Bostik 1 Van nu af aan heet lijm BERICHT AAN DE- RATTENKONING Wat de provo's bloot legden 1 Erfenis van gouden eeuw Afscheid B. Broekaart van gevangeniswezen m ZON DONDERDAG 13 OKTOBER 1996 DE LE3DSE COURANT PAGINA 15 BIGGLES: ONTVOERING IN THAILAND |G3f ÓMSieatstür 'nfomw\ NERO: HET GEHEIM VAN SLAPPE BIZON SUSKE EN WISKE: DE POENSCHEPPER AllemachtigEen wevende bundel bankbiljetten', j1 H ensiK am etc een mie acum de imcrn enmiBiüeTren aan uie nors eoven een wis- ia 6tBoou Kijven manen. i1 DOOR ELLERY QUEEN 16 De hoeken waren versierd niet ruwe. metalen krammen alsof de doos een koffer moest voorstellen en de metalen krammen het koperen beslag, dat de hoeken beschermt. En toch had ik niet de indruk, dat het bedoeld was om een koffer voor te stellen. Het waa eerder een miniatuurdoosje of kistje. Het was niet meer dan ongeveer acht centimeter hoog. Maar het opvallende aan dit voorwerp was. dat het slechts een deel van een miniatuurkistje was. Want de rechterkant was keurig glad afgezaagd en wat Kenyon tussen zijn smoezelige vingers met de zwarte nagels vasthield, was slechts vijf centimeter breed. Ik maakte een snelle berekening. Globaal genomen zou het kistje, in verhouding tot de hoogte, ongeveer vijftien centimeter breed moeten zijn. Dit stuk was vijf centimeter: dus was dit een derde van het geheel. „Nou u," beet Kenyon vader venijnig toe. „Wat zegt de geleerde uit de grote stad hiér wel van?" „Waar heeft u dat gevonden?" „Op het bureau doodgewoon op het bureau stond h«t ding, toen wfl binnenkwamen. Achter de blocnote, die het slachtoffer voor zich had liggen." „Inderdaad vreemd," mompelde vader en hij nam het voorwerp uit Kenyons vingers om het beter te kunnen bekijken. Het deksel of beter gezegd, het stukje deksel dat was overgebleven, nadat de rest was afgezaagd was met één klein scharniertje aan het kistje bevestigd. Er zat niets in; het kistje was van binnen niet gebeitst en het blanke, houten oppervlak was niet eens vuil. En aan de voorkant van 't stuk, dat vader vasthield, wareh op de vale, zwarte beits keurig netjes twee vergulde letters geschilderd: HE. „Wat drommel heeft dat te betekenen?" Vader keek my niet begrijpend aan. „Wie is „he"?" „Geheimzinnig, hè?" glimlachte Hume minzaam alsof het om een onschuldig raadseltje ging. „Heel waarschijnlijk." zei lk nadenkend, „betekent het helemaal niet „hij"." „Waarom denkt u dat, miss Thumm?" „Ik zou denken, mr. Hume," antwoordde ik met honingzoete stem. „dat een scherpzinnig man als u de mogelijkheden onmiddellijk in de beroemde flits zou zien. Een onnozele vrouw echter „Ik kan niet geloven, dat dit ding belangrijk is," zei Hume abrupt en zijn glimlach stierf weg. „Kenyon evenmin. Maar desalniettemin willen we 'n mogelijke aanwijzing niet verwaarlozen. Wat denkt u ervan, inspecteur Thumm?" „Mijn dochter heeft het al geopperd." zei vader. „Het kan best alleen maar een deel van een woord zijn de eerste twee letters bijvoorbeeld en in dat geval betekent het geen „hij". Of het is het eerste woord van een korte zin." Kenyon maakte zeer hoorbaar een spottend geluid. „Heeft u dit op vingerafdrukken onderzocht?" Hume knikte. Ik vond dat hij zorgelijk keek. „Er staan vingerafdrukken van Fawcett op, maar van niemand anders." „Het ding werd op het bureau gevonden," mompelde vader. „Was het daar toen Carmichael het huis verliet?" Humes wenkbrauwen gingen omhoog. „Om de waarheid te zeggen, vond ik dat niet belangryk genoeg om ernaar te vragen. Maar laten we Carmichael binnenroepen en horen wat hij zegt." Hij stuurde iemand om de secretaris te halen. Deze verscheen even later met een beleefd-vragende uitdrukking op zijn minzaam gelaat en zijn blik bleef op het houten voorwerp in vaders hand rusten. „Ik zie, dat u 't gevonden heeft," zei hij. „Interessant, vindt u niet?" Hume spitste zijn oren. „Vindt u dat?" zei hij scherp. „Wat weet u van dit ding af?" „Dat is een merkwaardig verhaal, mr. Hume. Ik had nog geen gelegenheid u of mr. Kenyon er iets over te vertellen „Eén ogenblik." kwam vader met zijn temerige stem tussenbeide. „Lag dit ding op het bureau van de senator, toen u vanavond de kamer verliet?" Carmichael glimlachte op zijn flauwe, nietszeggende manier. „Nee, het lag er niet." „Dan kunnen we dus zeggen," ging vader voort, „dat dit ding óf voor senator Fawcett óf voor zijn moordenaar belangrijk genoeg was om door de een of door de ander op het bureau te worden neergezet. Vindt u dat niet verdraaid belangrijk, Hume?" „Misschien dat u gelijk heeft. Ik had het niet vanuit die hoek bekeken." „Natuurlijk kunnen we niet zeggen, dat de senator liet bijvoorbeeld niet te voorschijn haalde, toen hij alleen was om er even naar te kijken. In dat geval had de moord er waarschijnlijk niets mee te maken. Hoewel mijn ervaring is, dat wanneer iemand, die onder omstandigheden als deze -dus nadat hij iedereen heeft weggestuurd van kant is gemaakt, iets doet, dat meestal iets met de moord te maken heeft. Maar, hoe dan ook, naar mijn mening moet dat prul onderzocht worden." (Wordt vervolgd) ADVERTENTIE f.1.15 Bostik 1 In extra grote tube met handige uitsmeerdop. Geen lijm meer aan uw vingers. Hoofddirecteur strafgestichlen Opvolger is drs. J. Brons T\jden& een bijeenkomst In de toneel zaal van gevangenis 1 te Scheveningen heeft gistermiddag de hoofddirecteur van de strafgesticliten te 's-Graven- hage, de heer B. B. Broekaart, in tegen woordigheid van vele hoge functionaris sen van het gevangeniswezen, het depar tement van Justitie en de rechtelijke macht afscheid genomen. Hij heeft zijn functie neergelegd vanwege liet berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Zjjn opvolger is drs. J. Brons, thans di recteur van de jeugdgevangenis in Zut- De heer Broekaart werd toegesproken door talrijke personen, die werden inge leid door dr. E. C. v. Essen, directeur- generaal van het rijksinstituut voor psy chopaten „De Kogelenbergh" in Scheve ningen. Namens het ministerie van Justi tie voerde het woord de heer P. Allewijn, hoofd directie gevangeniswezen. Hij wees onder meer op een aantal eigen schappen van de scheidende functionaris, die hem tot een voortreffelijk directeur stempelden: een uitgesproken mening, behoudend in de goede zin van het woord en belangstelling voor het personeel maar ook voor de gedetineerden. Namens het complex gevaugeniega- stichten sprak dr. Van Essen. Hij bracht onder meer in herinnering het enorme werk dat de heer Broekaart heeft ver richt in talloze werkgroepen commissies. De heer Van Essen bood samen met me juffrouw H. M. de Wit de hoofddirec teur een zilveren theeservies aan. Als persoonlijk geschenk gaf hij een herinne ringsalbum met foto's. De voorzitter van de commissie van toezicht strafgestichlen, mr. J. J. M. Braun, tevens raadsheer bij het gerechts hof merkte onder meer op, dat hij de heer Broekaart altijd heeft gewaardeerd om zijn mens-zijn. Namens alle geeste lijke verzorgers sprak rector C. A. M. Kroon, van het complex Scheveningen. „Bij de heer Broekaart had het hart prioriteit boven het verstand," zei de Huis Broekaart De heer D. Bock districtshoofd van de rijksgebouwendienst stelde voor. om het nieuwe ontspanningsgebouw, dat binnen kort in Scheveningen klaar komt „huis Broekaart" te noemen. Hij overhandigde de scheidende directeur een aantal boe ken. Het bestuurslid van de vereniging directieambtenaren, de heer J. H. Pol man, bood de heer Broekaart een cadeau aan. Ook sprak drs. N. Piek, directeur van het penetair trainingskamp in Zee land. De opvolger van de scheidende functionaris bood een boekenbon aan. i dankwoord i r Broe kaart onder meer dat de sfeer en de omstandigheden waaronder het werk in de gevangenis verricht moet worden vaak erg moeilijk is. Het is een troost, aldus de heer Broekaart dat de situatie in het gesticht gunstig zal blijven. Hij stelde nadrukkelijk dat orde, tucht en discipline altijd zeer belangrijk zullen blijven. Zij moeten echter niet als levens ideaal worden gezien, aldus de heer Broekaart. De bijeenkomst werd beëindigd met een zeer druk bezochte receptie. Soeur Sourire treedt uit klooster BRUSSEL De 31-jarige Belgische Dominicaanse novice die onder de naam „Soeur Sourire" enige tijd geleden de top tien heeft weten te bereiken zal haar op leiding afbreken en naar de lekenstaat terugkeren, zo heeft haar kloosterorde vandaag bekend gemaakt. Deze bekendmaking volgt op berichten in België dat de kloostersuperieuren teleurgesteld zouden zijn over een film, „De zingende non", waarin Debbie Rey nolds in tiet gefingeerde leven van de non de rol van Soeur Sourire haar kloos ternaam is zuster Luc-Gabrlelle ver vult. Volgens woordvoerders van het kloos ter Fichermont zal zij blijven zingen, ech ter onder een ander? naam. Zuster Glimlach trad eind 1963 op in de Amerikaanse Ed Sullivan show en wist zelfs door te dringen tot de Ameri kaanse hitparade. Haar bekendste liedje is „Dominique", de naam van de stichter van haar orde. Volgens Leopardi bestaat de wereld uit koeioneerders en gekoeioneerden. Harry Mulisch zet «op het omslag van zijn geschiedenis van Amsterdam in de periode 19651966 een portret van Gerard Bicker, zoals die ge schilderd werd door Bartholomeus van der Helst. Hij zal het wel bedoelen als het portret van een veelbelovende koeioneerder in aanleg. Het portret werkt als een karikatuur of, zoals we dat tegenwoordig zeggen, een cartoon. Hij zelf maakt een andere ondèrschéidmg, ae onderscheiding vaD de heren en de niet-heren of beheerden, een kastenindeling, die ongeveer met de indeling van Leopardi klopt. En in die kastenindeling ziet hij een parallel met de tegenstelling in de wereld tussen arm en rijk. „De rijken bewonen de top van de wereld, globaal, de 35ste breedtegraad. Deze grens wordt overschreden door een aanzienlijk stuk China, maar daar staat het rijke Australië dan weer tegenover zullen we maar zeggen. Deze „horizon tale", economische tegenstelling tussen rijk en arm krijgt een levens gevaarlijk extra-accent door het niet zo erg toevallige feit, dat de rijken bovendien blank zijn (wij, de Amerikanen, de Russen) en de armen niet." In de gebeurtenissen van Amsterdam in de periode 19651966 in de kasten- strijd door de provo's op guerrillamanier bedreven ziet hij een weer spiegeling van wat er jn de wereld tussen „arm en rijk" aan de gang is. Hij stelt dat wat daar gebeurt van een veel grotere betekenis is dan deze geschiedenis van Amsterdam, de weerspigeling van dat wereldgebeuren „in een glazen stuiter". leden, burgemeester Van Hall herhaal- j delijk gouverneur-generaal. Heeft hij gelijk Hebben de provo's iets ontdekt, iets bloot gelegd? En was het goed, dat dit gebeurde? Dat „een pax-neerlandisch avontuur als de Nleuw- Guineaexpeditie" thans onmogelijk zou zijn, is zonder enige twijfel iets goeds en het lijkt ons inderdaad waar, dat dit het produkt is van een mentaliteits verandering. Door de provotactiek hebben de regenten zich inderdaad in de kaart laten kijken. gehaald, zij toonden dit karakter ook in de belangrijker kwestie van het politie beleid in Amsterdam en in sommige rechtsuitspraken. Dat is verzet tegen een bepaald gezag, maar tegen onjuist ge zag. De gezagsverdedigers in Nederland plegen vaak dë Schrift te citeren, men kan in dai'Schrift ook lezen -wali^-daar over verkeerd gezag wordt gezegd. Dat is niet mis. Maar daar schijnen een bepaald soort gezagsverdedigers nooit rekening mee te houden. De provo's horen misschien al tot het verleden en misschien is wat Mulisch aan de Rattenkoning schreef, die goed voor de zijnen is en ze niet bedot, reeds volledig geschiedenis of zo goed als. Maar wat de provo's die ergeren wilden en geërgerd hebben, bloot wilden leggen, ligt bloot. En velen, vooral jonge men- Maar de parallel, de gelijkenis, is er. De provo's, de provoceerders dus. die guerrillastrijders, hebben, zoals Mulisch het ziet, vooral bewerkt, dat de gvoepstegenstelling zich duidelijk heeft geopenbaard, dat wil zeggen, dat het regentenkarakter, het paternalistisch karakter dit vooral niet zachtzinnig op te vatten van de regeerders zich heeft verraden. De regenten Dat heeft de wereldpremière, die provo heeft gegeven, bewerkt. „De regenten waren op een verschrik kelijke manier te kakken gezet. Hun broek was van hun verstokte kont ge rukt door een geheim wapen, waar zij geen antwoord op hadden. Hele reeksen dingen, die vijf jaar eerder nog konden, waren plotseling ondenkbaar geworden. Een regent als De Quay, die in de oorlog wel even de leiding op zich zou nemen, was opeens ondenkbaar geworden als minister-president. Een pax-neerlandisch avontuur als de Nieuw-Guineaexpeditie was ondenkbaar geworden. Overigens waren natuurlijk niet alle Nederlandse regerenden altijd regenten. De oud- minlster-president Sehermerhorn was bijvoorbeeld geen regent, maar is eerder weggejaagd door de regenten. Ook Marijnen was geen regent maar die moet men zeggen, dat hij zelfs dat niet was. De regentenmentaliteit door dringt het hele Nederlandse leven, zoals de stank van een smeulende asbak het hele huis... Het is nieets anders dan de gouden eeuw, die in Nederland op het ogenblik definitief wordt opgelost in het koningswater van de kastenstrijd." Mulisch ziet dit als een bepaald Neder landse aangelegenheid. Hij ziet, als we ons niet vergissen, generaal Joannt Benedlctus van Heutsz als het prototype van de regent of van de door de regent de gouverneur-generaal gestuur de», Hij noemt in verband met dit ver- Gemaklcelijk werk De provo's hadden soms betrekkelijk gemakkelijk werk. Ze kregen veel mede werking van degenen, die ze bestreden en die hun uitlokkingsmethode niet door j hadden. Wat het koningshuis betreft vooral door de regering onder aanvoering van de minister-president, die alles door dreef, het onbehagen bij een deel van ons volk vermeerderde en het konings huis zo dienende geen dienst bewees, integendeel. De Amsterdamse politie liep ook ver schillende malen in de val door de provo's opgezet en als de provo's verstek lieten gaan. zorgden ze soms zelf voor die val. De Amsterdamse politie heeft door het ongestraft toelaten van de aanval op de provo's door hoofdstedelijke souteneurs, en door het zelfs ongenuanceerd erop los slaan bij menige gelegenheid, getoond een regentenpolitle te zijn, totaal niet beseffend waar het om gaat. De regenten lijken dommer te worden. Als de mensen eenmaal begrepen hebben hoe de vork in de steel steekt en hoe er met frases wordt gewerkt, kan men ze niet meer bedotten. De provo's lieten zien wat de pers, de baboepers zoals Mulisch ze noemt, in Nederland haal lezers onthoudt. Wat het openbaren, het bloot leggen van de kastenrechtspraak betreft, vonden ze weer veel hulp. Rechters en politie verklaarden dat ze de provo's wel eens krijgen zouden. Ze kregen ze. Van Duyn werd voor het aanbieden van een foldertje tot een vrij lange onvoor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld, de regentenstudenten in de TRES-zaak, een zaak waar een dode viel, kwamen er met een ln de gegeven omstandigheden onbetekenende geldboete af. Men kan zo'n uitspraken niet beoordelen als men niet alle stukken gezien heeft, zei de minister van Justitie. Een schat van een regentenultspraak, dat wel. Men zou zelfs kunnen stellen, dat men die uit spraken niet beoordelen kan, zelfs na alle stukken gezien te hebben. Die zijn hiervoor ook nauwelijks nodig. Verkeerd gezag Men hoeft geen republikein te zijn om te zien, dat het regeringsbeleid bij de kwestie van 't koningshuis regenten- kwaliteiten in de zin van, Mulisch ver toonde, de provo's hebben dit naar voren l dat. De regenten, de vaders, om met Sonneveld te zingen, hebben het hele maal niet begrepen, dat het gaat om een gezag, dat niet op tegenstellingen berust als nu, dat het gaat om een poging tot een wezenlijke samenleving, waarin ook gezag moet zijn, waarin ook beslissingen genomen moeten worden, maar niet paternalistisch in de ver keerde zin. Wie maar iets van de grote problemen van de naaste toekomst weet, beseft dat. Harry Mulisch heeft dit in Bericht aan de Rattenkoning, dat bij De Bezige Bij te Amsterdam verscheen, duidelijk aan getoond. Hij deed het ook vinnig en soms vermakelijk. Al is zijn onderwerp beperkt, Bericht aan de Rattenkoning is niettemin een pamflet, dat men rekenen kan tot de voornaamste pamfletten, die men in de literatuur kent. JOS PANHUIJSEN In een handomdraai 1 3 U S 6 7 8 9 1 1 2 I I 3 I I I 1 4 5 1 6 7 1 1 1 1 8 1 9 R 1 Horizontaal: 1. sieraad; 2. gravin van Holland - ampère 1 -.fk.)3. grootmoeder; 4. gele keleurstof - grondsoort; 5. in or de - spo. 6. heuveltje - bep. drank; 7. groet; 8. lofdicht - boom; 9. bep. graan. Vertikaal: 1. rondhout - wilde haver - in orde; 2. dikzak; 3. familielid - luf - bij woord; 4. goud (Frans) - familielid; 5. belemmering - vrucht; 6. voor de middag - muzieknoot; 7. muzieknoot - meisjesnaam - water in Fr csland; 8. vlaamse gaai; 9.voorzetsel - ten toonstellingsgebouw - muzieknoot. Oplossing vorige dag: Oplossing: HOR. 1. rook - ibis; 2. ark; 3. kriek; 4. gea - ode; 5. sbb - oma; 6. ate - ets; 7. lenen; 8. ski; 9. neet - stom; VERT. 1. ring - amen; 2. est; 3. ka bel; 4. kar - est; 5. ril - enk; 6. ike - eis; 7. komen; 8. dat; 9. stee - slim. Liturgische kalender VRIJDAG: 14 oktober: H. Callistus I. Mis Si diligïs. Rood. of geen ZON DE BILT. Een lagedrukgebied, afkomstig van de Middellandse Zee verplaatste zich via de Alpen naar de omgeving van Tsjeclio- Blowakije. In Zuid-Duitsland en Polen viel veel regen. Uitlopers van dit regengebied veroorzaak ten vanochtend in ons land op enkele plaatsen wat regen. Een diepe depressie ten westen van de Golf van Biskaje beweegt maar langzaam in zuidoostelijke rich ting. Boven Scandinavië is een nieuw hogedrukgebied tot ontwik- k.n.m.1. Oostelijke deelt mede itina Ttelittg gekomen, dat nog vêrdef In betekenis toeneemt. Het komende etmaal zullen oostelijke winden vochtige lucht naar onze omge ving voeren, waarin uitgestrekte wolkenvelden voorkomen. Hieruit kan op sommige plaatsen wat motregen vallen. De temperatuur kan zich op ongeveer hetzelfde niveau handhaven. Zon: 7.0217.1/9; maan: 7.10— 18.07; hoogw. Schev.: 2.-47, 15.07. Weer in Nederland Den Helder g. bew. 14 II 0 Ypenburg g- bew. 15 ^8 0 Weer in Europa Scheepvaartberichten ALCHIBA 12 i Singapore, AL.A- n New-York, AMPENAN pas i Ttripoli, ADO- B A WE AN 13 te New-York, BATJAN 13 te CALTEX NAPLES 12 v Bahrain n Lour Marques, CALAMARES 11 540 mijl zo Ber muda n Almirante. CALTEX EINDHOVEN 13 Kopenhagen. CINULIA 12 v Pta Cardon n Rdam. CALTEX DELFZIJL 12 v Teesport n Odensee. CALTEX THE HAGUE 12 v Dumai n Pladju. CALTEX NEDERLAND 14 te Yoko hama verw. CAMPHUYS 14 te Kuwait verw DINTELDIJK 13 te Rdam verw. DORE- STAD 13 te Stanlow v Dublin EENHOORN 12 te Atexandroupolis. EEM- HAVEN 12 v Gotenburg n Aarhus HEEMSKERK 12 van Ader HERMES 11 v Manta n Bu VERSUM 12 v Hamburg n JACOB VEROLMF. 12 v Universitair nieuws bijzonder hoogleraar ln de afdeling der algemene wetenschappen aan de tech nische hogeschool te Delft, zal woensdag middag 19 oktober in de aula van de TH een rede houden naar aanleiding van zijn ambtaanvaarding. Prof. van Doom zal on derwijs geven in de wijsbegeerte in het bij zonder met betrekking tot de humanistische levens- en wereldbeschouwing.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 15