Bostikl Van nu af aan heet lijm Qaidóc Qoivlcvnï Vanavond in de ether RADIO JOHNSON VERWACHT VAN MANILLA GEEN GROTE RESULTATEN Smallenbroek commandeur Oranje Nassau T.v.-actie voor vluchtelingen Keur van artiesten in „Over naar Soestdijk" Wie zijn toch die Britten? r k DE LEIDSE COURANT DINSDAG 18 OKTOBER 1966 De kansen voor een christen- democr. kabinet de malaisestemming na d ondergang van het kabinet-Cals wordt er in bepaalde katholieke en protestants-christelijke kringen g< speculeerd op de kansen voor een regering der drie confessionele partijen. Begrijpelijk is dit wel. Voor de K.V.P. is het een onaangename gewaarwording geweest, dat de anti-revolutionairen vorige week aan de kant van het kabinet-Cals bleven staan. De onvriendelijke woorden van fractieleider Roolvink aan het adres van de socialisten en de erkenning van anderen, dat ook lang niet alle anti-revolutionairen zonder kritiek op het regerings beleid waren, doet niets af aan het feit, dat de A.R.-fractie zich op een kritiek ogenblik althans politiek- tactisch veel beter en begrijpe lijker opstelde dan drs. Schmelzer en zijn meerderheid in de katho lieke Kamergroep. Van de andere kant hebben de anti-revolutionairen nu weer niet zo'n grote behoefte eraan, om zich al te dicht op te stellen bij het standpunt van de Partij van de Arbeid. Heel begrijpelijk dan ook, dat dr. Berghuis zaterdag bij een openbaar beraad van zijn partij de wens van een gezamenlijk optrek ken der drie christelijke partijen hernieuwde met het excuus dat „incidentele mislukkingen die wens niet terzijde kunnen schuiven". MAAR wat begrijpelijk is, behoeft daarmee nog niet tevens ook geheel reëel te zijn. Als interim-kabinet lijkt ons een chris ten-democratische coalitie bijvoor beeld een merkwaardige zaak. Voor de C.H.U. is het beleid van het kabinet-Cals niet uitsluitend verwerpelijk geweest vanwege de r- 'ngsverschillen, waarop de K.V.P.-fractie het heeft laten val len. Op het kritieke moment stond de A.R.-fractie met een kleine minderheid van de K.V.P. anders lijk gedacht worden en ook wan neer men dit dus niet probeert, lijkt deze bereidheid van K.V.P. A.R. en C.H.U. politiek en electo raal gezien een hoogst merkwaar dige zaak. Essentieel voor christelijke coalitie vinden we, dat deze een eigen gezicht laat zien en naar buitenuit de indruk vestigt van een sterke politieke solidari teit. Hoe kan daarvan na de val van het kabinet-Marijnen (K.V.P. en A.R. contra de C.H.U.) en het wegsturen van het kabinet-Cals (A.R. contra K.V.P. en C.H.U.) bij de grote massa sprake zijn? democratisch kabinet zullen naar onze mening in beslissende mate beïnvloed worden door twee feiten. Ten eerste de kracht van zo'n kabinet uitgedrukt in Kamer zetels na de komende verkiezingen en ten tweede de kracht van het gezamenlijke program. K.V.P. en de beide protestants- christelijke groeperingen zullen dan de kiezers tijdens de stembus campagne tegemoet moeten treden met een merkbare eensgezindheid en niet alleen terzake van alge mene motto's als „We zijn tegen inflatie en vóór behoud van een betrouwbare werkgelegenheid". Men zal het dan eens moeten zijn omtrent de voornaamste con sequenties ervan op fiscaal en sociaal-economisch gebied. Men zal de kiezers moeten kun nen meedelen, dat de drie partijen bereid zijn enkele controversiële kwesties als de omroepwetgeving, de voltooiing van de sociale wet geving, de grondpolitiek (om er enkele te noemen) vanuit een ge zamenlijk standpunt te benaderen zonder dat er bij de kabinets formatie geharrewar over zal ont staan of zonder dat straks bij in het parlement de onzekere houding van een paar C.H.U.'ers of katholieken het lot van de regering in handen van liberalen of socialisten gaat leggen. noemde gevallen een betrouw bare garantie te geven.is, kan het experiment van een christen-demo cratisch programkabinet anno 1967 I Eerste aflevering 2 aflevering uit de reeks „De wrekers". die de K.R.O.-t.v. op de dinsdagavonden via VdïL f.lJG wrekers Nederland I gaat uitzenden. Hoofd- HjgHH jfi 1Bondpersiflages personen in deze Jamt „De dood telefoneert" is de Emma Peel (Diana Rigg), die beiden op zijn John Steed (Patrick Macnee) hun eigen manier de misdaad bestrijden. Steeds is de aristocratische Brit. die zijn activiteiten als geheim agent op uitstekende wijze geheim weet te houden. Emma Peel. meestal gekleed in leer, gaat haar tegenstanders zonder enige camouflage meedogenloos te l(jf. In de eerste aflevering speelt een ontvangtoestelletje in de vorm van een vulpen een belangrijke rol. Het wordt gebruikt door een aantal zakenlieden. Er ontstaat plotseling paniek onder deze groep mensen wanneer blijkt, dat misdadigers dit apparaatje als moord wapen gaan gebruiken.. ..Het gezicht" van Ingmar Bergman (Nederland I, 21.05). Ingmar Bergman is voor vele jioscoopbezoekers al lang geen onbe kende meer. Van hem wordt van avond door de N.T.S. als hoofdfilm uitgezonden: „Het gezicht", vervaar digd in 1958. Bergman stelt een kermisklant, die door middel van mesmerisme, goochelarij en toverlantaarnplaatjes het volk met een waas van geheim zinnigheid bij de neus neemt, tegenover een cynische slechts aan de materie gelovende gemeentearts. Het zou een interessante controverse zijn geweest, ware het niet, dat Bergman zich van een goedkoop en zeer doorzichtig trucje bedient, waardoor het hele diepzinnige betoog aan het begin niet alleen aan waarde verliest, maar zelfs wordt teruggebracht tot wat zinloos gepraat, omdat het slot onthult, dat „Het gezicht" eigenlijk op een macabere goochel truc la Hitchcock berust. Maar ondanks alle tekortkomingen, waar Bergman zoals in vele van zijn films niet onderuit komt, is „Het gezicht" een boeiend een grandioze sfeerschildering van het Stockholm wezenlijke filmliefhebber niet mag worden gemist. (Nederland II, 21.00). In het luisterspel „De inter landwedstrijd" van de Fran se schrijver Jean Thibau- deau, dat de K.R.O.-radio vanavond uitzendt, geeft de auteur zijn visie op de sportbeoefening, waarbij hij getracht heeft zich niet te laten meeslepen door de opwinding, die interlandwedstrijden nu eenmaal ple gen te veroorzaken. Hij neemt bewust afstand en probeert de luisteraar op humoristische, ironische en satirische wijze met de betrekkelijkheid van dit alles te confronteren. Hij probeert een vrije reportage te geven vén een repor- 0 daardoor niet alleen de sport, maar ook de radioreportage zelf heer hof jjgjgMo De Nederlandse vertaling is van Emile van (Hilversum I 22.45). „De interlandwedstrijd", luisterspel van Thibaudeau TELEVISIE Hedenavond gehoorgestoorden, 20.00 Journ.; KRO: 19.35 De Flintstones; NTS: 20.00 Journaal: KRO: 20.20 Documentair progr., 21.05 De wrekers, t.v.-film 21.55 Vanavond in Nieuwspoort: NTS: 22.25 Journaal, 23.00 Teleac: Kernfy Woensdag NEDERLAND I VPR' Voor de kinderen. Hedenavond HILVERSUM I (402 m 18.00 Country 18.20 Uitz. VVD, plank, 19.00 Nieuws, 19.10 Actuali Conciliepost, 19. n) KRO: westernmusic, Spring- 21.0 tage e lijk in Duiken, terwijl Leon Povel de i opgesteld dan drs. Schmelzer c.s.geprobeerd worden. Wanneer het demissionaire kabinet niet bereid gevonden zou worden de lopende zaken tot aan ver vroegde ^verkiezingen af te hande len en wanneer een interim-kabinet inderdaad alleen lopende zaken zou afdoen en enkele spoedbeslissingen in 's lands belang zou nemen, lijkt ons een christelijk kabinet een anomalie. Aan de deelname ervan door thans zittende ministers kan moei- Eerlijk gezegd zijn we in dit opzicht vandaag niet erg optimis tisch. De kiezers vragen nu een maal een 'duidelijke politiek eh geei^ vage voornemens. Op dit moment zien we de lijn van zo'n duidelijke politiek door de trio's Schmelzer-Roolvink-Beernink en Aalberse-Berghuis-Tilanus nogniei uitgestippeld. En in dit soort zaken gaat moei lijk op, dat „wie waagt, die wint". Stoelendans bij Boerenpartij OOK al stemde vrijdagmorgen de dit maal heel timide Boerenfractie in de Kamer tegen het kabinet-Cals, in zijn hart zal de heer Koekoek allesbehalve blij zijn met één gevolg van de rege ringscrisis: het vervroegen van de par lementsverkiezingen. Ondanks zijn zelfverzekerdheid weet da heer Koekoek beter dan wie ook, dat het op dit ogenblik één grote ellende in de Boerenpartij is. Hij heeft om welke reden dan ook de aanval op zijn poli tieke vriend ir. Adams geheel verkeerd aangepakt en als gevolg hiervan lijkt de Boerenpartij een huishouden van Jan De Boerenleider zelf praat dan ook, over eventuele verkiezingswinst, heel wat meer bescheiden dan een paar maanden geleden. Met twee of drie ze tels meer zal hij al heel tevreden zijn en dat haalt het niet bij de winst die hij op basis van de Staten- en gemeente raadsverkiezingen had moeten boeken. Wat op dit moment in de Boerenpar tij gebeurt, lijkt wel een stoelendans, waarbij om de beurt spelers geen plaats mi bleven hoofdbestuur v koek c.s. heeft de no< van hun kant alsof he in de heer Koe draad geroyeerd, e noodraad doen hoofdbestuur zelf i de kant is gezet. Aangezien de tijd vervroegde verkiezingen te kort lijkt nog orde op zaken te kunnen zal de Boerenpartij wel met een schis ma de verkiezingen moeten ingaan. Wat dit betekent? Voorlopig geloven we, dat de heer Koekoek als gevolg hiervan nog over minder kader kan beschikken dan hij al had. In hoeverre het hem ook gewo ne kiezers in de val gelokte onte vredenen gaat kosten, moet worden afgewacht. We zien nog niet, dat de noodraad het bij het legioen der Koe koekkiezers zo best zal gaan doen. Versplintering zal dan wel het uitein delijke resultaat zijn met als énige goe- t het de t Bennekom de de- „Geen konijnen semble, 22.00 Kunstkroniek, 22.30 Nieuws. 22.40 Overweging. 22.45 De Interland, hoorspel 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) VARA: 18.00 Nieuws, 18.15 Actual., 18.25 1. orkestmuz., 18.55 Voor de kinderen, 19.00 Gesproken brief, 19.05 Hersen gymnastiek, 19.30 Liedjesprogr., 19.55 Nieuws, 20.00 Nordring Tour 1966, 21.00 Licht instrum. ensemble, 21.15 De Citadel, hoorspel (3), 22.00 Volks liedjes uit binnen- en buitenland, 22.30 Nieuws, 22.40 Actual., 22.50 Ven ster op de hedendaagse muz., 23.30 19 00 Joost mag het 100 USA. 20.00 Cowboymuziek. 21.00 Even voorstellen. 22 00 Gevar. platen. 22 30 Jazzjourn. (presentatie Tineke». 23.30—1.00 Hits a gogo door Rob Out Stereo: Klass. grm., 7.30 Nieuws, 7.32 Lichte gram., 7.40 Radiokrant, 8.00 Nieuws, 8.10 Gewijde muziek, 8.30 Nieuws. 8.32 Moderne orkestmuziek (gr.). 9.00 Voor de zieken, 9.35 Water standen, 9.40 Voor de vrouw, 10.30 Studiodienst. 11.00 Lichte gram.. 12.27 Land. en tuinbouw, 12.30 Nieuws. 12.40 Actual., 13.30 Promenade orkest. 14.00 Seriehoorspel (dl. 1). 14.25 Pianorecital. 15.00 Stereo: Moderne orkestmuziek (gr.). 15.50 Bijbelver- telling voor de jeugd. 16.00 Voor dé jeugd. 17.00 Five o'clock. 17.15 Tradio- tionele Griekse volksmuziek (gr.). 17.35 Lichte gram., 17.50 Overheids voorlichting. Woensdag DEN HAAG (ANP) Oud-minister J. orde i iderscheidin in de heer »ikt dooi i Oranje De bij dez rsierselei illenbroek gis thans demissionair minister-president mr. J. L. M. Th. Cals Dit geschiedde tijdens een in het ge bouw van de Eerste Kamer gehoudei afscheidsdiner. Het voltallig college vai en, met echtgenoten, deze geheel beslo- in bijeenkomst bij. Ook ondanks ige politieke moeilijkheden v emming in de noenzaal van iatsgebouw bijzonder opgewekt. De heer Smallenbroek werd als ir van Binnenlandse Zaken op 31 is. „Op de meest eervolle wijzi ag verleend onder dankbetuiging Dor de diensten aa het koninkrijk bew( Cleo de Mérode (91) overleden de Méro- wwisseling. is uit een hoed de vredespogingen betreft het woord nu aan Hanoi. A„ Vandaag vertrekt de Amerikaanse HONOLOELOE, (Reuter, AFP) - prealdem sult „onoloeloe naar Nieuw- President Johnson is gistermiddag op zeeland. Daar, en in Australië waar weg naar het Verre Oosten In Honoloe- Johnson ook wordt verwacht, zijn dreige- loe aangekomen. In een korte toespraak herhaalde hy dat van de op 24 oktober beginnende conferentie in Manilla, waar aan hij zal deelnemen, geen spectaculaire resultaten moeten worden verwacht. „We zullen in Manilla geen konijnen uit een hoed toveren", zo zei hjj. De meeste van deze dreigementen werden geuit door onbekenden die dag bladen opbelden. Gedreigd werd met aan slagen op de manier waarop ook presi dent Kennedy is vermoord. Functiona rissen van de Amerikaanse veiligheids dienst stellen samen met agenten van de twee landen een onderzoek in. PARIJS (A.F.P.-Rtr.) de. de schoonste actrice var belle epoque" rond de eev maandag overleden. Zij is den. Terwijl in haar tijd vele schone parlsiènnes zich met aristocratisch klin kende namen tooiden behield Cleopatrine Diane de Mérode haar echte naam. Zij was namelijk van Belgische adel. Als be roemd prima ballerina oogste zij veel suc cessen in Europa.en trad o.m. rok in Ne derland op. De danseres verliet de opera in 1900. doch keerde voor korte perioden in 1924 en 1934 op het toneel terug. In de laatste jaren van haar leven woonde Cleo de Mérode in Parijs waar men haar vaak wandelingen zag maken, gekleed volgens de mode van haar succesvolle jaren- Mr. V. d. Dussen nieuwe regeringscommissaris DEN HAAG (A.N.P.). De demis sionaire minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk, heeft met ingang van 17 oktober 1966 aan de heer M. van Veen te Santpoort op zijn verzoek eervol ontslag verleend r het oor de be langrijke door hem in deze functie be wezen diensten. Met ingang van bovengenoemde datum treedt mr. J. van der Dussen te Den Haag als regeringscommissaris voor het radiowezen op. HILVERSUM uitzending de v de koninklijke fa- ndacht wordei land diezelfde Toni Boltini, Wil- J. Hiltermai wijk en Pier Tania. NIEUWE T.V.-SERIE (Van onze omroepcorrespondent 1ILVERSUM Op zondag 23 oktobc aan Tibeta; programma ran Renesse wordt bege- n het Nederlands Dans- i Bruggen, Anner Bijls- i het orkest Max Woisky. gericht is op de hulp vluch'-'ingen in India aan het begin van het (ADVERTENTIE) PRONONCE (ADVERTENTIE) f.1.15 Bostik 1 in extra grote tube met 'handige uitsmeerdop. Geen lijm meer aan uw vingara. Er zijn opnamen gemaakt in Italië, De nemarken, op de Britse Orkney-eïlan- den, in Avebury, Stonehenge, Carlisle en Colchester, in de kathedraal van Coventry. Maiden Castle en Hadrians Wall. Dunbar, in British Museum en Whitehall. Daarbij werd veelvuldig gebruik gemaakt van de reconstructies van Alan Sorrell, bekend om zijn schil deringen die in het Amerikaanse weekblad „Life" werden afgedrukt sir Winston Churchills „History of the Hope-Taylor de kijkers invasies. De oude Albion optrokken, hij toont ook talrijke overblijfselen van hun verblijf in Engeland. Bovendien ziet men van uit een helikopter gemaakte opnamen van Maiden Castle in Dorset, een van de meest spectaculaire, door de Britons gemaakte forten: een ingenieus verde- Er zijn drie zaken die vrouwen nooit zullen begrijpen. En dat zijn: Vrijheid, Gelijkheid en De nieuwste rage uit Amerika: sieraden van oud papier. Er wordt goud aan verdiend! Wie zijn eigenlijk de bandie ten in de gangsteroorlog in Vietnam, die dit jaar al meer dan 3000 Amerikanen het le ven kostte? Kunst langs de Amsterdamse grachten. Verzet tegen op-art en pop-art. de wereld van de Islam leeft ter dan een kwart miljard men- n als slaven. Het verborgen ge- Hoe de arme oude tijger in de tank in Engeland volkomen ver slagen werd door een gewel dige campagne van de concur- Er worden elk jaar nog 27 28 van de 100 jongemensen af gekeurd voor de Militaire Dienst, waarvan de heift op S: (gebrek aan) geestelijke stabiliteit. Kan men zich laten afkeuren? ZO BOEIEND IS PANORAMA DEZE WEEK Er staat natuurlijk nog véél meer in. Spanning en ontspanning. Voortreffelijke kleurenplaten, een geestige omslag (zowel voor als achter!) pagina's actualiteiten die u in de kranten niet zag. 55 cent! Ver- prentbriefkaart met hun naam en adres aan Panorama-Haarlem en abonneren zich. Dan kost Pano rama slechts 45 cent per week. 7.35 Van de voorpagina): VPRO: 7.55 Meditatie: VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gram., 8.30 Praatje voor de vrouw, 8.00 Amusementsmuziek (gr.); (gr 12.00 Lichte gram., 12.20 Voor het platteland. 12.27 Land- en tuin bouw. 12.30 Stereo: Tango-rumba (ADVERTENTIE) ZO BOEIEND IS NU kalender, 13.2 sproken portret, 14.05 Radio kamer orkest. 15.00 Voor de jeugd (16.00— 16.02 Nieuws), 17.00 Voor de zieken. 17.30 Dansorkest en solisten. HILVERSUM III (240 m en FM- kanalen) AVRO: 9.00 Nieuws, 9.02 Vrolijk ochtendprogr. <10.00 en 11.00 Nieuws), 12.00 Nieuws, 12.02 Operette muziek. 13.00 Nieuws, 13.02 Actual., plaat. 15.00 Nieuws, 15.02 Voor de jeugd. 16.00 Nieuws. 16.02 Gev. pla- tenprogr., 17.00 Nieuws. 17.02 Actual., RADIO VERONICA (192 m) 7.00 Ook goeiemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt (verzoekplatenprogramma Muziek bij de lunch; 14.00 De draaikolk: teenagershows. Nederl. jeugd hitparade, vooral veel Beneluxpolitie niet door grens tegengehouden BRUSSEL (ANP) Een ontwerp- accoord over ambtelijke en strafrechte lijke samenwerking tussen de drie Be- neiuxlanden wil voorkomen, dat in de toekomst overtreders van Benelux-bepa- lingen zich aan de andere kant van de grens aan vervolging onttrekken. Een Belgische agent zal dan niet meer door de Nederlandse grens worden tegenge houden en omgekeerd. Hij zal integen deel dan worden beschouwd als een Ne derlandse politieman. Het ontwerp-accoord is gisteren in Brussel ter sprake gekomen op een ver gadering van het ministerscomité van Benelux, waaraan van Nederlandse zijde werd deelgenomen door minister Sam- kalden van Justitie en de staatssecreta rissen van Buitenlandse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, De Block en de Meyer. De ambtelijke en strafrechtelijke sa menwerking tussen België, Nederland en Luxemburg wordt nodig om de „territo riale begrenzing" van de strafbaarheid op te heffen en uitwisseling van gege vens mogelijk te maken. Zo zal het ont werp-accoord, dat nog dit jaar een defi nitieve vorm moet krijgen, het voor een Nederlandse rechter mogelijk moeten maken een Nederlander te veroordelen de hand van een Belgisch procesver- sen in België gepleegde ov< Geruchtmakend rapport over seksualiteit LONDEN (Rlr) Een commissie uitgebracht dat do< meent dat „abortus moet worden be vrijd van veel van de huidige wettelijke beperkingen". De Anglicaanse bisschop van Peter borough, Easthaugh, zei: „Ik zou wel eens willen weten op welke gronden de geen specifieke regels zijn voor de Heer zei is het v kuisheid. Wat jornaamste Hij de Raad behandeld. De Britse Raad Kerken vertegenwoordigt alle voorname protestantse richtingen. De bijeenkom-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2