VOLGENS ROOLVINK PLAATSTE P.v.d.A. CALS IN DWANGPOSITIE Geen akkoord in zicht Oost-West Te vlug onaanvaardbaar uitgesproken Boot van roeiers over oceaan leeg gevonden Rode top in Moskou Provo: straat dient voor communicatie Politie niet bij gesprek Kandidaten genoeg voor BREDA Einde van confessionele politiek? Noodraad Boerenpartij niet van plan royement ernstig te nemen „Wij zitten op plaats van hoofdbestuur Sluiting gelast van banken in Libanon DE LEIDSE CX)URANT jn Amsterdam werd gistermiddag de maandelijkse Vietnamdemonstratie gehouden. Hieraan namen TOO personen deel. Nadat de optocht ontbonden was, trok een groep jongeren naar het zwaar door de politie bewaakte Amerikaanse con sulaat, waar zelfs met rookbommen gegooid toerd. Er werden 66 per sonen gearresteerd. HALIFAX Het Canadese lucht-zee-reddingscentrum in Ha lifax (Nieuw-Schotland heeft meegedeeld dat de roeiboot Puffin, waarmee twee Britten de Atlantische Oceaan van JNoord- Amerika uit wilden oversteken, midden op de Oceaan door een Canadees oorlogsschip leeg is aan getroffen. De twee Britse journalisten Johnstone ven Hoare, respectieve lijk 34 en 29 jaar oud, waren 26 mei uit de Amerikaanse staat Virginia vertrokken. In de lege roeiboot werd het logboek aan getroffen. De laatste, van drie september daterende aantekening, luidde: vandaag roeien wy niet, omdat de wind noord-noordwest is. Uit de laatste aantekeningen vap. de twee mannen blijkt dat zij geen voedsel meer hadden en veymoeid en teleurgesteld waren over het feit dat zij niet opscho ten. Een aantekening van 2 sept. „Waar zijn de schepen". Op 3 sept. meldden zij een groot schip te hebben waargenomen op een ogenblik dat het stortregende. Op die dag vlogen ook drie vliegtuigen over. Zij konden de nat geworden lichtkogels niet meer gebruiken. De mannen be schikten over een rubberbootje en reddingsgordels, zodat er een mo gelijkheid bestaat dat zij nog in leven zijn. Deze kans is echter zeer klein aangezien de laatste aantekening van 42 dagen gele den dateert. MOSKOP (UP.-Reuter) Aan de Westerse hoop, dat het Kremlin nieuwe initiatieven zou ontwikkelen inzake een vreedzame beëindiging van de Vitena- mese oorlog, is een einde gekomen. In een gezamenlijk Pools-Russische com muniqué, uitgegeven aan het eind van het bezoek van de Poolse premier en partijleider aan Rusland, wordt de terug trekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam als voornaamste voorwaar de tot vredesonderhandelingen genoemd. De hoop dat de Russen hun eisen in deze enigszins herzien hadden reeds vorige week naar aanleiding van artikel in het Russische partijblad „Prawda", waarin over de terugtrek kingen van de Amerikaanse troepen uit Vietnam niet gesproken werd. De Ame- KLM mag meer passagiers naar Sydney vervoeren SCHIPHOL (ANP) Een missie van directeur-generaal W. J. Kruys van de rijksluchtvaartdienst naar Australië is met succes bekroond: de KLM mag met ingang van 1 april van het volgend jaar met de wekelijkse lljnvlucht 75 passa giers in Sydney aanvoeren in plaats van zoals tot nu toe slechts een maxi mum van 42. In dit maximum zijn niet de emigran ten naar Australië begrepen. Die mocht en mag de KLM onbeperkt naar Syd ney brengen. Voorts is afgesproken, dat de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas eveneens per 1 april Schiphol zal opnemen in de bestaande lijndienst van Sydney naar Londen. (Van onze correspondent) VALKENBURG De gespreksdag van jaPolitie en provo", die zaterdag in de volkshogeschool Geerlingshof te Valken burg gehouden werd, is meer een mono loog geworden. Een der beide gespreks partners, de politie, schitterde door vol ledige afwezigheid. Dit vond zijn oorzaak in het feit. dat de Sittardse inspecteur van politie, drs. J. M. 1. Knibbeler, wegens ziekte verhinderd vos zelf zijn inleiding te houden. Doch ooral door het wegblijven van iedere toLltiefunctionaris, ofschoon in ruime nate uitnodigingen waren verstuurd. Het gezelschap, bestaande uit een twin- g meest oudere mensen, luisterde 's mor- :ens naar de Amsterdamse provo-student >tef van Duyn. In spijkerbroek, bont >pen hemd, slipover en verwarde haardos «handelde hij de achtergronden van de irovocatie. Het provodom is niets nieuw6, illèen de methodiek is nieuw. Hij besprak ie verschillende vormen van provocaties. Nieuwe tekst voor Oberammergau? OBERAMMERGAU (UPI) De passie spelen die om de tien jaar in Oberammer- tau gehouden worden, zullen misschien fan een nieuwe tekst voorzien worden, lans Swaighofer, de organisator van de spelen, heeft vorige week besloten het bijltje er bij neer te leggen, omdat de icmeenteraad weigerde zijn nieuwe tekst voor de opvoering van 1970 te aanvaarden, een tekst waaruit hij volgens zijn zeggen de anti-semitische passages had verwij derd. De burgervaders hebben wel toe gezegd dat zij de veranderingen van Swaighofer zullen bestuderen. De voor zitter van de gemeenteraad zei dat vroeg of laat toch wel een nieuwe tekst inge voerd zou moeten worden en dat hij soopte dat Swaighofer dan het passiespel 'pnieuw zou regisseren. zoals die in ons land de laatste tijd heb ben plaatsgehad en keerde zich tegen de persorganen en andere communicatie media, die de provo's straatterreur ver wijten. Over de happenings zei hij„hap penings is een kunstvorm, die in de jaren ■60 in Amerika is ontstaan. De provo heeft de happening gesocialiseerd, op straat gebracht, omdat de straat niet be hoort aan de luchtverpestende automo biel, maar aan de burgerij en moet dienen voor een directe communicatie. Provo is in feite een reactie tegen het vertechni- catiseren en vermaterialiseren van de westerse welvaartstaat, waarin alles op geofferd wordt aan de heiige automobiel en de heilige televisie. Het is een poging een hechte massa, het zgn klootjesvolk, uit hun sluimer op te schrikken en zelf denkend, creatief te maken". Mr. J. M. Jacobs sprak over „politie en gezag", waarbij hij zich in hoofdzaak hield aan het ontwerp voor deze inleiding van drs. Knibbeler. „De politie heeft" volgens spreker, „de wetten te nemen zo als zij zijn. In onze tijd zijn er verschil lende factoren, die gezagsuitvoering moei lijker maken. De burger ziet door de open communicatie sneller de onvolkomenheid van de gezagsdrager". Toch was er naar de mening van spreker geen sprake van een min of meer duurzame gezagscrisis. BREDA In Breda neemt men aan, dat de val van het kabinet zal leiden tot een veel ruimer aanbod van kandidaten voor het burge meesterschap van Breda. Algemeen wordt erkend, dat zich onder de af tredende minister en staatssecreta rissen ook figuren bevinden, die burgemeester van de Baroniestad zouden kunnen worden. Als serieuze kandidaat wordt momenteel be schouwd staatssecretaris dr. De rikaanse bombardementen op Noord- Vietnam werden in het artikel „het be langrijkste obstakel" voor de Russisch- Amerikaanse betrekkingen genoemd. Uit alle delen van het oostblok komen intussen de communistische leiders naar Moskou om de te houden communis tische topconferentie bij te wonen. Bovenaan de agenda staan de vraag stukken China en Vietnam. Naar in Moskou verluidt zullen de Russen mogelijk woensdag of donder dag in aanwezigheid van de Oosteuro- pese communistische leiders een ruimte schip met verscheidene kosmonauten lanceren. Benoeming DEN HAAG (ANP) De staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid dr. A. J. H. Bartels heeft met in gang van 1 november drs. D. Roemers te Badhoevedorp benoemd tot voorzitter de ziekenhuiscommissie. DEN HAAG. De heer B. Roolvink, voorzitter van de A.R.- Tweede-Kamerfractie, heeft een voor zijn doen nogal scherpe kritiek geuit op de houding van de P.v.d.A.-fractie. Hij verweet zaterdag tijdens een bijeenkomst van zijn partij te Utrecht de socia listische fractievoorzitter drs. G. Nederhorst, onverstandig gehan deld te hebben door in de Kamer al vóór premier Cals dit deed, het onaanvaardbaar uit te spreken over de motie-Schmelzer. „Na dit woord was er voor het kabinet geen weg terug meer", aldus de heer Roolvink. „De pas na enig verder rustig beraad werd door deze socialistische uitspraak afge sneden". De KVP heeft ook tijdens het week einde nog heel wat kritiek moeten ver werken. Maar na de eerste grote storm van kritiek onmiddellijk na de val van het kabinet komen er ook tal van adhe siebetuigingen voor fractievoorzitter Schmelzer binnen. De KVP-jongeren waren de eersten, die zich aohter diens beleid stelden en later deed dit de rijks- kieskring Den Bosch, de grootste kring van de KVP in Nederland. Het hoofdbestuur van de KVP-jonge- renorganisatie staat achter de zakelijke inhoud en motivering van de motie- Sdhmelzer. Het is van mening, dat het vooruitstrevende program van het kabi- net-Cals, de KVP-jongeren volledig blijven steunen, met name door het on volledige dekkingsplan, waarvoor de Jn de kathedrale baséliek Sint-Bavo te Haarlem is zaterdagmorgen mgr. Th. H. J. Zwartkruis tot bisschop van Haarlem gewijd. De consecratie geschiedde door Bernard kardinaal Alfrink. Medeconsecratoren waren mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, en mgr. I. M. Scanlan, aartsbisschop van Glasgow. minister van Financiën de eerste ver antwoording draagt, in gevaar is ge bracht. Het is van mening, dat een ver antwoorde dekking gevonden zal kunnen worden door onder meer een belangrijke bezuiniging op de begroting voor de komende jaren aan te brengen. Het hoofdbestuur dringt aan op vervroegde verkiezingen. Dr W Berghuis, de A.R.-partijvoor- zitter, heeft de KVP zaterdag na haar eerst gevoelig gekapitteld te hebben toch opnieuw de hand toe gestoken. „De chris telijke partijen moeten blijven samen werken. ondanks alles wat er nu gebeurd is" aldus dr. Berghuis. Drs J. den Uyl, aftredend minister van Economische Zaken, dacht er echter heel anders over. „Met deze rechtse KVP ls waarschijnlijk niet meer samen te werken", meende deze toekomstige lijsttrekker van de P.v.d.A. Prof. jhr. F. A. M. Altlng von Geusau, hoogleraar te Tilburg, heeft zaterdag middag in Maastricht gezegd, de Jongste kabinetscrisis niet slechts te zien als een conflict tussen links en rechts in de politiek, maar als een achterhoede gevecht van een verouderd politiek be stel tegen de noodzaak om dit bestel grondig te veranderen, „Eén ding is immers wel opnieuw duidelijk geworden in deze bewogen politieke week: ons geconfessionaiiseerde partijbestel met zijn noodzaak om zekere coalities aan te gaan, is niet oneer in staat de demo cratische ontwikkeling naar behoren te bevorderen. En daarin kunnen nieuwe verkiezingen op dezelfde basis ook geen verandering brengen". De Tilburgse hoogleraar zei dit op het tiende lustrum van de katholieke jonge werkgeversvereniging, dat door prins Claus werd bijgewoond. Prof. Von Geu sau stelde, dat de huidige maatschappe lijke ontevredenheid inderdaad een struc. tuurverschijnsel is. Hij benadrukte even wel, dat deze ontevredenheid ook van zijn positieve kant moet worden bezien, namelijk dat het aanleiding moet worden voor een hernieuwde en voortdurende be zinning op de werkelijkheid van onze wereld in ontwikkeling. Van de kant van het forum op dit jubileumcongres werd onder meer kri tiek geleverd op de „te grote" machts positie, die de vakbonden hebben verwor. ven en op de sociale verzekeringen, die zo langzamerhand een maximum hebben bereikt. Te betreuren Bij zijn vertrek van Schiphol naar de Nederlandse Antillen, waar hij de jaar lijkse ambassadeursconferentie gaat leiden, heeft de minister van Buiten landse Zaken, nu-. J. M A. H. Luns, zaterdagmiddag zijn teleurstelling over de val van dit kabinet (het zesde achter eenvolgende waarvan hij deel heeft uit gemaakt) niet onder stoelen of banken gestoken. „De crisis Is veroorzaakt door een gebrek aan vertrouwen, dat een deel van de Kamer heeft getoond in de door het kabinet en speciaal door de minister van Financiën opgestelde begroting en de dekking daarvan", zo zei hij. Naar zijn mening was de uiteenzetting van minister Vondeling „zeer sluitend en uit financieel oogpunt bezien zeer goed te veirdedigen". Expers uit de Kamer heb ben deze echter betwist. Kennelijk heb ben zij de voorkeur gegeven aan het .g van Kamerleden zoals de heer Notenboom. Daarmee wordt onderschre ven, dat het een kwestie van gebrek aan voldoende vertrouwen is geweest. Uiter aard betreur ik dat. De redactie van het blad „Links voor •n strijdend socialisme", bestaande uit leden van de Partij van de Arbeid, heeft bij de val van het kabinet-Cals de vol gende verklaring uitgegeven: „De Partij van de Arbeid dient zich thans voor te bereiden op een langdurige periode van felle en principiële oppositie teneinde enkele belangrijke programmapunten te propageren, gericht op nationalisatie van de grond, van de levensverzekerings maatschappijen, van de exploitatie van bodemschatten en van sleutelindus trieën". Onduidelijk Het Utrechtse kringbestuur van de K.V.P. heeft zich niet zonder meer achter de opvattingen van de Tweede- Kamerfractie gesteld, zoals door de af deling Limburg werd gedaan. Tijdens nogal rumoerige vergadering in het Utrechtse casino werden door verhitte sprekers zes moties aan de orde gesteld. De meest gematigde luidde: volledig vertrouwen in de Kamerfractie. Onder veel rumoer werd die motie in stemming gebracht en verwierf van de ongeveer tachtig aanwezigen slechts drie vóór- stemmen. De motie, die tenslotte werd aangenomen, was een soort gulden UTRECHT (ANP) De acht leden van de noodraad in de Boerenpartij hebben op een vergadering in Utrecht besloten, het royement door het hoofd bestuur niet te accepteren, omdat zij liet hoofdbestuur niet meer erkennen: „Wij zitten nu op hun/.stoel". De Noodraad heeft een dagelijks be stuur gekozen, bestaande uit de heren F. Schregardus uit Haarlem (voorzitter), C. Bos uit Heemstede (secretaris) en H. Hessel uit Utrecht. De heer Hessel noemde het roijyement „belachelijk". Overigens is hij blij metde brief van de heer Harmsen, omdat daaruit blijkt dat de Noodraad wordt erkend. „De heer Koekoek gooit ons, eerlijke en goed be kend staande leden, die alleen maar de democratie binnen de partij willen be vorderen, er heel wat sneller uit dan de leden met eeh oorlogsverleden zoals Adams en Gerkens", aldus de heer Hes sel. Voor zover hem bekend, zijn deze heren nog steeds lid van de B.P. en blijven zij de heer Koekoek op de achter grond adviseren. De Noodraad heeft inmiddels van 72 B.P.-besturen en -fracties uit het hele land adhesiebetuigingen ontvangen. Zaterdag nog kwam een compleet be stuur uit een vrij grote plaats per auto naar Utrecht om de Noodraad hulp aan te bieden. Anderen hebben zich bereid verklaard de activiteiten van de raad financieel te steunen en mee te werken aan het oprichten van plaatselijke en provinciale actiecomité's. De heer Hessel deelde voorts mee, dat de Noodraad een brief heeft ontvangen van de oud-secretarls-penningmeester van de Boerenpartij, de heer Faber. Deze schreef, dat de heer Koekoek een bedrag van 4500 gulden aan contributiegelden in eigen zak heeft gestoken met als argument, dat hij de laatste tijd zoveel kosten had moeten maken. De noodraad heeft voorbereidingen getroffen voor het houden van een gres op maandagavond 24 oktober in hotel Maartenshof in Hollandsche Ra ding. Hiervoor worden alle verontruste leden van de Boerenpartij uitgenodigd, Als zijn doelstellingen heeft de Nood raad geformuleerd: „Het doorbreken van de Koekoesclan, het opvangen de B.P.-fracties en eventuele nit leden, alsmede het komen tot een taak verdeling voor de verschillende actie groepen in het land". Op dit congres moet een nieuw hoofdbestuur voor d< Boerenpartij worden gekozen. Twee van de vier leden van de Am sterdamse gemeenteraad voor de Boeren partij, mevrouw A. A. M. Baank-Meijer en de heer J. Verschoof, hebben het hoofdbestuur van de Boerenpartij schrif telijk er van In kennis gesteld, dat zij hun lidmaatschap voor deze partij wen sen te beëindigen. Bij de griffie van de Eerste Kamer is deze week nog geen ontslagbrief van ir. Adams binnengekomen. (ADVERTENTIE) aeven naar PRONONCE voor een B.H. of Step in Ruimtevaarder Charles Conrad be proeft zijn geluk als amateur stierevechter. De stier voelt er niet veel voor. Misschien doet Charles té voorzichtig. middenweg tussen „leve de fractie" en ,weg met de fractie". Dit compromis luidde: „De kring Utrecht dringt aan op een duidelijk beleid van de K.V.P.-leiding, dat gericht is op het veiligstellen van de gemeenschapsvoorzieningen zoals die zijn opgesteld in het programma van het kabinet-Cals." Het bestuur van de kring Leiden, dat zaterdag al bij monde van voorzitter B. P. de Kousemaeker zijn diepe be wondering had uitgesproken vbor de moed van fractievoorzitter Schmelzer „omdat hij het landsbelang stelde boven de risico's, die de partij stellig zal lopen" heeft met verwondering kennis ge nomen van de wijze waarop N.K.V.- voorzitter Mertens gereageerd heeft op de crisis. „Het is voor ons onbegrijpelijk waarom de heer Mertens gemeend heeft zich te moeten distantiëren. Ik durf de heer Mertens bovendien te verwijten, dat hij zich onttrekt aan gemaakte af spraken. De minst-bezoldigden hebben hun belastingverlaging, nu de midden groepen aan bod komen., trekt hij zich terug," aldus de heer De Kousemaeker, die de N.K.V.-voorzitter met deze be woordingen van een gebrek aan solida riteit betichtte. De kieskring Arnhem stelde zich za terdag na een uiteenzetting van het Tweede-Kamerlid mej. dr. Klompé met overgrote meerderheid eveneens achter drs. Schmelzer. De verbondsraad van het N.K.V. beslist vandaag waarschijnlijk of haar voorzitter, P. Mertens, nog in het partijbestuurvan de K.V.P. zal blijven zitten. Moeilijkheden bij Intrabank BEIROET UPI) Teneinde het hoofd te bieden aan een financiële crisis, veroorzaakt door het sluiten van Belroets grootste bank, de Intra Bank, wegens het gebrek aan kasmiddelen, zullen on last van de Libanese regering alle banken in Libanon drie dagen gesloten zijn. Het regeringsbesluit werd vandaag even na middernacht bekendgemaakt, nadat het kabinet een dag lang in spoedzitting bijeen was geweest. Het besluit werd ge nomen om een stormloop van rekening houders op alle banken in Libanon te voorkomen. In een regeringsverklaring staat dat alle nodige maatregelen zullen worden genomen om de liquiditeit van de Libanese banken uitgezonderd die van de Intrabank, die de regering apart onder de loep zal nemen te verzekeren. De Libanese effectenbeurs heeft toe stemming gevraagd vandaag gesloten te Bus pacilisten mocht België niet binnen BEKGELJK (ANP) Twee bussen met meest jonge Nederlanders, leden van de pacifistlsch-socialistische jongerengroep Den Haag. van de socialistische jeugd en van de PSP. zyn zaterdag door de Belgi sche rijkswacht tegenhouden op hun weg naar Luik. waar de jongeren wilden deel nemen aan een demonstratie tegen de oorlog in Vietnam en tegen de NAVO. De Nederlanders verkeerden in de ver onderstelling, dat zij toestemming hadden om in Luik aan de protestactie hun steen tje bij te dragen. De Belgische regering zou vergunning voor de demonstratie in Luik hebben gegeven. Na ruim een uur oponthoud aan de grenspost Bergeijk- Lommel gingen de Nederlanders terug, met de bedoeling zich bij de Belgische ambassadeur te beklagen over de uitwij zing. De eerste bus was de grenspost zonder meer gepasseerd. Terwijl de bus België binnenrolde, zagen de Belgische douaniers en rijkswachten, dat achter de bus een spandoek was gebonden met de kreet „Weg met de NAVO". Daarop werd de tweede bus aangehouden. blijven om een krach te voorkomen. De paniek, veroorzaakt door de sluiting van de Intrabank, had zich reeds gisteren uitgebreid tot naburige Arabische landen. In Jordanië werden alle agentschappen van de intra de grootste bank in het Midden-Oosten onder regeringstoezlcht geplaatst. (ADVERTENTIE) BEURZEN RUIM VOLDOENDE Luidruchtige studentendemon straties tegen het beurzenbeleid van de overheid hebben wellicht de verkeerde indruk gewekt, dat overal de „beurzen te klein" zUn. Het blUkt nodig, dit recht te zet ten, want het Is beslist een on juiste voorstelling van zaken. Op het gebied van voordeliger leven zijn de beurzen namelijk al tijd groot genoeg - voor wie op de markt koopt.-In dat gezelligste en grootste koopcentrum slaagt iedereen naar zUn of haar zin. ongeacht ol' de beurs groot of klein is. Marktkoopman en straat handelaar bieden hun vele klan ten een royale keus uil een assor timent van honderden artikelen In alle prUsklassen - maar altUd lager dan waar ook. Zij werken met een kléine winstmarge, tot voordeel van hun klanten. Vooral voor de huisvrouw met een be scheiden huishoud-toelage is de markt een uitkomst, want OP 0E MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Man met aardappelmesje doodgestoken DEN HELDER (ANP) De 40-jarige sergeant-schrijver J. F. Braem van de Koninklijke Marine is zondagavond by een echtelijke twist door zijn vrouw met een aardappelmesje in de borst gestoken en aan inwendige bloedingen overleden. De vrouw verweerde zich tegen haar man, die onder invloed van sterke drank ver keerde en handtastelijk werd. Direct na haar daad liet de vrouw een marinearts waarschuwen, die overbren ging van de sergeant naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de man te zijn overleden

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5