GLASTUINBOUW TOBT MET INVESTERINGSPROBLEMEN Amerikaanse schoonheidsvorstin plant vlag in Nederland Evenwicht tussen eigen en vreemd kapitaal verstoord Kindvall tegen Ajax: Feijenoordgaat Topscorer van Zweedse competitie DINSDAG 11 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT WESTLAND Jarenlang hebben de tuinders hun produktie uitgebreid en steeds hebben zij hun produkten goed kunnen verkopen. Vooral de Duitse njarkt is een zeer belangrijk afzetgebied geweest en is dit nog. Nu zijn er plotseling moeilijkheden gekomen. Dat wil zeggen, voor buitenstaanders is nu als een donderslag bij heldere hemel het bericht gekomen, dat de tuinders, en vooral de glastuinders, te kampen hebben met finan cieringsmoeilijkheden; de ingewijde had de bui al lang langs de horizon zien hangen. Want wel wordt als een oorzaak van de moeilijkheden genoemd de lage prijs van de tomaten in de afgelopen zomer, maar volgens kenners van de tuinbouw is dit alleen maar de aan leiding geweest. De oorzaak van de moeilijkheden is volgens hen gelegen in de zware investeringen, die vele tuinders hebben gedaan en waarbij zij zeer veel gebruik hebben gemaakt van vreemd kapitaal. Het moet een koene zaken vrouw zijn die in twintig jaar tijds een schoonheidswereld rijk kon opbouwen met produk ten die duurder zijn dan enig ons bekend soort cosmetica. Koen is zij, flair heeft zij, smaak bezit zij, en een echtge noot met grote economische gaven kreeg zij. Leven is kunst Van de bandrecorder klinkt de vraag: „Wilt u de totale kunst f" en het antwoord wordt gegeven door dezelfde stem: Leven is kunst." De band wordt afgedraaid in een kunstgalerij te Frankfurt bij een glazen uitstalkast loaarin een zeer ongewoon kunstwerk was te zien: een keurige jongeman. Niet gehouwen uit steen, gego ten in brons, gesneden uit hout geschilderd met verfneeeen jongeman, genaamd Timm Ul- richs, in levende lijve. Gelijk heeft hij, het leven is het komt de kunstena een allerkleinst en wat minder geslaagd onderdeel van het grote kunstwerk. Timm Ulrichs, gekleed in donker kostuum, met nette das en keu rige schoenen, kijkt vanuit zijn glazen kastje vaag in de verte. Om nog meer inzicht te geven over zijn waarde als kunstobject heeft hij aan de wanden enkele documenten laten ophangen: een niet al te best schoolrapport, een röntgenfoto van zijn hoofd, en een portretje van Timm als klei ne jongen. De grote vraag en het verbluffende anticoord op de band wordt, afgeioisseld door de opgenomen hartslag van de heer Ulrichs, steeds herhaald. De ene toeschouwer wijst op zijn voorhoofddie heeft ze niet alle vijf. De ander meent dat deze jongeman zeer slim is want hij verdient de kost, en wie weet hoeveel meer, met een etaleren van zichzelf op de allergemak kelijkste manier. Veel gemakke lijker dan de al of niet aange klede meisjes in glamourberoe- peti die zich nog danig hebben in te spannen; veel eenvoudiger dan de jongens die zenuwslopen de happenings of shows ten beste geven, veel gemakkelijker dan schrijvers, schilders, musici, beeldhouwers, acteurs, dansers die allen zichzelf uitleveren. Het kunstwerk dat Timm Ulrichs ex poseert, heeft op sommige mo derne kunstwerken voor, dat het weinig hinderlijk is, horen en zien vergaat je er niet bij. gebruik (zegt zij) dat ze in de praktijk niet zo duur blijken. Schoonheid-verzorgende middelen die gecreëerd zijn voor de hedendaagse vrouw: weinig tijdrovend, zeer effec tief. Er is een crème die tegelijkertijd rei nigt en voedt, een unicum dat tot nu toe in de kosmetische wereld voor te genstrijdig werd gehouden omdat de gen worden opgenomen (en dat ook niet kunnen door de verwerkte mine- lulden) l grondstoffen di nooit in een pot (van 7 zijn bijeen gebracht. De make-up artikelen van dit huis worden elk nieuw seizoen bij de de aangepast en doen een appèl de vrouw door de goud- en -ai blauwe verpakking. Ze zijn duidelijk van één familie met het herkennings teken van een en dezelfde verrukke lijke geur die de kleuren volmaken. De glans, volgens de laatste mode aan verschillende make-up artikelen meegegeven, is afkomstig, van maar liefst „een poeder van parels"! Russische schaaksters te sterk voor Nederland OBERHAUSEN. Het leidende-drie. tal: Roemenië, Joego.Slavië en Rusland heeft opnieuw zijn positie aan de top •erstevigd na de zevende ronde van het oernooi om het wereldkampioenschap schaken voor landendamest earns in Oberhausen. Roemenië won met 20 Polen, Rusland gaf het Nederlandse a geen schijn van kans (eveneens Vi Stand na de zevende ronde: 1. Roeme nië 12 pnt.; 2. en 3. Joego-Slavië en Rus. land, elk IIV2 pnt.; 4 Tsjecho-Slowakije 1 afgebr.; 5. Oost-Duitsland 8 pnt.; 6. Hongarije 7 pnt.; 7. Bulgarije 6% pnt. en 1 afgebr.; 8. Nederland 6% pnt.; 9. Polen 6 pnt.; 10. en 11. Enge- Conny Dane rveemaal vijfde VEREENIGING (Zuid-Afrika). Europees kampioene in de slalom werd zondag in Vereeniging de Britse Jea- nette Stewart-Wood, tijdens de Europese waterskikampioenschappen die in Zuid- Afrika worden gehouden. De Luxem burgse Sylvie Hulsemann, Europees kampioene 1965. eindigde op de tweede plaats met 72 punten en derde werd de Oostenrijkse Renate Hansluvska met 64 punten De Nederlandse Oonny Dane eindigde op de 5e plaats met 53% punt. De uitslag van de slalom luidt: 1. Jea. nette Stewart-Wood (G..B.) 75 pnt.; 2. Sylvie Hulsemann (Lux.) 72 pnt.; 3. Re nate Hansluvska (Oostenrijk) 64 pnt.; 4. Diedre Bernard (Zuid-Afrika) 58 p.; 5 Connv Dane (Nederland) 53% pnt.; 6. Gitte Boss (Oostenrijk) 52 pnt. De Luxemburgse Sylvie Hulsemann, die reeds de titel van Europees kam pioene waterski in de drie onderdelen veroverde, won maandag eveneens de Europese titel in de figuren. Op de tweede plaats eindigde de Zwitserse Elaine Borter en derde werd de Oosten rijkse Renate Hansluvska. Onze landge note Conny Dane eindigde ook hier op de vijfde plaats. De uitslag van de figuren luidt: Sylvie Hulsemann (Lux.) 6.378.010 pnl 2. Elaine Borter (Zwits.) 5.942.250 pnl 3. Renate Hansluvska (Oost.) 5.336.190 pnt. 4. Dany Dufloat (Frankr.) 5.172.986 pnt.; 5. Conny Dane (Ned.) 4.959 869 p.; 6. Gitte Boss (Oost.) 4.198.600 pnt. Vooral de glastuinbouw heeft zich zeer sterk uitgebreid. De tuinbouw van de koude grond verkeerde reeds langer in moeilijkheden en velen hebben toen gemeend een oplossing te kunnen vin den door over te gaan naar de glastuin bouw. Hoe sterk deze zich heeft uitge breid in de loop van de laatste jaren kan blijken uit enkele cijfers van de voornaamste produkten, tomaten, kom kommers en sla. In 1950 was de pro duktie van tomaten 75.000 ton, in 1960 200.000 ton en in 1965 310.000 ton. Voor komkommers waren deze getallen 50.000 ton, 100.000 ton en 180.000 ton; voor sla 82 miljoen stuks, 270 miljoen stuks en 470 miljoen stuks. Deze drie gewas sen zijn de voornaamste produkten van de tuinbouw en zij maken het over grote deel uit van de export van tuin- bouwprodukten. Men begrijpt dat een verlaging van de prijzen dan van bete kenis kan zijn voor de tuinbouw en dat door de slechte prijzen van de tomaten in de afgelopen zomer de wankele toe stand van een aantal bedrijven open baar geworden is. wicht geweest de vraag. De heer Maarten Prins, vooi zitter van de hoofdafdeling Tuinbou* van het Landbouwschap en van he Centraal Bureau van de Tuinbouwve lingen in Nederland, heeft hierover i tomaten in de loop uinders hebben gedaan reken van evenwicht vreemd kapitaal. Dit g bedrs bedrijf met koud gl: toordig een investering van 200 gulden per ha: verwarmd glas 375. e cijfers van en, begrijpen we. :eel gezond. Hij KOERSEN DUINDIGT Fernanda] zeer betrouwbaar paardesportmedewerker) (Va j importantie voor de tweejarige dravers en volbloeds plus één voor de driejarige volbloeds In die laatste hebben de twee tegenwoordigers van stal Dee - Fit Silver Aster vrij veel paarden op de vlucht gejaagd. Er zijn er nu behalve deze twee nog ..laar vier overgebleven. Door de schor sing van jockey Bier krijgt Fit nu Van deuren en Silver Aster Solinger als rijder. Perkins kan misschien voor stal RPS een goede plaats bereiken met Shepherds Purse die helemaal niet tegen de 2500 meter opziet Bij de tweejarige volbloeds is Honeysuckle Rose to de enige koers, waarin een beroep werd gedaan op staverscapaciteiten bij deze jonge die ren. zonder kennelijke moeite eerste ge worden Zij kan dat nu weer doen. al heeft zij het hoogste gewicht te dragen. Fernandel is bij de tweejarige dravers niet de snelste, maar wel een zeer be trouwbare Als de rest op z'n kop gaat gaat hij keurig door met het kar- Loflied voor Brussels lof Vijftig jaar geleden was witlof in ons land nog maar 'n zelden geserveerde groen te. Het werd weinig hier gekweekt, maar men inpor- teerde het uit België: niet meer dan 120.000 kilo per jaar. De Belgen waren er toentertijd al dol op, de Fransen nog veel meer. Zij waren tussen de klanten ichillende atioi EigenHjk is witlof een ver edeld soort cichorei, 'n jon ge groente, die pas sedert bijzondere manier ten, in ter de gebleekte bladeren te kun nen oogsten. Hoe vaster de gesloten kropjes zijn, des te beter is het produkt. In een diepe greppel worden de wortels dicht bijeen ge plant en bedekt met stof fen, die de groei forceren. De bladeren, die uit de wor tels voortkomen, groeien dicht aaneengesloten en trachten zo snel mogelijk boven de grond te komen. Zijn ze onder de grond on geveer 15 cm lang, dan kunnen ze op de manier van asperges worden afge sneden en zfln gereed voor distributie. Witlof (dat in het Duits nog steeds cichorei heet) is waardevol door het gehalte aan vitamine A. B en C en wegens de mineralen Cal cium en ijzer. missen. Maar het al te bit tere smaakje, dat in de stronkjes verscholen ligt, mag het gerecht niet beder ven. Daarom snijdt de goe de huisvrouw het weg: met een spits keukenmes holt zij heeft een bitter hart. Volgens sommige keuken prinsessen is het beter de witlof niet te koken maar kort te laten trekken in ter te overspoelen en af te drogen. Hoe dan ook, voor het be reiden, ook voor het koken, kan men het beste 1 uur- schalen gebruiken, iet houten bestek. Mocht e c'.a nog wat te bitter naken, dan is een s heut jom erbij gelijk aan zoete groenten, die zich zó ver rukkelijk laten combine ren met verschillende in grediënten zoals ham, kaas, eieren, tomaten; en die de keus geven tussen koken, stoven, gratineren, wellen en Hollandia. De eerste start is programma luidt: boldprijs (2140 1 half twee. het -j- - Rijdei x-, oum, ?bby Dale of Doekina) - Dagmar Dinka. Outsider: Bentley Harvester. Edzardprijs (2000 m. autostart): Ber- nadine - Anne Emilie - Carla van IJmui- Grote Prijs der Driejarigen (ren 2500 m): Stal Dee - Shepherds Purse Patricia. Porodnyprijs (2000 m, autostart, met trio): Dyvke D - Dave Narclso - Da vid O II, Outsider Caruso. Prijs der Besten (1500 ml: Fernandel Freya Hollandia - Frieda O. Cameliaprijs (2120 m. voor leerlingen): Aristo Scotch Alice van Hagheweyde Crony van de Lente. Grote Prijs der Tweejarigen (ren, 1800 m. met trio): Honeysuckle Rose Indian Cress - Bluesette. Dobrinaprijs (2000 m, eerste afd.. auto start): Claudy Williams - Boy Scotch - Benny Hollandia. Outsider Allouez n. Dobrinaprijs (2000 m, tweede afd.. autostart): Diomedea S - CH van Rood en Noot - Bonnie K. Outsider: Corinna Hollandia. bij ering. hiei niljo. Op 1 januari van dit jaar waren alleen 1 in het Zuidhollandse glasdistrict 1 de wandeling meestal het Westland genoemd al omvat het meer dan dit ge- ed alleen meer dan 550 miljoen ilden- geleend ten behoeve van inves teringen in glasbedrijven. Telt men hierbij dan nog het eigen kapitaal van de tuinders dat zij hebben vastgelegd hun bedrijven, dan komen er 1 enkele honderden miljoenen bij. Zi bij normale omstandigheden is dit 1 aangelegenheid. Gebeurt >f andere manier iets met de prijzen, dan is het begrijpelijk dat de Rijkheden zich duidelijker gaan af tekenen. Deze moeilijkheden kunnen van ver killende aard zijn. Het kan zijn. dat geen geld meer is om het bedrijf op :il te houden en dat daarvoor ook ■en geld meer kan worden geleend ndat het bedrijf reeds fe zwaar belas is. Dit betekent dat het bedrijf gaa .1 wijst dit in d. richting van de ondergang. Kassen ei klnstallaties raken versleten, kun- niet worden vervangen en dit leidt verhoging van de kostprijs. Hgt zijn. ^at er te weinig geld is opgem Vooral jonge noeilijkheden te kampen krijgen. Een derde mogelijkheid is dat er te veinig geld is om de lopende uitgaven roor het bedrijf te betalen. Het kan dan :ijn dat de tuinder verschillende werk- laamheden, zoals het ontsmetten van de grond, achterwege laat. Met natuurlijk ille gevaarlijke kansen die daaraan -erbonden zijn. Tenslotte bestaat de mo- ;elijkheid dat er te weinig geld is om Ie rekeningen te voldoen van materia- en die nodig zijn voor het bedrijf, zo- ils bijvoorbeeld stookolie. Bijstandswet Men ziet, de moeilijkheden kunnen in velerlei aard zijn en het is dan ook et mogelijk een uniform geneesmiddel in de hand te doen. Het Landbouw schap heeft zich bereid verklaard eens iet de beide boeren leenbanken, de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Raiffeisenbank te Utrecht. Het onderwerp zal zijn de mogelijkheid uitstel van betaling en van aflossing 1 de opgenomen leningen. Misschien hierin enig perspectief zit, want e beide instellingen zijn werkelijk ge bankiers. ar verder zal de tuinder toch ook zen moeten worden op de mogelijk heid die de Bijstandswet biedt, ook al leeff in agrarische kringen nog de op vatting dat dit gelijk staat met het op houden van de hand voor een soort aal- li. De overtuiging dat de Bijstands rechten geeft, leeft op 't platteland t zij beter hun bedrijf kunnen ophef- Nu ligt de regeling van het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds ten aanzien van de tuinbouw niet zo gunstig als ten aanzien van de landbouw. Binnen het bestuur van dit fonds echter is men mede op aandrang van het Landbouw schap doende een regeling te ont werpen, die ook de tuinbouw meer mo gelijkheden zal bieden. Bij dit alles mag men niet uit het oog verliezen, dat er geen gulden is geleend, of de tuinder heeft er zelf om gevraagd. De verantwoordelijkheid ligt allereerst bij de tuinder zelf. Wel heeft hij ad viezen gekregen van de voorlichtings dienst en van de boerenleenbanken. Onze ervaring is echter dat deze beide instanties vrijwel steeds manen tot voorzichtigheid, maar onze ervaring is ook, dat zowel in de landbouw als in de tuinbouw de „ogen wel eens groter zijn dan de maag". itif»? STOCKHOLM Het Zweedse natio nale elftal zal het in de belangrijke in terlandwedstrijd op 13 november in Lis sabon tégen Partugal zonder Ove Kindvall moeten stellen. De Zweedse Feijenoorder heeft in een brief aan zjjn bond laten weten die dag de belangen van de stadion- Verleden week woensdag had Kindvall een belangrijk aandeel in de overwinning van het Zweedse elftal op Oostenrijk. Na deze wedstrijd besloot de Zweedse bonds voorzitter naar Nederland te reizen om met het Feijenoordbestuur te gaan pra ten over de mogelijkheid om Kindvall in de Zweedse ploeg op te stellen voor de wedstrijd tegen Portugal. Feijenoord moet echter op 13 novem ber de belangrijke competitiewedstrijd tegen Ajax spelen. Kindvall acht het daarom niet sportief jegens Feijenoord die dag elders uit te komen. „Het is jam mer. We konden Kindvall tegen Portugal goed gebruiken. Natuurlijk zijn er wel andere spelers, maar het zal moeilijk zijn :n speler van dezelfde kwaliteit te vin- ;n". aldus Over Bergmark, de manager in het Zweedse elftal. Overigens maakt Kindvall wél een goede kans op een premie van 10.000 Zweedse kronen (ongeveer 7000 gulden). Deze premie is bestemd voor de topscorer de Zweedse competitie en hoewel door zijn vertrek naar Rotter dam nu reeds drie wedstrijden heeft moeten missen en ook in de laatste drie wedstrijden verstek zal moeten laten gaan. staat hij met 20 doelpunten nog steeds stevig aan de kop. Roland Lund- blad scoorde zondag één doelpunt en staat. met. nog drie wedstrijden voor de boeg, met 15 treffers op de tweede plaats. En Indien IFK Norrkoeping, de oude club Kindvall. de landstitel zou winnen krijgt Kindvall bovendien nog een gou- heeft MEXICO Fedor d< zondag in de buuri van 1 o wedstrijd over 140 kilometer gewonnen. De wedstrijd was onderdeel van de trai- oor de voor-Olympische wed strijden die beginne. Den Hertog legde de afstand af in 3 uur 18 min. en 21 sec.. Tweede werd de Mexicaan Radames Trevino in 3.20.48 en de Nederlander Johnny Brouwer finishte als derde in 3.21.09. De Neder landse coureur. Rini Wagtmans. kwam als vijfde achter de Italiaan Luciano Frezza in dezelfde tijd als Brouwer over de eindstreep. Vanaf het startsignaal hebben onze landgenoten de strijd beheerst. Rini Wagtmans trok na enkele kilometo-- reeds hard van leer. Met twee Mexica nen ontvluchtte hij het peloton. Zij be hielden 60 km lang de leiding voordat zij door het peloton werden opgeslokt. Ongeveer 30 km voor de finish demar reerde Den Hertog en nam een flinke voorsprong om die niet meer af te staan. Feijenoord trok minder kijkers ROTTERDAM Het Feyenoordsta- dion heeft in het op 1 juli 1966 afge sloten boekjaar minder bezoekers ont vangen dan het jaar daarvoor. In 19641 1965 kwamen 1.100.48 4 toeschouwe de „kuip", zoals de Rotterdamml zijn stadion pleegt te noemen. Het af gelopen seizoen is dit aantal gedaald )16.Ï87, bij evenveel evenementen. Ook het bezoek aan de competitie wedstrijden van Feyenoord liep zowel absoluut als gemiddeld terug. Er kwa men in 1965119.66 593.188 sportliefheb bers naap de verrichtingen van de rood- witten kijken (v.j. 696.626). Gemiddeld daalde het bezoek ped wedstrijd van het recordaantal 46.422 tot 39.546. De strijd om de KNVB-beker „minder succesvol", zo constateert de directie na het memoreren van Feye- noords tweede plaats bij het landskam pioenschap. De uitschakeling van Feye noord voor de tweede ronde in het Europa-Cuptoernooi door Real Madrid noemt de directie eveneens „voor velen een teleurstelling". De financiële resultaten in 1965/1966 worden bevredigend genoemd. De exploi tatie-opbrengst nam, volgens de verlies- en winstrekening, toe van f 769.392 tot 848.959. De afschrijvingen stegen tot 119.545 (v.j. 113.443) e nde belastin gen tot 91.026 (v.j. f 88.438). Aan het vernieuwingsfonds werd een bedrag toe gevoegd van 95.000, d.i. 5.000 minder dan het jaar daarvoor. De interestbaten daalden van f 87.782 tot 80.921. Steevens-Koel op 28 ronden! BERLIJN Bij het ingaan van de vierde nacht van de West-Berlijnse Zes daagse kregen Bugdahl-Schulze en Kem per-Oldenburg na een jacht van een half uur aansluiting bij de leidende koppels Rudi Altig-Renz en Lykke-Eugen. Daar mee waren de vier koppels, die van het begin af aan de strijd in deze zesdaagse beheersten alle weer in dezelfde ronde. De stand was: 1. Bugdahl-Schulze 237 pnt; 2. Rudi Altig-Renz 208 pnt; 3 Kemper-Oldenburg 134 pnt: 4. Lykke- Eugen 68 pnt: op zeven ronden: 5. De- loof-Sercu 154 pnt: op 28 ronden: 11. Steevens-Koel 07 pnt. op 28 ronden: 11. Steevens-Koel 97 pnt. An toon Ebben op vierde plaats BUENOS AIRES Antoon Ebben be reikte gisteren in het puissance spring concours, de tweede kwalificatiewed- it wereldkampioenschap, strijd hin dernissen was uiteengezet, een gedeelde vierde plaats met de Argentijn Arram- bide en de Braziliaan Nelson Pessoa. De Italiaan Mancinelli, winnaar van de eerste kwalificatiewedstrijd, kwam nu niet verder dan de zevende plaats, die hij bovendien nog deelde met zijn land genoot Raimondo d'Inzeo en de Uru- guees Paullier. In de klassering na twee springconcoursen komen na Ebben 4. Mancinelli, 21 pnt., 5. Pessoa, 19 pnt., iya, 14%

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9