Verknipt de KRO op radiotopper op zondagochtend Nieuwe „KRIMPVRIJ" methode Vanavond in dc* Hhcrj TELEVISIE ISAIIIO Een TAS j voor: jde cocktail,! een BAGi voor: het sportveld: UW MENING PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 17 OKTOBER 1966 i roepcorrespondent Jos Timmer stoeit met platen en teksten Waar een BROCHE ook kan prijken In Parijs wordt veel gewerkt met „Tixoolse" kristallen voor sieraden. Onder het motto: bijoux op de hoed, zijn deze nieuwe winterhoe den op spectaculaire wijze met een broche gegarneerd. De koningsblauwe geschulpte ba ret (links) van Gilbert Orcel draagt bij het oortje van het mooie meisje een glinsterend hart. Onder tegen de roze fluwelen capeline van Patou (beneden), is een trosje verschillend- gevormde steentjes in allerlei roze tinten ge hangen. In Australië is een methode gevonden om wol krimpvrij te maken. „Krim pen" is het in elkaar grijpen van de ruwe schachtjes van de wolvezel. Door de wol op een bepaalde manier te bewerken is de ruwe vezel glad ge maakt. Volgend jaar zal de eerste wol die volgens de nieuwe methode krimpvrij gemaakt is in Australië en andere landen op de markt komen. Het synthetisch br^garen is uiter aard krimpvrij, maar gaat daarenbo ven meer lijken op „echte" wol. Nieuw in deze sector is Terlenka breigaren, licht, luchtig, zacht van touché en vormbewarend, uitgebracht in 17 kleuren (fel en pastel). De Belgische breigarenfabrikant d'Aoust heeft de verkoop in de mees te landen van West-Europa. Toch liever a la carte... ten een warm gerecht voor 2 a 3 per sonen te kunnen bereiden (voor dc prijs van 2,40 gulden) dienen het ge- Wij dachten op het eerste gezicht: lijst uit een gewoon momentopak komt ook in 10 minuten gaar en in die tus sentijd brouwen we zelf wel een soort goelasjsaus. Aha, hier zit het verschil: dit is niet zo-maar een soort saus, maar een bijzonder lekkere waarvoor rund- vlees-bouillon, vriesgedroogd rund vlees, tomaatvlokken, paprikavlok- ken, gefruite uitjes, majoraan en rozij nen met een bindmiddel zijn gebruikt. Dus toch maar liever k la carte-pro- dukten dan in 10 minuten zelf wat brou wen. Macaroni met tomaten-vleessaus Huisvrouwen hebben slechte ogen UTRECHT (A.N.P.). Het is met de gezichtsscherpte van huisvrouwen over het algemeen matig gesteld. Bij een re cente test van de Stichting „Óog en Bril" werd de gezichtsscheprte van 45,2 pet, van de onderzochte huisvrouwen als onvoldoende beoordeeld. Met. 15,5 pet. onvoldoende kwamen de weggebruikers heel wat beter uit de bus. In de afgelopen weken zijn voorts 670 personeelsleden van elf Nederlandse be drijven op gezichtsscherpte beoordeeld. Bij deze test bedroeg het gemiddeld per centage onvoldoenden 23,7 procent. De uitkomsten v*an de recente ogentests be vestigen de uitkomsten van de in 1964- '65 in ons land gehouden ogentest. Het gemiddelde percentage onvoldoenden be. droeg toen 23,4 De huisvrouwen (40 jaar) kwam entoen met 47,1 pet. even wel nog slechter uit de bus. Televizierring voor ..Zo is 't AMSTERDAM (ANP) In het Lurelei- theater te Amsterdam zijn zaterdagmid dag door Willem Duys vier gouden „Te- levizierringcn" uitgereikt aan de mede- weikers van het VARAprogramma „Zo I is het toevallig ook nog 's een keer" dat inmiddels reeds van het scherm is verdwenen Leen Timp, Jan Blokker, Rinus Fernandusse en Dimitri Frenkel Frank. In de jaarlijkse „Telepoll" hebben de lezers van Televizier een keus kunnen maken L uit 50 programma's die tijdens het sei- zoen 1965—1966 waren uitgezonden door t de NTS en de omroepverenigingen. „Zo is hetwerd als het meest popu- laire programma aangewezen. De Jury van Televizier kende een vijfde ring toe aan Hans Jacobs, de laatste l. verantwoordelijke eindredacteur van het programma De heer Jacobs echter bleek onder geen beding bereid de prijs, die behalve de gouden ring bestaat uit een bedrag van 1000 gulden, te accepteren, „Deze gang van zaken", aldus de hoofd- I redacteur van Televizier, Rein van Roo.v. „wordt door de jury ten zeerste ge treurd. omdat zij de indruk zou kunnen wekken, dat en de heer Jacobs en de VARA zich achteraf aan de verantwoor- delijkheid voor het programma wensen te ontrekken". Als gastheer trad op Wim lbo. De V.A.R.A.-televisie brengt vanavond de één- akter van Bernard Shaw, „Verboden, toegang" op J ifet scherm. De ingrediënten voor deze minder bekende éénakter zijn twee echtparen waarvan de echtelieden de sleur in hun huwelijk onder- een wereldreis te ondernemen en enkele toe- de vier echtgenoten in hetzelfde hotel. De pikante quasi-wijze gesprekken van de echtparen worden gevoerd door Ann J Hasekamp als mevrouw Juno, Ton van Beek als meneer Juno, Sigrid Koetse r als mevrouw Lunn en Ton Lensink tenslotte als meneer Lunn. De regie is in J handen van de bekende John van de Rest. (Nederland I, 21.55). I Éénakter van Bernard Shaw j „De vader", luisterspel r Daarom haat hij de r Een zekere jongeman behoort bij laatste oorlogs- J lichting van 1945. Zijn moeder is gestorven en zijn i vader heeft hij nooit gekend. Hij weet slechts, dat de J man uitgeweken is naar Amerika en de voornaamste j oorzaak ia, van de vroegtijdige dood van zijn moeder. 1 tan met heel zijn wezen en wacht slechts op de dag, dat x hij hem zal ontmoeten. Jaren later als hij een succesvolle carrière als persfotograaf heeft opgebouwd vindt die ontmoeting plaats. Hij durft de x r confrontatie echter niet aan en ontwijkt hem. Als het dan toch tot een ont- r moeting komt is die zó zielig, dat zijn haat wegsmelt. Door zijn wraakcomplex j r had hij zich iemand opgebouwd, die in werkelijkheid hiemand bleek te zijn... j r De hoofdrollen in dit luisterspel worden vertolkt door onder anderen Lou f Landré en Jan Borkus. De regie is in handen van Johan Wolder. j r (Hilversum I, 20.30). J Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws. 19.01 Pipo de Clown; CVK/IKOR KRO/RKK: 19.05 Kenmerk; VARA: 19.35 Geheim Agent 86; NTS: 20.00 Journaal: TROS: 20.20 Kleur in zwart wit. 20.36 Oom Marsiaan. 21.02 TROS- ir Totokwis. VARA: 21.20 Tel uit je winst, 21.55 Verboden toegang; NTS: 22.25 Journaal. J Dinsdag NEDERLAND I 12.00 Schooltele' Hedenavond HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Orgelspel: amus. muz., 18.20 Uitz. CPN, 18.30 Tienerama, 18.55 J Praatje, 19.00 Nieuws, 19.10 Radio- krant, 19.30 Stereo: Ierse volkslied- jes, 19.50 Stereo: gram., 20.30 De va- ir der, hoorspel, 21.35 Orgelspel: geestel. lied., 22.15 Avondoverdenking, 22.30 Nieuws, 22.40 Literama, 22.55 Gram., 23.00 Licht gevar. muziekprogr., 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws, 18.15 Actual.. 18.25 uur Praatje, 18.30 Stereo: Metropole- orkest, 18.50 Gesprek met een provo, 19.20 Strijdkrachtenprgor.; NRU: 19.50 Openbaar Kunstbezit, 20.00 J 20.00 Nieuws, 22.05 Radio-Filharmo- nisch orkest, 21.30 Klankbeeld, 22,00 Stereo: Metropole-orkest:22.30 Nws., 22.40 Actual., 22.55 Documentairpro- gramma, 23.15 Nederlandse muziek, 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 ml 18 00 J Veronica's jukebox (verzoekjes). 19 00 Rnlling-Stonesshow. 1915 Joost mag het weten. 20.00 Binnen zonder kloppen (gram, met o.a. Indonesian Teenager- corner). 21.00 Rock. beat and boogie, 21.30 Veronica's rhythm and blues hop. ■k 22.30 tot 1.00 Gevar. gram, muziek. DRAADOMROEP (4e lijn) van 18—20 u.: 1. Mily Balaklrev: Symphonic nr. 1 in C gr. t. (Konlnkl Phil harmonisch Orkest, 2 Philharmonic Warschau. 34 min.); Sergei Prokofiev: Symphonic nr. 6 in kl. t. op. Ill (Philharmonisch Orkest Dinsdag Don Adams als agent 86 en Barbara Feldon als agent 99 in de kolderserie J Geheimagent 86". (Nederland I, 19.85). I HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnastiek, 7.20 gram.; VPRO: 7.55 Meditatie; 1 AVRO: 8.00 Nieuws, 8.10 Actual., 8.15 f gram., (8.30 De groenteman), 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Moderne i orkestwerken, 10.00 Voor de kleuters, 1 10.10 Arbeidsvitaminen (11.100 Nws., 12.00 Lichte orkestmuz., 12.27 Mede- delingen land- en tuinbouw, 12.30 Overheidsvoorlichting, 12.40 Lichte orkestmuz., 13.00 Nieuws, 13.10 Jour- naai, 13.30 Stereo: Muzikantenuur: 1. Pianoduo, II: Bariton en piano: Strijktrio, 14.40 Schoolradio, 15.00 Voor de vrouw, 15.40 Stereo: Fagot j en klavecimbel: klass. en mod. muz., 16.00 Nieuws, 16.02 Italiaanse liede- t ren, 16.16 Voor de jeugd, 17.15 New- I York calling, 17.20 Lichte gram. voor '1 de tieners. J I HILVERSUM III (240 m en FM-ka- J j nalen) TROS: 9.00 Nieuws, 9.02 L gram.; VARA: 10.00 Nieuws, 10.02*1 Kwink (11.00 Nieuws), 12.00 Nieuws, J 12.02 Actual., 1-2.05 Gevar. muz. pr., |- 13 00 Nieuws, 13.02 Actualiteiten. 13.05 Licht platenprogr., 14.00 Nieuws. 14.02 Actual., 14.05 Platen en tips J voor de vrouw, 15.00 Nieuws, 15.02 Actual., 15.05 Licht orgelspel, 15.30 j Lichte orkestmuz., 16.00 Nieuws, 16.02 I Actual., 16.05 Voor de tieners, 17.00 j Nieuws, 17.01 Actual., 17.05 Verzoek- j platenprogr. J HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Meditatie, 7.15 lich- te gram., 7.30 Nieuws, 7.55 Overwe- ir ging, 8.00 Nieuws, 8.10 Gram., 8.30 Nieuws, 8,32 Voor de huisvrouw (om 9.30 Conciliepostbus, 9.35 Waterstan- den), 10.00 Gram., 11.00 Voor de zie- ken, 12.00 Musette-orkest, 12.18 Marktberichten, 12.20 Voor de land- bouwers, 12.27 Voor land- en tuin- if bouw, 12.30 Nieuws, 12.40 Actualitei- ten, 12.50 Gram., 13.30 Licht muziek je progr., 14.30 Schoolradio, 14.40 Ste- Hitparade reo: licht ensemble, 15.00 Licht mu- iiekPïïg,n\, °«ï>>e"isvoorlich- - -ting, 17.jO Voor de jeugd. radio, 16.09 Lichte muziek, 17.15 Jazz. RADIO VERONICA (192 m) 7.00 Ook goeiemorgen. 9.00 Muziek terwijl i u werkt (verzoekplatenprogramma), J 10.00 Koffietijd met Tineke. 11.00 Huis- vrouwenverzoekprogr. v. d. huisvrouw, J 12.00 Muziek bij de lunch; 14.00 Populair klassieke muziek, 15.00 Gram. (plaatjes die hun beste tijd gehad J hebben, 16.00 Dinsdagmiddag-speciaal, gevar. gram. muziek, 1745 tot 18.00 f eigen smaak. j De afstand tussen de jonge en de iets oudere vrouw, tussen 't meisje i dat „kink" of „blitz" wil zijn, en de „dame", wordt steeds groter. Op allerlei gebied, maar vooral op het terrein van mode en modeaccessoires J i lêplitsen zich de wegen. Er zijn i weinig meisjes meer, die nog snakken naar iets uit moeders garderobe. Er zijn jonge vrouwen, die de tijd nog onafzienbaar wanen. i vóór zij damesachtig zullen zijn. i Op de fabrikanten rust de taak 1 beide partijen te gerieven en ziji kwijten zich daarvan met vuur. Van de tassen die bij de verschillende1 Modekloof tussen j tiener en moeder steeds groter vrouwen moeten passen, hier twee uitersten: de camelbag, de gooi- en smijttas waar alles in kan, soepel' van leersoort en stevig gestikt, is een succesnummer van de Utrechtse Jaarbeurs. Een tas om mee te slepen naar het sportveld, op een1 weekendreis of om uit te lenen aan een vriendje. Ofschoon hij camelbag heet, wordt hij ook in andere kleuren gemaakt. Voor een geheel andere categorie is de tas van kalfssuède in zacht grtjsroze tint piet een handvat van Tiroolse grijze en gouden pareltjes; daarbij handschoenen van hetzelfde i 1 materiaal, aan de pols van een leren gespje voorzien. Een zeer gekléed geheel voor visite of cocktail van de Parijse parurier Renè Marchand. i „Een droom," vindt madame „een 1 giller", vindt haar dochter. HILVERSUM. Zelden hebben wij een pas gestart radioprogramma zo boren prijzen als de rubriek „Verknipt", die de KRO sinds deze maand elke zondagochtend van 10 tot 11 uur op Hilver sum 3 uitzendt. De inventieve samensteller is Jos Timmer, een jonge Westfries van de KRO- muziekafdeling. Onder zijn collega's staat hij bekend als de lopende disco-encyclopedie. En deze bijzondere eigenschap alsmede een speelse inventiviteit gebruikt hij thans op succesvolle wijze bij de samenstelling van „Verknipt". De titel wekt onwillekeurig asociaties met een schizo freen artiestenbrein in een toneelrol, maar het tegendeel is waar. „Verknipt" betekent letterlijk en figuurlijk de schaar zetten in muziek en teksten op de plaat. En dan niet zo maar lukraak bij het einde van een thema of een cabarettekst, maar soms midden in een conférence of precies na een passage van een pianosolo. „Het is als het breien van 'n trui" Het begint al heel opmerkelijk als zon dagavond op Hilversum 3 de omroe per heeft gezegd: „Hier is Hilver sum 3, de KRO...". Dan klinkt er plot seling uit uw luidspreker: „Hé? O ja, nou zeg dat is toch leuk..." Het is een flard uit een conférence en ze wordt onmiddellijk gevolgd door een tune be staande uit een speelse Mozartmelodie die op eens wordt weggefaded en de samensteller zegt „Verknipt". Een ongewone, maar vooral voor de luisteraar verrassende inzet van een Kabinetscrisis I programma, waarin men al luisterend steeds weer wordt geconfronteerd met fragmenten van bekende melodieën, die overigens vaak precies aanfluiten op een flits uit een cabarettekst. Om enige voorbeelden" te noemen. De smartlappenspecialist Gert Timmer mans zingt op 'n gegeven ogeblik „Waarom lieg jij lieveling van mijn hart" en midden in dit liedje klinkt opeens de stem van Conny Stuart, die in 'n conférence vertelt „Ach Gert ik heb vannacht weer van je gedroomd. Raai 'ns wat? En natuurlijk raadde Gert het meteen. Als hij dat in het bijzijn van anderen deed was het voor ons soms echt pijnlijk hoor". Maar om nu juist twee grammofoonpla ten te vinden, waarop dit lied en deze tekst staan, is Jos Timmer 2 dagen bezig met 't besluisteren van talloze zwarte schijven uit de discotheek. Hij maakt op een draaiboek een paar summiere aantekeningen en donder dagmiddag kunt u hem urenlang met stuidotechnicus Bert Hooyer bezig Wat is mij de houding van een deel der Katholieke Pers en van de KRO-Brand- puntredactie de laatste dagen tegenge vallen Dat Brandpunt moest gehoorza men aan „his masters voice" is weliswaar begrijpelijk, doch ik had toch een meer onafhankelijk standpunt verwacht en niet een medehuilen met de wolven. Van de R.-K. Pers had ik echter ver wacht dat zij niet getippeld was in de door de P.v.d.A. gezette val. Immers direct na de rede van de heren Cals en Vondeling zeide de heer Neder- „En nu verwacht ik dat de KVP kleur bekent en direct verklaart of zij het Kabi net steunt of niet. Wachten tot de behan deling der hoofdstukken mocht niet." Deze eis is m.i. onbetamelijk en een partij die zich respecteert kan deze dicta toriale eis niet volgen. Gelukkig de^-i de KVP dit dan ook niet en zij kwam met een motie. De heer Nederhorat, blijkbaar angstig dat het Kabinet over deze motie een debat zou openen, Immers de heer Cals had reeds toegezegd dat over een wijziging in het dekkingsplan te praten was, zag dit gevaar en zijn reactie was: „Een Kabinet dat in de motie een punt van bespreking zou zien, is geen knip voor de neus waard." Jammer genoeg trapte de heer Cals hier in en wees de motie zonder meer af. De P.v.d.A., die graag haar vrijheid van han delen terug kreeg, had haar zin. Toen de motie door de Kamer was aan vaard, verdween het Kabinet en de P.v. d.A. zag haar handen niet meer gebon den en kan een nog linksere koers gaan volgen. (Ha ha, die P.v.d.A. en 10 over Dat het Kabinet-Cals verdwenen is, vind ik niet erg, ook al zal een nieuw Kabinet heel wat onprettige maatregelen moeten nemen om de door het verdwenen Kabinet veroorzaakte chaos op te ruimen. Ik neem evenwel liever die onprettige maatregelen voor lief, wanneer het resul taat is: herstel van de welvaart geen verdere prijsstijging en vooral een gave gulden. De heer Cals wilde immers bewust de smalle weg volgen en nu ben ik van me ning dat een Kabinet dat wil regeren op de scherpe kant van het mes, moet ver dwijnen. Een misstap zou voor Nederland noodlottig zijn. J. S. Kabinetscrisis II De heer Mertens, voorzitter van het Ned. Kath. Vakverbond, vindt de ge beurtenissen van donderdagnacht „onbe grijpelijk, teleurstellend en onverantwoor- Onzerzijds vinden wij het „onbegrijpe lijk", dat de heer Mertens blijkbaar een dermate gezichtsverenging heeft, dat hij niet wil aanvaarden, dat ervaren politici, die, behalve enige kijk op sociale kwesties, ook kijk op financiële kwesties hebben, hun „non possumus" uitspreken. Vooral de motivering van zijn stand punt: „Wij waren net zo goed op weg om allerlei sociale desiderata verwezenlijkt te krijgen", toont duidelijk aan, dat deze voorzitter de capaciteit mist om zich over de gebeurtenissen van donderdagnacht een juist oordeel te vormen. De gebeurtenissen van donderdagnacht hadden voor de heer Mertens een teken aan de wand moeten zijn. Men kan niet ongestraft met ver waarlozing van anderer belangen zijn eigen belangen door dik e- dun blijven nastreven. Hier geldt het spreekwoord: Wie het onderste uit de kan wil hebben, valt de deksel op zijn neus. M. Adriaan Mulder overleden BREDA (ANP) In zijn woning te Breda is in de nacht van vrijdag op zater dag op 85-jarige leeftijd overleden de Ne derlandse luchtvaartpionier Adriaan Mul der, in in 1911 als eerste Nederlander in het bezit kwam van een officieel vlieg- bevret. Adriaan Mulder werd samen met Piet Olieslagers en Pinneke Busch een gezien luchtacrobaat die in het gehele land voor duizenden bewonderaars vliegdemon- stratles verzorgden. Hij was ook de eerste Nederlander die met zijn tweedekker een „looping the loop" maakte tijdens een demonstratie. MA de zeer kritische instelling die KRO- Brandpunt vrijdag aan de dag legde t.a.v. de kabinetscrisis waren we be nieuwd naar het standpunt dat NCRV's Attentie zaterdag zou innemen. Dat standpunt bleek haast even onverholen kritisch. Woordvoerders van de A.R.P. hadden in feite weinig nieuws te ver tellen, maar het was pikant dat men de C.H. liet vertegenwoordigen door CNV- bestuurder Van Mastrigt, die een on geveer gelijkluidend oordeel had als daags tevoren N.K.V.-collega Mertens. Dat VARA's Achter het Nieuws regelrecht tegen Schmelzer c.s. in zou gaan, lag voor de hand en dat gebeurde dan ook. Het lijkt inmiddels duidelijk dat degenen die het kabinet-Cals ten val brachten, zeker op t.v., het moeilijker zullen hebben om hun uitgangspunten te „verkopen" dan de „pro-Cals-groep". Dat is van niet te onderschatten be tekenis omdat wel duidelijk is hoezeer t.v. bijdraagt tot de politieke menings vorming en dus sterk in staat is om straks een verkiezingsuitslag te beïn vloeden. Het feit dat alle ondervraag den en commentatoren tot nog toe duidelijk bleken te beseffen dat zij zich tot die kiezers van straks richtten, spreekt boekdelen in dit verband. Tot zover de politiek! Nieuwe uitzendin gen waren „U ziet maar", maandelijks NCRV-magazine op de zaterdagmiddag dat, behoudens een paar première- foutjes, best aardig blgek. Pim Jacobs, de veelziidige. presenteerde het bekwaam. „Het blijft Hollands", 's avonds bij de NCRV. was zo-zo. Vn'doende mankracht om een voortreffelijke show te maken, dat wel. Maar de camera-presentatie zocht het soms meer in „lol" dan amu sement, de flauwe quiz leek ons totaal overbodig. -Desondanks in onderdelen geslaagd en met kleine aanpassingen op een heel plezierig niveau te brengen. „Close-up" was van een geraffineerde on eerlijkheid. Het waren twee aparte in terviews die tot een „tweegesprek" wa ren verknipt. Zo'n methode heeft iets onwaarachtigs, ook al omdat hier een bekend groot-industrieel tegenover een vrij onbekend politicus werd geplaatst met drie lagere-schooljaren, veel talent en veel sociale bewogenheid, In zo'n situatie maakte de groot-industrieel uiteraard geen schijn van kans. „Farce majeure" tenslotte leek geïnspi reerd op het minst-leuke (naar onze smaak) vaste onderdeel van de Jackie Gleasonshow. Het zal wel aan ons lig gen. maar we vinden dit tvpe humor vervelend. Rij Jackie Gleason zowel als bij Pola-Benaventi. Zondag bracht IKOR het tweede, pro gramma over buitenlandse gastarbei ders. Beide afleveringen waren van een dermate voortreffelijk gehalte dat het ons haast speet dat ze als „kei'kelijke uitzendingen" de ether ineingen. Ker kelijke uitzendingen munten namelijk niet uit door hoge kijkdichtheid. De tweede Cnterina Va'enteshnw leek precies op de vorige: dus: Puits „bis zum Ende". We vinden dat de AVRO. medeprodueente, er wéinig eer mee in legt. ai is Catering's theaterpersoonlijk heid grandioos, óók als ze haar inter nationale veelzödigbpid niet ten toon spreidt. Het „biiwerk" in de «how was van gord eehalte: het variéfó-elemont (inclusief Cnterina en Francesco') be duidend minder. On „TI" zaeen we het laatste deel van de NTS-Kunstrubriek „Beweging is het woordWe honen de volgende af levering helemaal te kunnen zien om te kunnen constateren of men deze on zinnige programmavorm wil aanhouden. Wél aardige kunstrubriek: AVRO's „Dichters dichterbij", waarin Neder landse poëten uit eigen werk lazen. Ze deden dat uiteraard niet goed. lezen ls hun vak niet, maar voor poëzie-liefheb- bers is het heerlijk om hun dichters in persoon te horen. Vg.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2