Azië vraagt V. S. om helpende hand Landelijke enquête wijst uit: VERKIEZINGEN KUNNEN DOODSKLOK LUIDEN OVER CONFESSIONELE PARTIJEN Aardbeving treft Peru: veel doden, gewonden IDEALE DIKKERDJE GEZOCHT CORONA Douane legt beslag op prijzen kienavond Mgr. Bluyssen in presidium RODE TOP VOLLEDIG BIJEEN IN MOSKOU Adams nog steeds lid van Senaat Eén op zeven bisschoppen ouder dan 75 DINSDAG .18 OKTOBER 1966 DE LBIDSB COURANT PAGINA 5 Volle kerken: verdwijnend beeld f (Van t ■nzer redacteuren) INDIEN er op korte termijn nieuwe verkiezin gen moeten worden gehouden, zullen de confessionele partijen waarschijnlijk de invloed ondervinden van het feit, dat steeds meer Neder landers godsdienst en politiek van elkaar willen losmaken. Dit blijkt uit een onderzoek, dat begin dit jaar door het weekblad Margriet werd gehou den en waarvan de eerste resultaten vorige week werden gepubliceerd. Andere uitkomsten luiden Nederland Is nog altijd een kerkelijk land, hoewel de onkerkelijkheid zienderogen toe neemt; ten aanzien van kerkelijke voorschriften wensen de Nederlanders zich een grote mate van vrijheid voor te behouden; de grote meerderheid der Nederlanders is van mening, dat de Kerken op het terrein van de geboorteregeling geen bindende voor schriften mogen geven; de basis waarop de zg. „zuilen" berusten, brokkelt steeds verder af. Het onderzoek is in opdracht van de geïllustreerd pers uitgeefster van ojn. Margriet verricht door Attwood Statistics Nederland. Aan de hand van 'n zorgvuldig uitgekiende vragen lijst zijn ongeveer 2000 Nederlanders boven de 17 jaar door een groepje ge schoolde enquetrices naai- hun mening gevraagd over God. geloof en kerk. Deze 2000 personen waren zó gekozen, dat zij een redelijke vertegenwoordi ging vormden van heel het Neder landse volk in al zijn schakeringen. Bij het samenstellen en beoordelen van de enquête werd Margriet bijge staan door een commissie van des kundige helpers, te weten rabbijn dr. J. Soetendorp ,ds. A. Klamer. prof. G. H. L. Zeegers (r.-k.), A. Viruly en zijn echtgenote Mary Dresselhuys (onkerkelijk). Politiek en godsdienst Op de vraag: „Meent u. dat politiek en godsdienst los van elkaar moeten staan?" wordt als volgt geantwoord: los van elkaar 58 procent, niet los van elkaar 32 procent; de rest houdt een slag om de arm of weet de vraag niet te beantwoorden. In katholieke kring liggen de verhoudingen als volgt: 52 procent sbemt voor „los", 35 pro cent voor „niet los" In een begeleidend commentaar merkt prof. Zeegers op, dat deze uitkomst „voor Nederland niets minder dan een revolutie is". In ons land heeft een grote meerderheid politiek en godsdienst bij traditie als twee zeer verwante grootheden beschouwd: nu wil een meerderheid ze hét liefst van elkander scheiden. Zeegers waar schuwt wel tegen het al te snel trek ken van de conclusie, dat bij de a9. verkiezingen zich düs een politieke aardverschuiving zal voordoen. „Er kan nog zoveel gebeuren", zegt hij. „Anderzijds kan iemand vinden, dat politiek en godsdienst los van elkaar dienen te staan en tóch stemmen op een party met een godsdienstig begin sel: omdat hij het zo gewend ls. omdat hy zyn stem helemaal niet op een van de andere partyen wil uitbrengen of om nog een andere reden". Onkerkelijkheid Een van de andere vragen luidde: ,3ent u aangesloten by een kerkge nootschap of godsdienstige groepe ring?". Uit de binnengekomen ant woorden bleek, dat de confessionele samenstelling van het Nederlandse volk er momenteel als volgt uitziet; 35 procent rooms-kacholiek, 20 pro cent Nederlands-hervormd. 8 procent gereformeerd, 4 procent ander kerk genootschap en 33 procent onkerkeiyk. Dit resultaat is bijzonder opvallend, omdat het aanmerkeiyk verschilt van de uitkomst van de in 1960 (dat is nog geen zes jaar geleden gehouden!) volkstelling. Daar kwam men tot de volgende cijfers: 38 procent rooms- kathollek, 30 procent Nederlands- hervormd, 9 procent gereformeerd, 4 procent ander kerkgenootschap en 19 procent onkerkeiyk. Indien deze tabellen vergeiykbaar zijn. ls de onkerkelijkheid ln ons land Nederland voor eenderde onkerkelijk de laatste zes jaar schrikbarend toe genomen. Prof. Zeegers geeft ln een commentaar als zijn mening te ken nen, dat de onkerkelijkheid Inderdaad moet zijn gegroeid ,ook al zal het niet zijn in die mate. welke door de ver- geiyking der tabellen wordt gesugge reerd. Hy meent, dat verschillen in de vraagstelling en ln de onderzoeks situatie een rol hebben gespeeld, wel ke de onkerkelijkheid by de Margriet, enquête relatief hoge percentages heeft doen scoren. Hij is er echter van overtuigd, dat deze percentages dich ter bij de werkelijkheid liggen dan die van de volkstelling. Vrijheid Gevraagd werd ook, of kerkleden de voorschriften van htm kerk te streng, niet 6treng genoeg of Juist goed von den. De uitslag voor de katholieken luidde: de meerderheid (61 procent) vond ze Juist goed, een flinke minder heid (29 procent) vond ze te streng en een te verwaarlozen minderheid (4 procent) vond ze niet streng ge noeg .Overigens was ongeveer de helft van de katholieken (51 procent) de overtuiging toegedaan, dat men zich niet aan alle voorschriften behoefte te houden. Hieruit blijkt, dat de binding van de katholieken aan hun kerkelijke voor schriften betrekkelijk los ls geworden. Prof. Zeegers. zegt ervan: ..Steeds meer mensen wensen zich een eigen oordeel te vormen en zich niet zonder meer de wet te laten voorschryven". Hy meent, dat de keiken in de toe komst wel verplicht zullen worden tot het voeren van een soepel beleid. Geboortenregeling Interessant zijn ook de uitslagen, die betrekking hebben op de houding der geënquêteerden tegenover de geboor teregeling. Hoewel de meeste katholie ken overtuigd zijn, dat de kerk zich met genoemd vraagstuk moet bezig houden, meent toch 73 procent, dat de kerk op dit terrein géén bindende voorschriften mag geven. Wat de pil betreft: 84 procent van de katholieken spreekt als zijn overtuiging uit, dat „de kerk ofwel zich er buiten moet houden, ofwel zich voor de pil moet uitspreken ofwel een neutraal stand punt moet innemen". Slechts 7 pro cent ls de overtuiging toegedaan, dat de kerk zich moet uitspreken tegen de pil. Deze cyfers tonen duidelijk aan, dat de opvattingen over huwelijksethiek in het katholieke kamp zich drastisch hebben gewyizgd. De grote meerder heid wenst zelf uit te maken, hoe het de geboorteregelingsproblemen zal op. i lossen. De kerk mag daarbij een ze- kere begeleiding geven, bindende voor- i schriften worden echter niet meer j aanvaard. Verzuiling Ook ten aanzien van de verzuiling 1 blijken de opvattingen op drift te zijn j geraakt. Precies de helft van alle 1 ondervraagde katholieken is van me- nlng. dait een omroepvereniging niet i op een godsdienstig beginsel moet j worden gegrondvest. Ten aanzien van i de vakvereniging luidt de uitslag iets minder positief: hoewel de tendens on- mlskenbaar ln dezelfde richting gaat. 1 Prof. Zeegers geeft in een commentaar als zyn mening te kennen, dat „de basis van de zullen, althans de zuilen op godsdienstige grondslag, duidelijk i afbrokkelt". LIMA, (A.F.P.). De aardbeving die gisteravond te 22.41 uur iNed. tijd) het Peruaanse kustgebied heeft geteisterd over een afstand van 300 km vanaf Lima, heeft volgens de tot dusver binnengekomen be lichten 83 doden geëist. Maar men vreest, dat dit getal ruimschoots zal worden overtroffen. De verbindingen tussen Lima en de andere steden ls verbroken. Twee duizend mensen zijn gewond en talrijken vermist. Het epicentrum zou tussen de plaatsen Huacho en Chancay liggen. Bovendien hebben tientallen kleine plaatsen aan de kust geleden van de vloedgolf die door de beving werd teweeggebracht. Te Callao. Huarmey en Barranca hebben golven van 50 meter vaartuigen opgenomen, gebou wen verwoest en straten overstroomd. De Panamerikaanse weg is door grondver schuivingen op 50 km afstand van Lima vernield. Het was een van de zwaarste aardbe vingen die Pein ooit getroffen heeft- Peru is. evenals Chili, gelegen op een zg. breuk lijn in de aardkorst. Gemiddeld worden er tien zwakke schokken per dag en vijf wat krachtiger per jaar geregistreerd. In mei 1940 vielen er bij een aardbeving enkele duizenden doden. In 1950 en 1959 eisten aardbevingen verscheidene honder den mensenlevens. GENUA (D.P.A.). „Ik zoek een gezet meisje eventueel weduwe die over de 100 kilo moet wegen, met het doel tot een huwelijk te komen. Leeftijd, nationaliteit en woonplaats stad of dorp spelen geen rol". Deze advertentie heeft een Genuees in de loop van het afgelopen weekeinde naar een Italiaans blad gestuurd. In een begeleidend schrijven klaagt de man er over, dat hij „al duizenden brieven over de hele wereld heeft verzonden om zijn vrouwelijk ideaal te vinden". Maar tot nu toe was het allemaal vergeefs ge- Weer staking bij Parijse metro PARIJS (Reuter) De Franse bon en van vervoerspersoneel hebben voor deze maand een tweede staking van vierentwintig uur bij de Parijse onder grondse uitgèroepen ter ondersteuning van eisen voor betere arbeidsvoorwaar den. Zij hebben voor deze staking 28 no vember uitgekozen, de dag waarop pre sident De Gaulle zijn persconferentie zal houden. Het personeel op de Parijse bussen zal later deze week besluiten of zij zich bij hun collega's van de onder grondse zullen aansluiten. De vorige sta king vond plaats op 6 oktober. (ADVERTENTIE) HIJ LOOPT HET VUUR UIT Z'N SLOFFEN... EN HIJ GAAT REGELRECHT NAAR WANT DAAR HEBBEN ZE EEN ENORME COLLECTIE PANTOFFELS. DIE ZO HEERLIJK ZITTEN.... BR6ÊSIRAAT165-167- LEIDEN BJZE TONGEN ln Amerika be weren. dat president Johnson zijn reis langs zes landen ln Azië en de Pacific nodig heeft om zt)n „image" te ondersteunen als wereld figuur. Andere critici verwijten hem. dat het zijn bedoeling is om klemmen de binnenlandse vraagstukken zoals de inflatie en de moeilijkheden op het ge bied van het rassenvraagstuk van de voorpagina's te verdringen. Het een zo wel als het ander zal wel enige grond van waarheid hebben, maar dat deze ï-eis alleen maar een soort politieke vluchtpoging zou zijn, lijkt ons een suggestie, die de betekenis van deze monsterrels miskent. Of Johnson deze landen zo nodig zelf moet bezoeken, kan in het midden worden gelaten, maar als hij iets de monstreert. dan is het toch zeker op de eerste plaats de Indruk, die ln de Amerikaanse politiek steeds meer is gaan vallen op zorg om de Aziatische ruimte. En dat niet alleen om de oor log ln Vietnam, ofschoon Johnsons voornaamste reisdoel Manilla is om aanwezig te zyn op de internationale conferentie, waar de Vietnamese oor log onderwerp van gesprek is. Veel meer nog lijkt het erop, dat men in Washington de nadruk gelegd wil zien op de tijd die voor Azië komt als de strijd voorbij ls. Dat ls zelfs met zo veel woorden uitgesproken en het biykt ook uit het Amerikaanse aanbod om tien miljard dollar te spenderen aan de ontwikkeling van de Mekong-delta, een plan dat uiteraard pas kan worden uitgevoerd als deze delta niet langer een strategisch object ls in de stryd tegen de Vietkong en de infiltraties uit Noord-Vietnam. Niet ontkent kan daarom worden, dat de Teis even goed wil demonstreren dat de Ver. Staten en zyn vrienden ln ging in de aangelegenheden van ver schillende landen zou een kwade uit werking hebben en tal van landen eer der ln de richting van Rood-China sturen dan hun tegen dit gevaar af schermen. Johnson zal op zyn reis met name die landen bezoeken, die Amerika, al dan niet symbolisch, metterdaad in de Azië daar ook Inderdaad vrede willen, en daartoe eerlijke pogingen willen blijven doen. Enige tijd geleden bracht de president van de Filippijnen. Fer dinand Marcos, een bezoek aan de Ver enigde Staten en deed daar een harts tochtelijk beroep op Amerika om zijn taak in Azië te verstaan en er zich niet aan te onttrekken. Deze rede was be halve hartstochtelyk en vriendschap pelijk ook kritisch. En Marcos waar schuwde Amerika dat het zich moest instellen op een taak, die de Aziatische landen de vrijheid liet om hun zaken zelf te beslissen en zich te beperken tot bescherming en begeleiding. Inmen- stryd met Vietnam steunen. En zo krijgt deze reis toch ook weer het ka rakter van een aanmoediging tot ver dere steun. Maar er is Washington al les aan gelegen om de aandacht te ves tigen op de goede bedoelingen van een vreedzame opbouw van de Aziatische ruimte, waarvoor dan in de eerste in stantie die landen in aanmerking ko men, die positief blijken te staan te genover Amerika's strijd in Vietnam. Dat dit voor wat Azië betreft slechts enkele landen zijn, wijst er wel duide lijk op. dat 'n nieuwe lijn in de Ameri kaanse bemoeiingen met Azië zich nog pas in het beginstadium bevindt België in trek bij Nederlanders MAASTRICHT De afgelopen avon den heeft de Nederlandse douane aan de grenspost Caberg de nodige schrik gezaaid onder de Maastrichtenaren, die in Smeermaas plegen te kienen. Zoal9 bekend ls ln Maastricht het kienen aan banden gelegd en wordt alleen vergun ning gegeven voor kienen in besloten kring. Het kienen ln België is echter vrij zaalhouders in Smeermaas hebben daar brood in gezien. Verschillende avonden ln de week worden daar ln de lokaliteiten kienavonden georganiseerd. Daaraan doet zowel de pastoor mee. die laat kienen ten bate van zijn kerk of parochiehuis, of de caféhouders ten bate van de eigen zak. Er zijn vaak gro te prijzen mee te winnen. Wee echter de Maastrichtenaar die het waagt in de nachtelijke uren zijn prijs over de grens naar huis te nemen. Dat is in strijd met de douanevoorschriften, dus smok kel. De douane houdt regelmatig ra- en tal van Maastrichtenaren moes ten him prijzen bij de douane achterla ten. Ruim 80 procent van de deelnemers deze kienavonden zijn Inwoners uit Maastricht, die in Smeermaas hun gok lust botvieren. Niettegenstaande het douaneoptreden blijven de zalen in Smeermaas vol lo- Talrijke Maastrichtenaren trachten raison van de deelnemersprijs varië- n van 10 tot 15 Belgische franken, dat 70 cent tot ruim een gulden, een was machine, een bankstel of een andere prijs in de wacht te slepen. Opvallend t er meer vrouwen dan mannen aan deze sport deelnemen. een gesprek met douanebeambten de grens vernamen wij dat de grenspost te Caberg 's avonds is geslo- oor de invoer van goederen. En vol gens onze zegsman kan er alleen over- ingevoerd worden. Voor de gewon- prijzen moet men het normale in- RAAD VOOR LITURGIE ROME (KNP) Mgr. drs. J. W. M. Bluyssen, de nieuwbenoemde bisschop 's-Hertogenbosch, is gekozen tot lid het presidium van de liturgische raad. Hij is een van de zeven leden van dit presidium, die gisteren door de overi ge leden van de liturgische raad werden gekozen. Het presidium is ln het leven geroepen, om de werkzaamheden van de raad te bespoedigen. Daartoe zal het presidium iedere drie maanden ln Ro- bijeenkomen. Voorzitter van het pre sidium is de voorzitter van de raad, kardinaal Lercaro van Bologna. Vice- voorzitter ls kardinaal Confalonlerl. Tevens wordt uit Rome bericht, dat Paus Paulus VI de nieuwbenoemde bis schop gisteren ln particuliere audiëntie heeft ontvangen. MOSKOU (AFP) Het Sovjetrassi- sche persbureau Tass heeft in het afge lopen weekeinde de aankomst van ver scheidene buitenlandse communistische leiders en hun ministers van defensie in Moskou bekend gemaakt. Sedert zater dag deden in de Russische hoofdstad ge ruchten de ronde over een op handen zijnde communistische topconferentie. Het volgende gezelschap la thans bij een: party leider Gomoelka en premier Cyrankievltsj van Polen, partijleider Ja nos Kadar en premier Kallai van Honga rije, Walter Ulbricht, voorzitter van de Oostduitse staatsraad en premier Willy Stoph. premier Zjivkov van Bulgarije, president Novotny en premier Josef Le- nart van Tsjecho-Slowakije, partijleider Ceaucescoe en premier Maurer van Roe menië, premier Tsedenbal van Mongolië en president Dortlcos van Cuba, alsmede de Cubaanse minister van defensie Raoel Castro. Verder zyn alle ministers van defensie van de landen van het pact van Warschau, met uitzondering van Al banië dat da koers van Peking vaart, Moskou gekomen. Verscheidene en er zeker van dat ook uit Noord-Korea en Noord-Vietnam af gevaardigden worden verwacht. Het enige officiële Russische commentaar hierop luidde, dat „allen, die zijn uitge nodigd zullen komen". Men venvacht niet, dat Zuid-Slavië aan de besprekin gen zal deelnemen. Over het doel van de conferentie doen verscheidene geruchten de ronde nu van officiële Russische zijde geen tip'van de sluier wordt opgelicht. Men spreekt van een eensgezinde actie van de landen die zich rond de Sovjet-Unie hebben gegroe peerd tegen de ideologische houding van China of van een op handen zijnde be- langryke ruimteproef, waarvoor Moskou zijn vrienden heeft uitgenodigd. De aan wezigheid van de ministers van defensie zou kunnen wijzen op pogingen tot een gecoördineerde hulpverlening aan Noord- Vietnam te komen. Vooral de aanwezig heid van de Roemenen, die ln het Rus sischChinese ideololgische geschil een middenpositie hebben gekozen, vormt een bron van speculatie. voerrecht betalen omdat deze goe deren niet vallen onder de geschenken regeling. De exploitant van Carlton, de groot ste zaal ln Smeermaas, heeft er echter Iets op gevonden. De winnaars van prij zen, of dat nu bankstellen, fietsen of de kens zij, kunnen, wanneer zij ln Maas tricht wonen een bon krijgen, waarmede zij op een bepaald adres in Maastricht hun prijs in ontvangst nemen, waardoor zij deze prijs dus niet over de grens behoeven mee te nemen en zodoende geen invoerrechten behoeven te betalen. Naar verluidt trachten thans ook on dernemers in andere Belgische grens plaatsen rond Maastricht Nederlandse kienliefhebbers aan te trekken. B.P. BROKKELT AF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Ir. Adams van de Boe renpartij is nog steeds lid van de Eerste Kamer. De griffie heeft zijn ontslagaan vrage nog niet binnen gekregen. Boeren leider H. Koekoek verklaarde al op 7 okto ber, dat Ir. Adams .na de geruchtmaken de affaire-Baars-Adams in de koffiekamer van de senaat, ontslag als Eerste-Kamer lid zou vragen. Vorige week herbaalde de heer Koekoek dit tijdens de verhitte de batten ln de Tweede Kamer over oud- N S.B.'ers ln diverse openbare functies. Aan de andere kant neemt het aantal bedankjes van B.P.-raadsleden wel toe. Zij scharen zich allen achter de (door het hoofdbestuur per 15 oktober j.l. geroyeer de) noodraad. In de Leidse gemeenteraad heeft B.P.-fractievoorzitter C. Koppen meegedeeld dat hi.1 en zijn twee fractie genoten zich hebben gedistancieerd van het hoofdbestuur en zich achter de nood- raad hebben geschaard. Datzelfde heeft de Bredase B.P.-fractie gedaan. Verder hebben zich met de noodraad solidair ver klaard vier raadsleden uit Hilversum, drie uit Bussum. twee uit Blarium. een uit Huizen, een uit Naarden en een uit Utrecht, Tijdens een door ongeveer 100 leden bezochte vergadering van de BP.-Den Haag is met algemene stemmen besloten om ln de situatie van de vertegenwoordi ging ln de Haagse raad (5 B.P.-leden) geen wijziging te brengen. Getuigenis tegen nazi's in Wenen WENEN (UPI) Bij het proces te gen de 56-Jarlge oud SS-er Leopold Lanz, die terecht staat wegens mede plichtigheid aan moord op joden in het concentratiekamp Treblinka bij War schau In de jaren 1942 tot 1944, heeft beklaagde verklaard niet schuldig te zijn. Naar wordt verwacht zal de rechts zaak tegen Lanz drie weken duren. Vol gens de akte van beschuldiging heeft Lanz ln het kamp persoonlijk een zwan gere vrouw en twee Poolse kinderen ge dood. Beklaagde ontkende dit ten stellig ste en beweerde als leider van de werk plaats in het kamp de gevangenen goed behandeld te hebben. In hetzelfde gerechtsgebouw te We nen waar Lanz terecht staat is Wilhelm Mauer, ook een ex-nazi, door een getui ge aangewezen als de man die op de joodse begraafplaats te Stanislav, Polen, in de tweede wereldoorlog joden om het leven heeft gebracht. Wilhelm Mauer en diens broer Hans staan opnieuw terecht nadat het Oostenrijkse hooggerechtshof hun vrijspraak van een jury van janua ri j.l. nietig had verklaard. De jury had haar uitspraak gebaseerd op de „van hogerhand door beklaagden ontvangen bevelen". MOSKOU (Reuter) De vrouwtjes panda van de Londense dierentuin Chi- Chi is na een verblijf van zeven maan den in Moskou naar huis teruggekeerd, zonder ingegaan te zijn op de toenade ringspogingen van haar mannelijke soortgenoot An-An. De Functionarissen der beide dierentuinen hadden gehoopt op de geboorte van de eerste jongen in gevangenschap bulten China. De zeld zame dieren leven in de Himalaya. By Danzig, op de plaats waar in september 1939 de eerste granaten van de tweede wereldoorlog ont ploften, toen Hitiers troepen de Poolse grens overschreden, is een groot monument ter nagedachtenis van de gesneuvelde Poolse soldaten onthuld. Het monument is geheel van graniet vervaardigd door Duszenko en Haupt. NBF - Heerenveen ontslaat 16 man HEERENVEEN (ANP) De Neder landse brömonturenfabriek NBF te Hee renveen heeft besloten haar 16 man tel lend, grotendeels jeugdig personeel op korte termijn te ontslaan. Een en ander is besloten na overleg met het gewes telijk arbeidsbureau en de vakorgani saties. De NBF vestigde zich in 1958 te Heerenveen. Drie jaar geleden had het bedrijf een nieuwe fabriekshal betrokken in Heerenveen-noord. De oorzaak van de sluiting van het bedrijf moet gezocht worden in de onrendabele gang van za- VATICAANSTAD (K.N.P.). Van de 1765 residerende bisschop pen, die er momenteel in de wereld zijn, hebben 246 de 75 jaar be reikt; 10 zijn jonger dan 39 jaar, 204 zyn tussen de 40 en 49 jaar oud, 601 tussen de 50 en 59 jaar, 558 tussen 60 en 69 en 146 zijn tussen de 70 en 74 jaar oud. Afrika telt de meeste jonge bis schoppen, terwyi Europa de meeste oudere bisschoppen heeft. Italië alleen al heeft 62 bisschop pen die ouder zijn dan 75 jaar, op een totaal aantal bisschoppen van 246. Op 11 oktober is 'n beslissing van kracht geworden, waarby 75- jarige bisschoppen en pastoors verzocht worden ontslag te nemen. V Universitair Nieuws wijk). Semlai •an Herwljnen (Den Haag). Artsen: mej. E. Renes (Den Haag). M. G. Jongejan (Den Haag), W. K. Taconis (Leiden), W. Wlscher- mann (Den Haag). Doet. ex. klass. taal- en letterkunde: G. J. van Middelkoop (cum laude, Katwijk aan Zee).

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5