gondelvaart weer mogelijk BOND SLACHTOFFERS van ONWILLIGE DIPLOMATEN China voor Rusland gevaarlijker dan V.S Cannery Row -beroemd door John Steinbeck- slaapt overdag en leeft pas des nachts DE LEIDSE COURANT Lee Chonga kruidenierszaak, Bhoe whiskey kookten. Het ia men oude familieportretten e\ jaar Mao zijn maats Old Tennis u nog een rommelwinkeltje waar gebarsten serviezen kan kopen. „Cannery Row In Monterey in Caüfornië is een gedicht", schrijft John Steinbeck in zijn roman „Cannery Row". Hij beschreef het als een straat met fabrieken van gegolfd plaatijzer, rommel- zaakjes, eethuisjes, bordelen, kruidenierswinkcltjes, laboratoria en logementen met een allegaartje van publieke vrouwen, pooiers, gokkers en levensgenieters. Steinbeck schreef dit boek, dat hem beroemd maakte, ruim twintig jaar geleden. Hij wist waarover hij schreef, maar sinds dien is er veel veranderd op de Row. Destijds werkten er vijfen dertighonderd arbeiders in achttien conservenfabrieken en viste een van 's werelds grootste vissersvloten rond de baai van Mon terey. De stank van vis en olie verspreidde zich tot ver in de omtrek. Die tijd is voorbij. Nu worstelt nog één fabriekje met de dood. Het kwartmiljoen ton sardientjes per jaar dat toen als het ware uit het water werd geschept, is teruggevallen tot nauwelijks drie duizend ton. De sardines zijn verdwenen en met hen de vissers vloot en de fabrieken. Niemand weet waarom of waarheen de sardientjes zo plotseling verdwenen. Sommigen zeggen dat ze terug zullen komen. An deren zeggen dat de teeltgronden verwoest zijn door onbeperkt vissen. Wie er ook gelijk heeft, weg zijn ze. Monterey heeft nog ettelijke vissersscheepjes over, maar het is een onbeduidend restantje van de trotse vloot van weleer. De Siciliaanse vissers VERGEEFS ZOEKEN NAAR DOC, MACK EN LEE CHONG zijn meestal gebleven, maar zijn goeddeels omgeschoold tot restaurateurs, winkeliers of bouwvakarbeiders. De naam Cannery Row is door Steinbecks „Cannery Row" en „Sweet Thursday" een begrip geworden over de gehele wereld. Dagelijks komen vreemdelingen in Monterey om te zien wat de Row nu is. De meerderheid van hen trekt al gauw teleurgesteld De toerist die overdag door de nu verlaten straat loopt tussen de sombere, vervallen gebouwen en hopen oude, geroeste machines en afval, voelt de eenzaamheid en verlatenheid tastbaar om zich heen. Nagestaard door de zwarte gaten in de gebroken ruiten en begeleid door zijn holklinkende voetstappen en het geruis van de golven onder de gebouwen aan de baaizijde van de straat, is hij geneigd om in het midden van de straat te gaan lopen en de pas te versnellen. Terwijl hij zijn metgezellen verzekert dat de Row. dood is, kruipt hij in zijn auto en passeert even later zonder het te merken Lee Chongs kruidenierszaak, Doc's laboratorium en andere bekende plaatsen van Steinbecks verhalen. Maar zoals Steinbeck schreef, 's Avonds tegen het duister ge beurde er wat merkwaardigs op Cannery Row'. Er gebeurt nog steeds wat, al is de oude Chinees met de klapperende schoen in geen jaren meer gezien. Wanneer de avond valt, gaan er lichten aan in verschillende van de oude gebouwen. De Row blijkt plotseling vol bars, kunstgale rijen, restaurants, curiositeitenwinkeltjes en andere ondernemin gen te zijn. Nauwelijks zijn de lichten aan, of daar komen de mensen. Auto's zoeken parkeerplaatsen, wat al gauw een hope loze taak wordt. Gebaarde mannen met bleke langharige meisjes passeren modieus geklede vrouwen die op naaldhakjes en aan de arm van welgeklede begeleiders voorttrippen tussen het on kruid van de geïmproviseerde parkeerterreinen en over de scheu ren in het trottoir. Wat later komen verhit uitziende jonge- die hun auto een kilometer verder hebben moeten Verwaarlozing kenmerkt het oude spoorlijntje langs de Canneries. parkeren en tijdens de wandeling terug een stevige dorst kregen hebben. Allen hebben hun eigen doel. Sommigen gaan naar de uitstekend» restaurants (een ervan, de Bear Flag, is van een Nederlands echtpaar en heeft een voormalige hofmeester van de Holland- Amerika Lijn als keukenmeester). Anderen slenteren door de winkels of gaan naar de Steinbeckbioscoop. Weer anderen strij ken neer in rokerige bierkroegen. Er hangt een bijzondere sfeer op de Row 's avonds. Ze is bevor derlijk voor de toenadering tussen geliefden, voor drinkgelagen en felle discussies tussen kunstenaars (van wie velen huisjes en kamers huren in de straten rond de Row) en hun provo-aanhang. Tot diep in de morgen hoort men gelach en gefluister, argumen ten en getinkel van glazen, muziek en zang. De Row, die door velen als dood is afgeschreven, bruist van leven. Een bordje in een bierzaak maant aan: Can As Long As You Can. Ogenschijnlijk duidt het op de Canneries, maar letterlijk vertaald betekent het in slang: „Houd je stoelgang gaande zo lang je kan". Het is een overbodig advies. De Row die de sardines heeft zien verdwijnen, de vissersschepen achter de kim zien wegzakken, de fabrieken zien sluiten en de Steinbeckfiguren zien sterven of wegtrekken, schijnt erop uit te zijn 's werelds laatste sardine te overleven. Er zijn plannen om er een modern motelwijk van te maken, maar voorlopig zouden Mack en maats zich er nog best thuis kunnen voelen. Van de gondel uit heeft men dit uitzicht over de Rijn en zijn oevers. OVER RIJN BIJ KEULEN hebben hem Europa's enige gondelbaan over een rivier. In de herfst van 1963 moest de gondelbaan over de Rün in Keulen wor den afgebroken in verband met de bouw van de nieuwe brug, Keulens achtste. Deze brug naar de nabijgelegen Keulense dierentuin „Zoo- Brücke" genoemd is nu klaar, ofschoon zij nog niet in gebruik is. Ook de gon delbaan is herbouwd. Zijn tracee is enigszins gewijzigd, j De baan kon echter niet veel verder weg worden gelegd, j omdat zijn eindpunt op d<- j oostelijke oever van de Rij" het zogenaamde „Rheinpark" is. Het gevolg is, dat de gon delbaan nu dwars over de nieuwe brug hangt. De gondelbaan werd in 1957 gebouwd ter gelegenheid van j de Bundes-Gartenschau. Uit j deze „Gartenschau" is het „Rheinpark" geworden, een attractie voor jong en oud. i De jongeren biedt het goede dansorkesten en een dans- vloer onder de blote hemel, j De ouderen kunnen in 't uit- j gestrekte park gaan wande- len. In zes jaren tot de gon delbaan voorlopig buiten be drijf moest worden gesteld werden vier miljoen passa giers van de ene naar de an dere Rijnoever gegondeld. En ook nadat de gondelbaan en kele weken geleden weer in bedrijf werd genomen, zijn reeds meer dan 50.000 passa giers de Rijn op deze manier overgestoken. Dat dit een at tractie moet zijn, blijkt wel uit het feit, dat voor de gon delvaart 1.50 mark (kinde ren een mark) moet worden betaald. Met een van de vele ponten kan men voor vijftig pfennig over en het passe ren van de nieuwe „Zoo- Brücke" als voetganger is uiteraard gratis. Het gondelbaanseizoen loopt aan 't einde van oktober af. Op de zaterdag voor Pasen van het volgend jaar wordt de toeristenattra :tie dan weer heropend. Men kan zich voorstellen dat de stad Keu len niet graag afstand van de lucratieve gondelbaan lengte 930 meter, duur der „vaart" 6.5 minuut zou hebben gedaan. Zij heeft dan ook tegen de architect en bouwer van de Zoo-Brlicke haar wil doorgezet. Het merkwaardige is. dat 't ont werp van ir. Lohmer destijds werd gekozen omdat de door hem getekende Zoo-Brüke geen enkele „opbouw" had Nu heeft de stad Keulen er. door herplaatsing van de gondelbaan, achteraf een „op bouw" aan toegevoegd. Overi gens is het geenszins ondenk baar, dat de gondelbaan straks een verkeersobstakel zal worden, omdat hij auto mobilisten op de Zoo-Brücke afleidt van het verkeer, onge veer zoals in de buurt van Schiphol automobilisten de neiging hebben om niet op de weg maar in de lucht te kij ken en op deze wijze onge lukken te veroorzaken. Maar dat zal men pas kunnen vast stellen, wanneer de brug in gebruik is genomen. Ook zal nog moeten blijken of de gon delbaan boven de Zoo-Brücke wellicht ook de Rijnschippers zal afleiden. Zowel verkeers- als Rijnvaartdeskundigen heb ben bezwaar gemaakt tegen de gondelbaan, Mevrouw Schlüter heeft er meer dan genoeg van Te vaak beroep op diplomatieke status (Van onze correspondent Jan Bouwer BAD GODESBERG. De 70- jarige mevrouw Anne Schlüter in de diplomatenstad Bad Godesberg wil een vereniging in het leven roepen, die wil opkomen voor de belangen van burgers van Bonn en Bad Godesberg, die het meestal financiële slachtoffer zijn ge worden van de niet altijd bonafide praktijken van sommige in de Bondshoofdstad geaccrediteerde diplomaten. Mevrouw Schlüter heeft reeds een lijstje met de namen van achttien Bon ner en Bad_Gode6berger zakenlieden, huiseigenaren en automobilisten, die geld te vorderen hebben van diplomaten: onbetaalde rekeningen, huurschulden en schadeloosstellingen die niet werden uit gekeerd. Zij zijn bereid om samen met mevr. Schlüter de 9trijd aan te binden tegen onwillige diplomaten, die zich aan hun verplichtingen om te betalen ont trekken door te verwijzen naar hun „onschendbaarheid" of door zich naar een ander land te laten overplaatsen dan wel naar hun land van herkomst terug te keren. Dan is er vrijwel helemaal geen kans meer dat zij hun schulden ooit zullen betalen. Mevrouw Anne Schlüter zelf ligt ln de clinch met de Turk'se ambassade, die van haar een pand aan de Rheinallee In Bad Godesberg heeft gehuurd. De huur bedraagt 2500 Mark per maand. De Turken willen echter, op grond van een expertise, maar 2389 Mark per maand betalen Elke maand storten ze 111 Mark minder Dat loopi natuurlijk over de jaren heen flink op, Dc arrondissements rechtbank in Bonn heeft de Turken in 1963 al tot betaling van 2500 Mark per maand veroordeeld. De Turkse ambas sade erkent dit vonnis echter niet. In juni 1967 loopt het huurcontract af. De Turken bouwen voor 5 miljoe* Mark een nieuwe ambassade in het stadsdeel Mehlem, maar het i6 niet zeker of het gebouw in juni 1967 klaar is. Dan willen de Turken in de Schlütervilla blijven, almaar te weinig .iu-.r betalen en ver moedelijk ook niet reagerend op een uitwijzingsbesluit. Eén van de velen Dit conflict is maar één van de velen, die bestaan tussen burgers van de Bonds hoofdstad en omgeving en de diploma tieke vertegenwoordigingen. In Bad Go desberg alleen zijn 51 ambassades ge vestigd. Er wonen 19 missiechefs. Ver der zijn er negen semi-diplomatieke missies van landen, die weliswaar geen officiële betrekkingen met Bonn (kun nen) onderhouden, maar in de Bonds hoofdstad toch vertegenwoordigd wensen Het is in de loop der jaren al talloze malen gekomen tot controversen tussen de burgerij van Bonn en Bad Godes berg en buitenlandse diplomaten, waar bij het in verreweg de meeste gevallen Het vroeger zo rustige stadje Bonn met zijn vriendelijk marktplein, is thans een centrum van diploma tieke activiteiten, die niet altijd in de smaak van de inwoners vallen. om geld is gegaan. Vele diplomaten vooral diegenen uit landen, die met de onafhankelijkheid nog niet zulk een lange ervaring hebben en het met de omgangsvormen ln het zakelijk verkeer niet zo nauw nemen nemen het met hun verplichtingen ook niet zc serieus en pochen op hun exterritoriale rechten, waarbij het bijvoorbeeld een deurwaar der is verboden een ambassade te be treden om een dwangbevel aan een mala fide diplomaat te overhandigen. Ook de politie kan niet optreden. Rechtbank- vonnissen kunnen niet worden geëxecu- Mevrouw Schlüter hoopt, dat een ge concentreerde actie van méér „C.D.- slaohtoffers" betere resultaten zal op leveren. Hoe weinig vele diplomaten zich aan de spelregels storen, kan men dage lijks aanschouwen op de Autobahn tus sen Bonn en Keulen Daar geldt een maximumsnelheid van 80 km. per uur, Als er op de vrije rijbaan met een snel heid van ver boven de 100 km. per uur een wagen komt aanstormen, kan men er bijna op rekenen, dat het een auto met een „0"-nummer (C.D.) is. Zelfs aan de verkeersregels menen vele diplo maten zich niet te hoeven houden. En als het daar al begint, kan men zich afvragen waar het dan eindigt, wanneer men verwikkelt raakt in een ongeval met een G.D.-wagen. Eén ding weet men dan met vrij grote zekerheidnaar zijn schadevergoeding fluiten. Geen wijziging als Mao zou verdwijnen I van de Chinese partijvoorzitter Mao 1 Toeng zich formeel tot hogepriester bi verheven. De jongste ontwikkelingen en uitlatingen hébben er weinig twijfel I laten bestaan dat er zeer ernstige i 1 nale. territoriale, politieke en mil I norzaken zijn die de twee giganten het communisme verdelen. LONDEN. (U-P. Ren zyn klaar vo< het Chinese cö nistische Internationale conferentie in Moskou. De leidende figuren in het com munistische blok plegen momenteel over leg over de gemeenschappelijke wijze van benaderen van het „ideologische" conflict met China dat de communisten aan deze kant van het bamboegordijn beschouwen als een groeiende bedreiging van hun eigen positie Recente uitspraken in Moskou, in Oost- europese hoofdsteden en van verschillen de communistische partijen, beelden het communisme van Peking af als een nieuw verschijnsel dat °iets met het traditionele van toen heeft waar- privè-gesprekken toe dat de Chi: Volksrepubliek momenteel een vc ger bedreiging op langere termijn T de Sovjet-Unie vormt dan de Vereni Staten, en dat de Russen zich deze n wikkeling zeer wel realiseren. Pekings aanspraken op Russisch g gebied worden niet meer met schout ophalen afgedaan. In het geheim b= de Sovjet-Unie haar oostelijke gretf versterkt, al verwacht ze in de nabije11 komst geen moeilijkheden. De leiders in het Kremlin zie het ogenblik in China gebeurt als een' nationalistische beweging die voor Sovjet-Unie vele gevaarlijke kanten lit De Sovjet-Unie stemt daarnaast in 1 de algemene zienswijze dat het verd» nen van Mao Tse-Ttoeng van het politi' toneel niet zal leiden tot een kent# in China, althans niet in afzienbare

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8