Zacht geweld Zodra Dlimi op de bank der beklaag den zit, kan hij twee dingen doen. Hij kan- zwijgen uit protest, dat hij voor een Franse rechtbank staat. Hij kan ook praten, wat het meest waarschijnlijk wordt geacht. Zijn verdediging zal dan op het volgende, neerkomen. Koning Hassan en Oufkir zijn volkomen te goe der trouw geweest. Zij wilden wel de gelijk rustig met Ben Barka overleg gen 0111 hem naar Mai'okko te krijgen en hem daar op te nemen in een nieuw te vormen regering. Ben Barka voelde daar niet veel voor, dus moest zacht geweld worden gebruikt. Vandaar de ontvoering op 29 oktober verleden jaar. Maar belaas, helaas, helaas, deden de ontvoerders een beetje teveel verdovend goedje in Ben Barka's thee en daar is hij aan bezweken. Toen Oufkir in de villa van Boucheseiche kwam, was Ben Barka al dood. Bijgevolg: Oufkir en Dlimi zijn zo onschuldig als pasgebo ren lammeren. Men kan bij zoveel leugen en bedrog op de grond stampen van woede. Maar in dit proces zijn tot dusver zoveel er gerlijke dingen gebeurd, dat men goed zal doen rekening te houden met deze afloop. Beide landen, Frankrijk en Ma rokko, hebben er belang bij dat de zaak Ben Barka in de doofpot gaat. Hoe eerder hoe liever, want in het voorjaar worden in Frankrijk verkiezingen voor de nieuwe Kamer gehouden. Dan moet over Ben Barka liefst niet te veel meer worden gepraat. En als op de komende persconferentie van De Gaulle vragen worden gesteld over Ben Barka, zal de generaal met de hand op het hart kun nen zeggen: de Franse justitie doet haar werk en de rechtspraak in Frank- De artsen delen in een ra het Amerikaanse genootschap v specialisten mee dat ze hebben dat wanneer geen b maatregelen zijn getroffen vier van de vijf gevallen bi na het overlijden van de betrokken die ren nog op gang kan worden gebracht, in zeven van de tien gevallen na ander half uur, maar nimmer nadat r dan twee uur verstreken zijn. De twee chirurgen stellen dat deze dekking een grote stap kan betekene de richting van een „hartenbank" 7 er al bloed- en ogenbanken bestaan. als Tibetanen met hulp in velerlei vorm bedacht worden, aan de andere kant zien zij met lede ogen aan dat hun nieuwe buren met energie geladen zijn. inden gauw hun weg. Op ..Waa'r Wé op oreert 'n mon nik een van de velen, die in opdracht VAK dmmiéwm injggm vawm«se tatie heeft opgegeven, en gewoon als ieder ander moet zwoegen voor zijn be staan, „is geheel in ons eigen onderhoud te voorzien. Het lukt in Bylakuppe al aardig, ook voor ons geestelijken.. Vijf tien tot twintig procent van de Tibe taanse jongelieden leidde vroeger een kloosterleven. In ballingschap is dat heel anders geworden. We blijven welis waar onze professie trouw we bouwen in onze vrije tijd zelfs een klooster, maar het is niet langer de gemeenschap, die ons onderhoudt". Ik spreek met de 31-jarige dr. Nair, die in het kleine hospitaal van Bylakup pe Tibetanen op lichamelijke klachten onderzoekt. „Een flink stel mensen", verklaart hij. "Als je hen helpt de - or TIBET IN REFUGEES 8YLAMJPPE. Tide haar kinderen. PELLA, IOWA (UPI) Het is al heel wat jaren geleden, dat de eerste Hollandse emigranten naar Amerika trokken om daar meestal in de landbouw een bestaan op te bouwen. Toch wordt in verscheidene steden in de nieuwe wereld nog de Nederlandse taal gesproken. Om dat te onderzoeken Is mevrouw Jo Daan. hoofd van de afdeling taalonderzoek van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen te Amsterdam.naar Amerika getogen om het Nederlands van de Amerikanen te vergelijken met dat van de Nederlanders zelf. Zij heeft geluidsbandjes opgenomen van de gesprekken, die zij met de afstammelingen van de vroegere emigranten heeft gevoerd. In het stadje Holland, Michigan, is zij op 1 augustus gestart. Vanaf die datum heeft zij tezamen met de heer H. Heikens, wetenschappelijk medewerker op haar afdeling, Kenosha, Waupun, Little Chute. Wisconsin en Orange City bezocht. Verder is zij nog in Sioux Center, Huil, Bayden, Oskaloosa en Pella geweest om gewapend met haar b&ndreoorder gfcudie- „We hadden verwacht hier oudere vormen van dialecten te vindén dan nu nog in Nederland gesproken worden, omdat de afstammelingen van de Nederlanders hier meer geïsoleerd leven," zei mevr. Daan. „Dit is echter niet waar gebleken. De meeste mensen in Amerika hebben het Nederlands ge leerd in combinatie met taalgebruiken uit andere dialecten." Zij beschreef het „Amerikaanse Nederland" als een taal, „die zeer dicht bij het standaard Nederlands staat, maar vermengd is met veel Engelse" woorden, vervoegingen e.d." De Friese taal is de enige geweest, die het eeuwenlange verblijf in Ame rika zonder veel schade heeft kunnen doorstaan. „De Friezen hebben hun taal bijna even puur kunnen houden als in Friesland", zei mevr. Daan, „Alleen vindt men er in Ame rika een oudere vorm van." De taalkundige gaf tot slot nog een tweetal voorbeelden van het door elkaar gebruiken van talen. Toen zij pas in Pella aangekomen was, hoorde zij een gesprek tussen twee Engels sprekende mannen. Zij gebruikten in plaats van het Engelse „year by year" het Nederlandse „jaar bij jaar", terwijl zij toch In het Engels met. elkaar spraken. Daartegenover heeft zij gehoord, dat de Nederlands sprekende inwoners van Pella ln hun gesprekken liever het Engelse woord „car" opnemen dan het Nederlandse woord „auto"» tschappij te zetten, vinden gauw hun eigen baan. In het begin er nogal wat ziekten en kwalen gev De tuberculose bijvoorbeeld heeft schillende slachtoffers voor zich opge ëist. Degenen, die nu 's morgens in de rij staan, hebben veelal infecties opge lopen, of lijden aan dysenterie. Ver geet niet dat de Tibetanen uit een hoog gelegen, bijna bacterievrij gebied ko men. Hier leven ze overigens niet he lemaal in een dal, maar aan de hitte, die er 's zomers heerst, moeten ze toch Olifanten Op ander gebied moest e gewenning zijn. Bylakuppe door de logge vermorzeld, toei andeling kudde terecht Omdat de olifant een totaal erschijning voor de vluchtelingeh uitgaan ter catastrofes. iociale werker, Bylakuppe be- geen criminaliteit in .1 blijven ■t en de Volgens de Indic die de Tibetanen geleidt, bestaat er de nederzettingen. Óf dit weet hij niet. Het contact n invloed van de omgeving kan zicht wel eens een verkeerde king hebben. Als liij nog leeft erzoek brengt de tolk me rouw, wier man met de :gen de Chinezen vecht. Haar naam is. Yanglai Tsering, ze is 38 jaar en zc heeft twee kinderen. Haar verhaal, dat ze met die vreemde Tibe taanse lach vertelt, is simpel van opzet, doch vol drama, spanning en ontzetting. „Mijn Yeshi Tsering" be- ii eder zetting ln december moet hij weer thuis ko men, als hij nog leeft tenminste. Be richten van of over hem krijg ik niet, maar daarvoor ligt Tibet ook veel te ver weg". M'n oudste kind, Khado Dolma, die nu tien jaar is, is niet de dochter van Yeshi. Mijn eerste echtgenoot, Conpo NamgYal is in de strijd tegen de Chi nese bezetter gebleven". „Ik herinner me alles nog heel goed. Toen ons dorp, Zapa in de provincie Kham, door de Chinezen veroverd werd moesten alle mannen hun geweren in leveren. Niemand deed het, mijn man ook niet. Voordat hij de bergen Introk zei hij nog tegen mij dat geen Khampa zich vernederen zou. Met zijn wapens verdween hij, tezamen met tweehon derd dorpsgenoten". „Zapa werd door de Chinezen afgestraft. Het werd zelfs gebombardeerd, terwijl er tientallen executies plaatsvonden. Enkele maan den later, toen ik in de bergen naar m'n man zocht, werd ik gevangen ge- „Ik wist te ontkol nog 1 Lhasa keer. Hij Man wegens bezit hasjiesj gearresteerd AMSTERDAM (ANP) Omdat men hem verdacht van het bezit van narco- heeft de Amsterdamse centrale re cherche op het Leidseplein de 23-jarige C. L. van W. uit de hoofdstad aangehou- De verdenking bleek terecht te zijn, want er werd 50 gram hasjisch op hem aangetroffen. De jongeman ver klaarde dat hij het verdovende middel van een hem onbekende man had ge kocht. zag Conpo van de zes- g Khampa's, die in een dagen durend ;evecht sneuvelde. Gelukkig bleven er ok driehonderd Chinezen op het slag- eld achter". radeloos en probeerde naar intkomen. Onderweg, in dé sneeuw van n hoog gelegen bergpas baar de ik ons kind. Na een uur moest ik weer verder. Ik was tenslotte vluchtelinge en werd van alle kanten opgejaagd". „Met Khado Dolma op mijn rug ge bonden, heb ik in 1960 de grote trek India gewaagd. Ik heb er bijna jaar over gedaan en de ergste ont ogen geleden. Van de groep, waar- ik behoorde was nog een vijfde deel in leven, toen ik in Kalimpong de ijheid bereikte". ,M'n andere kipd, de vierjarige Nga- ing Chudar, die u hier ziet, is van n tweede echtgenoot. Hij stuurt geen geld, want als vrijheidsstrijder verdien je niets. Met deze twee handen heb ik, zolang ik gehuwd ben, voor mijn ge zin gewerkt. Ik kan het Yeshi niet kwa- lijk nemen dat hij niets voor ons kan doen. Hij vecht tegen de Chinezen en dat is het enige, dat een Khampa wil." „Hopelijk zie ik mijn man terug. Ho pelijk wordt Tibet nog eens bevrijd. Als het een noch het ander gebeurt, be klaag ik me niet. Ik ben een Khampa, een Tibetaanse. Ik beri gewend te lij- Zowel in als buiten Tibet bestaan duizende vrouwen zoals Yanglai. Ze zijn de trotse vertegenwoordig sters van een trots volk, dat zich niet door een vreemde overheerser wil laten knechten. Ze zijn mis schien onontwikkeld en vies, maar ze dragen een ideaal met zich mee, dat in onze zo ontwikkelde en. hygiënische wereld vaak ontbreekt.-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11