K'M-K Xisoo Vauxhall Victor: boller uiterlijk EERSTE LUITENANT POSTHUMUS 137-JARIGE PAGINA DE LEIDSE COURANT DINSDAG 18 OKTOBER 1966 achtste directeur van In een eenvoudig huis in een achter- afstraatje van Den Haag repeteert dagelijks als er geen „uitrukkende dienst" is onze beroemde, in 1829 opgerichte Koninklijke Militaire Kapel, een harmonie-orkest stammend uit de garde Grenadiers en Jagers. De tóen uit 18 en nü uit 58 vakmusici bestaan de K.M.K. (met flujten, hobo's, klari netten, saxofoons, fagotten, kornet ten, trompetten, hoorns, baritons, trombones, bastuba's en slagwerk) maakt samen met de „Johan Willem Frisokapel" van de Koninklijke Land macht, de „Marinierskapel der Ko ninklijke Marine" en de „Kapel van de Musicus hier tevens onberispelijk militair Deze muzikaal zeer begaafde Files die als kleine jongen van 6 de amateui-muziekwereld binnenstapte, o.a. trompettist bij het ,,Frysk Or kest" was, op 17-jarige leeftijd reeds met de dirigeerstok in handen stond en sinds 1965 in zijn vrije tijd diri gent van de Haagse, dit jaar 75-jarige orkestvereniging „Euterpe" is deze Fries heeft ondervonden dat zijn taak niet louter op het muzikale vlak ligt Van de muzikale problemen ligt hij niet wakker, eerder van de Andere directeursbezigheden (o.a, personeels beleid, legerings- en vervoerskwes. ties), waarvan hij gelukkig veel kan delegeren aan zijn kapelmeester en zijn administrateur. „Jongens, nu gaan we muziek maken met eersteklas musici in een prach tige kapel van gerenommeerde naam", dacht de snedige luitenant Posthumus, die tijdens het vervullen van zijn dienstplicht in 1949 bij de Johan Willem Frisokapel kwam. in 1956 aan het Kon Conservatorium voor Muziek als dirigent slaagde, als hoofdinstrument tenor-tuba had (van zelf musiceren komt helaas niet veel meer) en o.a, onderkapelmeester van de Kapel der Koninklijke Luchtmacht was. „Praktisch al onze musici heb ben een conservatoriumopleiding Iedere jongeman moet een keer in dienst. Ben je reeds vakmusicus dan kun je in het leger een blijvende baan kiezen bij één van de militaire kapel len. Sinds enkele jaren bestaat de prachtige instelling dat veelbelovende jongelui op rijkskosten een muziek studie aan het conservatorium kun nen volgen. Zelfs voor kapelmeester en directeur is dat het geval Deze gegadigden moeten een behoorlijke vooropleiding bezitten" We leren van onze gastheer dat er ook kapellen uit de dienstplichtigen worden gerekruteerd. De jongelui krijgen een korte militaire opleiding komen dan bij zo'n tijdelijke kapel Al zijn zij goede amateurmusici, toch ligt daar voor de dirigent de moei lijke taak elke 14 maanden weer een nieuw ensemble te vormen Op de top van hun kennis zwaaien ze af Dan begint de dirigent opnieuw, zo als luitenant Posthumus dat tijdens zijn 4-jarig dirigentschap van de Llm. burgse Jagers ook drie keer deed! Er is geen overmatige belangstelling voor het militaire beroepsmuzikan. tenleven. De musicys, die het tot adjudant-onderofficier kan brengen, is zijn leven als militair musicus minder zeker dan bij een Residentie- of Concertgebouworkest. De dage lijkse thudsstudie om een hoger peil te bereiken komt immers wel In ge vaar door plotselinge uitrukkende diensten: een begrafenis met militaire Koninklijke Luchtmacht" een kwartet van Nederlandse militaire beroeps kapellen vol, dat door de „Kapel van de Troepenmacht" in Suriname tot een koninkrijkskwintet wordt gecom pleteerd. Klinkende dirigentennamen van wie we slechts Franpois Dun kier sr. en jr., dr. C. L. Walther Boer en de huidige inspecteur der Militaire Muziek Rocus van Yperen noemen waarborgden een even klinkende naam voor de K.M.K. Daarvoor staat sinds 1 januari 1964 pal de 8e K.M.K.-directeur 1e luitenant A. Post humus (37). -r: aankomst, vertrek, kranslegging, be zoeken voor toepasselijke ceremo niële muziek te zorgen: het volks lied, een parade- of een inspectie mars. Voor dergelijke lnspecties-in- langzame-pas heeft de eveneens com ponerende dirigent Posthumus een mars geschreven. Vorig jaar ontving hij een regeringsopdracht voor een compositie, die binnenkort uitkomt. „Prinsjesdag is misschien wel ons hoogtepunt. Verder gaan we ook naar officiersbeëdigingen, parades, geven we concerten voor de burgerij en militairen", vertelt luitenant Posthu mus, die zitting heeft in de interna tionale jury van het Wereld Muziek Concours, dat om de 4 jaar dit jaar was het de 5e keer in Kerkrade wordt gehouden. „Onlangs maakten we een tournee met circa 15 concerten voor de dienst Welzijns zorg ter ontspanning van de mili tairen. We geven elk jaar concerten voor burgers, zoals in de Haagse Houtrusthallen, waar duizenden be zoekers komen en ik vele buitenlan ders ontmoet. We spelen ook op ver zoek van verenigingen, enz. Er is nooit slechts één concert in voorbe reiding: er worden altijd meerdere concerten voorbereid, met nooit een zelfde programma!". Om de studiezin te bevorderen is uit breiding van het bestaande repertoire belangrijk. Met veel zorg stelt de dirigent daaruit zijn programma samen, aangevuld met enkele spe ciaal voor een concert ingestudeerde stukken. Vroeger moest over het al gemeen toevlucht worden genomen tot arrangementen van symfonische werken, operette- en operafantasieën. Gelukkig zijn er steeds meer speciaal voor harmonieorkesten componerende componisten. Hoewel dirigent Posthu mus graag een eigen werk speelt en daarmee zijn eigen stijl kan laten horen, stelt hij heel bescheiden zijn eigen composities niet op de voor eer, parades e.d. Daarbij staan deze musici soms urenlang bloot aan stro mende regen, felle kou of onver kwikkelijke hitte. De kapelmusicus moet tevens een goed militair zijn, niet in de zin van goed in het han teren van gevechtsmateriaal, maar wel in het tonen van een correcte houding, verzorgde kleding en dito uiterlijk. Dat is vaak niet in overeen stemming met de gemiddelde „ar tiest". Wij moeten niet dénken aan het sinds 1829 praktisch ongewij zigde door de burgerij aangeboden ceremoniële tenue met zijn hoge kraag en zijn enkele kilo's wegende beremuts! Destijds was de muts ge schikt om sabelhouwen op te vangen, nu gaan de enkele kilogrammen al leen maar wegen of ze tientallen kilo's vertegenwoordigen! Hoewel er voor traditie valt te pleiten, zjjn de Amerikaanse militaire musici met hun moderne servicedress gemakke lijker gekleed. Gelukkig hebben de K.M.K.-musici, die zelf in autobussen naar hun bestemming reizen terwijl hun muziekinstrumenten (van soms wel ƒ4.000,apart in een speciale de Koninklijke Eén van de speciaal aan de K.M.K. opgedragen taken is de dienst ten paleize. Zo speelden deze musici 3 uur tijdens het huwelijksdiner van onze kroonprinses. De dankbetuigin gen, overgebracht door de hofmaar schalk, gaven blyk van de goede programniakeus van de dirigent. Hij had o.a. Surinaamse en Curacaose muziek, Franse, Duitse, modern- Amerikaanse en Italiaanse werken uitgezocht. Het bezoek van een. hoge gast gaat evenmin ongemerkt aan de K.M.K. voorbij, zoals afgelopen zomer het geval was toen de Kapel was inge deeld bij de erewacht van het Tune sische staatshoofd Bourguiba. Soms stonden zij 3 uur achtereen met korte tussenpozen om de benen te strekken bij Huis ten Bosch om bij aankomst of vertrek van de pre sident te spelen. Ook de andere kapel len zijn tijdens zo'n bezoek actief om overal waar de bezoeker verschijnt Taptoemuziek Luitenant Posthumus speelt met zijn musici graag klassieke werken, liefst muziek van het hoogste niveau op hun terrein. Was er meer tjjd- voor-eigen-genoegens, dan zouden zij vaker de betere arrangementen van symfonische werken spelen. Om niet op eenzelfde pad te treden als bij voorbeeld het Residentie-Orkest per mitteren zij het zich echter niet, zo'n werk tijdens een concert uit te voeren. Naast regelmatige radio-opnamen (zeker éénmaal per maand en tevens voor speciale dagen als koninginne- dagj zijn er alleen al in de tijd van directeur Posthumus twaalf grammo foonplaten gemaakt, waarvan de nieuwste langspeelplaat „Taptoe Holland" goed in het gehoor liggende „taptoemuziek" brengt. Waarmee we zijn beland op het chapiter „taptoe". Door de stichting „Taptoe" worden de verschillende Nederlandse militaire beroeps- en uit dienstplichtigen ge vormde kapellen uitgenodigd aan de verschillende taptoes deel te nemen. Taptoe Delft is daarvan wel een héél bekende! „Ik geloof dat we ervan overtuigd mogen zijn dat de militaire kapellen nuttig werk doen, zowel in de sector ontspanning voor burger en militair als in de verhouding tussen burger en militair", aldus onze zegsman, die de N.A.T.O.-taptoe voor de nooit aan concoursen, wél aan internationale festivals deelnemende militaire kapel len als een soort „festival" ziet, waarbij Nederland de vergelijking met buitenlandse musicerende mili tairen prima kan doorstaan. „De kapellen bevorderen de gedachte dat de man-met-militair-uniform er niet altijd op los wil slaan! Een leuk staaltje uit mijn tijd als dirigent bij de Surinaamse militaire kapel kan ik op dat punt vertellen. Tijdens een verkiezingsstrijd ging het tussen laten we zeggen rood en blauw hard tegen hard. Het eerste dat men toen zei was: een mars van de kapel door de stad! Spoedig liepen rood en blauw gearmd achter de muziek. In zuidelijke landen zijn de gemoederen spoedig verhit, maar men is er tevens muzikaal!" Er zjjn eveneens goodwlllreizen naar het buitenland, waardoor de militaire musici meehelpen de vriendschaps banden tussen de verschillende lan den steviger aan te halen. Zo staan er dit najaar een paar concerten tijdens een Nederlandse week in een Franse plaats op het programma! Gezien het enthousiasme en de vak bekwaamheid van luitenant-directeur Posthumus en zijn musici zal de naam van de Koninklijke Militaire Kapel, met de schitterende „Grena diersmars" ais officieuze „signature tune", ook in hun tyd in binnen- cn buitenland een beroemde naam hou- ff is meerprij's van f 300,- echt waard Over Volkswagen is in de loop der jaren al heel wat geschreven. Niet altijd kwam hij er goed vanaf. De kritiek was af en toe genadeloos, maar Volks wagen bleef en zag in de achter ons liggende jaren de wagen en dan vooral de „kever" steeds meer terrein op de automarkt winnen. Volkswagen borduurde rustig voort op het principe dat reeds ver voor de tweede wereldoorlog was ontwikkeld en zag naast wat kleine wijzigingen aan de carrosserie, zich alleen genoodzaakt de motor fit genoeg te hou den om bij de concurrentie in de buurt te blijven. Zo moet men thans ook het nieuwe type „1500" zien, een kever met vertrouwde eigenschappen uit de volkswagenfamilie. In vergelijking met de nog kortgele- leden geïntroduceerde ,,1300" is de ,,1500" wat sneller geworden. Niet veel echter, het is slechts een kilometer of zes per uur. Het vermogen is ook toe genomen, maar opnieuw is het ver- schil niet groot. Tegen de 50 pk's uit de ,,1300" staan nu 54 pk's ter beschik king. Het belangrijkste verschil tussen beide typen is toch bij de krachtbron te vinden. De souplesse van de motor is namelijk belangrijk toegenomen, doordat men door een grote koppel een lager toerental heeft mogelijk gemaakt. VERANDERING Nog een aanzienlijke verandering, die vooral de veiligheid ten goede komt, is bij het gebruik van de derde ver snelling te constateren. Het bereik in deze versnelling is toegenomen, waar door het thans mogelijk is om tot 115 kilometer per uur door te trekken. Een belangrijk pluspunt, zeker bij in haalmanoeuvres. De fellere motor heeft gunstige acceleratietijden beïn vloed en scherper gesteld. Zo accele reert de ,.1500" van 0—80 kilometer in 14,1 seconden terwijl de „1300" voor eenzelfde afstand 15,2 seconden nodig heeft. Van 0100 kilometer is het ver schil zelfs 21,2 seconden tegen 24,6 seconden. Het groter vermogen vraagt wat meer benzine. Gemiddeld verbruikte de 1500 die wij bij een kilometerstand van 6 kilometer in Wolfsburg haalden één liter voor 11,2 kilometer. De 1300 ver bruikte tijdens een eerdere test één liter voor 11.4 km Tijdens een snel gereden traject werd het verschil wat groter 1tegen 110.1 Volkswagen heeft heel wat kritiek te verwerken gehad in verband met de zijwindgevoeligheid van de produkten. De laatste jaren heeft men hard ge werkt om dit probleem te bestrijden. Ook de ,,1500" is daarbij onderhanden genomen heeft de grotere spoorbreed te gekregen die voorgaande kleine ty pen ook bij flinke zijwinden goed be stuurbaar hielden NIEUW PROBLEEM Toch treedt er bij de „1500" weer een nieuw probleem op. Op topsnel heid blijkt dat de laatste vijf kilome ters, die de motor nu ter beschikking heeft de wagen opnieuw in de oude fout doen vallen. Tot 120 kilometer per uur bedraagt de „1500" zich keurig, maar daarna wordt de zijwindgevoe ligheid veel groter. Zolang niet op topsnelheid gereden wordt beschikt de „1500" over een goede wegligging. Deze is nog verbe terd door een compensatieveer op de achteras, die de montage van soepele- torsiestaven mogelijk maakte. Hier door is de wagen minder stug gewor den. Ook vertoont de „1500" in snel en scherp genomen bochten in veel min dere, mate de neiging om achter „uit te breken", ^artde voorgangers. Het interieur heeft weinig wijzigingen ondergaan. Alle bedieningsknoppen zijn nu voorzien van zacht plastic en de stoelen zijn aan de gemiddelde rijposi- tie aangepast. Jammer alleen dat men niets aan het rem- en koppelingspe daal heeft gedaan, waardoor vooral in het stadsverkeer onnodige been- en voetbewegingen moeten worden ge maakt om het hoogteverschil tussen gas- en overige pedalen te overbrug gen. De combinatie schijfremmen vóór en trommelremmen achter vol doet uitstekend. Deze en reeds genoem de bezwaren nemen niet weg dat ae V W „1500" „kever" de-meerprijs vdn 300 gulden ten opzichte van de VW „1300" zeker waard is. De „1500" kost 5.990 gulden. De carrosserie van de nieuwe Vauxhall Viva is veel groter geworden. Ook zijn duidelijk de lijnen te ontdekken, die overige produkten van General ülotors sieren r CONTACT Rover komt tijdens de Londense automobielshow met een auto matische transmissie op de 2000. Met de typeaanduiding G S 400 heeft Buick het aantal typen tot negen vermeerderd. Thans zijn er in totaal 37 verschillende modellen van Buick op de markt. Tijdens de Parijse autotentoon stelling toont Ferrari drie nieu we modellen. Het zijn wagens met 12-cilinderinotoren. die goeu zijn voor topsnelheden van 210, 235 en 275 km per uur. In totaal werden dit jaar tot en met de maand augustus in Nederland 146.855 personen- en combinatiewagens verkocht. De RAI deelt mee dat in dezelfde periode vorig jaar 188.499 een heden werden verkocht. De nieuwe Vauxhall Victor is in geen enkel opzicht meer te ver gelijken met het model waarvan reeds zo'n 308.000 stuks aan de man zijn gebracht. De Viva heeft niet alleen een totaal gewijzigde carrosserie en een sterkere motor gekregen, maar is door wijzigin gen in het veersysteem en wiel ophanging ook in het rijkarakter totaal veranderd De Viva heeft ten aanzien van de w veel terrein gewonnen. De Viva dje volgende maand via de gloednieuwe fabriek in Ellesmere Port naar Nederland zal komen is qua uiterlijk „boller" geworden en heeft op het eerste gezicht iets weg van een coupé Daarnaast zijn zowel de binnen- als buitenmaten belangrijk toe genomen. De wagen is 16,5 centimetei langer en ruim 9 centimeier breder geworden. De wielbasis verd 11 cen timeter langer, de spoorbreedte vóór is met 7 centimeter vergroot en ach ter met 9 centimeter. Ondanks deze grotere maten is de wagen, die eer veel directer en licht te bedienen stuur heeft gekregen, goed te manoeuvreren De sterkere motor (de ciiinderinnoud is 100 cc groter en bedraagt thans 1159 cc) zorgt ook voor een tets gro tere topsnelheid. Tijdens een korte rij proef kwamen deze extra-kilometers er nog niet direct uit, maar volgens de meestal goede fabrieksopgave moet bij de standaard Viva de top met 8 kilometer per uur verhoogd zijn (128 km p. u.) terwijl de opgevoerde „90"- versies nu 136 km p.u. binnen het bereift hebben. Ondanks het toegeno men motorvermogen (12 tot 15 pro cent) is de krachtbron veel stiller ge worden. De motoren van de nieuwe serie zijn ontwikkeld uit en in opzet gelijk aan de krachtbron van het vori ge model. Alleen £e boring is ver groot. Het vermogen bedraagt thans 75 pk. en voor de „90"-uitvoering 70 pk. POOKJE De transmissie is vrijwel niet gewij zigd De Viva heeft weer een volledig gesynchroniseerde vierversnellings- bak en het fijne, korte versnellingspook je op de transmissietunnel. Ondanks de toename van het totaal gewicht (65 kg) heeft de wagen door de sterkere motor toch een fellere acceleratie ge kregen. Naast deze winst en de prettig zitten de, geheel nieuw ontworpen stoelen, die meer zijdelings steun geven, viel onmiddellijk de verbeterde wegligging op In bochten wil de carrosserie niet meer overhellen Dit komt vooral door de wijzigingen aan het veersysteem. en de wielophanging. De wielophanging voor de Viva is geheel nieuw, waar door onder meer het rolmoment 25 pro cent lager werd. Tevens werd vóór on afhankelijke vering met schroefveren toegepast, terwijl de achteras nu met een 4-punts ophanging en schroefve ren is geconstrueerd. De starre as met alle daaraan verbonden voordelen bleef gehandhaafd. De prijzen van de nieuwe Viva's, die in vijf verschillende uitvoeringen zijn te krijgen, zijn nog niet bekend. Men mag verwachten, dat voor het grotere komfort en de extra ingebouw de veiligheid meer zal moeten worden betaald.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7