Jaap Spaanderman vandaag 70 jaar Dirigent en pedagoog Bisschoppen: geloof opnieuw ontdekken door het te helpen uitdragen ZON AUTO BIERMAN N.V. lata verlaagt tarieven de leidse courant HET GEHEIM VAN SLAPPE BIZON DOOR ELLERY QUEEN 19 „Hè?" Carmichael schrok. Het was alsof hij zich met zijn gedachten in een soort ivoren toren had opgesloten. „O, die brieven. Ja, die heb ik getikt. De senator dicteerde ze me vanavond na het eten en ik werkte ze op de machine uit vóór ik op verzoek van de senator uitging. Mijn eigen kantoor is dat hokje naast deze kamer u kent het wel." „Staat er iets belangrijks in die brieven?" „Niets dat u zou kunnen helpen de moordenaar te vinden." Carmichael glimlachte weemoedig. „Nee, het lijkt me, dat er in geen van die brieven iets staat wat ook maar enig verband kan hebben met de bezoeker die hij verwachtte. Ik zeg dit vanwege de manier waarop hij zich gedroeg toen ik ze had getypt en ik ze voor hem neerlegde. Hij las ze heel vlug, tekende ze, vouwde ze op en stopte ze in de enveloppen dit alles op een min of meer afwezige manier en zeer haastig. Zijn vingers trilden. Ik had heel duidelijk het gevoel, dat het enige wat hem op dat ogenblik interesseerde, was, dat ik zo gauw mogelijk zou ophoepelen." Hume knikte. „U maakte natuurlijk doorslagen. Het is nauwelijks waarschijnlijk, dat deze brieven een aanwijzing bevatten, maar we kunnen beter grondig zijn, vindt u niet, inspecteur?" Carmichael liep naar het bureau en nam uit een metalen brievenbak een paar roze, glanzende vellen dun papier. Hume las deze doorslagen onverschillig door. schudde zijn hoofd en gaf ze aan vader. We bekeken ze samen. Ik was verrast toen ik zag, dat het bovenste vel een aan Elihu Clay geadresseerde brief was. Vader keek mij en ik keek hem aan en toen bogen we ons samen over de brief en lazen hem. Deze luidde: Beste Eli, Hierbij een tip van een vriend. Ik vertrouw er natuurlijk op, dat je die noch wat de inhoud, noch wat de herkomst betreft, zult verklappen. Net als in het verleden is dit iets tussen ons wat niemand Naar alle waarschijnlijkheid zal de nieuwe begroting voor volgend jaar een post van een miljoen dollar vermelden voor de bouw van n nieuw gerechtsgebouw voor het district Tilden. Zoals je weet. is het oude gebouw verouderd en vervallen. Enkele leden van de begrotingscommissie proberen een wetsontwerp voor de bouw van een nieuw gebouw erdoor te drukken. De kiezers zullen nooit kunnen zeggen, dat Joe Fawcett zijn stadgenoten verwaarloosde We zijn het er allemaal over eens. dat voor deze bouw geen kosten gespaard mogen worden. Dus: het allerbeste marmer. Ik dacht, dat dit punt je wel zou „interesseren". je Joe Fawcett „Een tip van een vriend, hè?" gromde vader. „Een vuil zaakje, Hume. Geen wonder, dat jullie achter hem aan zaten." Hij liet zijn stem dalen en wierp een voorzichtige blik naar Jeremy. Deze stond nog steeds In dezelfde hoek en bekeek met aandacht het puntje van zijn vijftiende sigaret. „Gelooft u, dat dit echt is?" Hume lachte sarcastisch. „Nee, dat geloof ik zeker niet. Het is weer een van zijn bekende trucs, die wijlen de senator graag uithaalde. Elihu Clay is volkomen betrouwbaar. Laat u niet door deze brief op een dwaalspoor brengen. Clay was helemaal niet zo familiaar met de geachte senator, als dit Eli-Joe-gedoe zou doen vermoeden." „Een poging om Clays goede naam aan te tasten?" „Ja. Als er ooit iets zou uitlekken, zou deze doorslag aantonen, dat Elihu Clay actief medeplichtig was aan het sluiten van lucratieve marmercontracten voor zijn eigen zaak. Zijn goede „vriend", senator Clay, broer van Clays compagnon, geeft deze informatie door met de toespeling, dat er in het verleden al vele van dergelijke geheime inlichtingen zijn geweest. Clay zou even schuldig als de rest lijken, als dit vuile zaakje ooit bekend werd." „Nu. ik ben in elk geval blij voor de jongen. Zo'n vuile schurk was deze vent dusLaten we de tweede brief lezen, Patty. Ik leer elke minuut iets nieuws." De volgende doorslag was een brief, geadresseerd aan de directeur-redacteur van de Leeds Examiner. „Dat is de enige krant in de stad, die de moed gehad heeft de Fawcettkliek dwars te zitten," legde de officier van justitie uit. De scherp gestelde brief luidde als volgt: (Wordt vervolgd) (Van onze muziekredacti Vandaag wordt de bekende en getalenteerde musicus Jaap Spaanderman zeventig jaar. Van die zeventig jaar gebruikte hij er zestig voor de toonkunst, want nadat hij in zijn prille jeugd les had gehad van zijn vader Jacob Spaanderman (18641943), directeur van de muziekschool, organist en koorleider te Gouda, ging de jonge Jaap reeds op twaalfjarige leeftijd in de leer bij de cellist Isaac Mossel, die zélf aan de eerste lessenaar van de Berljjnse Philharmonic en het Concertgebouw-orkest had gezeten, voorts bjj pianist J. Sikemeycr. Voor beide instrumenten heeft hij de prlx d'excellence weten te Van dat ogenblik af bouwde hij aan •n tweeledige carrière. Reeds in 1922 wordt Spaanderman hoofdleraar piano aan het Amsterdams Muzieklyceum, doch tevens leider van het Concertge bouwsextet als opvolger van Evert Cor- nelis. En toen, in 1928, het Phohi-orkest, in feite het eerste radiosymfonie-orkest werd opgericht, vroeg men hem als lei- Het symfonische ensemble lokte hem, en bleef hem lokken, want in 1932 ging hij naar de Gelderse hoofdstad, naar de Arnhemse Orkest-Vereniging, als opvol ger van Martin Spanjaard. Zeventien jaar lang heeft hij daar gewerkt, onder de meest penibele omstandigheden, want in die beruchte Colijnse jaren, waarin liquidatie steeds als een Damocles- zwaard boven de hoofden van de zwhaf onderbetaalde musici hing, waarin listen raison van vijftien gulden per avond werden gecontracteerd, wist hij het moreel van de troep, malgré tout, hoog te houden. In die tijd hebben we hem van zéér nabij meegemaakt en ervaren, hoe hij door zijn grote didactische gaven en zij n uitgesproken muzikale eigen schappen met een armetierige schare wonderen wist te verrichten, de blijde boodschap der Sancta Musica in twin tig steden en dorpen per seizoen ver kondigend. In die schare zat overigens zijn disci pel Herman Krebbers als eerste con certmeester. Herman Krebbers, die de „provincie" verbaasde met zijn vertol kingen van de Beethoven- en Brahms- concerten... hij was toen zeventien! Dat alles duurde voor Jaap Spaander man tot 1949: toen nam hij afscheid van Arnhem met een uitvoering van Mah- lers Tweede Symfonie. Twee zijner dis cipelen Theo Olof en Jo Juda maakten bij die gelegenheid deel uit an de gelederen der AOV. Spaanderman opteerde daarna slechts aor zijn andere ambitie, uitsluitend le- lar te zijn en een goed leraar. Het Mu zieklyceum te Amsterdam werd het do- waar hij zijn didactische kwalitei ten, èn op pianistisch, en op orkestraal gebied in ruime mate voor de 45 leerlin gen, die hij sindsdien heeft gehad, be schikbaar stelde. Wilt ge „namen" uit deze periode? De pianisten Theo Bruins, Chaja Gerstein, Stanley Hoogland en Reinbert de Leeuw; de dirigenten Fons Rien Rats, Hans Vonk en Bart van Beinum. En vooral niet te vergeten: de jonge Rotterdamse dirigent Edo de Waart, die vanavond in het Amsterdamse Concert gebouw het Muziek Lyceum-Orkest, ook kind van Jaap Spaanderman, diri geert, in een concert, dat.de feesteling ls verjaardagscadeau wordt" aangc Scheepvaartbericliion XUDRA 1 5te I DONIS 14 t luscat n Lourenco Mai CROON 15 v Tslngtao n X BENGALEN 15 280 mijl J :amerounkust i Gdansk, CALTEX NAPLES 14 thv Masira il n Lourenco Marques. DINTELDIJK 17 te Bremen EOS 15 te Rotterdam GIESSENKERK 14 te Hamburg. GRAVE- ■AND pass 14 Heachyhead n Las Palmas, POLYDORUS 1 Rdam. PIETER-S 1 iCIIIEKERK 15 v Rdam n Adam, SKNEGAL- CUST 13 v Freetown n Lagos. SINOUTS- KERK 14 v Mombasa n Aden, Tl-IEANO 15 Rdam n Dublin, STRAAT FREMANTLE 13 Takoradl naar Lobito, STRAAT MAGEL- HAEN 14 v Kobe n Yokohama, TRITON 15 New-York n Kingston VIVIPARA 14 250 mijl no Beira v Durban Mena al Ahmadl 22 te Mena al Ahmadi erw, V1TREA pass 14 Kp Leeuwin n Slnga- bestaat. wordt i In hn rot omdraai 12 3 4 5 6 789' Horizontaal: 1. moed. fijn beleid 2 titel, rond hout. 3. cijfer. 4. kade. plechtige ge lofte. 5. opwelling. 6. Engels bier. samentrekking van edel. 7 via. 8. goud (Fransl. deel van de mast. 9 vogel oorlogsgod. 1. beest, overal. 2. bijbelse stad. muzieknoot. 3. voorkant van een huis. 4. sprookjesfiguur, meisjes naam. 5. oogvocht. 6, speelbaan. godheid. 7. schrijfkosten. 8. vreemde munt, muzieknoot. 9. deel van het gebit, snoer om papier aaneen te rijgen OrLOSSING VAN VRIJDAG 7. pot - aster: 8. smet - tast: 9. aarde - sta: Vert.: 1. leren - psa; 2. oran - coma: 3. set - later; 4. neder - td5. lepra: 6. ma - leest; 7. appel - tas; 8. rein - nest: 9. tnt - herta. Universitair Nieuws Brummelen, Cannegieter, Delft; H. C. "t Hart, Den Haag: J. Poort, Delft: Sie Liat Koen. Den Haag; F. J. M. Kimman, Wassenaar; 11 M. Wijga, Den Haag; F. J. M. van den Boom, Delft: E. Keijzer. Scheveningen; C. L. W. Over- duin, Den Haag; kand. vllegtuigbouwkundlg ingenieur: E. Montemayor, Delft. ROTTERr J- hogeschool Malik vertrokken naar Moskou DJAKARTA (ANP/ Reuter) De in- donesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, is gisteren per vliegtuig vertrokken om over de Indo nesische schulden te praten en de hui dige politiek van zijn regering uiteen te zetten. Ook over internationale vraag stukken. waaronder dat van Vietnam, hoopt cle minister in Moskou te spreken. Na zijn bezoek aan de Sovjet-Unie zal minister Malik nog een aantal andere Oost-Europese landen bezoeken. Zondag voor zijn vertrek bracht hij president Soekarno verslag uit ove,r zijn reis naar Azië, Europa de Verenigde Staten en Japan. De Indonesische schulden aan de Sov jet-Unie bedragen naar schtting twee miljard dollar, waarvan het grootste deel is besteed aan de aankoop van wapens. Geen .Elektra*' voor Franz-Paul Decker AMSTERDAM (AI De directie van de „Nederlandse Opera Stichting" heeft van de dirigent Franz-Paul Dec ker, die op het ogenblik concerten leidt in Canada, bericht ontvangen, dat hij niet in de gelegenheid zal zijn de voor bereidingen en de leiding van de voor stellingen van „Elektra" met het Rot terdamse Philharmonisch Orkest op zich te nemen. In zijn plaats zal André van der Noot die reeds in Brussel uitvoeringen van „Elektra" leidde, eveneens in de regie van Wieland Wagner vier voorstel lingen dirigeren, namelijk op 11 (Den Haag), 21 (Rotterdam), 23 en 27 novem ber (Amsterdam) en Wolfgang Rennert de voorstellingen van 14 (Den Haag) en 17 november (Amsterdam). Liturgische kalender DINSDAG 18 okt.: H. Lucas. Mis Mihi. Credo. Pref. van de apostelen. Rood. Mannheim filmprijs voor Verstappen MANNHEIM In het kader van het in de afgelopen week in Mannheim ge houden filmfestival is de prijs van het internationaal oecumenisch filmcentrum toegekend aan de Nederlandse film „De minder gelukkige terugkeer van Joszef Katusz naar het land van Rembrandt' van Wlm Verstappen. Tsjecho-Slowakije won de hoofdprij: van het filmfestival voor de vierde ach tereenvolgende maal met de speelfilm „Scherp gecontroleerde treinen" van Jiri Menzel. De omstreden Britse documen taire „The war game", die onlangs voor vertoning op de Britse televisie werd verboden, kreeg de prijs voor de beste korte films. Voorts werden enige „gou- dèn dukaten" uitgereikt. Kunstenaars gaan jubileren in RAI AMSTERDAM (ANP) De Neder landse Federatie van Beroepsverenigin- Kunstenaars voert op 22 okto ber haar 20-jarig bestaan in het RAI- Amsterdam. Middags zal, na de opening door de de heer J. Bul. de momenteel demissionaire Minister Mr. M. Vrolijk, (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk), een rede uitspreken. De heer J. Kassies, secretaris van de federatie, werpt een terugblik op en geeft een per spectief van het werk van de jubileren de organisatie. Voor de avond staat op het program- ia de uitvoering van „Een zaak Lorka ons niet bekend", een spel, dat sai gesteld werd aanvde hand van het plete werk poëzie, proza, toneel, pop penspel van Federico Garcia Lorca die 30 jaar geleden (op 14 augustus '3( door de Spaanse fascisten werd ver moord. De produktie is van B. ter Lohr aan de samenstelling en uitvoering werken Annemarie Prins, (spelregie), Niels Hamel (beeldregie), Walter Bar- ten (vertalingen), Pauline de Groot (AD5 vies voor beweging), Ab Pilgram luidstechnicus), en Alpha-film. De viering wordt met een feestelijk samenzijn besloten. UTRECHT De bisschoppen van Ne derland hebben n.a.v. missiezondag het volgende herderlijk schrijven uitgege ven: „Ons missie bewustzijn heeft het in deze tijd zwaar te verduren. Aan de kant groeit ons besef van verant woordelijkheid voor het lot van de hele mensheid met de dag. Aan de ande kant vragen wij ons steeds meer af t wij mensen van het Westen aan de zogenaamde ontwikkelingslanden ei genlijk kunnen bieden. Onder Christenen zal het niet betwij- :ld worden dat wij hun het evenge- lie hebben te brengen. Nu meer dan en juist hun. Want voor de landen, het heden veel zorgelijker is en de toekomst nog veel inzekerder is dan voor ons, zal het evangelie eens te meer een kracht Gods zijn. Het bemoedigt en verzekert immers alle mensen dat Gods Koninkrijk zól komen, ondanks alles. 'T geeft vertrouwen op de toekomst. 'T geeft bezieling aan het werken en zwoe gen voor een betere wereld. En het verplicht ons, die dat evangelie durven verkondigen, het ook waar te maken door zelf in eigen kring oprechte christe nen te zijn. Alleen wanneer wij zelf ge loven en in liefde met elkaar omgaan kunnen wij voor de volken een geloof waardig getuigenis over Christus af leggen. Men maakt zich bezorgd over de ge loofscrisis in ons eigen land. Welnu: geen betere weg om het geloof opnieuw te ontdekken en vast in ons te veranke ren dan door het te helpen uitdragen! Moge de Kerk van Nederland, die ons allen lief is, een missionaire Kerk blij ven. Moge dat blijken op Wereldmissie dag a.s. door het intense gebed van al len voor het missioneringswerk en voor de priesters, zusters, broeders en le ken die het verrichten. Moge dat ook blijken door een groot se offervaardigheid. Dankbaar herinne ren wij ons de collecte van 1965, toen op wereldmissiedag meer dan 2 miljoen door U werd bijeengebracht. Vol ver trouwen zien wij de komende inzameling tegemoet. Voor zeer veel missiearbeid is deze jaarlijkse collecte van beslissen de betekenis". De Bisschoppen van Nederland Apen voor lange tijd in ruimte WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart deelt mee dat het plan bestaat om mettertijd enkele aapjes in een baan om de aarde te zenden voor de tijd van 6 tot 12 maanden en ze te laten terughalen door menselijke ruimtevaar ders. Zij krijgen voldoende zuurstof eten en drinken mee. De proef heeft ten doel de invloed van langdurige gewichtloos heid na te gaan. ADVERTENTIE Musici staakten: Chevalier zong tóch NEW YORK Reuter De 78-jarige Maurice Chevalier heeft het zondag avond bij zijn optreden in het Waldorf- Astoria-hotel in New York zonder muzi kale begeleiding moeten doen. Als ge volg van een loonconflict met de direc tie van het hotel weigerden de musici op te treden. Dure auto? Goedkope auto? Waarom, niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1301/1501? Dan hebt u de allernieuwste Simca, auto-couture uit Parijs. De wagen met de dure snit en met 't dure zitcomfort. En alles wat u verder zoekt. Bagageruimte? Makke lijk zicht? Makkelijk sturen? Makkelijk schakelen? Makkelijk optrekken en remmen? Stuk voor stuk karaktertrekken! Daarom een auto die technisch en praktisch duidelijk „duurder" is dan hij kost! Proef rit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1301/1501 VANAF f 7795.— SIMCA Til NEDERLAND N.V. N66 5 TJÊÊB of geen ZON DE BILT. Door een verhoogde depressieactiviteit boven de oceaan breidde zich in de afgelopen nacht een westcirculatie over ons land uit. Een zwak front naderde van ochtend de Nederlandse kust. Ach ter dit front stroomt nog steeds k.n.m.i. deelt Wisselvallig MEDE: vrij zachte lucht van de oceaan binnen. Een depressie, die met grote snelheid in oostzuidoostelijke richting over de oceaan trekt, komt morgen dicht bij Ierland. Hierdoor zal de wind na een tijde lijke afneming later weer aa)i- wakkeren uit zuidelijke richting. Het front van de nieuwe depressie kan enige regen veroorzaken. Weer in Nederland Zuid-Limburg l.b Weer in Europa Helsinki Oslo Aberdeen SIMCA Stationsweg 11-17, LEIDEN - Telefoon 01710-40447 DEN H.VAG (ANP) Uitbreiding van de goedkope retourtarieven met een be perkte geldigheidsduur, nieuwe lagere tarieven voor de zgn. alles inbegrepen vliegvakantiereizen op een aantal lucbt- routes en handharing van het gewone tarievenniveau tot 31 maart 1969 z(jn de voornaamste resultaten van de dezer dagen gesloten tarïevenconferentie van de internationale luchtvaartorganisatie IATA. De bereikte resultaten betekenen voor routes, die door de KLM worden gevlo gen, o.m.: invoering van 60 daagse re tours van de Zuidamerikaanse landen Argnetinië, Brazilië, Chili, Paraguay en Uruguay naar Europa .die 25 procent goedkoper zullen zijn dan de normale jaarretours. Deze nieuwe tarieven zijn het gehele jaar van toepassing behalve tussen 15 jurü en 15 september. Tussen Europa en de overige bestem mingen op het uZidamerikaanse vaste land en het Caraïbisch gebied (met uit zondering van Venezuela en de Neder landse Antillen) zullen eveneens retour tarieven met een beperkte geldigheids duur worden ingevoerd. Hier zullen de tarieven ongeveer f 540 lager zijn dan öe huidige jaarretours in de economy klasse. Het pakket van goedkope alles inbegre pen vliegvakanties zal worden uitgebreid met een groot aantal nieuwe mogelijk heden tussen plaatsen in Europa en het Midden-Oosten enerzijds en het Verre Oosten en Australië anderzijds, met re ducties van 20 tot 37 procent voor groe pen variërend van 4 tot 25 personen. De nieuwe tarieven zullen Ingaan op 1 april van het volgend jaar en blijven van kracht tot 31 maart 1969. Kath. verkenners gaan veranderen OVERASSELT (ANP) Tijdens een dit weekeinde in het buitencentrum St.- Walrick in Overasselt gehouden confe rentie is het kader van de katholieke verkenners een rapport voorgelegd, dat aanbevelingen bevat tot ver strekkende veranderingen in deze beweging. Men is tot de conclusie gekomen dat dit jeugd werk steeds minder gezien moet worden als een ideologie, maar steeds meer als een dienstverlening aan de jeugd in het scheppen van mogelijkheden voor een goede vrijetijdsbesteding. Grotere aanpassing aan het maatschappelijk le ven is noodzakelijk en dit zal vele ver anderingen, onder meer in de bestuurs vormen met zich brengen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7