Afbraak, restauratie en opbouw ,Sinte Elisabetten Gasthuus' Gouden tijd van Zo nu en dan worden interessante vondsten voor de handel sinds eerste optreden van kraker Geesink NIEUWE WINKELVOORRAAD LIGT IN STRATEN VOOR HET OPRAPEN ZATERDAG 15 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De historische ra men van de kapel, die vorig jaar reeds aan het licht kwamen, zijn nu geheel schoonge- bikt. Duidelijk zijn de sponnin gen te zien en de z.g. „muizentand" boven het raam. Het dichtmetselen van die ramen is waarschijnlijk ge beurd, toen het dak van de kapel werd verlaagd. Reeds een aantal jaren geleden werden plannen gemaakt tot restauratie van de oude puinhoop, die veerborgen lag achter een mooi oud poortje aan de Oude Vest, het St. Elisabeth-gasthuis, gevormd uit restanten van de samengevoegde voormalige kloosters van St. Elisa beth en St. Cecilia. „Nadat de hervorming de zusters verdreven had uit hun eigendom men", zo schrijft L. C. J. Roozen in zijn boek „Dit is Leiden", „werd aan de kloosters een andere be stemming gegeven; er werd ver bouwd en verdeeld; er werd ge sloopt en nieuw opgetrokken, met het resultaat, dat een nauwelijks ontwarbaar labyrinth ontstond, waarin alleen een ervaren leidsman als gids kan dienen. Deze goede gids vinden we in ir. Hugo v. Oerle, die van historie en heden der Vrou wenkamp een diepgaajide studie heeft gemaakt. Veel wat vaag was is ons duidelijk geworden; veel wat raadselachtig was, is raadselachtig gebleven. De Vrouwenkamp heeft .altijd 'n terug getrokken en gesloten leven geleid en deze karaktertrek nog niet prijs gegeven." Twee grote complexen van vroe gere kloostergebouwen bleven inde Vrouwenkamp over: het St. Elisa beth-gasthuis en het St. Cecilia- gasthuis. „Maar dit zijn dan ook kluifjes, waaraan heel was vleesch gespaard is gebleven." Maar in „dal vleesch" wordt op het ogenblik duchtig gesne den; de kankerplekken worden weg gehaald, de nog heelbare zweren worden zo goed mogelijk gecureerd Enkele huisjes aan de noordzijde waren te bouwvallig om zonder meer te restaureren. Ze zijn gesloopt, maar wor den in- de oorspronke lijke staat herbouwd met de oude stenen van de afbraak. en nieuwe ledematen worden, waar nodig, gecreëerd, onder leiding van ir. Hugo van Oerle voornoemd, het huidige architectenbureau v. Öerle- Schrama-Bos. Met medewerking van ir. C. v. d. Veken van Monumenten zorg zijn de werkzaamheden in volle gang. Zoals bekend zal aan het ge restaureerde complex een bestem ming worden gegeven als verpleeg huis voor zieke bejaarden, zodat de historie zich in de Vrouwenkamp gaat herhalen en er dus niets nieuws zij het wel anders en modern onder de zon komt. Men begon met de niet-historische gedeelten te slopen, alsmede enkele huisjes aan de noordzijde, die te bouwvallig waren geworden om op te knappen. Ook met het maken van de fundering voor de nieuw bouw, waarin ziekenzaaltjes, be handelingskamer en wat verder voor een goed functionerende verpleging nodig is, zullen worden onderge bracht, is reeds een begin gemaakt. Het is vanzelfsprekend dat ook naarstig en met speurzin wordt uitgezien naar lang verborgen ge bleven zaken uit de vroegere eeuwen. Zo werden de behouden gebleven profielen van de kapel- ramen teruggevonden onder 'n dik ke pleisterlaag. Deze ramen die waren dichtgemetseld zijn geheel afgelaikt en zullen hun oorspronke lijke functie weer terugkrijgen. Bij het afbreken van een der huis jes vond men ook een stenen trapje, daterend uit rond 1550, dus nog uit de kloostertijd, dat verborgen was onder een bedstede. Langs dat trap je kon men afdalen naar een kel dertje. Erachter bevond zich waar schijnlijk het „secreet", een oude benaming voor wat we tegenwoor dig toilet gelieven te noemen. Onze fotograaf maakte van een en ander enkele foto's, alsmede van de huidige stand der werkzaamheden, waardoor de lezer een goed beeld krijgt van dit interessante restau ratieproject. We wijzen belangstel lenden, die zelf zouden willen gaan kijken, er echter wèl op, dat het terrein der werkzaamheden voor anderen dan de werkers herme tisch is afgesloten. Bij een werk als dit heeft men geen „pottekijkers" nodig, geen kwade vanzelfsprekend, maar ook geen goede. De eerste palen zitten reeds in de grond voor de nieuwbouw, die het „Hofje van Zessen" (zo als het ook wel werd genoemd naar de zes huisjes) zoals voor heen zal scheiden van het Elisa beth-gasthuishof. Men ziet hoe prachtig de gevelwand van de oude bebouwing op de achter grond nog is met de raampjes in oude roedeverdeling. „HOERA, DAAR GAAT MOEDERS FIETS 1—5et verhaal gaat, dat in een Leids gezinnetje, waar op een bepaald moment echt geen geld meer was om een box voor de kleine spruit te kopen, de echtelieden ieder voor zich en zonder elkaar in te lichten ze geneerden zich er een beetje voor besloten 's ochtends voor de kraakwagen uit te gaan in de hoop bij de aangeboden spullen een box te vinden. Beiden kwamen thuis mét een boxen nog een goede ook. GOEDE DIENSTVERLENING EEN MACHTIG STUKJE gemeentelij- ke dienstverlening is de grommen de kraakwagen, luisterend naar de veel zeggende naam "Geesink", die "in een m van tijd" kippenhokken en meu belen versplintert, fietsen en bedspira- len in elkaar frommelt. De Gemeente reiniging. die volgens een vast schema "Geesink" los laat op. wat genoemd wordt, grof vuil, bewijst niet alleen de inwoner^, maar ook de handel in twee dehandsgoederen een enorme dienst. Voor deze tak van bedrijf zijn sedert Ie verschijning van "Geesink" in de Leidse straten gouden tjjden aangebro- Wat wil men eigenlijk nog meer? De handel ligt gratis voor het oprapen! Want dat er heus niet alleen rommel ter verpulvering door de machtige armen "Geesink" wordt aangeboden, be wijst iedere morgen weer het legertje oud-ijzer handelaren en "scharrelaars", dat al voor dag en dauw voor de kraak wagen uitgaat en met karrevrachten tegelijk nog verhandelbare artikelen weg haalt uit de stapels, die de avond tevoren in strijd met de gem. verorde ning door de eigenaai-s op straat zijn gezet. Gemiddeld vijftien handelaren, uitgerust met vrachtwagentjes en per sonenwagens met aanhangers, kan men i morgens, te beginnen om vijf uur, in aktie zien in de buurt, waar de kraak wagen die dag langs zal komen. Het gevolg is, dat vrijwel niets meer r&n waarde gelegd wordt onder de val bijl in de muil van "Geesink", want als het groene monster om de hoek van de straat verschijnt zijn de kindermeubel tjes, de bankstelletjes, in enorme hoe veelheden (want och, we wilden weer eens iets andersde haarden en elektrische apparaten al lang verdwe nen en staan wellicht reeds in de eta lage van een winkel in tweedehandsgoe deren. bij. De handel heeft zijn keus al gemaakt VERBAALTJES Formeel bezien is aan de voorsellectie door de handel enig risico verbonden. Krachtens een gemeentelijke politiever ordening is het inzamelen van afvalstof fen verboden indien daartoe door b. en w. van Leiden geen vergunning is ver leend. Doel van de bewuste verordening is te voorkomen, dat vuilnisbakken over hoop worden gehaald en omgekeerd, pakketten grof vuil worden los) gesne den waarna de Reinigingsdienst letter lijk en figuurlijk de handen vol krijgt aan het opruimen van de rommel. Tot verbaaltjes van de Leidse politie of van opsporingsbevoegde Reinigingsambte naren is het evenwel nog niet gekomen, want de handel toonde zich tot nu toe vrij goed gedisciplineerd bij de exploi tatie van het goudmijntje. In de ge vallen, dat handelaren overleg plegen en toestemming vragen aan de eigenaars is er uiteraard in het geheel geen vuil tje aan de lucht. MISGREEP HOEWEL HET MONSTER "Geesink" aanschafwaarde 70 mille.door minstens vier mensen van de Reinigings dienst keurig in toom gehouden wordt is hij toch minstens één keer uit de band gesprongen. Dat was enige tijd geleden het geval in de De Genestetstraat, toen een tegen een lantaarnpaal geplaatste fiets in de kraakwagen terecht kwam. „Hoera, daar gaat moeders fiets", juich te een jongetje, terwijl hij luchtsprongen van plezier maakte. "Geesink" zette door en weg was moeders fiets. De on gelukkige eigenares vervoegde zich acht weken na de ramp bij opzichter C. v.d. Holst, de man die het toezicht heeft op de twee kraakwagens en het Tijschema vast stelt van de geweldige tweeling. MET SERVICE Belooft werd. dat de eerste de beste fiets, die ter vernietiging zou worden aangeboden voor de gedupeerde dame zou zijn. De volgende dag zou zq al mogen komen uitzoeken. De zaak werd tot volle tevredenheid geregeld, want op een beter exemplaar dan in de kraak wagen verdwenen was, reed zij de Noor derstraat uit. De gemeente was zelfs nog bereid service te verlenen, want mocht er in de nabije toekomst iets aan het vehikel mankeren dan mocht men terug komen voor andere onderdelen KINDERTRANEN Dan is er ook nog net geval van Ma- rietje uit de Lombokstraat. Toen de kraakwagen kwam holde Marietje ach ter andere kinderen aan en liet haar driewielertje achter op de stoeprand. Toen het kraakfeest voorbij was, was? ook Marietjes driewielertje weg. Door een ander kind meegenomen of in de kraakwagen terecht gekomen? Het een noch het ander is ooit bewezen, maar de Reinigingsdienst nam de "schuld" op zich en beloofde naar een nieuw fietsje uit te kijken. Donderdag arriveerden er juist een paar, de beste zal worden opge knapt en overgedragen worden aan de ouders van Marietje. De ervaringen van de gemeentelijke ambtenaren beperken zich niet tot deze enkele gevallen, die met gevoel voor hu mor en souplesse verwerkt konden wor den. Een minder prettige ervaring voor deze dienst is het, dat ondanks de grote hoeveelheden gekraakt grof huisvuil even veel afgeschreven huisraad als vroeger belandt in grachten en slootjes of op min of meer afgelegen terreinen. Een vervelende en geld verslindende gewoonte", zegt men aan de Noorder straat. 'Tedere keer als de kraakwagen langs komt kan men kosteloos een kwart kubiek meter grof huisvuil en afval kwijt. Dat is een hele hoeveelheid, maar je kan nauwelijks begrijpen, dat som migen aan dat toegestane maximum niet genoeg hebben. GEEN PROGNOSE EEN MERKWAARDIGE ERVARING is ook, dat er absoluut geen peil te trekken is op of een prognose te ma ken is van het vuil, dat uit een bepaalde buurt zal komen, in de Schoonmaaktijd zal het meeste wel los komen, zou men denken. Mis, de "Geesinks" moeten op de meest onverwachte momenten over werken. Het is gebeurd in de schoon maaktijd, dat er 160 kuub samengeperst vuil uit een buurt kwam -niet meer dan voor een normale dagtaak- en dat enige tijd later zonder aanwijsbare oorzaak de kraakwagen een dubbele hoeveelheid te kraken kreeg en dat men 's avonds om tien uur nog bezig was. Om die plotselingen pieken te kunnen opvangen en om de stad nog Iets inten siever te kunnen bewerken zou eigen lijk nog een derde krachtpatser nodig zijn, zo oordeelt men aan de Noorder straat. Voor een derde hongerige reus is nog genoeg proviand in de stad Weer een bankstelletje onder de valbijl. Waarom dat kraken kan men zich afvragen. De kraakwagen verlost de gemeente van veel vervoers- en opslagproblemen, want 40 m3 grof vuil zoals het op straat wordt aangeboden worden in het inwendige van de geweldenaar samengeperst tot 15 m3. Als een compact blok kan het daarna de vuilverbranding worden ingeschoven.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5