Amerika Draat over NIEUWE STEDEN Met een biljoen dollar oude steden saneren j I Ruimtevaart IRfc - goedkoper dan woonprobleem Beklaagden bijna met elkaar on de vuist Wurger waart rond in Cincinnati Gelaten crediteuren troosteloos bijeen DOORBRAAK IMPASSE KWESTIE DUITSLAND tATERDAQ 15 OKTOBER 1966 - Ilil li" I M M - DE LEIDSE COURAITT (Van onze correspondent) NEW-YORK De noodtoestand waarin Amerikaanse eden verkeren of in de toekomst ongetwijfeld zullen Dmen te verkeren, vertoont in menig opzicht dezelfde ekken als in West-Europa of waar dan ook ter wereld, een opzicht echter liggen de zaken daar geheel anders an in ons overbevolkte deel van de wereld. En dat is het punt van de ruimte. Het is de ruimte van het Dimens grote land, dat grote moeilijkheden biedt voor ootscheepse oplossingen. In de Verenigde Staten wordt n procent van de oppervlakte ingenomen door de eden. Maar daar wonen dan ook zeven van de tien merikanen, terwijl drie van de tien in totaal 57 miljoen inwoners van het land, de beschikking hebben over de andere 99 procent van het grondgebied. In de komende 25 jaar verwacht men dat er honderd miljoen meer Amerikanen het gedrang in de steden nog groter zullen maken dan de 149 miljoen van het ogenblik dat al doen. En aangezien het een algemeen vraagstuk is geworden, dat voor het hele land geldt, is men er ook toe over gegaan deze zaken eens centraal te bekijken en wel in een aparte senaatscommissie. Daarnaast ontspruiten aan de samenspraak van deskundigen op het gebied van stedenbouw tal van ideeën, die zich niet beperken tot plaatselijke beslissingen, maar het vraagstuk algemeen stellen. - s. - ~V— V 1 VVv.'i-A i* •- s vte f ;.U.« Een tweetal suggesties, gedaan op een conferentie van experts, hebben vooral de aandacht getrokken en geveu er een beeld van hoe omvangrijk dit vraagstuk wel is. Ten eerste worm. voorgesteld dat men een biljoen dollar (miljoen maal miljoen, oftewel duizend miljard) zou ten koste leggen aan de bestaande steden om ze te saneren en te reorganiseren, opnieuw te ontwerpen en te herbouwen. Dat zou een goed begin zyn, voegt men er laconiek aan toe Als men nu weet. dat het heie Apollo-project, tot en met het eerste uitstapje naar de maan. ongeveer 30 miljard zal kosten, dan is het duidelijk, dat dit maar een peuleschil berekent bij de opgave om de Amerikaanse aarde beter bewoonbaar te maken. Er moet trouwens, behalve de groo dige reorganisatie van de bestaande steden, nog veel meer gebeuren /oigep» de deskundigen, de tweede suggestie Ie het bouwen van duizend nieuwe steoeo, verspreid over het gehele land en mo dern ontworpen, heel anders dan de steden, die opgezet werden voor het tijdperk van paard en wagen. De kosten hiervan durft blijkbaar niemand te schatten. Maar men oord? eit dat ze gefinancierd zullen kunnen worden door industrie-uitbreiding en overigens met steun van de federale Plaats genoeg PROCES DOMINAS „Veel diamanten in Nederland" DORTMUND (DPA-UPI) In het te Dortmund tegen de Dominas- is het bijna gisteren tot een chtpartij gekomen tussen de beklaag- Petras Dominas en Helmut Balk. tlmut Balk gaf een verslag van en- Ie juwelendiefstallen en legde daarbij zwarende verklaringen af voor zijn ie broers en zuster Betty Russ-Balk. De drie broers en zuster ontkenden itig de schuld aan de diefstallen. Zij dden er niet aan deelgenomen en pas hteraf ervan gehoord. Wel hadden zij Sn de buit hun deel gekregen. Dit was veel voor Helmut. Hij sprong op en :hreeuwde Jullie liegen allemaal". Nadat Gerhard Balk nog wat terug- ischreeuwd had, ontstond er zo'n her- CINCINNATI (UPI) De 900 man lerke politiemacht van de Amerikaanse fad Cincinnati is gemobiliseerd voor de wedt sinds december vier vrouwen heeft langerand en gewurgd. Het laatste slachtoffer, de 50-jarige Allee Hochhausler, de vrouw van een fiirurg en moeder van negen kinderen, Werd dinsdagnacht gevonden. De gruwelijke moorden hebben onrust fezaaid onder de bevolking van Cincin nati. Talloze inwoners hebben zich ge., e- !®n en revolvers aangeschaft. J De plaatselijke autoriteiten hebben er bij de bevolking op aangedrongen de kalm te te bewaren. In een brief, die huis aai huls is bezorgd, hebben zij de verzekering legeven dat alles wordt gedaan om op het ►°or te komen van de moordenaar. u Tot dusver heeft de politie honderden T« ontvangen die echter geen van allen iets hebben geleid. dat de verdediger van Helmut om pauze verzocht daar zijn cliënt zich zelf niet meer meester was. De zaal werd toen ontruimd. Toen en hieraan bezig was, keerde Petra3 Dominas zich plotseling om en beet de achter hem zittende Helmut toet „Hou toch je mond, vuil zwijn, anders krijg eentje van me". Helmut reageer de woedend mett „Hou jij je bek". Voor beide mannen handtastelijk konden wor den greep de politie in. Zoals bekend, heeft de bende onder meer in 1963 en 1964 in Amsterdam in drie juwelierswin- kels juwelen geroofd voor een bedrag an bijna een half miljoen gulden. In de loop van de zitting verklaarde beklaagde Helmut Balk dat hij de inspi ratie voor de roofoverval op de juwe lierszaak aan de Heiligeweg te Amster dam had opgedaan in het boek „Die Schoene von Kentucky", waarin volgens hem was gesteld dat uit „Nederland veel diamanten komen". Samen met zijn broers Herbert Harry en met zijn zuster Betty had Balk zich volgens zijn zeggen met een gestolen auto naar Amsterdam begeven, de vitrine van een juwelierszaak met een hamer werd verbrijzeld en voor 40.000 Mark aan juwelen werd gestolen. In september 1964 pleegde Dominas met zijn bende in een juwelierszaak tegen over de eerste beroofde zijn roofoverval, waarbij voor ongeveer 280.000 gulden juwelen werd geroofd. Een van de experts op dit gebied is ran mening, dat men in Amerika het punt bereikt heeft waarop men steden kan bouwen waar men wil. Nieuwe ont wikkelingen op het gebied van het ver voer en van de communicatie maken het niet langer nodig dat steden op een bepaalde plaats komen te liggen zoals langs een rivier, by een spoorwegknoop punt of aan een diepe zeehaven. Amerika is op het punt gekomen, dat het voor ste denbouw zyn enorme ruimte kan be nutten. Vaak wordt het vraagstuk van de steden nog te veel gezien als 'n verkeersvraag stuk. Wilfred Owen, een van de meest bekende deskundigen op het gebied van de stedebouw in Amerika, noemt dit een vergissing, die verhindert de vraagstukken juist te zien. In een rapport, dat min of meer als 'n sprookje is opgesteld „Er was eens een natie van 200 miljoen men sen". zegt hij dat de moeilijkheid bi] de stedelingen is, dat zij niet de problemen zelf maar alleen de symptomen zien, en verkeersopstoppingen zijn van die symp tomen. De oorzaak ervan is dat te vee. mensen op een te kleine oppervlakte leven en dit zonder een goede geplande indeling. De steden in het land waar hij het over heeft, hadden ouderwetse straten, die nooit waren ontworpen voor het verkeer en die aan weerszijden stonden volgepropt met geparkeerde auto's om dit nog eens extra te bewijzen. Een groot probleem werd gevormd door een oude „stamgewoonte". Mensen met een lichte huid werkten binnen de stad en woonden erbuiten, terwijl mensen met een zwarte huid, van wie verwacht werd dat ze buiten de stad werkten, in de stad woonden. De stedelingen waren dan ook altijd aan het prob< ren „om te komen van de plaats waar ze niet zouden moeten zijn naar de plaats waar ze eigenlijk niet naar toe zouden moeten komen en alle pro beerden ze dat op 'tzelfde tijdstip.. Het hoofdprobleem van de steden is dar ook niet hoe men zich moet voortbe wegen, maar wel hoe men zou moeten Over het algemeen is men er in Amerika wel van overtuigd dat men de kloof moet overbruggen tussen huis en werk „zoals in de tijd van voor de automobiel". Dat heeft ook nog een financiële zijde, omdat nu degenen die het zich kunnen veroor loven de stad waar zij werken te ont vluchten en er alleen voor hun werk in terugkeren, ook him belastingcenten mee nemen en de armere bevolking van de steden met de zorg laten zitten voor allerlei stedelijke voorzieningen. Voetganger koning Hoe men dit alles wil verwezenlijken en de eindeloze uitgroei van de bestaande steden met onooglijke wijken wil voor komen, is een vraag van de toekomst. Maar men beseft wel. dat het niet op de lange baan kan worden geschoven. By het „duizend-steden-plan" d.mkt men aan een limiet van 300.000 inwoners en aan een opzet waarby de voetganger weer koning Huizen, zaken en Industrieondernemin gen, scholen, kerken en recreatiemogelijk heden, alles zou binnen een afstand moe ten liggen die te voet kan worden afge legd of met korte, aangename reizen. Rondom deze steden zou het land moeten worden gereserveerd voor boerderijen, voor recreatie en bossen. Op het ogenblik zijn er al voorstellen bij president Johnson om gelden beschikbaar te stellen voor stads- reorganisaties bij wijze van demonstratie voorbeelden en ook voor het bouwen van nieuwe steden, waarbij men nu ook al over voorbeelden kan beschikken. Reeds heeft men twee steden gebouwd in de omgeving van het groeiende Washington, een voor 75.000 en het ander voor 100.000 inwoners. Ook op het gebied van reorgani saties van oudere steden zijn echter reeds geslaagde voorbeelden aanwezig, zoals in Philadelphia en San Francisco. Hoe een algemene reorganisatie van het stedenwezen in Amerika gefinancierd moet worden, is nog niet duidelijk. Men is er zich echter wel van bewust, dat het probleem centraal moet worden aange pakt en ook, dat de uitvoering ervan op zichzelf reeds voor onafzienbare tijd werk gelegenheid voor zeer velen met zich mee brengt. Buiten hetgeen de centrale rege ring ervoor over zal hebben, rekent men er ook mee. dat private fondsen van bouw ondernemingen, bankiers en grote instel lingen een belangrijk deel van de gelden zullen fourneren die ervoor nodig zijn. Robert Kennedy springlevend NEW-YORK (UPI) Het bureau vai senator Robert Kennedy heeft het ge rucht. als zou Robert Kennedy dood zijn, dat op de meeste Europese beurzen de ronde deed, ontkend. Een woordvoerder van de senator zei: „Kennedy is thuis, en wel springlevend". De oorsprong het gerucht is niet bekend. ZAAK TEtXEIRA DE MATTOS Surséance van betaling wordt verlengd I— zeer ongebruikelijk bij dit soort pro cedures de pers binnen. Mr. Van Waer- den motiveerde dit als volgti „Gezien de schok, die deze affaire teweeg heeft ge- i bracht en de ernst van de gedupeerde ge- vallen, acht ik voorichting van het Neder- landse publiek uit de eerste hand nood zakelijk". Waarna de bewindvoerders in razend AMSTERDAM - Er was veel bereden 'tT r1)0fnen T??™ 8°o- andere politie, gislermiddae rend heb ote'en. De 130 miljoen l*hnM vimJentH- Amsterdamse Tropeninstituut, toen daar 500 van de ruim 1300 schuldeisers bijeen waren, die het eerbiedwaardige bankiers huis Teixeira de Mattos en zyn apoca lyptische val heeft meegesleurd. „Er zit- ra is minder vanwegedit en dat. maar de waarde der activa is ook minder dan de 76 miljoen, die op de balans staan. wantdit en dat en niemand, die er meer iets van begreep. Toen mochten de reel kleine lieden onder", moet de crediteuren hun zegje doen. ze kregen instill, hebben gedacht, „die overkoken 'Ml de president der rechtbank daar pre- ran verbittering, laat ons het zeker, voor örtó ""milten per persoon voor. het onzekere nemen". Sneu De agenten hadden hun tijd echter beter kunnen besteden, want het trooste-Een van de slachtoffers, toepasselijk loze leger van gedupeerden zat erbij alsSjouwerman geheten, was daardoor pijn een kudde lammeren, die zich erbij heb- lijk getroffen; „Ik vind het enorm sneu", ben neergelegd dat zij ter slachtbank riep hij getergd in de microfoon, „dat moeten, of dat nu leuk is of niet. Slechts mensen, die naar hun eigen doodvonnis eenmaal steeg uit de menigte (waaronderluisteren, maar drie_ minuten krijgen opvallend veel vrouwen) een geluid op, dat met enige fantasie hoongelach zou kunnen worden genoemd. Dat was, toen de bewindvoerders, die de matte indruk zaten te wekken, dat zij met zijn tweeën wel eens even hun best zouden doen, het gezonken schip, of wat daarvan eventueel over is, te bergen, spraken over het per soonlijke vermogen van de zich in voor arrest bevindende, enige beherende ven noot van Teixeira. drs. J. F. „Hij had een belastingschuld van 62.000.deel den zij mee. „Die is inmiddels voldaan". „Natuurlijk, de fiscus wel", zag men de trieste fluitisten naar hun eigen spaar geld denken. Pers erbij Het ging gisteren allemaal om de vraag of de voorlopige surséance van betaling, het bankiershuis in mei verleend, in een definitieve surséance moet worden om gezet (van anderhalf jaar, aldus het ad vies van de bewindvoerders), dan wel of de firma meteen failliet moest worden verklaard. Normaal dient dit soort zaken in de raadskamer van de arrondissements rechtbank, maar gezien het aantal cre diteuren, vond de president van de rechtbank, mr. B. van der Waerden, het nuttig, de grote aula van het Tropen instituut af te huren. Bovendien mocht Moskou toont zoek van twee dagen in Oost-Berlijn op de terugweg van Washington naar Mos- toenadering WEST-BERLIJN (Reuter) Hoewel er weinig bekend is geworden van de besprekingen die burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft gevoerd m«t de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn Pjotr Abri imov, meen men in sommi Naar verluidt zou hij de Oostduitse autoriteiten op de hoogte hebben ge-- bracht van een mogelijke dooi in de Amerikaans-Russische betrekkingen maar men verwacht dat hij ook met ambassadeur Abrasimov zal hebben ge sproken over diens diner met burge meester Brandt. Burgemeester Brandt heeft een rap ge kringen dat nieuwe etappen te ver wachten zijn om de Impasse over de verdeling van Duitsland te doorbreken. De Russische minister van Buiten landse Kaken jkndrej Gromiko arriveer de donderdag voor een onverwacht be port over zijn besprekingen in Oost-Ber lijn gezonden aan de regering in Bonn en aan de Westelijk geallieerden. Over hetgeen besproken is ls weinig «ttgeiekt, behalve de verklaring van Brandt dat n een open en eeriijk gesprek was isx MS vriendelijke sfeer, Een woofdvonvèff van het Westberlijnse stadsbestuur zei „De besprekingen waren zo belangrijk dat indiscretie niet kan worden getole reerd. Eindelijk is een dialoog met de Russen tot stand gekomen. Het is een tere plant die er lang over zal doen om tot volle wasdom te komen. We moe ten rekening houden met terugslag in de toekomst". Naar verluidt, zou Abrasimov belang stelling hebben getoond in de houding van de sociaal-democraten ten opzichte van Westduitse deelneming in de Weste lijke •-erndefensie, namelijk dat Bonn het recht van veto zou moeten krijgen zondof daadwerkelijk in het bezit van kernwapens is komen. Ook zou hij meer .uuuo w hebben willen weten ove* het voorstel'gen deelnemen. mogelijke van Herbert Wehner over vooruitzichten van een econc tussen de twee Duitse staten. Functionarissen van het stadsbestuur van West-Berlijn gaven te kennen dat Abrasimov erg gesteld moet zijn ge weest op het onderhoud met Brandt, omdat de Russen Brandts voorwaarden onder welke hij naar Oost-Berlijn wilde komen, hadden aanvaard. Deze voor waarden waren: Abrasimov moest in zijn kwaliteit van hoge voor Duitsland Brandt uitnodigen als Russische ambassadeur in Oost-Ber lijn. Brandt wilde niet aan de grenspos ten worden gecontroleerd door Oostduit- se grenswachten en aan de besprekingen zouden geen Oostduitaa autoriteiten pao- zich te verweren. Dit is kwetsend. Het verslag van de bewindvoerders is zo'n gegoochel met cijfers dat niemand het kan volgen. We horen, dat een bepaalde post met 27 cent eindigt, maar om hoe veel miljoen het gaat, dat horen we niet" Het antwoord van de bewindvoerders: „Wisten wij het zelf maar!" Drs. F., de enige beherende vennoot van het ban kiershuis, heeft op een dusdanig gewaag de manier gemanipuleerd, dat er op het laatst wel zeventig dochterondernemink jes waren, die bij elkaar vorderingen had den en elkaar garanties hadden gegeven. Hij verlangde bovendien absolute gehoor zaamheid van zijn 81 man personeeL Wie kritiek had op zijn manier van zaken doen, werd onmiddellijk buiten spel ge zet. Het geheel is daardoor een onont warbare kluwe. Het enige, dat we met zekerheid kunnen zeggen, is, dat drs. F. de fout maakte, in deposito gegeven gel den te gebruiken voor langlopende le ningen bijvoorbeeld de ruim z miljoen voor Eurofrost daardoor kwam hij in dusdanige liquiditeitsmoeilijkheden, dat hij in bewaring gegeven effecten ging belenen op een wijze, die onverantwoord was. Dat is dan ook dë rede dat hij in voorarrest zit en hier niet aanwezig is". Hoopvol? Een aardige verklaring, maar de ge dupeerden kochten er niets voor. Hun ontstemming vond een duidelijke weer spiegeling in de belofte van de rechter, dat hij thoewel de wet er niet in voorziet) de instelling van een commissie van ere diteuren zal overwegen, opdat de gedu peerden niet langer als muurbloempjes zouden hoeven toekijken bij deze mil joenendans. Waarna de vergadering e: gelaten in toestemde dat Teixeira voor lopig niet failliet zou gaan, maai' voor anderhalf jaar surséance van betaling zou krijgen, teneinde de bewindvoerders in de gelegenheid te stellen, de activa zc voordelig mogelijk aan de man te bren gen. Wat dit laatste betreft, zullen spoe dig besprekingen geopend worden met d< Nederlandse vereniging van bankiers. Een hoopvol teken? Niemand, die er zich gis teren illusies over maakte. „Als we dertig pet terugkrijgen van wat we verloren hebben, mogen we ons in de handen knijpen", was de algemene opinie, Zeven van de tien Amerikanen iconen op een gebied dat slechts één procent van de totale oppervlakte van de Verenigde Staten uitmaakt. Immense massa's leven opeengepakt in steden, die hierop nauwelijks berekend zijn. New-York is het klassieke voorbeeld. (ADVERTENTIE) Mgr. Zwartkruis tot bisschop Haarlem gewijd HAARLEM (ANP) Mgr. Th. H. J. Zwartkruis is vanmorgen in de kathedrale basiliek in Haarlem tot bisschop van Haarlem gewijd. Het devies of de wapen spreuk die mgr. Kwartkruis gekozen heeft luidt: „Waarheid, liefde, eenheid". Mgr. Zwartkruis hield zyn devies niet alleen voor aan de gelovigen, maar ook aan zich zelf. „Moge ik daarbij, zoals Sint-Paulus zegt, geen dwingeland zijn over het geloof, maar medewerken aan de vreugde van de gelovigen". De consecratie geschiedde door Bernard kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. De medeconsecratoren waren mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam en mgr. J. M. Scanlan, aartsbisschop van Glasgow (Schotland). Als presbyter- assistens fungeerde de vicaris-generaal van de bisschop en als troondiaken de beide vicarissen. Velen waren voor deze plechtigheid naar Haarlem gekomen, zowel uit binnen- als buitenland. Aanwezig waren alle Ne derlandse bisschoppen, terwijl de pas be noemde bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. J. Bluyssen, was vertegenwoordigd door mgr. M. A. P. J. Oomens, vicaris- generaal van 's-Hertogenbosch. De pau selijke nuntius, mgr. J. Beltrami was ver tegenwoordigd door mgr. H. Lemaitre. Ook waren aanwezig de vroegere bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, en alle pro vinciaals van paters, die in het bisdom Haarlem werken. Ook woonden de plech tigheid bij de ministers van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers en van justitie prof. dr. I. Samkalden, de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meyer .de ambassadeur van Ierland, de heer J. W. Lennon, de commissaris van de koningin in Noord-Holland, de burge meesters van Haarlem en omliggende ge meenten. De plechtigheid geschiedde niet geheel volgens de Romeinse ritus. De voormis werd in een zogenaamde aangepaste litur gie en in het Nederlrr.Js gehouden. Ook werd de benoemingsbrief van mgr. Zwart kruis in het Nederlands voorgelezen. „Zware bevalling ROTTERDAM (ANP) Deze week is in diergaarde Blijdorp in Rotterdam een nijlpaardbaby geboren. De baby, een meisje, is het 10e kind van de 30-jariga Coba en weegt ongeveer 40 kilo. Vader nijlpaard is de 7-jarige Kiboko, ook uit Blijdorp. Moeder en kind maken het goed.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7