ook VOOR JOU Barbarossa Groep IN DE KRANTENTUIN Een jaar in de vijfde klas met Piet-Hein ONS KNUTSELHOEKJE ."O TOPPERS naar Italië De afgelopen zomer was niet mooi geweest, tenminste in ons land. Er waren heel veel regendagen, maar nu leek 't wel of de septembermaand al les wilde goedmaken. Bijna iedere dag mooi zonnig weer. Als 't enigszins kon trokken de mensen nog naar het strand of maakten lange wandelingen. Nu was 't op één van die warme najaarsdagen dat de jongens en meis jes loom in de bank zaten, 't Was aardrijkskunde. Ondanks de prettige toon van mijnheer v. d. Helm keken de kinderen ongeïnteresseerd toe. Daar ging opeens de klasdeur open en een pater met een flinke baard trad bin nen. Hè, alles schoot wakker. LeuK zo'n afwisseling, dafht ieder. Na de eerste begroeting begon de pater: „Ik zie dat jullie nu aardrijkskunde les hebben. Ik kom regelrecht uit Afrika en als mijnheer het goed vindt, wil ik wel eens iets over dat grote land vertellen". „Hoei! hoei! hoei!" klonk het en meteen alles recht. Natuurlijk vond mijnheer het goed. ..Pater komt u maar aan de lessenaar „Nee, ik wandel liever, dan kan ik hier en daar nog eens een oorvijg uitdelen of een tijgergevecht voor doen." Mijnheer v. d. Helm had in tussen de kaart van Afrika opgezocht en op het bord gehangen. Met een stokje in de hand begon de pater alles te vertellen, 't Was muisstil in de klas. Dat was nog eens wat anders dan zo maar iets uit een boekje te lezen, 't Waren allemaal belevenissen die hij zelf had meegemaakt Ze hoorden ook van de armoede, de ziekten, de bij gelovigheid van de inlanders en de pater benadrukte hoeveel goed er door de missionarissen, de zusters, de dok toren en de verpleegsters gedaan werd. ,,'t Is maar jammer dat ik geen motorfiets of auto heb, dan zou ik veel meer kunnen doen. Met een ge wone fiets bereik ik niet veel. 't Is trouwens veel te warm om je zo moe te maken met trappen. Kijk jongens, ik zou wat geld moeten hebben. Heb ben jullie nog iets te missen uit je spaarpot?" Van alle kanten werd er „ja! ja! ja!" geroepen. „Maar eerst aan vader en moeder vragen hoor!" Verder vroeg de pater om een gebedje voor zijn missie en mischien zouden er hier wel meisjes en jongens tussen zitten, die later ook in de missie wilden werken. Het aard- rijkskunde-halfuurtje was zo om. Nog een half uurtje rekenen en de middag was ook weer om. Een mooi plan van Piet-Hein De familie v. d. Helm zit aan tafel. Piet heeft de beurt van voorbidden gehad, 't is nog even rustig, maar dat duurt niet lang, dan komen de ton getjes los. „Mam, mogen we een kermis hou den?" kon Hein zich niet langer in houden. „Een kermis houden? Hoe kom je daarbij? Wanneer en waar zo?" vroeg moeder verwonderd. Papa at maar rustig door, hij snap te wel waar de jongens heen wilden. „Kijk mam, we moeten geld hebben voor een pater die een motorfiets wil kopen. Wij gaan een handje hel pen". „We gaan in de tuin allerlei tentjes maken, ballen gooien, touwtje trek ken, ringen werpen, schieten, een grabbelton en nog veel meer", ratelde Hein nu door. „In de tuin, zeg je en tenten bou wen," vroeg moeder. „Natuurlijk geen echte tenten, al leen afscheidingen met touw". „En de prijzen dan?" wou moeder verder weten. „O, we gaan oud speelgoed opha len en dat wiel opknappen, verven, plakken en spijkeren". „Ja jongens, dat is een mooi plan, ik zal jullie helpen", mengde vader zich nu in het gesprek. „Maar nu eerst door eten, alles wordt anders koud". (Wordt vervolgd) CORRESPONDENTIE De kinderen zijn nog lang niet uit verteld. Daar komt eerst Wim Niest- hoven met MIJN LEVENTJE Ik ben geboren in 1957. Ik wou al gauw niet meer in de box en kroop dan over de grond. Ik probeerde op te staan en trok me overal aan vast. Menig keer heb ik een vaas omge gooid, maar wat verwacht je nou van een baby. Al gauw kon ik lopen. Met mijn vierde jaar ging ik naar de kleuterschool. Het was wel een beetje vreemd want ik was in ons huis ge wend te spelen waarmee ik wilde. Daardor kwam het dat ik wel eens zat te huilen, maar dan kreeg ik een snoepje en dan was het gauw over. Ik ging naar de eerste klas, kwam in de tweede en zit nu in de derde klas. Nu is het moeilijk, we krijgen som men boven de honderd, maar dat geeft niks, want we hebben een lieve juffrouw. Een paar dagen geleden kwam er een meneer die ons les gaf in aardrijks kunde. Ook kwam er een meneer zang les geven met een gitaar. We kregen een blaadje met een liedje er op, dat we moesten zingen. Karin Blekkingh: MIJN LEVENTJE Ik heet Karin Blekkingh en ben geboren in Scheveningen op 12 maart. Ook ben ik toen gedoopt. Mijn moeder zegt dat ik als baby heel ondeugend was. Ik ging later wonen in Leiden op de Pieterskerkstraat. Ik was toen één jaar. O, nee, we woonden niet in een heel huis hoor. Als kleuter heb ik ook heel veel geks gedaan. Toen ik drie jaar was verhuisden we naar de Mulderstraat, dat is ook in Leiden. Daar kreeg ik mijn eerste zusje. We noemden haar Mirjam. Op een dag kwam mijn oma, ik zat de kinderstoel. Ze kwam naar Mirjam kijken. Toen vroeg ze of ze het nieuwe zusje mocht meenemen en toen zei ik: „nee, didde mag niet" en ik begon heel hard te huilen. Ziezo, dit was iets van toen ik nog heel klein was. Johan Leiden: IETS OVER MIJN LEVENTJE Ik ben geboren in 1958 op 1 augus tus om 7 uur 's morgens. Ik werd Johan genoemd. Van de eerste vier jaren weet ik niet zoveel af. Daarom heb ik dat aan mama gevraagd. Van haar heb ik gehoord dat ik mijn eerste tandjes kreeg na een half jaar. Weer een half jaartje later kon ik lopen en weer een half jaartje later kon ik praten en dat ben ik nog niet verleerd. Toen ik vijf jaar was, ging ik voor het eerst naar de dierentuin. Daar was het heul leuk, vooral die apen. Wat vonden ze de pinda's lekker. Ook zijn we toen naar de leeuwen ge weest; wat bromden ze. Ook waren er leuke marmotjes en dan nog de oli fanten en de papegaaien en de kippen en de varkens. Leny van Buuren, Leiden: MIJN LEVENTJE Ik ben geboren op een donderdag. Het was tweede Kerstdag 1957. Ik was een lieve gezonde baby van zes pond en 3'/t ons. Ik ging vaak met mijn moeder, met de wagen, naar Warmond, waar mijn oma woont. Dat was heel fijn. Oma had een heerlijke tuin. waar ik de hele dag in mocht staan. Toen ik twee jaar en drie maanden was kreeg ik een lief broertje Guus. Mijn mama ging toen naar het ziekenhuis en ik mocht bij mijn oma logeren. Dat was leuk, want mijn neefje Frank was daar ook, omdat hij ook een broertje gekregen had. Mijn oma had het toen heel druk, maar ze vond ons wel lief, behalve wanneer we onze pap op moesten eten. Dat wilden we niet, toen waren we dus een beetje stout. Toen ik vier jaar was ging ik naar de kleuterschool en daarna ging ik naar de eerste klas bij jufrouw Van Velzen. Die vond ik heel aardig. Daar leerde ik schrijven, rekenen en taal. Dat was heel fijn. In de tweede klas kwam ik bij juf frouw Broekhoven en die was ook heel aardig. Nu zit ik in de derde klas bij juf frouw De Leeuw. Daar leer ik aard rijkskunde en geschiedenis. Ik vind die juffrouw ook aardig. Met Marieke mag ik voor de koffie en de thee zorgen en we mogen samen afwassen. Diederik Krom: MIJN EERSTE VLIEGREIS 30 September ben ik jarig geweest. Ik heb heel veel cadeautjes gehad, maar het allerfijnste cadeau kreeg ik WATERSCHRIFT Ditmaal ga ik jullie eens inwijden in een op windende en ongewone methode om 'n onzicht bare brief te schrijven. Het kan immers wel eens voorkomen, dat je een vriend iets wil me dedelen, waar een ander niets mee te maken heeft. Deze methode heeft niets uit te staan met verschillende an dere onzichtbare ink ten, die met uien, melk of azijn te maken heb ben. Nee, deze methode is geraffineerder (slim mer bedacht) dan de andere. Leg het papier, waarop je schrijven wilt in water tot het doorweekt is. Het natte papier leg je daarop op een glasplaat of een andere harde mooie onderlaag en leg er daarna een droog vel papier overheen. De 'tekst (de woorden van de mededeling) schrijf je vervolgens met een ballpoint op dit droge stuk papier. Wanneer je regelmatig schrijft, brengt het ge- 40-1» schrevene zich als watertekens op het natte papier over. Het droge papier gooi je weg, ter wijl je 't natte vel afdroogt met vloei papier of gewoon een tijd laat op drogen. Zoetjesaan zullen de water tekens verdwijnen tot het papier weer helemaal wit is. De vriend, die de brief ontvangt, behoeft ze alleen maar in de week te zetten en het schrift treedt weer duidelijk te voorschijn. HANS EN DE KIP „Wat is 'n kip toch vreselijk dom! Bijna was ze overreden ge worden, omdat ze juist naar de overkant van de straat wou, toen er net een auto aankwam". „Nee, Hans, zo dom is een kip toch niet," zei vader. Zij is zelfs een soort levend meteriolo- gisch weerkundig) instituut inrichting voor wetenschappelijke doeleinden). Als het b.v. regent, kan zij daardoor, hoe donker 't ook is buiten, precies vaststel len dat 't een dagregen wordt of slechts 'n buL Wordt 't een dagregen, dan blijft zjj buiten. Maar als 't een flinke bui wordt, hoe kort ook, dan wenst zij niet nat te worden en neemt d'r toevlucht tot haar hok, tot 't weer droog ge worden is." „Ja, dat klinkt natuurlijk helemaal niet dom", moest Hans toegeven. „Daarmee kan xe zelfs de mens van dienst zijn". WAAR HOREN ZIJ? De schilder of teke naar heeft verschillen de personen niet in 't goede vakje geplaatst. Zetten jullie de perso nen van een volksstam eens netjes, waar ze thuishoren, dus bij huis, tent, schip enz., uit hun eigen land- of woon- van mijn peetoom, oom Cor, namelijk geld voor een vliegreisje. Mama zei al dadelijk: „dat is mooi voor een vliegtocht naar oom Ton in Gronin gen". Wie zou er met me meegaan, mama of papa? Eindelijk werd be sloten dat papa mee zou gaan, en ook mijn oma en opa. Door de telefoon werden de kaartjes besteld. We zouden op vrijdag gaan. Het vliegtuig zou vertrekken om 10 minuten voor 5. 's middags. Papa zou ons naar Schiphol brengen en dan zijn auto daar had laten staan tot zon- Ik moest 's middags nog naar school tot drie uur. toen stond papa aan de school met de auto en m'n koffertje. We waren op tijd op Schiphol. De kaartjes lagen al klaar en we moesten wachten in een hele grote hall, bij 't loket: „voor binnenlandse reizigers" Na een poosje kwam een meneer ons ophalen om met hem mee te gaan naar een autobus die al klaar stond, om ons naar het vliegtuig te brengen. De trap stond al uit. De motoren draaiden al. We gingen het trapje op. Onze koffertjes werden in de bagage ruimte gezet en we gingen op onze plaats zitten. We zaten twee aan twee, met een pad in het midden. Ik zat naast papa en mocht aan het raampje zitten. Leuk was dat. In de verte alle maal wuivende mensen. Jammer dat oom Cor er niet stond om ons uit te wuiven, maar dit moest op zijn kantoor werken. Iedereen begon op z'n horloge te kijken, 't Was al 10 minuten voor vijven en nog stonden we daar. Het was die middag mistig. Het vliegtuig uit New York was over tijd en daarop moesten we wachten. Na een kwar tiertje was alles oké. Er kwamen nog 5 reizigers bij. Alle plaatsen waren nu bezet: 32. De piloot ging in de cock-pit, vooraan. De deur werd dicht geschoven, wij moesten onze riemen vastmaken en we begonnen te rijden over de lange startbaan. Ik kon pre cies op de wielen kijken. De wielen werden opgetrokken en daar gingen we van de grond. Eerst langzaam, ik kon de straat nog goed zien, maar toen gingen we hoger tot 1600 meter. We gingen over graslanden, die mooi ver deeld waren in rechthoekige stukken, de koeien en de auto's leken wel stipjes. De grote flats leken wel speel goedhuisjes. Door de mist konden we in de verte niets zien, de wolken sto ven langs de raampjes, alleen bene den zagen we wat van het land. We mochten de riemen losmaken en een meneer kwam rond om pakjes peper muntjes uit te delen. Even later kwam hij weer pakjes uitdelen met een reep chocolade, een pakje suiker, een pakje mekpoeder en een servetje en toen kwam voor ieder een beker koffie. Bij elke plaats kon een tafeltje uit geschoven worden, 't Was heel gezel lig. Bij onze plaats hing ook een land kaart, dan kon je zien over welke steden en dorpen je vloog. Papa legde alles uit. Toen de koffie op was, kre gen we een papieren zakdoekje met eau de cologne. „Opletten Diederik, we gaan dalen. We gaan naar Enschede". „Riemen vastmaken", werd er geroepen. Ik zag de wielen weer uitgetrokken staan. Even later reden we weer over de startbaan. Veel reizigers stapten uit en er kwamen nieuwe bij voor het vliegveld Eelde bij Groningen. Dit, alles gebeurde in een paar minuten. De riemen moesten weer vast, we reden weer weg en even later zaten we weer in de lucht. De mist was dikker geworden. Wë zagen niets anders dan witte wolken. Jammer was dat wel. Riemen weer los, weer pepermuntjes gehad, riemen weer vast en weldra stonden we op het vliegveld van Eelde. Mijn eerste lucht reis was voorbij. Oom Ton stond ons op te wachten. Dag kinders, tot de volgende week. TANTE JO en OOM TOON. AFFICHE Student aan de Koninklijke Aca demie voor Beeldende Kunsten H. Kleibrlnk uit Leiden kreeg op Dierendag (4 oktober) twee honderd gulden. Dit als prjjs voor een ontwerp van een affi che voor de Vereniging van Die- renbeschermin g. KEYSTONES Goed, op 3 oktober hebben de Leidse Keystones zich in hun nieuwe bezetting aan het pu bliek gepresenteerd temidden van een feestvierende stad. Er bestaat inmiddels een fanclnb: Keystones' fanclub, Weldehof 28, Leiden. Kosten: drie gulden per half jaar. In ruil daarvoor: ontvangst Mini Paper verzekerd en reductie op de bijéénkomsten van de club. uit voorraad leverbaar. DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gé Hofenk Muziek- en grammofoonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT NONESUCH- In een proklamaatsie maakt „None such managements and productions", oftewel Lodewijck den Hengst uit Boskoop, bekend, dat na maanden voorbereiding vanavond de beat en rythm and blues group „Nonesuch" haar eerste officiële opwachting maakt voor beat en R B minnend Alphen aan den R(jn. „Bereblitz" moet deze groep zijn, zo schrijft ge noemde manager en organiste Dlneke Heruer. Basgitarist en leadzanger John Dankmeyer, sologitarist en zan ger Wil Boerstoel en drummer en zan ger Pieter van Bodegraven moeten dat dan waar gaan maken. De nieuwe groep, die volgende week in Hazerswoude ('t Zwaantje) speelt, gaat meteen al met een fanclub in DANSTEST Leerlingen van erkende dans scholen kunnen ook dit jaar weer deelnemen aan AVRO's Danstest. Na zeven regionale finales, die stuk voor stuk op het scherm worden gebracht met als presentator Albert van Lingen, wordt op 28 april 1967 de finale gehouden in Scheve- ningens Kurhaus. Het orkest Willy Schobben zorgt evenals de vorige keer voor de dansmu ziek. De regionale finale van de provincies Zuid-Holland en Zee land vindt op 6 januari 1967 plaats in de Haagse Dierentuin. De Dansscholen in Leiden en omgeving hebben voor dit dans- evenement intussen al inge schreven. We noemen de dans scholen: J. Alphenar te Lei den, H. Boes te Oegstgeest, Evert Castelein te Leiden, „Gru- vo" te Lisse, C. van de Moezel te Alphen aan den Rtjn, Wie- linga te Leiden en A. de Groot te Leiden. Deze week is de Barbarossa Groep-nieuwe-samenstelling ver trokken. Eerst richting Duitsland, vandaag verder naar Italië» autostad nummer één, Turijn. Na een contract van vier maan den in het noorden van het laarsland te hebben afgewerkt, zakt de groep af naar het zuiden: Rome. En daar gaan twéé Zoeterwouders, één Stompwijker, zanger Robert Williams uit Rotterdam en Italiaanse organist Pepino Leone, naar zij hopen met succes acht maanden lang iedere avond optreden. Professional Het amateurtjjdperk van de groep behoort dus tot het verleden, nadat de contacten tot stand zyn gekomen met zanger Roger Williams, verbon den aan Philips' platenmaatschappij in Duitsland. Deze instantie nu te kent voor de organisatie van de een jaar durende trip, die door de volgen de personen wordt gemaakt: ROBERT WILLIAMS, een Neder landse zanger, van wie we hier nog niet veel hebben gehoord, maar die het in Duitsland goed schijnt te doen. Men kan hem tevens bestem pelen als de manager van het toer- neeërende gezelschap: PAPINO LEONE, zeventien jaar, maar ondanks dat al een gedegen opleiding genoten hebbend op het conservatorium van Milaan. Hjj is de organist van het stel, heeft in middels al een paar keer met de Barbarossa Groep opgetreden en rond voorheen al emplooi in Duits land: BARBAROSSA, oftewel Rinus „Kriek" Pieterse (23) uit Zoeter- woude, die tjjdens de trip de drums voor zjjn rekening neemt: DAVE, oftewel beter bekend ais Frans Veenswyk (20) uit Zoeter- woude, die tekent voor het werk op sologitaar; TIMOTHY, In Stompwjjk door het leven gaand als Sjaak Oliehoek (18), Naam blijft Ondanks de nieuwe samenstelling de naam „Barbarossa Groep" blflft' Drie uur werken per dag, 's avonds van kwart over tien tot 's nachts twee, inclusief pauzes - dat vormt het pro gram. Wat t'e doen in die vele vr(je uren? Kriek: „Repeteren. Een echte Barb-sound tot ontwikkeling brengen. Daarnaast natuurlijk ook gewone a- musementsmuziek, met nummers als „La novia", „II mondo", „Strangers in the night". Moeilijk? Och, we zfln toch beroeps, dus dat moet nu kun nen We willen hier ln Nederland te rugkomen als ras-muzikanten - daarom gaan we met ons drieën ook naar het conservatorium" Taal Nog meer te leren voor de Zoeter- wouds-Stompwijkse combinatie: Ita liaans. Daarnaast: het aftasten van de smaak van het overigens toch al zo verwende publiek, in genoemde steden Turijn en Rome en tevens in de kust plaatsen, waar de groep over een jaar op de „schnabbeltoer" hoopt te gaan. Geen avontuur Ze willen het niet bestempelen met het begrip „avontuur", de Barbaroe- sajongens. „Uiteindelijk hebben we de contracten in handen". Als ze dan maar waterdicht zjjn. LOOSE LIVERS Exëuses, Loose Livere uit Hazers woude, maar het bericht van twee we ken geleden in „Ook voor jou" wat betreft jullie samenstelling kwam niet helemaal uit de verf! Voor de goede orde: The Loose Livers doen het met hun vijven, en niet met vieren, zoals een zetduiveltje argeloos kond deed! „MAMA HOUD JE GROTE MOND" zongen Pretty Things in Scheveningen Vorige week waren de Engelse Pretty Things weer in Nederland voor het geven van een viertal shows, o.a. in Scheveningen ln het „Casino", zaterdagavond. Ongeveer 1500 en thousiaste fans waren getuige van hun optreden. Om half twaalf kondigde organi sator Jacques Senf de komst van de Pretty Things aan. Ze kwamen toen uit Bergen op Zoom waar zij 'a mid dags een voorstelling hadden gege ven. Onder een enorm gejoel en ge juich betraden ze het kleine podium waar ze hun platensuccessen zoals „Road Runner", „Don't bring me down", „Midnight to six man", „A House in the country" en „Mama, keep keep your big mouth shut" ten gehore brachten. Drummer Skip Allan was wel de meest opvallende van de groep. Na twee drumsticks kapot geslagen te hebben viel hjj op zjjn drumstel, waarb(| hjj licht aan zyn voorhoofd werd gewond. Zanger Phil May, ongetwijfeld de meest populaire van het stel, wrong zich ln aUerlei boch ten om de microfoon en zakte ten laatste op zjjn knieën, waarvoor hjj met een enorm applaus werd be- Twee meisjes moesten door twee po tige leden van de knockploeg van Jacques Senf wegens hysterie over het podium naar buiten worden ge loodst. Na drie kwartier te hebben gespeeld voor een enthousiaste menigte verlie ten The Pretty Things het „Casino" om zich naar hun hotel te begeven, vanwaarult zij de andere dag naar Eist (Gld.) en Veendam (Gr.) ver trokken. Onlangs al ln de landelijke be langstelling via Veronlcapro- gramma „Red Band Toppers", 'ond rekenend op in Italiaanse stad Turjjn: de drie jongens van de Barbarossa Groep. Een jaar optreden ln Italië dat staat Sjaak Olie hoek, Frans Veenswflk en „Kriek" Pieterse te wachten. Zei de laatste: „Och, Je moet wat achterlaten, bijvoorbeeld collie Renza („Perzisch!"). Ge drieën hopen ze met hun nieuwe instrumentarium net zo veel succes te boeken als The Shoes, een andere beatgroep uit Zoe- terwoude. Van de grond af be gonnen ln Duitsland heeft deze nu een contract by Paul Acket en zoals vorige week ge meld: een plaat op de markt, die het goed „doet". Vanavond om vyf minuten over ne gen via net 1: „Het biyft Hollands", een programma waar van alee en nog wat in zit. De stad Leiden, die zo langzamerhand op nationaal en In ternationaal vlak muzikaal een woord je gaat meespreken, is hierin óók ver tegenwoordigd, door de deelname van Cees van Oyen en Henk Frankes Leidse Sleuteltjes. Diezelfde Sleuteltjes kun je overi gens ook via de radio aan het werk horen op maandagmorgen (9.40), wan neer dit kinderkoor in een uitzending van twintig minuten op de AVRO- zender een gedeelte van het veelzij dig repertoire afwerkt. En Cees van Oyen, die de handen vol heeft aan een cabaretprogramma, dat h(j presen teert onder auspiciën van de Dienst Welzijnszorg Landmacht, deed nog heel onlangs van zich spreken in een uitzending van Willems „Vuist". Goed, vanavond de cabaretier mèt de Sleuteltjes, die overigens binnen kort weer meewerken aan een radio programma van de Nord Ring Tour, op de NCRV-teevee. Met hun platen- succes: liedjes van Danny Kaye. In het Nederlands uiteraard. Bullers viool wordt ge-olied of ge-vernist. Zou het geholpen hebben?

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6