Se£cidóe(BouAant Kabinet verantwoordt zich JAMIN NACHTELIJK DEBAT IN VOORUITZICHT Regering erkent moeilijke positie Regering wakkert inflatie aan Cals: wij hebben offers gebracht Ring van veiligheid rondom Elspeet Demkaïüv! overweegt ontslagen Nobelprijs geneeskunde toegekend Senatoren woedend op insinuerende Koekoek Kamer rekent af. met boerenleider Rotterdamse burgemeester luistert naar wensen van provo's PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. /0,98; p. maand 8.97; p. kwart. 11,90; franco per post ƒ12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 12.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) DONDERDAG 13 OKTOBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VEEL BEWOLKING Over het algemeen veel bewolking met hier an daar wat motregen. Zwakke tot matige, ln het Waddengebied af en toe vrij krachtige oostelij be wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. 58e jaargang, no. 16.959 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het is de regering grote ernst met het evenwichtsherstel. De regering wil uitdrukkelijk voorkomen, dat via een te stringent beleid de uitgangspunten van het kabinetsbeleid in gevaar zonden komen", aldus de minister-president mr. Cals vanmorgen in de Tweede Kamer, waar de algemene politieke en financiële beschouwingen thans worden voortgezet. Hij wees er op, dat het streven naar evenwicht geen nieuw punt is in het kabinetsbeleid. „Het heeft van de aanvang af mede tot de doelstellingen van het kabinet behoord". De in 1966 gekozen lijn naar evenwichtsherstel is. aldus de premier, zeer nadrukkelijk voortgezet in het voor 1967 uitge stippelde beleid, hetgeen geleid heeft „tot bepaald moeilijke beslissingen". Minister-president Cals benadrukte, dat het kabinet zekere offers heeft ge bracht terwilla van het bereiken van het evenwicht. De Tweede Ka ichnicl bet sede dier derdei Cals deelde de tot stand is gebracht sinds de universe le verklaring van de rechten van de Over de NAVO merkte hij op, dat dit verdrag in feite voor onbepaalde tijd is gesloten. Na 1969 zal het echter mogelijk zijn het verdrag met inacht neming van een termijn van een Jaar op te zeggen. De regering verwacht niet dat Nederland van deze mogelijk- (Zie verder pagina 5, le kolom (ADVERTENTIE) chocolade niet duur weI heerlijk Voorzitter Werkgeversverbond zware lasten krijgt opgelegd juist li een tijd, waarin het alle zeilen moe bijzetten om structurele moeilijkhedei het hoofd tc bieden en het patroon voo ja haar 2 bitieuze f De hee impulsen zijn nodig. Op- ilj overheidsdeelneming in onomisch beleid af. Staats- staaisdeelneming is slechts De he« dememe De Kos ook, dal rolst overheid. De woordelijkheid die zij clai men, stelt steeds zwaardere eisen. Een goede structurele ontwikkeling van het bedrijfsleven vraagt meer dan ooit ver hoging van de produktiviteit. Ook de Koster de risico ten richtei op de voeren. „Als de vakcentrales ervan uit gaan, dat alleen ja-knikken een con structieve bijdrage aan het overleg vormt, is hun teleurstelling begrijpe- Premier Cals begon zijn rede vanmor gen in een volle Tweede Kamer, die waar schijnlijk tot. diep in de nacht bijeen zal blijven. Voorzitter Van TCüel verwachtte, zo liet hij bij het begin van de vergade ring weten, dat na het antwoord van de regering, omstreeks half vier vanmiddag, een schorsing wordt ingelegd tot van avond acht uur of half negen. In die tijd hebben de fracties gelegenheid» zich over het antwoord van de regering te beraden. In tweede termijn hebben de fracties dan tot 'n uur of één vannacht de tijd zich uit te spreken, waarna de regering weer aan het woord komt. Het blijft evenwel mo gelijk, dat de vergadering vannacht wordt onderbroken en dan morgen, vrijdag om 11 uur wordt voortgezet. De geruchten besprekend. tegenwoordiging de enig juiste pla; voor het kabinet om verantwoording af te leggen Hij herinnerde er aan. dat het kabinet bij zijn optreden in begin 1965 stellingen in het kabinet. Het kabineti moet dan ook voortgaan met zijn beleid zolang de Kamer het vertrouwen in de regering niet opzegt. Of het kabinet het vertrouwen van het Nederlandse volk nog heeft zal, zo zei de preimer, hier en nu moeten blijken. j Als de Kamer geen reden heeft het ver trouwen in het kabinet op te zeggen dan zal dat ook bij deze debatten duidelijk moeten blijken. Het kabinet erkent, dat het in een uitzonderlijk moeilijke situatie verkeert, omdat het nu zijn tweede jaar ingaat, dat reeds over zeven maanden bij de verkiezingen zal eindigen. Des ondanks dienen de critici te bedenken, dat de overgrote meerderheid van de pun ten uit het regelingsprogram intussen aarding bij Chinese Volksrepubliek Het kabinet deelt de opva Solidariteitsactie bij Werkspoor (ANP) Door vaccinatie met het sabinserum, die de Gelderse In- speetje voor de geneeskundige volksge zondheid door middel van het befaamde suikerklontje in de gemeente Ermelo en omgeving heeft toegepast, Is aan een ver dere uitbreiding van polio op de Noord- Er is op deze wijze een veiligheidsring gelegd rond de besmettingshaard Elspeet, waarbinnen echter de niet-ingeënte kin deren nog steeds gevaar voor besmetting lopen. Tot nu toe werdert zeven gevallen van kinderverlamming geconstateerd, een in Harderwijk, drie in Uddel en drie in Elspeet. Bij onderzoek bleek hier sprake van nooit ingeente kinderen, waarvan de ouders behoren tot de kerk van dominee Wisse. Een van de patiëntjes heeft middels geheel genezen het zi verlaten. Bij twee patiëntjes, die variërer in de leeftijd van drie tot dertien jaar werden verlammingsverschijnselen ge constateerd. een van hen is in een revali datiecentrum opgenomen. In het Julianaziekenhuls te Ede is eer 9-jarig meisje opgenomen, dat mogelijt aan polio lijdt. Het meisje bezoekt d< Het is gisteravond opnieuw rumoerig geworden in El6peet. Dè politie heeft weer een charge moeten uitvoeren tégen een groep van een kleine honderd jonge lui, die zich niet hielden aan het verbod om in de hoofdstraat van het dorp te blijven staan. Drie journalisten hebben bij de politie een aanklacht ingediend tegen een automobilist, die zou hebben getracht op hen in te rijden. De journa listen konden zich slechts met een sprong in veiligheid stellen. Zij zagen kans het koninklijke Neder- geleden opgenom het gesprek van de dag. De ont slagaanvrage n zijn voorlopig ingetrok ken. in afwachting van het gesprek dat de directie morgen met de vakbonden zal hebben. Ongeveer 140 Spanjaarden bij Werk spoor hebben gisteren hun ontslag directie heeft deze mededeling voorlopig voor kennisgeving aangenomen. Verder hebben ongeveer 100 jeugdige Neder landse arbeiders aangekondigd zelf ont slag te zullen nemen indien de onder handelingen morgen niet tot een bevre digend resultaat zullen leiden. Bij het Amsterdamse cargadoorsbedrijf Scheuer zouden, in verband met een op handen zijnde fusie, in november 50 per soneelsleden ontslagen worden. Van de zijde van de directie zijn tot nu toe alle mededelingen geweigerd. krantencentrum van Londen, zijn de trottoirs door de politie van rode banden voorzien. Het is op die plaat sen, op straffe van een fikse boete, verboden over te steken. Voetgan gers moeten gebruik maken van de officiële oversteekplaatsen in deze drukke straat. Tot nu toe zijn geen boetes uitgedeeld. De politie heeft zich bepaald tot waarschuwingen, zij het met enig volume geuit. STOCKHOLM (Rtr.) De Nobelprijs voor geneeskunde is dit jaar toegekend aan twee Amerikanen, de patholoog Pey ton Rous en de chirurg B. Higgins te Chicago. Prof. Peyton Rous heeft de prijs ge kregen wegens zijn ontdekking van tu- -«prof Higgins betrek ibehandeling vai aldus prof. Beng die de prijs toekent, verklaai-d VVD-motie van afkeuring ■aktis zijn. ichnicl blijft8de voortdurende aandacht van de regering houden. Er bestaat geregeld contact met de vertegenwoordiging van de Chinese volksrepubliek om tot een oplossing te komen, aldus de pre mier. Daar een oplossing zal moeten het hij geuit had aan het adres van het VVD-Kamerlid de heer Zegering Had- ders, dat deze tijdens de oorlog Engel se piloten aan {ie Duitsers uitgeleverd zou hebben (tot ln hoogste instantie vrijgesproken) wenste hij niet terug te :uwde Koekoek. ijn slechtst. Hij liep vast in >rkwikkelijke insinuaties, die ist Bakker op een gegeven of Beschuldiging De heer Koekoek benutte sijn algeme ne beschouwingen om terug te komen op de affaire Baas-Adams in de Eer ste Kamer. Hij hield opnieuw vol dat de WD-er iv. Baas zijn beschuldigin- t de vijf grote partijen ongen hadden af te tre- zijn al eerder geuite be- Thiel kwarr bleef verdi Voorzitter Van Thiel die hem tenslot te het woord wilde ontnemen, werd hier toe na snel beraad tussen de overige fracties verhinderd door de fractievoor zitter van dm VVD. mr. E. Toxopeus: „De grote partijen verzoeken de heer Koekoek nu in deze Kamer en later ook daarbuiten te herhalen wie hij onder de 't Applai n zelfs v£ ten beschuldigen t Duidelijke bewijzen daarna te beperken tot mede-Kamerlid Zegering Hadders („Hoewel wij zeer collegiaal met elkaar omgaan. Het gaat niet om hem persoonlijk") maar liep ten laatste toch vast in eigen woorden. De Kamer bleef echter hetzelfde wa pen van de Boerenleider hanteren en vroeg telkens weer om duidelijke be wijzen. Ook de voorzitter dwong hem hiertoe, omdat alleen dit binnep de or- Ook dit hielp niet, waarop de fractie voorzitters beklemtoonden, dat zij een onderzoek in hun partij zouden houden, wanneer de heer Koekoek met werkelij ke bewijzen zou komen. „Wij staan nu zelfs op het geven van bewijzen" aldus de Kamerleden. Maar de bewijzen blij ven uit, het bleef bij insinuaties. Op consumentenbeurs (A.N.P.) Burge de af- met klachten en der wethouders terecht en gisteravond zelfs bij gekkere dingen doen dan Een ambtenaar die andere spre kers aan de beurt wilde laten ko men kreeg van de burgemeester te horen: ..Zij zijn met rn vieren en mogen vier keer zo lang spre ken." Joop Stolk, die zich „de be langrijkste persoon" van het ge zelschap noemde, zal op de be- wenste provoruimte. Het contact gemeen.^„.„v- volking zoals dat op deze mentenbeurs heeft plaats gehad r Nederland. Een lan- Bejaarde de gemeente te wach- •n worden t opgelost, en steeds aangeboden. Een veel voor komend onderwerp was: woonpro blemen. Verder kwamen onder meer aan de orde subsidie voor de training van jonge topzwem- mertjes en lagere entreeprijzen voor bejaarden bij voetbalwed strijden. Roof van f 3.070,- na neerslaan van winkelierster (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Een ongeveer 35-jarige man, waarschijnlijk een Vlaming, heeft een bedrag van 3070 gulden geroofd uit de bakkerszaak van de heer Van der K. aan de Gravenstraat te Clinge. Hij had tevoren de vrouw des huizes neergesla gen. Van de dader ontbreekt nog ieder gaan. Vroeg in de ochtend bonsde hij op de deur van de winkel. Mevrouw Van der K. was toen al op. De man vroeg of hij mocht telefoneren, in verband met een ernstig ongeluk, dat in de omgeving ge beurd zou zijn. Daarna gaf de man haar een klap op het achterhoofd. De vrouw viel versuft op de divan. Zij werd gebon den met een doek, die de dader uit de winkel haalde. Hij duwde haar ook een prop in de mond. Daarna doorzocht hij het bureau in de kamer. In 'n lade er van vond hij 3000 gulden, uit de winkel kassa wist hij 70 gulden te bemachtigen. Hij verdween daarna onopgemerkt voor

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1