OD-KONINC WACHT OP ZIJN TERUGKEER 'an „het dak van de wereld'' neergedaald Mysterievliegtuig voorgoed verloren De groene engel van Dharamsala Prikkeldraad in plaats van gouden daken KOEKOEK BLIJFT MAAR AANKLAGEN Bedankjes in Voorburg en Amsterdam Melkunie stoot 54 winkels af lONDERDAG 20 OKTOBER 196ft DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze speciale Link van Bruggen) BARAMSALA Als zy niet nicht van de 14de Dalai La- i was geweest, dan had ik pr nooit ontmoet. Dan had i vrouw of dochter van onbekende, eenvoudige ier in de bergen van Takster gffoond. Dan was ze als hon- trdduizenden andere Tibe- nen ongeletterd gebleven, ïen schim achter het imboe Gordyn. jiando Takla, de enige doch- van de oudste zuster van Dalai Lama, is echter met haar familieleden omhoog stuwd. Toen zij geboren iu 22 jaar geleden, tonden haar ouders al in de jk der bevoorrechten in de ofdstad Lhasa. Toen zij op- oeide, gebeurde dat in de schermende sfeer van het >f. Toen zij als 15-jarig meis- moest vluchten door de be- leeuwde passen van de Hi- ilaya werd ze met dezelfde rg omringd als haar oom, die goddelijke reincarnatie zou al6 haar grootmoeder ook, r moeder en haar neven en chten. ontmoet Khando in residen- de Dalai Lama in Dha - nsala. Een fragiel vrouwtje, stoken in een groene, nauw- itende japon van Chinese n stenobloc tussen de nke vingers geklemd, iders dan haar koninklijke priesterlijke familielid is E» Tibetaanse bijna geheel or de westerse wereld ge- rmd. üit het mystieke iso- ant, dat „het dak van de reld" haar en haar volk ist ze zich langzaam lar zeker te bevrijden. Ze itigde zich ln het mistige vooral cosmopolische Lon- ne talen studeerde. Daar tmoette ze ook die Brit, met over niet al te lange tfld opt te trouwen, doe tijdelijk dienst als se- De groene engelde mondaine nicht cretaresse van Zijne Heilig heid", verklaart Kando Takla. „Zo'n vfjf uur per dag werk ik brieven voor hem uit. terwijl ik elke audiëntie, die hij toeslaat, stenografisch vastleg. Maar ik doe meer, veel meer. Iedere Tibetaan. die iets weet of kent, dient zich in te zetten voor het eigen volk. Ik heb een eigen project: een kamp voor ouden van dagen' die niets dan wat herinneringen bezitten. Ik heb de plicht verbetering te bren gen in het lot van deze vaak zieke vluchtelingen. Met mini male middelen uiteraard; geld om te verzorgen is er bijna In een wolk van parfum, die haar lijkt te omhullen, loop ik de tenten en lemen hutten van haar kamp in en uit. Overal ellende, stank en troosteloos heid. Hier een lepra-, daar een tbc-geval, elders een blinde Nederigheid, maar ook angst in dozijnen paren ogen. Een vertroostend woord, een be moedigend klopje op de schou der van de als een Florence Nightingale rondgaande groene engel. In het kamp van Khando Ta kla, die meer dan wie van haar landgenoten ook weet wat een menswaardig bestaan is, vege teren zo'n honderd ouden van dagen ran de zelfkant van de samenleving. Ze hebben slechts lompen om zich te kleden en jute zakken om zich te bedek ken. Hun eten is niet meer dan een bordje grauwe meelpap, 's morgens, 's middags en 's avonds, dag in dag uit. Uitzicht is er niet, tenzij er aan de horizon andere engelen ver schijnen. De Dag der Verenigde Naties, die op maandag, 24 oktober a.s. wordt gevierd, staat dit jaar geheel in het teken van de ver drevene van huis en haard. Huis aan huis zal er een In zameling voor Tibetaanse vluchtelingen worden gehou den. Aan deze actie, die een vaderlands initiatief Is en die onder de hoge bescherming van H.M. de Koningin staat, doet niet alleen Nederland mee. Een internationale werkgroep on der leiding van prins Bern- hard is er in de afgelopen twee jaar ln geslaagd zo'n twintig Europese landen ln te scha kelen. Behalve Tibetanen wor den ook andere vluchtelingen bedacht, in Vietnam bijvoor beeld en in verschillende delen van Afrika. 25 miljoen gulden is er nodig om de Tibetaanse nood goed uit de wereld te helpen. Een uitstekend samenspel van tele visie, radio, pers, plaatselijke comité's en tienduizenden vrij willigers, die zullen collecteren, staat er borg voor dat Neder land, wat zijn verwachte aan deel aan deze unieke actie be trekt, flink ln de bus zal bla- Ik weet niet welke zegen de balling an Dharamsala mij meegeeft. Het ge prevel is onhoorbaar: de gebedsmolen, dagelijks gebruiksvoorwerp van de Tibetanen, draait niet mechanisch rond. .Zijne Heiligheid doet dit altijd", ver klaart een secretaris, die in hetzelfde rood-gele priesterkleed gestoken is als de Boeddhistische god-koning". „Het gebed speelt in het lamasïme een over heersende rol". Ik moet aan Mao Tse-Toeng denken, die, twaalf jaar geleden, toen hij nog vriendschapsbanden met de souverein 1 Tibet wilde aanknopen, de laatste Peking toefluisterde dat godsdienst vergif voor het volk is. Een kleine va riatie op het aloude Marxistische thema, dat de op dat moment 20-jarige jonge- vol afschuw verwierp, t is niet gemakkelijk tot de villa in Dharamsala door te dringen, waar de veertiende reïncarnatie van de god Bod- hisattwa Avalokitaschwara van 1960 af verblijft. Sinds de Dalai Lama na een gruwelijke tocht over de Himalaya het Afschaffing 5 pet-regeling meevaller voor vele studenten 7Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG De door premier Cats rige week bij de algemene politieke be- louwingen aangekondigde afschaffing de zogenaamde 5 pet-regeling by de rekening van rijksstudietoelagen zal »r 15.000 tot 20.000 aanvragers om een ran belang zijn. Met deze verdere zachting van reeds eerder getroffen ergangsmaatregelen is een bedrag van i miljoen gulden gemoeid. Van de overgangsmaatregelen profite- degen enaan wie vóór 1 september dit Jaar reeds een studietoelage was gewezen. Hieronder rekent men niet een studerenden bij het wetenschap- ijk onderwijs, maar ook studerenden dagopleidingen voor middelbare ak- de sociale academies en het N.O I.B Breukelen. De afschaffing van de 5 pet.-regeling en voor het studiejaar 1966/1967 zal teraard geen effect hebben voor dege- n die het maximale of het door hen Dgevraagde bedrag hebben ontvangen. 1 afdeling rijksstudietoelagen van het nlsterie van Onderwijs en Wetenschap- hoopt met behulp van de rijksmecha- iche administratie voor 1 januari 1967 t de correcties van de toelagen op het de 5 pet.-regeling gereed te zijn. Gebroken in Kameroen Ongeluk voor betrokkenen bij wapensmokkel SCHIPHOL (ANP) De vorige week bij een noodlanding in het Afri kaanse Kameroen in tweeën gebroken DC-4 van het type Argonaut, is het zelfde toestel als de „Noth Star" 't mys terievliegtuig, dat vorig jaar tien maan den lang op Schiphol aan de ketting heeft gelegen. Bovendien Is de 40-jarige piloot-avonturier H. A. Walton, die bij de noodlanding verwondingen opliep, de zelfde als de man die vorig jaar op 19 december toestemming kreeg met het toestel een proefvlucht boven Nederland te maken en daarvan gebruik maak te om naar Genève uit te wijken. Aan de voor wapensmokkel bestemde Argonaut is een hele reeks romantische namen verbonden. Allereerst die van de Britse baron F von Waynaghy, die er half Europa voor afreisde omdat hij 't vliegtuig als zijn eigendom beschouw de en het uit zijn vingers zag glippen, Klacht tegen Haagse ex-adm. Boerenpartij (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-AMSTERDAM Boeren- der H. Koekoek heeft gisteravond op een rgadering in Naaldwijk medegedeeld, i aanklacht te hebben ingediend tegen ex-administrateur van de Boerenpartij, heer Faber te Den Haag, terzake van lediging. De heer Faber heeft de heer -»ekoek ervan beschuldigd 4500 gulden bn contributiegelden te hebben verduis- d- „Dit is de vyfde aanklacht die ik ingediend, maar ik hoor er nooit iets van', aldus de heer Koekoek. 3e heer Koekoek meende, dat nu ir. ams zich uit de Senaat heeft terug trokken ook de noodraad zich zou moe- i ontbinden. „Maar de grote politieke lij en doen hun invloed op de noodraad den om het voortbestaan ervan te be ëdigen. Ze willen gebruik maken van overigens niet ernstige, moeilijkheden de Boerenpartij. Vandaar dat ze ook spoedig mogeljjk Kamerverkiezingen en doen uitschrijven". 'tussen zet de tweespalt in de Boeren partij zich voort. De fractievoorzitter van de B.P. in de Voorburgse gemeenteraad, de heer P. J. Jansen, deelde gisteravond in de raadsvergadering mede, zich volledig te hebben gedistantieerd van zowel de Boerenpartij als de noodraad. Hij blijft als onafhankelijke in de raad zitting houden. Ook twee van de vier leden van de B.P.- fractie in de Amsterdamse gemeenteraad hebben zich gisteren onafhankelijk ver klaard: de heer Verschoof en mevrouw Baank-Meyer. De heer Verlaan van de B.P. zei, de Boerenpartij te beschouwen als een kara vaan, die onderweg naar zijn reisdoel zieken en zwakken moet achterlaten. Hij noemde het optreden tegen de B.P. poli tieke chantage. De P.v.d.A.-fractievoorzitter in de Am sterdamse raad, de heer Van Thijn zei. dat normaal gesproken een afgevaardigde die het .lidmaatschap van zijn partij opzegt, zijn zetel ook dient op te geven. In dit ge - val echter niet. Alleen de afgevaardigden die zich nu van partij en hoofdbestuur af wenden kunnen hun kiezers recht in de open zien". De overige fracties waren het met dit P.v.d.A.-standpunt eens. Het lid van Gedeputeerde Staten van Drente, de heer G. Lambers, heeft een aanklacht ingediend tegen de heer Hart man van de Boerenpartij, die hem ervan had beschuldigd tot de W.A. te hebben behoord. „Ik ben slechts een :orte periode in 1937-'38 lid van de N.S.B. geweest, onder druk van de toenmalige omstandig heden in de landbouw", aldus do heer Lambers. zonder dat hij er een cent voor kon krij gen. Hij is er berooid van afgekomen. De vroeger op chiphol gevestigde Ame rikaanse luchtvaartmakelaar Robert L. Farquhar heeft over de wapensmokkel financieel zijn nek gebroken, want hoe wel de politie hem nooit een misdrijf heeft verweten, durfde in Nederland geen bonafide zakenman met hem in zee te gaan, zodat hij zijn zaak moest liqui deren. De koning van Boeroendi is allang een banneling en heeft met zijn misluk te pogingen om met het toestel Duitse huurlingen voor zijn lijfwacht land te vervoeren zich tot de risee onder de afgezette Afrikaanse heersers ge maakt. De voormalige Seven-Seas-direc- teur Ben Drew werd voor de smokkel- affaires op het vliegveld Beek gearres teerd, en tenslotte ligt vlieger-avontu rier H. Warton thans met zware ver wondingen in een ziekenhuis in Kame roen. Het toestel is nu verloren. De Rotterdamse officier van justitie heeft verklaard dat Warton op 9 oktober j.l. het toestel op Zestienhoven heeft la ten volladen met wapens, waarvoor hij als bestemming Birmingham opgaf. Eenmaal in de lucht wijzigde hij radio- telefonisch die bestemming in Palma op Majorca, waarmee hij zich aan een eco nomisch misdrijf schuldig maakte. Voor het vervoer van strategische goederen naar een bepaalde bestemming is name lijk een vergunning vereist. De registra tie van het toestel was inmiddels meer malen veranderd. Op Zestienhoven ston den de papieren op naam van een on bekende taliaanse maatschappij, ge naamd „Silver Lane". De wapens die op Zestienhoven wer den ingeladen zijn oorspronkelijk afkom stig van de Koninklijke Marine, zo heeft de procureur-generaal in Den Haag gedeeld. Langs welke omweg ze in terdam zijn beland, kon hij niet zeg gen. Volgens de Marinevoorlichtings dienst ging het om ten partij van enke le duizenden draagbare wapens, eigen dom van 'n sraëlische handelaar met wie, de marine 8 jaar geleden eenkomst had gesloten. Deze wapens konden niet in Israël worden verkocht, wel deejs in Amerika en Canada. De overige nog in Nederland aanwezige wapens werden overgedragen aan een Ambulancepost op rijksweg DEN HAAG (ANP) Het Neder landse Rode Kruis zal morgen opnieuw een ambulancewagen stationeren bij de rijkspolitiepost Linsohoten aan «ie auto snelweg Den Haag-Rotterdam-I'trecht. Dc proef wordt echter deze keer uitge breid. Ook bij Vinkeveen zal het Rode Kruis een ambulancepost De beide posten zullen worden bezet van 's middags vier tot 's avonds negen uur. Deze proef zal worden herhaald op de vrij«iagen 28 oktober en 4 november. De politie verwacht op deze vrijdageil geen bijzondere drukte op de weg. Zij meent echter dat bij de wisseling van de seizoenen de automobilist zich niet altijd direct kan aanpassen aan de ver anderende weersgesteldheid, waardoor het gevaar voor verkeersongelukken toe- i Rot- DHARAMSALA Bij het afscheid nemen, houdt de Dalai Lama lang mijn hand vast. Ik kijk in z'n ogen, maar zie dat hij mij niet bewust opmerkt. Wazig staart hij voor zich uit, terwijl z'n lippen snel bewegen. Dan weer die brede lach, dezelfde, waarmee hij uitgeputte vluchtelingen ontvangt en hun noden aanhoort. Het is een niet-westerse vorm van relativering. Ik moet er aan wennen; de ondergrond is ernst in plaats van luim. Een Rippoche, een geïncarneerde lama, die eeneigen groep vluchte lingen leidt, en de Dalai Lama niet als wereldlijk leider erkent. „heilige land" India bereikte in 1959, toen hij moest vluchten voor de Chinese bezetter, die in de Tibetaanse hoofd stad Lhasa voor de volledige machts overname complotteerde is New-Delhi bezorgd geweest dat hem iets zou over komen. Men vreest een aanslag: mer voorziet een calamiteit, die politieke con sequenties kan hebben. Niet vreemd overigens, want de gees telijke en wereldlijke leider van Tibet heeft veel vijanden, zowel in als buiten zijn land. Trouwens, welke Dalai Lama is een natuurlijke dood gestorven? Al leen de dertiende, naar men aanneemt. De overigen werden vergiftigd bij het geheimzinnige Hemelse Meer. De regen ten, de machtige, feodale heren, die Ti bet in feite regeerden, zouden hier wenlang de hand in hebben gehad. Het Hemelse Meer Swarg Ashram, zoals de op 2300 meter hoogte gelegen residentie van de balling in de Himala ya heet, betekent Hemels Verblijf. Niet de Dalai Lama heeft deze naam geko zen, maar de gepensioneerde Brit, die er vroeger woonde. Er was toen nog geen afscherming van prikkeldraad ge maakt, er waren geen wachttorens er geen soldaten. Het gebouwtje, waar nu Indiase ambtenaren zetelen, die zelfs ca mera's op explosieven nakijken, was 10 jaar geleden nog als bediendenwoning in gebruik. Herendiensten Geen Potala dus, geen kloosterlijke winterburcht als in Lhasa, de daken van sommige tempels van blinkend goud zijn. Geen grote hof houding meer er zijn slechts vier raadslieden in de rang van minister geen goed gevulde kelder met stoffen er dig aandroegen. De tijd van de heren diensten is voorbij; de rijkdom, d« pracht en praal, zijn weg. Ook het Isole ment, dat zowel natuurlijk als kunstma tig was? de houden", verklaart de Dalai Lama. „Het lukt nog wel, vooral ook omdat we eigen Tibetaanse scholen hebben. De .000 vluchtelingen, die zich thans aan de zuidkant van de Himalaya bevinden, geloven nog in de terugkeer naar hun va derland. De agrariërs onder hen zijn er bijvoorbeeld niet toe te bewegen bodem- bouw op lange termijn te plegen. De igsten, waarvoor ze werken, moeten op korte termijn in „klinkende munt kunnen worden omgezet." Wat de „god-koning", die leider is an de zogenaamde geelmutsenorde die de hoogste Tibetaanse graad in de wetenschap van de metaphysica heeft behaald, slechts aanstipt, zijn de rwachtingen. Hij is bepaald niet optimistisch. De ballingschap van hem zijn landgenoten zal tenminste een generatie duren. Ook vertelt hij er niet bij dat zich nu reeds verschijnselen van desintegratie voordoen. Behalve Tibetaans, leren de kinderen van de vluchtelingen Hindi op school. Sommigen, die zelfs al Engels spreken, hebben een uitgesproken hang het westen met zijn welvaart en zijn beatmiiziek. Wel zegt de Dalai Lama dat de „open legging" van Tibet op 't punt stond een feit te worden, toen hij met zijn familie, zijn adviseurs en zijn stofgoud 'te paard uit zijn land moest vluchten. Hij toont zich een voorstander van politieke me dezeggenschap van het Tibetaanse volk, an vrije verkiezingen ook voor de voor- ialige lijfeigenen, die hij regeerde. Een hond, een Pekinees met een volle, grijze vacht snuffelt wat aan de versleten leunstoel van de hogepriester lijke Boeddhist. De groene muur ach- hem schilfert af. Het langwerpig, gouden altaar in de hoek weerkaatst het zonlicht met een verblindende pracht. Veertien lama's De „god-koning" met de vier donke re pokkenlittekens op de ontblote rech- terbovenarm spreekt met een hoog g< giebel zijn afkeur uit over de weigering Tibet toe te laten tot de Verenigde Naties. Drie keer is deze zaak de geweest: in 1959, in 1960 i Tegenstemmers waren o.m. het Afro- Aziatische blok en de staten van Latijns- Amerika. De vraag, of het juist is dat er Tibe taanse vluchtelingengroepen in India zijn, waarmee zijn organisatie niets maken wil hebben er zijn er tenmi te veertien met eigen gerenïcarnt de lama's, de zogenaamde Rinpoche's, ontwijkt hij met diplomatieke handig heid. „Er is maar één Tibet", brengt hij naar voren, ,,en er zal altijd slechts één Tibet blijven". Niets over de Pants- jen Lama, zijn „Chinese" rivaal, die in middels weer is afgezet. Niets over de splinterpartijen, die hem wel als geeste lijk, maar niet als wereldlijk leider wil len erkennen en daarom verstoken blij ven van elke vorm van handreiking zijn kant. (Duidelijk is dat de Europese inzz lingsactie, die maandag a.s. voor dt betaanse vluchtelingen start, niet alleen voor de door de Dalai Lama erkende groepen is bestemd. Iedereen profi er in gelijke mate van mee. De plannen die zowel voor de noodhulp als voor per manente oplossingen zijn gemaakt, den niet afhankelijk gesteld van h< zicht van het Bureau van de Dalai Lama en zelfs niet van dat van het zogenaam de Central Relief Committee in New Delhi, waarin een vertegenwoordiger van de Indiase regering als generaal zitting heeft. Er is een Euro pees controle-apparaat, dat de touwtjes vast in handen houdt en slechts onder garantie fondsen ter beschikking stelt. Geen cent gaat er over de balk, terwijl er ook geen cent aan de strijkstok kan blijven hangen). De balling zwijgt oudere broer Gyalo Thandup, die in Europa en in de Verenigde Staten doen de is de aandacht van de wereld op de Een blinde grootmoeder met haar kleindochtertje als begeleidster nood van de Tibetanen te vestigen., Be kend is dat de verhouding tussen beiden slecht is. Thandup wordt verweten ten voordele van zichzelf een ondermijnen- :tie tegen 't oude regime te voeren Weer een ander broer, Thubten Norbu, gastlector in Amerika, doch zou ge heel buiten de politiek staan. Slechts vijtig vluchtelingen per jaar slagen er momenteel nog in over de ste- barrière van de Himalaya te komen. De Dalai Lama ontvangt hen allen. Hij kent alle kampen, waar zijn landgeno- worden ondergebracht in het ho ge noorden van India alleen al 73. „Het is een verschrikkelijk bestaan daar", verzucht hij met diezelfde onbe grijpelijke lach. „De meeste Tibetanen zijn als wegwerker ingezet en staan hoog in de bergen aan barre verschrik kingen bloot. Ook de situatie in mijn mijn land verslechtert met de dag. Uit de spaarzame berichten, die mij berei ken, blijkt dat het aantal zelfmoorden over hand toeneemt. Al onze hoop Is op u gevestigd, op u, die een vrijheidslievend volk vertegenwoordigt. Alleen de vrije wereld kan ons helpen". Het is allemaal gemeend wat de Da lai Lama zegt. En het is nog waar ook. Zijn 1,5 miljoen zielen tellend volk leeft in barbaarse verdrukking. Zijn landgenoten, die naar de vrijheid vlo den, hebben deze alleen mentaal be reikt. Het naakte bestaan is voortdu rend in gevaar. Ik verlaat de man, die, ondanks alle verdeeldheid in zijn naaste omgeving, met 't lot bewogen is van alle Tibeta nen, die als papuer in 't verpauperde In dia verblijven. Hij leest James Bond, hij speelt tafeltennis, maar daarnaast bidt hij dagelijks urenlang. Hij richt zich tot een andere God dan Degene, Die ik ken. Er komen orakels en waarzeggers te pas. Niettemin gaat het om me als u en ik, om schepselen, die geboren zijn om aan het aardse bestaan een klein beetje vreugde te beleven. Een lic^t gebogen, gedrongen vrouw loopt voor me uit. Ze draagt een bril en haar Mongoolse trekken zijn vriendelijk. De vrouw, de moeder van de Dalai La ma, heeft zestien kinderen gehad. Tien zijn er gestorven, zes heeft ze er Een tolk vertaalt haar woorden: „Gelukkig? Zoudt u gelukkig zijn een land, waar u gedwongen bent als vluchteling te verblijven? Ik ben bijzon der blij dat ik al m'n kinderen naai Dharamsala heb kunnen meenemen tij dens die dramatische, onvergetelijke tocht door de bergen. Maar toch: ook al ben ik dan een Tibetaanse moeder, die dankbaar moet zijn, ik moet steeds m'n familieleden in ons arme land den- Met de handen samengevouwen tot een groet, blijft de moeder van de Da lai Lama tussen de prikkeldraadversper ringen van het Hemelse Verblijf achter. Diens vader leeft niet meer. Hij was een ongeletterde boer, die na de verkie zing van zijn vierjarig zoontje tot gees- Stoomloc doet nog in vele landen dienst UTRECHT (ANP) Het tijdperk v; de oude, voor velen nog vertrouwde stoomlocomotief is nog lang niet bij. Dat blijkt uit een inventarisatie de voorlichtingsdienst van de Europese spoorwegen die heeft becijferd dat nog 54 procent van alle treinen in de wereld door stoomlocomotieven worden getrok ken. De voorlichtingsdienst heeft 186.000 stoomlocomotieven van allerlei soort in de hele wereld geregistreerd. In Eu ropa zijn er nog 105.000 in Noord-Ame- rika 36.200 in Azië 22.800 in Zuid-Ameri- ka 11.300, in Afrika 7.000 en in Austra lië 3.600 Nederland komt op dit lijstje niet meer voor, want de laat ste stoomlocomotief in ons land ver dween op 7 januari 1958 naar het spoor wegmuseum in Utrecht, De moeder van de Dalai Lama heeft zestien kinderen gehad. Wat men. van hem vertelt, Is in schrille tegenstelling met de hon ger, die het Tibetaanse volk thans met zweepslagen striemt. Hij voer de zijn paarden de beste, die er in het land bestonden elke morgen met verse eieren. Een man, die alleen maar een talent voor paarden had, moest in 'n religieus bolwerk als Lhasa toch iets te doen hebben, nietwaar? ROTTERDAM (ANP) De directie van de Melk Unie Rotterdam (R.M.I.) heeft meegedeeld, dat de onderneming zich geleidelijk zal terugtrekken uit de eigen exploitatie van haar 54 melkwin- kels in Rotterdam en omgeving. Van der Meer en Schoep broodbakkerijen n.v. zal twintig winkels overnemen en daarin tevens brood en banket gaan verkopen. Een aantal van de overige winkels zal worden overgedragen aan personeels leden van de R.M.I. en aan zelfstan«Iige melkhandelaren. De exploitatie van ca. 1/8 deel van de winkels zal worden be ëindigd. Het huidige personeelsbestand van het winkelapparaat bestaat uit ca. 125 per sonen, De directie van Van "der Meer en Schoep heeft zich bereid verklaard een groot deel van het personeeS in een zo veel mogelijk gelijke positie in dienst te nemen. De R.M.I. biedt aan een aantal personeelsleden de mogelijkheid om met haar financiële steun de exploitatie van een winkel zelfstandig voort te zetten. Naar het zich laat aanzien zal een be perkt aantal personeelsleden niet meer geplaatst kunnen worden in deze nieuwe opzet. Dit aantal is afhankelijk van de plaatsingsmogelijkheden bij Van der Meer en Schoep, 't aantal winkels waar. van de exploitatie zelfstandig kan wor den voortgezet en van de overplaatsings mogelijkheden binnen de eigen onderne ming. De personeelsleden, die 60 jaar en ouder zijn, zullen, indien zij niet ge plaatst kunnen worden ln 'n gelijkwaar dige functie, vervroegd worden gepenslo. Tienduizend gulden uit auto gestolen AMSTERDAM (ANP) Uifc een voor het Rijksmuseum in de hoofd stad geparkeerde personenauto is gistermiddag een bedrag van 10.000 gul den en wat reclamemateriaal gestolen. De eigenaar van de auto. een raj-onchef van een groothandel in frisdranken, had de dagontvangsten van bezorgers van deze groothandel in ontvangst genomen en zou het geld naar de bank brengen. Omdat hij nog snel iets in de restauratie van het Rijksmuseum had af te handelen, zette hij zijn auto voor het museum. In het kwartier dat hij afwezig was heeft iemand kans gezien het tochtraampje van de wagen te forceren en de tas met het geld eruit te nemen. Twee maanden voor mishandeling AMSTERDAM (A.N.P.). „Dc ver dachten hebben een ware terreur uitge oefend en hun slachtoffers op beest achtige en sadistische wijze afgeran seld". Dit zei gistermiddag de officier van justitie bij de Amsterdamse politie rechter in zijn requisitoir tegen twee ex-matrozen van 't KNSM-schip Charts, de 22-jarige J. de G. uit Den Haag en de 24-jarige P. B. uit Helmond. Zij hadden in de nacht van 26 op 27 januari twee mede-opvarenden in hun hutten zodanig geschopt en geslagen, dat dezen geruime tijd hun werk niet hadden kunnen verrichten. De jongste verdachte had één van de slachtoffers bovendien bedreigd door hem een mes op de keel te zetten en insubordinatie gepleegd door twee stuurlieden, die hem de vol gende dag ter verantwoording riepen, van hun vrijheid van handelen te be roven. De politierechter veroordeelde hen na een eis van drie maanden res pectievelijk zes weken, tot een gevange nisstraf van twee maanden en een maand met aftrek.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7