VERNIETIGENDE KRACHT Zonnige N.A.V.O.- - T» «k TIJD voorbij 1 *-f Onweerswolken boven Fontainebleau fascisme in Europa Kansen voor irrationele angst voor communisme DB LEIDSE COURANT i U W SlIIÉSV «1 .vj i (Van onze correspondent L. J. Eleijn) Fontainebleau is een stadje van omstreeks 20.000 inwoners. Bijzonder fraai gelegen in een licht golvend heuvellandschap en midden in de bossen. Ideaal om er te wonen, speciaal voor gepensioneerden. Rustig en toch niet te ver van Parijs. Tussen Fontainebleau en Parijs ligt een uitstekende autoroute, driebaans aan iedere kant. Als alle wegen in Frankrijk zo waren als de autoroute naar het zuiden, dan was i WwÊtfljÈI IP het een plezier om in Frankrijk te rijden. Zond Fontainebleau strekken zich enorme bossen uit. Limburg vaart er wel bij Toch hangen er. zelfs bij hel dere hemel, een paar on weerswolken boven Fontaine bleau Generaal De Gaulle heeft besloten dat de aanwe zigheid van NAVO-troepen onverenigbaar is met de Franse soevereiniteit. M.a. hij heeft alle NAVO-troe- pen Frankrijk uitgejaagd. Tegen 1 apr. volgend jaar moet Frankrijk brandschoon zijü. In hun hart vinden de L Fransen dat wel goed. In him I oppervlakkig oordeel, boven- dien slecht en eenzijdig voor- 1 gelicht, is de oorlog pas afge- 'op$p als alle vreemde troe pen weg zijn. Onder vreem de troepen moet men speciaal de Amerikanen verstaan. Maar voor de 20.000 van Fon tainebleau is het hemd nader dan de rok. Fontainebleau heeft van de NAVO-troepen veel voordeel gehad en dat heeft heel wat geld in het laatje gebracht. Globaal mag men zeggen dat officieren en manschappen van hun sala ris de helft hebben uitgege ven in het stadje zelf. Een uitzondering daarop maakten de Amerikanen die een geslo ten geheel vormen. Van hen mag men zeggen dat zij alleen maar in Frankrijk wo nen en over Franse wegen rijden. In de plaatselijke win kels kopen zij maar weinig, omdat zij alles in hun eigen shops kunnen krijgen. Zij hebben Fontainebleau niet nodig. Engelsen, Duitsers, Belgen en Nederlanders we ten zich in Fontainebleau veel beter te redden en men gen zich ook met de bevol king. Frans is voor de Ameri kanen een barrière, maar dat is wederzijds als men weet hoe weinig een Fransman doet om er een tweede of derde taal bij te leren. Wandelt men door Fontaine bleau en praat men met win keliers of met buitenlandse officieren, dan hoort men dadelijk van twee kanten hoe slecht op het eenmansbesluit van De Gaulle wordt gerea geerd- Buitenlandse officie ren manschappen van AF- CENT (Allied Forces in Cen tral Europe) vinden het maar matig dat, zij naar Limburg worden overgeplaatst. Welis waar zitten zij meestal maar kort in Fontainebleau (drie jaar) maar zij hebben Frank rijk leren kennen en waarde ren. Frankrijk, zeggen zij, is een land waar men alle kanten uit kan. Men heeft ei* de Atlantische kust. de warme Middellandse Zee. en zomer en winter de bergen. Heen en weer naar Parijs in een snelle wagen is maar een klein eindje: <10 km En wat het klimaat betreft is Frank rijk dan nog altijd een stuk warmer dan Nederland met zijn mist en nattigheid in de winter. Heel wat AFCENT- militairen gaan bij wijze van spreken met de staart tussen de benen uit Fontainebleau vandaan. Dat geldt ook voor vele Franse officieren, die met lood in hun schoenen uit Fontainebleau zijn wegge- marcheerd. Voor het nakijken Dezelfde stemming als bij de militairen, die weg moeten, vindt men bij de burgerbe volking van Fontainebleau. Tal van winkels en bedrij ven hebben bfl de komst van de NAVO-troepen in 1952 hun zaken uitgebreid of gemoder niseerd en hebben volgend voorjaar hun buitenlandse klanten voor het nakijken. Zeker 1500 man. die bij het militaire kamp in Fontaine bleau werk hebben gevonden, komen op straat en kunnen nergens op terugvallen, want Fontainebleau heeft geen In dustrie. Slechts met één groep be hoeft men niet het minste medelijden te hebben: dat zijn de speculanten die hui zen hebben gebouwd en top- prijzen als huur vragen. Een flat die nu nog duizend franc per maand opbrengt, zal na april volgend jaar nog niet voor de helft kunnen worden verhuurd Limburg moge zich daaraan spiegelen Van zeer betrouwbare zijde werd ons in Fontainebleau meegedeeld dat het hoofdkwartier maat regelen zal nemen, in over leg natuurlijk met de plaat selijke autoriteiten, om huur- opdrijving tegen te gaan De een zijn dood is de ander zijn brood, zegt het spreek woord. Limburg zal bij de overplaatsing van 3000 man AFCENT-troepen ongetwij feld welvaren. Overigens Lim burg niet alleen, als men slechts denkt aan de olielei dingen in Frankrijk, die door de NAVO zeker niet meer zullen worden gebruikt. Men kan moeilijk generaal De Gaulle de mogelijkheid laten om op een moment dat hem goeddunkt de olietoevoer af te knijpen. Daar zal Rot terdam dus van profiteren. Maar ook op ander gebied zullen Rotterdam. Den Haag. de stranden en misschien zelfs de Friese meren voor de zeilers graantjes meepik ken, want afstanden zijn er niet meer. Het is maar helemaal de vraag hoe de Nederlanders en speciaal de Limburgers zich zullen gedragen. Een handige boekwinkel in de buurt van het nieuw op te richten kamp zal zorgen dat hij buitenland se kranten en boeken en tijd schriften bij de hand heeft Antiekwinkeltjes zullen het voorbeeld moeten volgen van hun collega's in Fontaine bleau. Want de Amerikanen zijn gek op antiek en nemen veel mee naap huis. Goud smidwinkeltjes zijn er veel in Fontainebleau bijgekomen. Want goud. goedkoop in Frankrijk, wordt in de vorm van versierselen veel gekocht. De schoenenwinkels en schoenlappers zullen ervan profiteren Ook de garage houders voor reparaties. En niet te vergeten de kleding zaken Want zelfs uit Fontai nebleau kwamen Amerikanen, Engelsen. Belgen en Neder landers naar Nederland om daar voor kleren hun inko pen te doen De restaurants in Limburg kunnen hopen op goede tijden, want al is het eten in de militaire mess- rooms goed, men eet van tijd De chef Het hangt er maar van af. zoals gezegd. hoe de Neder lander zich gedraagt. Hij heeft het algemeen gespro ken het voordeel behoorlijk Engels en Duits te praten. Frans is niet meer nodig, sedert de Fransen niet meer meedoen en buiten spel staan. Een Fransman is glo baal genomen exclusief. Zelfs tegenover zijn eigen landge noten. Zonder zich op te drin gen kan de Nederlander bet de buitenlandse militairen naar hun zin maken door contact, ook sociaal, contact In hun hart zullen vele mili tairen, zowel officieren als manschappen, het eens zijn met de kritiek op de Duitse generaal Von Kielmansegg. Zij zouden ook liever een andere chef aan het hoofd van AFCENT hebben gezien. Maar bij militairen heerst een korpsgeest- Von Kiel mansegg is hun chef en West- Duitsland is nu eenmaal lid van de NAVO. Gaat men er in Nederland te veel over pra ten. dan jaagt m^n de AF- CENT-militairen op de ach terste zolder. Wij mogen besluiten met een waarschuwing: omdat immers een gewaarschuwd rnan voor twee geldt. De Nederlander heeft de naam de Chinees van het Westen te zijn. Men hoede zich voor prijsopdrij ving en men denke vooral niet: van een buitenlander kunnen wij halen wat er te halen valt. Want wie het onderste uit de kan wil heb ben krijgt onherroepelijk vandaag of morgen het lid op de neus. De officieren moeten niet in restaurants eten. zij kunnen ook in hun eigen messrooms terecht. Af zetters zullen zij de eerste keer betalen wat dezen vra gen, mhar in hun etablisse menten komen zij nooit meer terug. Maastricht is niet de enige stad in Zuid-Nederland. Er zijn ook nog Antwerpen, Rotterdam. Den Haag en niet te verg-eten Düsseldorf. Over de grens wippen met een NAVO-paspoort is tegenwoor dig niets meer Limburg moet het zelf maar verder uitvechten. Men komt met de 3000 man van AF CENT al een heel eind, als men uitgaat van het begin sel dat eerlijkheid altijd het langst duurt. Het als In 1963 deed de nog jonge Marburgse historicus, Ernst Nolte, bij Piper Je München een zeer omvangrijk boek het licht zien: „Der Faschismus in seiner Epoche", dat ook buiten Duitsland grote opgang heeft gemaakt. Het boek behandelde de cultuurhistorische en Noltes boek is met grote deskundig heid en eruditie geschreven. Het is bij zonder verhelderend. Noltes analyse be vat twee kernpunten, geen absolute ge gevenheden maar historische zekerhe den. die hij plaatst in hun context en dus uit de aard der zaak - relativeert, maar waaraan hjj toch voortdurend vasthoudt. De spanning tussen die twee kernen: hoofdmomenten in de ontwik keling, vormt het thema van zijn ver haal. Uitgangspunt is, dat beide hoofd momenten in wezen volstrekt anti fascistisch.' toch. juist door hun onder linge betrokkenheid een spanningsveld deden ontstaan waarbinnen fascisme en later nationaal-socialisme onvermoede mogelijkheden kregen. Die twee hoofdmomenten zijn: a. Het liberaal-democratische systeem in de kapitalistische landen van West-Europa, als het enige systeem waarbinnen het fascisme min of meer effectief kon opereren, b De bolsjewistische revolutie in Rus land en de organisatie van het inter nationale communisme in de Komin tern, in 1919 te Moskou opgericht. Het fascisme vormde al in zijn eerste aanzet een dodelijke bedreiging voor beide systemen. Uit eigen kracht had liet die bedreiging vermoedelijk niet kunnen effectueren. Een omstandigheid was het echter in beslissende mate be hulpzaam. Dat was de enorme uitdaging die het communisme, door het succes van de revolntte in Rusland, betekende vopr het liberaal-democratische systeem. Die uitdaging zegt Nolte. vormt niet het centrale gebeuren in de geschiedenis van Europa tusser. de beide wereld oorlogen, zij is echter wel de meest fundamentele. Zolang men dat niet in ziet blijft de verdere ontwikkeling on verklaarbaar. Vrij spoedig na 1919 was de vrees voor de Sovjet-Unie een van de voornaamste dominanten van de wester se politiek en bij hun pogingen de vrede te herstellen, hebben de geallieerden zich door die vrees laten leiden. Pas toen, na jaren, de westerse demo- j cratieën zich met het communisme ver bonden. kon het fascisme .dat in 1942 heel Europa domineerde, vernietigend worden verslagen. Deze alliantie was echter een monsterverbond en viel na de j overwinning binnen korte tijd uiteen: oude tegenstellingen oproepend, nieuwe hevige spanningen scheppend. Niet begrepen Want de paradoxale «aarheid is deze: j dat terwijl voor 1939 nergens buiten Rusland een communistische revolutie een kans van slagen had. toch het sue- ces van de revolutie in Rusland een ge- i heel nieuwe werkelijkheid had doen ont staan. Een werkelijkheid evenwel, die. in haar inhoud, verstandelijk door het westen niet begrepen kon worden. De irrationele angst voor het com munisme heeft in de jaren tussen de beide oorlogen soms dan ook grotesk- tragische vormen aangenomen. Dat blijkt het duidelijkst uit de reacties in 1936 op cle vorming van de volksfront regering onder Blum in Frankrijk. Die regering was onmiskenbaar anti fascistisch. ze was even onmiskenbaar links. En aan haar links zijn is ze ge storven. Ze ging doodgewoon kajxit aan de weerstanden die ze bij de conserva tieve machten in het westen, waaronder het internationale grootkapitaal, opriep. Omdat ze links was, werd ze meer ge wantrouwd dan Hitler en Mussolini. Ondanks haar falen geeft het experi ment van de Franse volksfrontregerihg toch, meer dan wat ook, uitsluitsel over (Van een onzer redacteuren) methodologische, grondslagen van het fascisme en nationaal-socialisme. Nolte heeft er nu een vervolg op geschreven. Het heet „Die faschistischen Bewegungen" en is zojuist verschenen als vierde deel in de opmerkelijke D.T.V.-serie „Welt- geschichte des 20ten Jahrhunderts". Nolte doet hier een poging de historische samenhang te tonen tussen de gebeurte nissen in het fascistische tijdvak dat begon met Mussolini's mars naar Rome in 1922 en eindigde met de ondergang van nazi-Duitsland in mei 1945. Die poging moet zonder meer geslaagd heten. Mussolini, te midden van de generaals, tijde de werkelijke toestand in de dertiger, j'aren. Zij béwèes,' dat ondanks alles, het anti-fascisme nog sterk genoeg was om te verhinderen dat zijn tegenstander naar de macht greep. Het bewees echter ook, dat het niet sterk genoeg was om hervormingen die noodzakelijk waren in de vereiste tijd door te voeren. Nolte geeft een scherpe analyse van de zwakten van het liberaal-democra tische systeem. Na 1919 is het westen de weg van het herstel opgegaan, die afgesloten scheen toen in 1926 het Briand-Kellogverdrag werd gesloten. Daarmee was, zo dacht men, de oorlog voorgoed verbannen en de vrede voor alle eeuwigheid verzekerd. Dit was een illusie in een periode de twintiger jaren die aan illusies vooral zo rijk was omdat niemand de kracht of de moed had ze als illusies te ontmaskeren. Als niet ontmaskerde illusies waren ze nochtans politieke realiteiten. En daar van heeft Hitier op gewetenloze wijze gebruik gemaakt. Waarom niet eerder? In november 1918 verkondigde de Ita liaanse staatsman Giolitti luide van de daken dat de democratie haar laatste grote krachtproef glansrijk had door staan. dat het militarisme vei zwakt was en alle offers niet tevergeefs waren geweest. Nochtans was Giolitti Musso lini en 't fascisme niet onwelgezind. Hij heeft de duce mede in het zadel ge holpen. Zo ontoereikend waren de cate gorieën waarin men toen dacht en waar in zich de hoop van die dagen weer spiegelde. De tweede wereldoorlog is niet gewild, door niemand, heeft men gezegd. Hij had ook vermeden kunnen worden. Deze be weidingen zijn niet houdbaar. De tweede wereldoorlog is op z'n minst door een man gewild: Adolf Hitler, en toen hij een keer aan de macht was, was de vraag niet langer: waarom brak hij uit, maar waarom brak hij niet eerde uit? In zijn toevalligheid is de tweede wereldoorlog van alle oorlogen de meest onvermijdelijke geweest. Hij werd on vermijdelijk in Hitier. De schrikwekken de figuur van deze demonisch-geniale man houdt veei raadselachtigs, Zijn par tij was, zegt Nolte, meer dan een partij, het nationaal-socialisme meer dan een fascistische beweging: het mystieke com plement van de Fiihrer. Door het falen van het westen scheen deze man alles voor allen te zijn. In werkelijkheid was hij de belichaming van het demonische niets. Dat was hij1 onverhuld. Maar daarin werd hij door vrijwel niemand ernstig genomen. Niets In 1922 verwonderde Mussolini er zich over dat hij tegelijkertijd kon zijn en niet kon zijn. Deze stupide verwondering is in Hitier uitgegroeid tot een satanische waan. Niemand wilde zich met hem identificeren omdat dat onfatsoenlijk was. Toch hebben ontelbaar velen, en kelingen en groepen, het voor een deel het van hun eigenste wezen afge- spitste deel: hun angsten, hun tekorten, hun onmacht en hun lafheid toch ge daan. Zo kon hij het produkt worden van hun eigen negatie, de vergaarbak I van hun braaksel. In hem werd het fascisme geradicaliseerd en triomfeerde het niets. Nooit is een volk zo snel en zo vol ledig ontaard als het Duitse in de twaalf jaren dat Hitier aan d« macht was. Nooit tevoren heeft ontaarding zulke diepten van onmenselijkheid geopen baard. De „Europese Geest" van de S.S. heeft heel de Europese beschaving een werk van eeuwen en geen gering werk - tot in het merg aangetast. In de verschrikkingen van die tweede we reldoorlog ia inderdaad het oude avond land ondergegaan. Mussolini is Hitiers "grote voorbeeld geweest. Htj is ook Hitiers speelpop geworden. Mussolini, zegt Nolte, heeft Hitier geroepen, jè kunt ook zeggen dat hij hem opgeroepen heeft. Daarmee riep hij het kwaad op waaraan hij zelf ten gronde ging. Elizabeth Wiskemann beschrijft in haar uitvoerig gedocumenteerde boek „The Rome/Berlin Axis" de relaties tus sen beide mannen en de gevolgen daar van. Haar boek verscheen voor het eerst in 1949. Het is pas, geheel herzien, her drukt. Het sluit prachtig aan bij Noltes werk in zijn gedetailleerde verbijzonde ring van de ontwikkelingen tijdens het fascistisch tijdperk. Elisabeth Wiske mann noemt Hitler en Mussolini leer lingen van Nietzsche. In haar ana lyse komt Mussolini er beter af dan Hitier. Slechts een kritische opmerking wil ik maken Elisabeth Wiskemann zegt dat voor 1914 van werkelijk anti semitisme in Pruisen geen sprake was. Dat lijkt mij niet juist. In 1815 publi ceerde Christian Friedrich Ru lis, de officiële historicus van Pruisen, zijn boek: „Die Anspruche der Jüden an das Deutsche Burgerrecht". een merk waardigerwijs zeer anti-liberaal boek waarin de acceptatie van de jodenbin nen het Duitse volk een liberale en niet- nationale aangelegenheid wordt ge noemd. De Pruis Ruhs stelt daarom voor joden een gele ster te laten dragen. Ruim 100 jaar later heeft de Oosten rijker Hitler dit idee van de Pruis in praktijk gebracht. Laatste dagen Een verdere verbijzondering van de relatie tussen Hitler en Mussolini geeft mm F. W. Deakin in twee boeken: The brutal friendship, dat de periode behan delt van 1942 tot de herfst van 1943 toen de duce door koning Victor Em manuel werd afgezet en ifalië een wa penstilstand sloot met de geallieerden, en vervolgens: The last days of Mussolini, dat het einde van Mussolini's leven be schrijft en de totale ondergang van het fascisme. Een diepgaande studie over het irra tionalisme in de Duitse politiek geeft Georg Lukacs in zijn „Von Nietzsche zu Hitier" waarin hij enkele hoofdstuk- kén uit zijn grotere, uit 1952 daterend werk: ..Die zerstörung der Vernunft" heeft bijeengebracht. Lukacs heeft een geheel nieuwe inleiding geschreven, waarin hij een hard oordeel velt over de Duitsers en het naoorlogse Duitsland Georg Lukacs is een Hongaarse com munist, die zich in 1918 aansluit bjj Bela Kun. Zijn boek is marxistisch maar toch, hoewel moeizaam leesbaar, in zjjn intellectuele voornaamheid en strikt we tenschappelijke opzet, belangwekkend en verhelderend. 2. The Rome/Berlin Axis, door Eliza beth Wiskemann, Collins, Londen 1966. 3. The brutal friendship en The last days of Mussolini, door F. W. Deakin, Pen guin Books 1966. 4. Von Nietzsche zu Hitler, door Georg Lukacs, Fischer Bücherei, Hamburg 1966.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7