Kabinet verantwoordt zich PREMIE SPAARPLAN Studenten roerig in Zuid-Amerika Evans terechtgesteld voor verkeerde moord Niet dochtertje maar wel vrouw gedood? Een eigen huis (met hypotheek) wordt goedkoper, want... elk jaar neemt het Rijk f 100,- van de aflossing voor zijn rekening. Rennies^ Amsterdamse politie als getuige gehoord •-.er jl3 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT Ter gelegenheid van de negenhonderdste verjaardag van de slag bij Hastings" heeft de Engelse ontwerpster Simone Mirman dit hoofddeksel ontworpen. Zij is er aardig in geslaagd de sfeer van de oude riddertijd te doen herleven. I (Van onze correspondent) LONDEN De vraag of de 25-jarige Londense bestelwagenchauffeur Timothy Evans in 1950 onschuldig werd opge knoopt, kreeg gisteren een sensationeel antwoord: Evans was een moordenaar, maar hij werd voor de verkeerde mis daad terechtgesteld. Dit althans is de uitslag van een on derzoek, ingesteld door rechter Brabin, wiens rapport nu te koop aangeboden wordt in de Britse staatsboekhandel. Reeds verscheidene jaren trachten be paalde personen, onder wie zijn moeder, voor Evans een postume gratiever lening te verkrijgen van koningin Eli- Ondanks hogere wegenbelasting: Vertraging van één jaar van rijkswegenplan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook indien het voor stel tot verdubbeling per 1 januari van de opcenten voor de motorrijtuigenbe lasting zou worden aanvaard, dan nog zal de uitvoering van het wegenbouw programma voor 1965 tot en met 1971 met één Jaar worden vertraagd. Zonder verhoging van de motorrijtuigenbelas ting zou een vertraging van twee jaar optreden. Dit schrijft minister Suurhoff (Ver keer) in een wetsvoorstel tot wijziging van de wet op het rijkswegenfonds. Op basis van de huidige Inkomsten zou het rijkswegenfonds voor de periode 1965 tot en met 1971 over 'n som van rond 2750 miljoen kunnen beschikken. Het wegen bouwprogramma, dat men In die perio de wil realiseren, zal echter rond 4000 miljoen vergen. Er is dus een tekort van 1250 miljoen. Indien men dit tekort geheel door verhoging van de opcenten zou willen dekken, dan zouden die opcenten niet tot 130 verdubbeld moeten worden, maar tol 200 moeten stijgen. Een dergelijke ver hoging acht de regering echter te dras tisch. Door de opcenten tot 130 le ver dubbelen, komt er voor het rijkswegen fonds tot en met 1971 3400 miljoen be schikbaar, zodat het tekort van 1250 mil joen dan ongeveer tot 600 miljoen zal zijn teruggebracht. Dit betekent dan echter zoals gezegd nog altijd een vei traging van het wegenbouwprogramm 1965 tot en met 1971 met een jaar. Willy Brandt in Oost-Berlijn WEST-BERLÏJN (DPA) De sociaal democratische burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, heeft woensdag avond voor het eerst sinds de bouw van de „muur" ruim vijf jaar geleden, een bezoek aan het oostelijk stadsdeel gebracht. Met zijn vrouw Ruth was hij de gast van de Russische ambassadeur Pjotr Abrassimov, die hem voor een diner had uitgenodigd. Op 29 september had Brandt met ambassadeur Abrassimov een gesprek van tien minuten gehad op een receptie ter gelegenheid van een optreden van de Russische dirgent Kyril Kondrasjin met het Berlijns Filharmonisch Or- zabeth. Maar aangezien het rapport van rechter Brabin dat bestudeerd wordt door Roy Jenkins, minister van Binnenlandse Zaken de stelling op pert dat Evans vermoedelijk toch een moord gepleegd heeft, blijft een derge lijke gratieverlening onwaarschijnlijk. Evans, wiens intelligentiequotiënt bij zonder laag was, bezat de woordenschat van een jongen van veertien jaar en het redeneringsvermogen van een tien- of elfjarige. Hij was .volkomen ongelet terd. Het gerecht veroordeelde hem ter dood wegens moord op zijn dochtertje van veertien maanden, Geraldine. Vol gens rechter Brabin is het echter waar schijnlijk, dat deze baby vermoord werd door John Christie. Deze 51-jarige mas samoordenaar bewoonde hetzelfde huis, Rilllngton Place 10 (thans herdoopt in Rushton Close), in de Londense ge meente Notting Hill. Christie Christie was tijdens Evans proces kroongetuige ten laste. Toen hij drie jaar later zelf terecht stond, bekende Christie dat hij zes vrouwen gewurgd had, onder wie Evans' echtgenote Beryl, een twintigjarige gewezen telefoniste. Rechter Brabin ia evenwel tot de con clusie gekomen dat het niet Christie die eveneens opgeknoopt werd maar misschien Evans zelf was die zijn zwan gere vrouw vermoord had tijdens een Evans was opvliegend van ka rakter. Voor deze waarschijnlijke moord heeft Evans niet terecht gestaan. De rechter legt er nochtans de nadruk op dat zijn conclusies tot het domein de waarschijnlijkheden behoren. Volgens rechter Brabin werd de baby waarschijnlijk door Christie gedood, om dat moorden in koelen bloede meer in diens aard lagen. Van Evans daaren tegen was bekend dat hij soms zijn vrouw sloeg. De lijkschouwing wees uit, dat ze niet enkel gewurgd maar ook geslagen was. Het staat daarentegen vast dat al de slachtoffers van de lust moordenaar Christie gewurgd maar geen slagen toegediend werden. Echtpaar legt oude moeder aan ketting (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS. In de buurt van Le Mans ligt een boerderij langs de kant weg. waar het echtpaar Chevalier het be staan heeft een oude moeder van 76 jaar, sedert enkele jaren weduwe, vast te leg gen aan een ketting. De schoonzoon, Alexandre, zijn vrouw Henriette, beiden 56 jaar, en de twee kin deren, Louis van 34 en Irene van 17 werk ten de gehele dag op het land van om streeks 100 hectare. Als zij naar hun werk gingen, of naar de markt in de stad, bon den zij de oude vrouw aan een ketting van vijf meter lengte. Toen het echtpaar, dat in de gehele omgeving uitstekend staat aangeschreven, bezoek kreeg van de gen darmerie, zei Alexandre tot zijn verdedi ging dat zijn schoonmoeder het nog zo slecht niet had. Een paar jaar geleden, bij de dood van haar man, was zij bij de kinderen komen inwonen, maar ge leldelijk werd zij zo debiel, dat zij een ge vaar werd voor zichzelf. Een hulshoudster om op de oude vrouw te passen was te duur en ook de verpleging in het tehuis voor ouden van dagen kostte te veel geld. Men koos daarom de gemakkelijkste op lossing en bond de vrouw aan de ketting. Met goed weer kon zij buiten zitten en als zij vermoeid raakte kon zij met de ket ting en al op bed gaan liggen. Ook de dochter zag er geen been ln haar moeder aan de ketting vast te binden. Doktoren hebben geconstateerd dat de oude vrouw weliswaar niet goed bij haar verstand was, maar lichamelijk in uitste kende conditie verkeerde en goed werd verzorgd. De vrouw is naar een psychia trische inrichting overgebracht, maar het gehele gezin zal zich voor de justitie in i Le Mans moeten verantwoorden, (Vervolg van de voorpagina) heid van opzegging gebruik ral willen maken. Handhaving van afdoende vei ligheid ln het westen is volgens de re gering geen beletsel doch juist 'n voor waarde voor een verdere ontspanning tussen oost en west. De motie van de heer Lankhorst over de vestiging van Afcent in ons land wijst de regering af. Vietnam Met betrekking tot de kwestie Viet nam zei de premier dat de regering geen gelegenheid voorbij heeft laten gaan om haar bezorgdheid naar v te brengen over de gevaren die een dere uitbreiding van het conflict met brengen. De regering is reid de bezorgdheid die in het Neder landse volk leeft voor de burgerbevol king van Vietnam onder de aandacht de Amerikaanse regering te bren gen. De regering is overtuigd, dat de Amerikaanse regering zich tot het uiterste inspant om tot een oplossing het Vietnamese conflict langs po litieke weg te geraken. Tegenover de Amerikaanse voorstellen staat nog steeds het onverzettelijke standpunt Hanoi, dat neerkomt op volledige capitulatie van de tegenstander. Jeugd Zeer binnenkort zal het Interdeparte mentale beraad over jeugdzaken een aanvang nemen. Daarbij zal ook de sug gestie van de heer Sdhmelzer worden betrokken om een permanente inter departementale raad voor de jeugd in te stellen, aldus de premier. De regering deelt de opvatting, dat de gehele ge meenschap verantwoordelijkheid draagt voor de jeugd. Hij acht het gewenst better geïnformeerd te zijn over de vraagstukken die zich in dit verband voordoen. De toenemende belangstelling van de Jeugd voor politieke zaken noemde hij zeer verheugend. „Het moet mij van het hart, dat de Interesse en de warmte van grote groepen jongeren voor mens en samenleving verheugend zijn en een 9ohrille tegenstelling vormen met de straatschenderij, die helaas de meeste publiciteit- krijgt, maar beslist niet typerend is voor de jeugd van onze tijd", zei hij. De handhaving- van openbare orde en gezag wordt door de regering als een vanzelfsprekendheid beschouwd. „Men mag niet toelaten, dat de vrijheid van anderen ook op de openbare weg wordt verstoord", en „wie leuzen wil voeren met aggressieve strekking moet weten, dat hij andere burgers door zijn aggressie treft. Wie op straat wil gaan zitten moet er zich van bewust zijn, dat hij anderen in hun vrijheid belemmert. De overheid heeft als eerste taak de vrijheid van een ieder te garanderen", aldus de premier. Rijksstudietoelagebeleid Sprekende over het rijksstudietoelage beleid noemde de minister-president het merkwaardig, dat alleen gesproken Is over die hervormingen in dit beleid, die voor de betrokkenen ongunstig zijn ge weest. Dat de door vele sprekers ge wraakte herziening ook voor bepaalde groepen studenten een gunstig effect heeft opgeleverd, is door niemand naar voren gebracht, zo merkte hij op. De nieuwe schaal voor het levensonderhoud der ouders betekende voor een deel van de studenten bij het wetenschappelijk onderwijs een teruggang, voor vele leer. lingen bij het voortgezet onderwijs een vooruitgang. Uit het resultaat van de toepassing van de nieuwe normen blijkt niet, dat het aantal studenten, dat een maximale toelage geniet, is afgenomen Het ver moeden bestaat zelfs, dat hun aantal lichte toeneming te zien geeft, zo zei hij. Ook ls de regering van mening, dat de positie van de student een niet te rechtvaardigen accent krijgt wanneer, zoals de heer Ned er horst stelde, de stu dent een „recht" op onafhankelijkheid bezit. Dit zou dan ook moeten gelden voor alle andere Jongeren ln de leeftijds klasse van 17 tot ongeveer 27 jaar, aldus de premier. Een Integrale studiekostenvergoeding bij het hogerwijs, zoals de heer Lank horst voorstelde, zou ongeveer 450 min. aan extra-middelen eisen. Afgezien van principiële bezwaren is dit thans niet voor verwezenlijking vatbaar. Noordvietnamese studenten naar westen gevlucht BONN (UPI) Twee Noordvietname se studenten zijn ln Bonn aangekomen, zeventien dagen nadat zij uit Oost-Ber- lijn waren gevlucht. De beide studenten die de afgelopen jaar in Oost-Berlijn hadden gestudeerd, vertelden de pers dat zij op 23 septem ber uit Oost-Berlijn waren gevlucht en via verscheidene Oosteuropese landen in neutraal Oostenrijk terecht kwamen. Na dere details over hun vlucht wilden zij echter geheim houden. (ADVERTENTIE) Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan dat u en uw vrouw honderden guldens kan besparen. Elk jaar kunt u op uw hypotheek-aflossingen een premie van ten hoogste f 100,krijgen. Dat is een daadwerkelijke steun om tot eigen bezit te komen. Het Rijk gaat het bezit van een eigen huis aantrekkelijker maken. Hoeveel Over maximaal f 500,jaarlijks aan aflos sing ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremle van 20%, dus maximaal f 100, Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,aflost krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100, U mag natuurlijk ook minder aflossen, de premie 3 Per deelnemer maximaal f 250,—. 3 Per deelnemer spaarpremle maximaal f 60,—. is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang u blijft aflossen. Hoe? Bij uw aflossing laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na vier jaar ontvangt u de spaarpremie. Wie U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste 15.000,was; 2. u tenminste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar Bij de Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Le- vensverzekeringmaat8chappjjen,Spaarbankea Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Informatieve etiketten gelanceerd DEN HAAG. (A.N.P.). De sUchtlng ►or Informatieve etikettering, twee jaar geleden opgericht op initiatief van de Nederlandse huishoudraad, gaat 't INFO- etiket lanceren. Dit gebeurt via huishou delijke artikelen van kunststof, die met levensmiddelen ln aanmerking komen. Met vflf producenten of grootwinkelbe drijven heeft de stichting daartoe con tracten afgesloten. De informatieve etikettering wil decon- iment inlichten over' de eigenschappen van produkten, die in de winkel kunnen, worden gekocht- Dit gebeurt door aan' het artikel een rNFO-etiket vast te ma ken. Op het etiket worden de gebruiks eigenschappen vermeld, zoveel mogelijk in woorden en cijfers, die de normale ver bruiker kan begrijpen. De juistheid van de informatie wordt gecontroleerd door de stichting voor informatieve etikette ring. die ook de fabrikant, importeur of distributeur machtigt het etiket te ge bruiken. Het etiket is geen kwaliteits merk. (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt! ^I§/ Incident grens Israël-Jordanië JERUZALEM (Reuter) Jordaanse en Israëlische grenspatrouilles hebben gisteren een hevig vuurgevecht gevoerd, waaraan pas na 2 uur door tussen komst van de internationale bestands commissie een einde kwam. Er heerst al enige dagen een toenemende spanning tussen Israël en zijn Arabische buur- Een Israëlische woordvoerder deelde mee dat een Israëlische patrouille in de vroege ochtendmist bij vergissing over de Jordaanse grens was geraakt in het gebied van Jenin, ten noorden van Je ruzalem. Bij het vuurgevecht liep, vol gens de woordvoerder, 'n Israëllaal militair verwondingen op. Toen er een maal geschoten werd, voerden beide partijen versterkingen aan. 'n Jordaan se legerwoordvoerder verklaarde dat aan zijn kant een gewonde gevallen was, terwijl aan Israëlische zijde drie man zouden zijn getroffen. DE krachtige militaire regerin gen ln Brazilië en Argentinië, de twee .reuzen" van Zuid- Amerlka, hebben momenteel meer dan alleen academische belang stelling voor hun nationale universi teiten. ZIJ hebben daar een goede re den voor, want in deze twee landen hebben de studenten zich recentelijk geroerd en dit heeft slachtoffers ge- eist. Niettemin kan niemand met ze kerheid zeggen wie de strijd heeft gewonnen. Ook de studenten hadden hun rede nen. Zij protesteerden heftig tegen de uitvoering van regeringsplannen om wijzigingen aan te brengen in het universiteitssysteem. En ten tweede vielen zij de respectieve regerin gen rechtstreeks aan met de beschul diging dat deze dictatoriaal waren. De regeringen van Juan Carlos On- gania in Argentinië en Humberto Castello Branco in Brazilië beschul digden op hun beurt de studenten er van communisten te zijn, of op zijn minst door communisten beïnvloed. In Argentinië bereikte de crisis een hoogtepunt in juli, toen de acht lan delijke universiteiten op last van de regering werden bezet, hetgeen in vier eeuwen niet was gebeurd. Sinds hun stichting, in de dagen dat Argen tinië nog onder Spaans bestuur stond, waren de universiteiten geleid door professoren on door de studenten zelf, wat in bijna geheel Latijns-Ame- rika gebruikelijk was. 3 De regering van Ongania, die in ju ni na een staatsgreep aan de macht was gekomen, dacht daar anders over. Volgens haar waren de scholen broednesten voor ondermijnende acti- W egen wachters op bromfiets (Van ome correspondent) GOES Om een pechvogel op de Oosterscheldebrug nog sneller van dienst te kunnen zijn, hebben de man nen van de ANWB-wegenwacht nu ook de beschikking over uiteraard gele bromfietsen. Gebleken is namelijk, dat een wegenwachter, die vla de praatpaal om hulp wordt gevraagd, in zijn autootje niet zo snel op de plaats van het ongeluk aanwezig kan zijn, wan neer het druk 19 op de brug. De brom fiets is uitgerust met een gereedschaps tas en brandblusapparaat. viteiten van communisten geworden. Zij plaatste alle scholen onder haar toezicht. Dit was de studenten niet naar de zin, en in een groot aantal steden gingen zij de Btraat op om te demonstreren. Het gevolg was ernsti ge botsingen met de politie, waarbij een student werd gedood, tientallen anderen gewond raakten en honder den gearresteerd werden. Begin deze maand openden de uni versiteiten hun deuren weer, maar thur Costa E. Silva als president het teken geweest van het begin van een rechtsgeoriënteerd militair, dictatori aal bewind. Costa E. Silva, een vroe gere maarschalk van het leger, was verleden week de enige kandidaat bij verkiezingen waarin de regering haar absolute macht bevestigde. De stu denten protesteerden tegen de verkie zing, die in feite een klucht was en spraken van „de dood van de demo cratie" in Brazilië. werden nu geleid door functionaris sen, die aanvaardbaar waren voor de regering. Langzamerhand stroomden de studenten de klaslokalen weer bin nen, maar niemand kan zeggen of de moeilijkheden thans voorbij zijn. In Brazilië verzetten de studenten zleh rechtstreeks tegen de militaire regering, die volgens haar eigen zeg gen kon steunen op een grote aan hang onder het volk toen zij ln 1964 president Joao Goulart afzette. Sindsdien is er, voornamelijk als ge volg van impopulaire en van tijd tot tijd ondemocratische maatregelen, niet veel van deze aanhang overge- Voor velen is de verkiezing Ar- Hun reactie was echter mild verge leken bij die, die volgde op het be sluit dat de regering vorige maand aankondigde om collegegeld te gaan heffen. Ook hier trokken de studen ten in alle grote steden de straat op en richtten een ware ravage aan. De gevolgen: een dode politieman en een groot aantal gewonde demonstranten. De regering verklaarde dat de relle tjes waren uitgelokt door communis ten in een poging een deel van hun macht terug te winnen die zij met 't verdwijnen van president Goulart hadden verloren. Ook de Braziliaan se studenten zijn nu weer naar de col legezalen teruggekeerd. Maar de vrees blijft dat zowel in Argentinië als in Brazilië nieuwe onlusten zullen uit- Draai molen Een nieuw op de toekomst gericht produktiecomplex voor de montage- elementen worden vervaardigd, werd aan de stadsrand van Hamburg in 'irdrijf genomen. De betonopslagpluats, evenals 't magazijn voor alle weerge- voelige bouwmate rialen, bevinden zich bij het circa 10.000 vierkante meter gro te cirkelvormige complex 't eerste van deze soort in Europa in het midden. Verplaats bare overkappingen en verwarmingsag gregaten maken het continuwerk bij ie dere weersgesteld heid mogelijk. PROCES DOMINAS Mevr. Kreuzer smokkelde zaag in gevangenis DORTMUND (DPA) In het proces- Dominas te Dortmund zijn woensdag als getuigen gehoord commissaris Landman en hoofdinspecteur Valken van de Am sterdamse recherche, die In september 1964 na de overval op de juwelierszaak Schipper aan de Ileiligeweg de nu als hoofdbeklaagden terechtstaande Petras Domtnas en Marianne Kreuzer verhoor- De verdedigers probeerden vergeefs toe lating van deze politiebeambten als ge tuigen te verhinderen door aan te voeren dat destijds bij het verhoor geen tolk aan wezig was geweest. Beide politiemannen deelden mee dat het verhoor in het Duits was verlopen en dat zich daarbij nauwe lijks taalmoeilijkheden hadden voorge daan. (Dominas had ln dit verband eer der opgemerkt: „Ik spreek geen Neder lands. wel Vlaams"). Met beslistheid spraken zij de bewering van mevrouw Kreuzer tegen, als zou haar verzekerd zijn dat haai' in Nederland afgelegde ver klaringen nimmer in een proces in Duits land zouden worden gebruikt. Mevrouw Kreuzer heeft in Amsterdam toegegeven dat ze Dominas de zaag toe- smokkelde met behulp waarvan hij uit de gevangenis in Essen wist te ontsnappen, en hem ook wapens leverde, zo vertelden de Amsterdamse politiemannen. De ex- advocate was door Dominas gechanteerd, die op de hoogte was van bij de justitie onbekende bijzonderheden over haar we gens oorlogsmisdaden veroordeelde man en diens nog in leven zijnde vrienden. Mevrouw Kreuzer had bij het verhoor destijds te kennen gegeven dat ze pas na 5 mei 1965 vrijuit kon spieken, daar deze dingen dan verjaard zouden zijn. Twee dagen later had ze spijt gekregen van haar bekentenis en die ook ingetrokken. Ook Dominas had in Amsterdam toege geven. de zaag van mevrouw Kreuzer ge kregen te hebben, maar er bij gezegd dat hij dat nooit voor de rechtbank zou her halen om zijn vriendin niet te belasten. ST. - WILLIBRORDU S Loonpolitieke samenwerking kapot apparaat UTRECHT (ANP) Nu uit het SER- advies over het loonpolitieke systeem voor 1967 blijkt, dat de kloof tussen de opvatting van de werkgevers en die van de werknemers nog even groot is als een jaar geleden, staat minister Veldkamp voor het probleem, hoe uit een dergelijke verdeeldheid een basis voor loonpolitieke samenwerking in 1967 valt te construeren. Dit zegt de katholieke bond van werk nemers in industriële bedrijven St.-Wil- librordus, die hieraan in zijn blad „In- dustria" toevoegt, dat. het aan die samen werking geen behoefte heeft: „Wij heb ben ln Nederland echt belangrijker werk te doen dan knutselen aan een kapot apparaat dat niet te repareren valt'.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5